OP IK" £eidóc@omaiit is verleden tijd Honderd of ho'nderdtien, veel harder zal het dit jaar niet worden DEN HAAG Het zal in ons land waarschijnlijk nooit meer mogeliik zijn de snelheid van onze blik ken vierwielers ongelimi teerd op te voeren. Minis ter Westerterp van Verkeer en Waterstaat is niet van plan de snelheidsgrenzen sterk te verruimen, laat staan opheffen. Hij voert daarbij een karrevracht ar gumenten aan, die door slaggevend blijken te zijn. Zo doorslaggevend, dat de tegenstanders van de snel heidsbeperkingen in de loop van dit jaar verstil den en het geroep om op heffing van de beperkin gen al na enkele maanden werd teruggedraaid tot een smeekbede om de grens van honderd kilometer op onze vaderlandse autosnel wegen te verruimen tot 110, 120 of 130. Het proef jaar is over enkele weken afgelopen. Eerst dan zal de minister zich buigen over een eventuele herziening van zijn snelheidsmaatrc- gclcn. Daarbij zal hij zich uiteraard opnieuw bezin nen op de cijfers die een jaartje sukkelend voortbe wegen heeft opgeleverd. Het belangrijkste gegeven daarbij is, dat het aantal verkeersdoden met maar liefst 34 procent is ge daald. Ook zal hem op nieuw blijken, dat de meeste automobielbezit- ters zich redelijk aan de gestelde grenzen hebben gehouden. Niet minder dan 85 procent van de automobilisten reed in het afgelopen jaar niet sneller dan 108 kilometer per uur, voor de minister een aanvaardbare snelheid omdat hij bij de vaststel ling van de grens van 100 kilometer al direct een spe lingspercentage van tien hanteerde. We hebben mo menteel dus eigenlijk al een limiet van 110 kilome ter. En waarschijnlijk zal minister Westerterp onder de druk van de ons omrin gende landen binnenkort de snelheidsgrens voor au tosnelwegen 110 kilometer. Daarbij zal hij opnieuw de tien procent marge hanteren, zodat we ruim 120 km mogen rijden. En dan is eigenlijk iedereen weer tevreden, want een van de belangrijste argu menten van zijn tegenstan ders, dat het Nederlandse autosnelwegenstelsel inge richt is om een snelheid van 120 kilometer te rijden, wordt daarmee krachteloos gemaakt. Na een jaar gelimiteerd au torijden is het immer aar dig om nog eens terug te blikken naar de maanden waarin de snelheidsbegren zingen werden verordon neerd. De minister van Ver keer en Waterstaat maakte bij de invoering van de snelheidslimieten een han dig gebruik van de omstan digheden. Nederland be leefde de benzinecrisis en de naweeën daarvan. Er was een autoloze zondag geweest en de meeste au tochtonen vonden het ei genlijk maar prachtig dat wij „als klein kikkerlandje" de Arabische oliehnnzen te slim af waren geweest Zelfs de invoering van de autoloze zondag werd als plezierig ervaren met in het achterhoofd: „We fiksen het toch maar". Al snel werd duidelijk dat de auto loze zondag meer een daad was geweest om de Arabie ren zand in de ogen te strooien. En dat was toch maar uitstekend gelukt De benzinedistributie was er ook nog geweest. En voor velen was die distributie een slechte maatregel, over bodig en onnodig. We had den immers de autoloze zondag al. De weerstanden tegen de distributie kwa men al spoedig tot uitdruk king in een nieuw element in onze democratie: de bur gerlijke ongehoorzaamheid. Ondanks die burgerlijke ongehoorzaamheid leefde men toch in spanning. Zou het ons nou lukken of moesten we op den duur toch het loodje leggen. Van die mentaliteit maakte de regering min of meer ge bruik. Minister Westerterp SNELHEIDSLIMIETEN Toegestane snelheden in de ons omringende landen voor personenauto's zonder aanhan ger: België Luxemburg West-Duitsland* Frankrijk Engeland Ierland Italië Nederland Zwitserland Oostenrijk Polen Spanje Zweden advies Autosnel Overige wegen wegen 120 90 120 90 130 130 100 110 96 120 110 96 100 100 130 130 100 80 100 100 130 110 110 70 had een nieuwe manier ge vonden om benzine te be sparen: de snelheidslimie ten. Er was weinig tegen in te brengen gezien de toch wel benarde omstandighe den. De tegenstanders kre-~ gen daarom weinig weer klank bij de massa en zo gelukte het minister Wes terterp om op 6 februari 1974 de maximumsnelheid van 100 km op de autosnel wegen en 80 km op de over ige wegen buiten de be bouwde kom zonder veel tegenwerking door het par lement te krijgen. Maar wat gebeurde daarop: alle snel heidsborden werden van de rijkswegen gesloopt en on ze minister verklaarde nog maar enkele weken na de invoering van zijn beper kingen, dat de werkelijke reden de bevordering van de verkeersveiligheid was. Het verzet groeide allerwe gen, maar de minister hield parmantig voet bij stuk en verklaarde zelfs, dat hij nooit anders had gezegd, dan dat de invoering vanuit de bevordering van de ver keersveiligheid was ge beurd en dat de oliecrisis en de daardoor noodzake lijke bezuiniging alleen de invoering had versneld. De tegenstanders hadden argumenten te over om de minister zijn beperkingen uit handen te slaan. Sterk klonken de verhalen, dat juist de grens van 100 kilo meter gevaarlijk was om dat de automobilist achter het stuur indommelde, in slaap werd gesust door het trage vaartje. Een hogere snelheid en zelfs een ongeli miteerde snelheid was ver standiger, want dan bleef de bestuurder tenminste opletten. Wetenschappelij ke onderzoekingen staaf den deze beweringen. Mi nister Westerterp kon er weinig anders tegenin bren gen, dan zijn verwachtin gen, want hard cijfermate riaal had hij nog niet in handen. Dat cijfermateriaal kreeg hij pas nadat andere landen als West-Duitsland hun maatregelen alweer Bewindsman Westerterp: „Rustig aan" hadden laten varen mede uit angst voor de publieke opinie. De Nederlanders bleken echter opnieuw een wat ei genaardig volkje te zijn. Stond men in andere lan den massaal op, om tegen de ingevoerde maatregelen te strijden, in ons land bleef het relatief vrij rustig. De honderd kilometer sloeg behoorlijk aan. In de eerste maanden na de invoering van de maatregelen hield een dikke negentig procent zich aan de restricties. Al gemeen werd verwacht, dat na de zomer het percentage snel zou dalen. Die ver wachting was er nadat al- lerwege duidelijk werd dat Justitie niet bij machte was overtreders in de blikken kraag te vatten. Controles werden spaarzaam en met tegenzin uitgevoerd. Dat bleek nog eens temeer toen enkele wachtmeesters van de Rijkspolitie honderddui zend kilometer dwars door Nederland raceten met een snelheid van ver boven de 100 kilometer zonder ook maar éën keer betrapt te worden. Men vreesde een nieuwe golf van burgerlijke ongehoorzaamheid. Maar wat gebeurde. Neder land bleef zich aan de vast gestelde grens houden. Het percentage daalde slechts licht. In oktober reed 85 procent van het autopark op de autosnelwegen niet harder dan 108 kilometer. En dat was juist wat minis ter Westerterp had willen bereiken. De super-hoge snelheden kwamen zelfs helemaal niet voor. Af en toe reed een zonderling nog wel 130 km. maar 140 of meer werd zeldzaam en door velen zelfs als levens gevaarlijk bestempeld. En minister Westerterp kreeg gelijk met zijn beweringen, dut het aantal verkeersdo den sterk zou dalen. Vier endertig procent was het percentage dat bij het in vallen van de kwakkelwin- ter werd bereikt. De minis ter verbond ze'f nog geen conclusies aan het teruglo pen van het aantal ver keersdoden. Er waren ook andere oorzaken aan te voeren. Wellicht een selec tiever gebruik van de auto, veroorzaakt door sterk op gelopen benzineprijzen, waardoor minder auto's aan het verkeer deelnemen, een „warme" winter in be gin en eind '74 zonder sneeuw, vorst en ijzel rr{ dan nog de autoloze dagen aan het begin van dit jaar zouden een rol gespeeld hebben. Pas na het aflopen van het proefjaar, dus per 1 februari, zal de minister trachten uit de cijferbrij een duidelijk oordeel te vel len. Zonder aan het cijfer materiaal conclusies te ver binden heeft de bewinds man echter al duidelijk la ten doorschemeren dat hij plai de maatregelen af te wijken, althans de snelheidsbeper kingen op te heffen. Nanr alle waarschijnlijkheid komt er een verruiming van de mautrogelen. Maar ook dat schijnt de minister met tegenzin te willen doen. Do verkeersministers uit de Europese landen hebben besloten de snelheidsmaat- regelen binnen dit wereld deel zo uniform mogelijk te maken. Tijdens een on langs gehouden conferentie in Parijs stelde men voor een stelsel in te voeren irbij de Europese lan den zelf konden kiezen uit een maximumsnelheid voor autowegen van 110, 120 of 130 kilometer. Minister Westerterp zal zich wellicht naar dat voorstel richten, al was het alleen maar om de goede ver standhouding niet te ver troebelen en niet tot „vreemde eend in de bijt" te worden bestempe'd. Vandaar dat wij in maart of april wel een maximum snelheid van 110 kilometer op de autosnelwegen voor geschoteld zullen krijgen. Over een mogelijke aanpas sing van de snelheidsbeper king op de overige wegen buiten de bebouwde kom wordt momenteel niet meer gesproken, dus dat zal wel hetzelfde blijven. Als plezierige bijkomstig heid voor minister Wester- rerp dan nog tenslotte: Hij bracht het voorstel ter tafel onder het mom van de be zuiniging van het benzine gebruik. Hij is daarin ge slaagd, want ook dat ener gieverbruik is fiks afgeno men en zijn maatregelen hebben daar zeker het no- diKC-tW tijgedragen. W1M BUIJTEWEG

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13