Het zit chauffeursvrouw soms tot hier. C.A.O. beroepsrijder is halszaak SPEL LEVEN... ndaag hebben aktiegroepen van beroeps- luffeurs samen met vertegenwoordigers i chauffeurs uit alle delen van Nederland nonstratief .petities aangeboden bij de itoren in Rijswijk van de werkgeversor- ïisaties beroepsvervoer. Daarmee staat de r beroepschauffeurs plotseling weer het middelpunt van de sociale spanningen leze bedrijfstak. :t beroepsgoederenvervoer is een sociale igle", zo begon de petitie. Wat daarvan erlijk waar is, weten alleen de werkelijk wijden. Feit is, dat het al jaren broeit in e bedrijfstak, waarvoor onlangs een uit- klep gezocht werd in een massale sta- Want „tachtigurige werkweken zijn der regel, dan uitzondering", aldus op- v de petitie, h groot aantal chauffeurs en hun vrou- n vooral hun vrouwen zit het tot rHet speelt zich allemaal af op de en het is daarmee een spel met het n geworden: dat van alle weggebruikers; van de chauffeurs", aldus weer de peti- ;an vandaag. I klinkt erg dramatisch, maar in wezen het ook een drama, zoals blijkt uit de dachten van een chauffeursvrouw: me- ir Noort uit Maassluis. Want een c.a.o. er komen. Dat is volgens haar het ige middel, om aan dat „spel met het :n einde te maken. Mevrouw Nel Noort: er móét een c.a.o. komen. Discussies met de politie over het blokkeren van de wegen tijdens de staking. v staking te organiseren". Ze wil geen namen noemen, maar ze weet, dat er chauffeurs die wei gerden aan de actie mee te doen, van hun wagens gehaald zijn. En hoewel de organiseren de chauffeursvereniging gezegd heeft geen nieuwe actie te bera men, zou het haar niets verba zen als er achter de schermen weer wat broeit Telefoon. Een andere chauf feursvrouw belt door, dat de Duitse politie strenger tegen chauffeurs optreedt. Bij de grens krijgen ze een folder, on dertekend door de minister van Binnenlandse Zaken van Nord- Rhein-Westfalen. Daarin wordt gevraagd te helpen de veiligheid op de Duitse wegen te verhogen, omdat de chauffeurs immers bij een niet onaanzienlijk aantal on gelukken betrokken zijn. Bij een eerste snelheidsovertreding volgt een boete van 100 gulden, de tweede keer 250 gulden en de derde maal 500 gulden en een verbod om nog op do auto wegen te komen. De boetes moeten contdnt worden betaald en worden meestal niet door de werkgever vergoed. Inmiddels zijn ook de Nederlandse autori teiten begonnen met een stren gere controle op naleving van het rijtijdenbesluit via de tacho graaf. Volgens Nel Noort kan er best wat verbeteren, als de werkge vers de koppen bij elkaar zou den steken. „Ze zouden samen in bijvoorbeeld Berlijn een be vrachtingskantoor kunnen stich ten, dut dan voor de chauffeurs de losplaatsen en retourvrach ten regelt. De chauffeurs zou den don van een hoop gezoek en wachten af zijn. Manr de werkgevers zijn het onderling ook lang niet eens". „Als chauffeursvrouw moet je de problemen thuis en bij de opvoeding van Je kinderen zélf oplossen, Als je man meestal weg is, sta Je er alleen voor. Bovendien moet je hom, Als hij thuis komt, niet met allerlei pro blemen lastigvallen. Het sociale leven verwatert ook zaterdagavond moe thuis komt weinig trek heeft om nog eens uit te gaan. Toch: mijn man zou geen ander werk willen doen. Als die op een fabriek moest werken, gaf ik hem hooguit nog een half jaar. Nel Noort is een aantal keren met haar man mecgewecst. „De zenuwen zaten me tot hier! Soms zat hij met open ogen te slapen en moest ik hem wakker schudden. Alleen al van het naast hem zitten werd ik dood-' moe. Nee, mijn baan is het niet!" Eens in de zoveel tijd moet haar man weer helemaal door de dokter worden nageke ken. Dan is hij weer „total-loss". „Weet je", zucht ze, „als ik ou der ben wil ik graag nog een man naast me hebben en niet een invalide". WILLIBRORD RUIGROK kan er zo kwaad om worden dat ze dat niet zien. Want er is geen werkgever die vraagt: kom jij wel rond met je ziekengeld?" Overigens is mevruuw Noort met de huidige c.a.o. ook niet helemaal gelukkig. „Deze c.a.o. is niet te verkopen. Die zou 30, 40 procent omhoog moeten". Andere wensen zijn bijvoor beeld een regelmatige keuring van chauffeurs, vervanging van het maximum aantal kilometers door een maximum aantal uren dat mag worden gereden, en een deugdelijke vakopleiding. Nu word je chauffeur door bij een rijschool je groot rijbewijs te halen en bijrijder te worden. Nel Noort zou willen, dat er op de LTS een chauffeursopleiding komt, waar aan de vele facetten van het chauffeursberoep aan dacht wordt geschonken. Een ander punt is de vrachtprijs. „Er zou een minimum vracht prijs moeten komen. Doordat de vrachtprijs nu vrij is, bestaat er een ongelofelijke concurrentie, die zich afspeelt over de ruggen van de chauffeurs". De chauffeursactie van 25-28 november vorig jaar wilde uit stel van invoering van de tacho graaf en aanpassing van het rijtijdenbesluit Voor de actie voerende chauffeurs hóéfde de c.a.o. niet. Wat zij in feite wil den, was: evenveel uren maken, maar minder uren rusten. Ze vreesden dnt bij strikte naleving van het rijtijdenbesluit via de tachograaf men langer onder weg en dus langer van huis is. Deze chauffeurs blijken vooral te kijken naar het geld dat ze schoon in het handje krijgen. Nel Noort: „Maar al te vonk werden chauffeurs die om c.a.o.-loon vroegen van hun wa gen gehaald of zelfs ontslagen". Staking De vervoersstaking van novem ber werd aangekondigd als een chauffeursactie. Steeds sterker werden echter de geruchten dat ook de werkgevers tot de orga nisatoren behoorden. Nel Noort geeft twee voorbeelden. Een chauffeur van Dijco in Delft had zijn lading in Freiburg ge lost en belde naar de zaak. Hij kreeg opdracht naar de gren spost Beek te rijden. „We staken voor een goede zaak", was het motief. Bij aankomst bleken daar al genoeg auto's voor een blokkade en hij werd zo achter eenvolgens naar drie grensover gangen gestuurd. Uiteindelijk is hij maar naar huis gegaan. Van het bedrijf Van der Goes in Vleuten moesten de zaterdag voor de staking een chauffeur en een kantoorman naar Delft om de actie te bespreken. Van de rest van de chauffeurs kre gen er vijf zondag de opdrucht om maandagmorgen met hun wagens bij veiling Venlo te zijn. vijf in Aalsmeer en vijf in Delft en tien moesten bij grensposten klaarstaan. Nel Noort is er .van overtuigd dat de werkgevers een dikke vinger in de stakingspap had den. „C.a.o. uitbetalen, ho maar. Maar ze hadden er wel zo'n 7000 gulden inkomstender ving per auto voor over om een USSLU1S „Oh, ik kan er kwaad over worden". Ze belt f naar de krant om haar hart luchten. Het zit haar tot hier. vrouw van een vrachtwa- enchauffeur, Nel Noort uit laassluis. .Chauffeurs? Het zijn eigenlijk een loort zwervers. Het is een apart slag, dat houdt van een' vnj leven". Mevrouw Noort heeft zich opgeworpen als voor- menswaardiger leven voor die f chauffeurs. „Toen ik twee jaar frieden voor het eerst naar een nkbondsvergadering ging. aapte ik er niets van, net zoals «I chauffeurs er weinig van «grijpen. Maar dat is wel ver- inderd. Haar man, Kees Noort, i-erkt bij het Naaldwijkse. arisportbedrijf Van den Bos. n mei van vorig jaar werd daar islaakt om een c.a.o. af te wmgen. Met enige moeite wam die c.a.o. eri Kees en Nel onden vooraan bij de actie, lok bij de landelijke chauffeur-, ictie van eind november vorig ar was ze actief, al behoorde duidelijk tot de tegenpartij in de actievoerende chauf- urs. „Het was toen soms net Ti gekkenhujs hier". ten van de drie kinderen oort (zoons van 18, 17 en 12) chauffeur worden. De twee idsten varen op een sleepboot, jongste zit op de detailhan- tlsschool. De 12-jarige Rob ind het jarenlang machtig om ok op zo'n grote wagen te rij en als zijn vader. Maar na de aking is hij ervan genezen. In n opstel, dat in het vakbonds- ad afgedrukt is, schreef hij: "laar ik heb nu alles gehoord i gezien en ben er goed van niggekomen. Wat ik daar ge lord heb is niet rormaal meer. heb er :,iee geleerd, zolang Ie bedrijven nog geen c.a.o.- "on hebben word ik geen lauffeur". «•■s Noort was tot drie jaar leden chauffeur op een groen- nwagen, maakte veel uren en lometers, was even thuis en tn weer gauw weg voor de olgende rit. „Hij was toen va- er thuis dan nu, maar hij had in veel jachtiger leven. Dat 'd hij nooit lang volgehouden. u rijdt hij met een trailer, "costal naar Oostenrijk "aandagmorgen weg en vrij- egavond weer thuis", eroepschauffeur zijn betekent •ccr dan aan een stuur kunnen raaien en stoer in een hoge ibine zitten. Het rapport „Mo ei beroepsgoederenvervoer ver de weg" somt wat eisen op aaraan een chauffeur moet ®ldoen: goed en veilig kunnen ijden; technisch inzicht heb- en; verstand hebben van de racht; kunnen omgaan met for- 'ulieren, geld, enz.; wegen- en Nonkennis bezitten; verant woordelijkheidsgevoel hebben; Ifstandig kunnen handelen; ress-bestendigheid hebben en Orinen werken in een toestand in sluimerende waakzaam- ad ,rs F. j. Jansen, hoofdambte- lar van het ministerie van So- ile Zaken, concludeert: „Bij et ouder worden ontvlucht 'en dit beroep. Je vraagt je af Pantserwagens in aktie tijdens de grote staking van de chauffeurs eind november vorig jaar of er dan wel geschikte functies zijn voor ouderen. Oudere werk nemers die wegvloeien hebben elders weinig mogelijkheden een acceptabele werkkring te vinden. Ander punt: zowel Voor opleiding als vakopleiding zijn abnormaal laag. Als de functie blijft zoals die nu is, biedt ze weinig mogelijkheden tot ont plooiing van de man. Een duide lijke bezinning op de chauf feursfunctie is dringend nodig". Invalide Er gebeuren trieste ongelukken met beroepschauffeurs, waar van de oorzaak lang niet altijd te achterhalen is. Vermoeidheid moet daarbij vaak een rol ge speeld hebben. Een veelzeggen de opmerking van staatssecreta ris Van Huiten: „Ik krijg hier de verhalen te horen van de weduwen van chauffeurs die zich hebben doodgereden". De Algemene Invalidenbond ANIB heeft berekend, dat één op de twintig beroepschauffeurs zijn beroep als invalide verlaat en spreekt dan ook van „wegwerp- chauffeurs". De heer Heilbron van de ANIB: „Het blijkt dat nóch de werkgevers, nóch de werknemers enig begrip hebben voor het leed dat berokkend wordt. Ze sluiten welbewust de ogen voor het feit, dat arbeids ongeschiktheid de belangrijkste bijrijder is". Bij mevrouw Noort staat een foto op de kast van een collega van haar man. Hij reed om onbekende reden tegen de vangrail, maar kwam er goed vanaf. Toen hij uit zijn auto sprong, bleek dat hij op het randje van een viaduct stond hij viel acht meter omlaag en Mevrouw Noort komt met de c.a.o. op tafel. Een gehuwde chauffeur met twee lynderen heeft volgens de c.a.o. een netto- basisloon van 214,41 gulden per week. Per overuur komt daar 4,78 gulden bij; Nachturen leve ren nog eens 46 cent extra op en weekeinde-uren 92 cent. Ten slotte is er een maximaal dekla- ratiebedrag van 33,75 gulden per dag. Werkgevers die zich niet aan de c.a.o. houden, betalen meestal wel hetzelfde basisloon uit, maar hebben daarnaast een sy steem van nachten- en ritten- geld. Er wordt niet in uren. maar in ritten uitbetaald, zodat 't het voordeligst is zo snel mo gelijk terug te zijn van een rit. Mevrouw Noort: „En het komt voor dat chauffeurs géén ritten- geld krijgen als ze er niet in slagen een retourvracht te vin den en dus leeg terugkomen". Volgens haar (en de staatssecre taris vindt dat ook) is het niet zo, dat men op c.a.o.-basis min der verdient dan zwart. „Met de c.a.o. kun je net zo veel uren maken. Alleen wordt niet voor een rit betaald, maar voor ieder uur dat men in touw is". Een 40-urige werkweek is in de chauffeursoranche geen haalba re kaart, daar is iedere betrok kene het wel over eens. De c.a.o. gaat uit van 52 uur. Maar werk weken van 80 tot 120 uur zijn bepaald geen uitzondering. En het komt voor dat chauffeurs 12 dagen achtereen aan het werk zijn. Nel Noort: „Al hadden we er met ons inkomen opachteruit gegaan, dan had ik toch de c.a.o. willen hebben. De chauf feurs vergeten dat ze, als ze ziek zijn, enorm kelderen met hun loon. Ik herinner het me nog goed dat mijn man ziek werd en dat we in plaats van 400 maar 160 gulden per week kregen. Ik Tijdschaal Rij- «n tliltUfKtetijdOT ?i u.Ralefr Baten, .fafcer >-» Roffs rrijm ■a VI8699 Dit is de kaart die de tachograaf maakt van één dag rijden met een vrachtwagen. De grillige lijn geeft de snelheid en het tijdsverloop aan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17