Parijse telefoons helemaal in de war TWAALF DODEN DOOR LAWINE IN OOSTENRIJK KERSTBESTAND IRA MOGELIJK VERLENGD Prijsbewust spelen in de Staatsloterij Pensionbrand kost Franse kleuter leven Actie Israël in Libanon Geen uitkering werklozen Evangelische kerk bepleit vrijlating „drie van Breda Onlusten in Cairo de Staatsloterij DONDERDAG 2 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT Van onze correspondent Jan Drummen PARIJS In enkele van de westelijke Parijse voor steden heeft men ter gelegenheid van nieuwjaar niet alleen praktisch geen gebruik van de telefoon kun nen maken, om vrienden en kennissen een voorspoe dig 1975 toe te wensen, maar de meesten die thuis oud en nieuw vierden hebben dat diskreet moeten doen, omdat de telefoon in een soort spionage-cen- trale veranderd was. Om de achterstand van het on derhoud van de telefoon als gevolg van de PTT-staking in te halen, had de telefoon-direc tie van Conflans St-Honorine en omgeving een particuliere firma belast met reparaties en vernieuwing van een aantal te lefoon-installaties en -verbin dingen. De daar te werk gestel de monteurs bleken hopeloze dilettanten te zijn, met het ge volg dat het hele systeem totaal in de war geraakt is. Sommige abonnees zitten sedert drie weken zonder telefoon, bij tal van anderen gaat de bel over als een totaal onbekende gebeld wordt, als men de hoorn opneemt hoort men in de mees te gevallen vier of vijf mensen die wanhopig tegen elkaar te keer gaan, omdat ze de verkeer de aan de andere kant van draad hebben. Maar het meest verontrustende blijft dat bij een aantal abonnees de telefoon praktisch een spion geworden is: als een of andere abonnee BERLIJN (DPA) Volgens de evangelische bisschop van Berlijn, Kurt Scharf, heeft de synode van de EKD (evangelische kerk in Duitsland) zich opnieuw gewend tot de kerken in Nederland en de Nederlandse regering, om gratie te verkrijgen voor de drie Duitse oorlogsmisdadigers in de strafgevangenis van Breda. Scharf zei dit in zijn nieuwjaarskanselrede in West -Berlijn. Hij maakte daarin ook bekend dat onlangs een .nieuw initiatief' is genomen om te komen tot gratieverlening aan alle Duitsers die nog in gevangenissen in Europa zitten wegens misdaden tijdens de tweede wereldoorlog. Volgens bisschop Scharf is bij het initia tief ook de Joodse wereldraad betrokken. De bisschop zei dat de secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, dr. Philip Potter in Genève, verzoeken om gratie had gericht tot kerken en regeringen, nog gedetineerde Duitse oorlogs misdadigers vrij te laten. Hiervan zou ook Hitiers plaatsvervanger, de 80-jarige Rudolf Hess in de gevangenis van Berlijn-Spandau, moeten profiteren. Bisschop Schar zei dat de Nederlandse regering twee jaar geleden bereid was de „drie van Breda" te laten gaan, maar daf een meerderheid in de Tweede Kamer er tegen had gestemd. Ook de regering in Bonn is volgens Scharf gevraagd het nieuwe initiatief te ondersteunen. Vlissingen (ANP) In het zie kenhuis in Vlissingen vechten artsen voor het leven van de 14-jarige Veronique Benteux uit Parijs, die gistermorgen be wusteloos uit een brandend pension in Vlissingen werd ge haald. Rond half zes des morgens brak gisteren brand uit in pension Abri in de Badhuisstraat in Vlissingen. In het pand bevon den zich dertien mensen, Fran sen, Duitsers en Nederlanders, die na de oudejaarsviering diep in slaap waren. De gasten sprongen na het ontdekken van de brand in paniek uit de ra men. .Een tweejarig Frans jon getje Toni Quillet kwam in de vlammen om. Van de dertien gasten werden er twaalf in het St. Jozef Bethesda-ziekenhuis opgenomen met brand- en snij- wonden en met beenbreuken. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De brand is ontstaan in het souterrain van het pension waar de gasten met elkaar in de eetzaal de jaarwis seling hadden gevierd. De brandweer van Vhssingen die- binnen drie minuten met alle beschikbare materieel aanwezig was heeft zowel het zwaarge wonde meisje als het dode jon getje uit de vuurzee gehaald. Het pension brandde volledig uit. Ook een hond kwam in de vlammen om. Problemen met huwelijk van teruggekeerde Japanner Taipeh (AFP) Teroeo Naka- moera, de oud-soldaat van het Japanse leger die na 30 jaar eenzaamheid in de Indonesi sche jungle werd gevonden, gaat kijken wat er van zijn huwelijk is overgebleven. Zijn vrouw, de 56-jarige Li Lan Ying, heeft namelijk onthuld dat haar tweede man, die 72 jaar oud is, maandag in de bergen was verdwenen, ver moedelijk om plaats te laten aan ,de „rechtmatige" echtge noot. Li Lan Ying is over dit optreden van haar tweede man nogal verbaasd daar zij na het ont dekken van Nakamoera te ken nen had gegeven het leven met haar tweede echtgenoot van de afgelopen 21 jaar te willen voortzetten. Zij was één jaar met Nakamoera getrouwd toen deze in dienst moest en naar Indonesië werd gezonden. de hoorn opneemt, kan hij ho ren wat er in het vertrek waar de telefoon staat bij de ander gezegd wordt en zelfs als daar de telefoon op de haak blijft liggen. Op dezelfde wijze als via zekere electronische apparaat jes telefonische spionage bedre ven wordt En omdat niemand weet of en wie hem beluisteren kan, zijn de meesten zeer ach terdochtig en discreet gewor den, met name zakenlieden. Het enige lichtpunt in de zaak is dat via onverwachte telefoon verbindingen onverwachte vriendschappen aangeknoopt worden, en met name tussen leden van beiderlei kunnen, zoals dat heet, surprise-af spraakjes tot stand komen. Men hoopt over een week de in de war geraakte kluwen telefoon draden uit elkaar gepeuterd te hebben, maar de PTT bereidt zich voor op protesten en eisen tot schade-vergoeding en weige ringen abonnementsgelden te betalen. Familieleden en vrienden tijdens de begrafenisplechtig heid van de 42 mijnwerkers, die zaterdag in het Noordfran se Lievin als gevolg van een explosie op 700 meter diepte om het leven zijn gekomen. De plechtigheid had op oudjaar plaats. TEL AVIV (Reuter) Rond de Jaarwisseling hebben zich in het grensgebied tussen Libanon rn Israël botsingen voorgedaan tus sen Israëlische troepen en Palestijnse guerrillastrijders, waarbij volgens Israëlische gegevens de Palestijnen drie man hebben verloren. 'Kort voor middernacht was er bij de plaats Zarit aan de Israëlische kant van de grens een gevecht waarbij drie Palestijnse infiltranten werden gedood. Enkele uren later trokken Israëlische militairen over de grens naar Libanon waar zij in het dorp Yaari vijf huizen opbliezen en in Atroun één. Voorts namen zij uit Yaari vier mannen en uit Atroun één man mee. die zij van guerrilla-activitei ten verdachten. Op deterugweg werden de Israëliërs met artillerie beschoten, maar zij leden geen verliezen. De voorzitter van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, Jasser Arafat, heeft gezegd dat 1975 het „gevaarlijkste en belangrijkste, jaar voor de Arabieren" zou zijn. Hij beloofde een algehele campagne tegen Israël op alle fronten. In een vraaggesprek met het in Beiroet verschijnende blad An Nahar zei hij: „Als onze Arabische natie niet haar iterim-doelen kan bereiken, die op de Arabische topconferentie in Rabat werden erkend, zal een gevaarlijke situatie ontstaan die de Israëlischo vijand ten voordeel strekt." Israël is bereid over een verdere terugtrekking in de Sinaï te onderhandelen in de vorm van een voorlopig akkoord, maar deze terugtocht moet „aanzienlijk minder belangrijk" zijn dan die welke Israël bij een vredesverdrag zal aanvaarden. Dit heeft dé Israëli sche minister van buitenlandse zaken, Jigal Allon, in antwoord op een motie in het parlement verklaard. WENEN (UPI) De Oostenrijkse politie heeft drie Westduitse skiër^ voor ondervraging aan gehouden in verband met een lawin^ die dinsdag bij Ga- schurn in West-Oostenrijk aan twaalf mensen het leven heeft gekostj Volgens !de politie kwamen dui zenden' tonnen zware, natte sneeuw in beweging doordat skiërs in strijd met waarschu- wingen zich toch op een helling hadden begeven waarop een Rf grote hoeveelheid sneeuw was E gevallen bij een betrekkelijk r hoge temperatuur. De lawine kwam terecht op een skibaan en een skilift. Van de twaalf teruggevonden slachtoffers zijn er elf uit West- Duitsland afkomstig. Onder hen bevinden zich vijf vrouwen en een achtjarige jongen. De drie Westduitsers Duitsers die voor ondervraging zijn aange houden, zijn overtuigd van hun onschuld. Zij meldden zich bij de politie toen de autoriteiten drie skiërs zochten, die voor de lawine op de betrokken helling waren gezien. In Oostenrijk zijn tot dusver deze winter al 21 mensen bij lawines omgekomen. Op 22 december verongelukten negen skiërs bij Kitzbühel. De plaatselijke poli tie verklaarde toen dat de sneeuw naar beneden was ge komen doordat de skiërs zich niet aan waarschuwingen had- In Japan worden ongeveer dertig den gehouden. Later bleken er skiërs vermist nadat een bus in echter geen waarschuwingsbor- een meer was gestort. Het onge- den te zijn geplaatst. luk gebeurde gisteren. De bus Een overzicht van het berggebied in het Oostenrijkse vervoerde ongeveer vijftig Vorarlberg, waar een lawine het leven eiste van twaalf skiers van wie er twintig zijn skjërs CAIRO (Upl-Reuter) De po litie in de Egyptische hoofd stad Cairo heeft op 1 januari met traangas en bamboestok ken slag geleverd met enkele duizenden arbeiders die on verwacht de straat waren op gegaan om te protesteren te gen de hoge prijzen en het uitblijven in de nieuwe rijks begroting van beloofde op trekking van de lonen. De ernstige ongeregeldheden hadden plaats op het Vrij heidsplein, waar de politie moest voorkomen dat de beto gers op mars gingen naar na bijgelegen departementen en het parlementsgebouw. De de monstranten riepen leuzen te gen president Sadat en eisten het aftreden van premier Ab- del Aziz Higazi, wiens binnen landse politiek, vooral op eco nomisch gebied, wordt aange voeld als indruisend tegen de socialistische beginselen van wijlen president Nasser. Explosie vernielt 5 huizen TILBURG (ANP) In Tilburg heeft zich gisteren tegen het middaguur in een woning aan het St. Annaplein door onbe kende oorzaak een gasontplof fing voorgedaan waardoor het pand vrijwel geheel werd ver nield. Vier belendende huizen liepen zeer ernstige schade op zodat zij vrijwel geheel geschikt wer den voor de sloop. Van zes andere woningen werden de ruiten vernield. Van de tien in het betrokken pand aanwezige personen liepen er vier verwon dingen op. doch na behandeling in het ziekenhuis konden zij alle naar huis terugkeren. LONDEhf Leiders van de vier belangrijkste Noordierse ker ken, die korte tijd geleden een vredescampagne begonnen zijn, hebben gisteren in Londen overleg gepleegd met premier Wilson over een mogelijke ver lenging van het Ira-kerstbe- stand na 2 januari. hen te kunnen praten in Dow ning Street 10.Een van de ker kelijke leiders is de katholieke primaat van Ierland, kardinaal Conway. Hij verklaarde in Ar magh, dat het in Ulster vooral aankomt op een echt verlangen Panter doodt meisje (10) GENT (Belga) Een panter van het safaripark in het Belgische Iluise heeft een 10-jarig meisje dodelijk verwond. Het dier zat achter in de bestelwagen van de eigenaar van het dieren park. De man bezocht een café bij Gent. Op verzoek van het 10-jarjge meisje Marleen van de café-houder Pijpaert ging de man de panter uit de auto ha len. Hij wilde het dier aan de leiband houden en aan de familie laten zien. Toen hij de deur open deed sprong de panter echter onverwachts op het meisje. De man probeerde het dier weg te trekken, maar slaagde daar niet in. Marleen overleed kort daar op aan haar verwondingen. Waterleiding blij met regenval AMSTERDAM (ANP) De vrij wel algemene verguizing van de enorme regenval die het af gelopen jaar heeft gekend- merkt wordt niet gedeeld door de waterleidingbedrijven. In zijn nieuwjaarstoespraak tot het personeel heeft directeur ir. C. van der Veen van de Amsterdamse gemeentewater leidingen. het regenrecord voor zijn bedrijf „de verrassing van het jaar" genoemd. De vele regens hebben ons land miljoenen kubieke meters wa ter opgeleverd, waarmee het Rijnwater kon worden ver dund. „Dankzij de overmaat aan hemelwater kwam een eind aan het hoge chloridegehalte van het drinkwater, dat in de duinen wordt geproduceerd uit geinfiltreerd rivierwater", zo deelde ir. van der Veen mede. naar vrede. De IRA-wapenstil- stand, die afgekondigd werd voor een periode van 12 dagen, verstrijkt vandaag te midder nacht. Dit kerstbestand was de eerste vrucht van de vredes campagne van de vier geestelij ken. Aan hun gedachtenwisse- ling van gisteren met premier Wilson werd deelgenomen door de Britse minister van Ulster, Merlyn Rees. De kerkelijke leiders treden op als onofficiële bemiddelaars tussen e Britse regering en ver tegenwoordigers van de voorlo pige Sinn Fein, de politieke vleugel van de voorlopige IRA. In hun geheime onderhandelin gen zijn ook hoge Britse ambte naren betrokken. Militante pro testanten beweren, dat Ulster verkocht wordt aan de republi keinen. Groot-Brittannië hoopt in 1975 een oplossing te kunnen vinden voor de Ierse kwestie, waarvan de politieke en financiële last veel te zwaar wordt, het is dui delijk, dat de Britse eisen om nu voor eens en voor goed ge daan te maken met het Ierse probleem, aangewakkerd wordt door de knagende vrees voor een nieuwe IRA-terreurcam- pagne in Engeland. Londen heeft nu al een deel van de eisen van de IRA ingewilligd door enkele politieke gevange nen in vrijheid te stellen. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Mertens van sociale zaken is niet bereid werklozen in de laagste inkomenscategorieën uitkering ineens te geven. Hij zegt dit in een brief aan een aantal organisaties, die daarom hadden gevraagd. Een uitkering ineens voor deze categorie werklozen zou onrechtvaar dig zijn tegenover de mensen die het minimumloon verdienen, aldus de staatssecretaris. De minimurndaglonen in de werkloos heidswet en de wet werkloosheidsvoorzieningen worden immers zo vastgesteld dat de kostwinners en de nict-kostwinners boven de 35 jaar netto niet minder ontvangen dan het netto-minimum loon. Elke maand zo'n 800.000 prijzen - totaal ruim 30 miljoen gulden. Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70 van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,„schoon". Lotenverkoop van 6 januari af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de januari-loterij op 6 januari. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070-653955. Prijs per lot 25,„vijfje" 5, Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 15,20 en 22 januari Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na do 3e trekking, dus ook die welke bij de leen de 2e trekking zijn gevallen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7