Klassenstelsel en regio-aanpak voor schaatsen belangrijk NEVEN KNIJNENBURG BOUWDEN OP NOOTDORP ENTRAINEMENT REGINA ERKENNING RECORD JOS VALENTUN NOG NIET ZEKER Voorzitter technische commissie Wim Zeekant: DINSDAG 7 JANUARI 1975 LF.IDSE COURANT PAGINA 8 Leen Pfrommer en Gerard Maarse(- Spelen en voor hen ligt mogelijk een tunc- Rechts) treden terug na de Olympische tie als supervisor weggelegd. JOURE Terwijl het aan staande weekend het rad van avontuur weer gaat draaien voor wat de nationale schaats sport betreft met de ti telstrijd in Assen, wordt er binnen de technische commissie van de KNSB druk gewerkt aan de ze kerheid van de toekom st. „Hopelijk volgend seizoen al hopen we te komen met een klassen- stelsel, waarbij aan de hand van limiettijden over vier afstanden alle rijders en rijdsters, onafhankelijk van leef tijd, worden ingedeeld. De besten komen in een A-klasse, daaronder komt een B-klasse en al les wat niet aan die li mieten kan voldoen in C-klasse". TG-voorzitter Wim Zeekant (46), sinds kort wonend in Joure, zou bijzonder gelukkig zijn als deze plannen, waarvan de grondge dachte ook al leefde bij Zee- kant's voorganger Wierd Wynia, kunnen worden verwezenlijkt „Nu na het internationale con gres over „jonge meisjes in de topsport" diverse bezwaren zijn weggevallen, moeten we een ^mogelijkheid creëren de jeugdi gen sneller als volwassenen te beschouwen. Gedurende het seizoen is er voor iedereen de mogelijkheid te promoveren.' Een noodzakelijkheid voor het klassenstelsel is wel dat er be halve de regio-west ook regio's komen voor noord-Nederland en zuid in combinatie met oost". en terug te brengen naar de regiotrainers. Die kernploegle den kunnen dan als trekkers fungeren in hun eigen regio". Wim Zeekant ziet bijzonder opti mistisch vooruit naar de toe komst, waarbij de gehele opzet en vorming en training van kernploegen ook anders wordt. De voorlopige kernploegen worden uit de A.klasse samen gesteld, maar de leden trainen in hun eigen regio en komen misschien eens per maand bij elkaar voor een centrale trai ning. Pas begin november ga je de aktiviteit als nationale kern ploeg opvoeren". Voor de KNSB is het nu al een weten schap dat de trainers Leen Pfrommer en Gerard Maarse na de Olympische Spelen zich zullen gaan terugtrekken uit hun tijdrovende funkties. „Maar je zou die twee mis schien nog wel als supervisor van de regiotrainers voor de schaatssport kunnen behouden. Die regiotrainers zullen moeten worden aangesteld door een uit de betrokken gewesten be noemde regio-TC. De bedoeling van de koerswijziging moet zijn om het niveau regionaal te ver hogen bij de beoefenaars en technisch streven de zaak meer op één lijn te krijgen". Wim Zeekant, in z'n dagelijks leven volop aan de weg timmerend, is realist genoeg om te zien dat een en ander niet zonder tegen sputteren zal worden geaccep teerd. Met name van de zijde van de trainers in de regio's zelf. „Natuurlijk zullen die trai ners daarin moeten meewerken en misschien een hoop prïve- eer moeten laten schieten. Via gecombineerde studie-bijeen komsten zullen toptrainers en trainers uit de regio op elkaar afgestemd moeten raken". elke vermeende bedreiging. blieke belangstelling staan van de schaatssport. Maar Wim Zeekant, die nu drie jaar deel De door zijn buren in Purmerend uitmaakt van de TC en bij zijn intrede op 26 april al met moeilijkheden werd geconfron teerd toen in mei de profsektie tot stand kwam, vecht tegen (Aad en Jacques de Koning) met de schaatssport in aanra king gebrachte Zeekant heeft eerst regionaal daarna natio naal gemerkt dat het in de schaatsport glad kan zijn. „Ik wilde evenwel de handschoen oppakken, ondanks dq- direkt gerezen moeilijkheden bij de profs. Een jammerlijke zaak die het aktief en passief schaat sen sterk heeft beïnvloed. We zijn erg aan een natuurwinter toe. Dan kan het sluimerend talent weer naar voren komen. Wgnt dat is er echt nog wel", aldus Zeekant, daarmee de „ontroomde" nationale ijsberg beschouwend. „Toch geloof ik dat ook zonder de profliga de belangstelling sterk was terug- Met het totstandkomen van drie regio's is het fundament gelegd Oppakken voor de verdere ontwikkeling rr van de schaatssport in de De nieuwe stijl die Wim Zeekant breedte. „De volgende stap, na duidelijk voor ogen staat, is het Olympisch jaar, zal dan ontegenzeggelijk mede een ge- zijn de kernploegen op te delen volg van het minder in de pu- INZELL Jos Valentijn, al ge ruime tijd hakend naar een vol komen herwinning van zijn ama- teurstatus, heeft zijn naam weer eens laten bijschrijven op de na tionale recordlijst. De man uit Ter Aar, die, bijna twee jaar na zijn kortstondig en diep betreurd prof-avontuur nog niet in inter nationale wedstrijden mag uitko men, verbeterde gisteren op het kunstijs van het Beierse schaats- dörado Inzeil het Nederlandse recórd op de 1000 meter tot 1.18.69. Een fractie van een se conde sneller dan de sinds 20 februari 1971 (Inzeil) als toptijd geboekt staande 1.18.8 van de voormalige alleskunner Ard Schenk. Valentijn leverde zijn prestatie in een „testrace", na afloop van de Westduitse sprintkampioenschappen, een procedure die door kernploeg-coach Leen Pfrom mer als volgt wordt beschreven: „Tien minuten voor het begin, als het gaat om de 500 meter, of tien minuten er na, voor de 1000, annonceert de speaker een „test- lauf", zonder namen te noemen. En dan rijdt Jos. Steeds helemaal alleen. Op deze manier valt hij duidelijk buiten het pro gramma". Aangezien Valentijn op nationaal niveau startgerechtigd is lijkt dit Nederlandse record voor erkenning in aanmerking te komen. Dit is ook de mening van KNSB- bestuurslid Wierd Wynia, oud-voorzitter van de technische commissie langebaan. De vraag is natuurlijk in hoeverre de individuele „wedstrijd" van Valentijn in Inzeil als „officieel" kan worden aange merkt Op de 500 meter kwam Jos Valentijn, die het komende weekeinde in Assen uitkomt bij de Nederlandse kampioenschappen, tot 39.45 seconden. Met zijn prestaties van zondag (39.60 en 1.21.59) komt hij uit op een sprinttotaal van 159.190 punten, slechts weinig boven het Nederlands re cord van Jan Bazen (158.950). Jos Valentijn is ook Nederlands record houder op de 500 meter met 38.7 secon den. De leden van de Nederlandse kernploe gen zorgen voor een groepje persoonlijke records. Bij de dames verbeterde Sippie Tigchelaar zich op de korte afstanden aanzienlijk: op de 500 meter van 47.0 tot 46.11 en op de kilometer van 1.32.08 tot 1.31.44. Sijtje van der Lende sprintte een halve seconde sneller dan zij ooit had gedaan: 45.66 tegen 46.18. Haitske Pijl man ging van 44.86 naar 44.50. In de herenafdeling noteerde Eppie Blee- ker, door de prestaties van Valentijn weer verdreven naar het tweede plan, beste persoonlijk seizoentijden van 39.58 en 1.1964. Ook Jan Bazen kwam weer eens onder de 40 seconden: 39.96. All- rounder Klaas Vriend zat op de 500 meter sprinter John Olof op de hielen (40.8 tegen 40.10) en overtroefde hem op de 100 meter duidelijk: 1.20.61 tegen 1.22.19. Het dames-kernploeglid Arinie Borckink, dat zondag tegen het ijs sloeg na een botsing met de vallende Jan Bazen, blijkt van deze onfortuinlijke confrontatie geen al te nadelige gevolgen te hebben overge houden. „Er zijn gëen beschadigingen en er is ook geen sprake van een hersen schudding", aldus herencoach Pfrommer, „Ze reed gister nog wel niet, maar zè was wel op de baan. Ze heeft alleen een buit- op haar hoofd". Annie Borckink zal dus zaterdag en zondag naar alle waarschijn lijkheid gewoon in Assen aan de start komen. gelopen. Misschien veel minder dan nu het geval is. Ard Schenk drukte het zo uit: „Elke dag boerenkool gaat vervelen". Nu aan de vooravond van de nationale titelwedstrijd is Wim Zeekant heel wat optimistischer dan toen hij de LTC binnen stapte om weldra voorzitter Wierd Wynia op te volgen. „Ik dacht dat de nieuwe opbouw zich gunstig ontwikkelt. De voorwedstrijden hebben ons geleerd dat we niet behoeven te vrezen, al komt het wegval len van Hans van Helden op een bijzonder ongunstig mo ment. Ik hoop dat het allemaal nog mee zal vallen. Ik zie voor hem geen mogelijkhëden voor de NK. en dan betwijfel ik of hij op de EK kan starten. Maar misschien dat het met de WK- sprint wel weer lukt. Hans was daar vorig seizoen onze tweede man en die kortere afstanden vragen minder van de rug, dan een 10 km." Een probleem dat ongetwijfeld groter gaat worden voor de TC nu nationaal gezien de krachten niet ver meer uiteen liggen, is de samenstelling van de kern ploegen. „Dat doen we ook be paald anders dan voorgaande jaren, toen we ons vastprikten op van tevoren gemaakte af spraken. We gaan na de Neder landse kampioenschappen wel een ploeg samenstellen voor de EK, maar beslist nog niet voor de WK. Ik ben er altijd al voor stander van geweest om de sterkste van het moment te la ten starten. Vooral als er veel tijd tussen de kampioenschap pen ligt". Dat is nu met de EK veertien dagen later al in Heer enveen, beslist niet het geval. Of het wel verstandig is om de nationale titelwedstrijd slechts 14 dagen te houden voor de EK dient te worden afgewacht. „In het geval er zich een niet-kern- ploeglid zou gaan plaatsen, is het tijdsbestek om zich aan te passen in de ploeg wel bijzon- eer kort. Uitgezonderd Harm Kuipers, die zelf thuis wilde blijven. Excessen uitgesloten kunnen we wel stellen dat het de eerste vijf van het klasse ment bij de heren zijn die zul' len worden geselecteerd. Al blijft er in samenwerking met de coach, die de ploeg op pa pier zet en aan ons voorlegt, ruimte over". „Overigens of we het de nationale kampioenschappen wel weer zo gaan doen, weet ik nog niet We hebben er ook al over gespro ken om die in het slot van het seizoen te houden, net zoal; men ook in Rusland doet". „Ten aanzien van de dames kernploeg wordt de selectie nog eens extra verzwaard, doordal dezen zich hebben te richten op de WK die pas zes weken later plaatsvinden. Vandaar dat dë wedstrijden in Davos, Madonna' en Cortina uitsluitsel moeter geven over de beste, vorm voo de WK. In Madonna zullen ooi de sprintsters, waarvan ik ver wacht dat er in Assen een paa specifieke naar voren komen meer aan bod komen. Na Asser is het budgetair mogelijk on iets meer voor de sprint doen". Financieel De belangstelling voor de NK ii Assen zou mede bepalend kus nen zijn om meer financiël armslag te krijgen voor de pt riode na Assen. Dankzij de m» dewerking van de CCF uit Leeuwarden, ook sponsor vai de kernploegen, die divers* kosten voor haar rekenini neemt, springt de KNSB er me: 7000 toeschouwers financieel uit. „Maar met 10.000 krijgen we meer armslag en dan zou in eer/ uitzonderlijk geval een ploej groter kunnen worden", aldui Zeekant, die overigens te kenj nen geeft dat men met de opl brengst van de NK, EK en WTi op de begroting niet al te optil mistisch is gestemd. REINDER BOSMA (Van onze paardesportmedewer ker) NOOTDORP Door zelfwerkzaamheid kan men in de drafsport toch aardig wat berei ken. Drie jaar geleden vertrok beroepstrainer en pikeur de 44-jarige Guus Knijnenburg met zijn paarden van Duin- digt naar Nootdorp. Daar bouwde hij in sa menwerking met zijn neef Wim en met mede werking van vrienden en eigenaren een entrai- nement op dat straks bij de officiële opening een waarde heeft van rond een miljoen gul den. Wim en Guus Knij nenburg, die zich samen in dit grote avontuur hadden gestort en voor de bouw in Nootdorp een vijfjarenplan had den opgesteld, zijn twee jaar eerder met de werkzaamheden klaar gekomen. Hun complex is één van de mooiste in Nederland. Niet minder dan 35 ruime boxen met grote afveulboxen erbij, vier paardenkampjes buiten met een speciaal hengsten- kampje en daarnaast een' prachtige 800 meter dravers- baan. Guus is op de baan voor de training en het pikeurs- werk, Wim voor de fokkerij en de boekhouding. Wim Knij nenburg, boekhouder van huis uit, is ook de man die de pensionprijzen in het oog moet houden. Guns Knijnenburg: „De paarden hebben het bij ons eerste klas en daarom kunnen we niet voor een appel en een ei werken. Het dier staat bij ons voorop." Dat de werkzaamheden van de heren Knijnenburg op hoog peil staan blijkt wel uit het feit dat de boxen in Nootdorp vol ."V--'A?-'v r>_ - A Wmtfi staan en dat ze bijna geen paarden meer in training kun nen hebben. Guus Knijnenburg die op zes tienjarige leeftijd het eerste succes op de kortebaan be haalde, heeft geen moment spijt gehad dat hij aan de paardesport begonnen is. Het afgelopen jaar boekte hij 24 overwinningen en dat was de helft meer dan hét jaar daar voor. Het aantal winnaars wordt, nu het complex hele maal klaar is in Nootdorp en de traininggelegenheid ideaal is, wel opgevoerd. Wim Knij nenburg: „We hebben hier enorm veel zelf gedaan. Het is wel een belevenis geweest. Als boekhouder stond ik hier ach ter de betonmolen. En daar naast hebben eigenaren en vrienden zoals Cor de Groot, Huug van Dijk, Barend van der Bor, Aartsen en allemaal bekenden geholpen met het werk. Anders waren we hier nooit zover gekomen." In de prachtige stallen ver blijft nog steeds de 29-jarige O. Marijke. Het enige Neder landse paard dat eens de Gro te Prijs der Lage Landen won met Guus Knijnenburg op dë sulky. Guus Knijnenburg: „Dat was in 1956, het paard won toen ook de Gouden Zweep. Een enorm hoogtepunt in je loopbaan. Voor de fokke rij heeft de merrie goede diensten gedaan, maar is op deze hoge leeftijd niet meer drachtig te krijgen. Tot aan haar dood krijgt deze merrie hier een uitstekende verzor ging. Dat heeft het paard door de jaren heen best verdiend. Vijf man verrichten de werk zaamheden op het complex Regina. In feiten vier man en een vrouw. Want Ankie kan uitstekend met de paarden van de stal omgaan. Guus en Wim Knijnenburg, die naast de baan wonen, weten waar aan ze begonnen zijn. Het zijn echter geen klagers zoals vele andere in deze drafsport. Ze gaan er hard tegenaan. Het kan niet anders of Stal Regina gaat het in Nootdorp maken. Op de vraag of er nog ooit een succes komt als een Grote Prijs der Lage landen voor Guus Knijnenburg zegt hij: „We blijven met goed bloed fokken, dus het is nooit onmo gelijk dat er weer eens een paard komt als O. Marijke." De grote familie van O. Marijke. Op de baan voor de ingang van de stal Guus Knijnenburg met O. Marijke, daarnaast het oudste kind van O.Marijke met de vader van Guus Armanda Marijke. Daar naast Ankie met het klein kind van O.Marijke de vijf jarige Lana Rodney. Fok ker Wim met het jongste kind van O.Marijke de Zes jarige Kora Marijke en het achterkleinkind van de Grote Prijs der Lage Lan den winnares Nicander sluit de rij aan de hand van de leerling-pikeur van stal Stuart Diab. Zaterdagmiddag 18 januari houdt Guus Knijnenburg voor de paardeliefhebbers en eige naren open huis in Nootdorp van 12 tot 5 uur. Morgenmid dag hoeft hij met drie paarden niet ver van huis. Madam Bronstee, Jaslo en Joan Hol- landia starten op de eerste meeting in het nieuwe jaar in Nootdorp. Van deze drie paar den heeft Guus Knijnenburg nog geen hoge verwachtingen. ARTHUR VAN RIJSWIJK Sportwereld NEW YORK Mohammed Al verdedigt zijn wereldtitel ein; maart in New York of Jamaic; tegen Ron Lyle of Chuck Wep PARIJS De Rallye van Monti Carlo heeft slechts 130 inschrij vingen voor dit jaar ontvangen Vorig jaar 306. WINNIPEG Rusland is juniol renwereldkampioen ijshockej geworden. Canada en Zweden, werden tweede en derde. DALLAS Betty Stöve en Dick Stockton zegevierden in de fii nale gemengd dubbel in Dalla: door met 67, 62, 64, 36, 63 te winnen van Rosy Casal: en Marty Riessen. AMSTERDAM Anatoli Karpoj komt niet naar het Hoogoven! schaaktoernooi. In zijn plaat/' speelt de Rus Geiler. GARMISCH PARTENKIRCHEK De Italiaan Piero Gros won. de slalom in Garmisch vooi Thoeni en Radici (beiden Italië). PARIJS Nederland en West Duitsland zijn door Francfc Football uitgeroepen tot Euro pees voetballand nummer een. NOTTINGHAM Brian Clougfc is manager geworden van Not tingham Forest. Eerder was hij coach bij Leeds United. Tips voor Nootdorp (Van onze paardesportmede- werker) DEN HAAG De eersts start van de tien draverijen woensdagmiddag op Noot dorp is reeds om half drie. Onze tips luiden: TOMATENPRIJS (1): Ma Re- cord, Loeki en Lloyd Buiten zorg. BROEIKASPRUS: Mientje, Mandingo en Mystery Devil. WESTLANDPRUS: Lucky Surprise A, Kind Buitenzorg en Killing Feet. KOMKOMMERPRLJS: Loop- er T, Malia Buitenzorg en Loko Buitenzorg. DRUIVENPRIJS: Jasko, Inne- ke Pluto en Jimmy Boy. ANDIJVIEPRIJS: Locomo tief, Kobold en Lion Victory. SLAPRIJS: Junibus B.Ivan Hollandia en Illustre Mac. KOMKOMMERPRIJS II: Lu- kas Kandia, Loyaal van Liante en Mission RADIJSPRIJS: Kandy Buiten zorg, Kingly Boy en Juweli- ne J. TOMATENPRUS II: LindeUa, Mira Fortuna en Mac RooÜ- noot.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8