verschijnt nog 1 maand Nieuwe Leidse Courant Modelwoninj in Merenwïji UVS en IBB Kondor reiken elkaar de sportieve hand LEIDERDORP: 551 WONINGZOEKENDEN Duizendste baby '5 VRIJDAG 3 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De Nieuwe Leidse Courant, een van de drie regionale kranten voor Leiden en omgeving, ver schijnt waarschijnlijk 1 februari -ruari voor de laatste keer. Het blad, dat in 1920 werd opgericht, gaat met nog drie andere regionale kranten (de Rotterdammer, de Nieuwe Haagse Courant en het Dorts Dagblad) volledig op in het landelijke dag blad Trouw. Van de 4 redacteuren van de Nieuwe Leidse Courant zijn er 3 ontslag aangezegd. De vierde wordt overge plaatst naar Den Haag of Amsterdam. Nieuws uit Leiden en omgeving krijgt voortaan een plaatsje in de Haagse editie van Trouw. Als echte regionale kranten voor Leiden en omgevin blijven na 1 februari over het Leids Dagblad en de Leidse Courant. iet verdwijnen van de Nieuwe Leidse Courant werd reeds vo rig jaar aangekondigd. De krant maakt namelijk deel uit van de dagbladcombinatie Trouw/Kwartet, eigendom van de B.V. De Christelijke Pers; een al jarenlang een miljoenen- verlies lijdende uitgeverij, die om de dreigende ondergang te voorkomen aansluiting heeft gezocht bij de Perscombinatie, uitgever van ondermeer bladen als de Volkskrant en het Pa rool. De Perscombinatie stelde als voorwaarde tot deze toetre ding, dat Trouw zijn aantal edi ties (10) drastisch inkromp en dat de Kwartetbladen werden opgeheven. Na 1 februari komt Trouw uit met nog maar vier edities:één met wat Amsterdams nieuws, één met wat Rotterdams nieuws, één posteditie en één editie met nieuws uit Groot Den Haag, waaronder en omstreken. De directie van de B.V. De Chris telijke Pers heeft de aanstaan de wijzigingen overigens nog niet officieel meegedeeld. Het reclame-vakblad Ariadne publi ceerde echter in ijn jongste uit gave de nieuwe advertentie-ta rieven van de vier Trouw-edi- ties per 1 februari. De redacteuren en het admini stratief personeel van de Nieu we Leidse Courant weten nog niet exact wat voor hen de ge volgen zullen zijn van de inte gratie van de B. V. De Christe lijke Pers binnen de Perscombi natie. Drie redacteuren hebben weliswaar ontslag aangezegd gekregen, maar wanneer ze de finitief moeten opstappen is hen nog niet bekend. Twee van de drie hebben bovendien nog te horen gekregen, dat voor hen mogelijk nog een plaatsje zal worden ingeruimd op de cen trale redactie in Amsterdam. De enige die geen ontslagaanzeg ging in de bus heeft gekregen is chef-redacteur S. J. de Groot, die sedert 1946 werkzaam is bij de NLC. Deze realistische jour nalist, die wordt overgeplaatst naar Den Haag of Amsterdam, zegt: „Het is natuurlijk jammer dat het met de confessionele pers in deze regio zo gelopen is, maar wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Als het voor het behoud van de christelijke pers in Nederland noodzakelijk is dat er negatieve maatregelen moeten worden ge nomen voor delen van die christelijke pers, dan moet dat Het behoud van een christelijke krant als Trouw acht De Groot van groot belang. „Er is verder nog wel een Reformatorisch Dagblad en een Nederlands Dagblad, maar de bladen zijn niet representatief voor het overgrote deel van ons zeer ge- meleerde protestants christelijk volksdeel". De Groot is blij dat mede dank zij rijkssteun de integratie van de Christelijke Pers binnen de Perscombinatie mogelijk is ge worden. „De overheid moet er toch wat aan gelegen zijn om te weten wat er binnen dat protestants christelijk volksdeel leeft". Toen de Nieuwe Leidse Courant een paar jaar geleden met de andere Kwartetbladen redactio neel samenging met Trouw en de regionale berichtgeving sterk werd verminderd, duikel de het aantal abonnees van bij na 15.000 naar ruim 8.000 thans. De Groot vreest dat deze neer gaande beweging in het abon neebestand voorlopig nog wel zal blijven. „Als is het natuur lijk inmiddels wel zo, dat de lezers die abonnee zijn geble ven een andere gemotiveerd heid hebben om de krant te lezen dan degenen die hem heb ben opgezegd. Ze hechten blijk baar andere waarden aan de krant dan kwantitatief veel re gionaal nieuws. Kwaliteit in het principiële vlak. Zw waarderen het dat de krant wat minder behoudend christelijk is gewor den, meer evangelisch progres sief, hetgeen toch wel met name jongeren aanspreekt". De Groot nog wat precieser over regionaal nieuws in de krant. „De omvang daarvan is natuur lijk geen maatstaf voor de kwa liteit. Een paar jaar geleden hadden we nog 3 of 4 pagina's met re|ionaal nieuws. Drie edi ties zelfs; een met stadsnieuws, een met nieuws uit de Rijn- en Veenstreek en een editie met nieuws uit de Duin- en Bollen streek. Nu brengen we 1 of 2 pagina's. De vraag is tot hoe ver je kunt gaan. Op een gege ven moment krijg je natuurlijk lezers die er geen genoegen mee nemen, dat ze in de krant niet meer terugvinden hetgeen ze mede verlangen: het nieuws ,,De christelijke pers verdwijnt niet uit Leiden, de presentatie wordt alleen anders" pen jaren niet alleen abonees verloren, we hebben er ook bij gekregen Lezers die het juist op prijs stellen, dat het regiona le nieuws niet zo uitgebreid aandacht krijgt. Lezers, die meer belangstelling hebben voor bijvoorbeeld informatie uit de kerkelijke wereld of voor over de konijnensportvereni- meer achtergrondinformatie ging. Uit de ontwikkeling van over het internationaal gebeu- ons abonneebestand blijkt dat ren". de categorie lezers vrij groot is. De Groot wijst er op, dat niet We hebben overigens de afgeo- alleen journalistieke factoren debet zijn geweest aan het da lend abonnee-aantal. „Er zijn ook tal van andere oorzaken. We werden bijvoorbeeld och tendblad. Met alle wijzigingen en moeilijkheden van dien: an dere agenten, andere lopers. En om het nu maar eufemistisch uit te drukken: niet elke abon nee vond om half zeven zijn krantje in de brievenbus. Ie mand die vroeg de deur uitging, kreeg daardoor de krant pas in handen als hij thuis kwam, een krant met oud nieuws. Als dat vaak voorkomt neemt hij dat op het laatst niet meer. En dan het aantal advertenties. Minder regionaal nieuws, min der lezers, dus minder adver tenties. Vooral het aantal Koe riers, van die (veelgelezen) klei ne advertenties, liep sterk terug en dus automatisch de inkom sten van de krant Het is ge woon een kettingreactie. Nee.- het zijn beslist niet alleen de journalistieke factoren geweest Het gebouw van de Nieuwe Leidse Courant aan de Steenstraat. Wat er mee gaat gebeuren Is nog niet bekend. De redactie lokalen gaan vrijwel zeker verdwijnen, nu het nieuws uit Lelden en omgeving in de Haagse editie van Trouw verzorgd gaat worden vanuit de Residentie. Van de 9 administratie ve personeelsle den heeft 1 meisje por 1 april a.s. ont slag gekregen. Do hoer J. H. v.d. Vel den (51), hoofd van de administratie en al 38 |aar bij de NLC werkzaam: „Meer ontslagen verwacht Ik niet. De administratie Is een paar jaar gele den al sterk uitge dund toen alles overging op de computer In Am sterdam. Er zullen hier toch mensen moeton blijven voor het aannemon van advertenties en voor het contact met de agenten en de lopers. Ik blijf In leder geval tot de laatste snik". waardoor het zover is gekomen. In journalistiek Leiden stond De Groot de afgelopen jaren be kend als een man die gebukt ging onder de zorgen van zijn krant. Nu de afloop zo goed als bekend is, lijkt er een last van hem afgevallen. Er klinkt zelfs wat van opluchting in zijn stem door als hij zegt: „De christelij ke pers verdwijnt niet uit Lei den. In zijn huidige vorm ja, de presentatie wordt alleen an ders". Leids nieuws daarna in Haagse editie van Trouw Van onze correspondent LEIDERDORP Bij de Algemene Woningbouw vereniging Leiderdorp stonden eind 1974 551 wo ningzoekenden ingeschreven. Hiervan beschikten er 190 nog niet over een eigen woning. De overige woningzoekenden wilden doorstromen of zijn op dit moment onvoldoende gehuisvest. Deze cijfers komen voor in de antwoorden van de gemeente op vragen van het WD-raadslid R. Meere. Hij stelde deze vragen bij de bespreking van de woonruimtewet tijdens de een dezer dagen gehou den vergadering van de commissie maatschappe lijk welzijn. Uit de informatie van de gemeente blijkt ook dat het gemeentebestuur praktisch geen invloed meer kan uitoefenen op hen die in Leiderdorp willen komen wonen. Alleen door middel van het woon vergunningstelsel kan het beleid van de Woning bouwvereniging, waar nodig, enigermate worden bijgesteld. De toewijzing van de woningen ge schiedt door een verhuurcommissie van de Wo ningbouwvereniging. Daarin heeft ook een verte genwoordiger van Patrimonium zitting. Een groot deel van de nu nog ingeschreven wo ningzoekenden die momenteel over onvoldoende huisvesting beschikken is afkomstig uit Leiden. Leiderdorp telt ook 645 woningen waarop een claim van derden rust: Defensie heeft zo recht op 368 „woningen voor haar werknemers, de rijksuni versiteit 77. De gemeente Leiden kan beschikken over 100 woningen. Deze claims vervallen overi gens 15 jaar na ingang. De Woningbouwvereniging, noch de gemeente blijkt te beschikken over voldoende informatie om inzicht te krijgen in het aantal bewoners dat in te goedkope woningen woont, zo blijkt uit het antwoord van de gemeente. Met name in de zogenaamde "claimwoningen" is hierin zeer moei lijk enig inzicht te krijgen. Momenteel wordt daarom in Leiderdorp een on derzoek gehouden naar de behoefte aan "doorstro mingen". Naar wordt verwacht zullen de resulta ten van dit onderzoek binnenkort beschikbaar komen. Eerst dan zullen maatregelen genomen worden om de doorstroming, die ook in Leider dorp niet of nauwelijks van de grond komt, verder te bevorderen Vermist Katwijks meisje verdronken Van een onzer verslaggevers i Katwijk Het stoffelijk over schot van de 20-jarige Eleonora Elisabeth Eldik uit Katwijk is nieuwjaarsdag uit het Uitwate ringskanaal ter hoogte van de Kon. Julianabrug gevist. Het meisje had begin december de ouderlijke woning in overspan- n toestand verlaten. Drechtloop in Leimuiden Van onze correspondent LEIMUIDEN Sportvereniging Kickers '69" organiseert zon dag de traditionele Drechtloop. De^ start is om twaalf uur bij de'kantine aan de Acacialaan. De afstanden zijn 7,5 km voor heren en 4 km voor dames en de jeugd tot en met 14 jaar. Inschrijving kost drie gulden per persoon.Voor de jeugd 7 1,25. Model van een hoekwoning zoals er nog meer komen te staan in ditzelfde stukje Leiden. Wonen op een hoek met tuin voor, tuin achter en niemand opzij... Een ideale formule voor wie privacy ambieert en een kritisch oog heeft voor architectuur die eruit springt Wie geïnteresseerd is in wonen onder het motto "vrijheid blijheid" èn in een bijzonder gunstige financieringspropositie van het Bouwfonds, kan voortaan terecht op de IJsselmeerlaan (zie Bouwfondsborden), maandag t/m vrijdag van 14.00-16.30 uur en van 19.00- 21.00 uur, zaterdags van j 11.oo-16.00 uur. bouwfonds Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Mark Korving van de Leidschendamse Prinses Marijkclaan heeft op de laatste dag van het jaar nog net voor een historisch moment in de geschiedenis van zijn geboorteplaats kunnen zorgen toen zijn vader, de heer W. Korving, op het gemeentehuis aangifte van zijn geboorte kwam doen. Mark was de eerste baby in Leidschendam die, binnen het tijdsverloop van één jaar, de duizend geboorte-aangiften kwam volmaken. De heer Meyer, chef van de afdeling burgerlijke stand, vertelt dat de in Nederland langzamerhand ongebruikelijke toename voornamelijk te danken is aan de aanwezigheid van het ziekenhuis Antoniushovc. Aangifte van geboorte moet zoals bekend worden gedaan in de gemeente waar de bevalling geschiedt. In 1972 werd aangifte gedaan van 850 geboorten, circa 400 daarvan waren .echte' Leidschendamse kinderen. „Toevallig was de duizendste baby een Leidschendamse jongen". Het gemeentebestuur heeft vanwege het bereiken van deze historische mijlpaal, eigenlijk meer een ANWB-pad- Het UVS-team in de nieuwe outlook mingen gebleken, dat UVS een goed georganiseerde vereni ging is. (Sedert kort speelt zijn zoon bij UVS en op een ouder middag raakte Van der Maas dermate géimponeerd door de begeleiding en geest die er was, dat hij nog dezelfde dag de eerste contacten met het bestuur legde). Uiteraard", zo vervolgde de heer v/d Maas, „kan ik niet ontkennen, dat wij ook zakelijk géinteresseerd zijn in het project. UVS zal voortaan in een door ons ge schonken uitrusting trai ningspakken en tassen ver schijnen en we hopen daarmee onze naam een wat algemener klank te doen krijgen. Welis waar verkopen wij geen con sumptieartikel, maar we reke nen toch op een wat wijdere bekendheid. Bovendien hopen we, nu we als Leids bedrijf- een Leidse club steunen, op een wisselwerking. Wij zouden ons voor kunnen stellen, dat de gemeente, die we tenslotte deels ontlasten, hier iets tegen over zou kunnen stellen. Ten slotte zijn wc een bouwbedrijf en in Leiden is heus meer te bouwen dan alleen de Groe- noordhal". Het contract met UVS is voor lopig afgestemd op één jaar. „Het is voor ons de eCrste maal, dat wij een dergelijk project aanpakken. Een uit- probeerscl dus. Maar loopt al les, zoals het moet lopen, dan zie ik een verdere samenwerk ing absoluut zitten", lichtte ir. v/d Maas toe. Hoewel hij de redenen van IBB - Kondor om UVS te steu nen reeds had genoemd wilde hij toch nog wel wat uitgebrei der ingaan op het „fenomeen" sponsor. „Sport-sponsoring staat momenteel in brede kring ter discussie, voorname lijk omdat het nog een vrij jong verschijnsel is. In ver schillende takken van sport is het krachtig in opmars, maar inmiddels is gebleken, dat ook de sponsoring-mcdaille twee kanten heeft. Soms terecht wordt gevreesd voor vercom mercialisering van de sport met ulle gevolgen van dien. Degene die het meeste geld erin steekt wint en trekt alle macht en publiciteit naar zich toe. Bovendien vermindert do publicitcitswaarde van de sponsoring; de sponsor trekt zich terug en de club zit aan de grond. Is er sprake van over-sponsoring dan heeft het publiek het idee de beursbe richten te lezen, hetgeen de clubidentificatie bepaald ook niet ten goede komt. Gelukkig is er ook nog een gezonde vorm van sport-spon soring. die toch volop in ont wikkeling is. Van onze sportredactie LEIDEN IBB - Kondor gaat de in de Hoofdklasse A uitkomende voetbalvereniging UVS sponsoren. Een dezer dagen is daartoe een contract afgesloten tussen de Leidse bouwonder neming en UVS. De sponsoring omvat voorlopig een periode van één jaar. Gisteravond heeft ir. II. van der Maas, directeur van IBB - Kondor, een cheque overhandigd aan Piet Kruit, voorzitter van UVS. Het geld zal door UVS voornamelijk worden besteed aan een verbetering van de medische begelei ding van haar spelers. Daarnaast zullen nog een aantal andere activiteiten kunnen worden ontwikkeld. Voorzitter Kruit en directeur Van der Maas heffen het glas op de samenwerking Volgens ir. Van der Maas wil het bouwbedrijf door middel van deze sponsoring een band leggen tussen het Leidse be drijf en de regio Lelden. Als motief stelde hij: „Zeker in onze gemeente, waarvan de financiële middelen toch al niet ruim zijn, mag van het bedrijfsleven wel enige in spanning worden verwacht. En wij willen hier best in voorgaan". De door directeur Van der Maas overhandigde cheque werd door UVS-voorzitter Kruit dankbaar aanvaard. Over de inhoud van de symbo lisch overhandigde enveloppe wilde hij niet veel kwijt, maar over de samenwerking met de IBB - Kondor toonde de voor zitter zich bijzonder gelukkig. „Deze mensen hebben een ont zettend sportief gebaar ge maakt. Top-niveau stelt zeer zware eisen aan een club, ze ker als je je wilt handhaven. Door deze sympathieke geste van IBB - Kondor kunen wij een aantal zaken realiseren, waarvan de hele vereniging kan profiteren. Goede oefen- meesters, medische begelei ding en apparatuur zijn mo menteel onontbeerlijk. Daarbij wil UVS naar buiten een pret tige indruk maken en vooral qua jeugd goed voor de dag komen. Die enveloppe en die fijne houding van IBB - Kon dor komen dan ook uitstekend van pas", aldus UVS-praeses Kruit. Drie redenen Directeur Van der Maas noem de drie redenen waarom zijn bedrijf nu juist UVS gaat sponsoren. „Ten eerste omdat UVS een Leidse vereniging is en vooral dat aspect is belang- rijk, omdat wij een verband willen leggen met de regio. Ten tweede speelt UVS top-ni veau en zoiets spreekt aan. En ten derde is uit onze waarne-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5