£eidóc (Bomatit Strijd in Vietnam weer even fel als voor vredesakkoord alstublieft Kissinger sprak ook namens Ford Bestand in Noord-Ierland geschonden Autoverkoop stijgt ondanks hogere prijzen 'OLIEDREIGEMENT' Groot offensief communisten Schip lag dag op kabel van 150.000 Volt Giscard heeft Engelse les AOW OMHOOG MET 2 PROCENT ur-hoofdredacteur F. J Plug Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur: J. W C. Leune iur) Abonnementen per week f2.69 kwartaal f 34.76. |aar f 135.15 losse nummers 50 cent. Ill Zaterdag 4 januari 1975, 65e jaargang no. 20008 oorlog Vanavond op Ned. II om 22.35 uur deel 1 van „De wereld in oorlog". Om 20.21 uur Bingo. Ned I om 21.10 uur Kung Fu. om 22.15 uur Dick van Dyke. Zondag Ned. I om 21.15 uur Roald Dahl; om 21.55 uur „Gek op honden. Ned. II om 21.15 uur The Lovers ENKELE OPKLARINGEN Op de meeste plaatsen droog, met enkele zonnige perioden. Overwegend matige wind uit zuidwest tot west. Maxima circa 7 graden. Voor morgen en maandag wordt verwacht: af en toe regen of motregen en tempe raturen boven normaal. Morgen zon op 08.48. zon onder 16.43. Scheveningen hoogwater 08.17 en 20.49, laag water 03.57 en 16.27 uur. WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft gisteren gezegd dat hij de visie van president Ford vertolkte, toen hij in een donderdag gepubliceerd vraaggesprek niet uitsloot dat de Verenigde Staten de olievelden van het Midden Oosten met militaire middelen zullen bezetten wurggreep zou worden als "de geïndustrialiseerde wereld in genomen". "Ik vertolk de visie van de president", verklaarde Kissinger enkele uren nadat Ford's eigen perschef Ron Nessen had geweigerd te zeggen of Kissinger al of niet in zijn functie als minister had gesproken. Tegen journalisten zei de minister: "Ik doe geen belangrijke uitspraken over de buitenlandse politiek die niet de visie van de president vertolken." De Nederlandse premier Den Uyl wijst een eventueel militair ingrijpen van de Verenigde Staten af, maar meent, dat het weinig zin heeft te speculeren over de mogelijkheden van een militaire actie tegen de olieproducerende landen. De Perzische premier Hoveida heeft gezegd dat zo'n actie van de VS militaire tussen komst van een andere supermogendheid zou betekenen en "een grote catastrofe" zou veroorzaken. Per ballon over oceaan Twee Amerikanen. Malcolm Forbes (links) en Thomas Heinshei- mer (rechts) hopen morgen te beginnen aan een ballontocht over de Atlantische Oceaan. Zij zullen de tocht maken in een kogelvor mige gondel, die is ontworpen door Peter Neushel (midden). De, gondel wordt gedragen door dertien ballonnen, gevuld met heliumgas. Tot nu toe is niemand er in geslaagd de oceaan per ballon over te steken: bij dertien vergeefse pogingen kwamen zes mensen om het leven. Voor dit Viet namese jonge tje geen stuk speelgoed, maar het staart stuk van een napalmbom. In zijn land is de oorlog weer in volle hevigheid aan het losbar sten. SAIGON/WASHINGTON (AP/D- PA) De strijd in Vietnam is momenteel weer zo hoog opge laaid, dat de militaire verliezen even hoog zijn als vóór de vredes overeenkomst van 1973. Dit heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenland se Zaken meegedeeld. De Verenig de Staten hebben Noord-Vietnam met nadruk opgeroepen naar de onderhandelingstafel terug te ke- ren. Gisteren is voor de tweede dag fel gevochten in de stad Goeoc Bin, 125 kilometer ten noorden van Saigon. De aanvallers, Noord- vietnamezen en Vietcong-strijders, hebben de 2500 man regeringstroepen in de stad zware verliezen toegëbracht. President Nguyen Van Thieu van Zuid-Vietnam sprak van een „grootscheeps offensief'. Communistische aanvallers hebben het vliegveldje van de stad bezet en worden gesteund door tanks en artillerie. In de straten worden man-tegen-man-gevechten geleverd. Op de stad zouden al meer dan 3000 granaten zijn afgevuurd. Sinds de aan vallen op 14 december begonnen, hebben de Foeoc Bin is de enige stad in de provincie Foeoc Long die nog (gedeeltelijk) in handen is van de regering. Vier andere steden drie zuidelijke militaire bases werden door de communisten onder de voet gelopen. In Foeoc Bin verblijven 26.000 burgers. De stad wordt vanuit de lucht bevoorraad. Aan twee katholieke zusters die een weeshuis met 100 kinderen leiden was evacuatie aangeboden, maar de zusters verkozen te blijven. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Het Oostduitse schip Hiddensee, dat giste ren op de Westerschelde aan de grond heeft gezeten, blijkt de hele dag te hebben gelegen op een 150 kiloVolt clectrici- teitskabel van de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschap pij. De kabel is heel gebleven; als hij kapot zou zijn getrokken zou dat een schade van zeker acht miljoen gulden betekend hebben. De kabel zal vandaag onder water worden gecontroleerd. De Hiddensee liep gistermorgen vast. maar werd gisteravond om half zes door vijf sleepboten vlotgetrokken. Het schip bleef onbeschadigd. De Spaanse kustvaarder Nova Cerrado, die gistermorgen ook op de Westerschelde vastliep, kwam gisteravond op eigen kracht los. Datzelfde gebeurde met het Franse binnenvaartschip Notre Dame de Lourdes dat ook op de Westerschelde aan de grond was geraakt Dreigement van protestanten BELFAST (UPI) De Soordierse protestantse extremistische organisatie Ulster Defense Association heeft Engeland gewaar schuwd dat als het in Noord-Ierland een „politiek van terugtrek king" blijft nastreven, het geweld zal toenemen „op een nooit beleefde schaal". Ze hebben meteen de daad bij het woord gevoegd en een bom laten ontploffen in een café van een katholiek in Belfast: de eerste schending van het kerst- en nieuwjaarsbestand. De UDA, aldus de waarschuwing, zal nooit akkoord gaan met een vrede die is bereikt met een compromis en de overgave aan de „verraders van de IRA". Het Britse leger vermoedt, dat de extremistische protestanten het IRA willen provoceren om het bestand te beëindigen. PARIJS (DPA) De Franse president Giscard d'Estaing, bekend om zijn streven naar perfectionisme, wil zijn Engel se uitspraak verbeteren. Op de traditionele nieuwjaarsont vangst voor journalisten op het Elysée onthulde hij gisteren dat hij twee keer in de week Engelse les heeft De reden daarvoor is overigens een Amerikaanse aangelegen heid. In 1976 zal hij met het oog op de 200-ste verjaardag van de onafhankelijkheidsverklaring naar de V.S. reizen, waarbij hij het congres zal toespreken. „Ik wil bij die gelegenheid Engels spreken", zei hij. Sneeuw- schapen Politiemannen in Zuid-ltalië, bij Bari trachten een kudde schapen in veilig heid te brengen. Hoewel er bij ons van sneeuw of vorst nog niets te merken is geweest, wordt Italië geplaagd door een koudegolf en door hevige sneeuwval, waar door de schapen geen eten meer konden vinden. ADVERTENTIE] orgelspelen? ned.l 1955»iJUHIl«iT«to St Hilversum vraagt kwart miljoen van KRO HILVERSUM De KRO zal de gemeente Hilversum een kwart niiljoen gulden moeten betalen, omdat de nicuwbouwplannen van de omroepvereniging we gens te hoge kosten niet door gaan. De KRO zou in het Laapersveld een studiocomplex laten bou wen waarvoor de gemeente de grond had verkocht. B. en W. van Hilversum zijn bereid de grondverkoop ongedaan te ma ken, maar de KRO zal op zijn beurt echter aan Hilversum een schadeloosstelling moeten beta len wegens renteverlies. RAI VERWACHT VOOR DIT JAAR: AMSTERDAM (ANP) - "Ik verwacht dit jaar een stijging van de personenautover koop, waarbij de omzet van 1973 zeker zal worden geëvenaard, zo niet wordt over troffen". Deze "optimistische" prognose is van de heer A. Meijer, voorzitter van de personenauto-afdeling van de RAI in Am sterdam. Anderzijds is hij van oordeel, dat de auto op korte termijn veel duurder wordt in aanschafprijs. Hij baseert zijn prognose over de stijgende afzet op het feit dat de auto een verwor venheid is geworden, die men zich niet wil laten afnemen. "Het gevoel van vrijheid in het eigen vervoermiddel sterkt mij in de overtuiging dat de auto niet is weg te denken", aldus de heer Meijer, die wel verwacht, dat het autogebruik selectiever zal worden. De energiecrisis heeft een sterke neerslag op de autobranche gehad. De onzekere situatie heeft zo lang geduurd, dat ook nu nog slachtoffers onder de autobedrijven zullen vallen, vooral omdat er sprake is van een stroomversnelling ten aanzien van lonen en andere kosten in het autobedrijf. Bovendien wordt de concurrentie steeds groter, meent de RAI-voorzitter. Hij gelooft niet, dat de wetgever nog verder zal gaan met het belasten van de auto en het ge bruik ervan. "Een nog zwaardere belasting zou tot onregelmatigheden kunnen leiden". Voorts gelooft de heer Meijer, dat een groter brandstofgebruik bij de meeste per sonenauto's op den duur niet meer kan worden tegengegaan. Tijdens de energie crisis stond de 'zuinige' auto in het middel punt van de belangstelling. De markt heeft zich daarna gestabiliseerd en er is nu een toenemende vraag naar veilige auto's. Maar dit betekent een aantal extra voorzie ningen, waardoor de auto zwaarder wordt en dus meer energie zal gebruiken. (Van onze parlementaire red.) verbetering in aanmerking komen, omdat ook de loontrekkenden er vanaf die datum als gevolg DEN HAAG - Het kabinet wil de AOW per 1 april van de belastingverlaging op vooruit gaan. Het met 2 procent verhogen. Premier Den Uyl zei voorstel is voor advies naar de Sociaal Economi- gisteren dat de AOW-ers voor deze financiële sche Raad gestuurd. Regering wilde geen vrijlating drie van Breda met kerstmis (Van onze parlementaire red.) DEN HAAG - De Neder landse regering heeft niet overwogen de „drie van Breda" vrij te laten. „Die veronderstelling berust op niets zei premier Den Uyl gisteravond. Bij de regering zijn geen gratieverzoeken binnenge komen voor deze laatste Duitse oorlogsmisdadi gers die nog in ons land gevangen zitten. Het be richt dat vanuit de We reldraad van Kerken een gratieverzoek zou zijn ge daan, is onjuist. De laatste gratieverzoe ken dateren van enkele jaren geleden. Over een eventuele vrijlating van de drie van Breda heeft sinds een jaar regelmatig overleg plaats tussen mi nister Van Agt en onder meer het voormalig ver zet. Dit overleg heeft vol gens de premier nog geen aanleiding gegeven de kwestie opnieuw in het kabinet ter sprake te brengen. Dif luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste, als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee 'te winnen voor onze krant. Altijd doen. ,...als nieuw kwartaalabonnee van van de |8| stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naam: adres: woonplaats: y

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1