LANG GESPREK MET HIROHITO Tv .D. STOEL IN TOKIO Artsen raden centrale waterontharding af Israël bereid met Cairo te onderhandelen over Sinai New York herkrijgt Nederlands accent LUCHTHAVENS SCHERPER BEWAAKT Ziekte kan rijvaardigheid verminderen CgidócOowuMit Meer armslag voor Surinaamse welzijns organisaties DONDERDAG 9 JANUARI 1975 197 J I.F.1DSE COURANT PAGINA 9 TOKIO (ANP) Minister Van der Stoel is vanmorgen door keizer Ilirohito van Japan in idiëntie ontvangen. De au- ëntie duurde een half uur, "wat volgens Japan-kenners zeer ongebruikelijk is. Normaal duurt een dergelijke audiëntie ongeveer vijf minuten. (Minister Van der Stoel verklaar de na afloop: „De keizer is het ititutionele staatshoofd, daarom is er slechts een algeme ne gedachtenwisseling geweest en zijn er geen politieke onder werpen ter sprake gekomen". De keizer en de Nederlandse minister hebben gesproken over de oude banden tussen de twee landen die sinds 1600 dateren. Verder is gesproken over alge mene zaken als milieubescher ming. Vandaag stonden verder op het programma een ontvangst door de Japanse premier Miki en be sprekingen tussen minister Van der Stoel en minister Miyazawa. In de Japanse pers is alleen in de Engelstalige dagbladen iets over zijn bezoek opgenomen. De „Asahi Evening News" meldde woensdagavond dat de minister een bezoek aan Japan bracht en het Japan-Nederland Instituut, een organisatie om wederzijdse academische uitwisselingen te bevorderen. Nadat eenmaal zijn naam correct was vermeld, sprak men verder gemakshalve over „Stoel". Het bezoek wordt zowel door Nederland als Japan omschre-' ven als een goodwill-bezoek. Er zullen geen onderhandelingen plaatsvinden. [Landingsrecht K.L.M. weer in bespreking I DEN HAAG (ANP) - De Ver- I enigde Staten hebben Neder- land voorgesteld de luchtvaart- Ibesprekingen over de Transat lantische vluchten van de KLM I op 27 januari in Den Haag voort I te zetten. Minister Westerterp I van Verkeer en Waterstaat heeft I dit voorstel gisteren ontvangen, I maar er nog geen commentaar opgeleverd. I Een woordvoerder van het mi- linisterie van Verkeer en Water- li staat verklaarde de komende Ibesprekingen te zien als een derde fase in de onderhandelin gen. De Amerikaanse ondermi nister van Vervoer, Raymond Waldmann, zal de delegatie, die naar Den Haag wil komen, lei den. Hij was ook Amerikaans delegatieleider bij de besprekin gen in Washington. Vliegtuigramp in Columbia BOGOTA Een vliegtuig van de Columbiaanse luchtvaart maatschappij .Satena' is giste ren bij een binnenlandse vlucht in het oerwoud van het Amazo- V negebied neergestort. Het toe- stel, een C-47, had 22 mensen aan boord. Zij zijn allen omge komen. Schoolmeisjes in aktie tijdenS"een oud. krijgen drie dagen les In wa- anti-Arabische guerrilla-oefening in penleer, het herkennen van expio- een legerkamp in Israël. Alle Israe- sieven en hoe te reageren in geval lische scholieren van 17 en' 18 jaar van Arabische guerrilla-aanvallen. Verband met hart-en vaatziekten UTRECHT (ANP) Centrale ontharding van het drinkwater moet afgeraden worden, zolang er nog volop onzekerheden bestaan over een mogelijk verband tussen de drinkwaterhardheid en het optreden van hart- en vaataandoeningen. Er zijn vele aanwijzingen voor een dergelijk verband. Dit menen de artsen dr. K. Biersteker en prof. R. L. Zielhuis. Beide artsen schrijven in een artikel in het tijd schrift voor sociale geneeskunde, dat geconsta teerd is, dat in de Verenigde Staten en in Engeland in gebieden met zacht drinkwater de sterfte aan hart- en vaatziekten statistisch hoger was dan m gebieden met hard drinkwater. Volgens hen speelt de calcium in het harde drinkwater daarbij een belangrijke maar nog grotendeels onduidelijke rol. Centrale waterontharding lijkt aantrekkelijk om dat bijvoorbeeld de fosfaten in de moderne was middelen ingebracht om het water te ontharden,- schadelijk zijn voor het milieu. Ook in Nederland is een onderzoek verricht naar het verband tussen sterfte aan hart- en vaatziekten en de hardheid van het water door dr. Biersteker. In 23 onderzochte gemeenten ging zacht water gepaard met een hogere sterfte aan hart- en vaatziekten. Het zou hierbij gaan om enkele hon derdtallen personen per jaar. IRA-LEIDER GEARRESTEERD Een politiefoto van Kevin Mallon4 bomexpert van de IRA die ervan wordt verdacht het meesterbrein te zijn achter de bomexplosies in Engeland. Mallon werd gisteren In Dublin gearresteerd. Naar aanleiding hiér van verklaarde de IRA, dat de arrestatie van „het meesterbrein",' het broze vredesbestand in gevaar heeft gebracht. Nederlandse drughandelaar in Canada gearresteerd TORONTO ANP De Cana- dese politie heeft in Toronto op, verdenking van handel in verdo vende middelen een 35-jarige Nederlander gearresteerd. In zijn hotelkamer vond de poli tie in een van zijn koffers 5 kilo hasjolie met een marktwaarde van 150.000 dollar. Naar een me deplichtige - eveneens een Ne derlander - wordt nog gezocht. De hasjolie was volgens de poli tie afkomstig uit Libanon. Engeland LONDEN (DPA) Als gevolg van het jongste geval van vliegtuigkaping in Engeland zijn de veiligheidsvoorschriften op", de Britse luchthavens verscherpt. Dinsdagnacht al herzag de overheid het voorschrift dat in het binnenlandse luchtverkeer de helft van de passagiers op één vlucht aan controle moest worden onderworpen. Van nu af aan geldt de controle voor allen. Inmiddels is de naam van de man die dinsdag acht uur lang een toestel van British Airways in zijn macht hield, bekendge- - maakt. Hij is „Tony", Saeed en komt uit Iran. Steward Alan Bond werd zulke goede maatjes met hem, dat zij elkaar bij de voornaam noemden. Saeed'gaf de bemanning van de BAC 1-11 zelfs een paar bankjes van de 100.000 die hij enige tijd de zijne mocht noemen. Hij is vandaag voorgeleid. Wiegel geeft Den Uijl nog weinig tijd DEN HAAG A.N.P. Fractie- moet wordén naar samenwerk- voorzitter Wiegel van de WD ing van de linkse partijen met vindt dat de kans dat het kabi- de CPN. net-Den Uijl de vier parlemen taire jaren volmaakt nu veel kleiner dan afgelopen zomer. De verhoudingen tussen de re geringspartijen onderling zijn het laatste half jaar geweldig verslechterd en die tussen de KVP, APR en de WD zijn dui delijk verbeterd, aldus de WD- leider. Twee punten hebben vol-" gens hem vooral bijgedragen tot een verslechterde verhouding in het regeringskamp. Dat zijn het stellen van de kabinetskwestie, dat tot nu toe twee keer gebeurd is, en de uitspraak van de bur gemeester van Rotterdam en voormalig PvdA-voorzitter An- dré van der Louw dat gekeken Luchtmacht Zuid-Viet nam in actie SAIGON (REUTER-AFP) Zuidvietnamese vliegtuigen heb ben gisteren zware bombarde menten uitgevoerd tegen Viet- kong-doelen ten noorden van Saigon, kennelijk naar aanlei ding van het verlies van de pro vinciehoofdstad Phuoc Binh. Een woordvoerder van het op perbevel in Saigon sprak van' een defensieve actie, gericht te gen logistieke centra van de te genstander. Admiraal Noel Gayier, com mandant van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan, heeft verklaard dat hij zich moeilijk een situatie kan voorstellen waarin opnieuw Amerikaanse strijdkrachten naar Vietnam zouden worden gezonden. Ame rika moet naar zijn mening wel de militaire hulpverlening aan Saigon handhaven. Proces tegen protesterende militairen MARSEILLE (AFP) In Mar seille is gisteren een half jaar gevangenisstraf geeist tegen twee Franse militairen, die wor den beschuldigd van het aanzet ten tot een protestdemonstratie van dienstplichtigen in de garni zoensplaats Draguignan tegen de leefomstandigheden in hun kazerne. Tegen de derde ver dachte werd een gevangenis straf gevorderd gelijk aan de voorlopige hechtenis. Gelijke beloning voorwaarde voor AMRO-investering in Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) Als de Amsterdam-Rotterdam Baftk zou gaan deelnemen in Zuidafri- kaanse ondernemingen, dan zal de bank eisen dat blanken en niet-blanken* voor hetzelfde werk gelijk betaald worden. Een woordvoerder van de AMRO- bank heeft dat gisteren ver klaard. De European Bank's Internatio nal Corporation, waarin de AM- RO deelneemt, heeft kontakten gehad met de Zuidafrikaanse Transoranjebank. Maar volgens de AMRO-voordvoerder zal dit niet leiden tot deelneming in deze bank. Eerder heeft de AM- RO' deel uitgemaakt van een internationale groep banken die aan de Zuidafrikaanse regering leningen heeft verstrekt. De werkgroep „betaald antwoord" heeft hiertegen geprotesteerd en riep de AMRO-cliënten op brie ven naar de bank te sturen en hun rekening op te zeggen. In een aantal gevallen is dat inder daad gebeurd, aldus de AMRO- zegsman. ROTTERDAM (ANP) "In het bijzonder om alcoholisten uit het verkeer te weren, is de politiële vordering op vermoeden van ongeschiktheid een auto te besturen zinvol. De vordering is echter ook van belang om anderen, die wegens lichamelijke of geestelijke ziekte in feite niet in staat zijn aan het verkeer deel te nemen, die deelname onmogelijk te maken". Tot deze conclusies komt de heer W. Mooy in een studie over deze politiële vordering, waarop hij gisteren aan de Erasmusu- niversiteit in Rotterdam is gepromoveerd. De heer Mooy, 73 jaar oud, is als waarnemend geneeskundige verbonden aan het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen te Rijswijk De vordering is ingevoerd in 1951. Dr. Mooy heeft alle dossiers over de vordering die nog voorhanden waren over de periode van 1951 tot en met 1970 bestudeerd, in totaal 2786 stuks. Van de 2786 vorderingen bijna de helft (1250) na onderzoek door een arts van de betreffende persoon terecht te zijn. Van die 1250 werden na herkeuring 401 personen alsnog geschikt verklaard een auto (of motor) te besturen. Dit laatste kan samenhangen met een verbetering van hun ziekte. Verder bleek, dat 163 personen tegen wie een vordering was ingediend, waren betrokken bij een ernstig verkeersongeluk. WASHINGTON (AP) - Israël is bereid om met Egypte te onderhandelen over ontruiming van de strategi sche bergpassen in de Sinalwoestijn. Egypte zou echter via de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, nog moeten laten weten dat het bereid is politieke concessies aan de joodse staat te doen. Volgens diplomatieke zegslieden in Washington hebben de Egyp- tenaren zelfs in het geheel niet gereageerd op de Israëlische toenaderingspogingen. Daarom, zo werd vernomen, is Israël er van overtuigd dat er geen zin volle onderhandelingen tussen de beide landen kunnen -worden gevoerd tenzij Kissinger naar het Midden Oosten gaat om rechtstreeks met de Egyptische president Sadat te spreken. President Sadat van Egypte heeft gisteren voor het eerst me degedeeld dat de slechte ver houding tussen Egypte en de Sovjet Unie is te wijten aan de weigering van Moskou om de wapens te vervangen, die Egyp te in de oorlog van 1973 heeft verloren. Egypte had slechts een paar wapens, munitie en onder- delep ontvangen die betaald wa ren door Algerije. De Egyptische ministers van buitenlandse zaken en oorlog, Fahmi en Gamassi, hadden en kele kleine toezeggingen gekre gen tijdens hun bezoek aan Moskou, maar een compensatie voor de verliezen kon dat niet genoemd worden. Egypte wil volgens Sadat ook een nieuw tijdschema voor de aflossing van de schuld aan de Sovjet Unie. Het bestaande schema noemde hij te zwaar. President Boumedienne van Al gerije heeft voorgesteld een Arabische topconferentie te houden over de Amerikaanse 'dreiging' met een militair in grijpen tegen olielanden. Hij reageert hiermee op uitlatingen van minister Kissinger dat een Amerikaans militair ingrijpen niet volledig moet worden uitge sloten als de olielanden de geïndustrialiseerde wereld met hun olie langzaam zouden wur gen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiinniiiH Sjaak Obdam uit Eindhoven drlhkt hier een schuimig „bekertje" bier van eigen tap, nadat hij, gisteren bij do tra ditionele nationale biertapwedstrijd op de „Horecava "75" in de Amsterdamse RAI winnaar werd in de categorie een manszaken. Betreurens waardige tegenstellingen Een communiqué waarop bij voorbaat elke toelichting werd gewei gerd, heeft gisteren aan het licht gebracht dat er in het Residentie- Orkest ernstige meningsverschillen heersen. Dat is altijd betreu renswaardig maar in dit geval des te meer, omdat een groep van zo'n honderd musici alleen in harmonie tot zijn beste collectieve prestaties kan komen. Het lijkt waarschijnlijk dat nu juist daar over in laatste instantie de meningsverschillen gaan. Het speelpeil van het orkest is al geruime tijd aan schommelingen onderhevig. Het is niet stabiel, het vertoont te veel ups en downs. Dat is voor een deel te wijten aan het grote aantal gastdirigenten waarover de meningen altijd uiteenlopen maar waardoor de eenheid in het samenspel zwaar op de proef wordt gesteld. Voor een ander deel wordt het tekort aan stabiliteit veroorzaakt door de sterke afwisseling van gewoon en buitengewoon repertoire, wat veel werk en inspanning vereist en soms een te zware wissel trekt juist op de orkestrale eenheid. De orkestmusici die en bloc uit de artistieke commissie zijn getreden omdat - aldus het communiqué van de directie - hun adviezen te weinig werden gevolgd en ook bij de andere orkestleden te weinig weerklank vonden, zijn natuurlijk artiesten die ten aanzien van programma's, presentatie en dergelijke de meeste nieuwe ideeën kunnen produceren. Het kan alleen maar worden toege-- juicht dat de nieuwe ideeën er komen, want zonder zulke ideeën verstart het muziekleven en wordt het een museale aangelegenheid. Dat sommige aardige vindingen het in de praktijk niet doen, is tot daar aan toe: wie inventief bezig is, heeft het recht op een mislukking. Wél echter moet het in de praktijk van het orkestbc- staan mogelijk zijn dat de nieuwigheden direct verwezenlijkt kunnen worden. Ze dienen namelijk goed gerealiseerd te worden anders missen zij hun doel, en dat moet gebeuren terwijl het' gewone repertoire en de gewone concerten tegelijk optimaal goed zijn en goed blijven. Dat is veel moeilijker dan het lijkt Jean Martinon, de pas benoemde vaste dirigent, heeft zich nog niet eens ten volle aan zijn nieuwe taak kunnen wijden maar hij heeft wel laten merken dat hij er is. Men* zou zich kunnen voorstellen dat hij, zeker met een zware Amerikaanse tournee voor de boeg, vóór alles het speelpeil wil verstevigen en omhoog wil brengen. Men kan zich indenken dat hij pas daarna ruimte wil maken voor nieuwigheden die niet terstond aan de orde zijn. Martinon moet in de eerste helft van het lopende winterseizoen, evenals de kritische luisteraars, hebben ervaren dat er hard moet worden aangepakt zelfs om standaardprogramma's vlekkeloos en met overtuigingskracht uitgevoerd te krijgen. Er zijn zeker orkestleden die vinden dat een optimale weergave van het normale repertoire voorrang moet hebben op noviteiten, hoe interessant ook. Het zullen deze orkestleden zijn die blijkens het communiqué van de directie te weinig geestdrift toonden over de voorstellen van hun collega's in de artistieke commissie. Het is te hopen dat de partijen elkaar op korte termijn vinden. Niemand is er bij gebaat dat zo'n crisis lang duurt en niemand wil terug naar de toestand waarin de orkestleden geen inspraak hadden in het artistieke beleid. Het intussen absoluut noodzakelijk dat er een aanvaardbaar evenwicht wordt gevonden tussen de normale orkestdienst, waardoor het orkest als orkest zijn bestaans recht bewijst, en de zonder twijfel noodzakelijke vernieuwingen van repertoire, presentatie en wat al niet. Dat zullen alle partijen moeten beseffen. Weeroverzicht DE BILT Een rug van hoge luchtdruk die gisteravond met opklaringen over ons land naar het oosten trok, droeg er toe bij dat door uitstraling de tempera tuur op veel plaatsen in het land tot aan of iets beneden het vriespunt kon dalen. Inmiddels breidde een krachtige zuidwes telijke stroming zich via de Britse Eilanden en de Noordzee naar het oosten uit Het warm- tefront, dat de voorste begren zing van deze zachte lucht vormt, passeerde in de nacht en vroege ochtend ons land, waar na de temperaturen geleidelijk begonnen op te lopen tot onge- veer 8 graden. Het komende •etmaal blijft ons land in deze brede stroom van zachte lucht vertoeven. Het blijft daardoor somber weer. Kleine storingen die in de stroming meetrekken kunnen plaatselijk wat regen of motregen veroorzaken. Do kans hierop is in de noordelijke pro vincies wat groter dan elders. Vooruitzichten voor zaterdag: Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEERSBERICHTEN rr. DEN HAAG De Surinaamse welzijnsorganisaties in Neder land zullen meer mogelijkheden krijgen om hun door het sprei- dingsbeleid verzwaarde taken goed te kunnen uitvoeren. Dit heeft minister van Doorn van CRM meegedeeld tijdens het overleg tussen de welzijnorga- nisaties, de Interdepartementa le Commissie voor Beleidséoor- dinatie ten behoeve van Rijks genoten en het Centraal Bureau uitvoering vestigingsbeleid Rijksgenoten. Over de spreiding van rijksge noten over het hele land is afge sproken dat deze gepaard moet gaan met een goede voorlich ting. De spreiding geschiedt op basis van vrijwilligheid. In de nieuwe regio's zullen, zo werd besloten, niet alleen voldoende oriëntatie- en herkenningspun ten voor de Surinamer» aanwe zig moeten zijn, er zal ook ge streefd moeten worden naar een zo gunstig mogelijke combinatie van werkgelegenheid, huisves ting, onderwijsmogelijkheden en maatschappelijke begelei- ding. Minister van Doorn zei dat de, versterking van de Surinaamse welzijnsorganisaties een belang rijk punt in het beleid zal zijn. Bij de uitvoering van het vesti gingsbeleid zal het centraal bu reau uitgaan van een beleids plan dat over ongeveer drie maanden gereed moet zijn. De welzijnsorganisaties zullen zo vroeg mogelijk worden inge schakeld bij de vraagstukken die op hun werkterrein liggen. NEW YORK (AP) Burgemeester Abraham Beame van New York heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan twee nieuwe gemeenteverordeningen die rol van nederland in de stichting van zijn stad meer nadruk geven. Allereerst zal van riu af aan op de officiële vlag van de stad New Uork niet 1664 maar 1625 staan als het jaartal van New Yorks stichting, en verder zal over negentig dagen de naam van de Borough Richmond worden gewijzigd in Staten Island. In het jaar 1625 stichtten de Nederlanders op de plaats van het latere New York de stad Nieuw Amsterdam terwijl 1664, het jaartal dat tot dusverre op de vlag van de stad werd gevoerd, het jaar was dat de engelsen de hollanders verdreven en de vestiging op het eiland Manhattan ter ere van de hertog van York omdoopten tot new York. „Het jaar 1664 is nauwelijks het herdenken waard," verklaarde een vertegenwoordiger van de Holland Society, „Het is de datum van een brutale bezetting in vredestijd." Staten Island heeft zijn naam te danken aan Henry Hudson, een Engelsman in dienst van de Nederlanders. De Engelsen veranderden de naam later in Richmond Borough, ter ere van hertog van Richmond.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9