£eicUc0oiiAatit GRIEP IN AANTOCHT dankuwel Twee Russen in Sojoez-17 in de ruimte Voor koppeling Zachte winter: Laatbloeiers en vroegbloeiers door elkaar ïoede opkomst Leids onderzoek borstkanker MINISTER BOERSMA DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J Plug Ad| hoofdredacteur J J. Hallewas Chef-redacteur J. W C Leune rertenties (excl B T W f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f 2 69 kwartaal f 34,76. iaar f 135,15 losse nummers 50 cent Zaterdag 11 januari 1975, 65e jaargang no. 20U11 Thriller Ned. I om 20.21 uur de thriller „Blijf waar je bent, schat"; om 23.00 uur „Wordt u al gehol- Ned. II om 20.21 uur BB-kwis en om 22.45 uur De wereld in oorlog (2). Zondag Ned. I om 20.30 uur Columbo; om 21.45 uur Sonja 's avonds. Ned. II om 18.40 uur De vrijbui ters en om 21.15 uur deel 2 van The lovers. AANHOUDEND ZACHT In het algemeen veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot zuid. Maximum temperaturen omstreeks 8 gra- Zondag: zon: 08.44—16.53; maan: 08.24—17.22. hoogwater Scheveningen: 03.1215.23. Maandag: zon: 08.43—16.54; maan: 08.5118.28, hoogwater Scheveningen: 03.5(1—15.59 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Europa wordt ge- steisterd door de griep, die in enkele landen al de afmeting van een epide mie heeft aangenomen. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie gaat het om de Nieuwzeelandse stam van de ziekte, die twee jaar geleden voor het eerst werd ontdekt. In Tsjechos- lowakije ligt zes procent van de be volking in bed. Dr. N. Masurel, lector in de virusleer aan de Erasmusuni- versiteit, is er zeker van dat de epide mie ook naar Nederland komt. Maar omdat de ziekte telkens van een an dere kant binnenkomt, valt niet te voorspellen wanneer dit precies zal gebeuren. Dr. Masurel neemt evenwel aan dat de griep binnen twee weken zal toeslaan. De Nieuwzeelandse stam is voor Nederland een nieuwe variatie. Maar omdat die stam elders in de wereld al bekend is, beschikt ons land wel over een passend vaccin, dat na tien dagen bescherming biedt. Dr. Masurel zegt dat er voldoende van het vaccin voorradig is. De laatste grote griepepidemieën deden zich twee jaar geleden en in de winter 1969—1970 voor. - Enkele bewoners van de Amerikaanse stad McComb in de staat Mississippi klauteren door de puinhopen van wat korte tijd tevoren nog een winkelcentrum was. Het stadje is gisteren door een tornado getroffen, als gevolg waarvan vier mensen om het leven kwamen. Ook vele huizen en scholen moesten het ontgelden. MOSKOU (Rtr) - De Sovjet-Unie heeft vanmorgen een bemand ruimteschip gelanceerd, aldus een mededeling van het Russi sche persbureau Tass. Aan boord van het ruimte schip - de Sojoez 17 - bevinden zich luitenant-kolonel Alexci Goebarev en de boordwerktuigkundige Georgi Gretsjko. Het Is hun eerste vlucht. Volgens Tass voorziet het programma van de Sojoez-17 in het uitvoeren van gezamenlijke experimenten met het op 26 de cember van het vorig jaar in de ruimte gebrachte ruimtestation. Saljoet-4. In de loop van de ochtend zou de Sojoez aan dc Saljoet vastmaken. ord sluit abrieken TROIT De Ford-automo- [bielfabrieken in Detroit in Mi- rhigan sluiten komende week fabriekshallen en sturen 0 arbeiders naar huis. 1 32.000 arbeiders op uur- >on worden ontslagen. s de sterk gedaalde au- »-afzet in de Verenigde Staten. Iln Michigan, het grootste autop- •orende gebied in de we reld, zijn al bijna 220.000 arbei- ar huis gestuurd. Tekort aan lierdonors TRECHT vorig jaar kregen 146 Nederlanders een nier van een overleden donor, negentien meer dan in 1973. Het aantal patiënten, dat wacht op een [niertransplantatie is ook geste- 1. Per 31 december 1974 ston- 486 mensen op de wacht- .„-t. Een stijging van 12,5 pet n vergelijking met 1973. Er is n tekort aan donors. Van een onzer verslaggevers EIDEN De politie is er nog niet in geslaagd de daders op te sporen van de twee overval len die de afgelopen dagen in {Leiden plaats hadden. permorgen werd in een kapsa lon aan het Kort Rapenburg de 19-jarige kapster mej. Nieuwen- burg neergeslagen door een lange blonde jongeman, nadat zij had verteld dat er geen geld In huis was. De jongeman, die gekleed was in een zeiljopper en een donkere broek, ging er jiaarna vandoor met de inhoud van het telefoonpotje (ongeveer 10 gulden). Donderdag werd de fexploltant van de sexboetiek i de Lammermarkt door een jclant bewusteloos geslagen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllll! niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DEN HAAG (ANP) Het warme win terweer gaat steeds meer zijn invloed doen gelden op de flora en fauna. Bolge wassen die een week geleden nog maar nauwelijks boven de grond stonden, zijn nu in bloei gekomen, zoals vroege tulpen en zelfs narcissen. Deze soorten zijn vijf tot negen weken vroeger dan normaal. Ook bloeien al crocussen, sneeuwklokjes en winteraconieten. In de steden, waar de gemiddelde tempe ratuur als gevolg van de verwarming van de huizen en het verkeer enige graden hoger is dan op het platteland, bloeien in dc tuinen nog vele typische zomerbloe men, zoals rozen, anjers en chrysanten. De vogels reageren eveneens abnormaal: grote troepen kievitten, gloudpluvieren, houtduiven en blauwe reigers (en zelfs nog kluten) verblijven in ons land in grotere aantallen dan voor de tijd van het jaar gebruikelijk is. Zanglijsters en grote lijsters zingen reeds uit volle borst. Ook in de fruitteelt zijn de warmtegolven niet zonder gevolgen gebleven. De knop pen van peer, appel en pruim zijn al flink aan het ontwikkelen. Voor de landbouw en de fruitteelt zou een lagere tempera tuur welkom zijn om de al te snelle ontwikkeling tegen te gaan, daar anders nachtvorsten, die meestal nog laat in het voorjaar kunnen voorkomen, schade kunnen veroorzaken. De landbouwers zijn gebaat bij strenge vorst zonder sneeuw, omdat de honder den tonnen uien, gladiolen en aardappe len, die onlangs zijn omgeploegd dan kunnen doodvriezen. Bovendien zorgt vorst voor een belangrijke structuurver betering van de grond, vooral in de klei gebieden. Mochten de temperaturen ech ter boven het vriespunt blijven, dan gaan de ondergeploegde gewassen ontspruiten en dat geeft de boeren in dc lente veel moeilijkheden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Automobilis ten steeds sneller dan 100 km (Van e i onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) EIDEN - Na Nijmegen is er ook in Leiden deze week begonnen met een massaal onderzoek naar borstkanker bij vrouwen in de ilecftijd van 35 jaar en ouder. In Leiden betreft het circa 25.000 [vrouwen die op initiatief van de plaatselijke afdeling van de 'federatie vrouwelijke vrijwillige hulpverlening zullen worden (Onderzocht. In de eerste 4 dagen van het onderzoek (in het academisch ziekenhuis, dat belangeloos ruimte ter beschikking jheeft gesteld gedurende het jaar dat het onderzoek in beslag zal [nemenbleek 72 procent van de opgeroepen vrouwen te zijn verschenen. Met had rekening gehouden met een opkomst van Icirca 60 procent. Dor prof. dr. A. Zwaveling van de kankerwerkgroep die nauw 'bij de organisatie is betrokken werd gewezen op het verschil van karakter tussen de Nij- peegse en Leidse methoden. r'In Nijmegen wordt primair ge- jwerkt met het maken van foto's van borsten. Het totale-onder- Zoek is daar echter zeer sum- Jmier. Bij het toepassen van de Prof. Zwaveling verwacht INijmeegse methode onder vrou wen boven de 35 jaar zou dit Ivoor heel Nederland op eer. jeonmalige uitgave van 75 mil- joen gulden komen te staan. Dat is geen haalbare kaart. Bij pe Leidse methode, waarbij uit fluitend van vrijwillige hulp- Jkrachten gebruik wordt ge maakt, staat het lichamelijk on derzoek voorop. Alleen een "uitgeselecteerde groep" van vrouwen die tot de categorie met verhoogd risico behoren wordt gefotografeerd. Na een jaar kunnen wij de balans op maken. In Nijmegen kan dit eerst over twee jaar." Een van de be roemde pelikanen 'in het Londense St. Ja- mespark laat vol trots zien dat zijn pluim van koninklijke allure is. De vogels leven dan ook in de schaduw van Buc kingham Palace, het koninklijke paleis. DEN HAAG - De Nederlandse automobilisten negeren de snelheidsbeperking op de au tosnelwegen in steeds sterkere mate. Van begin mei tot begin augustus kwam de snelheid van 85 procent van de automo bilisten niet boven de 107 kilo meter per uur. Vanaf augustus tot medio november van het vorige jaar kwam de snelheid van 85 procent van de automo bilisten niet boven de 111 kilo meter. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat is gead viseerd zijn collega van Justi tie te vragen een betere politio nele controle in te stellen. De meest recente metingen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat op de autosnelwe gen op 29 november en 10 de cember geven een sterk dalen de tendens te zien, maar vol gens de deskundigen hebben weersinvloeden deze metingen sterk bëinvloed. Het aantal verkeersongelukken na de invoering van de 100 kilometer-limiet in februari van het vorige jaar bedroeg in okto ber '74 525. In oktober van het jaar daarvoor waren dat er nog 606, waarvan er 6 met dodelijke afloop tegen 4 met dodelijke afloop in oktober '74. In het afgelopen jaar kwamen tot en met oktober 68 personen om bij ongelukken op de snelwegen buiten de bebouwde kom. Rabin: Israël bereid tot teruggave WASHINGTON (AFP) - Israël is bereid een groot deel van de bezette gebieden aan de Arabie ren terug te geven, maar dat zal nooit terugkeren naar de gren zen van voor de oorlog van 1967. Aldus de Israëlische pre mier Yitzak Rabin in een in Jeruzalem opgenomen vraagge sprek met de Amerikaanse tele visiemaatschappij "Christian Broadcasting Network". Het besluit grote delen van de ge bieden die nu onder onze con trole staan terug te geven zal slechts genomen worden als dit zou kunnen leiden tot "een ech te vrede met de Arabische lan den", aldus Rabin. Hij zei ech ter nogal sceptisch te zijn ten aanzien van het resultaat van zulk een terugtrekking. Twee kranen moesten eraan te pas komen om het beeld „Verwoeste stad" van Zadkine met sokkel en al van zijn plaats op het Rotterdamse Churchillplein te lichten. Het beeld heeft tijdelijk een andere plaats gekregen, ruim vijftig meter verderop, om de Rotterdamse metrobouwers hun gang te laten graven. NIEUWE AKTIES BEROEPSCHAUFFEURS (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK/UTRECHT Het mislukken onlangs van de be- (ADVERTENTIE J ■j de 'goedkope" Leidse methode die nu nog nergens ter wereld is toegepast een behoorlijk resul taat. "Het kan ook zijn dat onze methode niet bruikbaar is. Als we praktisch hetzelfde resultaat krijgen als Nijmegen hebben we al veel geleerd" aldus deze kankerspecialist. DE AR-KIESVERENIGING LEIDEN nodigt u uit voor een openbare vergadering op maandag 13 januari a.s. om 20.00 uur n.m. in de foyer van de Stadsgehoorzaal. zal spreken over NEDERLAND 1975. Er zal volop gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vragen. sprekingen over de c.a.o.-be- roepsehauffeurs is vandaag aanleiding geworden tot nieu we aktics van de chauffeurs. Vanmorgen werden in Rijswijk bij de bureaus van de werkge versorganisaties N.O.B.weg transport en P.C.B./K.V.O. op demonstratieve wijze petities aangeboden en in Utrecht zijn beroepschaffeurs, leden van het C.N.V., bijeen. Beide gebeurtenissen zijn op nieuw uitingen yan de grote onrust onder de beroepschauf feurs door het ontbreken van een goede c.a.o. Als gevolg daarvan moet het basis-inko men aangevuld worden met overwerkuren. met als gevolg overmatige werktijden. (Zie hierover eveneens Finale van vandaag, waarin een chauf feursvrouw haar hart lucht). In Eindhoven gestolen opium zeer giftig EINDHOVEN (ANP) Gebruik op wel ke manier dan ook van 500 mg van de gisteren in Eindhoven gestolen opiumconcentraten, vermengd met gif, is al dodelijk. Dat heeft een woordvoerder van de gemeentepoli tie meegedeeld. In to taal zijn gisteren ruim twee kilo opiumconcentraten en extracten ge mengd met vergiften gestolen uit de school voor apothekersassis tenten. Onder de bij gemengde vergiften bevindt zich onder- De politic zegt te vre zen, dat de verdoven de middelen eerst versneden zullen worden alvorens ze op dc markt wórden- gebracht. Dc politie houdt rekening met de mogelijkheid, dat de distributie pas over geruime tijd zal beginnen. Alle bij de Eindhovense politie bekendstaande dea lers zijn gewaar schuwd voor deze zwaar vergiftigde partij. land zijn gewaar schuwd. Volgens de politie heerst in ge bruikerskringen in Eindhoven momen teel grote angst. Op de Eindhovense markt worden opiu machtige preparaten verkocht voor tien gulden per gram. De drie ziekenhuizen in Eindhoven zijn ge waarschuwd. Op de EHBO-posten is be kend om welke ver giften het precies gaat. Ook dc genees kundig inspecteur voor de volksgezond heid is op de hoogte Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint Is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van ul kwartaalabonnoo van do stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenballpolnt naar: '_j naam adres- woonplaats

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1