deTijd m Landbouw moest in '74 klap na klap incasseren Shell verliest pproces tegen sVrij Nederland T.b.r. gevraagd voor doden van Bas je HP I de^lENE accent Hoger onderwijs moet drastisch veranderen wegens grotere toeloop IXSiifcRS Arbeiderspartij: wie een titel krijgt gaat uit de Kamer Voorzitter Landbouwschap: Scheidende rector-magnificus: 19";donderdag 9 januari 1975 leidse courant PAGINA 7 Amsterdam (ANP) Shell Nederland heeft haar civie le proces tegen het weekblad Vrij Nederland over een voorpaginaverhaal in dat blad over een gefin geerde ramp in het Rijnmondgebied verloren. (ij Shell Pemis is de ethyleenfa- briek ontploft. Zo begon het in reportagevorm geschreven arti kel in VN van 11 augustus 1973. Er was een trucfoto bij ge plaatst waarop een olievat stond waarop duidelijk het beeldmerk van Shell zichtbaar Ihell noemde dit een inbreuk op haar merkenrecht en verzocht de rechtbank het verhaal on rechtmatig te verklaren. De rechtbank overwoog echter, dat „ook al was het artikel gemaakt in de vorm van een heet van de naald gegeven verslag, zelfs de argeloze lezer weldra be dacht zal hebben dat een week blad als VN geen direkt nieuws van deze orde kon brengen, ter wijl er in de dagbladen nog niets over had gestaan." „De „berichtgeving" op de voor pagina blijkt hierdoor aan stonds iedere aansluiting met de werkelijkheid te missen. Doch afgezien hiervan is het artikel ook niet beschuldigend voor enige in het Rijnmond ge vestigde onderneming zelfs niet voor de Shell-industrieën." al dus de rechtbank. Zaterdag hoopt de oudste Nederlander 108 jaar te worden. Het is mevrouw J. Leeuwenburg uit Rotterdam. Dp de foto legt zij met plezier een kaartje met haar 70-jarige Öochter. en onzer verslaggevers) LEEUWARDEN „Ver dachte was in een zoda nige toestand van ge- brekkige geestelijke ver mogens, dat de dood van Basje hem in het geheel niet aangerekend kan worden." Dat zegt een psychiatrisch en psycho logisch rapport over de 19-jarige Arnold D. uit Enkhuizen. Deze stond gisteren terecht voor de Leeuwarder rechtbank, omdat hij op 5 juli van het vorig jaar op Ter schelling de 8-jarige Basje Ellmer met een vismes in het bovenli chaam stak, waarna het jongetje is overleden. Deze gebeurtenis heeft toen veel ontsteltenis gebracht. De dader werd dagen later, na veel speurwerk, gearresteerd in Noord-Holland. De officier van justitie: „Het is afschuwelijk dat een jongetje van 8 in het bijzijn van zijn vriendje gedood werd door een jongen van toen 18 jaar." D. was geplaatst in een open kin dertehuis in Enkhuizen. Met een groep uit het tehuis was hij op vakantie op Terschelling. Op de dag van terugkeer liep hij wat rond na een ruzie met zijn oroer. Hij vroeg Basje en diens vriendje mee het bos in te gaan. Daar pleegde hij ontuchtige handelingen met de jongetjes en stak op een gegeven moment Basje een vismes in de borst. Het vriendje rende weg en ook Arnold vluchtte. Hij ging later gewoon mee naar Enkhuizen. Volgens het rapport zijn zijn vooruitzichten somber. „Het is een kwetsbare persoonlijkheid en het gevaar voor herhaling is zeer groot, als er geen langduri ge intensieve behandeling volgt." De officier ging ook in op de reacties op de misdaad. „Ik heb een brie* gekregen van een co mité van verontruste ouders waarin gevraagd werd om een volksstemming over herinvoe ring van de doodstraf." Volgens de officiei voelt Arnold zich pas veilig als hij streng begeleid wordt. In het verleden is hij al diverse malen veroordeeld we gens ontucht op kinderen. „Was het niet wat tè anti-autoritair gedacht - om dit modewoord maar eens te gebruiken - om deze jongen in een open tehuis te plaatsen?" Hij achtte dood slag bewezen, maar wilde geen gevangenisstraf maar ter be schikkingstelling eisen, wat de instemming had van de raad slieden. De uitspraak is op 22 januari. Het omslagartikel van Elsevier gaat over 700-jarig Amsterdam in de greep der verloedering. „Cultureel gaat de stad gebukt onder een middelmatigheid, waarvoor hij zich eeuwenlang geschaamd zou hebben: „Zo snel exposeert hij een kortslui ting der menselijke kontakten. Zelden waren de Amsterdam mers over zoveel zaken zo on derling verdeeld". "Ook een vraaggesprek met fabri kant Sietze de Boer, die een arbeiderspartij heeft opgericht. „Wij willen met gewone mensen in de Kamer. In het programma staat uitdrukkelijk, dat als ze een doctorandustitel krijgen of zoiets, dan worden ze niet meer herkiesbaar gesteld". De Haagse Post heeft een vraag gesprek met minister Duisen- berg. Hij vindt het vervelend om gedoodverfd te worden als de toekomstige premier. .Bo vendien begeer ik het niet en is dat etiket van coming-man voor de uitoefening van mijn functie bepaald onplezierig. Het hindert me bij mijn werk. En er is ook een hele duidelijke overeenkomst met Den Uyl. Ik ben naar hem toegestapt en heb de afspraak gemaakt, dat ik hem nooit een strobreed in de weg zal leggen". Een groot arti kel gaat over deindianen in' Zuid-Amerika. „Intimidatie, af persing en bedrog, dat zijn de omgangsvormen die de india nen van de blanken gewend zijn. Voor hun eigen kuituur heeft alleen een handjevol an tropologen belangstelling; voor de rest van de Latijns-Amerika nen zijn ze als een ongeregi streerde diersoort die stompzin nige oerklanken voortbrengt". In Vrij Nederland een voorpubli- katie uit de memoires van de Chileense dichter-Nobelprijs- winnaar-polikus Pablo Neruda. „Wij zijn het zwaarst verraden volk van deze tijd". Ook een gesprek met staatssecretaris Klein. „Procesmatig en organi satorisch stellen universiteiten niet veel voor. Ze hebben niet in de gaten, dat als je niet doelmatig werkt, je zo moe wordt als een hond. Als je ook ziet hoe universiteitsraden hele dagen achter elkaar vergade ren, dan moet je wel van goede wil zijn om vol te houden. En in die situaties, als iedereen oververmoeid is, krijgen be paalde lieden hun kans. Niet dat het manipulatoren zijn, maar ze kunnen de boel aardig verzieken". In De Tijd niet minder dan vijf pagina's over Engeland op de rand van het bankroet. „Enge land is een oude motorfiets. Er bestaat geen leiding, er is geen bekwaamheid en er is geen moed in dit land. We hebben hier een antiek sociaal systeem. De zogenaamde managers zijn produkten van hun partikuliere schoolopleiding. Ze weten pre cies hoe ze zich moeten gedra- gen en hoe ze moeten eten,' maar daar houdt het mee op. Het zijn geen bekwame zaken lieden". In een commentaar op de verklaring van het Vaticaan over de relaties tussen de kath olieke kerk en het jodendom de conclusie: „De betrekkingen tussen het Vaticaan en de staat Israël, voorzover die bestaan, zullen niettemin nog lang moei lijk blijven, zolang het Vaticaan niet uitdrukkelijk wil erkennen, dat er zoiets bestaat als een joods volk dat historische ban den heeft met het land waarin het wil wonen, en de betrekkin gen tussen katholieken en jo-' den zullen om dezelfde reden ook in de toekomst niet eenvou dig zijn". DENIEUWELINIE In De Nieuwe Linie ondermeer een interview met prof. D. Schouten, econoom en kroonlid van de SER. ,,Ik begrijp niet waarom de regering wellicht onder invloed van de vakbewe ging. duidelijk minder gebruik maakt van de adviezen van de SER. Ik vind het dom van de regering zo weinig te stoelen op de SER. Het is immers veel gemakkelijker om te regeren als men de besluiten in de SER tussen de partijen heeft voorbe reid. Zoals het nu gaat is het onverstandig, ik begrijp het niet". De Groene Amsterdammer signa leert de oprichting van een nieuwe organisatie voor vlucht elingenwerk. „Ons uitgangs punt is, dat de vluchteling plaatselijk wordt opgevangen waar hij zich aanmeldt en dat de groep hem ook helemaal be geleidt, ook in het contact met de vreemdelingenpolitie en de justitie en uiteindelijk met CRM voor werk en huisvesting van die man". Kritiek in het blad op de wijze van muziekonderwijs op school, dat de kinderen eerder een aversie tegen, dan plezier in muziek geeft. „Wat dacht men na ruwweg tien jaar commer cieel nonstop Veronika en Hil versum III te mogen verwach ten bij de jeugd, die is opge groeid in deze geluidswolk? Nu moeten ze ineens andere mu ziek mooi vinden. Op 12-jarige leeftijd moeten ze belangstel ling tonen voor hun totaal vreemde en veel te gecompli ceerde muziek. Het moment is verkeerd, de plaats is verkeerd en de doelstelling is volkomen maatschappij vreemd". In Hervormd Nederland een ge sprek met een boeddhistische monnik. „Het gebod is: Heb je naaste lief zoals God jou lief heeft, en niet: Heb je naaste lief als jezelf, want jezelf lief hebben is juist de grote fout". Ook een interview met de voe- dingdeskundige prof. Hautvast. „In de medische opleiding wordt met geen woord over voedsel gesproken. Als huisart sen over voeding praten, klet sen ze uit hun nek". Voorts een reportage over de Club Actieve Nietrokers. „De wetenschap dat niet rokers in rokerige ruimten per dag toch hetzelfde in de longen krijgen als hadden ze twee sigaretten gerookt waarmee de kans op longkan ker verdubbelt stekende ogen, neusklachten, hoofdpijn en hoesten waarover veel men sen klagen, inspireert de club tot jarenlange activiteit". Het omslagartikel van Accent gaat over de werkloosheid. „De hamvraag in deze kwestie is of we zo langzamerhand op weg zijn naar de zogenaamde post industriële maatschappij. Een samenleving waarin ons groot ste probleem zal zijn om het voor handen zijnde werk zo( rechtvaardig mogelijk te verde len. „Ook een groot interview met de Amsterdamse wethou der Han Lammers. „Wat het protest van de Nieuwmarktbe- woners betreft, dat gaat maar om zo'n honderd mensen, waar onder verscheidene krakers. Het gaat om maar elf gezinnen die daar legaal wonen. De an dere zijn geruisloos weggegaan. Maar daar schrijft nooit ie- DEN HAAG (ANP) „Voor de land- en tuinbouw was 1974 ongetwijfeld een uitzonderlijk jaar, waar aan velen nare herinneringen zullen overhouden". Aldus herdacht ir. C.S. Knottnerus, voorzitter van het Landbouwschap, gisteren in zijn nieuwjaarsrede het afgelopen jaar. Zijn nare herinneringen lagen bij de „miserabele prijsontwikkeling" in de vlees- sektor, de voorthollende inflatie, de zeer moeilijke ontwikkelingen in de EEG, de energiecrisis en zeker niet in het minst de weersomstandigheden. glastuinbouw en de glastuin bouw elders in de EEG aan. Volgens de heer Knottnerus paste de bloembollenteelt zijn produktie niet aan bij de stag nerende afzet en zal met ge meenschappelijke maatregelen nieuwe evenwichten moeten worden nagestreefd. Ook over het functioneren van het Landbouwschap was ir. Knottnerus niet tevreden. Hij meende, dat men zich duidelijk moet beraden of men op deze manier wel verder moet gaan. „Het aantal uren dat wordt ver gaderd en de kosten daarvan, zijn niet evenredig met de be langen waarover gediscussieerd wordt". Hij was er blij mee, dat een goed werkende markt, voor de Ne derlandse land- en tuinbouw van grote betekenis, resulteerde in een uitvoer boven de 17 mil jard gulden, maar meende dat de landbouw in het afgelopen jaar de ene klap na de andere heeft moeten incasseren. De bruto-produktiewaarde in gul dens van de land- en tuinbouw kon op hetzelfde peil blijven als het voorgaande jaar, maar door de enorme kostenstijgingen daalde het arbeidsinkomen, ter wijl de koopkracht van de gul den ook nog met 10 procent daalde. Voor het tweede achter eenvolgende jaar ging het inko men in de landbouw ten opzich te van het gemiddelde Neder landse inkomen achteruit. In het oogstjaar '72 was het nog 105 procent van dat gemiddelde inkomen, in '73 en '74 was het tot respectievelijk 85 en 67 pro cent gedaald. De inkomenssituatie van de Ne derlandse tuinbouw was vol gens de heer Knottnerus in het afgelopen jaar slechter dan in de laatste jaren het geval was. Het beeld werd bepaald door de kostenexplosie en de slech ter wordende afzetmogelijkhe den. Het pakket overheidsmaat regelen kon de inkomenspositie van de glastuinbouw niet verbe teren. Hij stipte hierbij de span ning tussen de Nederlandse Ook stelde de voorzitter van het Landbouwschap nog eens na drukkelijk, dat de landbouw geen uitzonderlijke behandeling verlangt en toepassing van de hinderwet volledig door land bouwbedrijven wordt aan vaard. Wel vindt men het vol strekt onrechtvaardig dat inten sieve veehouderijbedrijven niet kunnen profiteren van een wet telijke overgangsregeling." .Ja renlang bestaande bedrijven kunnen nu direct en zonder enig recht van schadevergoe ding worden gesloten doordat de hinderwet als gevolg van omstandigheden verlaat wordt toegepast." In Finland heeft Koning Winter eindelijk nog van zich doen horen. De thermometers wezen gisteren 13 graden onder nul aan in Helsinki. Door het plotselinge temperatuur verschil ging het water dampen; een attente fotograaf maakte er een sfeervolle plaat van. De ministers van Defensie van Nederland, België, Noorwegen en Denemarken hebben gisteren in Frankrijk een demonstratie bijgewoond van de nieuwe Mirage F-l, kandidaat-opvolger voor de Starfighter. Op de foto v.l.n.r. de Noorse minister Jakob Fostervoll, Erling Bröndum uit Denemarken, de Nederlandse minister Vrede- ling, zijn Belgische collega VandenBoeynants, testvlieger Guy Mitaux-Maurouard en de Franse minister van Defensie Jacques Soufflet. (Van een •erslaggeefsters) WAGENINGEN In de toekomst zal minstens een kwart van de 18- tot 22-jarigen hoger onder wijs willen volgen. Om zulke groteJToepcn jonge ren te kunnen opleiden zal het onderwijs er geheel anders moeten gaan uitzien dan nu. Ener zijds cal het hoger onderwijs meer gericht moeten zijn op de maatschappelijke praktij, anderzijds sullen er opleidingen moeten komen waarvoor een hoog niveau van kennis wordt gevraagd, zonder dat er een bepaalde vakopleiding nodig Dit zei vanmiddag prof. dr. H. A. Leniger die afscheid nam als rector-magnificus van de Land bouwhogeschool in Wageningen (omdat hij zich met de huidige onderwijsstruktuur niet meer kan verenigingen) en zijn functie overdroeg aan prof.- dr.ir. J P H van der Want. In de toekomst ziet de heer Leniger het onderwijs stelsel alsvolgt: Tijdens het eerste gedeelte van de universitaire opleiding zullen er zeer veel studen ten zijn. Dit aantal zal in de volgende fasen van de opleiding snel afnemen Uiteindelijk zal een kleine kern overblijven van mensen die over de vereiste eigenschappen beschikken om een oplei ding te volgen voor een zuiver wetenschappelijk beroep en die in staat zijn zelfstandig wetenschap pelijk onderzoek te verrichten. Het onderwijssys teem zal er dan ook op gericht moeten zijn, dat een dergelijke selectie automatisch plaatsvindt, door de moeilijkheidsgraad in de verschillende fasen van de opleiding sterk op te voeren. En het begin van de opleiding zal meer gericht moeten zijn op de maatschappelijke praktijk. De reden waarom Prof. Leniger vervroegd af scheid neemt van de LH: „Op den duur kon ik de, tegenwoordig door velen als normaal aanvaar de, eindeloze diskussies en de ruime inspraak van ondeskundigen niet goed verdragen. Ik heb altijd een afkeer gehad van dilettantisme en nooit kun nen begrijpen hoe men vreugde kan beleven aan meepraten oVer zaken waar men geen verstand van heeft", aldus professor Leniger. Democratise ring van het wetenschappelijk onderwijs vondt hij een „groot goed", alleen de uitwerking erval levert hem problemen op. Weer 4 doden bij onlusten in goudmijn Johannesburg (Rtr.) Bij de on lusten die zich al enkele dagen voordoen in de grootste Zulda- frikaan.se goudmijn Vaal Reefs zijn gisteren weer slachtoffers gevallen. Gevechten tussen de stakende gastarbeiders uit Le sotho en werkwilligen uit Transkei eisten vier doden en een groot aantal gewonden. De onlusten hebben nu aan acht mijnwerkers het leven gekost. Ongeveer tienduizend mijnwer kers uit Lesotho hebben het werk neergelegd omdat hun re gering heeft bepaald dat zij zes tig procent van hun loon naar banken in Lesotho moeten overmaken. Enkele duizenden Lesothose mijnwerkers hebben ontslag genomen en zijn naar hun land teruggekeerd. In do mijn ligt het werk gedeeltelijk stil. Autofabriek in Spanje gesloten wegens staking van 30.000 man Barcelona (UPI) De directie van het autoconcern „8cat" de grootste industriële onderne ming van Spanje, heeft giste ren zijn fabrieken in Barcelona voor onbepaalde tijd gesloten na een reeks wilde stakingen' van 30.000 arbeiders. Een woordvoerder van het con-, cern zei dat de directie tot slui ting is overgegaan toen de ruim 7.300 arbeiders van de ochtend ploeg het werk niet wilden her vatten. De stakingen zijn in november begonnen in verband met de onderhandelingen over oen nieuwe arbeidsovereenkomst. Van de zijde van het concern is inmiddels meegedeeld dat de directie over zal gaan tot ont slag op grote schaal om de toestand onder controle te krij gen. Stakingen zijn in Spanje verboden. Toch zijn er behalve de arbeiders van het autocon cern „Seat" nog 20.000 arbel- i ders in staking. Ethiopische ex-gouverneur vormt leger Addis Abeba (Rtr.) - Gcncraal- majoor Nega Tegegn, de Ethio pische gouverneur die vorige maand verdween, is met 163 gewapende aanhangers opgedo ken in Soedan, zo is in Addis Abeba vernomen. Nega probeert een priveleger te vormen om daarmee tegen het militaire bewind in Ethiopië ten strijde te trekken. De generaal is getrouwd met een kleindochter van ex-keizer Haf- le Selassi. In december ver dween hij. Het gerucht ging toen, dat hij zich wilde aanslui ten bij anti-regeringsgezinde guerrillastrijders Allendes zus vrij - Laura Allen- de, de zuster van wijlen presi dent Salvador Allende van Chi li, behoort tot 200 politieke ge vangenen die de Chileense mili taire regering naar Mexico wil laten vertrekken De Chileense president, generaal Pinochet, kondigde in zijn nieuwjaarsreden het aanbod aan, 200 politieke gevangenen per vliegtuig naar Mexico over te brengen. Laura Allende zou aan kankef lijden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7