Henk Poppe lijkt toch nog behouden voor wieier sport HIJS gaat deel sponsorgeld aan jeugd besteden DE NATIONALE HELDEN VAN HAITI ZIJN GEVELD Onderschatting en vermoeidheid beinvloeden uitgangspositie van Transol Israël wil weigering aanvechten PONDERDAG 16 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA PAGIN A - 'W NIJVERDAL—ENTER DORDRECHT Henk Poppe lijkt behouden voor de beroepswieler sport. Na aanvankelijk te hebben besloten een streep te zetten onder zijn glanzende carrière, heeft de coureur uit Nij- verdal zich gisteravond onverwachts bedacht. Na een urenlang gesprek met zijn vertrouwens man Bert Boom is er contact gezocht met Piet Liebregts, de ploeglei der van Frisol. Overeen gekomen is aanstaande dinsdag in Dordrecht al le „financiële" zaken nog eens op een rijtje te zetten en te pogen een gunstiger situatie voor Poppe te creëren. Deze volmaakt onverwachte ont wikkeling is tot stand gekomen na een woelige dag vol opwin dende momenten. Henk Poppe, die in zijn hart niets liever doet dan wielrennen heeft na lang wikken en wegen de voorkeur willen geven aan een bestaan met wat meer zekerheid. Als jong vader (hij is 22 jaar) is hij geconfronteerd met zaken waarbij hij eigenlijk nooit heeft stilgestaan. Tegen deze achtergrond is het niet verwonderlijk dat hij gis termiddag nog heeft uitgeroe pen: „Ik wil, nu ik getrouwd ben, niet meer zo lang van huis weg. Daarom besef ik het hele wielrennen maar beter te kun nen vergeten. Deze beslissing nemen is geen eenvoudige aan gelegenheid. Je moet meer ka rakter hebben om te stoppen dan om door te gaan. Tot nu toe heeft mijn hele leven om wielrennen gedraaid". Hoewel het niet zo nadrukkelijk naar voren is gekomen kan rus tig worden gesteld dat ook de financiën een rol hebben ge speeld. Henk Poppe die als neo- prof ondermeer vooral in klas siekers is geëndigd (13de in Gent-Gent en in de omloop van Belgisch Limburg) alsmede de ronde van Belzele en een etap pe in de Tour de France op zijn naam heeft gebracht is gaan twijfelen. Na ontdekt te hebben dat de aan zijn vak verbonden kosten reizen naar België, trainingsmateriaai etc. enom. vertrouwensman Bert hoog zijn heeft hij zich afge- Co vraagd of het allemaal wel ver- Boom praatte en praatte. En antwoord is. Aanvankelijk niet zonder SUCC6S. heeft dat geleid tot een negatief antwoord. Sinds gisteravond lijkt de weg naar een grote wielertoekomst echter toch weer open te liggen. Want dat staat vast: als er een coureur talent heeft dan is het wel Henk Poppe. Als amateur heeft hij al tal van grandioze prestaties laten zien en ook als prof in de spurt mannen als Sercu, Esclassan en Karstens te kloppen dan moet je wat kun nen. Zegt Poppe in Nijverdal: „Ik heb altijd gedroomd van een Etappeoverwinning in de Tour. Ik heb gedacht goed te zitten toen ik als eerste mijn wiel over de eindstreep kreeg. Maar ik heb ontdekt dat zo'n zege tegenwoordig niets meer zegt. Na twee weken coursen in de tour heb ik bijvoorbeeld slechts 231,- aan extra premie gekregen'. Poppe somt nog meer voorbeel den op waarom de twijfel aan ft#/ hem is gaan vreten. Maar na het gesprek met Boom heeft hij een verandering on dergaan. Vol verwachting 6e- v geeft hij zich dinsdag richting Dordrecht. Hij beseft dat ver huizing naar Brabant een abso lute noodzaak is. Zoals het er nu naar uitziet, kan worden aangenomen dat hij dicht in de buurt van Hennie Kuiper, een oude streekgenoot, een huis zal betrekken. Daar in de niet min der mooie omgeving van Os- sendrecht en met ploegleider Liebregts in zijn nabijheid zal de coureur uit Nijverdal aan een nieuwe toekomst gaan wer ken. De niet meer aanwezig geachte perspectieven zijn plot seling toch weer opgedoemd.. Henk Poppe gaat volgende week eerst naar Dordrecht PETER VAN PUTTEN om met Piet Liebrechts verder te praten. IOTTERDAM Onderschatting en vermoeidheid hebben de uit gangspositie van Transol voor de return tegen de Franse kam pioen Berck ernstig beinvloed. In het begin van het derde duel van de Rotterdammers in de kwartfinale- poule van het Europa cuptoernooi verliepen de akties van Transol zo gladjes dat Berck na tien minuten reeds tegen een achterstand van vijftien punten aankeek. Transol gleed zo speels en moeiteloos langs de Franse opponenten dat een overwinning met een vertrouwenwekkende marge in het verschiet scheen te liggen. Maar de wellicht door onderschatting en vermoeidheid veroorzaakte terugval, alsmede een herstel van Berck, hadden tot gevolg dat Transol bij het eindsignaal slechts tien punten (94—84) op de Fransen bleek te tijn voorgebleven. En of dat verschil voldoende zal zijn voor de totaal overwinning moet ernstig worden betwijfeld. Vooral gezien de soms uitste kende acties van Berck, dat wellicht gisteravond niet het achterste van zijn tong heeft laten zien. Het zag er zo gunstig uit voor Transol. Hoewel in een laag tempo, de Rotterdammers ble ken in de eerste tien minuten over een betere aanvalsopbouw en een zuiverder schot te be schikken. Coach Jan Bruyn had in zijn gebruikelijke basis Marcel Welch vervangen door Rene van Eek en deze greep bleek gelukkig. Transol liep via 84, 14—8 uit naar 28—12 en Berck leek onder de voet te worden gelopen. In deze fase moesten de „Franse" schoten vrijwel uitsluitend van de Ame rikanen Wright en Stewart ko men, maar later bleek dat Berck allerminst een twee mansformatie is. Gaandeweg ontworstelde de ploeg uit Duinkerken zich enigszins aan de druk van zijn opponent en de beter opgezette aanvallen wierpen vrucht af. Terwijl Transol .in de eerste tien minuten onder eigen bas ket heerste, moest het initiatief steeds meer uit handen worden gegeven. Met goede combina ties, waarbij de pass langs de grond veelvuldig werd gehan teerd. kwam Berck naderbij. De Fransen lokten geraffineerd persoonlijke fouten bij hun te genstanders uit om die uit hun ritme te halen. Onderwijl werd tevens stevig gescoord, waarbij Wright de grootste produktie aandroeg. Hij scoorde in de eer ste helft vijftien punten. Hoewel Berck steeds soepeler ging draaien, kon Transol, dat trachtte de verloren concentra tie te herwinnen, in de eerste periode toch nog op redelijke afstand blijven. Ofschoon er een zekere matheid over de ploeg lag, veroorzaakt door het afgeladen programma van de laatste weken, haalden de Rot terdammers de rust via 3318, 37—23 en 41—33 nog met een tamelijk perspectief volle voor sprong van 5943. waarbij vooral de inbreng van Jan Dek ker (14 punten) waardevol was. Waren Jackie Dinkins en Lerman Battle in de eerste helft met beiden twaalf punten nog be hoorlijk produktief, na de her vatting verliep het minder voor spoedig voor hen en daarmee heel Transol. Als de Ameri kaanse score- machine hapert is onmiddellijk de angel uit het spel van Transol getrokken. Hetgeen bleek, want Berck ver- (Van onze sportredactie) DEN HAAG HYS heeft gisteren officieel zijn sponsor aan de pers voorgesteld. Morgenavond komt het publiek aan de beurt. HYS Intervam speelt dan de eerste competitie wedstrijd voor het kampioen schap van Nederland tegen het Amsterdamse OR- WO. Intervam wil bij de Haagse ijshockey lief heb bers gelijk een goede beurt maken. Elke bezoeker van deze wedstrijd krijgt van de sponsor een wollen sjaal. Directeur Cobben (1) van Intervam overhandigt voorzitter Han van der Heijden met enig ceremonieel gebaar een nieuw uitrustingstuk. dedigde beter dan in de eerste twintig minuten en doordat te vens de Franse aanval bevredi gender functioneerde. kon Berck terugkomen. Vooral doordat Transol 2-1/2 minuut lang niet scoorde, kon Berck de marge verkleinen tot 59-50 en 68-60. Dat verschil zou vanaf dat moment vrijwel steeds in takt blijven. Terwijl bij Berck ook buiten Wright en Stewart score-inbreng ontstond, stokte Transol. Er werd bij tijd en wijle afschuwelijk slecht ge schoten, vooral Battle (na de 'rust vier punten) kon weinig goed meer doen. Bovendien liep Dinkins na tien minuten tegen zijn vierde persoonlijke fout aan, hetgeen hem tot voorzich tigheid maande. Berck kwam zelfs terug tot vier punten ver schil (68—84), maar de schande van een thuisnederlaag bleef Transol bespaard. Berck nam genoeger\ met tien punten nade lig verschil, waaraan ook de voor Welch ingezette Vervoorn niets meer kon veranderen. Terwijl Berck ^ich steeds meer de attentere ploeg toonde, het geen de vermoeidheid van Transol aantoonde, bij inter cepties en rebounds, worstelde Transol zich naar het einde. Met nog drie minuten gloorde er bij de stand 92—77 nog even hoop, maar die vervloog. De vrije worp die Jan Dekker in de laatste minuut miste was tekenend voor Transol's ver moeidheid. Maar mogelijk dat Transol de prestatie van de uit wedstrijd tegen Maccabi imi teert. Slechts dan is er nog hoop op een plaats in de halve finale. FRANK WERKMAN De doelpunten werden gemaakt door Transol: Dinkins 22, Battle 14. Dekker 22. Loorbach 16. Van Eek 7, Ver voorn 2. Welch 2. Weemhoff 9. Berck: Jean Caulier 12. Didier Dob- bels 12. Jean Racz 17. Mike Stenart 15. Joby Wright 28. De uitslagen van de gisteren gehouden basketbalwedstrijden voor de Euro pese bekertoernooien (heren) zijn: Kwartfinalegroepen bekerwinnaars CSKA Sofia—Juventud Badalona 79—51 (Badalona won de eerste wed strijd met 8866) Le Mans—Jugopföstia Split 7464 (Split won de eerste wedstrijd met 94—78). Red Star Belgrado—Racing Antwerp 11689 (Antwerp won de eerste wedstrijd met 98—94). Landskampioenen: Ignis Varese—Bal kan Botevgrad 84—79 (eerste wed strijd). Koracbeker: Bosna Scrajewo—IBP Basket Rome 9269 (IBP won de eerste wedstrijd met 94—73). (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De binnenbaan van het schaatscentrum De Ui thof blijft deze zomer open. Jan Klok, direkteur van het schaatscentrum: „Het is de be doeling dat de binnenbaan een kleine maand dicht gaat, van half augustus tot half septem ber, om wat onderhoudswerk zaamheden te verrichten. HYS-Intervam kan dan in de zomer blijven trainen. Boven dien zijn er plannen tot het stichten van een ijshockey- school op De Uithof. We heb ben daarover al contakt gehad met de Nederlandse ijshockey- boncf. De bond is voor ons op zoek naar een geschiktg trai ner. Het kunstrijden kan de De Uithof ook geopend tijdens zomermaanden vruchten gaan plukken van het schaatscentrum. We willen voor het kunstrijden hier een trainingscentrum stichten. De KNSB is voor ons aan het onderzoeken of de mogelijk heid aanwezig is om Joan Haanappel hier woor aan te stellen als trainster. Ik heb veel vertrouwen dat dit con- trakt tot, stand komt". Voor het Haagse ijshockey en voor het Nederlandse kunstrij den moet het openblijven van het schaats centrum De Uithof een geweldige uitkomst zijn. Vele prominte Nederlandse kunstrijdsters trekken zomers vele weken naar het buiten land om daar te kunnen trai nen. Dat kost de KNSB en de rijdsters handenvol met geld. Door de aanstelling van Joan Haanappel of een andere top- trainster op De Uithof in de zomermaanden kan het kun strijden weer een duidelijke stap vooruit maken. HYS-In tervam heeft bij de nieuwe competitie duidelijk een stap voor op de tegenstanders als de training ook in de zomer maanden voortgezet kan wor- Voorzitter van der Heijden was erg blij met de nieuwe sponsor. „Als vereniging kan je er moei lijk buiten. We hebben het dit seizoen zonder sponsor moeten doen omdat, onze sponsor de lucht uitging (Radio Veronica), „Het kontrakt met het bouwbe drijf Intervam is voor één jaar met een optie van nogeens twee jaar", aldus voorzitter Han van der Heijden. „Het sponsorbedrag komt niet helemaal ten goede aan het eer ste team. Ook de jeugd gaat daar profijt van trekken. De opbouw in onze vereniging is erg belangrijk. En ergens zijn we wel een beetje trots op het feit dat we het op drie buiten staanders na bij HYS kunnen redden met enkel Haagse ijs hockeyers". De nieuwe kleur van HYS Inter vam is oranje met groen, de sponsor heeft het team in nieu we clubkleding gestoken. Het is voor de eerste maal dat Inter vam, een van de grootste bou wondernemingen in Nederland, op de sponsortoer gaat. Volgens directeur J. H. Cobben is het ook niet de bedoeling om ande re sporten te gaan steunen: „Je kan beter één sport goed aan pakken, dan hier en daar iets aan sponsering te gaan doen". Voorzitter Han van der Heijde- n: Misschien kunnen we door de steun van Intervam het kam pioenschap van Nederland eens pakken. In de competitie Natio nale Nederlanden zijn we twee- de geworden. We willen nu pro beren wat puntjes van Tilburg af te knabbelen. Lukt het dit seizoen niet, wellicht het andere jaar. HYS heeft met de steun van Intervam in ieder geval de mogelijkheden. Al is het niet de bedoeling nu met dit geld in Canada dure Canadesen onder contract te nemen en over te laten komen". Intervam heeft geen enkele be hoefte een zetel in het bestuur van HYS in te nemen. Voor HYS is de sponsor natuurlijk een uitkomst. De Haagse ijshoc- key-formatie heeft twee erg moeilijke jaren achter de rug en mischien hadden ze zonder de steun van Radio Veronica niet eens meer bestaan. Voor de supporters Is het te ho pen dat door de komst van de bouwonderneming er straks geen betonijshockey te zien is op De Uithof. Voorzitter Han van der Heijden: „Betonijshoc key zullen onze jongens nooit gaan spelen, HYS-Intervam wil kwaliteit op het ijs brengen". Morgenavond kan daar wellicht mee gestart worden. Verder is reeds nu bekend dat HYS-Inter vam op maandag 27 januari aan zal treden tegen de Tilburg Trappers op De Uithof, 3 fe bruari de return in Tilburg, vrijdagavond 7 februari HYS- Intervam tegen het Duitse Kre- feld en zondag 9 februari tegen de Duitsers de return. Allemaal wedstrijden voor de Coupe In ternational. ARTHUR VAN RIJSWIJK Ernst Jean Joseph, een van de twee die op het eiland bleef. PORT AU PRINCE Voor de experts was het optreden van de voetbaldwerg Haïti de ver rassing van het wereldkam pioenschap 1974 en de „zwarte parels" mochten zich ten zeerste verheugen in de symphatie van het Duitse publiek. Nog geen half jaar echter na „München" bestaat het nationale voetbalelf tal van Haïti niet meer. De hel den van het idyllische palmen- eiland in de Caraibische zee zijn in alle richtingen uitgevlogen. Haïti heeft zichzelf weer ge schrapt van de landkaart van voetbalnaties. De spelers vielen na de terugkeer van het wereldkampioenschap in een diepe af grond. Door de nederlagen tegen Italië, Polen en Argentine was de hoop van een volk niet in vervulling gegaan. De grote verwachtingen, aangewakkerd door de kwalificatieronde in de Haïtiaanse hoofd stad Port-au-Prince. waren bij het ondes kundige publiek de bodem ingeslagen. De elite van de rond duizend actieve voetbal lers van Haïti bemerkten het aan den lijve. Ze waren plotseling niet meer zo veel waard als voordien. De meesten van hen stonden plotseling zonder, één of ander baantje op straat. Ook de staat betaalde niet meer en van een wereld kampioenschapspremie sprak niemand In het land van de voetbalgekke presi dent Jean-Claude Duvalier („Baby Doe"), dat door een enorm hoog werkloosheid spercentage wordt geplaagd en waar slechts een vijfde van de bevolking lezen en schrijven kan, waren de toekomstmo gelijkheden voor de spelers van het natio nale elftal tot het nulpunt gedaald. Het team viel uiteen. Henri Francillon be landde bij TSV 1860 München, Emma nuel Sannon ging naar Frankrijk. De rest verliet Haïti in de richting van Zuid- en Noord Amerika. Naast de geëmigreerde spelers alleen Bayonne en de door de FIFA voor één jaar geschorste dopingzondaar Jean Jo seph bleven op het eiland verloor Haïti ook zijn trainer. Antoine Tassy, jarenlang voor de voetbalsuccessen van de rood zwarten verantwoordelijk. struikelde over het geld. Hem werd voor de voeten geworpen dat hij financieel beter zou zijn geworden van de transfer van Henri Francillon. Victory Sportif Club. waar voor de nationale doelman uitkwam, zou als gevolg daarvan geen afkoopsom van 1860 Munchen hebben ontvangen. Tassy verloor zijn baantje. Een nieuwe nationa le trainer heeft Haïti op dit moment nog Men zou in Haïti graag een Duitse trainer hebben. Maar de Duitse voetbalbond heeft op schriftelijke verzoeken uit Haïti tot nu toe niet gereageerd. Desondanks geven de verantwoordelijke lieden in Haï ti zichzelf ook voor de kwalificatieronde van het wereldkampioenschap 1978 weer een kans. Als het niet anders kan, wil men een desnoods een deel van dè geemi- greerde spelers weer naar het eiland terughalen. TEL AVIV - Het uiteindelijke be sluit van de Indiase regering om Israël niet toe te laten tot de wereldkampioenschappen tafeltennis, die volgende maand in Calcutta worden gehouden, had gisteravond Israël nog niet bereikt Israël is volgens de se- cretaris-generual vun de natio nale sportfederatie Ahmuel Lalkin niet bereid om een wei gering als het laatste woord van India te beschouwen. Het land zal doorvechten voor het recht deel tc mogen nemen aan kam pioenschappen in Calcutta of waar dan ook. Het Israëlische standpunt wordt geheel ondersteund door de GAIF, de internationale Fede ratie van Sportbonden. Antoine Tassy struikelde over het geld. Edström speelt (Van onze sportredactie) EINDHOVEN - Rolf Edström. de Zweedsr spitsspelcr van PSV, die zondag tijdens de wedstrijd PSV-MW bij een botsing met de Maastrichtse verdediger Herben een neusbeenbreuk op liep zal er zondag in het topduel tussen de Eindhovcnaren en Feyenoord toch bij zijn. De be handelende geneesheer heeft de neus op de eerste plaats recht gezet en er toen een plastic kapje overheen gedaan. Ed ström heeft veel last cn pijn van zijn blessure, maar wil kost wat kost tegen Feyenoord spe len.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15