Haags initiatief voor CAO-trainers Scheidsrechter Siem Wellinga vindt alle straffen in het Nederlandse voetbal te laag RUSSISCHE KOPPELVERKOOP GING „ZO MAAR" NIET DOOR Roy Schuiten overweegt poging uurrecord Vergoedingen en prijzen Furman moest perse in Hoogoventoernooi n WOENSDAG 8 JANUARI 1975 I. El OSE COURANT (Van onze sportredactie) PEN HAAG De heer IVlooiman, voorzitter van de Haagse voetbalver eniging Texas DHB, heeft het initiatief geno men om te komen tot gelijkschakeling van de salarissen van de trai ners bij de amateurver enigingen. Mooiman zou graag zien dat de trainers gehono reerd worden naar de klasse waarin de vereni ging speelt. Het verschil in salariëring van trai ners is ontzettend groot, meent Mooiman. Hij is bereid onmiddellijk de hand in eigen boezem te steken. De oorzaak ligt bij de clubs die te snel betalen wat de trainer verlangt. Mooiman zal zijn idee naar voren brengen tijdens de re gio-vergaderingen van de Haagse voetbalbond. Hij hoopt de KNVB en de WON rond de tafel te krijgen om strakke richtlijnen voor te schrijven met betrek king tot de salarissen, waarbij wellicht een collectieve arbeidsover eenkomst als uitgangs punt kan dienen. Interesse van Bayern voor Kovacs MUNCHEN Bayern Mun- chen is geïnteresseerd in Ste fan Kovacs als opvolger van Udo Lattek als trainer. „Als ik vrij was geweest, had ik stellig belangstelling gehad", was het commentaar van de gewezen coach van Ajax. „Ik sta echter tot het einde van het seizoen onder contract van de Franse voetbalbond. Bovendien heeft die bond nog een optie van STEFAN KOVACS. Sdin'U"^ verpSh ....Duitse interesse.... gen. HENK HOOGERWAARD ...Interlance... Hoogerwaard bij Interlance ZAANDAM Volleybaltralner Henk Hoogerwaard, vooral be kend uit zijn „Blokkeer-perio- de" in de zestiger jaren, is toe getreden tot de technische staf van de Zaandamse eredivisie club Interlance/Zaan'69. Hoogerwaard zal in dienst treden na de tweede wedstrijd van In terlance in de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars, tegen Ec- zacibasi in Istanboel. Deze ont moeting wordt zondag ge speeld. Interlance won afgelo pen zondag met 3-1. ROY SCHUITEN ...mogelijk werelduurrecordpoging.. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM/ZANDVOORT Ploegleider Peter Post van T.I.-Raleigh twijfelt nog. Hij heeft nog niet uitgemaakt of het verstandig is met zijn for matie deel te nemen aan de Tour de France 1975. Welis waar is de aanloopfase door de opeenhoping van tijdritten in-. teressant.Roy Schuiten zal zon- Ider meer voor een daverende publiciteit zorgen en wellicht zelfs de beroemde gele trui kqrrnen grijpen, maar Post denkt verder. De grote man van T.I. Raleigh: j „Het gaat erom dat Roy Schui- i ten niet kapot wordt gemaakt. Hij moet een beetje worden be schermd. Bovendien bestaat er altijd nog de mogelijkheid om aan het eind van het seizoen een aanval te ondernemen op het werelduurrecord dat in handen is van Merckx. „Peter Post wikt en weegt. Hij beseft dat een dergelijke aanval even, eens een verschrikkelijke hoe veelheid publiciteit brengt. Iet nemen van een definitieve beslissing heeft hij dan ook uit gesteld. Hij mikt voorlopig met zijn ploeg op de klassiekers en kleinere etappewedstrijden. „We moeten maar eens kijken hoe Roy het verder doet. Maar als het even kan gaan wij naar Mexico". BOEKELO Heeft scheidsrechter Siem Wellinga in een opwel ling zijn mond voorbij gepraat en houdt hij zich thans groot door achter zijn onlangs in Vrij Nederland gedane verklaringen te blijven staan? Of heeft de arbi ter uit Boekelo welover wogen de knuppel in het voetbalhoenderhok gegooid teneinde wat beweging te brengen in het doorgaans starre KNVB-scheidsrechters- regime Een antwoord geven op deze vraag is niet eenvoudig. Siem Wellinga zelf houdt vol dat alle spontane op merkingen eerder een vervolg zijn op zijn bij insiders niet onbekende visie op het betaalde voetbal. Suggereren dat het op de velden maar een grote rotzooi moet worden, zou niets met kretelogie te maken hebben. Helemaal onwaarschijnlijk blijkt dat niet. Siem Wellinga, 43 jaar en een geslaagd zaken man, lijkt een man die een onverwacht geboden kans met beide handen heeft aangegre pen. Voor het eerst in zijn betaalde voetbalcarrière zijn de schijnwerpers van de publi citeit op hem gericht. Voor de eerste keer heeft hij een kans gekregen ook eens een aantal voetbalzaken uitvoerig te be lichten. Aandacht te vragen voor problemen waarmede „kleinere" scheidsrechters worden geconfronteerd. De toekomst zal nu moeten, uitwijzen hoe op zijn uitdagen de uitlatingen zal worden ge reageerd. Binnenkort zal er duidelijkheid komen over de vraag hoe Wellinga is „overge komen". Misschien zal er be grip bestaan voor de in het oog springende opvattingen. Wellicht zullen de betrokken instanties er zelfs hun voor- SIEM WELLINGA .rot zooi.... 'deel mee willen en kunnen doen. Wat het resultaat ui teindelijk ook zal zijn of hij nu wel of niet voor „gek" zal worden verklaard de ideeën van Wellinga verdienen de aandacht. Al is het alleen al omdat repercussies denkbaar zijn. Wie echter ook twijfelt: Wellinga niet. „Ik ben niet bang voor de toekomst. Tot nu toe ben ik de grote onbekende geweest. Ik ben ervan overtuigd dat de spelers voortaan anders tegen mij aankijken. Ik acht het zelfs niet onmogelijk dat ik het wat gemakkelijker ga krijgen. Bij een bekende arbiter nemen de spelers zich nu eenmaal sneller in acht". Wie uit deze woorden zou wil len afleiden dat Wellinga het moeilijk heeft, zit met zijn con clusie duidelijk fout. „Want", zegt Siem Wellinga, „dat is niet juist. Ik ben altijd kalm. Mijn karakter is bekend. Ik volg de zaken op het veld als scheidsrechter maar ook als trainer. Ik kan dus best begrip opbrengen maar als arbiter ben ik er om op te treden. Als ik dan een Tomas van Wage- ningen uit het veld stuur, dan verwacht ik dat die man ook flink zal worden gestraft. Maar ja, de hele strafmaat is teleurstellend. Alle straffen in •Nederland liggen te laag". Bezig De problematiek rond de ge dachte dat betaald voetbal een soort oorlog is, houdt Wel linga bezig. Als hij dan ook zegt dat rotzooi nodig is om het publiek te blijven trek ken, is het reëel hierbij even Rotzooi is soms enige oplossing stil te staan „-trainers hebben een ovcrwimiing nodig. Hoe hindert niet. Daarom lopen de belangen van een scheidsrech ter met die van de trainers niet parallel. Een trainer moet bijvoorbeeld degradatie voorkomen. En er moet toch publick komen. Rotzooi is dan soms de enige oplossing". Wellinga beseft dat dit een enigszins extreem standpunt is, maar vermoedt desondanks met zijn ideëen niet alleen te staan. „Er zouden wel eens' collegae kunnen zijn die er precies eender over denken. Maar niemand heeft de be hoefte om iets te zeggen. Velen hebben angst voor hun plekje, kunnen soms geen afstand ne men van het gebeureb. Ik heb daarmede geen moeite. Ik heb altijd gezegd hoe ik erover dacht Ik sta bekend als een lastige vent. Ik durf te stellen dat de totale sfeer in de com missie niet goed is. Men heeft er nog teveel moeite mee dat in deze kritisch ingestelde, maatschappij een scheidsrech ter zich eveens kritisch wil opstellen. Kennelijk kom ik bij de rapporteurs niet goed over. Anders zou ik weieens een echte topper hebben gefloten. Sinds het amateurvoetbal, zo'n acht jaar geleden, heb ik dat eigenlijk niet meer meege maakt, De aantrekkelijkste wedstrijd is Go Ahead Eagles P.S.V. (4—3) geweest. Voor 12.000 toeschouwers. Het is een avondwedstrijd geweest. Een geweldige ervaring. Heel wat anders dan optreden voor 500 toeschouwers. Dot stimu leert niet, noch bevordert het de concentratie. Ik vind dat alle A-scheidsrechters voor de toppers in aanmerking moeten kunnen komen. Topse :orer De topscorer van de scheids rechters (12 gele kaarten, drie rode kaarten, drie boekingen en acht strafschoppen) draait er dus niet omheen. Eerlijk geeft hij toe ook weieens een uitverkocht Feyenoordstadion te willen meemaken. Toch staat dat volgens hem los van zijn visie op het totale voet- balgebeuren. „Ik zoek echt geen publiciteit. Maar als de verslaggevers bij mij komen dan mijd ik hen niet. Ik geef mijn mening. Soms misschien wat sarcasti sch. maar dat is mijn aard. Ik ben eerlijk gezegd helemaal niet blij met de opgebouwde kaartenreputatie. Tot dit sei zoen heb ik nog nooit de rode kaart getrokken. Maar ja, de normen zijn anders geworden. Het voetbal wordt ruwer. Het is tegenwoordig gewoon een noodzaak". PETER VAN PUTTEN AMSTERDAM De officiële uitdager van we- rtldkampiocn Fischer, de Rus Karpov, niet in het wvenendertigste Hoogovenschaaktoernooi. De or- i Dnisatie had het er moeilijk mee, maar ook prof. dr. Max Euwe, lid van de beleidscommissie van het toernooi en voorzitter van de wereldschaak- i hond, de FIDE. In die laatste functie wilde hij *ijn mening niet geven, als lid van de commissie "«ar al te graag. Daarom stelde prof. Euwe, gisteren op de persbijeenkomst in het Okurahotel te Amsterdam zonder meer: „Het is kwalijk dat de Russen ons zo laat inlichten dat Karpov niet mu komen. De FIDE is er niet boos om, ik wel. "et Karpov en Tal, die we hadden gevraagd in Plaats van Furman. zou het Hoogoventoernooi tot de categorie 13 zijn gekomen, nu zijn we 12, waarmee we overigens niet mogen klagen want de bezetting van de grootmeestergroep van zes tien spelers is van hoge kwaliteit". Niettemin zat het prof. dr. Euwe „men zegt wel dat ik als voorzitter van de FIDE alles kan ■n mag maar dat is pertinent onjuist" behoor- ijk dwars dat zijn pogingen om de sterkste Russen krijgen niet gelukt waren. Hij legde omstandig J't hoe alles in zijn werk was gegaan. „Ik was weemaal aanwezig bij de match Karpov—Kortsj- noi en ik heb beide malen gesproken over deelne ming aan dit toernooi. Van Russische zijde zei men dat Karpov zou komen, en zijn secondant Furman. Als organisatie waren we blij met Karpov, niet zo met Furman die tenslotte niet zo'n naam heeft. Maar we moesten beide spelers nemen. Ik heb nog gevraagd of we in plaats van Furman niet Tal konden krijgen. Dat kon niet. We stelden voor Furman als eregast, op dezelfde voorwaarden als de spelers in de grootmeestergroep, te laten komen en Tal erbij. Ook niet geaccepteerd. Een goede week geleden hoorden we, zonder opgaaf van redenen, dat niet Karpov maar Geiler zou komen, met Furman, terwijl juist Furman moest komen omdat die aan Karpov was gekoppeld. Dit kan niet, heb ik naar Rusland gebeld maar men zei daar dat Karpov moe was. Ik voerde nog aan dat Geiler in het IBM-toernooi de eerste tien partijen zo maar remise had gespeeld en dat hij toch geen Karpov is. De Russen vroegen bedenktijd. En wie komen: Gelier en Furman". De „koppelverkoop" van de Russen werd zonder enige verdere uitleg ongedaan gemaakt en er werd een nieuw duo gevormd, met Furman die weinig toernooien speelt en in Polen wel eens het Rubinstein-herdenking- stoernooi heeft gewonnen. Als het aan prof. Euwe had gelegen, zou hij over deze zaak nog wel een woordje met de Russen willen wisselen maar het organisatiecomité legde zich er is toch niets meer aan te doen bij de feiten neer. Wat ook Euwe kan begrijpen. Sterk veld Desondanks kon drs. N. R. Meijer, voorzitter van het organisatiecomité, een sterk veld bekend ma ken met verscheidene oud-winnaars: Donner (1963 winnaar en vorig jaar tweede), Browne (VS) die in 1974 zegevierde, de Joegoslaaf Gligoric, de 'Tsjech Hort, de Westduitser Hiibner, de Ameri kaan Kavalek, de Bulgaar Popov, de Hongaar Portisch (in 1965 gedeelde eerste plaats met Gelier en in 1972 winnaar), de Tsjech Smejkal, Furman en Geiler (gedeeld winnaar in 1965 en in 1969, met Botwinnik) en de Nederlanders Kuijpers, Lange- weg, Ree, Sosonko en Timman, welke laatste kampioen is en de anderen, behalve Langeweg, ex-titelhouder. Aan het toernooi, dat van maandag 13 januari tot en met zaterdag 1 februari wordt gehouden in hotel Kennemerduin te Wijk aan Zee, zijn voorts de volgende toernooien verbonden: meestergroep (zestien deelnemers), damesgroep (twaalf deel neemsters onder wie de wereldkampioene Gaprin- KARPOV ....beslist met Furman.... dashvili), vier- en tienkampen (op 17, 18 en 19 januari), drie reserve-meestergroepen (voor de eer ste maal en het ligt in de bedoeling die groepen uit te breiden tot twaalf deelnemers en dan twee weken te spelen), voor het eerst sinds enige jaren weer het studenten-teamkampioenschap met ploe gen van negen universiteiten, een toernodi met twaalf Eerste en Tweede Kamerleden en parle mentaire redacteuren, jeugd-zestienkampen, waar door het Hoogoventoernooi het gigantische aantal van achthonderd en vijftig schakers in actie zet. Met trots meldde drs. Meijer het maar hij moest ook enigszins somber meedelen dat Hastings met zijn toernooi wat dwars ligt. Al jaren overlappen Hastings en Hoogoven elkaar en de Britten hebben al bericht dat hun toernooi volgend jaar op 29 december, weer later, zal beginnen zodat de start van het toernooi in Wijk aan Zee verder wordt overlapt. Troost: in Wijk aan Zee nemen grotere cracks deel en zeer weinig komen uit in zowel Engeland als Nederland. Ook een hoopvolle blik op prof Euwe bracht geen soelaas. Hij kan er als voorzitter van de Wereldschaakbond niets aan doen, evenmin als aan de kwestie-Karpov, die hem erg hoog zit. HERMAN VAN BERGEM AMSTERDAM Winnaars in het Hoogoventoernooi kunnen een aardig bedrag innen. Er zijn voorts betere startgeldcn gecreëerd, speciaal ten gunste van de sterkere schakers. Een grootmeester ontvangt ƒ300,— een kandidaatgrootmeester 225,—, een internationale meester 150,— en een kandidaat- meester 75,—. Voorts wordt een reiskostenvergoeding gegeven en een daggeld van dertig gulden voor consumpties en maaltij den. Dat zijn basisbedragen. Daarenboven ontvangen de deelnemers een bedrag volgens hun ratingcijfer, ontleend aan de FIDE-ratinglijst van 1 januari 1975. Wie op deze lijst staat met 2202300 punten ontvangt nog eens' ƒ300,van 23012400 punten 350,voorts oplopend met vijftig punten resp. 400,—, 450,—, 525,— en 600,— gulden, tot men aan 2601—2626 punten komt en de vergoeding 700,— bedraagt, van 2626—2650 ƒ800,- en boven 2651 ƒ900,—. Dat laatste bedrag haalt niemand in de grootmeestergroep. De „best betaalde" is Portisch met 2635 punten 800,Daarna volgen Hübner (2615 punten - ƒ700,Horst, Smejkal en Geiler (alle 2600 punten - 600,—). Het prijzengeld bedraagt voor de grootmeestergroep van de eerste tot en met de achtste plaats resp. 4000,3000,—, 2500,—, 2000,—, 1750,-, 1500,—1250,— en 1000,—. Voor de negende tot en met de zestiende plaats wordt 100,— per punt gegeven. De prijzen van de meestergroep lopen van 1500,— tot 500 gulden tot en met de achtste plaats en daaronder 50,— per punt en van de damesgroep van 750,tot 250,— (ondanks het jaar van de vrouw belangrijk lager dan de heren derhalve) tot en met de zesde plaats en daaronder 25,— per punt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11