Breznjev blijft ondanks ziekte toch partijleider Verlies Bank Brussel meer dan 3 mld Luchtvaartverdrag met China in de maak Vast jaargeld gemeente raadsleden Speciale recherch rolt misdadigersbende op Grote hasj-vondst in Iraanse vrachtwagen Grote protestmars in België tegen koop straaljagers Al vaker botsingen tussen duikboten ,,Zeer ernstige kriminelen" DINSDAG 7 JANUARI 1975 LF.IDSF. COURANT PAGINA 9 Volgens berichten uit Londen: LONDEN De secretaris-generaal van de Russische communistische partij, Leo nid Brezjnjev, is ziek maar niet ernstig genoeg om zijn werk als partijleider neer te leggen, zo is van diplomatieke zijde in Londen meegedeeld. Moskou heeft tot nu toe opzettelijk het stilzwijgen bewaard over Breznjevs ziek te en verblijfplaats en in verband hier- ook over de ontwikkelingen in het Kremlin. In diplomatieke berichten uit de Oosteuropese landen wordt melding ge maakt van Brezjnevs ziekte, maar wordt gezwegen over de aard hiervan. In de berichten wordt echter wel gezegd dat men in het Kremlin voorbereidingen treft voor ontmoetingen tussen Breznjev en buitenlandse bezoekers in Moskou. Van officiële communistische zijde is niet ont huld waarom de autoriteiten in het Kremlin nu al ruim een week lang een stroom tegenstrijdige berichten over Breznjevs ziekte opzettelijk negeren. Er is een stroom berichten losgekomen voor het merendeel afkomstig uit de Ara bische landen, waarin onder meer gezegd werd dat de Russische partijleider aan bronchitis lijdt en in een ziekenhuis pleegd wordt. Maar ook dook er ii Arabische en Amerikaanse pers eer richt op, waarin melding wordt gemaakt van een veel ernstigere ziekte: Brezjnjev zou aan leukemie lijden. Tenslotte in de wereldpers gesproken over komende machtswisseling in het Krem lin. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De Bank van Brussel, die onlangs in het nieuws kwam door onregelmati ge wisseloperaties met een ge- nc_ raamd verlies van 1 miljard Bel gische franken, blijkt nu een veel groter verlies te hebben geleden. Het juiste verliescijfer zal misschien deze maand exact bekend worden gemaakt, maar het nu reeds staat vast dat het ver lies op zijn minst 3 miljard fran ken en mogelijk zelfs tot vier of vijf miljard zal oplopen. Om nog maar niet te spreken over het verlies dat deze bank heeft geleden door wantrouwen bij cliënten en potentiële cliënten, die naar de concurrenten zijn gestapt. Zoals bekend werd eind oktober bekend dat vier bankemployés van de Bank van Brussel op eigen houtje onregelmatige transacties hadden verricht. De ze bestonden hieruit dat zij 1 miljard dollar aankochten tegen marken. Het lag in de bedoeling van het viertal om deze dollars te zijner tijd duurder te verko pen en de marken die ze ver speeld hadden goedkoper terug te kopen. Maar het viertal liep tegen de lamp, toen een collega een van de vier, die ziek was geworden, moest vervangen en de transactie ontdekte. Er was toen bovendien geen redding meer mogelijk, want de geld markt gaf op dat moment een geheel ander beeld te zien: de dollar werd goekoper en de mark werd duurder. Zodra de wisseloperatie was ontdekt begon de Bank van Brussel met pogingen om de dollars kwijt te raken. Dat lukte wel, zij het met verlies als ge volg van de slechte dollarkoers. Dezer dagen gemaakte bereke ningen wijzen nu op een verlies van tenminste drie miljard fran ken. Voor de insiders blijft intussen duidelijk dat de vier bankem ployés die ontslagen zijn, niet alleen hebben kunnen handelen. De justitie zoekt nog naar meer schuldigen, die vrijwel zeker in de hoogste kringen van de bank moeten worden gevonden, maar zowel de bank als de justitie zwijgt in alle talen hierover. zul-' PEKING (ANP) - Nederlandse en Chinese ambtenaren zullen gaan werken aan de opstelling van een luchtvaartverdrag tussen de volksrepubliek China en Nederland. Wat dit verdrag precies zal gaan inhouden en wanneer het in werking kan treden zal uit dit ambtelijk kontakt moeten blijken. Minister van Buitenlandse Zaken mr. M. van der Stoel, die momenteel in Peking is, zei:' „Let wel, het is géén akkoord over het verlenen van landingsrech ten. Behalve een luchtvaartakkoord zal ook een scheepvaartak koord kunnen worden afgesloten, waarvoor al de eerste voorberei dende besprekingen zijn geweest." De heer Van der Stoel toonde zich gisteravnd zeer voldaan na zijn besprekingen met zijn Chi nese collega Tsjiao Koean- Hoea. Met gaat zich ondermeer beraden over uitbreiding van culturele kontakten tussen bei de landen. Ook het vestigen van een Nederlandse journalist in Peking is ter sprake geweest, maar hieraan zitten nogal wat haken en ogen. Minister Van der Stoel heeft zijn Chinese col lega uitgenodigd voor een be zoek aan Nederland. De twee ministers hebben ondermeer gesproken over het energie vraagstuk, de Verenigde Naties de toestand in Azië en de Euro pese eenwording. ;Gisteravond heeft de minister zijn Chinese gastheren een af scheidsdiner aangeboden. Eer der die dag had hij een bezoek gebracht aan de Grote Muur en aan het graf van een van de Ming-keizers. Morgen begint het bezoek van Van der Stoel aan Japan. Hij zal ondermeer spreken met keizer Hirohito en premier Miki. Ook gaat hij naar Nagasaki waar van 1639 tot 1867 alleen Nederlanders moch ten komen om zaken te doen. Zondag keert de minister naar Nederland terug. Sinds tweede kerstdag wordt de 65-jarige alleenwo nende weduwe M. A. Hulst- Ophorst uit Sprang-Capelle vermist. Nadat zij op die dag door een van haar kinderen is bezocht heeft zij te voet haar woning verlaten en is sindsdien spoorloos. Een uit gebreide speuraktie van de politie leverde niets op. De vrouw (1,55 meter lang) droeg een driekwart grijze jas, bruine jurk, bruine pan talon en een donkerbruine bontmuts. Bergbeklimmers In het Elborz- gebergte ten noorden van de Iraanse hoofdstad Teheran zijn gisteren de lichamen gevonden van 13 bergbeklimmers, die zondag werden overvallen door een lawine, zo is door functio narissen bekend gemaakt. Alle slachtoffers zouden studenten zijn. De zoekacties naar meer slachtof fers worden voortgezet. De fe deratie van bergbeklimmers had onervaren bergbeklimmers van tevoren gewaarschuwd niet op pad te gaan zonder daarvoor toestemming te hebben gehad. DEN HAAG (ANP) Gemeenteraadsleden zullen een vaste jaarlijk se vergoeding krijgen in plaats van het nu gebruikelijke bedrag per vergadering. Dit staat in een wetsontwerp, dat minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) heeft ingediend bij de Tweede Kamer. Het wetsontwerp stelt voor, het in de gemeentewet vastgelegde systeem van presentiegelden (een vergoeding per bijgewoon de vergadering) te vervangen door een vast bedrag per jaar, plus een tegemoetkoming in de kosten. De gemeenteraden zul len de hoogte van deze vergoe dingen moeten bepalen volgens de regels van een nog vast te stellen algemene maatregel van bestuur. De gemeenten hebben daarbij de vrijheid om maxi maal 50 procent naar beneden af te wijken van algemeen vast gestelde maximumbedragen. Voor de leden van gemeentelijke commissies, die geen lid zijn van de gemeenteraad, blijft het stelsel van presentiegelden handhaafd, maar volgens nader vast te stellen regels. Minister De Gaay Fortman heeft zijn wetsontwerp voor een be langrijk deel gebaseerd op de adviezen van de commissie- Merkx. Deze adviseert een jaar lijkse vergoeding voor raadsle den (die geen burgemeester of wethouder zijn) ter hoogte van één-vijfde van een wethouders salaris. Jaarlijks, op 1 januari, wordt de vergoeding herzien. Deze vergoeding voor raadsle den is ook bestemd voor hun werk als commissielid. Naast de vergoeding voor werkzaam heden krijgen de raadsleden nog een tegemoetkoming in de onkosten. Toelage senaatsvoorzitter met 50% omhoog DEN HAAG (ANP) Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) vindt het „alleszins verantwoord" om de jaarlijkse extra toelage voor de voorzitter van de Eerste Kamer te brengen van 10.000 op 15.000 gulden. Hij heeft de Tweede Kamer een wetsont werp gezonden waarin deze verhoging met vijftig procent wordt voorgesteld. De minister spreekt over een „forse maatregel", die echter noodzake lijk is nu de extra toelage sinds 1 januari 1968 ongewijzigd is gebleven. Het wetsontwerp bevat tevens voorstellen om de extra uitkeringen van de voorzitter en de ondervoorzitters van de Tweede Kamer welvaartsvast te maken, evenals de extra tegemoet komingen aan de fractievoorzitters. De extra tegemoetkoming aan de voorzitter van de Tweede Kamer (thans 30.000 gulden) zal niet worden verhoogd. De poging van de 55-jarige Amerikaan Malcolm Forbes om per ballon de Atlantische Oceaan over te steken is voorlopig mislukt. Gisteren, nadat het vertrek al vier keer was uitgesteld, braken op het kritieke moment de verbindingskabels met de dertien helium-ballons. De ballons schoten de lucht iQ en waren al gauw verdwenen. De aluminium gondel werd enkele meters over de grond meegesleurd, maar bleef onbeschadigd. Forbes wil voor eind februari een tweede poging ondernemen. Op de foto de dertien ballonnen nog vast aan de gondel. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De politie in Ut recht heeft een Iraanse vracht wagen in beslag genomen die 650 kilo hasjiesj, met een waar de van circa twee miljoen gul den, aan boord had. Op 24 december is in Rotterdam ook al een vrachtauto van de zelfde Iraanse onderneming Fa- nisa Trans Co. uit Teheran on derschept, waarin 400 kilo hasj verborgen zat. De politie is nog niet veel wijzer, ondermeer omdat het verhoor van de chauffeurs moeilijk ver loopt. Zij spreken gebrekkig Frans en doen of hun neus bloedt. De Utrechtse hoofdin specteur W. Doeven, zei te ver moeden dat het om „grote jon gens" gaat De Utrechtse politie werd getipt door iemand die het vreemd vond, dat 's avonds laat witte dozen uit de Iraanse wagen' werden overgeladen in een Ne derlandse personenauto. Toen de politie verscheen was de per sonenwagen al verdwenen. De hasj zat in 47 doosjes verborgen achter een dubbele wand aan de voorzijde van de oplegger. In de Rotterdamse wagens vond men de hasj in een grote reservetank. Men heeft geen idee waar de hasj vandaan komt. Omdat in Iran zelf de doodstraf staat op hasjhandel, houdt men er rekening het spul is opgepikt in bijvoor beeld Turkije. Deze kinde ren uit de krot- tenbuurt van Rome eten hun bord leeg op het door Miche langelo ontwor pen Campidog- lio-plein bij het stadhuis. De bewoners van hutten en keten buiten de stad, de „baraccati", hebben het plein bezet om meer betaalba re huisvesting af te dwingen. BRUSSEL (AP) In Brussel zal zondag een grote nationale pro testdemonstratie worden ge houden tegen de voorgenomen aankoop van nieuwe gevechts vliegtuigen voor de Belgische luchtmacht. Naar wordt ver wacht zullen aan de demonstra tie tienduizenden mensen deel nemen. Organisatoren van de protestaktie hebben verklaard dat in het hele land bijeenkom sten en zelfs hongerstakingen worden gehouden. België zal evenals Nederland, Noorwegen en Denemarken, binnenkort overgaan tot aan koop van nieuwe gevechtsvlieg tuigen ter vervanging van de Starfighters. België heeft 30 miljard franc (ruim twee mil jard gulden) uitgetrokken voor 116 vliegtuigen. Aan de protes tactie tegen deze aankoop ne men zeker veertig organisaties deel communisten, jonge so cialisten, katholieken, protes tanten, studenten, arbeiders. Volgens de aktievoerders is 30 miljard franc een enorm be drag. vooral wanneer dit moet worden uitgegeven in een perio de waarin de regering de bur gers vraagt de broekriem wat strakker aan te halen. Verder menen de aktiegroepen dat zo'n grote uitgave in NA- VO-verband verspilling van tijd en geld is. „We willen niet dat de wapenmultinationals, en wa penfabrikanten hun superwin sten nog meer vergroten, want deze 30 miljard franc kunnen worden aangewend om nuttige goederen voor de bevolking te produceren, om de sociale poli tiek te verbeteren, en iets aan de werkgelegenheid, woning bouw, onderwijs enz. te doen", aldus een pamflet van de actie groepen. Blind als vleermuizen WASHINGTON (UPI) Atoom onderzeeërs zwalken soms „blind als vleermuizen" door de wereldzeeën en de lichte aanvaring eind vorig jaar in de Noordzee tussen een Russische en een Amerikaanse onder zeeër was zeker niet de eerste. Volgens de Amerikaanse Schout-bij-nacht b/d Gene la Bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam wordt momenteel hard gewerkt om voor 1 februari alle Nederland se automobilisten te voorzien van het nieuwe deel III van het kentekenbewijs. Toch weet'men de stapels ponskaarten nog in bedwang te houden. ,,Het is flink druk, maar er is geen panieksituatie," aldus een woordvoerder van de dienst. Rocque verklaarde dat er in de loop der jaren meer van derge lijke incidenten zijn geweest. Het commentaar van La Rocque houdt verband met de recente onthulling van de journalist Jack Anderson, dat zich op 3 november vorig jaar in de Noordzee een aanvaring heeft voorgedaan tussen een Ameri kaanse kernonderzeeër bewa pend met zestien meervoudige atoomkopraketten, en een Rus sische duikboot. Beide schepen voeren op dat moment onder water. Volgens de bron van An derson waren bij de aanvaring geen slachtoffers gevallen en de schade viel nogal mee. Er zijn meer van dergelijke on derwaterbotsingen geweest, zegt la Rocque. Hij kent er zeker twee, een in de Middel landse Zee en de andere bij de toegang tot de Straat van Gi braltar. Weinig mensen realise ren zich dat onderzeeërs blind zijn als vleermuizen wanneer zij boven een bepaalde snelheid varen. Onder water kan men* gebruik maken van actieve so nar, geluidsignalen die worden' uitgezonden en terugkaatsen als zij op een zich in de buurt bevindend object stuiten. Maar, zegt La Rocque, de actieve so nar wordt meestal buiten werk ing gesteld omdat de positie van het schip voor niet-NAVO- landen verborgen dient te blij- De passieve sonar, die alleen ont vangt en niet uitzendt, is vol gens' La Rocque niet zo be trouwbaar vanwege de 'storen de invloed van de turbines bij een bepaalde snelheid. Deze wapens werden thuis aangetroffen bij Zuidmolukkers die zijn gearresteerd verband met drie ernstige misdaden. ROTTERDAM Een speciaal recherche team van de Rotterdamse politie cn de rijkspolitie heeft een bende opgerold die voor minstens drie ernstige misdaden ver antwoordelijk wordt gesteld. Er zijn elf Zuidmolukkers en één Rotterdammer gear resteerd. Volgens commissaris J. A. Blaauw, leider van de rechercheploeg, gaat het om „zeer ernstigekriminelen". Hij doelt hierbij op het feit dat de bende zeer strak (bijna militair) geleid werd en zonder par don gebruik maakte van de vuurwapens. De bende had geen politieke motieven. De bendeleden, bijna allemaal voor in de twintig.l worden verdacht van een overval in Moordrecht op 29 augustus vorig jaar. Men drong het huis van een bankdirecteur binnen; toen deze zich wilde verdedigen werd hij neergeschoten. Zijn vrouw en zoon tje werden geboeid. De rovers gingen er vandoor met 50.000 gulden. Op 9 september kreeg een Molukker ruzie in een Turks café in Rotterdam. Hij kwam terug met zes man versterking. De 33-jarige eigenaar van het café stelde voor de ruzie buiten te beslechten. Daar werd hij neerge schoten. De Turk bevindt zich nog steeds in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis. Bendeleden worden ook verdacht van een (mislukte) overval op een bankloper die 48.000 gulden bij zich had, op 3 mei 1974 in Rotterdam-Zuid. In de woningen van verdachten werd een groot aantal wapens gevonden. In de Hol landse IJssel wordt door een duikploeg van de landmacht gezocht naar wapens cn ande- ,re zaken die gebruikt werden bij de overval in Moordrecht De arrestaties volgden na maandenlang geduldig speurwerk. „Toen wc één bendelid te pakken hadden en deze begon te praten, was het verder slechts een kwestie van het afwikkelen van het kluwen", aldus commissaris Blaauw. Volgens hembe- schouwt de Zuidmolukse gemeenschap de bende als een uitwas. Weer onlusten in Egypte CAIRO (AP) Egyptische stu denten hebben ook gisteren hun betogingen tegen de rege ring voortgezet en de vrijlating geelst van personen die zijn gearresteerd tijdens en na de grote betogingen tegen de stij gende prijzen welke op nieuw jaarsdag plaatsvonden. Aan de betogingen van gisteren zou den 300 studenten hebben deel genomen. Zij konden door de politie snel uiteen worden ge dreven. Na de demonstraties van verle den week zouden 200 personen zijn aangehouden, merendeels leden van de verboden commu nistische partij en van andere linkse groeperingen. Hoewel de regering en de pers de demon- straties hebben veroordeeld als pogingen om de interne stabili teit van Egypte te verstoren, zijn toch maatregelen aange kondigd die een spoedig einde moeten maken aan de stijging van de kosten van levensonder houd. De demonstraties van de studenten hebben tot nu toe nog niet de steun gekregen van grote groepen van de bevol king. Ruzie bijgelegd tussen Frankrijk en Australië. PARIJS (DPA) - De al enkele jaren oude wrijving tussen Frankrijk en Australië naar aanleiding van de Franse kem proeven in het gebied van de Stille Oceaan is weggenomen. Na een gesprek van twee uur tussen premier Chirac van Frankrijk en premier Whitlam van Australië in Parijs, ver klaarde laatstgenoemde giste ren dat In de betrekkingen tus sen beide landen „een bladzij de is omgeslagen". Behalve over hun geschilpunten hebben Chirac en Whitlam ook gesproken over hun conyner- ciële en technische samenwerk ing. Onder de Franse investe ringsprojecten in Australië is de bouw van een fabriek voor uraniumverrijking. Van Franse zijde is tijdens het gesprek geopperd dat Australië wellicht luchtbusvliegtuigen zou kunnen aanschaffen. Chalet van Axel Springer afgebrand MONTREUX (DPA) Het Zwit serse buitenhuls van de West- duitse krantenmagnaat Axel Springer, dat in de winter al leen per ski of met een helikop ter te bereiken is, is gistermor gen afgebrand. De woning ligt' in het dorp Rougemont. De brandweer sluit de mogelijk-, held van brandstichting niet uit. De brandweer kon het Chalet on mogelijk bereiken toen men maandagmorgen vanuit Rouge-, mont zag dat er brand was uitgebroken. In de omgeving van het chalet zijn llttf skisporen aangetroffen. Sprin ger die aan het hoofd staat van een reeks rechtse bladen, heeft de 800 bewoners van Rouge mont aan zich verplicht door ongeveer 480.000 gulden bij te dragen in de bouwkosten van een nieuw gemeentehuis. Deze bijdrage leverde hem een «ye- burgerschap op. Hindoestanen hopen: Koningin naar Suriname voor afscheid PARAMARIBO (ANP) De llln- dostaanse partij VHP in Suri name hoopt dat Koningin Ju liana zelf afscheid zal komen nemen van het Surinaamse volk als dat onafhankelijk wordt. Dit heeft de waarne mend fractievoorzitter van de partij dr. A. Mungra, In Para maribo gezegd. De heer Mun gra zei dat de koningin als tij komt, zal merken dat de onaf hankelijkheid de bevolking Is opgedrongen en dat bij grote bevolkingsgroepen nog angst en onrust heerst. In verband met de komende onaf hankelijkheid zal de VHP bui tenparlementaire akties ontke tenen. Die zullen volgens Mun gra echter tegen geen enkele bevolkingsgroep gericht zijn cn demokratisch van aard zijn. De VHP heeft tot de akties beslo ten „omdat akties binnen het parlement geen zin hebben, daar de meerderheid alles uf- stemt" Hij verweet premier Den Uyl en minister De Gaay Fortman te hebben meegewerkt aan het tot stand komen van „een onvoorbereide onafhanke lijkheid." Vrouw verbrand in fauteuil AMSTERDAM (ANP) - De 55-ja rige mevrouw B. Moens-Sinder- dinck is gisteravond bij een kleine brand in de huiskamqr van haar woning in Amster dam-West om het leven geko men. Het slachtoffer, dat alleen thuis was, werd door de brand weer levenloos aangetroffen in een fel brandende clubfauteuil. Het vuur, dat door een bran dende sigaret zou zijn ontstuan. kon met een hoge-drukstraal worden geblust De politie ver moedt dat het slachtoffer in de stoel heeft zitten roken en daar bij in slaap is gevallen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9