a; Allerlei(ds) Eerste week groot opkomstpercentage bij borstkankeronderzoek Leidse vrouwen Auto-maffia probeert dorp onveilig te maken" Burgemeester tussen de kleuters 1JATERDAG 11 JANUARI 1975 I FIDSF. COl'RANT PAf.lN* 3 ritiek op eplande Verkeersmaatrege len Katwijk/Rijn renp* 1 3) E, 1 fie. 2 onze correspondent E3pATWIJK AAN DEN RIJN - Het heeft er de schijn van dat de verkeersplannen van gemeentebestuur van Katwijk op nogal wat be zwaren stuiten van de be- aar"-, volking van Katwijk aan t op; den Rijn. Tijdens de zeer druk bezochte hearing in de Open Hof bleek men over 0het algemeen kritisch te staan tegenover het voorne men van B en W om de Rijnstraat af te sluiten voor particulier autoverkeer uit de richting Leiden, izwaren hiertegen werden vooral aangevoerd door ver tegenwoordigers van de middenstand. Zij vreesden dat zij nadeel van deze maatregel zouden ondervin den. Burgemeester Vermeu len, die samen met de wet houders Bergman en Van Raalte en de heren Priester Aspe en Hofstra (als verkeerstech- 00 Q nische deskundigen) de vra- gen van de mensen beant- woordde, zei tegen de winke liers dat ze daar niet zo bang voor hoefden tezijn omdat de ervaring geleerd heeft dat afsluiting van winkel centra voor autoverkeer geen nadelige invloed op de nering in zo'n gebied heeft. De verkeersdeskundige van de gemeente, ir. Hofstra, - vertelde dat de gemeente K2» niet zulke erg ingrijpende plannen heeft met de Zande- rij/Westerbaan. Misschien wordt dit gebied doortrok ken door een weg tussen de Molentuinweg en de in de toekomst aan te leggen-Laan van Nieuw Zuid, zei hij. De ze Laan van Nieuw Zuid zal beneden de Cantineweg aan gelegd worden. De Cantine weg zal dan blijven dienen voor fietsers en bromfiet- )e heer Hofstra vertelde ook dat Katwijk in zijn verkeers beleid vooral centraal stelt verbeteren van het igeh woon- en werkklimaat, het forn bevorderen van het open- 3: 1 baar vervoer en het tolere- a'n ren van het particulier ver- 30 voer. In dit opzicht pleitte Did hij voor een vooruit lopen voor op de voorlopig nog niet te idse verwachten aanleg van de S, PfJj de autoweg die Katwijk via Valkenburg met Leiden moet gaan verbinden. Iets nieuws dat gisteravond be kend werd was overigens dat het gebied Katwijk—Lei den tot experimenteergebied voor het Openbaar Vervoer verklaard is. Grofweg wil dat zeggen dat het openbaar vervoer in dat gebied moge lijkheden zal krijgen die het elders niet heeft. Ook be kend werd dat, in tegenstel ling tot de oorspronkelijke plannen, de Rijnstraat niet zal worden afgesloten alvo rens er een doorgang via de del Wassenaarseweg en de Van der Perkstraat verwezenlijkt is. De gemeenteraad zal aan staande donderdag over de- verkeersproblematiek een beslissing nemen. Di. i ijurgerlijke stand VERLEDEN B. F. Wcsselink. geb. 2 jan. c. van der Kloauw geb. H. F. Booficrt Beb. 30 okt. ouwaard geb. 29 jan. 1917 1 Mcuïcn 8geb.jan.' 1975 iker geb. 16 juni 1888 man. ilen Beb. 17 juli 1929 man, J. Mioch geb. eidse agenda ljUrrdag II januari ig 20 i vang 20.15 uui - Bandav invang 20 uur. Lyceum Solo-cabaret Jas mgkerk - Orgel- en fluitconcc (theater - Middelweg 19 r Mensheid. Hooigracht ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii '•leidse bioscopen ,K Stationiweg 19. tel. 21239 „Pa, op qJjve slaan erop". 14 jr. dag. 14.30. 19 00 en 4 >i: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414 ..Hcer- oerd, tel. 24919. ..The dag. 19.00 en 21.15 i „De laa 4IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii Raadslid Voorschoten: Van onze correspondent Mr. Goosens (PPV) was het met VOORSCHOTEN De Voor- schotense raadscommissie voor openbare werken besteedde gis teren ruime aandacht aan het voorgenomen parkeerverbod op een gedeelte van de Leidse- weg-Noord. de filosofie van b. en w. niet eens. Volgens Goosens vinden b. en w. dat de Leidseweg- Noord gedeeltelijk vrij gemaakt moet worden van geparkeerde auto's, waardoor de rijbaan breder wordt en het verkeer beter kan doorstromen. „Auto maffia probeert het gehele dorp onveilig te maken. Dat begint al op de Papelaan. Zodra het verkeer uit Wassenaar ziet dat de rij wachtenden voor de spoorbaan erg lang is, wordt gebruik gemaakt van de dien- weg en dan gaat het via de en de auto-maffia dus ook deze doorgangsweg vervangt door een woonstraat, de Leidseweg- Noord", aldus een zeer boze Mr. Goosens. Nassauwijk, Adegeest weer richting Leidseweg en inplaats van de Voorschoterweg wordt dan ook nog even Leidseweg- Noord gebruikt. B. en w. van Voorschoten menen dat het ver keer is toegenomen nadat Lei- Mr. Begeer (WD) zag graag een den op de Churchillweg enige uitbreiding van het parkeerver- Wethouder Eveleens (PPV) vroeg verkeerslichten geplaatst heeft bod langs de Leidseweg en dan liefst vanaf het begin tot aan de Hooghkamer, daarnaast zou de manege Van Zeist een par-' keerterrein kunnen krijgen op de wei langs het Nicolaaspad. machtiging te verlenen even tueel het parkeerbod aan een zijde van de Leidseweg uit te breiden indien dit nodig zou blijken. Daarnaast was de wet houder van oordeel dat er iets gedaan moet worden aan het zgn. sluipverkcer door de woon- Van een onzer verslaggevers Leiden Zowel te Nijmegen als te Leiden is afgelopen maandag begonnen met een massaal onderzoek op borstkanker bij vrouwen van 35 jaar en ouder. In Leiden gaat het hierbij om ongeveer 25.000 (uitsluitend Leidse) inwoonsters. Mevrouw Vis, echtgenote van de burgemeester en presidente van de Leidse afdeling van de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening (waarbij aangesloten 16 vrouwen-organisaties en -verenigingen, met zo'n 2200 leden), die het initiatief tot het grootscheepse onderzoek heeft genomen, toonde zich na vier dagen praktische ervaring erg tevreden: „We zijn uitgegaan van een deelnemingspercentage van ca. 60 pet. llit de Boerhaavewijk, die thans als eerste buurt bij het onderzoek is betrokken, is 72 van de 352 opgeroepen vrouwen verschenen of heeft een afspraak gemaakt. Met februari gaan we pas goed draaien", aldus mevrouw Vis, die erg blij is met de inzet van ongeveer 120 vrijwilligsters, die dit borstkanke ronderzoek mogelijk maken. Ook prof. dr. A. Zwaveling de Kankerwerkgroep die n bij de organisatie is betrokken, verwacht veel van dit experi ment. „In Nijmegen wordt pri mair met het maken van foto van de borsten gewerkt. Het totale onderzoek is daar echter zeer summier. Bij het toepassen van deze Nijmeegse methode onder vrouwen boven de 35 jaar zou dit voor heel Nederland op een éénmalige uitgave van 75 miljoen gulden komen te staan. Dat is geen haalbare kaart. Bij onze Leidse methode staat het lichamelijk onderzoek voorop, alleen „uit-gescreende" groep vrouwen die tot de categorie hoog risico behoren worden ge fotografeerd. Na een jaar kun nen wij de balans opmaken, in Nijmegen kan dit eerst over fwee jaar". Verwachting Prof. Zwaveling verwacht van de Leidse methode, die nog ner gens ter wereld is toegepast, een behoorlijk resultaat. „We weten de uitkomst nog niet, dat er geen precedent is. We moeten hier werken zonder subsidie (die ook niet is aange vraagd; daarvoor was de voor bereidende tijd te kort). Het kan ook zijn, dat onze (goed koopste) methode niet bruik baar is. Als we praktisch het zelfde resultaat krijgen als in Nijmegen, hebben we al veel geleerd", meent prof. Zwave ling, die stelt dat hoe vroeger men kanker in de, borst ont dekt, des te groter de kans op overleving is. Instructies Ofschoon door het Academisch Ziekenhuis belangeloos ruimte ten bate van het onderzoek ter beschikking is gesteld, heeft het A. Z. geen enkele binding mee. De huisartsen van de be trokken vrouwen worden de resultaten van het onderzoek op de hoogte gehouden. Alle vrouwen die na het onderzoek gezond blijken, krijgen eer structieblaadje mee, aan hand waarvan ze zichzelf elke maand opnieuw op knobbeltjes kunnen onderzoeken. In de ge vallen waarbij een afwijking (goedaardig of niet) wordt dekt of vermoed, worden de betrokkenen nog dezelfde week uitgenodigd zich aan een twee de onderzoek (screening) te on derwerpen. Het eerste onder zoek wordt afgenomen door een groep van vrijwillige ver pleegsters die een speciale scholing hebben genoten. Het tweede gebeurt door twee, op dit gebied deskundige artsen. Per wijk De inwoonsters, die een persoon lijke oproer (per wijk) ontvan gen - en niet bang hoeven te zijn, dat ze in een rij moeten staan - wordt gevraagd ieder 5 gulden in de kosten bij te dra gen. Via een oproepkaart zal men in de volgende volgorde per wijk worden opgeroepen: eerste kwartaal - Boerhaave- district (met Staatsliedenbuurt en Vogelbuurt), de Merenwijk, Stationsdistrict, Morsdistrict en Binnenstad Zuid; tweede kwartaal - binnenstad Noord, Bos- en Gasthuisdistrict (waar in o.a. Haagwegkwartier en Zuid-West); derde kwartaal - Kooi en Roodenburg. Noordwijk weigert Portugal-collecte Van onze correspondent NOORDWIJK - Burgemees ter en Wethouders van Noordwijk hebben afwij zend beschikt op een ver zoek van de Partij van de Arbeid om in Noordwijk een collecte te mogen houden ten behoeve van de socialis tische partij in Portugal. De gronden van de afwijzing komen overeen met die van de colleges in tal van andere gemeenten, die een vergun ning hebben geweigerd. „Met de gevraagde collecte wordt geen charitatief of cultureel doel gediend, maar een politieke aktie". Wethou der C. van Duyn deelde ons mede, dat in het college over de afwijzing van het verzoek niet gelijkluidend werd ge dacht. De minderheid stelde zich op het standpunt, dat de burgerij competent ge noeg was om zelf te beslis sen of zij al dan niet aan de door de Partij van de Ar beid georganiseerde collecte moet bijdragen. Benoeming De heer R. Fehres, directeur van de school voor luchtvaarttechniek en electroni- ca „Anthony Fokkerschool" in Den Haag, is benoemd tot rid- der in de Orde van Oranje-Nas- sau. Burgemeester Detmers van Zoe- terwoude heeft gisteren de nieu we drieklassige openbare kleuter school aan de Westeindseweg of ficieel geopend. Hij deed dit in aanwezigheid van talrijke geno digden uit de onderwijswereld en van de bouwers, nadat de kinde ren een spel hadden opgevoerd door uit een kartonnen school de deur te knippen. Zoeterwoudes eerste burger wees in zijn toe spraak op de vele voorzieningen in de vorm van uitbreiding en nieuwbouw ten behoeve van het onderwijs welke er in de laatste jaren hebben plaats gevonden. In juli van het vorig jaar ging de eerste paal de grond in voor de bouw welke door Padox-War- mond is gerealiseerd. Het openba re kleuteronderwijs startte aan vankelijk in een lokaliteit van Ons Huis en verhuisde naar de nieuw gebouwde openbare basis school Corbulo. Het leerlingen aantal van deze school breidde zich gestadig uit waardoor de kleuters het veld moesten ruimen. Oude Wetering Gisterenmiddag omstreeks half vier werd de eerste paal geslagen voor het nieuwe scholencomplex in Oude-Wetering. Wethouder van Onderwijs, de heer Verhaar, Ver richtte deze daad onder grote be langstelling. Onder de aanwezi gen bevonden zich de burgemees ter van Alkemade, de heer Smol ders en natuurlijk ook de toekom stige leerlingen van de school. Het gebouw zal gaan bestaan uit 4 klassen voor het basisonderwijs en 3 klassen voor het kleuteron derwijs met één gemeenscha ppe- lijke ruimte. Het complex zal dan ook gaan heten: Openbare, gcin- tegreerde kleuter-basisschool. n 75—1.10. Tulpen Apeldoorn. Col i Apeldoorn. Prominence, llcauly of >5—2,15, tulpen gemengd 1,30—1,70 per GROENTEVEILING LEIDEN (10-1) Appelen 107-110, peren 80, oordappe len 17-18, andijvie 158-163, kroten 17. kroten gekookt 70, boerenkool 35-40, groene kool 28. prei 93-101, ipruiten A 46-49, spruiten B 48-51, spruiten C 39-50, champignons 340-360, uien picklers 25. witloFl55-160. knolselde rij 40-45, Sin zwaar 31-37, bleekselde rij 29. selderij 31. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Uitwisselingen Mr. H. E. A. Driessen en J. G. Lamers zijn door het college van b. en w. eervol ontslag verleend van hun lidmaatschap van de sectie Politieke Uitwis selingen van het Comité Inter nationale Uitwisselingen. Her benoemd tot lid van deze sectie zijn de heren M. van Aken, J. A. v. d. Horst en C. Elzenga. Als nieuwe leden zijn benoemd drs. H. J. Woelders, K. van .Duyn en drs. W. Bleijie. Imbecielen-school van de Groenoordhal gemach tigd tot de aankoop van een zgn. Romney-hal. Met de aan koop is een bedrag gemoeid van f 45.438. De hal zal worden gebruikt als nood-restauratie. daarvoor bestaat. Oosterman mag voortaan ook zelfstandig beslissen of voorwerpen uit het museum al dan niet tijdelijk in bruikleen worden afgestaan. Aldus hebben b. en w. in bun jongste vergadering besloten. Kort je Gemeentepenning De Kooi ha ven Burgemeester Vis reikt de ge meentepenning in brons uit aan de winnaar van de jaarlijkse clubmatch van de Kynologen Vereniging Rijnland, die 19 ja nuari a.s. wordt gehouden in de Groenoordhal. Roelofarendsvcen In tegenstel ling tot hetgeen wij eerder meldden wordt de zaterdagse H. Mis in de St. Petrus - Ban- denkerk in Roelofarendsvcen vandaag niet om 19 maar om 17 uur gehouden. Dit in verband met de carna valsviering in het dorp. schoenen en 1,50 per keer ancrrl betalen. Scylla zorgt voor de tafels, goede was- en klee druimte, kantine en materiaal. De aanvang van de (dinsdag)- avond is 19.30 uur. Inlichtingen: Theo Bakker, tel. 31420. De watersportvereniging De Kooihaven krijgt van de ge meente geen terrein voor zo mer- en winterberging van bo ten. B. en w. beslisten in hun jongste vergadering dat het toe wijzen van een terrein onmoge lijk is. Tafeltennis 3. en w. zullen de gemeenteraad De Lakenhal binnenkort voorstellen een voorbereidingsbesluit te nemen te behoeve van de stichting van een bijzondere school voor bui tengewoon lager onderwijs aan imbeciele kinderen, gelegen aan de Schubertlaan. Meren wijkschool Groenoordhal hebben de wnd.-directeur Wethouder Oosterman van maat schappelijke aangelegenheden en cultuur mag voortaan zelf standig beslissen over de aan koop van oude kunstvoorwer pen ten behoeve van het Stede lijk Museum „De Lakenhal". Hij moet wél eerst de commis sie voor de Lakenhal horen en de aankopen mogen alleen ten laste komen van het fonds dat l en w. zullen de gemeenteraad binnenkort voorstellen een kre diet te verlenen van f 59.000. ten behoeve van dc inrichting vaj vier klassen van het open baar onderwijs in de Meren wijk. De klassen zullen het be gin vormen van de tweede openbare g.l.o.-school in de wijk. De tafeltennisvereniging Scylla gaat dinsdagavond van start met een speciale avond voor recreaticspelers. De Leidse club mikt op een groep mensen die de conditie op aangename wijze wil bijhouden of verbeteren. Aanwezig op dc dinsdagavon den is altijd een van de topspe- lers, die vragen beantwoordt of eventueel methodieken en oefe ningen demonstreert. Om mee te kunnen doen aan deze ont spannende manier van recrea tief bezig zijn moet men in het bezit zijn van een batje, gym- Leiden -Noord Leidse wijken als Noord, de Kooi en Haagwegkwartier komen eind elijk ook landelijk in dc kijker als buurten waaraan hoognodig iets verbeterd moet worden, zowel in bouwtechnisch opzicht als so ciaal. Werd gisteren bekend dat staatssecretaris Schaefer (volks huisvesting en ruimtelijke orde ning bijna vier ton beschikbaar heeft gesteld voor herstelprojec ten in deze Leidse wijken, nu heeft ook het Koningin Juliana Fonds gelden beschikbaar gesteld ten behoeve van een project in Leiden-Noord: 40.000 voor dc personeels- cn activiteitenkosten van een coördinerende onderwij- sopbouwwerkers voor dc periode In het Kamcrlingh Onnes Labora torium cn het Chr. Lyceum Dr. W. A. Visser 't Hooft werden deze weck amanucnsiscxamens afgenomen. De volgende kandi daten zijn geslaagd: R. G. M. Hocdemakcr, D. J. de Jager, A. J. de Lijster, Spijk bij Lobith, Rotterdam, Enschede; Vier Kandidaten moesten worden afgewezen. L. A. Meijer, F. Mo lenaar, Schagen, Harlingen. DANSLES...? BEGINNERS OEVOR- DERDEN VER GEVORDERDEN GEHUWDE- «n VERLOOFDE PAREN, onx. INSCHRIJVING: lodara avond van 19 lol 21 uur (behalvo maandag). DANSONTMOETINGSCENTRUM. henny boes

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3