Oude j aar sge woonte werd jongen fataal RtidwOowuvnt Amsterdam viert 700 jaar stad Weer hele reeks baldadigheden H.P. in eigen stichtingen „Jansen" moest snel het loodje leggen Paus veroordeelt georganiseerde misdaad in wereld Na dodelijke aanrijding 300 boete Reeds meer dan 5.000 doden in Pakistan Breznjev in sanatorium Onduldbare toestand in Spanje DONDERDAG 2 JANUARI 1975 LF.IDSE COURANT PAGINA 9 te verwelkomen. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Een oudejaarsgewoonte in Oost-Groningen (het weghalen van voorwerpen bij huizen die de eigenaar nieuwjaarsdag elders moet zien terug te .vinden) heeft in Veendam geleid tot een 'steekpartij met dodelijke afloop. Daar 1 In Londen sprongen de jongeren traditiegetrouw in werd tijdens een ruzie om een tuinhek de fonteinen van Trafalgar Square, om het nieuwe jaar de 23-jarige H.G. met een mes in de hartstreek getroffen. De vader en een broer van het slachtogger liepen even eens steekwonden op en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Twee uur was het nieuwe jaar oud toen zich het tweede dodelijke treffen rond de jaarwisseling voordeed. In een jeugdcafé in Amsterdam schoot bij een woordenwisseling onder invloed van sterke drank een 20-jarige Colombiaan de 28-jarige in de hoofdstad woonachtige Amerikaan Brice Watson met een revolver dood. De Amsterdamse politie en brandweer waren de gehele nacht in touw om straatbrandjes, ordever storingen en allerlei soorten van baldadigheid te bestrijden. In totaal werd 150 maal om assistentie gevraagd. Een mobiele eenheid van de politie moest eenmaal een charge uitvoeren toen 150 jongelui de doorgang versperden voor een ambu lance die een gewonde moest ophalen. In Rotterdam raakten 5 mensen gewond bij relle tjes: twee takelwagenchauffeurs, twee politie-agen- ten en een buitenlander. De chauffeur raakten slaags met een groep jongelui, die hen wilden beletten een uitgebrande auto weg te slepen. De twee agenten werden gewond toen zij in actie kwamen tegen zich misdragende jongelui. Daarbij werd ook een buitenlander gewond. Daags voor oudejaar woedde er in Rotterdam-west een ware veldslag tussen jongeren en politie en mensen van de reinigingsdienst. Inzet vormden oude kerstbomen. Met honkbalknuppels, een bijl Ook in Parijs werd het nieuwe jaar uitbundig dolkmessen vielen de jongelui aan. gevierd. Dit" Franse meisje wordt hier tijdens de Ook in Groningen het gebruikelijke beeld van veel jaarwisseling omhelsd door een surveillerende Parijse vernielingen, brandstichtingen en vechtpartijen, politieagent op de Champs Elysées. De politie verrichtte hier 12 arrestaties. Zij werd De jaarwisseling in Utrecht verliep rustig. Bij een actie van de politie om met vuurwerk spelende jongelui uit elkaar te slaan liep een 17-jarige jongeman een beenbreuk op. Hij was juist hersteld van een beenbreuk, waarmee hij 8 maanden in het gips had gelopen. In Doetinchem werd een 11-jarig jongetje door een vuurpijl aan het linkeroog getroffen. Hij kwam te vallen en liep daarbij een hersenschudding op. In Kerkrade werd een 20-jarige jongeman in een café met een mes en een kapotgeslagen bierglas bewerkt. Hij ligt in het ziekenhuis. toen men de brandweer wilde beletten een in brand Voor tonnen schade werd aangericht bij boerderij- branden in Finsterwolde en Loerbeek. Mogelijk is vuurwerk de oorzaak geweest. Voor een miljoen schade werd aangericht hij een brand in een opslaghal van de papierfabriek Van Gelder in Velsen. In Haarlem brandde op nieuwjaarsdag een zolder etage uit, nadat de kamerbewoner met een bran dende kaars waas gaan slapen. Schade naar schat ting een halve ton. In Amsterdam hield de politie op oudejaarsdag een auto aan, waarvan de bestuurder danig onder invloed verkeerde. Tot niet geringe verrassing van de agenten troffen zij op de achterbank van de wagen een levend varken van 150 pond aan. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl m Burgemeester Samkalden, in de poppenkast tussen Jan Klaassen (André v.d. Heuvel) en Katrijn (Kitty Janssen) verricht hier de officiële opening van de viering van het 700-jarig bestaan van Amsterdam. AMSTERDAM (ANP) - Een enorme poppenkast, het geklap- wiek van honderden duiven, het lawaai van donderbussen en het geruis van grote hoeveel heden confetti hebben gisteren, op Nieuwjaarsdag, de feeste lijkheden „Amsterdam 700 jaar stad" ingeluid. Dit alles gebeur de op de Dam, terwijl officiële en niet-officiële bordendragers de lof of de tegenzin over het Amsterdam van heden verkon digen. „Na 700 jaar Amsterdam sloop- klaar", aldus de niet-officiële feestelingen van de Nieuw- piarkt, die daarmede opnieuw protesteerden tegen de afbraak omwille van eem metro. „Lang leve lief Amsterdam", lieten de officiële bordendragers weten, die er de zegewens „Van harte Mokum" aan verbonden. Na dit feestelijk en lawaaierig begin op de Dam opende burge meester dr. I. Samkalden in de Westerkerk een tentoonstelling „Rembrandt gefotografeerd". De veel-bezongen Westerkerk be hoort tot de wat burgemeester Samkalden bij de opening van de expositie noemde „de monu mentale architectuur" van de stad en zeker ook tot „het wijde spectrum van activiteiten". Dr. Samkalden wees na zijn "poë tische lofzang op de hoofdstad erop dat Amsterdam het 700-ja- rig bestaan niet zoekt in een' viering van „praal en pracht", maar met een bont geschakeerd programma. KARDINAAL: ONNODIGE POLARISATIE VERMIJDEN HILVERSUM (ANP) In zijn nieuwjaarswens, voor de KRO- televisie, heeft kardinaal Al- frink, zich gisteravond uitge sproken voor „een beter ver staan van elkander, een groter respect voor elkander ondanks verschil van mening en verschil van idealen, een vermindering van agressiviteit in de mense lijke samenleving, een dieper bewustzijn van saamhorigheid en van zorg voor elkander." Hij betrok deze wens zowel op de menselijke samenleving in eigen land en in de wereld als op de kerken onderling en op de interne verhoudingen binnen de R.K. Kerk. Verwijzend naar het heilig jaar 1975 van de r.k. kerk met zijn motto „verzoening" hoopte kar dinaal Alfrink op een jaar van grotere verbondenheid, van el kaar willen zoeken, van samen kerk willen zijn zonder agressi viteit en onnodige polarisatie. AMSTERDAM (ANP) De uit- geversmaatschappij Bonaventu- ra (dochter van het Elseviercon- cern) heeft alle rechten van het weekblad Haagse Post overge dragen aan de Weekbladpers b.v. Qeze heeft op haar beurt een nieuwe stichting voor de Haagse Post opgericht. Daarmede is een einde gekomen aan een langdurig conflict tus sen Bonaventura en de Haagse Post, die destijds zelfs leidde tot een algemene staking van het redactiepersoneel Zoals bekend heeft het week blad onlangs een krediet van 1,8 miljoen gulden van de regering toegezegd gekregen. DRIE EN EEN HALF JAAR VOOR VALSEMUNTERS ALMELO Beroepstrots, drank, hebzucht en nieuwsgierig heid. Deze motieven werdén aangevoerd door de vier En- schedeërs, die hebben geprobeerd 3.000 valse bankbiljetten van honderd gulden op de markt te brengen. Voor het zover was, hadden ze twee jaar slopende arbeid achter de rug. Veertien dagen na de bekroning op dit zwoegen, zaten ze al in de cel. En op oudejaarsdag verschenen ze voor de rechtbank in Almelo. Tegen organisator Fritz T. en werktekenaar Bernard W. werd drie en een half jaar, tegen financier Paul F. en distributeur Willem H. drie jaar gevorderd. Alle vier zijn ze ontzettend geschrokken van deze justitiële reaktie van wat ze als een avontuurlijke droom beschouwden. „Geef me er dan maar gelijk een touw bij, want zo zie ik geen uitweg meer", riep Fritz. In 1972 begon het als een grap. Van lieverlee groeide het geintje echter uit tot een serieuze aangelegenheid. Het biljet kreeg zelfs een eigen naam. Telkens wanneer ze het over hun werk hadden, werd gesproken over „Jansen". Voorjaar 1974 stond Jansen op springen: men wilde gaan proefdruk ken. Toen verwoestte een brand alle werktekeningen. Maar meii ging door. Er werd een nieuw atelier ingericht. In oktober waren de biljetten klaar. Willem zou ze verkopen in Bulgarije, maar verstopte ze thuis en daar werden ze veertien dagen later door de politie gevonden. Want via Fritz kwamen er enkele biljetten op de markt Hij gaf een stapeltje aan een aannemer, aan wie hij nog het een en ander schuldig was. Deze stond met die biljetten echter zo vreemd te zwaaien in een café. dat de kastelein de politie waarschuwde. En daarmee eindigde de affaire „Jansen". Dinsdag 7 januari doet de rechtbank uitspraak. Een aantal jongenskoren, die in Rome zijn voor het vijftiende wereldcongres van de organisatie van kath olieke jongenskoren „Pueri cantore^" heeft op nieuw jaarsdag de plechtige pausmis in de Sint-Pieter opge luisterd. Na afloop werden vijf zangertjes, één per werelddeel, uitgenodigd om samen mot de paus de maaltijd te gebruiken Hetgeen leidde tot onder meer dit talereel waarbij paus Paulus het bord vult van Francisco Morales uit Ridgefield in d Amerikaanse staat Connecticut. ROME (Reuter) Paus Paulus heeft gisteren de verbreiding van de georganiseerde misdaad in de wereld een smet op de eer van de geciviliseerde beschaving genoemd. Tijdens een mis voor de vrede, bij gelegenheid van Wereldvredesdag, waarschuwde de paus voorts voor de gevaren die de wereldvrede bedreigen en hij riep op tot geestelijke verzoening onder de mensheid tijdens het huidige „Heilig Jaar". Hij zinspeelde op de golf van ontvoeringen van het afgelopen jaar in Italië en refereerde recht streeks aan de Mafia en zijn „geheime en genade loze wetten." Volgens de paus is het moeilijk optimistisch te blijven over vrede. „Wijst de barometer van vrede niet op slecht weer?" Zo vroeg hij zich af. AMSTERDAM (ANP) - Het doodrijden van een 64-jarige wielrijder met een auto, waar van de voorruit nagenoeg geheel was dicht geplakt, gaat een 25-jarige student 300 aan boete kosten. Het Amsterdamse Gerechts hof, dat in het hoger beroep van deze zaak op oudejaarsdag uitspraak deed, bepaalde voorts, dat de student niet anderhalf jaar, doch een jaar ontzet wordt uit de rijbe voegdheid. Aangezien de fatale rit al meer dan een jaar geleden werd afgelegd, mag hij nu weer gaan rijden. In eerste aanleg had de rechtbank de ver dachte twee maanden opgelegd, waarvan een voorwaardelijk. Een fout in de dagvaar ding over de juiste gang van zaken bij het ongeval leidde er toe. dat hij van de hem primair ten laste gelegde dodelijke aanrij ding moest worden vrijgesproken. Het Hof achtte wel bewezen, dat de verdachte, de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Spannend jaar. BIJ DE LANDEN WAARVOOR 1975 een in kritieke zin spannend jaar gaat worden, staat Israël voorop. Voor volk en regering daar is niet het grootste probleem of men werkloosheid de baas kan worden en inflatie terug dringen; ook niet of men de democratie blijvend veilig kan stellen of op een rechtvaardige manier voor het hele volk welvaart en welzijn kan geranderen. Voor Israël is 1975 kritiek, omdat als er iets mis gaat, het bestaan i de natie een onzekere zaak wordt dan wel het riskeren van i nieuwe grootscheepse militaire actie onvermijdelijk lijkt HÉT ERGE VOOR ISRAEL is, dat het de beslissingen hierover maar heel gedeeltelijk in eigen handen heeft. De Joodse staat is afhanke lijk van de wilsbeschikking van de grote wereldmachten; de enige politieke factor welke Arabische staten verhinderen kan om met geweld een nieuw nationaal bestaan voor de Palestijnen af te dwingen. In de laatste veertien maanden is gebleken, dat vanwege de greep op energiebronnen Arabische staten een groot deel van de westerse wereld kunnen verhinderen de politiek te voeren welke ze de meest rechtvaardige vinden. De vraag is maar. of met hetzelfde wapen de Arabische staten niet gaan proberen de westerse landen - desnoods door hen tegen het communistische blok en de 3de wereld uit te spelen - te dwingen tot een politiek welke meer dan optimaal in het belang van Arafat c.s. is. DE SLEUTEL OP DIT SLOT wordt vooral gevormd door de Russisch-Amerikaanse betrekkingen. Een die blijven - ondanks de lichte verbeteringen der laatste jaren - labiel. Want omtrent de strekking van de Sovjet-politiek op langere termijn bestaat zelfs de aanzet tot een vertrouwen-wekkende toekomst niet Arbeidsongeschiktheids wet. HET WETSONTWERP VOOR EEN ALGEMENE Arbeidsongeschikt heidsverzekering, dat onze regering als huiswerk Voor 1975 bij de volksvertegenwoordiging gedeponeerd heeft, zal de Tweede Kamer vrij hoog op zijn agenda moeten plaatsen, wil bereikt worden dat de geplande datum van ingang-medio 1976-gehaald wordt. Dit om verschillende redenen: de ervaring leert, dat belangrijke sociale wetten ook in het laatste stadium van voorbereiding op onverwachte moeilijkheden kunnen stuiten; wat in dit geval bijzon der onaangenaam zou zijn, omdat met name sommige kleine zelfstandigen dringend zitten te wachten op de zekerheid welke de nieuwe wet hen bij arbeidsongeschiktheid bieden gaat. De al ter sprake gebrachte kwestie, hoe de gehuwde vrouw een soortgelijke zekerheid krijgen kan, moet daarom maar niet naar hetzelfde spoor geleid worden, daar in dat geval financiële proble men zeker tot uitstel zouden dwingen. Staatssecretaris Mertens heeft gelukkig laten weten, dat wat dringende voorzieningen voor de arbeidsongeschikte vrouw betreft de regering niet stil blijft zitten. INTUSSEN WORDT MET DE NU INGEDIENDE wet die AAW gaat heten— de hoogste etage van het gebouw van de sociale zekerheid in Nederland bereikt Voor het dak zal tz.t een algemene ziektekostenwet moeten zorgen. De complicaties welke hiermee verbonden zijn- in de eerste plaats het financiële vraagstuk - zijn momenteel nog zo groot, dat de vlag nog niet in top kan. Dat kan een gevoel van teleurstelling opwekken, maar wie last heeft van dit gevoel, mag toch niet over het hoofd zien welke enorme voorsprong Nederland op het gebied van sociale zekerheid - en dan echt niet alleen in vergelijking met ontwikkelingslanden buiten Europa - al-verkregen heeft. Een groot deel van onze tegenwoordi ge bevolking heeft nog de tijd van vóór de eerste „Dreesuitkerin- gen" gekend. In de dertig jaren sedertdien is een veelvoud bereikt van wat in de eeuw daarvoor met succes begeerd werd. WIE WEET HOE IN vroegere generaties met name de arbeidsonge schikten, bij werknemers zowel als zelfstandigen, financieel door de gemeenschap aan hun lot overgelaten werden, suil zich niet blind staren op de omstandigheid, dat de uitkeringen van de AAW voorlopig nog niet op gelijke hoogte met een normaal inkomen gebracht kunnen worden. Net als AOW en soortgelijke verzekerin gen zullen ze waardevast zijn. Wat garandeert, dat nieuwe achter stand wordt voorkomen. Wil de regering verder kunnen gaan, dan zal de gemeenschap eerst kenbaar moeten maken, dat ze bereid is op andere fronten - bijvoorbeeld bij de loonvorming - haar verwachtingen wat terug teschroeven. landse Zee werd echter een middagtemperatuur van onge veer 15 graden bereikt. In de luchtdrukverdeling komt ook voor morgen nog geen belang rijke verandering. Men mag dan ook op een voortduren van het huidige weertype rekenen. Een hogedrukgebicd waarvan het centrum boven Frankrijk lag, veranderde slechts weinig van plaats. Wel werd de luchtdruk in het centrum lager waardoor de wind aan de noordflank af nam. Met een westelijke stro ming werd via de Britse Eilan den zachte lucht naar ons lang en Duitsland gevoerd waarin de Vooruitzichten voor zaterdag: Pe- middagtemperaturen tot rond rioden met regen of buien. Ge- 10 graden opliepen. In midden leidelijk minder zacht. Frankrijk waar vrijwel geen Vooruitzichten in cijfers: Voor zo- wind was bleef vandaag vrijwel terdag: Aantal uren zon: 0 tot de gehele dag een dikke mist 3 hangen. De middagtemperatu- Min. temp.: omstreeks 4 graden ren kwamen daar op enkele, Max. temp: omstreeks 7 graden plaatsen nauwelijks boven de Kans op een droge periode van nul graden. Rond de Middel- minstens 12 uur: 70 procent PATAN Het aantal slachtoffers van de aardbeving In Noord-Pa- kistan Is gestegen tot meer dan 5.000. Premier All Bhoetto van Pakistan, die het rampgebied heeft bezocht, deed een beroep op de internationale gemeenschap om zijn land te hulp te komen. Bhoetto, zichtbaar getroffen door de verwoestingen in het gebied, sprak tot een menigte overlevenden in Patan. Hij deelde mee dat de regering 300.000 dollar beschikbaar heeft gesteld voor noodhulp, zoals dekens, tenten, medicijnen en voedsel, werden in de Indus- vallei twee nieuwe aardschokken gevoeld. Reddingsploegen vrezen dat honderden overlevenden zullen omkomen van de kou, het vriest in Noord Pakistan. CAIRO De Sovjetrussische partijsecretaris Brezjnjev moet het bed houden in een sanatorium. Zijn gezondheidstoestand Is de belangrijkste reden voor het uitstel van zijn reis naar Egypte, Syrië en Irak. Dit werd In Cairo bekend na terugkeer van de Egyptische ministers van buitenlandse zaken en defensie, Ismail Fachml en Mohammed Gamassy. Ze zeiden niet aan welke ziekte Brezjnjev leed. Fahmi en Gamassay hebben dinsdagavond nan president Sadat verslag uitgebracht van hun besprekingen in Moskou. Sadat heeft in een nieuwjaarsboodschap aan de Russische leiders de wens uitgesproken dat de vriendschap en de samenwerking tussen de twee landen in 1975 nog hechter zal worden. 3II1IIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1III1II li AMNESTY EN PAX CHRISTI DEN HAAG (ANP) De voortdurende slechte behandeling van politieke gevangenen in Spanje Is volgens de Nederlandse afdeling van Amnesty International en van de katholieke vredesbewe ging Pax Christi onduldbaar. In een open brief aan de Spaanse ambassade in Den Haag hebben beide organisaties geprotesteerd tegen de geweld dadige onderdrukking van hongerstakingen in de gevangenissen en het tekort aan medische bege leiding van de stakers. Ook signaleert men dc „onmenselijk zware straf fen" die zijn opgelegd aan degenen die de moed hadden voor hun eigen mening uit te komen. Beide organisaties zijn ernstig ongerust over de huidige situatie in Spanje, waar in strijd met de verklaring van de rechten van de mens zou worden gehan deld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9