Nieuwe vedette aan hand van Mouth RADBOUDSTICHTING VRAAGT STEUN VOOR WERK ONDER STUDENTEN KORTE METTEN VERPLEEGKUNDIGEN IN NOORWEGEN VERPLICHT TOT HULP VOOR EN NA ABORTUS Erkenning staat Israël struikelblok in relatie Vaticaan tot jodendom Ingrid Kop: LUCKY LUKE „DE GROOTVORST" J) PAGINA 6 LE1DSE COURANT DONDERDAG 9 JANUARI 197 Bij gelegenheid van "Rad- boudzondag", (12 januari) zal komend weekeinde in vele katholieke kerken aandacht en steun worden gevraagd voor de "Sint-Radboudstich- ting", die al meer dan een halve eeuw steun verleent aan het studentenwerk. Voor het werk aan tien univer siteiten en hogescholen in Ne derland werd het afgelopen collegejaar 430.000 gulden bij eengebracht. De inkomsten zijn sterk teruggelopen sinds de stichting geen financiële zorg meer heeft voor het in standhouden van de universi teit van Nijmegen en de hoge school van Tilburg. De Radboudstichting richt zich nu op het geestelijk wel zijn van de katholieke student, die zich in zijn studie en daar na in de maatschappij ziet ge plaatst tegenover problemen op theologisch, ethisch en mo reel gebied. Door het subsidie- ren van verschillende activitei ten voor katholieke studenten aan tien universiteiten en ho gescholen wil de stichting het mogelijk maken, dat zij zich naast hun vakstudie ook van uit de christelijke levensvisie voorbereiden op hun plaats in de maatschappij. Voor de honorering van dne bijzondere hoogleraren aan de universiteiten van Amsterdam en Leiden en de technische hogeschool in Delft werd in het afgelopen collegejaar 55.000 gulden uitgegeven. Ze ventien door de bisschoppen aangestelde studentenpastores ontvingen samen een tege moetkoming van 150.000 gul den. De subsidies voor de ex ploitatie en de huisvesting van studentenverenigingen kwa men te vervallen. In plaats daarvan kreeg het vormingswerk 130.000 gulden. Hieraan blijkt een grote be hoefte te zijn, nu vele stude renden in een steeds bewegen de maatschappij zoeken naar hun plaats als katholiek chris ten. Dit vormingswerk vindt plaats in de vorm van lezin gen, films, gespreks- en studie groepen, weekends en cursus sen. Centraal staan de grote levensvragen, de boodschap van het evangelie en de con crete noden van de evenmens. Aan de orde kwamen onder meer bijbel en theologie, ethiek, derde wereld en onder- In een aanbeveling voor Rad- boudzondag schrijven de bis schoppen aan de pastores, dat de stichting op een eigentijdse manier de studenten tracht te begeleiden in hun groei naar een volwaardig mens- en christenzijn. "Bij dit alles staat voorop het scheppen van een geestelijk klimaat waarin men elkaar als christen herkent, in het besef dat het geloof in Christus en zijn kerk een wer kelijkheid is waar men ook in de moderne tijd, met al zijn brandende vragen en proble men, niet aan mag en kan voorbijgaan." Het gironummer van de Rad boudstichting is 270.000 te Den Bosch. In Niigata, in het noorden van Japan, is tweeënnegentig jaar oud overleden dr. Kyoesakoe Ogino, die samen met de in 1970 overleden Oostenrijkse arts H. Knaus, de naar hen genoemde methode ontwikel- de van periodieke onthouding volgens berekening van de on vruchtbare periode. De Ogino- Knauwmethode voor geboor teregeling, die nu onbetrouw baar en verouderd wordt geacht, maakte indertijd grote opgang. Zij was aanvaardbaar voor de katholieke kerk. De bisschop van Rotterdam heeft G. H. Lagerberg be noemd tot rector van het be jaardencentrum „RUstenbor- ch" en het verpleegtehuis „Wijckersloot" te Oegstgeest. Aan pater J. G. J. Beekman o.f.m. werd eervol ontslag ver leend als jongerenpastor van het dekenaat Delft, wegens zijn vertrek naar een commu niteit in Megen. Het enige katholieke beroeps- koor, dat verbonden is aan de rooms katholieke kathedraal van Westminster in Engeland is door het aartsbisdom ont slagen wegens gebrek aan fi nanciën. Het koor geniet in binnen- en buitenland grote bekendheid. Het trad geregeld op voor de B.B.C. De ophef fing wordt zeer betreurd, me de ook omdat nu een eind wordt gemaakt aan een lange muziektraditie van de Lon- dense kathedraal. Th. M. Knippen, voorzitter van de Katholieke Onderwijsver- eniging heeft de functie van voorzitter van het wereldvak verbond van onderwijzend personeel neergelegd. Dit in verband met zijn verkiezing tot voorzitter van de wereldu nie van katholieke onderwijs krachten. Hij is opgevolgd door de Belg Fr. Valvekens. KERK EN WERELD De nationale gezondheidsraad van Noorwegen heeft het ver zoek afgewezen van elf leer ling-verpleegkundigen om vrouwen voor en na de abor tus niet te hoeven verplegen. De raad beschouwt het ver zoek van de elf als een vorm De internationale commissie voor de betrekkingen tussen de r.k. kerk en het wereldjo- dendom is deze week met haar werk begonnen in een zaal van het Vaticaanse secre tariaat voor de eenheid chris tenen waar voor deze gelegen heid alle kruisbeelden waren- weggehaald. De bijeenkomst volde op de recente publikatie door het Vaticaan van een document voer het jodendom, waarin het antisemitisme wordt veroor deeld en gepleit wordt voor een dialoog tussen rooms- katholieken en joden. De commissie, zo is van goe- dingelichte zijde vernomen, heeft kennis genomen van de feitelijke verwerping van het pauselijke document door de Israëlische oppperrabbijn Sjlomo Goren en de kritiek op dit document van Jitzhak Ra- faël, de Israëlische minister voor religieuze zaken. Rafaël richtte zijn krtiek op het feit, dat het document is voorbijgegaan aan het histori sche en religieuze recht van het joodse volk op de staat Israël. Opperrabbijn Goren zag daarin het bewijs, dat de politiek van de rooms-kath- olieke kerk niet is veranderd en dat men probeert een scheidsmuur tussen het joodse volk en zijn woonplaats op te trekken. Als het Vaticaan van plan is zijn traditionele vijan dige houding tegenover het jo dendom te wijzigen, aldus Go ren, moet het eerst het bestaan van Israël en het recht van de joden op hun land erkennen. De joodse leden van de com missie zouden zich genuan ceerder dan Goren of Rafaël over het document hebben uit gelaten. De leden zijn aange wezen door het in Ney York gevestigde internationale jood se comité voor overleg tussen de verschillende religies, dat ook minder nagatief dan de Israëlische autoriteiten tegen over het pauselijke document staat. Het grote struikelblok blijft de kwestie van de erkenning door de r.k. kerk van de staat Israël en van de religieuze banden tussen het jodendom en het land Palestina. Deze erken ning waaartoe de r.k. kerkk nog steeds niet is overgegaan, wordt door vele rooms-kath- olieken beschouwd als een po litieke zaak. Als de r.k. kerk de staat Israël zou erkennen, zo menen zij, zou dit er in feite op neerkomen dat zij ook de wettigheid moet erkennen van de verdrijving uit Palestina van 1.200.000 palestijnen, an dere mohammedanen en chris- n „discriminatie tegenover een groep patiënten die even goed verpleging nodig heb ben". De uitspraak van raad werd bekrachtigd door de regering, die tegenover het parlement verklaarde, dat het recht van verpleegkundigen om niet mee te werken aan het aborteren zelf, niet inhoudt dat i of i men vrouwen de abortus niet hoeft te verple gen. De nationale vereniging van leerling-verpleegkundigen heeft zich geschaard achter het verzoek van de elf leerlin gen van de opleidingsschool voor verpleegkundigen van het Rode Kruis te Oslo. Vol gens de vereniging gaat het hier om een gewetenszaak, welke moet worden geerbie- digd. Ook de lutherse bisschop van Oslo, mgr. Per Lonning, heeft zich solidair verklaard met de elf. Hun standpunt is aldus de bisschop verkeerd begre pen. Aanvankelijk hadden niet geweigerd om geaborteer de vrouwen te verzorgen. Ze besloten hiertoe echter, toen het praktisch onmogelijk bleek dit werk te scheiden het voorbereiden van vrouwen op abortus. Namens de elf leerling-ver- pleegkundigen verklaarde Eli- 1 sabeth Antonisen, dat zij niet tegen abortus zijn om medi sche redenen maar wel tegen abortus als vorm van geboor- tenregeling. GOOR Het nationale hitmonster heeft zo juist het nieuwste talent uitge spuwd: nog ruw gevormd, onervaren ook, maar onherroepelijk voorbestemd om puur goud op te leveren. Het is de 20-jarige Ingrid Köp uit Goor. Klein, neiging tot dik worden, onzeker. Ze is gekoppeld aan de al te robuuste, zelf verzekerde, in de loop der lange en vaak moeilijke jaren gelouterde Willem Duijn. Tenminste, als Han Meijer - manager van Willem Duijn, vandaag de contracten getekend heeft. Ingrid Köp moet Willem Duijn helpen het sprookje „Mouth en MacNeal" te laten voortbe staan, om daardoor het geschonden prestige weer op te vijzelen. Ingrid Köp is omhoog gevallen. Enkele maanden terug was ze nog slechts een veelbelovend amateurtje, dat in de ta lentenjacht in hotel „De Keizerskroon" in Borne met succes meedong naar een plaats in de halve finale. Ze zal er in maart echter niet meer bij zijn, wan neer de kaarten voor de finale worden geschud. Per aangetekend .schrijven heeft Ingrid laten weten „wegens pttve- omstandigheden" van verdere deelname af te De algemene omschrijving „prfve-om- standigheden" blijkt uit het „grote geld" te bestaan, haar voorgespiegeld door ex-Phonogram-man André Soomers, die die avond toevallig bij de talentenjacht aanwezig was en haar sluimerend talent onmiddellijk onderkende. Hij contrac teerde haar met de bedoeling Ingrid na een redelijke voorbereiding op het moeilijke vak van artieste als soliste te laten debuteren. De plotselinge breuk tussen Mouth en MacNeal doorkruiste echter die plannen. De veel geplaagde Hans van Hemert (die bij het hitklaar- maken van Ingrid betrokken zou wor den) vroeg Soomers het meisje tijdelijk „uit te lenen" aan Willem Duijn. Op het eerste gezicht een ordinaire „koehan del", die dagelijks plaats vindt in het showwereldje. André Soomers echter: „Er is geen sprake van slavenhandel. Ingrid is vanaf het allereerste begin bij de ontwikkelingen betrokken geweest." Positief. Ingrid zelf hoopt, dat haar management en Han Meijer overeenstemming kun nen beriken. Ze staat namelijk zeer positief over een eventuele koppeling Mouth: „Ik htb nu twee keer met hem gewerkt en ik kan alleen maar zeggen, dat het een verschrikkelijk aar dige knaap is. Hij is bij lange na niet de boef, zoals hij in de pers wordt afgeschilderd. Natuurlijk zal hij zijn nukken hebben, maar die heb ik ook. Mouth kan mij een hoop leren. Bij hem kan ik podiumervaring opdoen. Ik ge loof niet, dat het te snel gaat. Ik ben eigenlijk al vanaf mijn achtste jaar bezig. In de laatste jaren leek het er steeds even op, maar steeds weer kwam men de afspraken niet na. Nu komt er tenminste schot in. Dat ik privé een ander soort muziek prefereer_dan de Mouth en MacNeal sound, vind ik geen bezwaar. Als artieste moet je steeds concessies doen. Dat moest ik al, toen ik net begon. Ik heb bij het orkest van Freddie Golden gezeten. Toen moest ik meeklappen op de maat van Glenn Miller-muziek. En ook bij de Lemmon Five en Teach In (ja, daar heb ik ook een paar weken bij gezongen) zong ik nummers, die ik privé nooit zou draaien. Dat is nu eenmaal inherent aan het vak. Versta me nic. verkeerd. Ik vind de Mouth en Mac Neal-sound echt wel leuk. Het plaatje dat ik met Willem heb opgenomen, „Uncle", ligt in dezelf de lijn. Ik verwacht er veel van. Volgens mij is het super commercieel." Twee jaar 1 Ingrid: „Ik hoef niet zo nodig een wereldster te worden" Als de contracten getekend worden, zit Ingrid voor twee jaar vast aan Mouth. André Soomers: „Je moet het meer zien als een springplank naar een verdere carrière. Willmem is helemaal de man om Ingrid op te vangen. Hij is vooral op het toneel een figuur die zo'n onerva ren meisje steun kan geven. Of ze in twee jaar tijd kapot gemaakt wordt? Ik dacht het niet, sterker, juist in die twee jaar heeft ze enorme kansen om zich waar te maken. Stel nou, dat de nieuwe Mouth en MacNeal een enorm succes worden, dat zij het internationaal hele maal gaan maken. Dan is het ra afloop een kleinigheid om Ingrid het ook als solo-artieste te laten rooien. Met zo'n ~6ack-gróund~kun je in welk land dan ook met een commercieel nummer als solozangeres een enorme hit scoren. Het enige probleem, waar we mee zitten, is de naam. We hebben Mouth en MacNew voorgesteld. Maar zover ik Sjoukje ken, pikt die dat mooi niet. De affaire met Ekseption heeft aangetoond, dat de na men van een groep niet aan een bepaal de persoon toebehoren, maar als han delsobject beschouwd wordt, als Sjouk je kwaad wil, kan ze het gebruiken van de oude naam - in welke verbastering dan ook verbieden. Zonder die naam, moet je van de grond af aan\ beginnen. Ik weet niet of dat wel zo interessant is en zeker internationaal gezien. Ingrid hoort de woordenstroom van André berustend aan. Ze is geen grote praatster. Ze moet de plotselinge om mezwaai van regionaal talent tot natio naal en mogelijk internationaal vedet te eerst nog verwerken. En ook haar privézaken afdoende regelen, zoals de verzorging van haar 11 maanden oude zoontje Werner, resultaat van een hu welijk, dat nog geen twee weken duur de. Ingrid: „Ik wil er liever niet over praten. Ik ben erin gestonken. Mijn zoontje blijft bij mijn ouders in Goor. Die verzorgen hem. Ik zal er zoveel mogelijk heen gaan. Voor de rest hoop ik een hele fijne tijd te gaan beleven. Ik hoef niet zo nodig een wereldster te worden, als ik maar plezier blijf houden in mijn werk." HAN AVOT PAULUS DE BOSKABOUTER EN DE BUITENBORREL Terwijl Salomo zijn staart kwijtraakte, basje tevoorschijn springen, gevolgd door niet meer bij jullie komen en dat komt wel was Paulus naar het korujnenhol gerend, hun verheugde konijnenbabies. 'Is de heks op hetzelfde neer.' Op dat moment werd Daar riep hij triomfantelijk: 'Kom er maar' werkelijk onschadelijk?' vroeg Wipper, zijn aandacht getrokken door een klagend* uit, de heks is overwonnen!' 'Haaaa, hoera, ravestem die jammerde. 'Ooooo, v/at erg, hiep, hiep hiep hoepla!' klonk het vanuit "Volkomen,' zei Paulus. Of misschien toch oooo, wat ontzettend. Wat moet ik nou het hol en toen kwamen Wipper en Wolle- niet helemaal onschadelijk, maar ze kan beginnen?' SUSKE EN WISKE DE POEZELIGE POES TOCH NIET, HOOP IK DE RU£3*/EC5 IN DE KRANT STAv A.T TEXAS RIPPER HIE STROOPT. HU ZOU HEUVEL6 TE VIND GROOTVORST ZOU MET HEAA DAT EEN ZEKERE R DE BUURT AP - au oe eicxjx - N ZIJN. oe IRRRG KENNIS

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6