HOCKEYTEAM LEEFDE ZICH IN WELDADIGE ZON UIT Wytze Couperus zal voetballen missen 1 Westduitsers met 41 verslagen LUCKY LUKE „DE GROOTVORST" DINSDAG 7 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT BARCELONA Het Nederlands hockeyteam heeft tijdens het internationale toernooi in Barcelona een daverende stunt uitgehaald. Met niet minder dan 41 vaagden de Oranje „babies" de geroutineerde Olympische kampioen West Duitsland van het veld, een resultaat dat in de historie van officiële inter lands (waartoe dit duel niet wordt gerekend) zijn weerga niet kent. De Nederlandse kolonie had het laatste treffen op het riant opgezette sportcomplex van de Real Club de Polo met enige vrees tegemoet gezien. De grote vraag was immers hoe de nieuwelingen zich zouden houden tegen de ervaren en getructe Duitsers, ook al had den de pupillen van coach Bu- dinger in Barcelona nog niet veel laten zien (drie punten uit evenveel wedstrijden) en kon Nederland op twee overwinnin gen en een gelijkspel bogen. Al heel gauw bleek West Duitsland echter geen schaduw van de fanatieke ploeg op titeltoer- nooien te zijn. Sterren als Pe ter, Freise, Schmidt, Droese en Kaessmann bewogen zich loom over het droge gras en stapel- Met twee treffers werd zijn niet aflatende inzet ruimschoots be loond. Verder scoorden voor Nederland Lunter en de Wést duitser Freise, die de bal uit een schot van Boerma in eigen doel werkte. Toch was het re sultaat niet voldoende voor de toernooizege want het Britse clubteam Southgate kon met eveneens zeven punten uit vier duels bogen op iets betere doel- cijfers, echter tegen zwakkere opponenten. Maar na de gran dioze prestatie tegen West Duitsland treurde daar nie mand den fout op fout. De Nederlan- Een uiterst tevreden coach Cees ders daarentegen liepen van inspiratie en glipten de Duitsers aan alle kanten voor bij alsof zij er niet stonden. Vooral Ron Steens had het dit maal op zijn heupen. Hij was o- -xal te vinden en gaf enkele onnavolgbare solo's ten beste. Tania was er na afloop snel bij om vooral de nieuwe spelers relativerend toe te spreken. „We hebben nu wel met 41 van de Duitsers gewonnen, maar daar moeten we ons na tuurlijk niet blind op staren. Het zou niet reëel zijn te stel- Ron Steens(rugnummer 14) was één van de uitblinkers in het Nederlandse hockeyteam len dat West Duitsland ineens niet meer kan hockeyen". „In de grote toernooien moet er met die jongens heus terdege rekening worden gehouden. Maar deze overwinning bete kent toch een aardige opkikker. Het spelconcept werd veel beter uitgevoerd dan zondag tegen Spanje. Nu liepen de aanvallen meer over de vleugels en als er iemand mee naar voren ging werd zijn plaats op tijd overge nomen. Daardoor konden wij ook steeds gevaarlijk blijven". Gevaarlijk was Nederland, dat zich in de weldadige zon lustig uitleefde, inderdaad vrijwel voortdurend. Na een vroege strafcorner (Nederland kreeg er in het gehele toernooi slechts zes te nemen, waaruit een doel punt voortkwam), die niets op leverde, zette Steens Nederland in het goede spoor door een fraaie voorzet van de actieve linksbuiten Jan Boerma hard en hoog achter doelman Rott te meppen (1—0). Het was teke nend voor de instelling van de nationale equipe dat een snelle tegentreffer van Trump na slecht wegwerken in de verde diging geen terugslag inleid de. Integendeel. In de 15e mi nuut scoorde Lunter uit de re bound na een vrije slag van Pierik (2—1). Intussen begon Leefers steeds meer last te krijgen van een spierverrekking, die hij al snel na het begin had opgelopen. „Ik had me op een gegeven mo ment wat te ver uitgerekt", zei de kleine HGC-er later. Hoewel Leefers al in dé negende mi nuut aangaf liever gwisseld te willen worden („Ik wenste me niet te forceren"), ging hij pas twaalf minuten later naar de kant om plaats te maken voor de lange Wouter Kan. Nederland bleef het spel dicteren en vergat daarbij niet de nodige variatie in de combinaties te houden. Aanvoerder Bolhuis pepte de spelers op waar dat nodig was en ook Ties Kruize toonde er weer zin in te hebben zonder tot grote hoogte te stij gen. De Duitsers, die wel lood in de benen leken te hebben, konden of wilden het hoge tem po niet volgen. Ook doelman Rott begon steeds meer steekjes te laten vallen. Drie minuten voor rust raakte hij bij een uitlooppoging de bal- kwijt en de felle Boerma zag zijn kans schoon. Toch zou zijn schot en kele decimeters naast zijn ge gaan als Freise niet had ge meend er een stick voor te moe ten steken waardoor de bal juist in het dóel ketste (31). In de rust haalde Budinger twee gerenommeerde spelers uit zijn team. Laatste man Peter, die een verwonding aan zijn hoofd had opgelopen, en Kaessmann werden gewisseld voor Beek en Bachmann. Stroedter schoof naar de ausputzerspositie, maar hij kon niet voorkomen dat Nederland zich opnieuw scoringskansen creëerde. Nadat de onvermoeibare Steens voorlangs had gekogeld besloot hij in de 45e minuut een ver bluffende solo met het mooiste doelpunt van de» wedstrijd (4—1). Hoewel Nederland in de resterende tijd doelman Rol bepaald geen rust gunde flauw de het overwicht toch wat ai maar de Duitsers waren niet bi machte de nederlaag een wa minder vernederend aanzien t geven, ook al door uitstekent werk van doelman Derk Doyei die in betrouwbaarheid zeke niet onder hoeft te doen vooi Maarten Sikking. Sportwereld BISCHOFHOFEN Will; Puerstl won de Vierschanser toernee, een reeks skischans springwedstrijden. Zijn landge noot Fedërer (Oos) werd twe« de. ROME Bondscoach Bernardini van Italië werd na afloop van LazioJuventus bedreigd door Romeinse supporters die hem verwijten dat hij spelers van Lazio passeert voor het natio nale team. Politie ontaette Ber nardini. ROTTERDAM Frans van dei Heide rekent niet meer op spe len dit seizoen. Na zijn dubbele beenbreuk tijdens AZExcel sior verklaarde hij nog niet tt weten of hij nu definitief stopt Van der Heide is 33 jaar. (Van onze sportredactie) HAARLEM Tegen Feyenoord was hij er nog bij. Eén week later ontbrak Wytze Couperus in de basisopstelling van Telstar.- Een opstelling die nooit meer de naam van de Haarlemmer zak vermelden. Eind vorige week$ kreeg Couperus (32) van een hartspecialist te horen, dat het vöor hem beter was om met sport te stoppen. Wytze Coupe rus zal Telstar missen. Telstar zal hem missen. Hij zal het pu bliek vanuit de middencirkel van sportpark Schoonenberg niet meer toezwaaien. Wytze Couperus heeft definitief een punt achter zijn ruim 16-jarige voetbalcarrière gezet. -De-man die op 16-jarige leeftijd zijn voetballoopbaan begon, omdat het straat voetbal in Amsterdam een grote aantrek kingskracht op hem uitoefende is uitge- voetbald. Dat Wytze Couperus zijn carriè re na zestien jaar zo abrupt zou moeten afbreken, kwam ook voor hem als een verrassing. „Het is inderdaad voor mij ook plotseling gekomen. Vrijdagmiddag vertelde de cardioloog, bij wie ik al enige tijd onder behandeling ben, dat het beter was om er mee te stoppen. In eerste instantie is dat een broodnuchtere mede deling, die als tegenvaller op je dak komt. Een tegenvaller, maar beslist geen ramp. Anders had ik misschien aan het eind van dit seizoen of misschien volgend jaar moeten stoppen. Uiteindelijk ben ik 32 jaar. Kijk als je 25 of 26 bent is dat natuurlijk heel anders". Het feit dat Wytze Couperus last had van zijn hart was niets nieuws voor hem. Vooral de laatste tijd liep zijn hartslag bij inspanningen nogal op. Maar daar heeft de Telstar-spits al vaker mee ge worsteld. Couperus: „Drie jaar geleden ben ik bij Den Haag ook onderzocht Toen werd gezegd dat het geen kwaad kon en dat voetballen geen enkel risico met zich zou meebrengen. Toen ik er onlangs meer last van had op een training, ben ik naar de clubarts De Koning gegaan. Die heeft mij toen onderzocht op de medische afde ling van Hoogovens, waar hij als bedrijf sarts werkzaam is en heeft mij vervol gens doorgestuurd naar de cardioloog. Uit het cardiogram bleek, dat ik geen risico's meer mocht nemen en dat sport taboe was". Zwerver Wytze Couperus heeft zich de bijnaam „Zwerver" verworven. Van het Amster damse Blauw-Wit, waar hij als amateur begon stapte hij over naar Leeuwarden. Het Zaandamse Z.F.C. volgde. Daarna Haarlem, Den Haag (ADO) en Amster dam om bij Telstar te eindigen. Ook heeft de Telstar-spits, die in Over- veen woont, nog eenmaal het Oranjeshirt mogen aantrekken. Maar dat is nu alle maal voorbij. Couperus: „Ik heb met erg veel plezier bij Telstar gevoetbald. Maar niet alleen bij Telstar, ook bij ADO én bij Haarlem. Het doet je wat als speler om veertien weken lang aan de top van de eredivisie te staan met je ploeg. Ook al moest je Ajax, toen nog met Cruyff nog krijgen. Maar ook da periode bij Haarlem met de promotie naar de eredi visie, was bijzonder leuk. Voetbal is voor mij altijd vrij betrekkelijk geweest. Het ene moment werd je verheven boven de rest van de spelers. Je vrienden. Het Wytze Couperus staat niet op straat. „Ik heb mijn modeboetieks nog", zegt hij. volgende moment kon je erg diep de grond in worden getrapt. Voetbal heeft voor mij nooit op het eerste plan gestaan. Juist omdat het zo betrekkelijk is. Dat wil niet zeggen, dat ik niet met optimale inzet heb trachten te voetballen. Uiteinde lijk trainde ik bij Telstar viermaal per week. Maar ik heb bewust nooit van voetbal moeten leven. Ik sta nu niet op straat, daar heb ik wel voor gezorgd. Ik heb mijn modeboetiek en daar heb ik een goed bestaan in. Ik hoef dus nu niet te zeggen, van nu kan ik niet verder". Aldus Wytze Couperus. Voor eredivisieclub Telstar is het stoppen van Wytze Couperus in feite ook als eèn verrassing gekomen. „Het is ook poor de week tegen Go Ahead Eagles ben je er niet meer bij. Wanneer je als elftal op een dergelijke manier een speler moet verliezen is dat rot Ook al omdat Telstar zeker niet dik in de voorhoedespelers zit We missen nu een spits en dat is erg jamroer. Maar ik heb moeten kiezen; voetballen totdat ik er dood bij neer val of geen risico's nemen. Uiteraard kies je als speler dan voor het laatste. Uiteinde lijk heb ik ook een vrouw en een zoon en heb' nog een tijd voor de boeg. En als je dan voor zo'n keuze wordt geplaat st, kies je uiteraard voor je gezin. Ik moet echter toegeven, dat ik het voetballen wel zal missen." PAULUS DE BOSKABOUTEREN DE BUITENBORREL L-66: .,Ik heb je wel gezien, ouw toverkol", ik wel bij jou", lachte Salomo, die goed voorzichtig zijn staart naar buiten. Met een riep Salomo uitdagend. ..Kom maar ens geluisterd had waar de stem vandaan hatelijke heksegil wierp Eucalypta zich op tevoorschijn als je durft". „Ik durf best. kwam en toen gaf hij opeens een fikse die staart en joelde: „Ziezo baasje, nou heb maar ik kan niet", piepte Eucalypta. „Er stomp, die er overigens nét naast was ik jou tc pakken. Jij wou me plagen hè? is me een klein ongelukje overkomen en „Haha". grinnikte dc raaf. „ik krijg je wel. Ga je gang maar!" daardoor kan ik niet bij je komen". „Maar wacht maar". Daarbij stak hij nogal on- SUSKE EN WISKE DE, POEZELIGE POES

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6