Allerlei(ds) PROBLEMEN ROND ENERGIEBEDRIJF „RIJNLAND" F outparkeerders kosten Leiden handenvol geld „Ik stikte bijna" Verkoopstertje ring vrijwillig nee met Antillianen fan een onzer verslaggevers ,EIDEN De zestienjarige Leidse verkoopster die afge lopen zondagnacht door twee Antillianen (20-18) op hot station in een auto zou zijn gesleurd en in een pand aan de Amsterdamse Heren gracht zou zijn verkracht, heeft inmiddels toegegeven vrijwillig met de beide man nen naai- Amsterdam te zijn gereden. ie twee mannen hadden haar op het station de weg ge vraagd, waarop het meisje instapte om het tweetal naar de hoofdstad te begeleiden. Daar zou zij door beide An tillianen zijn verkracht. Een van de mannen heeft toege geven met de verkoopster gemeenschap te hebben ge had, echter zonder geweld te gebruiken en met haar in stemming. De tweede man blijft elke verdenking in die richting ontkennen. De n- tillianen zijn gisteren door de Leidse politie op vrije voeten gesteld. \CoIlege van b. en w. aa/i Eendrachtbewoners: „Accepteer huurverhoging" een onzer verslaggevers LEIDEN B. en w. hebben er in een brief aan bewoners tan vooroorlogse woningen ran woningbouwvereniging De Eendracht op aangedron gen om geen gehoor te ge ven aan de oproep, de huur verhoging per 1 januari van dit jaai te weigeren. Actiegroepen hebben kort ge leden op weigering van deze •huurverhoging aangedron gen In de brief brengen b. gunstiger huurvaststelling d:.n zoals die met betrekking tot deze woningen in decem- van het vorig jaar is geschied, niet haalbaar ach ten. „Het gaat hier om de goedkoopste woningen van leiden", aldus het college. JAet inbegrip van de nu Wtgestelde huurverhoging jillen de huren van de meeste woningen nog niet toven de honderd gulden per maand komen; dus blij ven het goedkope wonin gen". Verder brengen b. en w. de oewcners onder het oog dat jiet bij bouwverenigingen precies zo is ais bij andere huise-genarer.: men zal geld moeten hebben om het nor male onderhcud te kunnen •litvoeren. Onthoudt men hun deze middelen, dan zal er ook niet veel meer gedaan kunnen worden. En tenslotte wordt gewaarschuwd: „Het weigeren van betaling van deze verplichte huurverho ging kan het ritme van de renovatie ernstig verstoren". ASC niet meer zo boos op b. en w. van Oegstgeest Van een onzer verslaggevers LEIDEN/OEGSTGEEST De ergernis bij ASC over het optreden van het Oegstgees- ter college van b. en w. in de kwestie rond de aanwij zing van nieuwe voetbalvel den voor ASC, is enigszins gezakt. i een brief aan de vereniging heeft het college geprobeerd de beschuldiging van ASC te ontzenuwen als zou men buiten het verenigingsbe stuur om, met b. en w. in Leiden een oplossing hebben bekokstoofd. Die beschuldi ging werd vorige week geuit door de voorzitter van de vereniging de heer Splinter, tijdens een vergadering van de Leidse gemeenteraads commissie voor sport. De heer Splinter merkte in dit verband op zich „besodemie terd" te voelen. Volgens ASC-secretaris L. van Duu- ren heeft de brief van Oegst geest. die naar zijn zeggen in een „gemoedelijke" toon was gesteld, dit gevoel nog niet geheel weggenomen, maar hij vertrouwt er wel op dat de gerezen irritatie nu in een nader gesprek uit de weg kan worden ge ruimd. De irritatie ontstond toen tij dens de genoemde vergade ring van de Leidse commis sie het bestuur van ASC naar zijn zeggen volkomen onverwacht werd geconfron teerd met een aanbod van het Oegstgeester college om ASC speelvelden beschik baar te stellen in het sport park De Voscuijl. Illlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN/ALKEMADE De re- ,s uitgegaan van Gedeputeerde geling betreffende de opnch- Staten, heeft de heer Van Aken ting van het energiebedrijf GS ontraden de regeling goed Koaf» „aai kgjjj-gp jjej versiag Rijnstreek heeft opnieuw veel stof doen opwaaien bij de be trokken gemeenten. Aanleiding daartoe is een gesprek dat de Leidse wethouder Van Aken heeft gehad met gedeputeerde Engelsi gesprek is aan alle betrokken gemeenten gezonden en zal maandag in de gemeenteraad van Alkemade worden behan deld. In dat gesprek, dat Het college van B en W van Alke made stelt de raad voor zijn afkeuring uit te spreken over de aktie van het gemeentebe stuur van Leiden en deze ge voelens kenbaar te maken aan GS en de betrokken gemeenten. De heer Van der Wiel, die nauw betrokken is bij de affaire van het energiebedrijf en ook bij het gesprek tussen Engelsman en Van Aken aanwezig was, overwegingen. Een ieuwe da- vertelt, dat het bezwaar van turn is niet genoemd, maar de Van Aken vooral gebaseerd verwachting is, dat 1 januari was op de datum van inwerk- 1975 de voorkeur zal krijgen, ingtreding. Deze was gesteld op 1 januari 1973, maar nu de Ook in verband met „Rijnland" goedkeuring zolang op zich moet de Alkemadese raad, die heeft laten wachten wil men in maandag bijeenkomt, drie nieu- Leiden deze datum laten vallen, we leden benoemen in het colle- waarschijnlijk uit financiële ge van beheer. Voor de sub groepen 1 en 2 zijn de heren Keijzer, burgemeester van Benthuizen, en Heemskerk, wethouder van Noordwijker- hout, herkiesbaar. Dat geldt niet voor de heer Meerburg, wethouder van Leiderdorp. Voor zijn plaats is de heer Tem- minek, wethouder van Oegst- geest kandidaat. Minimin Leidse parkeercontroleur De Bruin aan het werk. Is deze wagen nog niet over tijd? Leiden De Leidse politie heeft het afgelopen jaar circa 23.000 parkeerbonnen uitgeschreven. Ten opzichte van 1973 betekent dit aantal een stijging van bijna tien procent. Met name in de Pieterswijk gedroegen de autobezitters zich niet zo netjes. Het aantal overtredingen steeg hier met 1.400 tot 6.238, een score die in geen enkele andere Leidse wijk wordt geëvenaard. Ook rondom de Haarlemmerstraat is sprake van een fikse stijging met 3000 tot 5137. In het Houtkwartier en op de Rijnsburgerweg begint de automobilist het een beetje te leren. In 1973 werden er nog 3380 bonnen achter de ruitenwisser geprikt, dat aantal is het vorig jaar, waarschijnlijk dankzij de scherpe controle van het achtkoppige parkeerwachtersapparaat, teruggelopen tot 1913. Leiden telt op dit ogenblik een vieFtal parkeerautomaten op de Beestenmarkt, de Garenmarkt, in de Kamp en in de Ir. Drie senstraat. Parkeren is daar tus sen de twee en de vier uur mogelijk en kost een kwartje per uur. Vergeleken bij de ta rieven in andere grote steden is dat een spotprijs en er gaan dan ook al regelmatig stemmen op om dit bedrag wat te verho gen. Bij 498 parkeerhavens in de stad zijn meters aange bracht, een aantal dat met 150 wordt verhoogd, nu ook op de Oude Singel en de Steenschuur de "meterpaddestoelen" uit de grond schieten. In de overige gebieden van het centrum is de zg. "Blauwe Zone" van kracht en dient bij parkeren de par- keerschijf te worden gebruikt. Intensieve controles ten spijt, ont- van veroordeling bedraagt de boete veelal veertig gulden. Wanneer ook dan niet betaald wordt kan een bevel tot aan houding worden verleend". Een nogal gecompliceerde proce dure dus, wanneer je als auto mobilist koppig wil zijn, die niet alleen veel tijd kost (er gaat soms wel een jaar of an derhalf jaar overheen voordat de betaling een feit is). Parkeer- goed functioneren, dan hebben we op de dag zeker twee maal zoveel controleurs nodig en 's avonds als iedereen in zijn straat auto's kwijt wil en dub bel parkeert, nog meer mensen. Gebleken is in het Houtkwar tier, waar we met oog op het ziekenhuisbezoek echt bovenop hebben gezeten, dat als de men sen ontdekken dat je vaak je gezicht laat zien als politie het aantal bonnen dat je moet schriiven veel kleiner is". Persoonlijk vind ik dat er ver schil in boete ?ou moeten zijn. Parkeren op plaatsen met een stop verbod vind ik erger dan te weinig kwartjes in een auto maat stoppen en te lang staan. Verkeerstechnisch is het eerste veel gevaarlijker. Bij een meter levert het geen gevaar op als je langer blijft staan. Het is alleen onplezierig voor iemand die zijn auto niet kwijt» kan", aldus La Rivière. Rovers lieten veehandelaar met gebroken been achter in moddersloot LEIDERDORP In zijn bed in verpleegtehuis Leythenrode ligt de 60-jarige Klaas Merbis te bekomen van de schok die hij dinsdag in de vroege och tenduren heeft gekregen. Een behoorlijk beschadigde neus, een voorhoofd in het verband, een gebroken been en forse blauwe plekken op de armen herinneren aan de nachtmerrie die voor Klaas Merbis dinsdag morgen tussen vijf en half zes werkelijkheid was. Zoals iedere maandag en dinsdag stapte hij de bewuste ochtend om vijf uur uit zijn woning in het Zoeterwoudse buurtschap Gelderswoude om op de brom fiets naar de Leidse Groenoord- hal te gaan. Daar koopt en verkoopt de heer Merbis vee. Alles wees erop dat het voor de Zoeterwoudse veehandelaar een gewone dag zou worden. Het lot besliste evenwel anders. Of liever gezegd drie onbeken den in een auto. Op de Broek- weg reden ze de Zoeterwoude- naar aan en beroofden hem op hardhandige wijze van zijn por tefeuille. Het relaas van het slachtoffer: „Ze moeten zonder licht zijn komen aangereden. Ik heb ze in ieder geval niet gezien. Toen ze dichterbij kwamen ginfe opeens het volle licht aan. De auto maakte eerst een zwenking naar rechts. In een flits dacht ik nog; „nou, die geeft me de ruimte". Plotseling kwamen ze op mij afgereden. Voor ik wist wat er gebeurde, lag ik aan de kant van de sloot in de modder Veehandelaar Merbis: Op zo'n stukkie na ging ik koppie onder". overtredingen kosten de Leidse Voor dit jaar wordt wederom gemeenschap veel geld, opbrengsten zijn voor haar te verwaarlozen. Geen van de op gelegde boetes verdwijnt in de plaatselijke overheidsschatkist, alles gaat naar het Rijk, en het enige wat Leiden krijgt is de opbrengst van parkeerautoma ten en meters. Die parkeerschijf gaat echter de toekomst verdwijnen. „Er zijn", aldus inspecteur La Ri vière, chef verkeerszaken van het politiebureau, nogal wat be zwaren tegen. In veel gevallen wordt de schijf, als de parkeer tijd is afgelopen verzet. Dat is een probleem dat je niet zo eenvoudig ondervangt. We we ten dat het gebeurt we weten vaak ook waar het gebeurt en wie het doet, maar bewijs het maar eens. Meer parkeerauto maten en meer meters heffen die moeilijkheid op. In praktijk gebeurt het minder vaak dat men naar de meter toeloopt en er geld bij stopt. Dat kan nogal eens op gaan lopen en in zo'n geval riskeert men meestal een bon", aldus La Rivière. springen nog elke dag een groot aantal „parkeermaniaken" de dans."Wil het systeem werkelijk stijging van het aantal overtre dingen verwacht Het ziet er niet naar uit dat er veel meer parkeerruimte geschapen wordt. Daar staat tegenover dat niet voldoende personeel kan worden aangetrokken sico-factor voor iemand die fout parkeert, te vergroten. On gestraft parkeren op plaatsen waar dit niet is toegestaan blijft daardoor ook in 1975 orde van de dag. weg kwamen, hun slachtoffer in een erbarmelijke staat ach terlatend. „In al mijn ellende had ik nog de tegenwoordig heid van geest om het nummer van de auto te willen opnemen. Helaas waren ze te snel weg. Het is daar op dat uur van de dag pikkedonker." om het lot van de heer Merbis. Waarna ook een automobilist zijn diensten aanbood. „Ik had best met hem in de auto willen gaan, maar ik kon me eenvou dig niet bewegen, vanwege dat been." iet mijn bromfiets bovenop ie- Helemaal op zijn eentje lukte het Na een behandeling in het Acade- De twee inzittenden van de auto kwamen op hun slachtoffer af. „Kóm hier met je boekje, was het eerste wat de jongste kon zeggen. Waarschijnlijk vond de oudere man de ander een bee tje te lievig. Hij duwde hem tenminste de sloot in en begon vervolgens af te tuigen." Natuurlijk bood de heer Merbis zoveel mogelijk tegenstand. De grote blauwe plekken op zijn armen getuigen daarvan. „Veel Anderhalf kon ik echter niet uitrichten kant tegen de man, want ik zat tot mijn middel in de modder." De oudere overvaller wist tenslotte toch de Zoeterwoudenaar zijn portefeiulle afhandig te maken, de drie maakten dat ze de heer Merbis andere kant van de sloot te komen. „Tot mijn nek toe stond ik in de modder. Ik dacht dat ik zou stikken." Aan de andere kant gekomen, drong het pas goed tot de veehandelaar door wat hem was overkomen. „Ik werd toen eigenlijk pas echt bang. Vooral nadat ik merkte dat ik mijn been had gebroken en geen stap kon verzetten". lur heeft hij langs de de weg gelegen. Een maal passeerde oen automobi list en tweemaal een bromfiet ser zonder aandacht te schen ken aan het slachtoffer van de ze lafhartige overval. De derde bromfietser bekommerde zich misch Ziekenhuis werd de heer Merbis gebracht naar het ver pleegtehuis „Leythenrode", waar hij ettelijke weekjes zal moeten worden verpleegd. „De dokter zegt dat het nog wel zeven maanden kan duren, voor ik zonder gips kan". Al eerder is de Zoeterwoudenaar van plan weer aan het werk te gaan. „Zo gauw ik loopgips heb. ga ik weer terug naar de markt", aldus de heer Merbis optimistisch. Het onderzoek naar de overvallers van de heer Merbis is nog in volle gang. Tot nu toe is men niet achter de identiteit van de daders kunnen komen. Liesbeth Vogels Hoop werk Bijna vijftig procent van de par- keerovertreders maakt gebruik van de regeling om binnen 48 uur op het bureau de boete vijftien gulden te komen beta len. "Helaas maar 50% zegt La Rivière, want de overige 50 ge ven ons een hoop werk". Als een automobilist zijn bon niet binnen die twee dagen betaalt gaat de doorslag met daarop het kenteken van de foutief ge parkeerde auto naar de Rijks dienst wegverkeer in Veendam. Na een week brengt de post in Leiden dan weer een fotocopie van deel twee van het kente kenbewijs, dat in Veendam wordt bewaard en krijgt de ei genaar van de betrokken wa gen een briefje thuis met de vraag of hij zijn fout erkend. Hij moet dat briefje dan weer met een antwoord terug sturen waarna de politie-agent. die hem bekeurde het proces-ver baal opmaakt. Vervolgens krijgt hij. ook al reageerde hij niet op de oproep, een schik king van twintig gulden thuis gestuurd. De volgende fase is het versturen van een dagvaarding. Bij ver stek en vaak ook bij aanwezig heid is de eis van de kanton rechter 25. Binnen veertien dagen is er de kans om hoger beroep aan te tekenen. In geval Universiteit wijst overname Latijnse School niet bij voorbaat af Leiden De universiteit staat niet bij voorbaat afwijzend tegenover het idee om van de gemeente Leiden de La tijnse School over te nemen. Dat heeft wethouder Tesselaar gisteravond meegedeeld tij dens de wekelijkse vergade ring van de FVdA-fractie. De wethouder heeft deze con clusie getrokken uit een ge sprek dat onlangs heeft plaats gehad tussen b. en w. en het college van bestuur van de universiteit. De uni versiteit wil de mogelijkhe den tot overname nader be studeren, zo zei Tesselaar. Overdracht tegen een symbolische prijs zou in houden dat de universiteit de restauratie van de Latijn se School voor haar reke ning neemt Wethouders naar Parijs Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Parijs is zacht voor hoogbouw en hard te gen groen. Hopen dinsdag terug te zijn. Cees, Arie, Ti- Een telegram met deze inhoud hebboh de wethouders Waal, Verboom en Van Aken gis teravond vanuit de Franse hoofdstad gestuurd naar de gemeenteraadsfractics van PvdA en PPR/PSP/D'66 in Leiden. De wethouders le ken aanvankelijk met de Noorderzon vertrokken. No- dat de bestemming van hun reis was achterhaald, bleef gisteren het doel nog gerui me tijd duister. Ook voor wethouder Tesselaar die daar wel aan toevoegde dat naar hij stellig vertrouwde om een „uiterst legitieme zaak" ging. Fractie-leider Meijer deelde tenslotte mee dat de wethou ders op uitnodiging van de Nederlandse ambassade in Parijs, een excursie maken op het terrein van de stede- bouw. De opmerking van de drie wethouders dat zij dins dag hopen terug te zijn kan gevoeglijk worden uitgelegd als een grap; het is de be doeling dat aanstaande maandag de eerste fase van de begrotingsbehandeling wordt afgerond. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 07122244 tst. 17 Lakenhal Op maandag 20 januari a.s. zal het gemeentelijk museum 'De Lakenhal' de gehele dag voor het publiek gesloten zijn. Deze maatregel is noodzakelijk in verband met de huidige verbou wingswerkzaamheden. Gevonden Grof vuil Op de Leidse politiebureau zijn de afgelopen maanden de vol gende gevonden voorwerpen bezorgd: sleutels, handschoe nen. damesportemonnaie, blin denstok, bankbiljetten, sterren beeld. tas inhoudende kleding en L P 's, bedelketting, autocon tactsleutels, kinderportemon- naie, vulpen, schooletui, dames- bril, herenoverhemd, diploma- tentas, schakelarmband, jurk, herenportemonnaie. coltrui, he renzonnebril, kettinkje met hanger, jas. oorhanger, badkle ding. beursje, jongenspolshorlo ge, sportkleding, damespolshor loge. voetbalkousen, snijmachi ne, frituuroven, rok, regenjas, heren bril. actentas met inhoud, studieboek, blouse, overall, doos inhoudende TL-buizen, dameshandtas met inhoud, klompschoen. 1 paar dames schoenen, trommel, badkamer- kleedje. gympakje. herenpara- pluie. slavenarmband, autore- servewiel, doktersjas, ring, on- vandaag is de opruiming weer begonnen. Deze jongens hebben de hele nacht dergebit, kindercape. trou- doorgebracht voor een zaak aan <je Haarlemmerstraat om een lamp voor 1 cent te wring, schoudertas, sjaal. muts. bemachtigen. militaire tas inhoudende boe- - ken, schoolrapport, herenhoed, schoentje, zegelring, snoer met te verkrijgen aan het bureau woensdag tussen 14.00 en 17.00 bus'verf. auto-uitlaat, kussen- koppeling, kindertasje van gevonden voorwerpen. uur Telefonische inlichtingen slopen, trainingsjack. kinder- Terug te bekomen en inlichtineen Nieuwstecg 8, ingang poort, op worden niet verstrekt De grof vuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Haagweg, Rijndijk, Dijkhoflaan, Valken- burgseweg. Da Costastraat, Klikspaanweg, De Genestet- straat, Nic. Bevtsstraat, Potgie terlaan, Tollensstraat, Schim melstraat, Oh mansstraat, Hose- broekstraat, Borgerstraat, de Lcnnepstraat, ten Katcstraat, Toussaintkade, Staringkade. Kneppelhoutstraat, Multatuli- straat, Fred, van Ecdenlaan, Lod. van Deysselstraat, A. Ver- weystraat, Jacq Perkstraat, H. Gorterstraat. L. Couperus- straat, Hoflaan, Willem Kloos- laan Boshof. Duinhof. Meerhof, Akkerhof, Weidehof, Telderska- de. Mulderstraat, Gerrit Kas- teinstraat, Segaarstraat, van Diemeistraat, Rooseveltstraat. Burgerlijke stand LEIDEN Gfborm Aniwlin Anouk, dr v. M Vallenlgocd - JCP Zwetsloot. Saija dr v H Rijnvis - M J Gorman. Christina Theodora dr v ft T Quitpcl - M J van dr Mcrwr Bram Frdor invTCA Tijdhuf J C Elfring. Matlhij» in v W J Slaal Leidse agenda Donderdag 16 Januari Stadhui - Kamer 204, nprnharr schappelijke aangelegenheden, heidgzorg en cultuur; aanvang 10 Stadhui. - Koffiekamer, openbare Srhrlpenkada 6 Jaarvergadering Kon Ned Natuurhistorische Vereniging, aan Schulcncomple* Valkenpad Voorlichting» dr Me r i^n w u ka a n v a nj( '20* mir Apotheker»dlrn»t: Tot llulp der Men.hetd H"uigracht 56. tel 20502. Apotheker beker Lipweg 4. Oeg.tgrest, tel 42047 Burgrrraad.man: Koornbrug.teeg 7. lal 41171, spreekuren maandag van ll.3(V~N uur en donderdagavond van 10-21 uur SOS-Telefonlacb* Hulpdienst: lel 25202. Leidse bioscopen 10. «el 21230 ..Chln» Camera- Hngewoerd. tel 24919 ..Macbeth" 10 jaar Nacht, nor stelling Johnny got hl» rr vrijdag en ralerdagavond 23 30 uur jaar Kindermatinee ..Het teken van Zorro" Woensdag en saterdag 14 30 uur rondag 14 00 en li 15 uur I 2S4I4 _The Feb bom looaera" 18 jaar. dagelljka en 21 IS uur Nachlvooratelilng ..Vanut li bont" 18 jaar Vrijdag en zaterdagavond Studio: Strenatraat 30. tel.' 33210 .Xartek. van Nieuwe gen", 18 jaar Dagelijks 14 38 l'i 00 en 21 15 uur Zondags ooit 18 45 uur. 1. A P van Est g« b I 1 llerson geb 10 Tri;

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3