Knotsgekke geneeskunde uit grootvaders FRISCHE LUCHT DEED WONDEREN HA DOKTER HO DOKTER: PAGINA 6LEIDSE COURANTWOENSDAG 15 JANUARI Iff! Het electrlsche lichtbad, goed voor alle kwalen. De mestkuur, toe te passen bij sterke vermagering. Behalve een vettig dieet met veel room en meeltpi|zen bestaat de kuur uit een verblijf In een landelijke omgeving, regelmatige begietingen en massages. Ook staan In koud water en barrevoets lopen In dauwgras is aan te bevelen. alle pillen en poeders over boord. Deze hulpmiddelen ver wierpen zij als kwakzalverij, die geen genezende werking had. De enige uitkomst bood de natuur zelf: de weldadige inwerking van de zon op het blote lijf, veelvuldig baden, be gietingen en massage's. Dat al leen was „goed voor den kap- seizenden menseh." En wie het niet kan verdragen om bij een open raam te sla pen, bezweert Bilz, die moet het leren." Open het raam aanvankelijk op een kiertje en bind de eerste nachten voor zichtigheidshalve een doek om uwe hals. Open dan het raam elke nacht een beetje meer en verschuif uw bed steeds dich ter bij het raam. Hebt gij mis schien in den beginnen, daar gij door uwe verkeerde levens wijze de verse lucht ontwend zijt, wel eens ene gezwollen wang, een ontstoken hals, moeilijkheden bij het slikken of andere ongemakken, laat de moed daarom niet zakken, want reeds des avonds kan en zal dit ongemak weder wegge nomen zijn als gij natuurlijke middelen ertegen toepast. Ver se lucht is meer waard dan geld." WAT OOFT Bilz is ook tegen vleesch (dat prikkelend en nadelig werkt op het organisme) en tegen het gebruik van sterke drank (met name in kroegen, dat zeer te 'veroordelen is)". Hij houdt het op eerlijke graanprodukten, peulvruchten en van tijd tot tijd wat ooft. Met name een besje kan wonderen verrich ten in het menselijk gestel. Ongemeen kwistig is Bilz ook met „zijne begietingen", die het mensehelijk uurwerk op gang houden. De spuit erop en al het leed is geleden. Borst, armen en dijen dienen voort durend „met ene krachtigen ;traal bewerkt te worden". Dok de nieren behoeft men bij leze brandweeroefening niet e ontzien. Men dient er wel zoor te zorgen, dat het water gelijkmatig over de dijen ifloopt. Op die manier krijgt «lfs de zwakste sterveling lieu we kracht en energie. Zonder hulp van medicijnen ican men door zei/behandeling thuis verlost worden van zijne knagende lendepijn, ader breuk, lusteloosheid en organi sche zwakte. Ook duurzame genezing van rheumatiek en blaasaandoeningen wordt door Bilz gegarandeerd. Oor- begieting kan geschieden „met een gieter of ene slang, die aan de waterleiding is vastge schroefd." Het brein van Bilz heeft ook voorzien in het genazende dampbad, waarvoor hij aller lei methoden aanbeveelt. Hij komt aandragen met doodskis ten, die men op de legerstede plaatst. De kist wordt aange sloten op een kachel en zelf schuift men het lichaam tot Professor Winternitz ontwikkelde de maagbehandeling, uitstekend werkzaam bi) maagkrampen veroorzaakt door bloedarmoede of bleekzucht en bij verschillende vormen van opgeven. aan de hals in de kist. Voor het rietenstoel-dampbad zijn vier stoelen vereist, waarop de patiënt naakt gelegd wordt. Onder de stoelen worden drie potten of emmers kokend wa ter geplaatst. Dan zijn er nog oefeningen met het toestel „Sanitas", die heilzaam zijn voor longen en hart, en magnetische behande lingen met kool, glas, water en watten. Voor hen, die lijden aan sterke vermagering wordt de „mest kuur" ten zeerste aanbevolen. Men trekt zich hiervoor terug op het platteland, alwaar men in een hangmat verblijf houdt. Elke dag laat men ene gehele massage toepassen en neemt men een rompbad.met onder lij fbegietingen van 23 graden celsius. Verder is staan in koud water en barrevoets lo pen in dauwgras voorgeschre ven. Voor de schoonheid der vrouw ziet Bilz slechts één probate oplossing: „ene spons en putwater. Voor het beko men eener schoone boezem wordt de ophouder ontraden. Liever de spuit erop en krach tige massage." Scherm ertussen Bilz laat ook zijn weldadig licht schijnen over het huwelij- k: „de gewoonte van echtgeno ten om in één bed te slapen is wel aan bedenkingen onder hevig. Zij is heel oud, maar laat zich met onze tegenwoor dige toestanden niet goed ver enigen. De hedendaagse mens is prikkelbaarder, daardoor onmatiger, dikwijls zwak en ziekelijk. Daarom is het ver keerd elkanders uitwasemin gen in te ademen en erger nog, elkander door dit intieme sa menleven voortdurend op te winden. Twee slaapkamers naast elkaar maken vertrou welijk samenzijn mogelijk zon der alle decorum tussen de echtgenoten wegvalt. Wanneer men niet over twee kamers beschikt dan moet men ten minste de bedden zo plaatsen, dat er een scherm tussen kan staan. Spoedig zullen de echt genoten bemerken dat door zulke maatregelen hun om gang fijner en kieser wordt Hoe menig ongelukkig kind zou niet in het leven geroepen zijn als zijne moeder de macht van zo'n scherm had gekend. Ach mochten onze woorden ingartg vinden." ALGEHELE UITPUTTING Bilz is ook niet te spreken over de doorsnee-huwelijksreis, „waarbij de nacht niet wordt gebezigd om de nodige rust te genieten, maar om zich in de armen der liefde te wiegelen en met volle teugen te genie ten. Zo gaat het soms wekerf achtereen. Zulk ene gestadige opwinding leidt weldra tot uit putting. De jonge man krijgt al spoedig een gevoel van alge hele afmatting, welke zich te kent op geheel het uiterlijk: het lichaam is vermagerd, de huidskleur vaal, de gelaat strekken zijn ingevallen, de ogen dof, de rug gekromd, de gang waggelend, de spraak rauw of gevoileerd. Hij ziet vliegjes voor de ogen en krijgt ten laatste afkeer van de bij slaap. Ook bij de vrouw kan de bijslaap hoogst pijnlijk worden en tot krampbewegin gen leidert." .Bilz ziet voor deze en soortge lijke problemen slechts één oplossing: lauwe zitbaden, veel ooft. En uiteraard de spuit erop. FRISCHE LUCHT En waarachtig. Het onmogelij ke gebeurde. De wereld hing aan zijn lippen en verslond zijn boeken. En op zijn balcon hoog in het Kurhaus legte de dokter zich 's avonds tevreden in de frische lucht neder. De mensheid wes weer een illusie rijker. De dokter een fortuin. Wat Bilz deed was aan hem zelf welgedaan. LEO THURING „Ha dokter Ho Dokter". Uitga ve Unieboek BV. Prijs 21. „Er bestaan verschillende kentekenen, die met eni ge zekerheid de dood bewijzen. Zo kan men om een vinger of teen een touw vastbinden. Indien dit zo afgebonden lid eerst rood dan blauw wordt, dan kan men zeker zijn dat nog leven aanwezig is. Dit kan men ook zien als door een op de opperhuid (borstvlakte) gevallen druppel brandende lak of heet water de huid rood wordt of als ene blaas ontstaat en na hare verwijdering grondvlak en rand rood zijn. Is de oogappel zacht geworden en voelt deze niet meer vast aan en geeft mee als men de vinger erop drukt, dan kan men vrij zeker de dood constateren. Verdere kenmerken zijn: als bij het openen van een bloedvat geen bloed vloeit en als de verrotting zich door een duidelijk merkbare reuk te kennen geeft." met de balkons nog niet ge bouwd had, heb ik het gehele jaar onmiddellijk aan de wijd geopende vensters geslapen. Welk groot nut de frisse, zui vere nachtlucht voor de mens heeft, heb ik in mijn werk herhaaldelijk gezegd. Vermel den wil ik nog, dat ik bij mijne' overladen, opwindende en veelzijdige geestelijke bezig heid reeds lang in hoogste ma te nerveus geworden zou zijn, als ik mij niet door de góede zuivere nachtlucht en de hier door verkregen rustige, gezon de slaap steeds weer voor de volgende dag opnieuw ver sterkt en hersteld zou hebben. Het gezonde uitzien van mijn gehele gezin heb ik niet voor het kleinste deel te danken aan de zuivere nachtlucht." KNOTSGEK Bewassingen en begietingen hielpen volgens de betweters uitstekend. Onontbeerlijk bij vele ziekten: het voetdampbad. Maximaal een half uur in het stoombad, dat behatvd voor de voeten ook voor het gehele lichaam kan worden gebruikt. De patiënt moet wel geregeld koud water drinken en telkens een koude doek op het gezicht, hoofd en nek gelegd krijgen. hardlijvigheid, galstenen en zielsziekten op aanwijzingen van de grote tovenaar bestre den met wisselbaden, barre- voetse wandelingen in het nat te gras en gemeenschappelijke bespuitingen van lijf ei) leden. Bilz zelf gaf het goede voor beeld door met zijn gezin te slapen op open balkons van zijn Kurhaus. „Niet alleen in voorjaar, zomer en herfst brengen wij daar de nacht door", tekent Bilz hierbij aan, „maar ook in de winter tot min zeven graden en wel met het meeste succes, waarvoor de gezondheid van het gehele gezin een levendig voorbeeld is. Vroeger, toen ik het groot ste gebouw mijner inrichting Uit zijn Bilze-bijbel heeft Leo nard de Vries een handvol tek sten en illustraties gelicht, die hij onder de titel „Ha dokter Ho dokter" heeft toegevoegd aan zijn succesvolle serie van nostalgische naslagwerken. Daarnaast diepte hij uit ande re medische handboeken en brochures voorbeelden op, die tekenend zijn voor de knots gekke geneeskunde uit groot vaders tijd. Bilz en de zijnen preekten de leer van „terug naar de natuur" en gooiden Vergis u niet: dit is geen maca ber tekstje uit een Nederlands cabaret, maar de ranzige wijs heid van dokter F. E. Bilz, een besnorde betweter uit de ger- maanse dreven, die rond de eeuwwisseling met zijn nieuwe natuurgeneeswijze een fortuin vergaarde plus 23 gouden me dailles, ere-kruizen en ere-di- ploma's. Van zijn medicinale gids, een papieren pil vol mal lotige raadgevingen en huiver ingwekkende prenten der lij dende mensheid werden meer dan twee miljoen exemplaren ver koe .it. Met zijn natuurge neeswijze maakte Bilz de blits en in zijn „Natuurheilanstalt" in Duitsland kwamen duizen den tobberds, die hun astma,

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6