Computerdeskundigen verdienden grof geld aan bedrijfsspionage Egypte bereid tot troepenscheiding voor drie jaar in Sinaï DEN UYL WORDT LIEVER VOOR DE WERKGEVERS Gemengde reacties op winkelsluitingswet Koninklijke Marine ruimt op at Alle postzegels van de wereld NOS-programma Werkwinkel99 vervallen: vrouwen boos DONDERDAG 16 JANUARI 1975 l.EIDSE ('Ol'RANT P\UI\ V 1 (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN. In West-Duitsland is een omvang rijk spionagecomplot ontmaskerd, dat waardevolle gegevens over de elektroni sche technologie aan een Oost-Europees land verraden heeft. In totaal werden negen personen gearresteerd, die allen computer-deskundigen zijn. Tegen drie an dere experts wordt het onderzoek nog voortgezet. Uit de omstandigheid dat het zwaartepunt van de spionageactiviteiten in de steden Frankfort, Solingen, Krefeld en Stuttgart lagen, leiden deskundigen af, dat de Ame rikaanse firma voor bureaumachines IBM de gedupeerde is. In de woningen én kantoren van de negen gearresteerden werd een grote hoeveelheid materiaal in beslag genomen, dat voor hen, volgens de procureur-generaal in Stuttgart, uiterst belastend is. Hiertoe behoort onder andere een zeer moderne Russische mini- camera van het modernste type, waarmee agenten geheime documenten plegen te fotograferen. Deze vondst zou er op kun nen duiden dat de opdrachtgevers in Mos kou zouden moeten worden gezocht Hier- Uit geldvondsten in banksafes blijkt voorts, dat de opdrachtgevers er enorme bedragen voor over hadden om op de hoogte te worden gesteld van de laatste stand van de technologische wetenschap pen in het Westen. Alleen al in een enkele safe werd een bedrag gevonden van 200.000 mark, dat van de opdrachtgevers afkomstig was, maar het is zeker, dat de wekelijks uitbetaalde vergoedingen voor de spionage veel hoger waren. iok. TE DIK 0 ..Daisy", een vrouwtjes orang-oe- tan uit de diergaar de van Hannover, laat ziCh hier gewil lig wegen door haar verzorger. Ze is op en top een vrouw, en probeert dan ook alles om al te slanken. Ze krijgt hiervoor vitamine injecties en is op bananenrantsoen. Ze hoopt op deze man\pr van het om vangrijke gewicht van 95 kilo op 80 kg. te komen, een poging die al voor de helft geslaagd is. Binnenkort zal ze ook weer in het openbaar te zien Korting Feisal van Saoedi-Arabië brengt momenteel een bezoek aan Syrië. Op deze foto is hij, samen met de Syrische president Hafez Assad (links) in de Syrische stad Koeneitra. Deze stad werd in de oktoberoorlog door de raëlische troepen bezet, maar later, na de bestandsover- enkomst weer teruggegeven. Zij spreken hier met de enige vrouw die na de bezetting in Koeneitra was achtergebleven. DAMASCUS Egypte zou zich in beginsel bereid hebben ver klaard met Israël een akkoord van drie jaar over troepenschei ding in Sinaï af te sluiten, als de Israëli's als tegenprestatie de olievelden van Aboe Rodeis en strategisch belangrijke berg passen willen ontruimen. Het Israëlische dagblad Yedioth Aharonoth berichtte gisteren uit Wasgington dat President Sadat van Egypte tegelijkertijd had la ten doorschemeren dat als een soortgelijk akkoord met Israël tot stand zou komen, niet-Israe- lische schepen met ladingen uit Israël weer gebruik mogen ma ken van het te heropenen Suez- kanaal. Israëlische oorlogsschepen heb ben gisteravond het kamp voor Palestijnse vluchtelingen Rachi- dieh bij Tyr in het zuiden van Libanon beschoten, evenals het kustgebied ten noorden van Ras-Nakoera, Het kamp Rachi- dieh herbergt 12.000 vluchtelin gen en is al herhaalde malen beschoten. De Israëlische-actie kwam na een dag van gevechten tussen de guerrillastrijders en Israëli sche troepen in en rond het dorp Kfar Chiuba in het gebied van Arkoub, ongeveer 80 kilo meter ten oosten van het vlucht elingenkamp. T.b.r. voor moord op Bas je Ellmer LEEUWARDEN De recht bank te Leeuwarden heeft de 19-jarige ArnoIdus D. uit Enk huizen, die op 25 juli de 8-jarige Basje Ellmer op Terschelling ■et een vismesje om het leven bracht, veroordeeld tot ter be schikking stelling-van de rege ring. Ook de officier van justitie, mr. H. W. Kuipers had tbr geëist tegen Arnoldus, die zoals be kend een pupil was van het kindertenuis. De Trintel in Enk huizen. De verdedigers stemden in met deze eis, maar meenden riet dat Joodslag bewezen was zoals de officier stelde. Volgens de advocaten, moest men in dit geval spreken van mishandeling de dood ten gevol ge hebbend. De rechtbank von niste echter dat doodslag wel bewezen was. COLBY ERKENT SPIONAGE WASHINGTON (UPI, Reuter) - De directeur van de CIA, Wil liam Colby, heeft gisteren voor een subcommissie van de Ame rikaanse Senaat toegegeven dat in 1967 een afdeling contra spionage is opgericht die gege vens heeft verzameld omtrent 10.000 Amerikaanse burgers, maar tegengesproken dat dit onwettig zou zijn. Hij onthulde dat een veteraan van de CIA in 1971 en 1972 had meegedeeld dat er een moor daanslag op oud-vice-president Spiro Agnew werd beraamd en dat CIA-directeur Richard Helms zou worden ontvoerd. Dat was aanleiding tot "schadu wen in twee Amerikaanse ste den" nadat de geheime dienst en de FBI waren ingelicht, zei hij. Colby zei ervan overtuigd te zijn dat alles wat de CIA nu doet binnen de grenzen van haar bevoegdheid ligt. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam In een toespraak ter gelegenheid van de opening van een nieuwe hal van Stork-Werkspoor in Amsterdam heeft premier Den Uyl onder druk van de verslechterende economi sche omstandigheden zich duidelijk gedistancieerd van zijn geruchtmakende rede in oktober vorig jaar voor de christelijke werkgevers in Nijmegen. Gisteren in Amsterdam zei Den Uyl, dat de technologische vooruit gang in de industrie niet mag worden afgeremd. Een pas op de plaats zou niet alleen betekenen uitschakeling van de bedrijven in de internationale concurrentiestrijd, het zou ook inhouden dat afstand werd gedaan van technische vernieuwingen die soms een besparing van energie, veelvuldig besparing van grondstoffen en in veel gevallen een bijdrage betekenen tot de welvaart en ook tot het welzijn van de samenleving. „Ik heb nooit de behoefte gevoeld mee te doen aan de mode van het anti-industrialisme", zo zei Den Uyl gisteren, „de gevaren daarvan zijn we ons vandaag iets meer bewust nu we worden geteisterd door ernstige werkloosheid". Vorig jaar in Nijmegen toonde Den Uyl zich echter duidelijk voorstander van een afremming van de industriële ontwikkeling, omdat dit ten koste zou gaan van de werkgelegenheid. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij de aanbieding van de ontwerp-winkelsluitings- wet gisteren zei staatssecretaris Hazekamp al dat het wel nooit zal lukken het alle partijen naar de zin te maken. Het bewijs werd kort daarna reeds geleverd in de reacties: de vakbonden i winkelpersoneel zijn teleurgesteld, de middenstand is zeer ingenomen. Met name de vrije keuze van een wekelijkse koopavond en het feit dat in de nieuwe wet de zaterdag-openstelling ge handhaafd blijft, zit de vakbon den dwars. Zij hebben al laten weten eventueel door middel van acties parlement en andere betrokkenen van hun gelijk te zullen overtuigen. Het Koninklijk Verbond van Ondernemers (KVO) is ver heugd, dat de staatssecretaris het in principe aan de onderne mers overlaat, wanneer ze 's, avonds open zijn of niet. Al of niet een koopavond houden moet beoordeeld worden op so ciaal-economische motieven niet op politieke, aldus het KVO, die daarbij wijst op de gebeurtenissen in Amsterdam. Daar is destijds op politieke mo tieven de koopavond afgeschaft en nu blijkt dat politieke beslui ten niet altijd even wel overwo gen zijn. want het ziet er naar uit, dat de zaak nu weer terug gedraaid gaat worden, aldus het KVO. Zoals gemeld mogen de winke liers als de nieuwe wet door de Kamer wordt aangenomen zelf bepalen, zij het binnen zekere grenzen, op welke uren van de dag zij hun winkels openstellen (max. 55 uur per week; en niet vóór 5 uur 's morgens en 18.00 uur 's avonds). Met eenmaal per week naar vrije keuze één avond open tot 21.00 uur. De Raad voor het Grootwinkel bedrijf is van mening, dat het sluitingstijdstip van 18.00 uur verschoven moet worden naar 19.00 uur, in het belang van de consument, o.a. de werkende Saxbe onder druk Nixons medewerkers WASHINGTON (UPD De Amerikaanse minister van justi tie, William Saxbe, heeft ver klaard, dat medewerkers van- Richard Nixon maanden lang hebben gepoogd hem er toe te bewegen, in te grijpen in het onderzoek van de speciale aan klager Leon Jaworski naar het Watergate-schandaal. SCHEPEN TE KOOP: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Koninklijke Marine houdt, iets later dan de winkeliers, opruiming onder haar vloot. Aangeboden wor den de onderzeebootjager "Noord-Brabant", het 'stokou de' logementsschip "Neptu- nus" en enkele andere al of niet tweede hands vaartuigen. De Inspecteur van de Domei nen in Haarlem zal deze afge schreven vlooteenheden op 11 februari in Haarlem "publiek en bij inschrijving te koop aanbieden". De onderzcebootjager „Noord- Brabant" werd vorig jaar bij een aanvaring zodanig bescha digd, dat herstel veel te duur zou worden. Daarom wordt het schip verkocht, maar niet nadat alle waardevolle voor werpen en onderdelen eraf ge haald zijn. De "Neptunus" heeft een his torische staat van dienst. Na de aktieve dienst heeft het schip jarenlang in Den Helder als logementsschip gefun geerd, als een soort drijvende kazerne dus. Verder worden nog te koop aangeboden twee loodsboten, een drijvende bok, een stalen landingsvaartuig, twee houten motorjollen. Comité Vrouw van het jaar" bedrogen UTRECHT (ANP) Onbeken- den hebben geprobeerd door middel van nagemaakt briefpa pier het Nationaal Comité „Jaar van de Vrouw" in het ootje te nemen. Aan de pers werd een brief geschreven, waarin de afgelasting werd aangekondigd van de grote ma nifestatie „Emancipade", van 20 mei tot 8 juni in Utrecht. Als reden werd genoemd: „het gro te aantal gemotiveerde stem men tegen de geplande manifes tatie". De informatie werd verstrekt op nagemaakt briefpapier van het comité en was ondertekend door mr. N.W. Ruiters, terwijl de echte voorzitter ir. N.C. de Ruiter heet. Bij het comité was men verbolgen over de „flauwe grap". „Natuurlijk gaat de ma nifestatie door", aldus een woordvoerster. Illlllllllllllllltlllllllltlllltlllllll Een spectaculair ongeluk? Nee. al leen een handige reclamestunt de film ..Hearty laughs" (op het bord eronder in het Italiaans) aan te prijzen. Deze vreemde reclame kon men onlangs in Rome aan schouwen. De stunt werd uitge voerd met een voor de sloop rij pe auto. Naast het bord staat een agent rustig het verkeer te re gelen. "iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Naar een ander eindexamen NAMENS EEN GROEP RECTOREN van scholengemeenschappen in Brabant heeft een commissie bij alle betrokkenen (inclusief de minister) een voorstel ingediend om de eindexamenregeling te wijzigen. „Naar een beter eindexamen" heet de nota waarin het voorstel wordt opgediend en waarvan de voornaamste punten in onze krant van gisteren zijn gepubliceerd. Omdat het eindexamen op gymnasium, atheneum, HAVO en MAVO inderdaad een lappendeken is met allerlei vervelende consequen ties voor kandidaten, docenten en schoolleiding, is elk zinnig voorstel tot veranderingen welkom. Bij het Brabantse rapport mag dan niettemin zoals bij alle voorstellen de vraag worden gesteld of het andere eindexamen waarvoor het pleit, ook het betere eindexamen belooft te zijn. DE NOTA HEEFT OP DE KEPER BESCHOUWD geprobeerd uit alle eerder gedane voorstellen de elementen te halen die de commissie aantrekkelijk vond; ze is dus om de filosofische term te gebruiken: sterk eclectisch. Bijval zal er direct komen voor drie goede uitgangspunten: veel gewicht hechten aan de opinie van de eigen school over de kwaliteiten van de kandidaat; meer regelmaat in het laatste schooljaar en daardoor minder stress voor leerlingen en docenten; vermindering van de stapel administratieve rompslomp. Dat zou verwezenlijkt kunnen worden door: vervanging van het huidige schoolonderzoek door rapportcijfers in december en begin mei, centraal schriftelijk in de tweede helft van maart en een „herkansend" schriftelijk eindexamen voor kandidaten die in mei niet geslaagd blijken te zijn. Maar een bezwaarlijke kant van de voorstellen is, dat de Brabantse rectorencommissie het tweede rapportcijfer wil vaststellen, na de uitslag van het centraal schriftelijk. Uit het argument dat do commissie zelf aanvoert, komt onze vrees voort, dat op de integri teit van de scholen een heel sterk beroep wordt gedaan. Voor de sterken geen reden tot argwaan, ta.v. de zwakken het openen van het risiko van „sleutelen" aan cijfers. Op dit punt gaat onze voorkeur uit naar het afgewezen alternatieve voorstel in de nota, ook al stroomlijnt dit de gang van zaken rond het eindexamen wat minder mooi. WIJ VREZEN TROUWENS, dat de commissie de „rust" die de commissie op de scholen ziet, wanneer in juni een herexamen gedaan kan worden, te optimistisch taxeert. Waarom trouwens alleen een herkansing terzake van het centraal schriftelijk? Wor den, zelfs in de' zesde klas, rapportcijfers nooit door pech beïn vloed? Vergelijkt men de voorgestelde regeling met die welke nu geldt, dan mag de conclusie luiden dat het voorgestelde eindexamen op vele punten een verbetering is, maar op andere punten niet Het kan nog beter; pas dan maken de „werkers in het veld" kans Onderwijs te overtuigen van de mogelijkheid tot een andere, betere regeling. Den Uyl slikt steeds meer in DE REDEVOERING DIE PREMIER DEN UYL op 1 oktber voor de confessionele werkgevers in Nijmegen hield, is hem niet in dank afgenomen. In ondernemerskringen werd gevreesd, dat onze minis ter-president zijn marxistisch petje weer had opgezet; alles wat in de politiek niet duidelijk links is, reageerde scherp afwijzend in de toonsoort welke ook minister Van Doorn te horen krijgt nu hij - nog altijd onofficieel - in de concept-nota voor het mediabeleid de ondernemingsgewijze produktie op het strafbankje probeert te zetten. Maar ook politieke vrienden van drs. Den Uyl trekken in twijfel, of de visie-Den Uyl verstandig is voor de praktische politiek. Prof. Van den Doel bijvoorbeeld verwacht dat Den Uyl, als hij voor zeer selectieve economische groei en tegen de opkomst van volks- kapitalisme gaat werken, zelfs de arbeiders en vakbeweging tegen zich krijgt. Geen wonder dat hij als minister-president bij stukjes en beetjes inslikt, wat hij zich in Nijmegen als partikulier socialist liet ontvallen. GISTEREN SPREKEND bij de opening van een nieuwe fabriekshal verklaarde Den Uyl beslist niet te vinden dat industrialisatie de bron van alle ellende is. Geen wonder; als regeringsleider ontdekt hij beter dan wie ook, dat een theoretische maatschappijbeschou wing iets anders is dan praktische politiek waar het algemeen belang wel bij vaart. Welzijnspolitiek wordt een hachelijke kwestie, als het aantal werklo- i er alleeen maar bij groeit Vooruitzichten voor zaterdag: Nu en dan regen, ook opklarin gen en iets minder hoge tempe raturen. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 5 graden. Max. temp.: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent Gisteren werd op veel plaatsen in West-Europa een hoge maxi mumtemperatuur afgelezen. In ons land werden evenals in Zuid-Engcland middagwaarden van omstreeks 13 graden geme ten. In Midden-Frankrijk werd het zelfs 18 graden en aan de voet van de Pyreneëen werden zelfs maxima van 20 graden bereikt In West-Ruland was het weliswaar kouder maar met een temperatuur van 3 graden boven nul is het ook daar vrij warm te noemen. Na het voor bijtrekken van een frontensys teem zullen de temperaturen vandaag iets lager worden, maar het blijft toch nog vrij warm voor de tijd van het jaar. Voor morgen wordt verwacht dat opnieuw een regengcbied ons land zal bereiken. Na eerst nog enkele opklaringen neemt later de bewolking weer toe. Problemen voor afzwaaiers op arbeidsmarkt UTRECHT (ANP) - Sind» 1 januari jl kunnen niet alleen beroepsmilitairen en „kort-ver- banders" maar ook dienstplich tigen die het leger verlaten en in de burgermaatschappij stap pen gebruik maken van de diensten van het bureau Bij stand Overgang Burgermaat schappij, aldus de Algemene Vereniging van Nederlandse Mi litairen (AVNM) van het minis terie van Defensie vernomen. Via het bureau kunnen dienst plichtigen die nog geen baan hebben zich tijdens hun dienst tijd reeds oriënteren op de mo gelijkheden die de burgermaat schappij biedt. Volgens de AVNM neemt het aantal dienst plichtigen dat na de diensttijd werkloos op straat dreigt te ko men staan de laatste tijd flink toe. AVNM noch defensie kon den mededelen om hoeveel dienstplióhtigen het gaat. Dat is niet geregistreerd, aldus een woordvoerder van Defensie. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IN HAAGS POSTMUSEUM (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het Postmuscum in Den Haag zal zich over drie jaar de meest complete postzegelverzamcling van Nederland bevinden: een collectie van Alle postzegels die ooit op de hele wereld zijn uitgegeven. Een dergelijke verzameling heeft men verder alleen in Londen, Bern en Stockholm. Ruim 200.000 zegels zal de verzameling uiteinde lijk tellen, van de eerste „Koningin jfcupzv .Koningin Victoria" uit 1840 tot de allernieuwste postzegels. Museumdirecteur drs. H. J. Ronday zegt niet te weten hoe groot de waarde van dat bezit is, maar die moet in de miljoenen lopen. Vanaf vandaag is het eerste deel van de collectie te bezichti gen. dat heel Europa en een aantal Amerikaanse landen omvat, in totaal 90.000 zegels. Ze zijn uitgestald op draaibare panelen, in totaal 1400. Honderd ervan worden gevuld met oude brieven en andere poststukken die filatelistische waarde hebben. Drs. Ronday: „Deze verzameling hebben we vooral opgezet voor de gewone verzamelaar". Tussen de postzegels van de huidige landen, hangen collecties van staten die alllang verdwenen zijn, zoals de Kerkelijke staat, Georgië, Ingerman- land, Ikarie en Lombardije. Enkele zegels ontbreken nog in de verzameling, „maar er zijn er nu eenmaal die onze financiële draagkracht te boven gaan", aldus de heer Ronday. De meeste zegels zijn overigens in het bezit van het museum gekomen doordat sinds 1878 de landen die in de Wereldpostu nie verenigd zijn elkaar al hun nieuwe uitgiften toesturen. De „gaten" probeert men op te vullen met aankopen. De nieuwe wereldcollectie is een deel van het Postmuseum Zeestraat 82 in Den Haag, en is, evenals de gehele interessan te tentoonstelling over het postwezen, te bezichtigen op weekdagen van 10 tot 17 uur en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. ^llllllHlllllllllllllllllllllllllNllllllHIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIlinillllllllllHIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllliiiiiiiliiiiiHiiiiHHiiiiiiiHiliHHIIHHIUIHHIHIUIHUHHUIHIHHHHHIHIIIIHUHini (Vano e redactie radio en tv) eisen" is nu boos, omdat de reden van het terug- waarin wordt geprotesteerd tegen de „politieke aldus de NOS. Den Haag De NOS heeft gisteravond op het nemen slaat op het laatste onderdeel van „Werk- censuur" van de NOS. De handtekeningenactie Tegen de uitzending van 18 december van „Werk- laatste moment het programma „Werkwinkel" winkel", waarin de actiegroep om vrijwilligers van 18 tot 26 januari gaat echter gewoon door.' winkel", waarin dienstweigering aan de orde laten vervallen, „omdat het niet tijdig klaargeko- vraagt om actie te voeren voor legalisatie van De NOS is van plan om volgende maand een kwam. hebben Kamerleden bedenkingen aange- men was in de vorm die voor uitzending geschikt abortus. uitzending te wijden aan onder meer abortus, voerd. De minister heeft echter geen redenen is", aldus de NOS. De actiegroep „Wij vrouwen De actiegroep heeft een verklaring uitgegeven maar dan „in voor uitzending geschikte vorm", gevonden om maatregelen te nemen. Nederlanders mogelijk besmet met lassakoorts UTRECHT Dertien Nederlan ders zijn mogelijk besmet met de gevaarlijke lassakoorts, een besmettelijke tropische ziekte. Zij hebben vorige week vrijdag samengercisd met een Engelse arts die afgelopen zondag over leed, vermoedelijk aan deze koorts. De dertien' Nederlanders wor den zeventien dagen lang, ge controleerd op mogelijke ziekte verschijnselen. Quarantaine is pas nodig als zich inderdaad symptomen van de koorts zou den openbaren, aldus het minis terie van Volksgezondheid. Voor de overleden Engelsman is overigens de diagnose lassa koorts nog niet bevestigd door laboratoriumonderzoek. De koorts zou voor 30 tot 50 pro cent van de mensen die ermee worden besmet, dodelijk zijn. Besmetting treedt echter pas op na nauw kontakt met een pa tiënt, zodat de kans dat de me dereizigers van de arts die in Nigeria in een zendingshospitaal heeft gewerkt zeer klein is Toch heeft ook het Engelse m< nister ie van Volksgezondheid p Ie Engelse passagiers van I vliegtuig gewaarschuwd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13