Gaston Roelants loste ROGER DE VLAEMINCK RLIES KATERKOERS NIEUW LEVEN IN op de klim voor finish van de Sylversterloop Bratislava won Spenglercup Eerste skiprijs voor Schnabel PEREZ WON GROOTSTE ATLETIEKMANIFESTATIES IN SAO PAULO Wout List eerste winnaar 1975 van schaatsmarathon Schaatstrainer Höfl kan niet motiveren Vriend trotseerde sneeuw het beste „GESCHIKT VOOR WERELDSTRIJD" DONDERDAG 2 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 15 - INZELL - Herbert Höfl, de 34- jarige trainer van de Westduitse schaatsbond, heeft in een brief aan bondsvoorzitter Werner De- regoski laten weten per 30 juni ontslag.te nemen. Höfl, die in 1971 opvolger werd van de Noor Thormod Moum en Moni- ka Pflug en Erhard Keiler be geleidde naar Olympische titels, geeft als reden voor zijn stap op dat hij de rijders en rijdsters niet meer genoeg kan motive ren. Volgens Höfl laat voorts de inzet van enkele pupillen te wensen over. Het was de bedoe ling dat Höfl tot en met de Olympische winterspelen van 1976 (Innsbruck) aan zou blij ven. Als opvolger van Höfl wordt de Nederlandse jeugd trainer Henk van Dijk ge noemd. HEERENVEEN Met een gepolijste eindsprint veroverde de Amsterdammer Wout List gistermiddag de overwinning in de Friesch Dagblad nieuwjaarswedstrijd over 100 ronden op de kunstijsbaan Thialf te Heerenveen. Met een alles eruit persende ipurt bleef Wout List daarmee de Heerenveener Marien Hoekstra voor, die niettegenstaande zijn reputatie als rappe sprinter een fraktie te kort kwam om hem te verdringen. Die verrassende ontknoping na een spannende strijd was het sluit stuk van een schaatsfeest, dat 1500 toeschouwers een prettige middag bezorgde. Onder de ruim 70 gestarte A.-rijders bevonden zich alle kopstukken van het Maratonschaatsen en door het feit dat de baan zwaar werk vroeg kon het bijna niet uitblijven of het liep op een massaspurt uit Even leek de jeugdige Gerard Albers uit Bovenkerk dat te zullen verijdelen, door brutaalweg een flinke voorsprong te nemen, maar in de slotronde denderde de meute toch langs hem. Tweede maal De scherpe sprinter Wout List veroverde In Heerenveen zijn tweede zege van dit seizoen. Ook de eerste wedstrijd, In november in Groningen bracht de 24-jarige timmerman uit Amsterdam op zijn naam. „Vorig seizoen zat ik wel een paar keer van voren, maar het gaat nu veel beter. Ook een gevolg misschien van de trainingswed strij den van de regio-west die ik heb gereden", aldus Wout List die naast schaatsen .zomers op de rennersfiets klimt en uitkomt in criteria. Die zege van Wout List kwam overigens totaal onverwacht. Niet alleen doordat de Amsterdammer zeer verrassend voor bleef op Marten Hoekstra, maar meer nog omdat hij geen deel uitmaakte van een kopgroep die met nog 24 ronden te rijden tot stand kwam. Onder aanvoering van Henk Portengen en Jeen van den Berg gingen Dries van Wyhe, nationaal kampioen Ton de Groot en Johan Wardenier mee in een bijzonder sterke vluchtgroep. De slag leek geslagen te zijn, maar plotseling strandde de groep. „We kregen geen steun genoeg om onze poging voort te zetten", aldus Jeen van den Berg, die traditiegetrouw in het sprintgeweld het onderspit moest delven, de prijs voor de strijdlustigste rijder was voor Appie Weys, die deze dag zijn 42ste verjaardag op het ijs vierde. Een andere jarige was Atje Keulen-Deelstra die de 25 ronden bij de dames als snelste beëindigde. Zij bleef in de eindsprint voor op kernploegrijdster Sophie Westenbroek die tweede werd en op Leny van der Hoom-Langelaan die derde werd. De veteranen kwamen ook in aktie en in die wedstrijd over 30 ronden won Jaap Limburg uit Leiden. Bij de B. rijders waarvan er liefst 110 aan start kwamen werd het een internationale zaak omdat de eerste 4 plaatsen door Engelse rijders werden ingeno men. Winnaar werd Goff Sandys gevolgd door zijn landgenoten Pete Lake, Archie Marshall, en Allan Doyle. Reinder Bosma De uitslag is: 1. Wout List (Am- 9. Bemardus Gijzen (Balk); 10. sterdam); 2. Marten Hoekstra Piet Bloedjes (Limmen); (Heerenveen); 3. Rien de Rhoon De uitslag bij de dames is: 1. Atje (Rozenburg); 4. Henk Portengen Keulen (Irnsum); 2. Sophie (Diemen); 5. Jaap Jonkman Westenbroek (Steggerda); 3. Le- (Bovenkarspel); 6. Ben van der nie van den Hoorn (Ter Aar); Weide (Heerenveen); 7. Marcel 4. Marian van Veldhuizen (Die- Pennings (Nieuw Vennep); 8. men); 5. Grietje Bakker (De Jos Raaymkers (Hoensbroek); Vallen). DA VOS De Tsjechische club vier keer doelman Melisko, die Solvan Bratislava heeft in Da- in de 23e minuut Sakac was vos het toernooi om de Spen- komen vervangen, op zijn post. glercup gewonnen. De Tsje- De doelpunten in de wedstrijd chen zegevierden ook in de kwamen op naam van de Polen twee voorgaande jaren zodat Jaskierski (2), Szeja, Zawaba. zij definitief eigenaar van de Obloj en Potz en de Tsjechen beker worden. In de laatste Bukovinsky (2), Stastny, Zizka, wedstrijd speelde Slovan 66 Mrukvia en Miklosovic. Er wa tegen Polen na periodestanden ren 2900 toeschouwers, van 24 2—2-20. De eindstand van het toernooi is: Hierdoor waren de beide teams 1. Slovan Bratislava 4, 2, 2, 0, gelijk geëindigd met zes punten 6, 9—12. uit vier wedstrijden en werd 2. Polen 4, 2, 2, 0, 6,17—12. het nemen van penalties nood- 3. Finland 4, 2,1,' 1.' 5,18—9. zakelijk. Slovan schoot twee 4. Zwitserland 4, 1, 0,3, 2, 7—18. keer raak en miste tweemaal, 5. Nederland 4, 0,1, 3,1, 11—21. De Poolse schutters vonden GARMISCH PARTENKIRCHEN De traditionele nieuwjaars wedstrijd schansspringen in GarmischPartenkirchen, is door de Oostenrijker Karl Sch nabel gewonnen. Met sprongen van 92 en 93 meter bereikte bij een puntentotaal van 226,2 en bleef daarmee de Fin Kari Ylantilla. die met sprongen van 91,5 en 90,5 meter een to taal van 226 punten noteerde, juist voor. De uitslag is: 1. Karl Schnabe, (Oos) 92-93 meter, totaal 226,2 punten. 2. Kari Ylantilla (Fin) 91,5-90,5-226. 3. Hans Millonic (Oos) 92-93, 5-22,2. 4. Edi Fede- rer (Oos) 92-91, 5-221,6. 5. Willi Pürstl (Oos) 89-93, 5-220,7. INZELL Klaas Vriend heeft tijdens dichte sneeuwval in In- tell een wedstrijd over 1500 meter gewonnen in 2 minuten 9.68 seconden. Sprinter Eppie Bleeker bleef met zijn tijd van 2.10.07 slechts weinig achter. Bij de dames versloegen de Cana dese rijdstters Sylvia Burka en Cathy Priestner de Westduitse Monika Holzner-Pflug. Deuit slagen van de 1500 meter zijn: HEREN: 1. Vriend 2.09.68, 2. Bleeker 2.10.07, 3. Kleine 2.10.22, 4. Gompen 2.11.01, 5. Freese (Wdl.) 2.11.45, 6. Derksen 2.12.28. DAMES: 1. Sylvia Bur ka (Can) 2.23.73, 2. Cathy Priestner (Can) 2.24.08, 3. Moni ka Holzner (Wdl) 2.25.51. 4. Tuu- la Vilkas (Fin) 2.26.22, 5. Gail Gordon (Can) 2.26.51. Hoe serieus Roger de Vlaeminck was I over de eindstreep gleed was het eerste bleek uit deze foto. Toen hij als winnaar I waar hij interesse voor had; zijn tijd. Een hellinkje vormde voor Roger de Viae- zijn veel zwakkere tegenstanders, minck geen bezwaar om los te komen van KIJKDUIN De Katerkoers was een begrip. In binnen- en buitenland. Toch kwam er, twee jaar geleden, een onverwacht einde aan deze stokoude en toch oergezellige traditie. Problemen van uiteenlo pende aard plaatsten dit evenement als een herinne ring in de vergetelheid. Het was nu eenmaal niet anders... Dat bleef niet zó. De heimwee naar de zeldzame sfeer rond de Katerkoers inspireerde de sportcommissie van de Haagse wielerclub De Spartaan (vooral Rob ten Hagen) tot een eerste daad van 1975, die zijn weerga niet kent. De Katerkoers keerde terug in al zijn glorie alsof hij altijd had bestaan. Sterker nog, het deelnemersveld anders kan niet gezegd worden, bezat een allure om van te dro- gelukt men. De absolute attractie was natuurlijk Roger De Viae- EniSt minck, een erkend specialist in dit werk. Deze later ook win- Toen het ernst werd in deze naar geworden Belg heeft i gelukkig alles aan gedaan de ruim vijftienhonderd bezoekers van 'Ockenburgh' tevreden te stellen. Hoewel je als organisator van een sportwedstrijd op Nieuwjaarsdag nooit ergens ze ker van bent heeft de serieuze De Vlaeminck al zijn bewon- met twintig deelnemers meer dan ooit gestarte wedstrijd demor^gtreerde De Vlaeminck hoe sterk zijn conditie na de feestdagen nog is. Halverwege het 24 km lange parkoers was het nemen van een voorsprong geen probleem maar het wezen lijk belangrijke uitbouwen i van nog minder. deraars plezier gedaan. De op De nauwelijks vermoeide De Oudejaarsavond vroeg naar bed gegane Belg deed dat met de bedoeling in de Katerkoers aan te tonen de 'stille' periode voor een crossprof goed door gekomen te zijn. Dat is hem, Vlaeminck aanvaardde bij de finish de mededeling één mi nuut voor te liggen op alle an deren als de gewoonste zaak - van de wereld. Zijn tijd was 1 Het karwei Zit erop. uur 12 min. 38 sec. De natuur- De Vaeminck gespt lijk tevreden gestelde Hendrik rustig zijn valhelm lOS. Kalkman, voorzitter van De Spartaan: „Dit was aparte klas se. Meneer gaat met een verzet naar boven, zo verschrikkelijk hard als ik nog nooit gezien heb". Roger de Vlaeminck vond zijn prestatie niets bijzonders. „Ik ben prof en de bezoekers moeten, ook al is het nieuw jaarsdag, tevreden zijn. Voor mij kwam er verder bij, dat ik êen daad wilde stellen voor het wereldkampioenschap in Bel gië. Ik leef helemaal naar dat evenement toe". Serieus Ook anderen kwamen dit jaar met een zeer serieuze instelling aan de start van de Katerkoers. Onder wie de uit Hengelo (Gld) afkomstige gebroeders Schef- fer. Zij, Gerrit en Albert, hiel den elkaar, tot de eindstreep in zicht kwam, gezelschap. Maar toen de beslissing moest vallen bleek Gerrit over de langste adem te beschikken. Op 1 mi nuut 38 eindigde Stamsnijder uit Enter als vierde en op 1 minuut 46 kwam de tweede Belg Eddy Pauwels als 5e over de eindstreep. Het Zuidhollands kampioenschap werd veroverd door Gerard Looyenstein uit Noordwijkerhout, die als veer tiende 'aantikte'. Andere, maar minder opgevallen renners wa ren Tino Tabak en Gerard Via- Deze bijzonder sympathieke ge nen. Zij hadden zelf gevraagd of de Katerkoers weer georga niseerd kon worden omdat zij het een nuttige trainingsrit von den. Zij beloonden het initiatief van De Spartaan daarom door belangeloos mee te werken. dachte heeft de organisatie het vertrouwen gegeven in het ver volg te moeten doorgaan. Kalk man: „Ik ben er erg blij mee. Je miste de Katerkoers toch wel". HANS DE BRUYN (van onze sportredactie) KIJKDUIN De nieuw leven ingeblazen Katerkoers moet vooral tegen de achtergrond bezien worden van het streven om de wereldkampioenschappen cycle- cross 1977 op Ockenburgh in Kijkduin te organise ren. Het bestuur van De Spartaan heeft zich daar voor kandidaat gesteld en verwacht een goede kans te maken. Roger de Vlaeminck vond deze veronderstelling lang niet gek. Het parkoers is naar zijn idee geschikt te maken voor een manifestatie van een dergelijke allure. „Als de bruggen door een extra heuvel ver vangen kunnen worden en de banen iets verbreed dan voldoet het als parkoers voor een wereldkam pioenschap bijzonder goed. Ik geloof verder dat zesmaal van de fiets gaan iets te veel is voor de rijders. Beter zou wellicht viermaal zijn". moedigd. Wamke, goed sa menwerkend met Palomares, bleef echter volgen, hoewel hun kansen op de eindzege nihil waren. Zij leverden ech ter op het laatste rechte eind een schitterend duel om de tweede plaats, waarbij zich ook nog de Westduitser Uhle- mann had gevoegd. De Mexi caan toonde zich daarbij iets rapper in de laatste meters. Onze landgenoot Jos Hermens heeft geen moment kunnen in grijpen in het gevecht van de „groten". Hij bleef echter goed volgen in het jagende peloton en zijn zestiende plaats mag alleszins gezien worden. De tijd van de winnaar, 23 minu ten en 58 seconden, betekende geen nieuw record. Perez bleef 34 seconden boven de tijd van Victor Mora in 1973. De uitslag luidt: 1. Rafael An gel Perez (Costa Rica) 8900 meter in 23.58,00; 2. Rafael Tadeau Palomares (Mex) 24.01,00; 3. Detlef Uhlemann- (WD1) 24.06,04; 4. Jairo Correa (Col) 24.12,06; 5. Leon Schots (Bel) 24.16,02; 6. Jose de An- drade da Silva (Bra) 24.22,00; 7. Tapio Kantanen (Fin) 24.27,00; 8. Gaston Roelants (Bel) 24.28,00; 9. Luis Hernan dez (Mex) 24.31,00; 10. Knut Tore Borg (Noo) 24.34,00.; 11. Edmundo Warnke (Chi) 24.46,00; 12. Eloy Rodriguez Rafael Perez, niet ver bloemend waar hij van daan kwam, demonstreer de een grote overmacht tijdens de enige traditione le atletiekwedstrijd in de nacht van oud op nieuw. Scheleder (Bra) 24.47,00; 13. Giuseppe Cindolo (Ita) 24.51,00; 14. Wolfgang Krueger (WD1) 24.55,00; 15. Moser Alb- recht (Zwi) 24 59,00; 16. Jos Hermens (Ned) 25.04,00 in to taal liepen 177 atleten, die 32 landen vertegenwoordigen, de race uit SAO PAULO Rafael Angel Perez is de verrassende triom fator geworden van de tradi tionele door honderdduizend mensen gadegeslagen oude- jaarsloop in Sao Paulo. De 27-jarige leraar lichamelijke opvoeding uit Costa Rica leg de reeds na 2000 meter de basis voor de zege. Hij zette zich toen aan de kop van het zeer langgerekte veld 197 man waren van start gegaan, van wie er 20 onderweg de strijd staakten en heeft de leiding niet meer afgestaan. In het veld ontbrak alleen de tweevoudige winnaar van 1972 en 1973, de Columbiaan Victor Mora, hetgeen geleid had tot speculaties dat de Eu ropese atleten ditmaal favo riet waren. Vooral de 38-jari- ge Belg Gaston Roelants, die reeds viermaal (1964, 1965, 1967 en 1968) deze wedstrijd had gewonnen, werd in staat geacht voor de vijfde maal ais triomfator over de eindstreep te snellen. Maar Roelants had last van de vrij hoge tempera tuur en moest op de klim vlak voor de finish lossen. Hij eindigde als achtste en was daarmee de vierde Europeaan die, onder zeer grote bijval van de naar schatting 400.000 man publiek, door de finish fing. De huldiging van de atleten, die uitblonken in beroemde Sylvesterloop. Van links naar rechts: Correa, Palomares. Perez, Uhlemann en Schots. Nadat de kopgroep zich na 2000 meter had gevormd von den er tussentijds nog wel enkele wisselingen plaats. Na 3700 meter rukte de Roemeen Floriu naar de kop van het peloton in gezelschap van de Chileen Warnke, de latere winnaar Perez en de Mexi caan Palomares. Zeshonderd meter verder plaatste Perez zijn tweede de marrage en nam een lichte voorsprong. Door een vrij hoog tempo te handhaven kon hij deze behouden tot de eind streep. Warnke en Floriu trachtten enkele malen dich terbij te komen, maar al hun pogingen waren vergeefs. Op bijna 6000 meter bedroeg de voorsprong van Perez ruim 150 meter en stond zijn zege, vrijwel vast. Op dat moment had de Roemeen Floriu het strijdtoneel reeds verlaten, volkomen uitgelopen en ont

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15