- Droom van Hoogmadese zelf bouwers wordt werkelijkheid Hans den Hollander op bijzondere wijze in de schijnwerpers HONDEN WEDSTRIJD IN DUINGEBIED Rijnsaterwoude haalt verleden weer terug Sassenheimse kapper stapt met pijn in het hart uit het vak DINSDAG 7 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 HOOGMADE Langzaam maar zeker wordt de droom van Piet van Goozen (25), Aad van der Pouw-Kraan (24) en Henk Brunt (27) werkelijkheid. Van hun zelfbouw woningen staan de muren voor ongeveer een kwart overeind. Praktisch elke vrije minuut besteden zij aan hun woningen, die aan de Van Alcmaerlaan in Hoogmade komen te liggen. Zodra het licht wordt zijn ze zaterdags en elke snipperdag op „hun" terrein te vinden. Tweemaal per week komen ze 's avonds bijeen om het nodige „binnenwerk" te verrichten. In november 1973 schreven de twee Hoogmadenaren, Piet van Goozen en Aad van der Pouw- Kraan en de Woubruggenaar Henk Brunt, alle drie spelers in het eerste elftal van MMO in op een door de gemeente aangeboden stuk grond voor zelfbouw. „We hebben erg veel medewerking van de gemeente gehad, om zo snel mogelijk te gaan bouwen", aldus Aad van der .Pouw-Kraan. „Een paar keer is men voor ons naar Den Haag geweest om de nodige goedkeuringen te krijgen." Ondertussen zaten de drie zelf bouwers ook niet stil. „In onder ling overleg hebben we bepaald hoe de huizen er ongeveer uit moesten komen te zien", aldus Anneke Van der Pouw-Kraan. „Je kunt alles niet precies zo krijgen als je het wilt hebben want om voor voor rijkssubsidie in aanmerking te komen moeten de verschillende kamers aan di verse eisen voldoen". Het ont werp voor de huizen die aaneen gesloten worden gebouwd werd gemaakt door het architecten bureau Van Leeuwen uit Vleu ten. De huizen, die naar de bouwers hopen volgend jaar betrokken kunnen worden, hebben een „Z"-vormige kamer met open keuken en een hal. Op de eerste verdieping komen drie kamers en op de tweede verdieping twee met een dakkapel aan de achterkant. De hoeveelheid grond om de huizen heen is de zelfbouwers wel tegengevallen (een klein voortuintje, een meter langs langs het blok en onge veer drié meter achter de hui zen). „Dat stelde ons eerst wat teleur, maar ach, het kan nooit helemaal honderd procent zijn", aldus Henk Brunt blijmoedig. Bagger De zelfbouwers van Hoogmade: V.l.n.r.: diens vrouw Aneke v.d. Pouw-Kraan en Piet van Goozen, Adrie v.d. Pouw-Kraan, Henk Brunt. temperen bleek wel uit de wa ren". Ze hebben het wel gewe ten. Aad van der Pouw-Kraan: „Met die regen van van bagger". Tot nu toe hebben ze alleen nog het hei-werk aan een firma moe ten van de laatste maanden hen we vooral in het begin tot onze knieën in de bagger." Tot nu hen hebben ze alleen nog het hei-werk aan een firma moeten overlaten. Al het overige bij voorbeeld fundering leggen vlechten en metselen, wordt door hen zelf gedaan. „En dat terwijl geen van drieën metse laar is", zegt Aad. (Hij is kraan machinist en de andere twee verdienen hun brood als tim merman). Henk Brunt voegt er aan toe: „Het is een kwestie bezig", afkijken, dan kun je het Natuurlijk is de hulp die vrien den, bezig" en familieleden de zelfbouwers bieden, van groot belang voor het welslagen van het project. „Op zaterdag zijn we vaak met z'n twintigen be zig" zegt Henk Brunt. „Als het in dit tempo doorgaat hebben we voor de vakantie het dak erop." Bij die gelegenheid zal er door de zelfbouwers en helpers een feestje worden gebrouwen. „Dat stellen we expres tot die datum uit omdat je niet aan het feesten kan blijven. Bij het heien van de eerste paal, bij het leggen van de eerste steen. Het lijkt ons dat daardoor het tempo eruit gaat" En dat is het laatste wat de zelfbouwers willen. Voor Henk en Piet is het gereed ko men van hun huis een aanlei ding om te gaan trouwen. Aad woont met zijn vrouw en 11 maanden oude dochtertje in een tamelijk vochtige boerderij aan de Kerkweg, die zij van dochter tje. gemeente huren. De vrouwen dochtertje, de zelf bouwers komen er in deze fase van de bouw nog niet aan te pas. „Ik zou wel willen", zegt Anneke Van der Pouw-Kraan. „Maar ik zit met mijn dochter tje." Mijn taak blijft tot nu toe beperkt tot het zetten van kof fie." Ongetwijfeld zullen ook zij over een paar maanden kunnen worden ingeschakeld. Bijvoor beeld bij het verven, het naaien van gordijnen en het inrichten van de huizen. De nieuwe huizen zullen de toe komstige bewoners volgens een ruwe schatting zeventigduizend gulden kosten. Een schijntje wanneer daarbij bedacht wordt dat op het ogenblik in Hoogma de herenhuizen worden ge bouwd van honderdzeventigdui zend gulden. In die zeventigduizend gulden is de grondprijs van zestiendui zend gulden die per huis moet worden betaald aan de gemeen te inbegrepen. „Die prijs zijn we mondeling overeengekomen met de gemeente. Later hoorden we dat de gemeente de grond voor drie gulden per m2 had gekocht Dat betekent dat zij ongeveer vijfennegentig gulden per m2 op de grond verdient." aldus Anne ke v.d. Pouw-Kraan. poging tot beknibbelen op de grondprijs achten de v.d. Pouw- Kraan, diens vrouw Anneke v.d. Pouw-Kraan en Henk Brunt Vogels die prijs. We maken ons er niet druk over. Voorlopig gaat het met de v. d. Pouw- Kraan, diens vrouw Anke v. d. Pouw-Kraan en Henk Brunt. Hans den Hollander met een van zijn ontwerpen. Van o e correspondent NOORDWIJK Op zaterdag 18 januari a.s. organiseert de Ne derlandse Spaniel Club in de duinen van het Amsterdams Waterleidingbedrijf in het Lan- geveld een veldwedstrijd, gel dend voor toekenning van de internationale- en nationale kampioenstitel. Gestreden wordt om de „Kogge Wanderp- reis" (een hert op voetstuk). De wedstrijd wordt voor de eer ste maal in Noordwijk gehou den. Het betrokken duingebied maakt deel uit van het jachtter rein van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. De wedstrijd staat open voor alle Spaniel-variëteiten, onder ande re Ierse waterspaniels, Engelse Cockerspaniels, Springerspa- niels, Welsh-spring, Fields-spa niels, en dergelijke. Als eis is gesteld, dat de honden reeds een jachtkwalificatie moeten bezitten. Vooral het 's middags plaatsvin dende waterwerk van de spa niels belooft interessant te wor den. Keurmeesters zijn ir. J. B. F. Bosch Ridder van Rosenthal, H. O. Horstmann en P. J. G. Rooyakkers. Ir. Dorhout Mees fungeert als officieel geweer. De ingeschreven honden vormen het puikje van de jagende spa niels. Noordwijk is in de wed strijd vertegenwoordigd, onder meer door twee honden van de politie-inspecteur Couzijn. Het zijn de wereldkampioen „Har vey van de Malpey" en „Aphro dite of the Cockerplace", speci fieke tentoonstellingshonden, die echter ook in veld wed strij den hun mannetje staan. Eerst genoemde veroverde de vorige maand op een nationale veld wedstrijd in Frankrijk een der de plaats, terwijl Aphrodite op een internationale veldwed strijd op een vierde plaats eind igde, en wel met de kwalificatie uitmuntend. De deelnemers verzamelen zich in café-rest. De Duinrand. De wedstrijd begint 's morgens om 9 uur en zal tussen 4 en 5 uur nam. afgelopen zijn. Belangstellenden dienen er reke ning mee te houden, dat voor het betreden van het wedstrijd terrein een duinkaart nodig is. Dank zij een besluit van de Rijnsatcrwoudse raad zullen in het centrum van deze gemeente eenentwintig straatlantaarns worden geplaatst. Soortgelijke lantaarns werden rond de eeuwenwisseling door de Leidse Lichtenfabriekcn aange bracht in veel plaatsen in de Leidse regio. De raad heeft het oog op deze sfeervolle straatverlichting laten prefereren boven moderne verlichting om „een stukje romantiek uit het verlden weer terug te brengen" De Rijnsaterwoudse smederij Van Ipéren zal de lantaarns vervaardigen. Eén exemplaar heeft men inmiddels gereed. Het ligt in de bedoeling dat de 21 lantaarns binnenkort op feestelijke wjze in gebruik zullen worden genomen. Op de foto smid Piet van Iperen, die persoonlijk de laatste hand legt aan de eerste in ere herstelde straatlantaarn. Inbraak in supermarkt Van onze correspondent Noordwijk - Door het forceren van een raam aan de achterzij de van het pand hebben inbre kers zich toegang verschaft tot de supermarkt Verwey aan het Rederijkersplein. Zij haalden voor enkele duizenden guldens aan rookartikelen en etenswa ren weg, die met een bood- schappenwagehtje van de zaak naar een gereed staand vóer. tuig werden gereden. Een melk- leverancier vond 's morgens de deur van de winkel open en waarschuwde de politie. Derde prijs voor goochel- wondertje Van een onzer verslaggevers KATWIJK - De 9-jarige Silvia Diana Vermeulen heeft de der de prijs behaald op een inter nationaal concours voor goo chelaars in Utrecht. Het Kat- wijkse goochelwondertje had slechts anderhalve punt min- der dan de eerste prijswinnaar, silvia Vermeulen kwam enige maanden geleden in het nieuws toen ze tijdens een jeugd-goo- chelconcours in Dordrecht eveneens de derde prijs weg haalde. Bovendien kreeg ze toen nog een prijs voor origina- litiet. •nmiddels heeft Silvia vijftig aan biedingen gekregen voor optre dens in den lande. „Daar kun nen we natuurlijk niet op in gaan. De school gaat voorlopig nog voor", aldus moeder Ver meulen resoluut. Van onze correspondent Ter Aar De nieuwjaarsreceptie gisteravond van het gemeentebe stuur van Ter Aar was in een bijzonder jasje gegoten. De kulturele Vereniging van Ter Aar had voor elkaar gekregen dat plaatsgenoot en kunstenaar Hans den Hollander in de ontvang struimte van het gemeentehuis mocht exposeren terwijl de inwo ners van Ter Aar in dezelfde ruimte elkaar het beste toewensten voor 1975. Deze samenloop van omstandig heden zette Den Hollander daardoor op een plezierige ma nier in de schijnwerpers. De bescheiden kunstenaar liet op deze expositie in zijn werken, voornamelijk aquarellen, de verbondenheid met zijn geboor teplaats duidelijk naar voren komen. Het .polderlandschap als wijds beginsel levert verras send speelse effecten op. Als leerling van Piet Clement leerde Den Hollander in 1967 het lithografisch handdrukken. Zijn werk lijkt wat op dat van Lucebert en Roger Ravael, twee kunstenaars van wiens werken hij veel heeft opgestoken. Be wonderaar is Den Hollander van de wereldbekende graficus Escher. Den Hollander heeft in de afgelo pen jaren al heel wat opdrach ten te verwerken gekregen. Af fiches, illustraties, platen, hoe zen, boekomslagen en het ver vaardigen van een muurschil dering in de Amsterdamse J.W.9-sociëteit. Hans den Hol lander vqltooide in 1973 zijn studie aan de Gerrit Rietveld Academie. Er was veel te zien op die expositie van deze kunst enaar. Onder meer het grillige „Orakel vai\ Thor" en een serie van vier aquarellen over het thema Boom. Grafsteentje is terecht Noordwijk Het siersteentje met de lantaarn dat vermist werd van een der graven op de r.k. begraafplaats aan de Gooiweg is terecht. Een bezoeker trof het in struikgewas aan en nam het in bewaring. „IK ZAL MIJN KLANTEN MISSEN' Van onze correspondent Sassenheim - Weer gaat er een Sassenheimse zaak dicht. Dit keer niet om economische redenen, maar wegens de leeftijd en het gebrek aan opvolging. Het is de bekende herenkappers zaak Van Dijk aan de Hoofdstraat. Kapper Van Dijk (69) vindt het welletjes al gaat de sluiting van de zaak hem wel erg aan het hart. Hij zegt dan ook: „Deze beslissing heeft mij veel moeite gekost. Mijn vrouw en ik zijn er lang over bezig geweest, maar mijn verstand zei dat ik met mijn leeftijd rekening moest houden. Het ergste vond ik afscheid te nemen van mijn vertrouwde klantenkring. In de loop der jaren was er een hechte band tussen ons gegroeid". Kapper Van Dijk, van huis uit Groninger, kwam in 1929 naar Sassenheim. Tegen een loon van 20 per week trad hij in dienst bij" kapper Jan de Jong, op de hoek van het Kerkpad. In 1933 stapte Van Dijk over naar Piet Franke in de Floris Schouten straat. Inmiddels waren de donkere crisisjaren aangebroken. Dat was de tijd dat een scheerabonnement (10 maal) één gulden kostte en het knippen een kwartje (voor de jeugd drie stuivers). In maart 1940 zag Van Dijk kans voor zich zelf te beginnen. In de Hoofdstraat kocht hij een leegstaand winkelpand. Het ging hem direct al voor de wind. De eerste de beste dag al stonden vroeg in de morgen de mensen te dringen om door Van Dijk geknipt te worden. Burgemeester Gouverneur was toen zijn eerste klant. Al gauw moest er toen een bediende bijkomen. De oorlogsjaren verliepen niet zonder moeilijkheden. Zo moest op last van de Ortscommandant een speciale knipavond gehou den worden voor leden van de Duitse Weermacht. Van Dijk, die niet de schijn op zich wilde laden Duitsgezind te zijn, bedong dat hiervoor ook de andere Sassenheimse kappers ingeschakeld zouden worden. En dat gebeurde. Éénmaal werd Van Dijk door een Feldwebel bedreigd. Deze wilde na sluitingstijd nog worden geholpen. Van Dijk weigerde en het scheelde toen maar weinig of er waren voor de Sassenheimse kapper moeilijkheden ont staan. Dankzij ingrijpen van de Ortscommandant kwam de zaak toch nog op zijn pootjes terecht. Na de oorlog nam de drukte omstreeks de zestiger jaren af. Van Dijk: „De zgn. „new look" zorgde voor een verminderde toeloop. Bovendien kon ik mij geen bediende meer permitteren Kapper Van Dijk: hechte band met klanten. omdat de prijzen in verhouding met de sociale lasten geen gelijke tred hielden". De bekende Sassenheimse kapper komt nu ruimschoots in zijn vrije tijd te zitten. En Van Dijk weet daar wel weg mee. Naast zijn drukke werkzaamheden is hij, evenals zijn vroegere colle ga's De Jong en Koster, altijd een verwoed schaker geweest en dat is hij nog steeds. Bovendien vist hij graag en is hij een liefhebber van opera en operette. Nieuwveense peuter verdronken in speelbad Alphen aan de Rijn De 4-jarige Frits Harmens uit Nieuwveen is maandagmiddag verdronken in een speelbad in een dagverblijf voor geestelijk gehandicapte kinderen in Alphen aan de Rijn. De jongen, die een ogen blik aan de aandacht van de leiding was ontsnapt werd na enkele minuten in het 60 centi meter diepe water gevonden. „Lieven de Key" nieuwe eigenaar Wassenaars thee-koepeltje Van onze correspondent WASSENAAR De theekoepel op de buitenplaats „Wiltzanck" wordt eigendom van de stich ting „Lieven de Key", een in Den Haag gevestigde dochtc- rlnsteliing van de Monumcn- tenstichting, die zich ten dool stelt gebouwen met historische waarde te doen bewonen. Begin 1968 werd de koepel door de gemeente Wassenaar ver kocht aan de Nederlandse Mo numentenstichting voor een symbolische prijs van één gul den. De stichting heeft met be hulp van subsidies van provin cie en rijk de koepel geheel gerestaureerd. 3. en W. hebben verklaard een optie bij verkoop van de koepel te willen behouden. Op 13 ja nuari zal de raadscommissie technische diensten haar advies in deze zaak uitbrengen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5