£etd6e(ScHJ4£i/rti PRES. FORD SOMBER OVER ECONOMIE IN VS Vogeltrek in de war MAANDEN OVERLEG OVER OPVOLGING STARFIGHTER dankuwel Turkse gastarbeiders trekken uit ons land voor werk naar Lybië PRIJZEN STEGEN MET 10,9 PROCENT Geen auto's meer op het Binnenhof Bij P.T.T. dreigt stiptheidsaktie Donderdag 16 januari 1975, 65e jaargang no. 20018 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Direrteur-hoofdredacteur F. J Plug Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C. Leune Advertenties (excl BTW) f 0.42 per mm. Telefoontjes f3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (1800 tot 1900 uur) Abonnementen per week f2.69 kwartaal f 34.76. |aar f 135.15 losse nummers 50 cent Paar apart Ned. I om 20.21 uur Johnny en Rijk in "Het hele jaar carnaval." Om 21.10 uur het Paart apart in tv-privé. Ned. 11 om 20.35 uur Colditz. Om 22.15 uur 't Wilhelmina. AANHOUDEND ZACHT Eerst veel bewolking met plaat selijk regen, later opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Overwegend matige zuidweste lijke wind. Temperaturen tussen 8 en 12 graden. Morgen zon: 8.40—17.00. Maan: 10.09-22.51. Schev. hoogw 5.53—18.02. Laagw. 1.45—14.01. Coalitie in Portugal op springen LISSABON (Reuter) De regeringscoalitie in Portu gal dreigt uiteen te vallen over de kwestie van een eenheids-vakverbond, dati door de communisten wordt nagestreefd. De om streden wet over de vor ming van één overkoepe lende vakcentrale zou van daag door de ministerraad behandeld worden. De centrum-linkse coalitie partner PPD (democrati sche volkspartij) heeft ge dreigd uit de coalitie te tre den als het wetsontwerp niet wordt veranderd. De socialistische partij is ook tegen een eenheidsvak beweging, maar heeft niet gedreigd met vertrek Hand in Hand Niet afgeschrikt door de negatie ve reacties na hun eerste geza menlijke optreden stonden Wim van Hanegem en Frans Derks gis teravond weer op. de bühne. Voor het op 7 februari uit te zenden car navalsprogramma „Allemaal goed gek" zongen zij hun hit „Ik ben ik, jij bent jij". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de afgelopen weck zijn enkele honderden Turkse gastarbeiders uit Nederland vertrokken naar Lybië. Zij worden aangetrokken door een contract dat Turkije met Lybië heeft gesloten om in de komende tien jaar 600.000 Turken tewerk te stellen in Lybië voor de bouw van wegen, spoorwegen enz. Dit heeft de heer Ilhan Karacay meegedeeld, eigenaar van een reisbureau in Utrecht en corres pondent in Nederland voor het Turkse dagblad Huriyet Het zijn volgens hem meestal illegaal hier verbijvende Turken die vertrokken zijn. Volgens Karacay bestaat de kans, dat het aantal illegale Turken in Nederland, dat circa 7000 zou bedragen, in de komende maanden sterk afneemt. Officieel .moeten Turken die naar Lybië willen zich melden bij een wervingsbureau in Ankara. De wachtlijst daar zou al 900.000 namen tellen. De meeste vertrekkenden uit Nederland gaan echter op goed geluk rechtstreeks naar Lybië. Uittocht van de illegale Turken zou volgens Kara cay kunnen betekenen, dat een aantal Nederlandse bedrijven in moeilijkheden komt. „Er zijn tiental len bedrijven die voor het grootste deel steunen op illegale gastarbeiders." Adjunct-directeur H. M. Abbenhuis van het gewes telijk arbeidsbureau in Den Haag zei vanmorgen nog niets te hebben gemerkt van een uittocht van Turken. „Natuurlijk staan de illegalen niet geregi streerd, maar anders hadden hun werkgevers bij ons wél nieuwe arbeidskrachten aangevraagd." WASHINGTON (AP) President Ford heeft zich gisteren in zijn'eerste State of the Union boodschap tot het voltallige Congres somber uitgelaten over de economische toestand. Hij diende een pakket maatregelen in met als lernpunten belastingverlaging en hoge brandstofprijzen. De toestanu in het. land is niet goed zei Ford in mineur. „Ik breng u slecht nieuws en verwacht niet veel applaus, als dat er al komt". Ford's toespraak, die zich bijna uitslui tend met de economie en het energievraag stuk bezig hield, werd slechts negen maal door applaus onderbroken, dat dan nog vrij wel uit de Republikeinse banken opklonk. Bijna alle specifieke voorstellen die de presi dent in zijn State of the Union toespraak deed, had hij al maandag in zijn toespraak vanuit het Witte Huis bekend gemaakt. De belangrijkste punten uit Ford's program ma waren: Een eenmalige belastingverminde ring van 12 procent; een belastingverminde ring op de lange termijn met ingang van dit jaar, die vooral de lagere inkomensgroepen ten voordeel komt; een vermindering van de vennootschapsbelasting en een uitbreiding van de belastingkredieten voor firma's die willen investeren in eigen fabrieken; een be lasting van 2 dollar per barrel op ruwe olie en hogere accijnzen op olie, gekoppeld aan de volledige vrijlating van alle binnenlandse olieprijzen. ka vroeg Ford aan het Congres in de buiten landse politiek het optreden van de president niet al te zeer aan banden te leggen. Als ons buitenlands beleid wil slagen, moeten we de handen van de president niet al te zeer binden. Zulke beperkingen, die met de beste bedoelingen worden aangebracht, hebben soms een averechtse uitwerking, zoals we zojuist gezien hebben bij onze handelsbetrek-' President Ford van de VS tijdens het uitspreken van Naar aanleiding van de verwerping door Rus- kingen met de Sowjet-Unie, aldus president de „State of the Union (toestand van het land)" in land van de handelsovereenkomst met Ameri- Ford. het Congres. DEN HAAG - De kosten van het levensonderhoud zijn in 1974 gestegen met 10,9 procent. De prijsstijging in december was 0,4 procent, aldus het Cen traal Bureau voor de statistiek. De stijging deed zich vooral voor bij brood, koek, aardappe len, groente, vlees, margarine, eieren, meubels en auto's. Een zekere daling trad op bij kle ding en sommige soorten fruit. (Van een onze verslaggevers) DE BILT- Het weer in ons land heeft wederom een nieuw record behaald. Gisteravond kort na elf uur werd in De Bilt een temperatuur van 13,4 graden gemeten. Het is voor het eerst sinds het KNMI 125 jaar geleden met metingen begon, dat de tempera tuur in januari zo hoog opliep. Volgens weerdeskundigen wordt de huidige groene winter veroor zaakt door een toename van de ijsbergen aan de oostkust van Canada en de Verenigde Staten. Door het „circulatie-evenwicht" wordt Europa nu met warme lucht overspoeld. Raketten en straal vliegtuigen zouden deze grillen van het klimaat niet veroorzaken. Hoe het ook zij, de natuur is er door in de war. Hier en daar zijr. de eerst vlinderrs al gezien, zo'n vijf tot acht weken vroeger, dan normaal. Er zwerven duizenden vogels in de bossen van de Utrechtse Heuvelrug, met name vinken en kepen. Kepen zijn broedvogels uit Noord- en Oost-Europa. Zij doen zich tegoed aan de enorme hoeveelheid beukenootjes, die onder en op het gevallen blad ligt. Op de weilanden zijn grote troepen kieviten en goudplu vieren waar te nemen. Volgens kenners is de vogeltrek door het zachte weer gestagneerd. Een temperatuur van rond de dertien graden zou normaal zijn voor de maand april. OPRUIMING ■J, Dit keer doet ook onze marine mee.... f WAT moet IK EE- EISEAUJK, INtë} enkele voordelige aanbiedin- Zonder een spier te vertokken ligt de elfjarigeMark Harman uit Lon den op een bed van 400 spijkers, terwijl zijn tienja rig broertje Gra ham hem helpt bij het huiswerk en zijn zesjarig zusje Belinda bo ven op hem zit en een boek leest. Mark oe fent. onder des kundige leiding, iedere dag een half uur op zijn spijkerbed zonder dat hij pijn heeft, ook al zit iemand boven op hem. Van onze Pari. redactie Den Haag Binnen enkele maanden zal minister Vredeling (Defensie) een beslis sing nemen over de opvolging van het gevechtsvliegtuig de Starfighter.Eind ja nuari begint de slotfase van het overleg hierover. Hoe lang het nog duurt voordat de defini tieve beslissing over de vervanging van de Starfighter wordt genomen is nu nog niet bekend. De beslissing moet worden genomen in België, Noorwegen, Dene marken en Nederland. Zowel in de afzonderlijke landen als tussen deze vier landen dient nog inten sief beraad over de opvolging van de Starfighter te worden gevoerd. Tevens dienen de vier Europese landen nog een uiteenzetting van de Amerikaanse rege ring te krijgen over haar beslissing om de YF-16 als toekomstig gevechtsvliegtuig te kiezen. De Amerikaanse beslissing kwam niet als een verrassing. Al heel lang was bekend dat de beslissing zou gaan tussen de YF-16 en YF-17 en half januari zou worden genomen. Binnen twee weken zal minister Vredede ling het eindrapport van de internationa le stuurgroep ontvangen die over de op volging van de Starfighter adviseert. Op basis van dat rapport zullen de defensie ministers van België, Nederland, Noorwe gen en Denemarken in hun regeringen de besprekingen over de keuze van een nieuw gevechtsvliegtuig openen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het gemeentebestuur van Den Haag en Tweede-Kamervoorzitter Vondeling streven ernaar het Bin nenhof in hgt hart van het regeringscentrum per 1 maart van alle geparkeerde auto's te ontdoen. De Kamerleden kunnen hun auto's dan kwijt op een gemeen telijk parkeerterrein aan de Hofweg. Tevens wil de gemeente voor de auto's van de volksvertegenwoordigers veertig plaat sen bestemmen op het parkeerdak van het bijna voltooide kantoorgebouw van de Drie Hoekjes, op vijf minuten lopen van Het Binnenhof. Vechtpartijen politie-stakers in Pamplona PAMPLONA. (RTR) - In de Noord-Spaanse stad Pamplona is gisteren gevochten tussen op roerpolitie en stakers, nadat 20.000 arbeiders gehoor hadden gegeven aan een stakingsop- roep uit solidariteit met buiten gesloten collega's. De politie had met charges en rubberkogels ingegrepen, nadat de optocht van stakers het ver keer onmogelijk had gemaakt, auto's omver had geworpen en etalageruiten en ruiten van bankgebouwen had ingeslagen. De stakers vormden bijna twee derde van het aantal arbeiders in Pamplona. AARDBEVING IN MESSINA MESSINA (Reuter) De Siciliaanse stad Messina is vanoch-. tend vroeg getroffen door een aardbeving die zware schade heeft veroorzaakt. Twee mensen kregen van schrik een hartaanval en overleden, zo meldt de politie. De beving, die zes seconden aanhield, had een kracht van zeven op de 12-punts Mercalli-schaal. Vele bewoners van de stad renden in hun nachtkleding in paniek de straat op. Diamant In de buurt van Bos- hoff in de Oranje Vrijstaat in Zuid-Afrika is vorige week een ruwe diamant van 42,27 karaat en een geschatte waarde van 600.000 dollar gevonden. Huwelijk In de Hamburgse ge vangenis "Santa Fu" is de 26-ja- rige Michael Erdmann, die vijf jaar geleden tot levenslang werd veroordeeld wegens moord op een zeeman, in het huwelijk ge treden met de 32-jarige West- duitse journaliste Gerda B. Politicchef verdwenen De poli tiechef van de Ethiopische pro vincie Eritrea wordt sinds woensdag vermist. Vermoede lijk is hij overgelopen naar de guerrillastrijders die afschei ding van de provincie nastre- Ontploffing In het paleis van Justitie in Parijs is gistermiddag een bom ontploft in een van de gangen. Een beeld dat in de gang stond werd vernield en er gingen een groot aantal ruiten aan diggelen. (Van een o r verslaggevers) Zwolle Wanneer het kantoorpersoneel van de P.T.T. geen positieverbetering kap- "tJCTdtfcen, dreigen in het land stipt heids- of andere akties uit te breken. Dit bleek gisteravond op een vergadering in Zwolle van het Overijssels en Drents kantoorpersoneel, dat de vertegenwoordigers van de Kabo, Abva en N.C.B.O. onder sterke druk zette. De eisen worden gedeeld door verschillende afdelingen in het land. De bonden moeten volgens de ontevreden kantoor ambtenaren van de P.T.T. in het Centraal Overleg van 5 februari enkele harde eisen op tafel leggen. Deze houden onder meer in: functie-waarderingsondcrzoeken onder de kantoor-ambtenaren; meer promotiegevende taken buiten west-Nederland. Spreiding van rijksdiensten mag daarbij niet uitgesloten worden. Een groot deel van het kantoorpersoneel is ontevreden over de promotiekansen, omdat <jlit personeel over het algemeen niet hoger kan komen dan hoofdemploye. Dit in tegenstelling tot andere diensten bij de P.T.T. Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van u! woonplaats: stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenballpoint naar:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1