Tekort Leiderdorp verviervoudigd UITGEBREIDE VF.RKFFRSMA ATRFGF.I.FN OM KATWIJK A.D. RIJN LEEFBAAR TE HOUDEN Stagnatie in groei Leiderdorp Vijftig jaar bij elkaar Parkeerverbod op deel van Leidseweg-Noord LISSE GEEFT GEEN SUBSIDIE VOOR FRELIMO-COLLECTE PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 7 JANUARI 197 Valkenburgse weg De geprojecteerde wegenstructuur rond Katwijk aan den Rijn Van onze correspondent KATWIJK De gemeente Katwijk belegt komende vrijdagavond om acht uur een hoorzitting in „Open Hof", om de bewoners van Katwijk a. d. Rijn in de gelegenheid te stellen kennis te maken met de in de toekomst te verwachten verkeersmaatregelen. De toenemende intensiviteit van het verkeer op een van de belangrijkste invalswegen, de Sandlaan, en het stijgende gebruik van zgn. „Sluipwegen" enerzijds en het uitblijven van de aanleg van de provinciale weg, de S.4, anderzijds, hebben de gemeente er toe ge dwongen een aantal verkeersregulerende maatrege len op te stellen om de leefbaarheid en de veiligheid in dit deel van het dorp te beschermen. Hierbij is rekening gehouden met de spoedige realisering van de Laan van Nieuw-Zuid, die in een later stadium rechtstreeks verbonden zal worden met de provincia le weg SI. Met name de Rijnstraat, die nu ongeveer een derde van het verkeer uit Leiden te verwerken krijgt en de Tulpstraat, die als uitgangsroute nogal populair is, worden ontlast. De Molentuinweg zal in de toe komst meer verkeer te verwerken krijgen, maar kan echter niet worden verbreed. De weg kan wel door gecoördineerde verkeersmaatregelen op verschillen de kruispunten, een betere doorstroming verkrijgen. Zowel voor het verkeer in de Rijnstraat als in de Tulpstraat zullen drempels worden aangelegd. Voor de Rijnstraat wordt bovendien gedacht a'an eenrich tingsverkeer in de richting Noord-Zuid. Het verkeer met de bestemming Katwijk aan den Rijn zal zoveel mogelijk over de Wassenaarseweg worden geleid. Om het verkeer toegang te verlenen tot de Rijnstraat zal de Van der Perkstraat tot de Wasse naarseweg worden verlengd. Voorgesteld is voorts om de Zonnebloemstraat tussen Tulpstraat en Dah liastraat voor auto-verkeer te stuiten. De heer Andeweg, wethouder Bergman en de heer Slootweg wijzen op een kaart een aantal verkeersknelpunten aan, die in de toekomst ontlast zullen worden. Van onze correspondent LEIDERDORP De be groting van de gemeente Leiderdorp vertoont voor 1975 een tekort van ongeveer 1,2 miljoen gul den. Vergeleken met de begroting voor 1974 is het tekort negen ton ge stegen. Volgens b en w zijn er tal van oorzaken voor deze forse stijging van het tekort: het zou onmogelijk zijn dit aan één oorzaak toe te schrij ven. Het college noemt onder meer de sterk ge stegen kosten voor de wegenaanleg en het on derhoud, de plantsoe nendienst en de exploita tie van het lager onder wijs in 1975. De inkom sten zijn daarbij sterk achtergebleven. De tota le gemeente-begroting; omvat ƒ24,5 miljoen (in 1974: 20,1 miljoen). Voor ieder van de 18.500 inwoners is dat 1.325,88. In 1974 was voor iedere inwoner nog maar 1.112,36 uitge trokken. B en w verwachten het tekort in de eerstkomen de vier tot vijf jaar te kunnen saneren met be hulp van de beleidsplan ning. Op basis van deze verwachting rekent het college er op dat Gede- (Van onze correspondent) LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp telde op 1 januari ongeveer 18.500 inwoners. Een jaar eerder waren dat er nog maar 18.341. Dit bete kent een betrekkelijk geringe stijging (0,87 pro cent) van de plaatselijke bevolking vergeleken met de daaraan voorafgaande jaren. Zo nam het aantal inwoners in 1972 en 1973 nog toe met respectievelijk ongeveer 9 en 5,5 procent. In die jaren kwam het uitbreidingsplan Binnenhof ge reed voor bewoning. Naar het zich laat aanzien zal ook dit jaar de bevolkingstoename in Leider dorp betrekkelijk gering zijn. Het volgend jaar, als het eerste deel van het uitbreidingsplan Voor hof gereed komt, kan weer een forse stijging tegemoet worden gezien. Het woningbestand op 1 januari was ongeveer 5500. Deze cijfers komen voor in de toelichting op de begroting voor 1975 van Leiderdorp die een dezer dagen van de persen kwam. Leiderdorp is. zo blijkt uit de cijfers, ook een betrekkelijk johge gemeente. Zo telde de gemeente in 1972 ruim vier procent meer jongeren tot 19 jaar dan de gemiddeld in de Nederlandse bevolking aanwezige vertegenwoordiging van deze groep. Iets minder duidelijk was in dat jaar de overver tegenwoordiging van de leeftijdsgroep 20 tot 40-jarigen. Dóarentegen zijn er in de gemeente, in 1972, maar de helft van het aantal bejaarden te vinden dat op grond van de Nederlandse bevolkingssamenstelling verwacht mocht wor den (4,8 procent tegen 10,3 procent in Nederland en zelfs 11,2 procent in Zuid-Holland). In de afgelopen drie jaar is in deze verhoudingen overigens wel enige, zij het geringe, verandering gekomen. Met name door het gereedkomen van Leythenrode en de flat in Binnen hof kan het aantal bejaarden in de gemeente verhoudingsge wijs wel enigermate zijn toegenomen. puteerde Staten de be groting zullen goedkeu ren. zde begroting voor 1975 is mee voorbereid door een begrotings commissie uit de raad. Deze bestond in hoofdzaak uit de leden van de commissie finan ciën en belastingen. „Wij heb ben deze samenwerking positief ervaren omdat daardoor de raad, althans de fracties van de raad, eerder bij de begroting wordt betrokken dan wanneer deze kant en klaar vermenig vuldigd is", zo schrijft het colle ge in het voorwoord bij de be groting. „Het tekort voor 1975 is te groot om", zo schrijven b en w, „het met enkele administratieve ma nipulaties of interne verschui vingen beduidend te verlagen, laat staan weg te werken". Voor de bestratingen en het wegenonderhoud is in de begro ting voor 1975 ruim 550 duizend gulden meer uitgetrokken. Dat bedrag blijkt nodig om, nu on der andere het bestemmings plan Binnenhof geheel gereali seerd is, de daarin gelegen stra ten te onderhouden. De bij ge meentewerken in onderhoud zijnde oppervlakte zal in de loop van het jaar met 50 pro cent toenemen. Onderwijs Een andere belangrijke post die tot het grote tekort heeft bijge dragen zijn de hogere expploi- tatiekosten voor het lager on derwijs. Het resultaat daarvan zal, vergeleken met 1974, 330.000 ongunstiger zijn. Daarbij is rekening gehouden met de hogere uitkeringen van het rijk. Uit de cijfers in de begroting blijkt overigens ook dat voor 1975 een lager aantal leerlingen op de lagere scholen wordt verwacht dan in 1974: 1725 tegen 1850 in het afgelopen jaar. De trendmatige stijging van de personeelskosten, de uit breiding van het aantal arbeids plaatsen in het ambtelijk appa raat en de verhoogde bestuurs- kosten zullen, naar het zich laat aanzien, worden vergoed door een hogere uitkering uit het gemeentefonds. Daarnaast zul- lem de plaatselijke belastingen in 1975 zo'n 160 duizend meer moeten opbrengen dan in het afgelopen jaar. Belastingen De raad zal de begroting in haar vergadering van 24 februari a.s. behandelen. Vooruitlopend hie rop keurde zij in december al een aanzienlijke verhoging van de plaatselijke belastingen goed. Het ziet er niet naar uit dat deze belastingen, gezien het tekort, voor 1975 nog verder worden verhoogd. Een dekking van het gehele tekort zou bijna een verdubbeling van de (ver hoogde) belastingen vragen. B en w noemen dit onmogelijk. Zij streven er, samen met de raad, naar het tekort in een periode van vier tot vijf jaar te saneren. Daarvoor zal het nodig zijn de beleidsplanning 1975- 1979 zo snel mogelijk gereed te hebben.Op basis van die be leidsplanning kan dan een bud get-prognose voor die periode worden ontwikkeld die het mo gelijk maakt de uitkomst van de begrotingen in de komende jaren vrij nauwkeurig te schat ten. „De begroting van de ge wone dienst (de dagelijkse huishouding van de gemeente, red.), moet in een periode van vijf opeenvolgende jaren slui tend zijn. Dit met behoud van de mogelijkheid van overschot ten en tekorten binnen die pe riode", aldus b en w. Uit opmerkingen van de commis saris van de koningin, mr M. Vrolijk, tijdens diens werkbe zoek aan de gemeente in no vember mag worden afgeleid dat, wanneer het gemeentebe stuur een sluitende begroting over die periode aannemelijk maakt, G.S. de begroting goed keurt. Dit ondanks het tekort van deze omvang. Dorpsraad van De Kaag kiest nieuwe voorzitter (Van onze correspondent) KAAGDORP De algemene le denvergadering van de dorps raad De Kaag belegt op vrijdag 7 maart een bijeenkomst, waar een van de belangrijkste agen dapunten het kiezen van een nieuwe voorzitter zal zijn. De huidige voorzitter, de heer K. van der Rest zal zijn functie wegens te drukke werkzaamhe den elders moeten neerleggen. Dit werd gisteravond in een vergadering van de dorpsraad door vice-voorzitter Stokman bekend gemaakt. Van zijn zijde kwam gisteravond al het voor stel om de heer B. van Loen, directeur van de Leidse Raad van Arbeid, doch woonachtig in De Kaag, voor de vrijgekomen zetel voor te dragen. Het voor stel werd echter direct door Van Loen van de hand gewe- Voorhouter had te veel op Van onze rechtbankverslaggever DEN HAAG/SASSENHEIM - Een 48-jarige bollenhandelaar uit Voorhout is door de Haagse politierechter veroordeeld tot twee weken cel en een ontzeg ging van het rijbewijs van ne gen maanden. De Voorhouter had zich nogal gevaarlijk'ge dragen op de C. Clusiusweg in Sassenheim en bracht daardoor mede-weggebruikers in gevaar. De man bleek flink onder in vloed; de bloedproef gaf een alcoholpercentage promillage 2,15 aan. Het vonnis van de rechter was conform de eis van de officier van justitie. De Lissese „Eikenhorstbewoners" de heer M. Jonker en zijn vrouw A. Jonker-Ruwaard vie ren volgende week woensdag hun vijftigjarig huwelijksfeest. De bruidegom heeft bijna zijn hele arbeidzame leven in de bollen, bij de fa. De Graaf en Zonen, doorgebracht; eerst op de tuinen in Voorhout en later in Lisse. In de oorlog zijn de beide rasechte Katwijkers in Lisse gaan wonen. In 1965 werd de heer Jonker koninklijk onderscheiden vanwege zijn 40-jarig dienstverband bij De Graaff. Het feest wordt woensdag gevierd in het „Oude Koningshuis" in Sassenheim waar het echtpaar samen met hun twee kinderen en met de kleinkinderen hun vriendenkring tussen vijf en half zeven in de gelegenheid stelt de felicitaties over te brengen. (Van onze correspondent) VOORSCHOTEN Bewoners van de Leidseweg in de omge ving van de manege Van Zeist hebben het college van b. en w. dringend verzocht aandacht te willen besteden aan de ver keerssituatie op de Leidseweg tussen de Hofweg en de split sing De Hooghkamer. B. en W. stellen nu de raad, mede naar aanleiding van het verzoek, voor om een parkeerverbod in te stellen voor de noordoostelij ke zijde van dat deel van de Leidseweg. W. constateren dat door het i de gemeente Lei den van drie verkeerslichtenin stallaties op de Churchilllaan de Leidseweg thans door zeer velen gebruikt wordt als woon- werkroute. Maar niet alleen omdat vele automobilisten de grote doorgaande route via de Churchilllaan in Leiden-Zuid- west mijden, maar ook omdat de Leidseweg ter plaatse slechts 8 meter breed is en bo vendien is er voldoende alterna tieve parkeermogelijkheid om de doodlopende Hofweg, daar om gaan b. en w. verder dan het verzoek van de bewoners, die een oplossing zagen in de aanleg van parkeerhavens. Het trottoir is ter plaatse niet vol doende breed om op verant woorde wijze extra parkeerge legenheid te scheppen. De be woners hebben inmiddels inge stemd met de voorgenomen maatregel. Volgens de bewo nerscommissie zijn aanrijdin gen aan de orde van de dag. B. en W. spreken dat tegen, evenals de bezwaren tegen het parkeren van bezoekers aan de manege Van Zeist Alleen tij dens de weekeinden zijn hier grote evenementen en de toe stand is dagelijks onhoudbaar. r openbare wer ken zal vrijdagavond moeten beslissen op het verzoek tot het instellen van een parkeerver bod. Recht-in-eigen.- hand-nemers" veroordeeld DEN HAAG/BODEGRAVEN Een 32-jarige Bodegraafse stra tenmaker en zijn 34-jarige werkloze broer zijn door de Haagse politierechter veroor deeld tot boetes van respectie-, velijk 350 en 250 gulden en tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van één week. De broers hadden een Hilversumse automobilist, die door een klei ne verkeersfout een lichte aan rijding had veroorzaakt, een flink aantal verwondingen toe gebracht Atlete Marga Kortekaas in j Lissese raads commissie LISSE De bekende kogelstoot ster Marga Kortekaas, die ook; zeer actief is in het jeugdkamp, werk en de heer J. van Hens. bergen, staf-medewerker van het jongerencentrum Qbus, zijn! door b. en w. van Lisse voorge dragen voor benoeming in dt commissie voor sport en re creatie. Zij zullen de plaats in gaan ne-; men van de heren W. v.d. Geesl en P. A. van Beek, die bedankt hebben voor het lidmaatschap van deze c 300 deelnemers bosloop Sportclub Lisse (Van onze correspondent) LISSE In de bosloop, die jaar voor het eerst door d>:, afdeling jeugdvoetbal van ds Sportclub Lisse is georgani seerd, hebben in totaal 300 deel-i nemers mee gelopen. Op de vier kilometer werd de hoogstel prijs behaald door Chr. Damiro jr. en op de acht kilometer; eindigde de heer Verspeet uit! Sassenheim als eerste. De grote: opkomst heeft het bestuur van, de afdeling nu al doen besluiten! de bosloop volgend jaar te her- Inventarisatie bejaardenwerk Wassenaar WASSENAAR Een werkgroep gaat in Wassenaar inventarise ren wat er zoal op het gebied van de bejaardenzorg gebeurt; In totaal vierendertig vereni-; gingen en instellingen bewegen zich op dit terrein. Desondanks is er behoefte aan een aparte stichting bejaardenwerk en een speciale functionaris. In de werkgroep, die op 4 maart haar rapport hoopt uit te bren gen, hebben vertegenwoordi gers van de GGD, de gezond heidszorg, de bejaardenbonden, de diakonieën en het bejaar denwerk zitting. De heer Ben ders van het provinciaal opbou- worgaan is adviseur. Het secre tariaat van de werkgroep wordt gevoerd door de heer Bemel- mans, Cornells de Wittstraat 3, tel. 19430. (Van een onzer verslaggevers) LISSE De 3e Wereldwerkgroep Lisse krijgt van de gemeente Lisse geen 55 subsidie als bij drage in de kosten van een binnenkort in Lisse te houden huis-aan-huis collecte ten bate van de bevrijdingsbeweging Frelimo in Mozambique. Vol gens b. en w. van Lisse moet de werkgroep de aanloop- en organisatiekosten maar in min dering brengen van de uiteinde lijke totale bruto-opbrengst van de collecte, „zoals ook bij ande re collecten gebruikelijk is". In principe zou de Frelimo-collec- te in het geheel niet in Lisse i gehouden mogen worden om dat de uitgifte van het aantal- landelijke collecte-vergunnin gen in Lisse dit jaar het aantal te boven zou gaan. De NOVIB heeft zich echter vorig1 jaar terug getrokken als jaar lijks collectant, waardoor de 3e Wereldwerkgroep die plaats heeft mogen

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4