Skiën in de Wassenaarse duinen Afprijswinners in de Bijenkorf VOOR DE VROUW 6 LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 JANUARI 1975 Voor wie het nog niet wist: het is zeer wel mogelijk in Neder land te skiën. Ons land kent vier pistes, drie borstelbancn, een in Ubbergen bij Nijmegen <„11 Primo"), een in Middel- beers, een in Bergen (NH) en twee in het landgoed Duinrell, Wassenaar, gemaakt van „pias- sava". Uit is een afvalproduct van een borstelfabriek, be staande uit de nerven van palmbladeren. Het materiaal wordt in grote balen aange voerd en moet pluk voor pluk uit elkaar worden gehaald. De massa op de piste mag geen klonters vertonen maar moet egaal de grond bedekken. Rian van Leur (29), een van de elf leraren op de skibaan van de Nederlandse Reisvereniging in Duinrell weet er alles van. Ze leerde skiën in Kitsbühl, Oos tenrijk en werd zeven jaar gele den door de hoofdleraar in Duinrell gevraagd skilessen te geven aan kinderen op de kunstbaan, waar zij toen zelf skiede. Als een van de vrouwe lijke leraren van het eerste uur heeft zij het aantal leerlingen zien stijgen tot 100 per week. „Ze komen bij ons overal van daan. Uit Goes, uit Oss. uit het „Land van Altena" boven Bra bant, zoals wij dat noemen", vertelt Rian een beetje trots in haar flat in Den Haag, die zij deelt met een jong echtpaar. De woonkamer heeft zij veranderd in een klein oerwoud. Het licht komt groen gezeefd naar binnen door het geboomte voor de ra men: palmen, papyrus, woeke rende bladerenmassa's, die el kaar aan de toppen raken. On der begeleiding van een strijk kwartet van Haydn op de pic-up en bij kaarslicht (het is een uur of vier 's middags) vertelt zij enthousiast: „skiles kan je al leen geven als het een hobby van je is. Anders kan je het nooit opbrengen er zoveel vrije tijd aan te geven". Haar lesu ren? Elk weekend van kwart voor 9 - 4 uur; dinsdag, woens dag en donderdagavond van half 8 - half 9. Op de vraag waarin het verschil ligt tussen sneeuw- en piassava- piste: „de kunstskibaan is heel goed te vergelijken met een ski piste met harde sneeuw. Net als op zo'n ijspiste roetsch je me teen. "De skitechniek blijft ech ter dezelfde als voor een norma le skibaan; alleen moet je de bewegingen extra stevig uitvoe ren. Erg goed op de dalski staan bijvoorbeeld (ski aan de dalkant als je dwars op de berg staat). Op sneeuw, vooral Neuschnee heb je meer grip, de sneeuw reageert vlugger". Wat voor leerlingen heeft Rian? „Het zijn mensen die in de toe komst gaan wintersporten, be ginners en gevorderden, kinde ren, jonge- en oude mensen. In de hoogst-gevorderden groep zit zelfs een man van 70 jaar. Skiën heeft niets te maken met leef tijd, Mensen van een jaar of 50 zijn soms leniger en soepeler dan jonge stijve harken zonder bewegingsgevoel. Je hebt gevor derden, die voor de winterva- kantie begint wat willen losko men, routine krijgen. Je hebt beginners die het in Nederland willen leren. Wat techniek be treft zit 't goed bij ons. Onze beginners-leerlingen slaan na onze cursus in de wintersport zelf meestal meteen twee klas sen over, maar het verschilt. Sommigen hoeven helemaal geen les meer te nemen. Het hangt af van aanleg, van angst ook. Met een dosis lef heb je het eerder te pakken. En niet bang zijn voor vallen, hè. Het is ook zo, dat je beter een harde val kunt maken waar kracht in zit dan een zachte. Door de klap komt er meer spanning op de veiligheidsklem van de ski te staan. Dan schiet hij eerder los. Wanneer hij niet loschiet en de ski dus aan de schoen blijft zitten wordt het risiko van be- nenbreken groter". ,De skischoenen zijn volgens Rian erg belangrijk. „Gevaarlijk is als de bovenste „schnall" los blijft zitten. Mensen denken wel eens dat het niet nodig is die ook dicht te binden. Dat is juist fout, dan gaat de voet schuiven door speling". Ze laat haar ei gen hardgroene plastic skilaar zen zien. waarvan ze de klem men dichtklapt. „Zo hoort het. Ik vindt plastic schoenen ook veel fijner dan leren. Leer is levend, dat gaat werken. In mijn schoenen zit een ge leiachtige massa, die naar de voet gaat staan. Ideaal is dat". Rian meent dat skiën een sierlij ke sport is. Ze trekt met haar handen de bewegingen na van een crack, die soepel de helling af komt glijden. „Ik heb vroeger geschermd", vertelt ze: „Ik pro beer een beetje te tennissen en ik vind zeilen fijn. Maar eigen lijk kom ik uit de verpleging in een psychiatrisch ziekenhuis. Toen ben ik drie jaar assistente geweest bij een dermatoloog". Nu heeft ze een job als medisch secretaresse bij een Haags gyna- coloog. Paardrijden? „Nee. Ik ben liever afhankelijk van me zelf dan van een dier. Mijn moe der heeft met paardrijden bij een val eens een paard bovenop zich gehad. En dat was bepaald niet gezond". Alle door de Nederlandse Ski- bond erkende leraren, waartoe ook Rian behoort mogen in het buitenland lesgeven. Wil ze dit misschien later professioneel gaan door.? „Bij een heleboel wintersportplaatsen is toerisme de attractie", bepeinst ze. „Bij ons is het keihard werken. Ik wil wel met vacantie naar de winstersport, maar niet om er les te geven. Wij hebben hier een bijzonder hecht team, sa men net een grote familie. Nieu welingen accepteren we graag, maar ze moeten wel bewijzen dat ze skiën kunnen. Buiten beentjes kunnen we niet gebrui ken. Behalve techniek zitten er nog andere kanten aan vast. Je moet niet alleen kunnen skiën, je moet ook kunnen overbren gen wat je ervan weet". Kinderondergoed in kleurige ruiten Er is in de Bijenkorf heel leuk kinderondergoed. Van 100% katoen en in rood of blauw/witte ruit. Meisjes slips, jongens slips, singlets en T-shirts. Maten 92-164. Alles als afprijswinner 3*" afd. kleuter- en kinderkleding Wollen trui met flannel jeans Handgebreide 100% wollen trui. Met ronde hals of rolkraag. De flannel broek heeft het jeans- model. Steekzakken en opgestikte naden. Kwaliteit: polyester/wollen flannej in licht en donkergrijs. Als afprijswinners QQ trui Ou" broek 39.- DewinterT-shirts T-shirts worden ook in de winter veel gedragen. Over of onder een overhemd of trui. T-shirt met lange mouw. Tunésienne met korte mouw en een debardeur. Kleur indigo blauw. 100% katoen. Maten 1-1. als afp T-shirts e afd. herenmode Het exclusieve dwarsstreepshirt van de Bijenkorf, Gemaakt van - zo gewassen, zo droog - polyester/katoen. Maten 36 t/m 43, 2 mouwlengten, en 2 kleurstellingen bleu/wit, Fijne laarzen Niet te lang wachten met deze sportieve leren laarzen. In zwart en donkerbruin. Met crêpe zool en in halve maten van 36 t/m 41. ,7975 Of een pothoedje. een baret, een cloche. Allemaal zijn ze van heel soepele, zachte angora. In bescheiden kleuren als bruin, Royale kunstleren koffers Het zijn lichtgewicht, gevoerde kunstleren koffers. Met bmnenvak, makkelijk handvat en 2 riemen. Als afprijswinners: 60 cm 96.95 65 cm 105.- 70 cm 112." 75 om 117- Zo'n suède jasje om héél lang van te houden Lekker warm V< suède jasje met gewattineerde voering. Kraag en manchetten van Toscaans lam en biezen van leer Maten: S-M-L. In donker-, middenbruin en rood. Als afprijswinner ÏVÖ." afd. leer en suède Pigskin suède jasjes Wij hebben drie modellen, alle Vi. Alleen in de Bijenkorf te krijgen. Het afgebeelde jasje is er in de maten 38 t/m 46. Kleuren: grijs, cognac en groen. De andere twee modellen ook in de maat 48 en in de kleuren: middenbruin. üjdgevoelige wekkers Diverse wekkers zoals bellen wekkers in nikkel of felle kleuren in meerdere maten nu als afprijswinners ^0. afd. uurwerken Mooie glazen theepot V« De Zeiss Ikon Rerkeo 506diaprojektor voor nog geen200.- Op afstand te bedienen. Vooruit, achteruit en scherpstellen. Kan allemaal. Heeft enkelbeeld- projektie. Geschikt voor universele magazijnen en met mogelijkheid voor geluidssynchronisatie. Een hchtklep dekt het beeld af tijdens diawisseling. En u krijgt een dubbele garantie. Eén jaar op technische fouten en één jaar tegen vallen, stoten etc. 199.-; 3ijenkorfprijs J Dreamland elektrische onderdeken voor een droomprijs De Dreamland verwarmingsdeken houdt u constant lekker en veilig warm. En net zo warm als u wilt, want er zijn 10 warmtestanden. Voorverwarming 30 tot 60 minuten. Een thermostaat zorgt dat u 'op temperatuur' blijft. Vermogen 80 W, verbruik 1 cent per uur. Maat 152 x 76 cm. 3 jaar garantie. Adviesprijs 109.-; 7Q Bijenkorf prijs afd. elektr. apparaten Jeanette maalt, snijdt, raspt en schaaft voor nog geen 1% ct per uur De Moulinex Jeanette neemt u een hoop werk uit handen. Ze heeft 3 verwisselbare raspen voor 't snijden, raspen, schaven en malen van rauwkost. De vlees molen heeft 2 snijplaatjes en de bajonetsluiting zorgt voor 't snel verwisselen van de onderdelen. En dat alles met 'n vermogen van 150 W tegen 'n stroomverbruik van 1'/ï cent per uur. En ook makkelijk schoon te maken. Adviesprijs 74.-; r*A in de Bijenkorf Ofr." afd. elektr. apparaten de Bijenkorfj|^J| Rian de Leur: „skiën is zo'n sierlijke sport. Ik kan er helemaal lyrisch van worden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6