ïltitdóo, Qowuvnt Werkloosheid onder invloed seizoen naar recordhoogte elijke akties tegen PTT-beleid het kan vriezen of dooien Kinderbescherming trieste ellende' SPECULATIES OVER BREZJNEV BLIJVEN NKV-plan vervroegde pensionering Liz Taylor bar slecht gekleed Leidenaar betrapt op heroïne bezit Jt landelijke zoekactie vernielers vredespaleis kantoorpersoneel dreigt m Donderdag 9 januari 1975, 65e jaargang no. 20012 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorg.ng telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen per week f 2.69 kwartaal f 34.76jaar f 135.15 losse nummers 50 cent. Wilhelmina Tweede deel 't Wilhelmina op Ned. II om 22.00 uur. Om 20.35 uur Colditz en om 21.30 uur 2 voor 12 voor kijkers thuis. Ned. I om 22.05 uur de mini voetbal-show. Vrij zacht Zwaar bewolkt met plaatselijk regen, vooral in het noorden van het land. Matige tot krachti ge zuidwestelijke wind. Mini mumtemperaturen omstreek» 6 gr. maxima circa 8 gr. Morgen' zon: 8.45—16.50. Maan 7.08—15.16. Schev. hoogw.: 1.36—13.55. Laagw.: 9.36—21.55. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Twee pond §n honderd vijftig gram Mevrouw Char lotte Lange uit de Amerikaanse stad San José toont haar één maand oude dochter, de enige van een zesling die nog in leven is. Dé baby, de eerst ge borene van de zes ling. die bestond uit jongens en twee meisjes, weegt twee pond en rdenvijftig gram. Bij de ge boorte was het ge wicht ruim een pond. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De VVD overweegt de regering te interpelleren over de werkloosheid, die thans hard op weg is naar de 200.000. Volgens fractievoorzitter H. Wiegel, die de huidige werkloosheidscijfers „ronduit verschrikkelijk" noemt, heeft de politiek van het kabinet- Den Uyl om op grote schaal geld in onze economie te pompen, geen resultaat. Ilij blijft van mening, dat de lasten van burgers en van de ondernemingen moeten worden verlicht. In december steeg de werkloosheid met een recordaantal van 26.440 tot 189.700. Niet uit het oog moet worden verloren, dat deze stijging voor een belangrijk deel voor rekening van het seizoen komt. Laat men de seizoenwerkloosheid buiten beschouwing, dan blijkt de werkloosheid de afgelopen maand met 1.000 te zijn gestegen tot 164.500. De niet voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid steeg in december in alle provincies, het minste in de provincies Utrecht en Noord en Zuid-Holland. Overigens is de ontwikkeling van de werkgelegen heid in het westen in vergelijking met 1973 geleidelijk ongunstiger geworden met een stijging der werkloosheid van 12%. Het aantal werkloze bouwvakkers bedroeg eind december 51.100 (18.800 hoger dan in 1973); het is de zwaarst getroffen groep. De werkloosheid onder vrouwen steeg met 1.100 tot 36.600. Eind december stonden 8.660 schoolverlaters beneden 23 jaar bij de arbeidsbureaus ingeschreven, tegen 3.620 een jaar daarvoor. De stijging is vooral groot in de leeftijdsgroep benden 19 jaar. Gemiddeld over 1974 bedroeg de geregistreerde werkloosheid 143.000, dat is 3,5% van de beroepsbevolking. Ook hier weer de grootste proep bouwvakkers, ruim 32.000; daarnaast 12.800 metaal bewerkers en 16.600 personen met een handels- of administratief beroep. DIRECTEUR HAAGS JONGENSTEHUIS: DEN HAAG „Wat in ons land kinderbescherming wordt genoemd, is in feite één trieste ellende. De tehuizen vormen vaak alleen maar een opbergplaats voor kinderen, die niet langer in het ouder lijk milieu kunnen blijven, om welke reden dan ook. In de tehuizen vooral die voor opgroeiende kinderen wordt op die manier vaak de trieste ontwikkelingsgang, die is begonnen in het ouderlijk giilieu, op een andere^ niet minder trieste manier voort gezet". Tot deze sombere conclusie, komt directeur W. Zandvoort van het jongenstehuis Caroli na in Den Haag. Als lid van de ABVA, doet hij in het NW-blad „De Vakbeweging" een boekje open over kinder bescherming in ons land. Zijn mening is dat „de pupillen er in tehuizen vaak op achteruit gaan in plaats van vooruit. Er zijn te weinig middelen om de pupillen echt te begeleiden. Maatschappelijk werkers zijn constant overbelast. „Een zinnige aanpak van de problemen is alleen mogelijk in een minder versnipperde en minder chaotische structuur. Men zal in de kinderbescher ming alleen uit de impasse kunnen komen wanneer men een eind maakt aan de parti culiere, versnipperde grond slag", meent hij (zie verder pagina 5). (Van een onzer verslaggevers) Utrecht - Nog deze maand hoopt het N.K.V. een uitgewerkt plan te kunnen presenteren, dat er op neer komt dat arbeiders vanaf hun (waarschijn lijk) 62e jaar kunnen stoppen met werken als ze dat willen. Voorwaarde zou dan moeten zijn, dat het bedrijf waar ze werken een jonge werkloze de opengevallen arbeidsplaats laat innemen. De „afvloeiende" oudere werknemer zou dan de w.w.- uitkering van de jongere moeten overnemen, zo dat hij niet meteen terugvalt op een - lagere - a.o.w.-uitkering. Op die manier zou volgens het N.K.V. de werkloos heid wel niet afnemen, maar de situatie zou sociaal wel meer verantwoord zijn dan thans het geval is: mensen die al 40 jaar of langer werken zouden de kans krijgen om er mee te stoppen en toch een redelijk inkomen kunnen blijven ontvangen, terwijl jongere werklozen weer in het arbeidspro ces zouden kunnen worden opgenomen. Het N.K.V. spreekt liever niet over „vervroegde pensionering". Want, zo zegt zij, in feite komt het er op neer dat een jonge werkloze voor een oudere wordt ingeruild waarbij de overheid dan wel de ww-uitkering van de oudere werknemer tot zijn 65e moet garanderen. GEEN SLAPERS MEER IN HET VONDELPARK Amsterdam (ANP) - Het in de openlucht slapen in Amsterdam - met name in het Vondelpaik - is dit jaar afgelopen. Met grote meerderheid ging de Amsterdamse raad gistermiddag akkoord met het voor stel van B en VV om in de hele stad het buitenslapen te verbieden. De aanleiding tot het voorstel was de sterke toeneming in het afgelopen jaar van „randverschijnselen" als heroinehandel en .uitlokken tot prostitutie bij het jeugdtoeris- me in het Vondelpark. Alleen PSP en PPR (met inbegrip van hun twee wethouders) stemden tegen het voor stel. De Amerikaanse mode-ontwerper Blackwell heeft gisteren zijn traditionele lijst bekend ge maakt van de slechtst geklede vrouwen van 1974. Bovenaan staat de zangeres Helen Reddy. De slechtst geklede vrouw aller tijden is de actrice Elizabeth Taylor. LOS ANGELES, (Reuter) Filmactrice Eli zabeth Taylor heeft dinsdag van ontwerper Earl Blackwell in Hollywood het etiket 'slechtst geklede vrouw van alle tijden' mee gekregen. De in Australië geboren en kort geleden tot Amerikaanse genaturaliseerde zangeres He len Reddy, kreeg het predicaat slechtst ge klede-vrouw van 1974' Blackwell zei dat Elizabeth Taylor het had bestaan alle vijftien jaar dat hij zijn lijst samenstelt, nummer 1 tv zijn. Voor het eerst sinds jaren prijkt de Engelse koninklijke familie niet op Blackwells lijst van slecht geklede vrouwen. "Ik heb het gewoon opgegeven", zegt de ontwerper. "Het is hopeloos. De hele familie is hopeloos". De drie door rechter Sirica vrijgelaten medewerkers van ex-president Nixon: Jeb Magruder, John Dean en Herbert Kalmbach. LONDEN/MOSKOU, (AP/Rtr) - De speculaties over de gezond heidstoestand van de Russische partijleider Brezjnev gaan door. Vanmorgen meldde de Engelse Daily Mail dat Brezj nev aan kanker lijdt, dat zijn einde nadert en dat het Witte Huis erop rekent dat hij over drie tot zes maanden zijn func tie zal neerleggen. President Ford, die een dossier zou heb ben ontvangen over de gezond heidstoestand, zou alle mogelij ke medische hulp hebben aan geboden. In Moskou was Brezjnev giste ren voor het eerst sinds half december weer bij een openba re plechtigheid aanwezig, zij het dat hij zelf niet werd waargeno men door westerse verslagge vers. Volgens het persbureau Tass was hij evenwel met ande re hoge leiders, familieleden en vrienden bij de begrafenis van zijn moeder op het kerkhof No- vodevitsji. De moeder van Brezjnev werd 87 jaar; zij heeft bij haar zoon gewoond in zijn appartement aan Koetoezovsky Prospekt, dicht bij het Kremlin. Tass noemde gisteren overigens de berichten over naderende wijzigingen in de regering en het ontstaan van politieke span ningen in het Kremlin 'onge gronde verzinsels' Een bericht in het blad Boston Globe, dat Brezjnev naar Bos ton zou gaan voor een behande ling tegen kanker, werd zelfs door het Witte Huis tegenge sproken. 'Helemaal en absoluut onwaar', zo reageerde de per schef van president Ford, Ron Nessen. Brezjnev zou volgens het bericht gisteren in Boston zijn aangekomen. Volgens be-, richten die in andere kranten worden herhaald, zoals gisteren door de Washington Post, lijdt Brezjnev aan leukemie, kanker van het bloed. De Franse inlich tingendienst die een rapport heeft samengesteld naar aanlei ding van Brezjnevs bezoek aan Pju-ijs in de afgelopen zomer, zou dit hebben bevestigd. Van een onzer verslagge vers LEIDEN De 23-jarige Leidenaar J. V. is gister middag in zijn woning door de politie betrapt op het bezit van 1/2 gram heroïne. Dit is bij de wet de minimaal strafbaar gestelde hoe veelheid. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. i kransen maakten deel i de begrafenisstoet van (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politic heeft in totaal zes rechercheurs ingezet om de daders te kunnen achterhalen van de vernielingen, die tijdens de demonstratie van Zuid-Molukkers op 27 december vorig jaar werden aangericht. Bij deze uitgebreide opsporingsacties, het gaat om Molukkers die verspreid wonen door het hele land, maakt de recherche gebruik van een groot aantal lulo's en video-opnamen, die politiemannen in burger tijdens de demonstratie en de daarop volgende vechtpartijen maakten. Op dit ogenblik is men bezig complete lijsten van verdachten samen te stellen aan de hand van dit materiaal, waarna de Molukkers, die hierop voorkomen één voor één door de politie worden gehoord. Volgens een woordvoerder van de politie zal op deze wijze het grootste gedeelte van de vernielers kunnen worden opgespoord. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ uiiiimiii (Van verslaggeefsters) HEN HAAG - Staatssecretaris Polak (Binnenland se Zaken) zal vermoedelijk morgen in de minister raad enige beleidspunten aan de orde stellen ten aanzien van de overplaatsing van de Centrale Hirektie van de PTT naar het noorden van het land. Zoals bekend heeft de regering besloten om 3000 van de 5300 PTT-crs uit Den Haag te laten overplaatsen. Een van de punten die de heer Polak naar voren zal brengen is, dat de bij de spreiding betrokken ambtenaren zelf mogen be slissen of zij naar de regio zullen worden overge plaatst, óf dat zij een gelijkwaardige baan zullen aanvaarden bij een andere rijksdienst. Ook bij andere groepen werknemers heeft de PTT te kampen met personeelsproblemen. Plannen van het bedrijf om het postvervoer te reorganiseren hebben geleid tot protesten bij de treinexpediteurs. Zij hebben gedreigd akties te gaan voeren. Door de reorganisatie zullen 130 expediteurs overcom pleet worden, zo staat in het bondsorgaan van de Algemene Bond van Ambtenaren. "Er is nog geen antwoord gekregen op de vraag of er voldoende nieuwe en passende taken voor deze groep te vinden zijn en ook is er geen uitsluitsel verkregen over een eerder gedane inkomensgarantie, name lijk de onregelmatigheidstoeslag, die zou wegval len bij het aanvaarden van een andere funktie". aldus het blad. De 4000 lokettisten en ander kantoorpersoneel dreigen met stiptheidsakties, omdat zij ontevreden zijn met het personeelsbeleid. Het geüniformeerde personeel van de PTT is onlangs in rang verhoogd. De heer Borst, hoofdbestuurslid van de Vereniging van Kantoorpersoneel zei hierover: "De verhou ding is zoek. Loket- en kantoorpersoneel heeft nu een lagere rang, terwijl het vaak meer studie heeft verricht dan de bestellers". [ADVERTENTIE ■i VEILING In Avifauna Voor informatie zie el ders in dit blad. Walergateraak Sirica laat drie man vrij WASHINGTON (AFP/Rou- ter/UPI) Rechter John Sirica heeft gisteren de vrijlating bevolen van John Dean, Jeb Stuart Magurdcr en Herbert Kalmbach die alle drie veroordeeld zijn voor hun rol in de Waterga te-affaire. Zij zijn inmid dels op vrije voeten gesteld. Sirica gaf geen reden voor zijn besluit. John Dean, voormalig juridisch advi seur van het Witte Huis, werd het vorig jaar veroor deeld tot een gevangenis- straf van een tot vier jaar. Magruder, voormalig on der-directeur van het comi té voor de herverkiezing van president Nixon, kreeg een gevangenisstraf van 10 maanden tot vier jaar en Kalmbach die Nixons parti culiere advocaat is geweest, een gevangenisstraf van zes tot achttien maanden. 40 40 40 20 MQ J) U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gostyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van èén nieuwe kwartaalabonnee. naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een thermometer naar: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1