Oplichters slaan munt uit Britse angst voor bommen OVERVALLER SCHOOT ACHTERVOLGERS NEER Toon Hermans, tovenaar in onbestaanbaar rijk £eidóe(3oittti/nt ZIEKTE VAN BREZNJEV DOET KREMLIN WEIFELEN ONGELUK Overheid te weinig ingespeeld op mogelijkheid ramp Cadeaustelsel wordt ingeperkt Duitsers ontvoerden meisje '5 ZATERDAG 4 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van onze correspondent LONDEN Het warenhuis John Lewis, in de Londense Oxford Street, is door handige bedriegers beroofd van 50.000 pond (290.000 gulden). De dieven exploi teerden de vrees voor bomaanslagen door Noordierse extremisten, die mo menteel door ^lle Londense warenhuizen wordt gekoesterd. Kort na sluitingstijd werd directeur Matt hews opgebeld door een man die zich inspecteur Bassett van Scotland Yard 'noemde en een vreedzame IRA-betoging in de straat aankondigde. „Maar maakt u zich geen zorgen, de politie houdt een oogje in het zeil". Na 20 minuten belde een man op, die vertelde IRA-leider te zijn en waarschuwde dat in de zaak twaalf bommen zouden ontploffen. Als de opbrengst van de dag zou worden afgegeven, zou aan de politie- worden verteld waar de bommen lagen. Matthews belde naar Scotland Yard, maar inspecteur Bassett was niet aanwe zig. Korte tijd later belde deze terug en zei: „We weten wat er aan de hand is. Doe maar wat u gevraagd wordt. Wij zijn in de buurt en zullen de boeven inreke nen". Matthews liet daarop 50.000 pond overdragen aan een man met donkere jas en zonnebril, die in een zijstraat stond te wachten. De man verdween in een taxi. Verder gebeurde er niets. Toen Matthews enige tijd later Scotland Yard belde, wist men daar van niets. De bedriegers hadden gebruik gemaakt van de naam van een bestaande inspecteur. Matthews sloeg een belabberd figuur. „Ik ben volledig om de tuin geleid. Maar als zo'n situatie zich zou herhalen, zou ik waarschijnlijk hetzelfde doen". Van bom men was in zijn warenhuis geen spoor te vinden. Jim Matthews kijkt sip voor zich uit, nadat hij,50.000 pond aan slimme bedriegers is kwijtgeraakt. Betere schutter De 36-jarige Ca rolyn Deen. politie chef in het Ameri kaanse Wichita Falls, heeft te ken nen gegeven maar weer liever gewone straatdienst te doen. Ze zegt. dat ze beter kan schie ten dan de meeste mannen. En het is immers ook het jaar van de vrouwelijke Edelstenen over straat gestrooid (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Twee personen zijn gistermiddag met een pis tool neergeschoten tijdens een roofoverval op een juweliers zaak in de Kalverstraat in Am sterdam. De slachtoffers zijn de 39-jarige bedrijfsleider van de zaak, J. Tausch, die drie kogels in de buik kreeg, en de 30-jarige hoof agent D. den Breejen, die een kogel in de borst kreeg. De overvaller is door omstanders gegrepen. De dader is H. de R. uit Vlissin- ge/i, die ontsnapt was uit het huis van bewaring in Alkmaar. Om kwart voor vijf gistermid dag kwam hij met een pistool in de hand de juwelierszaak bin nen en beval de winkelbediende te gaan liggen. Daarna deed hij een greep in de vitrines. Toen de bedrijfsleider de winkel bin nenkwam, negeerde deze het be vel om ook te gaan liggen en rende de overvaller achterna de winkel uit. Op het Rokin werd hij neergeschoten. De pblitieman, een Utrechtse re chercheur die toevallig met zijn vrouw op bezoek was in de hoofdstad, zette per auto de achtervolging in. De overvaller schoot door de voorruit zonder iemand te raken. Toen de poli tieman uit zijn auto sprong en de overvaller wilde grijpen, schoot deze hem in de borst. Even later kon hij door omstan ders en politie worden gepakt. Vlak daarvoor wierp hij nog een handvol losse edelstenen over straat wat een zoekactie van enkele honderden belangstellen den opleverde. De rest van de buit had de overvaller nog bij zich in een plastic tasje. De totale waarde van de geroofde sieraden bedroeg ongeveer 150.000 gulden. Nos steeds in trek O KV.P. en AR P hebben wel enkele redenen om zich over 1975 bezorgd te maken; maar er is één troost: zowel het linkse blok als de V.V.D. blijven moeite doen om de christen-democratische partijen te winnen als partner in de regering na Den UyL Aftredend PvdA-voorzitter Van der Louw wil als drukmiddel zelfs het alternatieve volksfront-inclusief-de CPN gebruiken; niet al te heet gebakerde liberalen erkennen dat ze zonder christen-democra tische steun de WD als partij wel kunnen laten groeien, maar bij het regeren dan steeds meer geïsoleerd zullen komen te staan. ANDRIESSEN EN AANTJES weten dus zeker dat ze, ondanks ongunstige opinie-onderzoek-cijfers, nog' steeds in trek zijn; ook al vindt de PvdA dat ze nog te veel proberen van twee borden tegelijk te eten en al beweert mevrouw Van Somcren dat ze het kabinet-Den Uyl alleen steunen uit angst voor nieuwe verkiezingen. Het komt ons voor dat WD en PvdA de christen-democraten (al geldt dit bij de socialisten niet voor de CHU!) ook niet al te hard vallen voor wat er gebeuren kan na de eerstvolgende parlements verkiezingen. Ergens hebben zowel de liberalen als de socialisten een middenpartij uit electorale overwegingen nodig. Want al beweert de WD dat zij de middenpartij van de toekomst is, een flink deel van haar aanhang begeert dat Wiegel rechts van het midden blijft staan en zal beslist niet akkoord gaan met een sociale politiek zoals die door de christendemocratische partijen wordt nagestreefd. BEVOEGDE SOCIALISTISCHE DESKUNDIGEN voorspellen dat het linkse meerderheidsblok waarvan sommigen dromen, nooit een echte linkse concentratie kan zijn, maar gedoemd is naar het midden te schuiven; met als aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid dat links zelf aan allerlei intern-ideologische spanningen ten prooi zal vallen. Wat men nu ARP en KVP verwijt, zal men dan in eigen huis gaan beleven. Dat schrikt zelfs bepaalde voorstanders van polarisatie af van het politieke bestel met één duidelijke scheidslijn. Ze weten van de parlementaire geschiedenis in andere landen voldoende af om te weten, dat dit kan leiden óf tot een soort partij-dictatuur óf tot een permanente interne machtsstrijd, vergeleken waarmee het voortbestaan van christen-democratische partijen het minste va» twee kwade kansen is. Het blauw van de lucht en het groen van het gras, dat op de laatste vrijdag avond van 1974 overdadig voortwoe kerde in miljoenen Nederlandse huis kamers, staan er nog steeds gekleurd op in de twee langspeelplaten van Toon Hermans „One-man-show'® (Emi- Bovcma, 35 gulden). Duidelijk kleuren van herkenning, want vóór deze dub- bel-elpee reikte Mies Bouwman gister avond in haar televisieprogramma „Een mens wil, enz. aan Toon twee gouden platen uit, zó werden de platen winkels bestormd na de uitzending van de show van Toon, vorige week vrij- 'dag. Die platen vormen de open groeve van een onverwoestbare blijkijker, door hem zelf versierd met woordspelige guirlandes en zachtaardige muzikale kransen. Hét is de overbekende entou rage, die de fans van Toon kennen van zijn voorgaande show: als vanouds wiegt hij 'zijn publiek in de hangmat van vliesdunne filosofietjes en kinderlij ke kolder eft daarboven laat hij de zon van de onverbeterlijke optiipist welda dig schijnen. En hij praat erover in pseude-Frans of in de zelfverzonnen taal van een dolge- GOUD VOOR DUBBEL-ELPEE draaide dagsluiter. En als hij eenmaal begint over zijn schoenen, de appels op de tafelsprei of over Sinterklaas, weet men niet, hoe laat het wordt, want dan is het doordrammen geblazen, zalig zeu ren in de zinloze tijd. Zijn grappen hebben vaak dezelfde sneeuwwitte baard als de goedheiligman, die hij niet mag. Maar met volmaakte timing en weergaloos vakmanschap vernist hij ze in zijn show opnieuw en serveert hij ze uit als ovenverse humor. En de tweedui zend in het Amsterdamse Carré druk ken hem aan de borst en dekken hem toe met minutenlange lachsalvo's. Terecht, want het is ook niet belangrijk, wat Toon zegt en zingt. Het gaat er nu nog om, hoe hij het doet. Je moet bereid zijn om kritiekloos in zijn handwarme badkuip neer te dalen en weg te dro men in de stoomwolken, die hij blaast. 'Toon weeg je niet op de bascule van je kritiek. Toon ervaar je als een toneel- verschijning, die zich nauwelijks laat verklaren. Hij is de laatste Mohikaan die zichzelf tot monument vereeuwigd heeft. Als je in hem gelooft, kun je pas zijn kleine wonderen vatten. De ongelo vige ziet alleen maar zeepbellen voorbij drijven. De fans van Toon zijn dan ook in feite zijn lijfeigenen. Hij is de koning in een rijk, dat niet bestaat en zijn troonrede verwijst alleen naar het verleden, toen de lucht nog blauw was en het gras groen. Zijn grappen zijn in de loop der jaren wat verbleekt. Of lijkt dat maar zo en verrassen ze alleen niet meer, omdat Toons' werkwijze langzamer hand overbekend is? De nieuwigheid heeft plaats gemaakt voor de schok van de herkenning. Het klinkt allemaal zo vertrouwd en ouderwets warm. De bon- vivant is eep suikeroom van middelbare 'leeftijd geworden, die diep weggedoken in de leunstoel van zijn eigen heimwee sprookjes vertelt. Wie de moed op brengt om de barre wereld even te vergeten luistert ademloos toe. Want als de laatste vermoeide tovenaar van de lage landen aan het woord is past de mens slechts deemoedige bewondering. LEO THURING Deze maand eerste gesprek zelfstandigheid van Suriname Van onze parlemehtaire redaktie DEN HAAG Regeringsdelegaties van Nederland en Suriname zullen eind deze maand in Paramaribo bijeen komen voor de eerste ronde van de besprekingen over de onafhankelijkheid van Suriname. Dit land wil voor het einde van dit jaar zelfstandig zijn. Van Nederlandse zijde zullen aan de besprekingen deelnemen de ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Pronk (Ontwikke lingssamenwerking) en de staatssecretarissen Brinkhorst (Buiten landse Zaken) en De Goede (Financiën). Een Cubaanse regeringsvertegenwoordiger heeft besprekingen ge voerd met de Surinaamse minister van Economische Zaken Bru- ma, over de politieke en handelsverhoudingen die tussen Cuba en Suriname kunnen ontstaan na onafhankelijkheid van Suriname. Kortgeleden verscheepte Suriname een grote hoeveelheid hout naar Cuba. ARABIEREN WILLEN TEKORT VAN UNESCO AANVULLEN BEIROET (AFP) De Arabische olie-exporterende landen zullen een eventueel tekort op de begroting van de UNESCO aanzuive ren, nu Amerika zijn bijdrage aan deze organisatie wil intrekken. Dit heeft de minister voor oliezaken van de Verenigde Arabische Emiraten verklaard. De Staten Staten dragen jaarlijks 16 miljoen dollar bij aan de UNESCO, maar willen die steun intrekken vanwege de uitstoting van Israël. De emiraten willen ook de bijdrage van Zwitserland (180.000 dollar) voor hun rekening nemen. Dit land heeft om dezelfde redenen de steun ingetrokken. De Australische premier Edward Whitlam (links) is gisteravond in Nederland aangekomen voor een be zoek dat tot maandagochtend duurt. De aankomst op Schiphol was een half uur vroeger dan gepland, zodat het vliegtuig van Whitlam enige tijd op het platform bleef staan voordat premier Den Uyl ter begroeting gearriveerd was. Vandaag worden besprekingen ge voerd, waaraan ook enkele ministers en staatssecreta rissen deelnemen. Hoewel Australië wegens werkloos heidsproblemen de immigratie wil inperken, zal pre mier Den Uyl zijn collega voorhouden, dat Nederland de huidige emigratieregeling graag in stand houdt. Morgen zal Whitlam ondermeer worden ontvangen door koningin Juliana en Prins Bernhard, zal hij het Rijksmuseum en het Van Goghmuseum bezoeken en zal 's avonds een informele bijeenkomst plaatsvinden in het Catshuis, waarvoor alle ministers van de PvdA en een aantal leden tvan die partij zijn uitgenodigd. De heer Whitlam maakt momenteel een uitgebreide reis door Europa, die hij heeft onderbroken voor een bezoek aan de door een wervelstorm getroffen stad Darwin in Australië. Rector van hogeschool vraagt ontslag (Van een onzer verslaggevers) TILBURG - De rector-magnifi- ■cus van de Katholieke Hoge school in Tilburg, prof. dr. ir. G. C. Nielen, heeft ontslag ge vraagd uit zijn functie. In zijn ontslagbrief zegt hij „zijn visies en akties niet te kunnen aanpas- de hoge- schoolraad." •Volgens de heer Nielen heeft een conflict met deze raad over rheningsverschillen over „demo cratisch functioneren" geleid tot materiële onbestuurbaarheid van de hogeschool. Directe aan leiding tot ontslagaanvrage was een motie van de hogeschool- raad, waarin gesproken wordt van een gebrek aan informatie vanuit het college van bestuur. De heer Nielen heeft zich bereid verklaard aan de hogeschool te blijven werken in een „niet poli tiek gevoelige functie." Hij is rector-magnificus sinds I september 1973. (Van onze correspondent Michael Simmons) MOSKOU - Het besluit van de Russische partijleider Brezjnev om zijn beschermende politiek in het Midden Oosten niet voort te zetten en zijn afwezigheid in het Kremlin wegens gezondheidsreden onderstrepen dui delijk de voortdurende zwakheid van de Russische top-politici. Het uitstel van Breznjev reis naar het Midden Oosten doet vermoeden dat de Russen niet betrokken willen raken bij de vredesonderhandelingen tussen de Arabieren en de Israëlis's op korte termijn, terwijl zij er in eerste instan tie positief tegenover stonden. Sabelgekletter van de Russen als reactie op een volgend initiatief van de Verenigde Sta ten zal ook politiek van weinig betekenis rijn, tenzij Leonid Breznjev zelf dergelijke onderhandelingen bijwoont. Het ontbreken van zijn naam bij elke Russische verklaring is een voorbode van verminderde bemoeie nissen van Rusland met belangrijke wereld- Een speculatie als deze zou niet op een gevaarlijker tijdstip gemaakt kunnen wor den. Als zij samen zou vallen met een Egyptisch antwoord op de schets die Israël's minister van buitenlandse zaken Allon jj. woensdag maakte, zou de Russische invloed in het Midden-Oosten een fikse deuk krij gen. Allon gaf te kennen dat zijn land tot evenwichtige onderhandelingen bereid is, zo dra Egypte daarin eveneens toestemt. Een dergelijk initiatief van Egyptische zijde zou niet zo opzienbarend zijn, behalve echter in die onwaarschijnlijke omstandigheid dat het de zegen zou hebben van de andere Arabische staten en de Palestijnen. De Russische politici zijn dus ook op ander dan op hun eigen territorium kwetsbaar. De bestaande betrekkingen met de Verenigde Staten zijn voortdurend gespannen, ondanks de goedkeuring van de handelswet, voor het- grootste gedeelte tot stand gekomen als ge volg van de Amerikaanse onzekerheid over de Russische houding jegens de joodse mi granten. In West-Europa bestaat wantrouwen over de Russische voorstellen om te komen tot een Europese veiligheids-top-eonferentie, terwijl de Russen ook nog geconfronteerd worden met de strijd togen China. De huidige Russische ontspanningspohtick is de verdienste van Breznjev. Hij introdu ceerde het vredesoffensief van Moskou en heeft slechts incidenteel andere Russen, on der wie Podgorny en Kosygin de mogelijk heid gegeven zich te bewegen in de buiten landse politiek. Bij een gecompliceerd ongeluk op het Duitse eiland Fehrmarn in de Oostzee, waarbij een bus, een trein en een Nederlandse vrachtwagen betrokken waren, zijn twee personen gedood en twaalf gewond. Een bus die afremde, werd door de vrachtwagen van achteren aangereden. De bus draaide een slag en slingerde drie voetgangers op een spoorbaan die parallel aan de weg liep. Twee werden meteen daarna door een trein overreden. De Nederlandse chauffeur en zijn bijrijder, die uit hun cabine werden geslingerd, werden gewond. Op de foto wordt een van de gewonden weggedragen. OPENBAAR LICHAAM RIJNMOND: (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam Het bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond is van mening, dat de overheid in het Rijnmondgebied te weinig is ingespeeld op de mogelijkheid van industriële rampen. „Als er zich een ramp voordoet, geloof ik niet dat de overheid in staat is om tijdig afdoende maatregelen te treffen", zo heeft milieu-ge committeerde A. van Dijk geantwoord op vragen van een raadslid. Hij vindt dat er wat de rampenbestrijding betreft lacunes zijn in de wet inzake de luchtverontreiniging. Hij pleit in dit verband voor een draaiboek, waarin exact staat beschreven wat de diverse instanties bij rampen moeten doen, zodat geen tijdverlies kan ontstaan door moeizame communicatie. De heer Van Dijk is weinig tevreden met de huidige regeling, waarbij de commissaris van de koningin, na te zijn gewaarschuwd, moet bepalen wat er moet gebeuren. Volgens hem moet deze functionaris zich bezig houden met het treffen van aanvullende maatregelen. Rijnmond is momentcel in overleg met het provinciaal bestuur over een dergelijk draaiboek. Maar Van Dijk heeft de indruk dat het nog wel enige tijd zal duren voordat dit overleg iets oplevert. Gouddelving in Suriname PARAMARIBO (ANP) De Canadese goudmaatschappij Placer Development Ltd. is be gonnen met de ontginning van goudaders in het Surinaamse district Brokopondo. De maat schappij zal tijdens de explora tiefase niet minder dan 300 mil joen (Ned.) gulden investeren in het hiervoor opgerichte bedrijf „Surplacer", een gezamenlijke onderneming van de Surinaam se overheid en de Canadese maatschappij op fifty-fifty ba sis. Men verwacht dat het nieu we bedrijf een minimale pro- duktie van 14.000 kilo goud zal bereiken. DEN HAAG (ANP) Het cadeaustelsel moet worden beperkt. Dat is de strekking van «en wetsontwerp, dat gisteren door de ministerraad is goedgekeurd. In het algemeen zijn volgens het nieuwe wetsontwerp cadeau acties verboden. Het verbod geldt niet als aan vier voorwaar den is voldaan. Deze voorwaarden zijn: Indien de ondernemer aannemelijk kan maken, dat hij de goederen die hij ten geschenke aanbiedt, tenminste gedu rende drie maanden voorafgaande aan zijn geschenkactie, regelmatig verkocht aan particulieren. -h- Indien de ondernemer tijdens de geschenkactie de goede ren. die hij ten geschenke aanbiedt, ook normaal aan particu lieren verkoopt. Indien de ondernemer zijn afnemers in de gelegenheid stelt om in plaats van het cadeau een geldsbedrag t ontvangen, dat gelijk is aan 50 procent van de verkoopwaa de van het cadeau. De ondernemer moet de r usument op duidelijke wijze informeren over zijn rechten In tegenstelling tot de huid' regeling zullen ook de bijbeta lingsacties onder het kom' verbod vallen. AMSTERDAM (ANP) - Wegens afpersing en vrijheidsberoving van een 19-jarig Amsterdams meisje zijn in Ouderkerk aange houden de Duitsers T.W.K. (19) en G.C.S. (20), beiden uit Stutt gart. Donderdagmiddag hadden zij het meisje in hun auto ontvoerd om zo te proberen vierduizend gulden terug te krijgen die K. vorige week in haar woning In Amsterdam zou hebben betaald voor een partij hasj die echter niet werd geleverd. Volgens de politic werd ht meis je tijdens haar onvrijwillige rit geslagen en ernstig bedreigd. Onder druk daarvan gaf zij de Duitsers het telefoonnummer van haar vriend, die met de hasjhandelaar in relatie stond. Inmiddels waren zij in Ouder kerk terecht gekomen, waar K. uitstapte om de vriend te bellen. De vrouw maakte van de gele genheid gebruik om op een be slagen ruit vun de auto het woord „politie" te schrijven. Dit werd gezien door een voorbij ganger, die vervolgens op het vlakbij gelegen politiebureau alarm sloeg. D«' ontvoerden konden duarna snel worden in gerekend. Jongetjes in Zoetermeer mishandeld ZOETERMEER - In het van Tuyll-sportpark in Zoetermeer zijn gisteren twee jongetjes van negen jaar ernstig mishandeld door een troepje ie,ts ouder* jongens. De twee werden geïnti mideerd, vastgebonden, met .vuurwerk bestookt en boven dien werden twee houten pijlen met stalen punt uit een boog op hen afgeschoten. Daama ver nielde het groepje jongens hun fietsjes. De Jongetjes van negen Jaar liepen bij liet voorval ieder een diepe wond aan een been op, door de pijlen. De recherche kon twee van het troepje achterhalen (twee broers van 14 en 15 jaar) en ging eens op hun kamer thuis kijken. Daar vond men een waar arsenaal: twee buksen, twee alarmpistolen, twee zwaarden, zeven messen, «en apenstok, twee hogen met ne- t 1 pijlen, «en bijl en flessen h izlne waar de broers brand- h van wilden maken. D« poli, beeft de oudste da der aango*. '*n. De jongen wordt dinsdag or de officier van Justitie in De Haag geleid.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7