RACE OM OPVOLGING STARFIGHTER NOG OPEN we maken het goed met'n bloemetje Akkoord Portugal en bevri j dingsbewegingen over vrij Angola MIDDENSTANDERS BLOKKEREN POORT HEINEKEN OORLOG VERKLAARD AAN FC TWENTE Minister zorgt voor valhelmen op grote hoofden Maandag 13 januari 1975, 65e jaargang no. 20015 1 Rapenburg 2, Leiden, postbus 11 »~-»ies (excl. 8.T.W.) f 0.42 per telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J. W C Leune tut». Telefoontjes f3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (1800 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f2.69. kwartaal f 34.76. |aar f 135.15 losse nummers 50 cent.^ Pepper Ned. II om 21.20 uur deel 1 van politieserie „Pepper". Ned. I om 20.45 uur Amsterdam 700 jaar, deel 1 „De Hanze-oor log". Opklaringen Opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige, aan de kust af en te harde zuidwestelijke wind. Mid- dagtemperaturen omstreeks 8 graden. Morgen zon: 8.43-16.56 Maan: 9.14-19.34 Schev. hoogw 4.23-16.31 laagw.: 0.08-12.26 oorzitter lefensie ifflitiisiiiBir—a ÏÈEti (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De race om de opvolging van de Starfighter ligt nog volkomen open. Dat is de mening van de generaal b.d. J. van Eisen (KVP), voorzitter van de Defensie commissie uit de Tweede Kamer. In een commentaar op de berichten uit Amerika, als zou de Amerikaanse regering hebben gekozen voor de een-motorige YF-16 van General Dynamics en niet voor de Cobra» de 2-motorige YF-17 van Northrop, zei Van, Eisen, dat een dergelijke beslissing niet hoeft te betekenen dat de Defensie-minis ters van Nederland, België, Noorwegen en Denemarken nu ook per se voor dit toestel moeten kiezen. Brussel hebben gisteren enkele duizenden Belgen deelgenomen aan £*et ,lig* y°°r EIsen n" wel voor de jn protestdemonstratie tegen de vervanging van de Starfighter. Zij vinden J18™» dat de Cobra voor de 4 Europese ■t het geld beter kan worden besteed. i.~i— -•i— landen is afgevallen onder invloed van de Amerkaanse keuze. Een Europese bestelling van de Cobra zou veel te duur uitvallen. Volgens Van Eisen is het beslist niet zo, dat de Franse Mirage en de Zweedse Viggen in de concurrentieslag om het „contract van de eeuw" nu minder kans maken. Van Eisen tilt er niet zo zwaar aan, dat de vier Europese landen nu alleen nog maar een één-motorig toestel kunnen kiezen. Het is volgens hem statistisch bewezen, dét een- motorige toestellen niet minder veilig zijn dan 2-motorige. Een 2-motorig toestel ge bruikt bovendien meer brandstof (van de kandidaat-opvolgers is alleen de nu afgeval len Cobra een 2-motorig toestel). Van Eisen gelooft niet, dat België de Mirage zal kiezen als Nederland, Noorwegen en Denemarken een andere keuze doen. „Niet omdat ik die informatie van Van den Boey- nants heb, maar een kleine produktie wordt veel te duur". Ook de P.ver nog een grote kans bestaat dat uiteindelijk een Europees toestel zal worden gekozen, hoewel hij de kansen van de Zweedse Viggen niet zo hoog meer aan slaat. Overigens blijft voor de P.v.d.A. een goedkoper toestel nog steeds een zaa"k die bekeken moet worden. Minister Vredeling heeft dit tot nog toe geweigerd. Indien de vier Europese landen de Ameri kaanse keuze overnemen, betekent dat een order voor General Dynamics van ruim 40 miljard gulden, voor in totaal 3000 toestel len. Zoals bekend heeft zowel Amerika als Zweden Europa tegenorders aangeboden bij een eventuele keuze van hun kandidaat Jan Notermans zorgde voor de nieuwste rel: ook hij had kritiek op de scheids rechters (van onze sportredactie) DEN HAAG Vier Neder landse topscheidsrechters heb ben FC Twente de oorlog ver klaard. Deze vier, Boosten, Van der Kroft, Corver en Derks zijn bijzonder kwaad over het eind vorige week door Twente gelanceerde voorstel om belangrijke wed strijden door buitenlandse ar biters te laten leiden, de scheidsrechters zeggen hun vertrouwen in de Enschedese club op. Zij besloten" voorlopig tot een boycot Jan Noter mans, de trainer van Go Ahead Eagles, trok gisteren aan de bel na FC Amsterda m—Go Ahead en Hoppenbrou wer scheidsrechter Hoopen- brouwer van niet te begrijpen beslissingen. Zie Sporttribune. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Het ministerie van Verkeer en Wsterstaat zal ervoor zorgen, dat binnenkort ook nlhelmen vervaardigd zuilen worden voor men- len met zeer grote hoofden. Deze personen kun nen momenteel geen verplichte valhelm dragen, omdat de fabricage niet voorziet in mo dellen groter dan maat 62. Minister Westerterp zegde zaterdagmiddag in een radioprogramma toe, dat het ministerie zal zorgen voor de produktie van zeer grote helmen. Belang stellenden kunnen zich in verbinding stellen met het ministerie. De bewindsman wil een verhoging van de maximum-snelheid verbinden aan de voor waarde, dat de controle op de naleving ervan aanzienlijk kan worden geïntensiveerd. De maxi- mum-snelhei zou dan op 110 km gebracht kunnen worden. Voor vrachtwagens zit er geen versoepe ling in. Een verhoging van de maximum-snelheid wilde de minister koppelen aan de invoering van de verplichting om autogordels te dragen. De minister zal deze week beslissen of de verplich ting om het nieuw ingevoerde derde deel van het kentekenbewijs op de voorruit te plakken, moet worden uitgesteld. Die verplichting zou ingaan per 1 februari. Gebleken is, dat ongeveer 800.000 ken tekenbewijzen niet meer bjj een auto behoren. Deze moeten eerst opgespoord worden. Penitentiair centrum in Scheveningen gaat (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Het Penitentiair Centrum van het Scheveningse gevangeniscomplex is opgeheven. Dit Centrum kwam het afgelopen halfjaar jaar in het nieuws door „de gijzeling" en akties van overspannen gevangenbewaarders. De opvang van „lastige gevan genen", zal in aangepaste vorm worden voortgezet in de gevangenis van Scheveningen. Het Penitentair Centrum heeft bij wijze van experi ment acht maanden gedraaid. Eén conclusie, die de staatssecretaris van justitie, mr. J. F. Glastra van Loon, uit het experiment heeft getrokken, is deze bij het verder ontwikkelen van experimenten in gevangenissen zal de begeleiding van het personeel voldoende „aan dacht moeten krijgen." Enkele potjes giftige opium teruggevonden Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN In het rivier- tje de Dommel, in de binnen stad van Eindhoven, is van morgen een aantal potjes te ruggevonden dat vorige week uit een apotheek gestolen werd. De inhoud bestond uit vergiftigd opium. De Eindhovense politie heeft vrijdag een uitgebreide waar schuwingsactie gevoerd, om dat de opium zwaar dodelijk is. Tips die in het weekeinde binnenkwamen leverden niets op. Zaterdagavond werd ge meld, dat een jongen op ver dachte wijze iets in een riool- put stopte. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek leverde slechts een rotte appel op. STORMEN TEISTEREN VERENIGDE STATEN Het midden-westen en het noorden van de VS zijn tijdens het' weekeinde getroffen door zeer zware sneeuwstormen, die tot dusverre zeker vijfentwintig doden hebben geëist. Dui zenden reizigers strarjdden in de sneeuwmassa's en moesten buiten, in hun auto's de nacht doorbrengen. De ge troffen staten zijn Nebraska, Minneso ta, lowa en Noord- Dakota. Ook Canada kreeg zijn deel. De zuidelijke staten, Ala bama, Arkansas, In diana, Louisiana en Mississippi hadden te lijden van wervel stormen die grote schade aanrichtten. Foto boven: op het vliegveld van Chica go zetten windstoten een vliegtuigje op zijn kop. Foto onder: ingesneeuwde auto's in de omgeving van Omaha. LANG De 2.10 meier lange Horst Thurke is de langste sol daat in het West- duitse leger. Dat zijn lengte diverse problemen met zich meebrengt is duide lijk. Zo is het de militaire autoriteiten nog niet gelukt een passend bed voor hem te vinden en ook het wachthuisje is duidelijk aan de lage kant. Gelukkig dat de loopgrave noorlogen uit de tijd zijn. PENINA, Portugal Portugal en de drie Angolese bevrij dingsbewegingen hebben be langrijke vooruitgang geboekt bij hun onderhandelingen over de onafhankelijkheid van An gola. In een gezamenlijke ver klaring die zij kort na midder nacht uitgaven, zeiden zij over-1 eenstemming te hebben bereikt over verscheidene fundamente le punten die vervat waren in een blauwdruk die de drie Afri kaanse nationalistische groepe ringen hadden aangeboden. Verwacht wordt dat Angola in november onafhankelijk zal worden. De drie leiders van Angole- sebevrijdingsbewegingen die met Portugal overeenstem ming hebben bereikt over de onafhankelijkheid van Ango la. van Links naar rechts: Jonas Savimbi, Agostinho Neto en Holden Roberto. De politieke kloof tussen Rho desia's zwarte nationalistische leiders en de blanke minder heidsregering van premier Ian Smith is gisteren weer verbreed toen de Afrikaanse Nationale Raad ANC weigerde een voor gestelde conferentie bij te wo nen tenzij aan een reeks voor waarden werd voldaan. Deze voorwaarden zijn vrijlating van alle politieke gevangenen, alge mene amnestie voor degenen die van politieke misdaden wor den verdacht, het scheppen van de voorwaarden voor vrije poli tieke activiteit en het opheffen van de staat van beleg in Rho- desië. Voorts wil de ANC de conferen tie alleen maar bijwonen wan neer zij wordt bijeengeroepen door Engeland, wordt voorgeze ten door de Britse minister van buitenlandse zaken Callaghan en wordt gehouden buiten Rho-^ desië. De Rhodesizche regering, die onlangs de vrijlating van zwarte politieke gedetineerden heeft opgeschort, wenst dat de confe rentie wordt gehouden in Rho- desië. Harry ter Heide hoogleraar ROTTERDAM Drs. Harry ter Heide, de oud-voorzitter van het NVV, die enige jaren gele den na een conflict met Arie Groenevelt, de voorzitter van de Industriebond NW,. ontslag nam, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de bedrijfskunde van de faculteit van de rechts geleerdheid aan de Erasmusu- niversiteit te Rotterdam. Hij zaJ op donderdag 23 januari zijn inaugurale rede uitspreken in het groot auditorium van dt universiteit. AMSTERDAM Tien 8 twaalf wagens van Haag se melkhandelaren hebben vanmorgen de poort aan de le Van der Helmstraat van Heineken in Amsterdam volledig geblokkeerd. De melkhandelaren, verzameld in de aktiegroep Middenstand Mobiel zijn deze blokkade begonnen om Heineken ertoe te brengen de verticale prijs binding, die vorige week werd afgeschaft, weer in te stellen. De zuivelhandelaren zijn. boos, omdat er geen overleg tussen de middenstand en de bierbrouwerij is geweest. Diverse grote levensmid delenzaken verkopen het Heinekenbier nu voor zeer lage prijzen, sommigen zelfs tegen inkoop- „Dat kunnen wij niet, daarmee zouden wij ons eigen graf graven", aldus mevrouw Lemckert, woordvoerdster van de kleine middenstanders uit Den Haag en omgeving. „De aktievoerders willen allereerst de direktie van Heineken te spreken krijgen en vragen de prijs van het bier weer terug te draaien; weer vaste prijzen in te stellen. Ze willen met hun wagens blijven staan totdat dat gebeurd is. Wanneer een eventueel overleg geen resultaat oplevert, dan zullen landelijke akties worden gehouden. We zullen dan op alle mogelijke manieren Heineken boycotten", aldus mevrouw Lemckert. Of liever gezegd: met eon fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte blijmaker', nietwaar!

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1