Voorstel: laat topwedstrijden leiden door buitenlanders /VRGENTIJNEN SPECULEREN OP HUN LATIJNSE TALENT TOT IMPROVISEREN BIJ WK Afkeuring topsport hangt Barry Hulshoff boven het hoofd FC Twentes nadelige balans FC Twente heeft genoeg van arbitrale blunders Accommoda tie is deels al voor handen SPELERSCENTRUM VAN FC AMSTERDAM OPENGESTELD A-contract Ajacied Rob Kok United uit de FA Cup I DONDERDAG 9 JANUARI 1975 LEIDSECOURANT CHARLES CORVER HENK PIJPER LEO VAN DER KROFT ARIE VAN GEMERT 3NSCHEDE FC Twente heeft de balans opgemaakt van de tot afgelopen zondag gespeelde (vooral) uitwedstrijden en is tot de conclusie clusie gekomen dat de scheidsrechters in bijna alle gevallen de Twentse ploeg hebben benadeeld. Dit is het lijstje dat werd opgemaakt Excelsior-FC Twente: De Rotter dammers namen een voor sprong met een doelpunt van Roggeveen nadat doelman Ar- desch door Frans van der Hei de omver was gelopen. Doel punt had niet toegekend mogen worden. Scheidsrechter was Bart Ram. Vageningen-FC Twente: Bij de stand 00 werd Twente twee maal een strafschop onthouden toen Thijssen in het strafschop gebied werd vastgehouden. Een doelpunt van Pahlplatz werd ten onrechte afgekeurd. Scheidsrechter was Henk Pijp er. FC Utrecht-FC Twente: doelpunt van Frans Thijssen ten onrech te geannuleerd. Scheidsrechter was Leo van der Kroft. Ajax-FC Twente: Scheidsrechter Arie van Gemert bevoordeelde regelmatig de Amsterdamse ploeg. FC Twente-Telstar: Foutief beoordelen van buitenspelsitua ties en onthouden van straf schop toen Jeuring door André werd geattaqueerd. Scheids rechter was Jan Beek. 'eyenoord-FC Twente: Doelpunt Ë^van Jeuring ten onrechte afge keurd. Scheidsrechter was Charles Corver. ïesumcrend oordeelt, en veroor deelt; FC Twente: van de negen verliespunten die fFC Twente tot voor het duel met Feye- noord verspeelde, staan er heel wat die aan de mannen in het zwart kunnen worden toege schreven. (Van (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Voor de directeur van FC Twen te, Guy Defaix, is de maat vol. Nadat de En- schedese ere-divisieclub in de uitwedstrijd tegen Feyenoord voor de zo veelste keer in dit nog niet eens tot de helft gevorderde seizoen werd gedupeerd door arbitrale blunders, heeft Defaix een schrif telijke klacht ingediend bij de scheidsrechters- commissie betaald voet bal. „Ik heb er", aldus de zakelijk leider van FC Twente, „op geatten deerd, dat het verschil in interpretatie van de instructies betreffende de beoordeling van bui tenspel telkens weer tot moeilijkheden leidt. Datzelfde had ik ook al gedaan na de wedstrijd tegen Ajax. Sindsdien blijkt er niets te zijn veranderd. Ik ga echter door, net zolang tot er meer duidelijkheid komt, want wat er de laatste tijd allemaal is gebeurd, kan natuurlijk n4et". Guy Defaix weet waar hij over praat. Gedurende vele jaren trad hij op als scheidsrechter in de hoogste afdeling van het amateurvoetbal, was geruime tijd grensrechter betaald voet bal en tot het moment, waarop hij in dienst trad van FC Twente (augustus vorig jaar) fungeerde hij als rapporteur Guy Defaix wijst er daarbij op, dat het in het verleden gebruikelijk was, dat Neder landse scheidsrechters als Leo Horn, Dries van Leeuwen en Joop Martens werden belast met de arbitrage van belang rijke duels in Griekenland. Overigens maken de Grieken ook tegenwoordig nog dikwijls gebruik van de diensten van buitenlandse arbiters. Zo leid de afgelopen zondag de Zwit ser Anton Bucheli nog de Athcense derby, tussen Ethi- kos en Olympiakos. In Italië hebben jarenlang Oostenrij kers de topwedstrijden geleid. Pas toen Italië weer de be schikking over een groep kwa litatief sterke scheidsrechters kreeg, werd daarvan afge stapt. Defaix: „Je mag gerust weten. Misschien zullen mijn ex-colle ga's vreemd opkijken van mijn houding, maar dat kan me niets schelen". Omdat de zakelijk leider van FC Twente zich niet uitsluitend tot kritiek wenst te beperken, heeft hij in zijn brief ook een voorstel ge lanceerd, dat er toe moet bij dragen, dat een buiten de gro te steden gegroeid gevoel van onbehagen wordt weggeno men. Dat voorstel behelst, dat topwedstrijden voortaan moe ten worden geleid door buiten landers. Niet opgewassen Defaix: „Ik realiseer me, dat dit plan weinig kans vansla- gen heeft, maar steeds vaker blijkt, dat onze scheidsrech ters niet zijn opgewassen te- gén de druk, van het arbitre-» ren van belangrijke wedstrij den in eigen land. Mijn voor stel heeft beslist niet de inten tie de integriteit van de Neder landse scheidsrechter ter dis- kussie te stellen, maar er is de laatste tijd zoveel gebeurd, dat er iets moet worden veran derd". Defaix: „Misschien is het voor Twente riskant, dat ik de lont in het kruitvat heb gestoken. Enkele bestuursleden staan nogal huiverig tegenover mijn initiatief omdat we de scheids rechters, die we nu bekritise ren, spoedig weer zullen ont moeten. Ik ben echter niet zo bang voor represailles. Meer fouten dan tot nu toe in ons nadeel, kunnen er nauwelijks worden gemaakt Bovendien is- het wel eens goed, dat onze supporters zien dat we niet alles klakkeloos nemen". (Van onze correspondent) BUENOS AIRES Niets schijnt de Argentijn bozer te maken dan de berichten, dat andere landen hem de organisatie van het we reldkampioenschap 1978 uit han den willen nemen. Brazilië, Spanje Nederland/Belgie liggen op de loer. Terecht is de Argen tijn uiterst gevoelig op dit punt, want het is in het verleden al eens eerder gebeurd dat hem om niet al te logische redenen de organisatie van het wereldkam pioenschap voetbal werd ontno men. De volgende maand zal tijdens de vergadering van het comité van de FIFA te Zürich wat meer duidelijkheid moeten komen wat betreft de vraag hoe moeilijk (of onmogelijk) men het de argentij- nen wil maken om al dan niet 1978 het wereldkampioen schap te kunnen organiseren. Er zijn verschillende politieke en or ganisatorische motieven aan te voeren om Argentinië het We reldkampioenschap te onthou den, maar anderzijds zijn er maar weinig landen waar niet een serie politieke motieven aan de debetzijde kunnen worden op gevoerd. Wel kan men de Argentijnen te recht verwijten dat zij negen jaar geleden al wisten dat zij in 1978 het wereldtoernooi moeten orga niseren. En dat zij bijna nog geen fluit hebben uitgevoerd. Het herhaaldelijk veranderen van re geringen en het voortdurend in tervenieren van de AFA (Argen tijnse voetbalbond) zijn de be langrijkste oorzaken. De Mexicanen die in 1970 de WK hebben georganiseerd en daarvoor een tien mil joen dollar hebben uitgegeven, waar schuwden onmiddellijk na de realisatie hun Argentijnse collega's om toch vooral direct met de organisatie te beginnen. Wil men paniektoestandjes op het laatste mo ment vermijden. Ook de Mexicanen had- De Argentijnen speculeren op dit won derlijke Latijnse improvisatietalent, dat de nuchtere Noordeuropeaan de haren te berge doet rijzen en hem vaak voorbarig in uiterste staat van (Latijnse) opwin ding doet brengen. Het meest bevreesd zijn de Argentijnen voor de eisen die de FIFA kan gaan stellen op aandrang van economische .belangengroepen. Als één van de belang rijkste struikelblokken wordt genoemd de eis die de FIFA in februari zou gaan stellen wat betreft de televisie-uitzendin gen in kleuren. Argentinië kent in tegen stelling tot Brazilië geen kleurentelevisie. Die moet dan maar worden ingevoerd voor het wereldkampioenschap 1978, me nen de propagandisten van een meer kleurrijke consumptiesamenleving. Men voert onder andere aan dat de onlangs in Buenos Aires gehouden boksmatch om het wereldkampioenschap halfzwaarge- wicht in Noord Amerika niet werd uitge zonden, omdat transmissie van televisie in kleuren niet mogelijk was. De 1500 miljoen mensen die in 1978 de wedstrijden op de televisie gaan volgen, moeten ze in kleur ontvangen, aldus deze voorstanders. Men wil dan ook dat de FIFA dit als eis gaat stellen. Gemakshalve vergeet men, dat slechts een gering percentage van deze 1500 mil joen personen (in Noord Amerika, in verscheidene Westeuropese landen en een klein.groepje van de Braziliaanse boven laag) kleurentelevisie bezit. Het eerste wereldkampioenschap (prof.j- voetbal werd in het buurland Uruguay gehouden. Het niet willen onderbreken yan de lokale competities en de lange, dure reis had tot gevolg dat slechts vier Europese landen vertegenwoordigd ware- n: Joegoslavië, Belgie, Roemenie en Fran krijk. Evenals tijdens de Olympische Spelen in 1924 en 1928 (in Parijs en Amsterdam) veroverde Uruguay de eer ste plaats. 1934 in het Italië van Mussolini kwam het kampioenschap pas goed van de grond. Kosten noch moeite werden gespaard met het resultaat dat 22 Europese, acht Amerikaanse, een Aziatisch en een Afri kaans land zich inschreven. Afwezig wa ren Engeland dat zich tot 1950 afzijdig hield en titelhouder Uruguay. Vervolgens nam in 1938 Frankrijk de organisatie op zich van het derde wereldkampioenschap voetbal. Onmiddellijk na dit kampioen schap solliciteerde de Argentijnse voet balbond naar de organisatie van het vol gende voetbalkampioenschap dat aan Zuid Amerika was toegewezen. De tweede plaatsen op wereldniveau in Amsterdam (1928) en in Uruguay (1930) en de eerste plaatsen in de continentale kampioenschappen in de jaren 1921, 1925, 1929, en 1936 gaven de Argentijnen qua prestaties het meeste recht. Boven dien was de Argentijnse voetbalbond de oudste van de bij de FIFA aangesloten Zuidamerikaanse bonden. Conflict Brazilië maakte evenwel gebruik van een tijdelijk conflict tussen de Argentijnse voetbalbond (AFA) en de Zuidameri kaanse bond (CSF) en presenteerde op de FIFA-vergadering in 1938 in Parijs zijn kandidatuur daarbij gesteund door de CSF. Op 16 augustus 1939 werd tussen de Braziliaanse en Argentijnse bond een akkoord getekend, waarin werd overeen gekomen het volgend wereldkampioen schap voetbal in Rio de Janeiro en Bue nos Aires te houden, waarbij aan iedere stad een gelijk aantal partijen werd toe bedeeld. Na de oorlog werd in 1945 op de CSF-bij- eenkomst in Chili evenwel van deze overeenkomst afgeweken. Brazilië werd voor de organisatie in 1950 als enig organiserend land aangewezen. Argenti nië werd in de steek gelaten. Ook bij het volgende in Zuid Amerika te organi seren wereldkampioenschap (1962) wer den de Argentijnen om vrij duistere reden gepasseerd en kreeg Chili de orga nisatie toegewezen. Angst De angst van de Argentijnen dat hen nu opuieuw de organisatie wordt afgepakt is dus wel te begrijpen. De argumenten van verschillende zijde tegen Argentinië worden aangevoerd, zijn van kracht voor bijna alle ontwikkelingslanden. In Brazi lië heeft men bijvoorbeeld wel kleurente levisie, maar heerst bijvoorbeeld een her senvliesontstekingsepidemie die het afge lopen jaar zo'n drie duizend doden heeft gekost. De politieke situatie in Argentinië is ongeveer even belabberd als in Brazi lië. Wat betreft andere Zuidamerikaanse landen, zij verkeren over het algemeen in ongunstiger situaties. Moeten dan we reldkampioenschappen maar worden af geschaft of alleen maar in het rijke deel van de wereld worden gehouden? De steden waar In 1978 in Argentinië de wedstrijden voor het wereldkampioen schap moeten worden gehouden zijn: Buenos Aires, Rosario, Cordoba, Mendo- za Bi eventueel Mar del Plata. De be staande accommodatie In Buenos Aires is wat betreft de voetbalstadions verre weg beter dan de mogelijkheden die Rotterdam, Amsterdam of Brussel bie den. Ook Rosario (400 km van Buenos Aires) heeft goede stadions die geen speciale verbouwingen behoeven. Hetzelfde geldt voor Mar del Plata, een prachtige bad plaats met een uitstekende hotelaccom modatie. Wat betreft Cordoba (in het centrum van Argentinië) en Mendoza (te gen de Chileense grens) zijn de bouw van speciale sportcentra gepland. De onderkomens in Mar del Plata, Cor doba, Mendoza zullen nauwelijks veel uitbreiding behoeven. Deze steden zijn ingesteld op het toerisme dat in Argenti nië in de maanden december tot maart plaats vindt. Tijdens de wereldkampioen schappen (juni en juli) heerst in Argenti nië een milde winter en kan de toeriste naccommodatie bijna geheel door voetba lenthousiastelingen in beslag worden ge nomen. Veel belangstelling vanuit Euro pa wordt nauwelijks verwacht.Een re tourtje van drie- a vierduizend gulden zal enthousiasme wel temperen. Zelfs met eventuele all-in chartervluchten zal het de Europeaan toch zeker tweeduizend gulden gaan kosten. De belangrijkste voorbereidingen die de Argentijnen zullen moeten treffen, zijn uitbreiding van de logeerruimte in Rosa rio en Buenos Aires en vooral uitbreiding van telefoon- en telexcentrales, die zelfs nu al zonder speciale evenementen het normale aanbod niet kunnen verwer- JOS SCHURINK Jan Jongbloed en De Stoop glunderen bij de opening van het nieuwe spelerscentrum van FC Amsterdam waarvoor spelers en medische staf een klok en een schilderij ter beschikking stelden. AMSTERDAM Met een ruk aan de vlag van FC Amsterdam waardoor een plaquette met de inscriptie „humor is het karakter in de ploeg" (een uitspraak van fysio-therapeut en oud-honkbalin- ternationaal Wim Crouwel) werd onthuld, opende mr. U. W. H. Stheeman, de afgetreden president-cornmissaris van het Olympisch stadion gisteren het nieuwe spelerscentrum van FC Amsterdam. Twee verdiepingen telt het centrum. Gelijkvloers is er het medisch centrum met de modernste apparatuur en een groot ligbad met mogelijkheden voor onderwater mmassage. Hier zwaaien de dokto ren Farber, Kriek en Thoolen de scepter, daarin bijgestaan door fysio-therapeut Wim Crouwel en masseur Gijs van de Bilt. Er is een riant kantoor voor coördinator Ton Bruins Slot en trainer Pim van de Meent, met aparte kleedkamers en doucheruimten. Verder zijn er zeer gerieflijke en ruime kleedkamers voor de A en C-ploeg. Op de eerste verdieping bevinden zich de bestuurska mer, een stijlvolle biljartkamer en het spelershome. AMSTERDAM Het bestuur van Ajax heeft zijn jeugdspeler Rob Kok een A-contract voor de duur van anderhalf jaar aangeboden. Kok speelt in de voorhoede. Ajax zal op zaterdag 8 februari in Hamburg een vriendschap pelijke wedstrijd spelen tegen de Bundesligaclub Hamburger SV. Het duel was eerst voor vrijdag 7 februari vastgesteld, doch is een dag verschoven. LONDEN In de derde ronde van het toernooi om de FA Cup is de leider van de tweede divi sie, Manchester United, versla gen door de derde-divisieclub Walsall met 32. Dit gebeurde na verlenging. De uitslagen zijn verder. Altrin- cham-Everton 0—2, Hull-Ful- ham 2—2 (na verlenging), Midd lesbrough—Wycombe 1—0, Mill- wall-Bury 1—1 (na verlenging), Queens Park Rangers-Sou- thend United 2—0, Rotherham- Stafford 0—2, York City-Arse- nal 1—3 (na verlenging). Replays: Derby County-Orient 2—1, Tottenham Hotspur-Not tingham Forst 0—1, West Brom- wich Albion-Bolton Wanderers (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM Ajax' rijzige voorstopper Barry Hulshoff (28), die enige weken geleden een voorzichtige rentree na een bijna een jaar durende absen tie, maakte, zal binnenkort zelf over zijn voetbaltoekomst moe ten beslissen. Een medisch on derzoek heeft aangetoond, dat de knie waaruit vorig jaar mei de meniscus werd verwijderd, niet naar wens geneest; sterker nog, dat het genezingsproces dreigt te stagneren. Voorlopig is voor Hulshoff absolute rust geboden. In die periode zal hij zelf moeten beslissen of hij zich andermaal aan die knie wil laten opereren. De medi sche experts geven hem een gerede kans, dat de blessure geneest, al kunnen zij de han den voor deze bewering niet In het vuur steken. Als de verde diger neen zegt, betekent dat automatisch afkeuring voor topsport. Deze vrij dramatische ontwikke ling is het gevolg van een on derzoek dat maandag in Breda door de orthopedische chirurg, dr. Zcegers, op verzoek van de medische staf van Ajax werd verricht. De Bredase chirurg is een specialist op het gebied van beschadigde kniekapsels en omdat zich een dergelijke cala miteit bij Hulshoff manifesteer de, hebben hij en manager Hans Kraay de hulp van de arts ingeroepen. Diens diagnose was weinig be moedigend. Absolute rust, von niste dr. Zeeger8. Zelfs geen lichte training. Ofschoon de chirurg nog officieel rapport aan de medische staf van Ajax moet uitbrengen, kan nu al worden gesteld, dat Hulshoffs carrière staat of valt bij zijn eigen beslissing. Indien hij zich opnieuw aan de knie Iaat opere ren, bestaat, zoals gezegd, kans op herstel, maar garantie is er niet

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11