Allerlei(ds) Rehabilitatie Haver- en Gortebuurt: nu of nooit Geen straffen naar draagkracht VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Gemeente moet het goede voorbeeld geven DINSDAG 7 JANUARI 1975 'LEIDSE COURANT, PAGINA 3 nsMöKCSl Een beeld van de vrij ongedwongen sfeer gisteravond tijdens de nieuwjaars receptie van het gemeentebestuur in de Burgerzaal van het Stadhuis. De op komst van de burgerij was vrij mager tjes. Op de foto geheel rechts burge meester Vis en op de voorgrond links wethouder Verboom en zijn vrouw. Leiden Op de eerste zitting van de Leidse kantonrechter in 1975 waren de gevolgen van de teruggang in de economie dui delijk merkbaar. Het grootste deel van de verdachten was komen opdagen om de straf maar zo lang mogelijk te hou den in verband met hun finan ciële positie. Naast het gebrui kelijke aantal armlastige sch olieren en studenten waren er dit keer ook nogal wat onvrij willig werklozen die In deze tijd moeten proberen rond te komen van hun WW-uitkering. Als daar dan ook nog eens een flink bedrag af moet voor Vrouwe Justitia, komen de eer ste levensbehoeften in gevaar, meenden verschillende wets overtreders. Hoewel de recht bank doorgaans strak de hand aan de wet wil houden kon men gisteren in sommige ge vallen toch wel rekenen op de clementie van de kantonrech ter. Het bleven echter uitzon deringen. Het meeste geluk had gastarbei der B.A. uit Turkije. Hij had op de Veurseweg in Voorschoten gereden met een snelheid van 85 km. Normaal en dus ook in dit geval eist de Officier van Justitie het tarief van 3,- per km. Bij de eerste keer en 50 procent meer als men al' meerdere malen in aanraking is gekomen met de justitie. Voor meneer A. was het de eerste keer en een rekensommetje le vert dan het bedrag van 105,- op. Omdat hij van zijn schamel loon ook nog eens vrouw en kinderen in Turkije in hun on derhoud voorziet, zag Mr. Van Dijke ditmaal wel aanleiding het bedrag enigszins te mati gen. Zo rolde er tenslotte 70,- uit Een minder gelukkig lot was met selaar V.d. B. uit Leiden be schoren. Hij was een van de verdachten die helemaal geen werk hebben en van de WW leven. In de tijd dat hij nog wel werkte, had hij zich in Leider dorp voortbewogen op een op gevoerde Kreidler die boven dien nog erg veel lawaai maak te. Reden genoeg voor een pro- ces-verbaal. De brommer werd in beslag genomen om de on derdelen die er niet aan thuis hoorden te verwijderen. Na de ze overtreding had V.d.B. nog geprobeerd in het holst van de nacht de brommer bij het poli tiebureau weg te halen, hetgeen hem aanvankelijk nog lukte ook. Al met al voldoende aan leiding om voor de rechter te verschijnen. De Officier was mild in haar eis: ze beperkte zich tot de gepleegde overtre ding en vroeg daarvoor 50,- boete. De kantonrechter vond een zwaardere straf wel op zijn plaats, en was ongevoelig voor het feit dat verdachte werkloos was: „Ik veroordeel u tot 100 en wens u veel succes met het zoeken naar werk" In deze tijd van inkomensnivellering en be lastingen naar draagkracht is er dus kennelijk nog geen plaats voor straffen naar ver mogen. Vrouwe Justitia maakt geen onderscheid tussen rijk en minder rijk. Voor haar geldt: recht is recht, en misschien is het zo ook wel het beste. iiiiniiiiuiiiiininniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers LEIDEN "Als we alleen maar nieuwe wijken bouwen, raken we in de oude wijken evenveel woningen kwijt als er in de nieuwe bij komen. Daar- ,om moeten we de bestaande wijken behoeden voor verder verval en wat dat betreft zijn wc in een nu-of-nooit-situatie Met deze warme aanbeveling heeft wethouder C. Waal (ruim telijke ordening en verkeer) gis termiddag een globale opzet in de openbaarheid gebracht voor de rehabilitatie van de Haver- en Gortebuurt. Dat is het ge bied dat ligt tussen het Plant soen, de Kraaierstraat, de Gor testraat en de Vierde Binnen vestgracht. In het plan opgeno-, men zijn verder de direct aan grenzende bebouwing aan het Levendaal en de Kraaierstraat, alsmede het Bethlehemshof en het Tevelingshof. Aan de ge meenteraad zal binnenkort worden gevraagd zijn fiat te - geven aan de opzet, die vier I fasen omvat. De eerste daarvan I is vrij bescheiden van omvang en de laatste het meest ingrij pend. Een volgorde die onder meer is gekozen, aldus de wet houder, om van de ervaringen die bij de uitvoering van het plan geleidelijk aan worden op gedaan, het meest profijt te trekken en daarnaast om op korte termijn met de werk zaamheden een begin te kun nen maken. Eerste fase Een definitief plan voor het ten uitvoer brengen van de eerste fase wil hij in mei van dit jaar aan de gemeenteraad ter goed keuring voorleggen. Dit deel- plan zal de volgende voorstellen omvatten: afbraak van zes kleine wonin gen aan de Gortestraat 34, 36, Een blik in de verkrotte Haver- en Gortbuur. Illllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Leidse agenda ■1 43171, Zmderkerk- Nieuwjaarsinstuif Ned. Ver. van Stadhuis- Openbare vergadering raadscom missie economische aangelegenheden, aan vang 20 uur. Woensdag 8 Januari Raad voor de Milieuhygiëne, aanvang 16.30 Morsweg 10- Openbare vergadering Advies raad voor de Binnenstad, aanvang 20 uur. Apothefcendlenst: Havenapotheek, Hoven 18. Koombrugsteeg 7, n donderdagavond van 19.00 BOS-Telelonlsche Hulpdienst: tel ZS2XJI. imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Leidse bioscopen Udo: Steenstraat 39. tel. *24130: „The man wit the golden gun" De nieuwste James Bond-film, geprolongeerd. Tijden zie Stu- imera: Hogewoerd. tel. 24919 „Hoe vang ik Studio: SU-cnstraat 39. tel. 33210: Marieke van Nimhwegen" geprolongeerd. 18 jaar Dag 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zondag* OOk 16.45 uur Ret Haarlemmerstraat 52. tel. 25414: ..Kara- Ie Amazone s" 18 jaar dag. 19.00 cn 21.15 14 jaar. Dag. 14.30. 19.00 50, 52, 54 en 56 en bebouwing van het zodoende vrijkomende terrein met drie nieuwe wonin gen. verbetering van de woningen aan de Kraaierstraat 31 en 31a verbetering van de woningen aan de Vierde Binnenvest gracht 8. 9. 27 en 33. Deze panden zijn alle eigendom van de gemeente. De nieuw te bouwen huizen aan de Gorte straat zullen, afhankelijk van de vraag of men een goedkoper dan wel een duurdere uitvoe ring kiest volgens een voorlopi ge raming 222 of 314 hum- per maand moeten opbrengen. De hum van de te herstellen woningen aén de Kraaierstraat en de Vierde Binnenvestgracht zal waarschijnlijk worden opge trokken tot rond 100 per maand. Eveneens in de loop van dit jaar zal de gemeenteraad een voor stel bereiken voor de uitvoering van de tweede fase die, zo is de bedoeling, in 1976 zal wor den voltooid. Dit deelplan be helst de verbetering van de 39 gemeentelijke "hekjeswonin gen" aan de Haverstraat en de Gortestraat. Daarbij moet, zo heeft het college van b. en w. uiteengezet, een keuze worden gemaakt tussen twee mogelijk heden: herstel van de bestaande wo ningen waarna deze, gezien hun geringe oppervlakte (45 m2), al leen geschikt zullen zijn voor bewoning door alleenstaanden en bejaarden; het "verhelen" van twee wonin gen tot één woning die daarna voldoende ruimte biedt voor de huisvesting van een klein gezin. In de derde fase (1976) wil men op de eerste plaats de riolerin gen, de kabels en leidingen voor gas-, electriciteit- en wa tervoorzieningen vernieuwen. En ten tweede de woonomge ving aantrekkelijker maken door de aanleg van tuinen en openbare groenvoorzieningen op terreinen die vrijkomen na de afbraak van slechte panden bijvoorbeeld aan de Pakhuis straat/Gortestraat. De tuinen denken b. en w. te verhuren voor een bedrag van 150 per maand. Mogelijkerwijs zal in dit kader ook worden overge gaan tot versmalling van de openbare weg waardoor ruimte vrijkomt voor het creëren van voortuintjes. Laatste fase In 1977 wil men overgaan tot de uitvoering van het laatste deel plan dat moet voorzien in de aanpak van de resterende w& ningen en panden in de wijk Dat wil zeggen dat dan de meest verkrotte gedeelten van de Gortestraat ter hand zullen worden genomen. B. en w. wil len hiertoe in beginsel drie mo gelijkheden onder het oog zien: zo mogelijk verbetering van de panden; aanleg van tuinen of openbaar groen op door afbraak vrijge komen grond. Tot zover de globale opzet van het rehabilitatie-plan. Over de nadere uitwerking zal volgens de tekst van het raadsvoorstel "uiteraard intensief overleg met de bewoners plaats vinden. Dit met betrekking tot "de aan te brengen verbeteringen, die door de bewoners te verlenen medewerking en in het bijzon der de uit de verbetering van de woningen voortvloeiende huurverhoging". Overigens zijn de Haver- en Gort-bewoners ook bij de opstelling van boven geschetste raamplan al nauw betrokken. Dit plan is namelijk gebaseerd op onderzoek van de "projectgroep Haver- en Gort- buurt" waarvan behalve ge meenteambtenaren vier bewo ners deel uitmaakten, alsmede een afgevaardigde van de ad viesraad voor de binnenstad. De belangrijkste voorstellen van de projectgroep zijn op een drukbezochte hearing eind 1973 reeds aan de bewoners voorge legd die er toen unaniem hun instemming mee betuigen. Pakhuizen Als coödinerend orgaan bij het ten uitvoer brengen van de re habilitatie gaat optreden de af deling stedebouw van de Dienst gemeentewerken. Tot de taken van deze afdeling zal onder meer behoren: particuliere wo ningeigenaren stimuleren hun huizen op te knappen en pak huiseigenaren ertoe brengen om hun opslagruimten af te staan zodat ze kunnen worden afgebroken of mogelijk ver bouwd tot woonruimte. Een en ander wil, zo heeft de ervaring geleerd, nog wel eens moeilijk heden opleveren of althans veel tijd vergen. Het is om deze reden dat volgens b. en w. de gemeente bij de uitvoering van Om de jeugd wat speelruimte te geven zijn tal van straatjes al voor het verkeer afgesloten. de rehabilitatie moet beginnen met het herstel van haar eigen panden. "Om het goede voor beeld te geven". Van alle panden samen heeft de gemeente 32% in eigendom ter wijl zij van 40% van het wo ningbestand eigenaresse is. Het aantal woningen in de Haver- en Gortbuurt bedraagt momen teel 129 en het aantal pakhui zen, garages, bedrijven enz. 77. Aan het tot stand brengen van een afname in deze laatste cate gorie wil men in het bijzonder aandacht schenken bij de uit voering van fase III. Als pakhuiseigenaren niet bereid zijn vrijwillig hun opslagruim ten voor afbraak of verbouwing ter beschikking te stellen moet, zo vinden wethouder Waal en zijn ambtenaren, "in het uiter ste geval" tot onteigening wor den overgegaan. Verder wil de wethouder de mogelijkheid niet uitsluiten dat Leiden, in navol ging van Rotterdam extra aan trekkelijke verkoop-voorwaar den schept om eigenaren van pakhuizen en woningexploitan ten tot overdracht van hun ei gendom aan de gemeente te stimuleren. Concrete plannen voor vervan gende opslagruimte buiten de Haver- en Gortebuurt zijn nog niet ontwikkeld. Uitvoering van de eerste fase van het rchabilitaite-plan staan geen financiële beletselen meer in de weg. Het eerste deelplan vergt een gemeentelijke investe ring van vermoedelijk 350.000 tot 400.000 en daarmee is rekening gehouden in het inves teringsplan voor 1974 en 1975. De realisering van de tweede fase zal de gemeente tegen de 600.000 kosten. Hiermee is in het investeringsplan voor 1975 al ten dele rekening gehouden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiminiiiiiiiii Burgelijke stand Lelden - Geboren: Caroline Jonnne rlr v, J Koppcndrnaler-M J E van Zcill. Marvin Jody in v. M A G ScvrnJm H R H Broa den Bljkel, Hi-ndr Julia i Ra rladw C J M Spruit geb J^Bregman G urate Gleltjr Sophia .Ir v J C Zwi Barry <n v J E van Lecu- •nhurii, Tanja Annrk.- dr v A I' Vernteege, Mir.in jnbura I. Yvelle Antolnnetli. J Rell. I H er, Mar maart 1009 loon, II A Stol geb. 17 r 1898 echtgenote van J Bij, G J Koning geb N J Waumiai geb 27 maart 1900 man. M N Jansen geb. 19 nov 1922 echtgenote van J J W van Went, D L ven dm Iterg geb. 13 dec I0V2 man. P F Van Malderen get, 12 jan 1928 man. A C van der Morrl geb 8 Jon 1890 gehuwd geweest met J D Gehuwd J H de Korlc en M A J van O». J Hrui-.ee.A van Polanen. C S Alona en onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Kledingdiefstal Bij een inbraak in modemagazijn Proveste aan de Haarlemmer straat zijn 55 leren jasjes, 32 leren spencers, dertien lange jassen en ongeveer 30 kostuums gestolen, met een gezamenlijke waarde van dertigduizend gul den. De inbreker(s) kwam(en) het pand binnen door het force ren van de toegangsdeur. Er werd ook ingebroken in de vleugel van het pand Noord einde 2a, die wordt gebruikt door de K. W. J. (kritische wer kende jongeren). Een ruit werd ingeslagen en een bandrecorder en een dia- en filmprojector worden vermist In een stencil machine bleek een fles cola te zijn leeggegooid. Rijbewijs kwijt Een 41-jarige Leidse stratenma ker is door de Haagse politie rechter veroordeeld tot een week gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. De man was on der invloed met zijn auto op de provinciale weg bij Woubrugge tegen een lantaarnpaal, een abri en een boom gereden en liep daarbij verschillende ver wondingen op. Bij ondervra ging bekende hij een pilsje te hebben gedronken, maar wei gerde de bloedproef. Later kwam hij op zijn eerste beken tenis terug en gaf toe drie bier tjes te hebben gedronken. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van veertien da gen en een ontzegging van het rijbewijs van negen maanden geëist JEUGDTENNIS Op drie toernooien op binnenba nen heeft een jeugdselectie van het district Leiden van Kon. Ned. Lawn Tennisbond enkele aardige succesjes geboekt In de Prins Bernhardhoeve te Zuidlaren (Gr.) werd Tine Lan ge veld (Thean-AJphen) tweede bij de meisjes tot en met 12 jaar. Hetzelfde presteerde Hans v.d. Loo (Lisse) bij de jongens tm. 14 jaar. Nog opvallender waren de resul taten bij de wedstrijden op de banen van Veenenburgh B.V. te Hillegom. Peter Leyten (Lisse) eindigde als tweede bij de 12-ja rigen, Jackie Driessen (de Boekhorst) als derde en Tine Langeveld ook nu weer tweede bij de meisjes. Bij de jongens t.m. 15 jaar triomfeerde Hans v.d. Loo. Hij won ook het ge- mengd-dubbel met clubgenote Bernadette Tombrock. De dub bels bij de jongste groep wer den gewonnen door Tine Lan geveld met Carinne Heester mans (de Munnik) in het meis jes-dubbel en met René Maas in het gemengd-dubbel. De toernooien-cyclus sloot met het jaarlijkse treffen in Vlissin- gen. Ondanks z'n 10 jaren drong Peter Leyten (Lisse) weer door tot de finale bij de jongens Lm. 12, waarbij hij echter moest buigen voor de 14 maan den oudere Chris Witteveen (Breda). Tine Langeveld deed het nu nog beter door een fraaie zege in de eindstrijd te gen Marijke Plag, 46, 75, 6-3. DIOK gerlaan de aandacht van een surveillanceauto, toen hij daar met een platenspeler onder de arm liep. Een van de achttien inbraken, waarbij voornamelijk etenswaren werden buitge maakt, is vorige week gepleegd in de kantine van de Voorhout- se voetbalvereniging ForehoJte. Bij de ondervraging bekende de man de diefstallen te hebben gepleegd om ddat hij geen vas te woon- of verblijfplaats heeft en dus nergens in aanmerking kon komen voor een uitkering van de Sociale Dienst. De poli- de heeft tegen hem proces-ver baal opgemaakt De Leidse club DIOK leidt onge slagen in de eerste klasse van de Nederlandse Rugby Bond met 7 gespeeld en 7 gewonnen wedstrijden. Afgelopen week einde werd Wateringen uit met 633 verslagen. Voor de Leidse ploeg scoorden Daniël Rouat, Peter Brandt, Kees Pijanque en q Bob Del Prado. Ook de reser- OCVllS ves van DIOK bleven ongesla- gen dank zij een 204 zege op het derde team van ^J^ Leidse pij je clubkampioenschappen tafeltennisvereniging Scylla is Gerard Bakker als eerste uit de bus gekomen. In de finale speelde hij Peter van Schie met 19-21, 21-10 en 21-11 van de tafel. Bij de dames was het Sandra de Kruijf die met de eer van het kampioenschap ging strijken. Tweede werd Ineke Veerman. Stcficn van Sennip en Ineke Veerman tenslotte, werden ach tereenvolgens eerste en tweede bij de meisjes-junioren. Man bekent 18 inbraken De Leidse politie heeft een 55-ja- rige man aangehouden, die heeft bekend een achttiental in braken te hebben gepleegd. De man trok op de Willem de Zwij- Veemarkt blijft groeien Het aantal aangevoerde runderen op de Leidse veemarkt bedroeg gisteren 100 150 meer dan normaal. Een en ander werd veroorzaakt door de sluiting van de Amsterdamse veemarkt, die veel kopers- en verkopers naar de Groenoordhal deed uit wijken. Het aantal aanvragen voor plaatsruimte op de vee markt neemt op het ogenblik weer sterk toe. De Groenoord- halleiding zoekt daarvoor nog naar een bevredigende oplos sing. Sportvicrkamp Roodenburg en Oranje Groen zijn als winnaars uit de bus gekomen bij het tweede deel van de sportvicrkamp, die het afgelopen weekeinde op het Roodenburg-terrein werd ge houden. Luba bereikte bij de jongensafdeling, na een winst op Holland, de tweede plaats; bij de meisjes was bet de Zij- 1/LGB die op de tweede plaats eindigde. In het algemeen klas sement van de sportvicrkamp stafan de Zijl/LGB meisjescn Luba (jongensaan kop. De on derdelen atletiek en waterpolo staan nog op het programma. IIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIg f Grof vuil De grof vuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Oude Heren gracht, Ververstraat, Zijlstraat, Oost- en West Havenstraat, Dwars Havenstraat, Ververs- plein, Haven, Havenkade, Kal vermarkt, Kijf gracht, Minne broersgracht, Zuidsingel, He rengracht, Korte en Lange Lan- gestraat, Nwe. Waardstraat, Oosterkerkstraat, Waardkerk- plein en steeg, Waardgracht, Oranjegracht, Kaarsemaker- straat. Looyerstraat, Wever straat, Vestcstraat, Groencste- gen, Uterstegracht, Kerksteeg, Brcestraat, Langebrug, Ketel- boeterstveg, Schoolsteeg, Wol- steeg, Gangetje, Botermarkt, Vismarkt, Stadhuisplein, Koornburgstecg, Dwarskoorn- brugsteeg, Maorsmansteeg, Mandcmakerstecg, Vrouwen- steeg, Boommarkt, Aalmarkt, Nieuwe Rijn, den Burcht, Burchtstceg, Nieuwstraat, Har- testeeg. Beschuitsteeg, Moriaan- steeg, Hooglandsekcrkgracht, Kop penhinks teeg, Hooglands- kerkkoorsteeg. Middelweg, Ou de Rijn, Hoogstraat. Kaas markt, Hooigracht, St. Pancrus- stecg, van Driesscnstraat, Mid- delstegracht

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3