Celdóc(SouAcmt WERK MEER SPREIDEN J Tien procent nationaal inkomen naar de auto het kan vriezen of dooien Scheuring in Portugees socialisme TEKORT N.S. 628 MILJOEN SOCIALISTISCHE EN LIBERALE WINST IN DENEMARKEN Tandartsen duurder Ixtra geld Lerstel van tadswijken Vliegramp loor bom jeroorzaakt Advies Raad Arbeidsmarkt Russische zeelui slachtoffers van westerse propaganda DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND rertenties (excl B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen per week f 2.69 kwartaal f 34.76jaar f 135.15 Vrijdag 10 januari 1975, 65e jaargang no. 20013 Westener De speelfilm „The Westener" op Ned. I om 20.21 uur. Tommy Cooper om 19.05 uur. Ned. II om 20.21 uur de sport- I man, -vrouw, - ploeg van het jaar in Sportpanorama. Om 21.55 uur Kung Fu. Aanhoudend zacht In het algemeen veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Marige tot vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Tempera turen tussen 5 en 9 graden. Morgen zon: 8.4516.51 Schev. hoogw.: 2.28—14.43. maan: 7 50-16.17 laagw. 10.27-22.43 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De „gemiddelde automo bilist" betaalt jaarlijks 4258 gulden aan zijn auto. Tot die berekening komt de Bovag, uitgaande van een autopark van 3,5 miljoen personenauto's, en een totaal besteed bedrag in 1974 van bijna 15 mil jard gulden, ofwel 10 procent van het nationale inkomen. Hiervan was ongeveer 5,6 miljard belasting, assurantiebelasting, benzineaccijns, bijzondere gebruiksbelas- ting op auto's, motorrijtuigenbelasting en omzetbelasting. In deze cijfers zijn niet de bestedingen aan bedrijfsauto's begrepen. Aan onderhoud van de auto wordt onge veer 1000 gulden betaald per jaar. Aan schadereparaties ongeveer 400 gulden per automobilist. Er is echter volgens de Bovag een duidelij ke vermindering van het auto-onderhoud te constateren. Dit is deels te wijten aan de kwalitatieve verbetering van de auto en de smeermiddelen, waardoor de auto min der onderhouden behoeft te worden. Ook is dat te wijten aan de stijging van de garagetarieven waardoor meer automobi listen het onderhoud zelf gaan doen. Aan dood De 8-jarige Omar Kerraz laat even zien hoe hij, tussen de rails gelegen, de expressetrein Mar- seille-Parijs over zich liet heen den deren. Hij was aan het spelen met wat vriendjes op de spoorbaan, toen de trein met een snel heid van ongeveer 140 kilometer per uur naderde. Omar had nog net tijd om tussen de rails aan de dood te ont snappen. Zijn vriendjes bleven ook ongedeerd. (Van een onzer verslaggevers! UTRECHT Volgens voorlopige cijfers hebben de Neder landse Spoorwegen vorig jaar een verlies geleden van 628 miljoen (481 min in 1973). Ter dekking van dit tekort kan de N.S. rekenen op een rijksbijdrage van 435 miljoen voor het verrichten van verplichte openbare diensten (onrendabe le lijnen). Exclusief de rente voor de financiering van de verliezen namen de totale kosten van de N.S. vorig jaar met 127 min toe tot 1.491 min. De totale opbrengst nam toe met 175 tot 1.384 min. De reizigersopbrengsten stegen met 58 tot 591 min. Mede dankzij de energiecrisis passeerde het reizigersvervoer vorig jaar voor het eerst de 8,5 miljard km. Het 6 jaar geleden gelanceerde plan „Spoor naar '75" (her waardering openbaar vervoer in het belang van leefbaarheid) heeft volgens de NS-directie succes gehad. De verkoop van treinkilometers steeg met 13,5%. De invoering van de 40-urige werkweek maakt een personeel-: suitbreiding (momenteel 26.500) met 350 man noodzakelijk. Illlllilllllllllllllllllllllilllllll JNCTIE EILIGE rOEL Na zijn ervarin- i met een vroe- re vrouwelijke di- omaat heeft presi- mt Idi Amin de jarige Bernadet- Olowo benoemd ambassadrice j het Vaticaan. Zij I daarmee de eer vrouw zijn die de Heilige Stoel dergelijke func- bekleedt. WÊÊ an onze parlementaire redak- tie) EN HAAG-LEIDEN Staats- cretaris J. L. N. Schaefer olkshuisvesting en Ruimtelij- ordening) heeft in het kader tn de stadsvernieuwing aan n aantal gemeenten bijdragen egekend in de voorbereidings- isten van herstelprojekten. kosten van voorbereiding ibben onder meer betrekking onderzoek van bijzondere Toblemen, de kosten van plan- "jiorbereiding en toezicht, de gisten van een projectleider en' et geven van voorlichting aan Igenaars en bewoners van de j verbeteren woningen. Onder teer de volgende gemeenten Omen hiervoor in aanmerking: feiden: noord, de Kooi, Haag- iegkwartier 396.481; lelft: Geerweggebied 70.000,- oudar Herenstraat, Pretoria- fein, Woudstraat e.o. 217.000. I tli| 'ASHINGTON (AP) De in- lationale raad voor vervoers- ligheid in Washington heeft eegedeeld dat de ramp met machine van de Trans' orld Airlines die in september tor de kust van Griekenland in e stortte, door een bom was troorzaakt. (Van onze parlementaire redaktie) Den Haag Terwijl de vakbeweging de voorkeur geeft aan sterk gerichte maatregelen tegen de werkloosheid, vinden de werkgevers dat van glo bale maatregelen meer heil is te verwachten. Dit bleek gisteren tijdens een vergadering van de Raad voor de Arbeidsmarkt, waar een aanbeveling werd opgesteld voor de aanpak van de werkloos heidsbestrijding. Namens de vakbeweging zei de her J. H. ter Horst, dat bij globale maatregelen geen zekerheid bestaat dat de ondernemingen meer gaan investeren, dat als er geïnvesteerd wordt ook meer arbeidsplaat sen ontstaan, en dat eventuele nieuwe arbeids plaatsen door werklozen kunnen worden ingeno men. Daarom bepleitte hij gerichte maatregelen. De werkgevers daarentegen verklaarden bij mon de van drs. C. C. M. Geerkens, dat bij duidelijke knelpunten gerichte maatregelen aanva.-.rdbaar zijn, maar dat de beslissingsbevoegdheid over investeringen moet blijven bij hen, die ze nu hebben. Volgens de Raad voor de Arbeidsmarkt moet het beleid van de overheid zich in het bijzonder richten op: het tot stand brengen en handhaven van een zo groot mogelijke werkgelegenheid; het beperken van de vermindering van de werkgelegenheid in sectoren, die zich aan een verminderde vraag of aan de technische ontwikke ling moeten aanpassen; het stimuleren van de werkgelegenheidsgroei in sectoren die na aanpassingsmaatregelen goede af zetmogelijkheden voor hun goederen of diensten hebben; het voeren van zo'n bouwbeleid dat de ver wachte blijvende teruggang van de werkgelegen heid in de bouwnijverheid en aanverwante secto ren niet schoksgewijs verloopt; het bevorderen van een evenwichtiger verdeling van de werkgelegenheid over de regio's, met sti mulerende maatregelen voor gebieden met een relatief hoog werkloosheidspeil; het nemen van maatregelen ter uitbreiding van (her)scholing en ter vergroting van de arbeid sbe- weeglijkheid om de overgang naar een andere werkkring te vergemakkelijken. KOPENHAGEN (Reuter/UPI) Bij de Deense parlements verkiezingen hebben de regerende liberalen hun zeteltal bijna verdubbeld. Zij sprongen van 22 naar 42 zetels, maar de socialisten wonnen ook en bleven de grootste partij met 53 zetels (winst zeven). Het parlement telt in totaal 179 zetels. De sociaal-democratische leider en oud-premier, Anker Joer- gensen, heeft verklaard dat premier Poul Hartling met zijn liberale minderheidskabinet af dient te treden om plaats te maken voor een meerderheidsregering onder sociaal-demo cratische leiding, g. Maar Hartling, in juichstemming na de liberale zege (een der grootste overwinningen in de Deense parlementaire geschiedenis) voelt daar niets voor. Hij zag in de uitslag een mandaat "Het begonnen werk in samen werking met andere partijen te voltooien". De radicaal liberale partij van Baunsgaard liep van 20 tot 13 zetels terug. De communisten wonnen een zetel en kwa men op zeven. Drie van de voornaamste politici uit deze verkiezingsstrijd in Denemarken: v.l.n.r. premier Poul Hartling van de liberale partij, Hilmar Baunsgaard van de radicale partij en Anker Joergensen van de sociaal-democraten. DEN HAAG (ANP) In Ne derland en Zuid-Amerika zijn Russische zeelui steeds weer het slachtoffer van westerse propaganda. In buitenlandse havens worden zij bespio neerd en benaderd door agen ten, die proberen het Sowjet- systeem te ondermijnen. De beschuldiging staat in het deze week verschenen blad van het Russische ministerie van Zeevaart. Het blad "Vod- ny transport" noemt onder meer Vlissingen als haven plaats, waar Russische zeelui doelwit waren voor anti-Russi sche propaganda. orgelspelen? ned21900.it JUHA.nn.io tijsstijging en conjunctuuronderzoek van de studiedienst van het Belgi sche ministerie van Economi sche zaken heeft uitgewezen dat de prijzen in België van december 1973 tot december 1974 gestegen zijn met 15,7 pet. DEN HAAG (ANP) De tandartsen mogen de tarieven die zij in rekening brengen aan particuliere patiënten, met tien procent verhogen. De regering heeft hiertoe toestemming verleend na overleg met de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde. Bij het toestaan van de verhoging van de tarieven is in aanmerking genomen de algemene inkomensontwikkeling in het afgelopen jaar en de stijging van de praktijkkosten, vooral veroorzaakt door sterke prijsstijgingen van de materialen die in een tandartspraktijk veel worden gebruikt. DRAMA Loe Koeang- Hoeei, de 55-jarigö Japanner die 3C jaar lang alleen de oorlog in het Indo nesische oerwoud heeft voorgezet heeft een nieuwe schok te verwerken gekregen. In Tapei werd hij onver wacht in de arm ge grepen door zijn vroegere vrou\ zijn zoon Hoeng. Maar op weg naar huis ver telde zijn vrouw dat zij acht jaar. nadat hij als vermist was opgegeven. was hertrouwd. Lee kon dit niet direct ver en vroeg hem naar het huis van zijn zuster te laten rij- IIIIIIII1II1III11 DEMONSTRATIE TEGEN WERKLOOSHEID UTRECHT (ANP) De drie vakcentrales NVV, NKV en CNV houden zaterdag 22 februari in de Utrechtse veemarkt een gezamenlijke protestdemonstratie ter on dersteuning van hun beleid tegen de werk loosheid. De bijeenkomst zal een massaal en nationaal karakter hebben. In Rijswijk wordt morgen 11 januari gede monstreerd bij het kantoor van de werkge versorganisaties NOB-Wegtransport en PCB/KVO door vrachtwagenchauffeurs. Zij overhandigen een petitie over hun inko mensverbetering. Alleen linkse kiezers hebben veel vertrouWen in kabinet AMSTERDAM (ANP) Alleen „linkse" kiezers hebben veel vertrouwen in het kabinet Den Uyl. Dat is gebleken bij een enquête die eind vorig jaar door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie is ge houden. Van de ondervraagden bleek 6 procent zich te beschouwen als uiterst links, 9 procent als iets minder links, 11 procent als juist links van het midden. Meerderheden met veel vertrou wen in het kabinet Den Uyl (29 procent) werden alleen links van het midden aangetroffen. Dieren in Lelystad naar hotel LELYSTAD (ANP) In Lelystad komt een dieren hotel. De heer Martin Gaus uit Diemen wil nog deze zomer een eerste gedeelte openen. Op het Lelystadse industrieterrein wil hij 50 binnen- en 50 buitenken nels bouwen, geschikt voor honden en katten. De huis dieren kunnen als hun ba zen dat wensen eten la carte, variërend van droog voer tot biefstuk tartaar. Op een terrein naast het dierenhotel wordt ruimte gemaakt voor de opvang van water- en wadvogels, die verzorging nodig heb- LISSABON/DEN HAAG Een linkse vleugel van de Portugese Socialistische Partij (PSP) heeft gisteren de oprichting van een eigen partij bekend gemaakt. Een groepering onder leiding van de voormalige roomskatholieke militant Ma nuel Serra, beschuldigt de lei ding van de socialistische par tij van compromissen met de heersende klassen, met de Euro pese sociale democratie en van rechtse avonturen. De scheuring volgt minder dan een maand na het eerste legale congres van de Portugese socia listen, waar Mario Soarcs secre taris-generaal en minister van buitenlandse zaken, nadrukke lijk de eenheid van de partij bevestigde. Manuel Serra is een voorstander van een revolutio naire weg naar het socialisme. In Nederland wordt binnenkort door socialisten een actie ge voerd voor de Portugese zuster partij. Een groot aantal gemeen ten, o.a. Den Haag en Nijmegen, zullen echter geen toestemming' geven voor de straatcollecte. Spanjaard zat week onschuldig in Haagse cel DEN HAAG Een 35-jarige Spanjaard die in december in Nederland op vakantie was en bij een vriend in Den Haag lo geerde, heeft als gevolg van ern stige nalatigheden van de Haag se politie ruim een week volko men onschuldig gevangen geze ten. De man werd in Den Haag aan gehouden omdat hij onder in vloed zou verkeren. Hij werd opgesloten in het Haagse hoofd bureau van politie waar men hem als gevolg van administra tieve fouten was „vergeten". Een ambtenaar van de vreemde lingendienst ontdekte de aanwe zigheid van de Spanjaard afge lopen zaterdag. Hij is onmiddel lijk naar Spanje teruggekeerd. De Haagse hoofdcommissaris heeft na deze blunder zijn excu- sus aan de Spaanse ambassa deur aangeboden. U kunt hot duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weorbestendig kunststofmato- riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor hot opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee. adres woonplaats: stuur als dank voor de moeite adres woonplaats

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1