JLirgen Marcus moet in Düitsland zijn tellen passen op mms. De bandiet op de trap sfeervol boevenverhaal TELEVISIE VANAVOND vuimTii RADIO VANAVOND sessie TELEVISIEDONDERDAC Kort geding Essing- VARA uitgesteld RADIO DONDERDAG KRO maakt serie over ouder worden TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 JANUARI 197k CORNELIS Cornells Vreeswijk is niet weg te branden uit het be sneeuwde Zweden, maar hij vergeet de Hollandse markt niet. Hij is met Phonogram druk in de weer geweest om een nieuwe elpee aan te ma ken. „Liedjes voor de pijpen- draaier en mijn zoetelief" gaat-ie heten en bevat num mers als „Teddybeer", „Mar- jolijn," „De koning en de keizer zijn ook maar men senvlees", „Kameraden" en „Ik wou dat ik maar biljar ten kon". Zoals steeds heeft Cornelis ook in dit werk Zweedse gedachten, die hij eerder in Zweedse liedjes verwerkte, toegebogen naar de Nederlandse sfeer. Maar omdat hij in hart en nieren' Hollander is gebleven on danks langdurig Scandina visch verblijf, biedt hij op deze elpee ook weer puur Hollands liedwerk, pur sang en puur zang, zogezegd. Cornelis Vreeswijk JAN Jan Hofman, de Haagse schrijver van tv-spelen, die eerst via de KRO een stuk op het scherm kreeg en na dien zijn door de VARA uit gezonden stuk „De beste vrienden" ook op de Belgi sche tv zag verschijnen, is betrokken bij het schrijvers collectief, dat voor de VARA aan de serie „Klaverweide" werkt. De aflevering van Jan in de ze serie komt als een na laat ste op de tv. Jan schrijft regelmatig stukken, op zich - zelf staande spelen, en die liggen niet zo goed in de markt bij de omroepen, die vooral hechten aan series. Daarom doet het Jan goed, dat zijn spel „Dodemans- spoor" dat nooit verder is gekomen dan de bureaulade van een omroepman, thans in studie is genomen door „De Haagse Spelers", een jonge groep, die wel eens wat anders wil dan de door het' beroepstoneel afgekloven stukken. Ook het spel „Dode- mansspoor" kreeg Jan met de complimenten teruggezon den. Daarvan komt hij niet rond en daarom houdt hij naast het schrijversschap nog een ander baantje aan. Hij kan niet leven van zijn pen. „En", zegt Jan Hofman, „als je eenmaal een schilderij hebt gemaakt, kom je verder in aanmerking voor een blij vende sociale toelage. Dat is nog niet zo met schrijvers die een stuk op de tv hebben gekregen." Voor Jan's aan deel aan „Klaverweide" is re- gisseur Nick v. d. Boezem momenteel op zoek naar een goede bezetting. In dit ver band worden de namen ge noemd van Kitty Courbois, Hans Dagelet, Herbert Joeks etc. JAN II In het programma TROS- SPORT van zaterdagavond a.s. speelt Jan Jongbloed de. hoofdrol. In deze aflevering, waarin tevens aktuele ge beurtenissen worden belicht, zullen beelden te zien zijn van de roemruchte carrière van de populaire doelverde- diger van de FC Amsterdam en het Nederlands elftal, die op deze plaats het verschijn sel „vliegende kiep" van een nieuwe inhoud voorzag. Jan Jongbloed BOB Bob Scholte, de beroemde zanger van weleer, nu 72 jaar, heeft een elpee met „Toppers van Toen" uitge bracht. Hij zegt: „Al kraakt mijn stem een beetje, hij doet het nog best, dus waar om zou ik niet zingen??" Op die elpee staan liedjes, die hij destijds populair maakte, zoals „Een huisje met een tuintje" en „Goedenavond, wij gaan nu sluiten". Bob werd in 1918 ontdekt in Car ré en werd nadien een ge vierde ster in de Bonte Dins dagavond Trein van de AVRO. CARL Carl Douglas Kung Fu-vechten wordt een rage. Dat kan men in de huiskamer merken na een tv- optreden van Carl Douglas. Impresario van Vliet uit Friesland gaat nu met een show door het land, waarin ene Jan-Willem Strooker, die iets van doen heeft met een Kung Fu-film, demonstreert, hoe de Kung Fu-strijd gestre den wordt. In Engeland zijn er op dit gebied al charla tans in de weer. Hoedt U voor beunhazen. DOORZAKKEN De spelers van FC Twente hebben een carnavalselpee volgezongen met liedjes van Mare Winter, de man van het Leger des Heilslied. Die plaat heet „Zak eens lekker door". Dat hebben die jongens van Twente afgelopen zondag dan ook gedaan. Met 4-0 zakten ze door bij Feijenoord. Evenzogoed beste reclame voor die plaat. Wat de Duitse Schlager kapot maakt is de onmogelijkheid om te experimenteren. Dat is de mening van Jürgen Mar cus, een van de meest talent volle nieuwlichters die de Duitse muziekindustrie de laatste jaren heeft opgeleverd. „In Frankrijk kun je risico's nemen. Daar laat het publiek je niet zo gauw als een bak steen vallen. Neem Johnny Halliday. Wat heeft die knaap de laatste jaren nu gepres teerd? Maar hij is nog altijd wel de grootste. In Duitsland moet je voortdurend op je tel len passen, want ze staan ach ter je te trappelen van onge duld om je plaats over te ne men. Even een kleine misstap en je kunt weer van voren af aan beginnen". Jürgen Marcus predikt niet voor eigen parochie. Hoeft dat ook niet, want hij heeft zich langzaam maar zeker ontwor steld aan het middelmatige peil van de Duitse Schlager. Maar het wel en wee van dit muzikale probleemkind heeft toch nog steeds zijn serieuze aandacht. „Logisch, want ook ik heb enkele jaren van de mogelijkheden geprofiteerd. Dat het nu minder gaat met de schlager is gewoon het ge volg van een te groot aanbod van de kant van de industrie. Een aanbod, waarin geva rieerdheid ver te zoeken is. Het publiek pikt dat terecht niet langer." De Duitse schlager zal zich in een andere richting moeten ontwikkelen, wil het „Ge schaft" niet definitief naar de knoppen gaan. „Maar vraag me niet welke." verzucht" Jür gen. „Daarvoor heb ik er de laatste tijd te weinig affiniteit mee. Ik weet alleen, dat het protest-lied geen oplossing is. Ja, dat is een regelrechte kri tiek op het werk van Gunger Gabriel. Ik vind zijn manipula ties weerzinwekkend. Onder het mom van oprecht protest probeert hij zijn bankrekening zo hoog mogelijk op te schroe ven. Zo'n liedje over drugge bruik kan gewoon niet. De knaap weet niet eens waar hij over zingt. Het zou me nog zo slecht kunnen gaan, maar voor dat soort zaken zou ik me toch nooit lenen. Nee, wat ik wil, is een soort „one-man- show" zoals de cabaretiers bij jullie dat hebben. Twee uur op Jürgen Marcus werkt aan one man-show. de bühne met kwalitatief goed repertoire. Ik kan het, ik heb er het talent voor. Ik ga het ook doen. Alleen moet ik de zakelijke mogelijkheden nog even nauwkeuriger onderzoe ken. De tijd is er, dacht ik, rijp voor. Het publiek vraagt om een goede entertainer. Ik heb zelfs gehoord dat er mensen in Duitsland zijn, die een muziektheater willen stichten. Een dergelijke ac commodatie zou uitstekend in mijn plannen passen. Amateurs In Nederland heeft Jürgen Marcus zich tot nog toe via het televisiescherm nauwe lijks waar kunnen maken. Je hebt gelijk, maar Ik heb dan ook weinig echte kansen ge kregen. De keren dat ik hier op de televisie mocht komen, werd er weinig professioneel gewerkt. Het spijt me te moe ten zeggen, maar je hebt In Nederland toch vaak met amateurs te maken. Neem nou dit schlager-festival. Toch een unieke gelegenheid om een stukje voortreffelijke sfeer-te levisie te maken. Maar nee hoorJe bent seconden lang uit beeld. Je wordt vaak niet eens scherp gesteld. Van een artiest verwachten ze profes sionalisme, maar aan de ande re kant mogen ze maar wat aan rotzooien. Zo kun je moei lijk werken. In Duitsland loopt het allemaal veel ges meerder. Overigens staat Holland echt niet alleen in die televisie-pro blematiek. Ik heb eens een show in Amerika gemaakt. Je zou toch zeggen, dat de tv daar uit de kinderschoenen ge groeid is. Vergeet het. Mijn manager stuurde een lijstje met nummers die ik zou zin gen. Het waren er geloof ik tien. Wie schetst onze verba zing, dat de volgorde op het lijstje letterlijk overgenomen was. De regisseur had alleen ieder nummer voorzien van een stuk of tien camerainstel lingen. Alsof je als artiest tijd hebt om tijdens ieder nummer van hot naar haar te lopen, teneinde de regsseur te bevre digen. Ik kan je vertellen, dat de vonken er af vlogen. We hebben op een gegeven mo ment keihard gezegd: of naar ons luisteren, of zelf de show maken" „Weet je wat me in Kerkrade het meest gestoord heeft? Dat er van de kant van de artiest geen inspraak mogelijk was. Die eerste avond gold offcieel als de generale repetitie. Dan lijkt het me logische het ge schoten materiaal met de ar tiest in kwestie door te ne men. Het kan best zijn, dat je op een bepaald moment een plaats op de bühne opzoekt, die technisch niet te filmen is. Dat moet ik weten, dan kan ik mijn choreografie er bij aanpassen. Maar de AVRO-he- ren in Kerkrade wisten het beter. Dat ik op de zaterdag avond toch fijn gewerkt heb,' komt hoofdzakelijk door het publiek. Wat kunnen die men sen hier een fijne sfeer bou wen- Han Avöt NOS 18.15 Sportlelding Teleac (les 10, herh.) 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal IKOR 19.05 Joke/Gerda 20.21 OeWaltons 21.55 Junglepiloot 22.50 Journaal 20.31 De bandiet op de trap, spel 21.25 Ki|ken naar kinderen 21.50 Panomarlek 22.05 Studio Sport 22.30 Journaal aus Lonneberga. tv* dualiteiten 19.20 f me 20 00 (K) Jourr* 18.05 (K) N rie 18.40 (K) Aktut Bridget und Berme MHH en weerbericht 20.15 Jn Sachen Ai» film 21.00 (K) Amusementsmagazi» 21.45 (K) Reportage 22 30-22.50 Journaal en weerberir 18.20 (K) lm Auftrag von Madame, tv-» rie. 18.55 (K) Homer sagt: Zeus 1st i allem Schuld, tv-serie 19.00 (K) Journal 19.30 (K) Der Sportspiegel 20.15 (I Informatie en meningen over aktuej thema's 21.00 (K) Journaal 21.15 (K) k Zingara. opera 22.05 (K) Die Schiëss bung, klein tv-spel 23.15 (K) Journs NEDERLAND II BBELGIE "NEDERLANDS NOS 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Stichting Socutera 20.00 Journaal 20.21 Politieke uitzending GPV 17.45 (K) Calimero 17 50 (K) Kwispro gramma 18.50 (K) De Apenplanee feuilleton 19 40 (K) Mededelingen e weerbericht 19.45 (K) Journaal 20.15 (K Nationale loterij 20.25 (K) Paper Moor komische serie 20.50 (K) Cider m« Rosie. tv-spel 22.25—22.45 (K) Journal en weerbericht. 18.00 (S) Bandstand 18.30 Nieuws 18.41 Spectrum aandacht voor het christelijk organisatieleven 18.46 (S) Met uw in stemming: lied van de week 19.00 (S) Populaire klassieken 19.30 Theologi sche etherleergang. TROS: 20.00 (S) Ciose up: gevarieerd muziekprogramma' 21.15 (S) Specialiteiten la carte: muzi kaal wensprogramma 22.40 Aktua 23.00 Opstand der dingen, hoorspel 23.40 (S) Lichte grammofoonmuziek 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II Scala 1925-1950 NOS: 19.40 Opent kunstbezit 19.50 Den Haag van 20.00 Nieuws 20.05 (S) Woensdag avondmuziekmagazine 22.10 En toch... veredelde dienstboden, discussie EO 22.40 Het woord der waarheid 22.51 Klankbord 23.05 (S) Postludium: klas sieke muziek 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM III NOS: 18.02 Joost mag niet eten 19.1 (S) Drie loopt achter, m o m. om 19.: Paardekoersen 20.02 Woensdagavond how. sport en aktualiteiten 0.02 Metro's Midnight Music: Metropole C kest. Trio Louis van Dijk en solisti 1.02 (S) Take it easy 2.02 De Meurde Methode TROS 6.02—7.00 Drie op boterham. Van de op 34-jarige leeftijd overleden Engelse schrijver Joe Orton wordt vanavond uitge zonden „De bandiet op de trap", (Ruffian on the star). Hoofdrolspelers zijn Mike en Joyce, een merkwaardig echt paar, want Mike is inbreker en Joyce afkomstig uit de rosse buurt. Zij mag van Mike haar oudeberoep niet meer uitoefe nen en daarmee is zij enerzijds wel blij, anderzijds mist zij de namen die zij zichzelf destijds gaf: Sarah en Maddy. Het spel begint, wanneer Mike op het dievenpad is en Joyce alleen in de flat zit er er wordt gebeld. Een jongeman met koffer staat voor de deuk- en hij komt voor de kamer. Maar er IS helemaal geen kamer... Ned. II, 20.31 uur. Joke/Gerda Vanavond wordt het program ma uitgezonden waaraan onze krant reeds eerder aandacht schonk: Joke/Gerda. Twee meis jes die tot het einde van de lagere school boezemvriendin nen waren, - tot hun wegen ui teen liepen. Joke ging naar de huishoudschool, Gerda naar het Atheneum. Voor één dag wissel den zij van plaats. Gerda ging achter de kassa van Joke in een warenhuis zitten en Joke ging een dag naar school. Na afloop van die dag praten zij over hun ervarigen. Ned. 1,19.05 uur. NEDERLAND I NOS 16.15 Flexibele school Teleac (les 13) 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Van nature 20.00 Journaal 20.21 The Eddy-go-round-show 21.10 Val en opstanding: Iran 22.05 Mini-voetbalshow 22.45 Tot besluit 22.55 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 18.55 VARA 19.05 19.30 20.00 20.21 20.35 21.30 21.35 22.00 22.25 23.00 Sol en Gobelet de clowns Horen zien zwijgen Journaal Achter het nieuws Colditz 2 voor 12 extra De Ombudsman 't Wilhelmlna Achter het nieuws Journaal 18.05 (K) Krleg und Frleden, TV-sari) 18.40 (K) Aktualiteiten. 19.20 (K) Krie und Frleden, vervolg. 20.00 (K) Journal en weerbericht. 20.15 (K) Economise magazine. 21.00 (K) Einsatz In Manhz tan, misdaadfilm. 21.45 (K) Kulturei' magazine. 22.30-22.50 (K) Journal kommentaar en weerbericht DUITSLAND II 18.20 (K) Oer Bastlan. 18.55 (K) Mainz mannchen. 19.00 (K) Journaal. 19.3" Mütter. zeven verhalen. 20.40 (k) L ren van roeger. 21.00 (K) Joui 21.15 (K) Discussieprogramma. (K) Beantwoording van levensvragi 22.30 (K) Journaal. BELGIE NEDERLANDS 18.00 (k) Calimero. 18.05 (K) De Zwltst' se familie Robinson, jeugdfeuilletof 18.30 (K) Jonger dan je denkt. 19.10 Verkeersveiligheid. 19.15 (K) Natuursi rie. 19.40 (K) Mededelingen 19.45 (N Journaal. 20.15 (K) Amusementsprt gramma. 20.55 (K) Panp '75. 21.45 (tj Standpunten. 22.10 (K) Fragmenten u| nieuwe films. 22.50-23.10 (K) Journal met o.m. Wetstraat. Junglepiloot De moderne techniek komt ook van pas bij de zending. Vliegtui gen worden ingezet om afgele gen dorpjes in ontwikkelings landen van rijst en ander voed sel te voorzien. Hiervoor zijn junglepiloten nodig, die worden opgeleid door Moody-Aviation in Elisabethon, Tennessee. Ned. I, 21.55 uur. De Stichting Socutera herdenkt op Ned. II om 19.50 uur Albert Schweitzer, die honderd jaar geleden werd geboren. Kinderen In het programma „Kijken naar kinderen" trekken we op met een Deense schoolarts, die een hele ochtend besteedt aan de kleuters van een school en op gemoedelijke manier het ver trouwen van de kinderen wint. Want de kinderen gaan het be zoek van de arts gewoon leuk vinden. Ned. II, 21.25 uur. HILVERSUM In verband met het komende 50-jarlg jubileum en omdat de KRO de uitbreiding van haar zendtijd wil benutten voor bejaardenprogramma's, doet de KRO momenteel een beroep op alle men sen met een levenserva ring van meer dan 65 jaar om herinneringen op pa pier te zetten. Fons Disch gaat dit materiaal verwer ken in .een serie uitzendin gen over het ouder wor den. Deze serie zal worden ge maakt in overleg met de Federatie van Bejaarden- Musicals bonden. Slaan deze pro gramma's aan, dan zullen ze in het volgende seizoen zeker opvolging krijgen. De voorlopige titel van dit pro gramma is: „Wat heet oud?" Bij de oproep om reacties gaat het voornamelijk om herinneringen, die men heeft met betrekking tot de KRO. Het mag verder van alles zijn. De leukste verha len zullen bovendien wor den bekroond met een zoen van de juffrouw, met name een pakkerd in die krin gen KRO kusje geheten van een charmante om- roepster. Sinds „Citroentje met suiker" van Amsterdam naar een Goois landhuis verhuisde, de veranderde titel „Durmazon" kreeg en bovendien de humor en de typeringen spitser wer den, zakte de belangstelling ervoor op zaterdagavond. De waardering bewoog zich tus sen vrijwel totale afwijzing en bijna allerhoogste lof. De KRO meent, dat dit program ma minder geschikt is voor de zaterdagavond en plaatst het voortaan op de zondagavond. Op de zaterdagavond komen er voorlopig zeven musicals voor terug, t.w. op 18 januari „Thouroughly modern Milly", op 30 januari „Sweet Charity" en op 15 februari „Funny Fa ce". Voorts staan op het pro gramma „Flower drum song", „Caroussel", „Call me ma dam", „Dr. Dolittle" en „South Pacific". De mysterie-serie van Orson Welles wordt onderbroken voor de serie „De wereld in oorlog", maar komt in het zo merschema terug. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Het ziet er naar uit dat het kort geding dat Ben Essing tegen de VARA had aangespannen geen doorgang zal vinden. Voorlopig is de be handeling uitgesteld tot 5 fe bruari a.s. Ben Essing heeft twee argumen ten om het kort geding niet door te zetten, waarvan de voor naamste is dat de VARA zal beloven zich te onthouden van verdere negatieve publiciteit over Ben Essing als organisator van de aktie „Geven voor Le ven". Een bijkomend motief vindt de Bergenaar dat de aktie al weer zover wegligt in het geheugen van de mensen dat het nauwelijks zin heeft er nu nog eens op door te gaan. „Veel liever had ik gezien dat het kort geding 3 weken geleden behan deld zou zijn. Dat bleek echter onmogelijk in verband met de feestdagen", aldus Ben Essing. HILVERSUM NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het Levende woord. 7.08 (S) Preludium: klassieke muziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 (S) Aangestipt: programma overzicht. 800 T E Deum Laudamus: gewijde muziek. 8.24 Op de man af: een evangelisch kommentaar bij de tijd. 8.30 Nieuws. 8 36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 (S) Podium: informatie over gezin en samenleving. 9 45 (S) Onder de hoogtezon Pastoraal muzi kaal ziekenbezoek. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Orkestpalet: klassieke muziek (gr.) 12.00 (S) Bel Canto: opera-aria's, 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 (S) Hier en Nu. 12.55 (S) Mlddagpauzedlenst. 13.15 (S) Lichte koorzang. 13.30 Globaal: muziek, reportages en meningen. (15.30 Nieuws: 16.30 Hier en Nu.) 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en Nu (S). HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje. (8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal) 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Spiegel van derlandse schoolradio 10.00 Ije luister. 10.10 Arbeidsvitaminen: pc pulair verzoekplatenprogramma. (1101 Nieuws. 11 03—11.05 Radiojournaal 11.30 (S) Rondom twaalf: gevarieed programma. (11.55 Beursberichten 12.30 (S) AVRO's wekelijkse sportrevut 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal 13.2 (S) Omzien naar muziek. 14.10 (S) 't I historisch: programma over geschied! nis. 14.30 (S) De ondergang, hoorspli 15.02 (S) Aspekten: kunstrubriek. 16.0 Nieuws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S Gebakken vensterbanken (en anden smoezen), kindermagazine. 17.00 (S Mobiel een beweeglijk programm voor beweeglijke mensen. 17.55 Medi delingen. HILVERSUM III TROS: 7.02 Drie op je boterham. 9.8 Pep op drie. 11.03 Drie draalt op va» zoek. 12.03 Drie draait tussen de middi g: Boter. Klaas en Prijzen., waarin hl spel Moore, die klopt daar 14.03 Pop kontakt: De Hugo van Gelderensho* met de Nederlandse tipparade. 16.03 D rs: De Nederlandse top-40. De KRO heeft zijn Danny Kaye- serie, maar de VPRO stelt er dan wel even zijn Jean-Luc Go- dard-cyclus tegenover. En dat is dan toch weer andere koek. Gisteravond werd „Vivre sa vie" met Anna Karina ver toond. Een cinematografisch meesterwerk ongetwijfeld, dat reeds in vele toonaarden werd besproken en geprezen. Ik heb er (weer eens) gefascineerd naar gekeken. Wat niet weg neemt dat ik de meteen daarna op het scherm geprojecteerde vraag. „Zou u niet eens in een heel ander milieu willen verke ren" met een volmondig „Ja" moest beantwoorden. Waarop dan prompt het program ma van het Simplisties Ver bond volgde. En zo'n ander mi lieu had je dan nog nooit ge zien. Het was weer een bijzon der virtuoos gecomponeerd en uitgevoerd programma, dat moet gezegd. En een mens wan kelde voortdurend op de grens van een onwezenlijk soort ernst en een even onwezenlijk soort lachwerk. In sommige gevallen (neem bijvoorbeeld het inter view met die simplisties goed gekeurde pastor) is hij, die grens, echter (met opzet natuur lijk) zo vervaagd, dat je je zat af te vragen wie er nou eigen lijk in het ootje werd genomen. Heer Kooten en Heer Bie zid zelf daarbij geenszins uitslu tend. Een van de beste onde werpen was dan ook ongetwj feld een droeve, zij het vvi tumultueuze, afgang aan b eind van de door de V.P.R.C ter beschikking gestelde zeri tijd. Afgezien dan van de ma( nifieke kolder-toespraak <fl Heer Kooten hield bij een gr* spriet („eigenlijk net een men zoals hij daar staat") en verrassenderwijs uitliep op ea „verklaring" voor het Jaar vi de Vrouw. Simplistieser kfl het werkelijk niet. HERMAN HOFHUIZfl

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2