EEN DALING IN ZICHT BIJ WERKLOOSHEID Ccidoc Somant Minder druk bij spreiding Generaal De Spinola terug op Portugees politiek toneel Kerstvers gevraagd en gekregen Dubbel record voor blaaspijper oete voor /VDM-ers PTT-ers tevreden: ZATERDAG 11 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT UTRECHT (ANP) Een Woerdense autohandelaar smaakte gisteren het twijfelachtige genoegen, de eerste Nederlander te zijn die kleur moest bekennen via het roemruchte blaas pijpje. Toen de 1 novemberwet amper 35 minuten van kracht was, reed of liever gezegd zigzagde de man met zijn auto in de armen van de Woerdense politie. Het pijpje waar in de man moest blazen, werd zeer groen. Dit was niet verwonderlijk omdat uit de bloedproef bleek dat hij een promillage van 3,47 had, zeven keer zoveel als het wettelijk toegestane maximum van 0,5 promille. Gisteren had hij weer een primeur. Hij was het eerste blaas pijpjes-slachtoffer dat zich voor de rechter moest verantwoor den. Voor de Utrechtse politierechter mr. C. Laan bleek toen dat de man al tal van veroordelingen wegens dronken rijden achter de rug had. Toen hij op 1 november werd aangehouden was hij vier dagen tevoren nog door de rechter voor rijden onder invloed veroordeeld. Bovendien was hij op 1 november in het bezit van een rijbewijs omdat dat hem op grond eerdere veroordelingen voor lange tijd was ontnomen. De officier hoopte gisteren dat het geval „exclusief' was en niet symptomatisch voor het rijgedrag van de andere Neder landers. Hij eiste dan ook een straf die hij zelf „exclusief" hoog noemde en die hij voor de gemiddelde „blaaspijpjes klant" zeker niet zou vorderen: drie weken gevangenisstraf onvoorwaardelijk en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De politierechter handhaafde in zijn vonnis de gevange nisstraf, maar maakte van de twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid de helft voorwaardelijk. EN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteravond, op zijn we kelijkse persconferentie, de hoogte van de werkloosheid in Nederland verontrustend ge- j}e premier noemd. Vergeleken bij gende landen is het stijging spercentage van de werkloos heid in ons land niet zo groot. „Het tempo van de toeneming ligt elders hoger", aldus drs. Den Uyl. de werkloosheid. Drs. Den Uyl wees er op, dat een groot deel van het bedrag van 3,5 mil jard, dat voor de werkloos- ei niet te verwach- heidsbestrijding werd uitge- het eerste halfjaar trokken, nog tot besteding moet van dit jaar een daling te ver- komen. wachten is van het voor het Veel zal evenwel ook afhangen seizoen gecorrigeerde cijfer van van de ontwikkeling in het bui tenland. Als daar de koop kracht daalt als gevolg van de toeneming van de werkloos heid, komt de Nederlandse ex port in gevaar. Het kabinet legt zich niet neer bij een werkloosheidscijfer van 200.000. Volgens premier Den Uyl zou dat getal eind januari wel eens bereikt kunnen den, vooral als er veel seij werklozen bij komen. „Maar het kan nog meevallen. Ik teken voor een top van 200.000", aldus de premier. „Onze doelstelling blijft de werkloosheid terug te dringen tot onder de 100.000". isschoppén lenoemd in ongarije >ME (DPA) Het Vaticaan ïeeft gistermiddag de benoe- ning van vijf bisschoppen vijf wijbisschoppen en admini- itrators voor Hongarije be- ;endgemaakt. Vooral het he etten van vijf vakante bis-| chopszetels is een belangrijk ucces van de „minister iuitenlandse zaken' ie, aartsbisschop Casaroli. is in het Vaticaan geen toelich- ing gegeven op de achter panden van de Hongaarse toe stemming. Al na het in balling- chap gaan van kardinaal Hindszenty in 1974 werd die al .vacht. Diens bisschopszetel, 'sztergom, is nu echter nog liet vervuld. - De krijgsraad in Arn hem heeft zeven leden vai VVDM een boete opgelegd !250 gulden. De auditeur-militair had tegen de verdachten vier jweken militaire detentie geëist, fe zeven waren voor de krijgs raad gedaagd vanwege een arti kel in de rubriek "Wij balen" in het soldatenblad "Linksom- keert". De auditeur-militair bij de krijgsraad in Arnhem, mr H. Beaumont, vond de teneur van dit artikel krijgstuchtondermij- hend. Volgens hem kweekt dit soort artikelen een geest van tuchteloosheid, waaruit het ver raad zich spontaan kan ontwik kelen. Daarmee wordt de geest rijp gemaakt voor acties en ver- I het artikel stond onder andere dat de schijnmacht van de ge- Eeraals is gebaseerd op de ge- oorzaamheid van de dienst- lichtige militair en op zijn angst voor het vrije weekend. Maar wat gebeurt er, aldus het fartikel, wanneer er 30.000 dienstplichtige militairen in sta king gaan. Straffen? Bijna on mogelijk. e raadsman van de zeven'mili tairen, mr A. Willems zei in zijn pleidooi: "Wat die forse taal betreft, minister Vredeling iheeft aangetoond dat je heel wat ongestraft mag zeggen. Het taalgebruik van de WDM be gint zich hierbij al aardig aan te passen". 'ord minder opulair EW YORK (AP) - Voor de eerste hiaal sinds hij zijn ambt aan vaardde, heeft president Gerald Ford niet langer het vertrou wen van de meerderheid van de Amerikaanse bevolking, zo blijkt uit een opinieonderzoek van het instituut van Louis Harris. I een enquête die tussen 13 en 17 december werd gehouden, Antwoordden 46 procent van de pndervraagden positief op de vraag of zij vonden dat de pre sident zijn werk goed deed. 52 procent antwoordde negatief. Ernstiger voor Ford, aldus Har- ris, was dat de vraag of de president vertrouwen wekte, door 61 procent van de onder vraagden negatief werd beant woord. DEN HAAG De gezamenlijke dienstcom missies van de Centrale directie van de PTT „constateren" met voldoening dat de regering thans bereid is bij spreiding con creet inhoud te geven aan de vrijwilligheid bij de betrokken ambtenaren". Op grond hiervan is het onmogelijk de centrale directie geheel of gedeeltelijk r het noorden over te plaatsen, aldus een PTT-woordvoerder. De gezamenlijke dienst commissies spreken hun vertrouwen uit in het nader beraad tussen regering en ambte- narenorganisaties in het georganiseerd over leg. Premier Den Uyl liet gisteravond doorsche- dat de Centrale directie van de PTT mogelijk niet in zijn geheel naar het noorden gaat. Na afloop van het kabinetsberaad gisteren zei de premier, dat hij het niet uitgesloten acht dat voor een CBS-oplossing wordt gekozen. De helft van het CBS ging naar Heerlen, de andere helft bleef in Den Haag. Lissabon - Oud-president An tonio de Spinola is op het politieke toneel terug. In het eerste interview dat hij toe stond sedert hij op 30 septem ber vorig jaar als president van Portugal aftrad herhaal de de generaal zijn bedekte waarschuwing dat het bij de staatsgreep van april 1974 bevrijde land opnieuw een dictatuur zal worden, maar dan een van links. De Spinola zei te hopen dat de Portuge zen het risico zullen onder kennen in de handen van nieuwe minderheden te val len, die erop belust zijn zich meester te maken van de in spanningen en de opofferin gen van het volk. Ik heb het presidentiële ambt neergelegd omdat ik niet wilde meewer ken aan de voorbereiding van nieuwe autocratische regimes, aldus de Spinola in het inter view met het Portugese week blad Expresso. Het artikel geeft in ruime ma te de ideeën weer die de oud president koestert omtrent de wijze waarop Portugal gere geerd zou moeten worden. Het interview heeft kennelijk de bedoeling een eind te maken aan de Spinola's vrijwillige verdwijning uit de politieke arena. Onmiddellijk staken speculaties de kop op dat de Spinola zich kandidaat zal stellen bij de presidentsverkie zingen in de herfst van dit jaar. De generaal nam vorig jaar ontslag na een krachtme ting met de officieren in de Beweging van de Strijdkrach ten die linksere opvattingen hebben dan de Spinola. De beweging bezit sleutelposities in de voorlopige regering. Hierop duidend zei de oud president dat de taak van de Beweging als waarborgster van vrijheid en democratie on verenigbaar is met de zigheid "Het wü de natie c kleine militai- i de politieke macht, in misdaad tegen de macht in han- :n en deze daarna over te dragen aan een macht die niet uit rechtstreekse ver kiezingen is voortgekomen. De Beweging had zichzelf niet moeten toestaan een instru ment van politieke ideeën te worden". Volgens generaal De Spinola proberen 'zekere machtsgroe peringen' de democratisering tegen te houden door te bewe ren dat het volk nog niet vol doende is voorbereid en nog niet politiek bewust is. De Spinola doelde kennelijk op recente verklaringen van de communisten, die vinden dat de verkiezingen, die voor maart van dit jaar op het pro gramma staan, veel te vroeg komen. Dergelijke argumen ten, zei hij, werden ook al door het vorige rechtse bewind van Marcello Caetano gehanteerd om de democratisering tegen te houden. Het betekent dat we van de ene dictatuur in een andere terechtkomen. Een tweede indirecte aanval op de communisten deed de Spinola door in het interview 'bepaalde stromingen' te be schuldigen van het monopoli seren van de massamedia. "Radio en televisie zijn open baar en behoren toe aan alle burgers. Een beleid dat deze media transformeert tot pro- pagandakanalen voor een be paalde richting die erin ge slaagd is zich in deze media te nestelen zou niet toegelaten mogen worden". De pers boycot volgens de Spi nola informatie, een handel wijze die de generaal veroor deelt als een inbreuk op de democratie. Voorts beschul digde hij de regering ervan de werkelijke ernst van de econo mische toestand van het land te verhullen. De volkeren in de meeste lan den zijn in deze tijd onderwor pen aan uitbuiting door de regerende élites van diverse ideologieën, aldus de Spinola, die voorstelde het Portugese volk door middel van decen tralisatie en 'het democratise ren van de soevereiniteit' meer medezeggenschap te geven. Als het volk kiest voor de opbouw van een Portugees en democratisch socialisme zullen vernieuwd en vrij Por- krijgen waarin het waard is te leven, zo besloot de Spinola het interview. In hetzelfde nummer verwijt de leider van de militaire staatsgreep van april 1974, bri gade-generaal Otelo de Car- valho, de oud-president op nieuw dat hij vorig jaar juni gedreigd had Amerikaanse of Zuidafrikaanse militairen te hulp te roepen om in Mozam bique te intervenieren. Dit is eerder al door de Spinola ont- tugal kend. Maar volgens de Carval- ho is de oud-president zijn dreigende woorden vergeten omdat hij in die periode nogal De Carvalho verklaarde ver der dat de Spinola door zijn angst voor de communisten spoken ziet. De generaal had zelf een soort staatsgreep in gedachten met de, overigens mislukte, betoging van de 'zwijgende meerderheid' die in de crisisperiode van septem ber was georganiseerd. Het doel van de betoging was wa norde te scheppen waardoor de Spinola in de gelegenheid gebracht zou worden de staat van beleg af te kondigen. In die situatie had hij premier Vasco Goncalves en leiders van de Beweging van de Strijdkrachten kunnen elimi- Maar volgens Carvalho zou ui teindelijk de Spinola zelf het slachtoffer geworden zijn, want de samenzweerders wa ren van plan tenslotte presi dent de Spinola door een an der te vervangen. Een familie neusapen in de dierentuin van de Amerikaan se stad Dallas doet zijn naam alle eer aan. De apen, afkom stig uit Borneo, trekken hier een zondags gezicht vanwe ge het geëerd publiek. En dat maar lachen natuurlijk. Centrum voor brandwonden in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - In het Zuiderziekenhuis in Rotterdam is het tweede brandwonden-be handelingscentrum in Neder land officieel in gebruik geno men. Met behulp van nu apparatuur kunnen hier patiën ten met ernstige brandwonden snel en effectief worden behan deld. De kosten van de inrich ting van het centrum bedragen 220.000. Het eerste centrum staat in Beverwijk. Tijdens een symposium over brandwondenbehandeling gelegenheid van dit gebeuren deelde dr. R. P. Hermans, b stuurslid van de "Nederland: brandwondenstichting", mi dat het aantal ernstige pfitien- ten in Nederland wordt geschat op drie tot vierduizend per jaar. Van hen overlijden er ongeveer tweehonderd. Van alle verbran dingen gebeurt zestig procent bij de mensen thuis. Vandaar dat preventie zijns inziens belangrijk aspect is, waar veel aandacht aan besteed i~ De heer Hermans pleitte tevens voor een huidbank ten behoe van de behandeling van vc minkingen door brand. I stichting heeft hiervoor al de nodige voorbereidingen getrof- Protest tegen ontslag P. Nelen CADIER EN KEER (ANP) Vanuit verschillende missionai re instellingen en instituten voor ontwikkelingssamenwerk ing is protest aangetekend te gen het ontslag, dat bisschop Gijsen van Roermond donder dag heeft gegeven aan pater P. Nelen Cssr als directeur van het diocesane instituut voor in ternationale solidariteit (divis) en als secretaris van de gelijk namige raad. De protesterenden vinden het on begrijpelijk, dat bisschop Gij sen na indertijd de beleidsnota van Divis te hebben goedge keurd en nadien verschillende keren van die goedkeuring blijk te hebben gegeven, daar nu plotseling op terugkomt door pater Nelen te ontslaan. Zij vin den het voorts onaanvaardbaar, dat in de hele gang van zaken rond de ontslagprocedure geen overleg heeft plaats gevonden. TH-actiegroep tegen Heertje DELFT De afdeling actiegroe pen van studenten aan de tech nische hogeschool in Delft heeft een comité opgericht tegen de benoeming van de Amsterdum- se hoogleraar prof. dr. A. Heer tje Deze is door de afdeling wijsbegeerte en maatschappij, wetenschappen voorgedragen om aan de TH-Delft college te geven in het vak geschiedenis der techniek. Volgens de actie groep is de benoeming van prof. Heertje gevaarlijk voor de democratische beweging onder studenten en personeel van de TH. Korter werken in ongeveer 800 bedrijven DEN HAAG In de week tot 20 december vorig jaar waren 823 vergunningen voor werktijdver korting van kracht voor in to- tnnl 41.377 werknemers, aldus gegevens van het directoraat- generaal van de arbeid. Het aantal bedrijven met een ver gunning voor werktijdverkor ting is niet hetzelfde als het aantal verstrekte vergunningen, het aantal bedrijven ligt wat Pijnlijke diagnose SOMS KOMT DE DIAGNOSE van een arts voor de patiënt hard aan; zo ook de conclusie welke de directeur van het Centraal Planbureau, professor van der Beid, uit zijn onderzoek naar de zieke Nederlandse economie heeft getrokken. Aan enkele maatregelen welke pijn doen, valt naar zijn mening niet te ontkomen. De loonstijging moet afgeremd worden, wil de snel groeiende werkloosheid met blijvend succes bestreden kunnen worden. Alleen met af en toe pittige injecties valt de kwaal niet te saneren. De overheid kan bijvoorbeeld op dit moment wel extra geld naar de bouwmarkt pompen en daardoor het werkloosheidscijfer bij de bouwvakkers drukken, maar over een paar jaar blijkt dan, dat de kwaal in verergerde mate terugkeert. Tenzij aan de stijging van lonen en prijzen inderdaad een eind kan worden gemaakt. VINDT DE OVERHEID, dat ze verdere loonstijgingen niet kan of mag afremmen, dan zal ze de hand vooral in eigen boezem moeten steken. De koopkracht verhogen door de belastingen te verlagen, zal bijvoorbeeld onherroepelijk weer consequenties heb ben voor de eigen overheidsuitgaven. is is, wel waar, dat in brede kringen al de overtuiging groeit dat de spectaculaire groei der gemeenschapsuitgaven, zoals die de laatste jaren doorgezet is. niet kan doorgaan. Maar uiteindelijk is de overheid het sluitstuk van een politiek instituut en welke politieke partij in Nederland heeft zo'n overtuigingskracht dat ze, zonder zelfmoord te plegen, het kiezersvolk weet te verzoenen met de gedachte dat de tijd van ambitieuze programs voorbij is en dat in Nederland een redelijk sociaal welzijnsniveau tevens het optimale moet zijn. Wil men tenminste ook denken aan de nood in de wereld en de toekomst van latere generaties in eigen land. Uitputtend WEER HEEFT EEN UNIVERSITEITSBESTUUR zijn vaandel gestreken in de uitputtingsslag, waarmee de democratisering in het hoger onderwijs gepaard gaat. Sommigen proberen de indruk te wekken, dat het conservatieve liefhebbers van autoritaire verhou dingen zijn die moegestreden ten lange leste de strijd opgeven. Er zijn voldoende feiten die, bij het onderwijs en ook in andere geledingen van de samenleving, bewijzen dat de werkelijkheid vaak anders is. De wageningse rector-magnificus die nu, om gezondheidsredenen het roer aan een ander moet overgeven, heeft oen aantal factoren genoemd, welke het werk aan de top uitermate moeilijk, zo niet onmogelijk maken: eindeloze discussies, doodbloedende initiatie ven, grote inspraak van ondeskundigen, tijdverspilling en de nood zaak om erin te berusten dat ander dringend werk niet aan de orde komt Het is een gezond standpunt te stellen dat de overgang van de periode, waarin de enkeling alleen besliste naar de periode met meer democratische verhoudingen, kinderziekten en aanpassing sproblemen met zich mee brengt. Maar het is even noodzakelijk te voorkomen dat democratiseringsprocessen hun doel voorbij schieten en wat al meer dan eens gebeurd is tot de noodzaak leiden om in het algemeen belang de klok terug te zetten. Weeroverzicht kelijk v •ekend inhoudend zacht cn op de meeste pli drooR. En omdat het 's nacht* ook At^rdn-'n zucht is liggen de maxima en mini- Aih--n-- ma niet vi-r uiteen. Boven midden- Barcelona Europa handhaaft zich het centrum 2er]|,n van een hogedrukgebied. waarom- heen lucht uit de subtropen naar >-rnri),[or| deze streken wordt gevoerd. Het ge- Grnev* volg hiervan is dut de vorstgrens lot llHunio het noorden van Skandinavu- is te- Inmhmrk ruggedrongen. In Oost-Europo en de Kopenhagen Balkan vriest het. Maar in Zuid- Frankrijk is het volop voorjaar bij temperaturen van ongeveer 15 gra- i.UXI-mburi 60 Chinezen aangehouden in heróine-oorlog AMSTERDAM lANP) Do Am- sterdnmse politic heeft gister avond tussen tien en elf uur op de Zeedijk een 60-tal Chinezen aangehouden, die behoorden tot elkaar vijandige groeperin gen. Hel waren namelijk Chine zen uit Hong Kong en uit Singa pore, die elkaar de heerschop pij in de heroine-handel bestre den. De razzia werd door een groot aantal agenten ultge voerd, omdat de politie een lip* had gekregen dat de beide groeperingen van plan waren de strijd om de macht in de Chinese onderwereld uit te vechten met vuurwapens. De Chinezen hadden B vuurwapens bij zich. Er werd een kerstvers gevraagd, en we hebben er honderden gekregen. Ze waren bovendien bijna allemaal goed. Alleen bleken er een paar mensen te zijn, die zo echt in de kerstsfeer waren, dat zij zich in de eerste zin van het rijm vergisten. Want zoals de meesten van u hebben bemerkt, luidde die eerste zin: „Er is Pinksteren en Pasen". Door sommigen werd „Pinksteren" vervangen door „Kerstfeest" Enkelen zullen zich alleen maar vergist hebben, anderen zullen de opgave moeilijk gevonden hebben. De opgave voor het derde woord uit het kerstvers was: 6inl4t23en; als aanwijzing stond erbij: „vervang de cijfers voor de zoveelste letter uit „kerstpuz zel". Dat betekent dus dat het woord „pinksteren" als volgt gevonden wordt: 6-p (zesde letter uit het woord „kerstpuzzel"), „in" blijft „in", 1-k, 4-s, t. 2-e, 3-r, en. Verder bleek er geen grote moeilijkheid meer in de kerstpuzzel te zitten, gezien de honderden juiste oplossingen. Vandaar dan ook maar -meteen het hele vers in de goede versie: Er is Pinksteren en Pasen, Fijne dagen, zeker waar, Maar het mooist is toch het Kerstfeest, Tegen het einde van het jaar. En we zeggen dan bij 't feestmaal: Och, dit jaartje was niet mis, Maar we hopen toch dat het komende, een ietsje leuker is! En dan natuurlijk de gelukkige winnaars: 75r- Mevr. Leune Vreeburg, Musscnbroekstraat 11, Leiden. 50,— Mevr. Disseldorp, Dr. Van Noortstraat 16, Stompwijk 25,- P. E. van Ruiten, Spoorstraat 76, Roelofarendsvecn 10," Mej. F. Vergeer Wasbeeklaan 15, Warmond, 10,-- H. Ris, Papaverstraat 41, Nieuw Vennep, 10,- Ingrid Hogen- boom Zuidcinde 107a Roelofarendsvecn Van harte gelukgewenst. De prijzen worden u binnen drie weken per cheque toegezonden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9