Hannis Lalopua legde in bekerduel masker van bescheidenheid af Grootse triomf van Newcombe Jeugdschaker Nunn wreekte zich op Van der Sterren Belangrijke test voor hockeyploeg in Barcelona Bokst Ali weer tegen Foreman? "ZEGE OP AJAX DOET JE WEL WAT" Celtic: 51 Studiereis Richardson iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Slot-Venix >est koppel DONDERDAG 2 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT FAVORIET CONNORS FAALT MELBOURNE John newcombe, de drievoudige Wimbledonkampioen, heeft de open Australische titel gewonnen. In de eindstrijd versloeg hij de grote favoriet, de Amerikaan Jim Connors in vier sets: 7-5, 3-6, 6-4, 7-6. Connors was titelverdediger. Het was een van de indruk wekkendste prestaties uit de rijke loopbaan van de thans 30-jarige Australiër, na een ruim drie uur durend gevecht. De 22-jarige Connors kreeg in de vierde set tot tweemaal toe de kans gelijk te komen, maar hij faalde evenzovele malen. De Wimbledon- en Forest Hillswinnaar werd gedwongen een powertennis te spelen, dat zijn krachten teboven ging, hoewel in de derde set een aanvechtbare beslissing van een lijnrechter de strijd enigs zins beïnvloedde. Meer dan 12.000 uitzinnige toeschouwers bejubelden Newcombe vele minuten lang na deze briljante triomf. Daarvoor had de 23-jarige Evonne Goolagong de dames- titel gegrepen door in de eind strijd de Tsjechische scholiere Martina Navratilova zeer ge makkelijk terug te wijzen: 6-3 en 6-2. Na afloop brak Evonne Goolagong, wier vader enkele maanden geleden overleed, in snikken uit aan de borst van haar trainer, Vic Edwards, die volgens Evonne „als een twee de vader voor mij is". De Australiër John Newcombe en de Amerikaan Jim Connors bereikten de eindstrijd in het herenenkelspel door resp. To ny Roche (6-4, 4-6, 6-4, 2-6, 11-9) en de Australiër Dick Crealy (6-4, 6-3, 6-4) te ver- V'IÉ Met reuzepassen snelt Jim Connors over de baan om de bal te retourneren. Al zijn inspanningen wa ren tevergeefs. Hij verloor. DEN HAAG Vanmiddag vertrekken van Schiphol vijf tien spelers van de selectie van het Nederlands elftal met coach Cees Tania naar Barce lona waar van vrijdag 3 ja nuari tot en met maandag 6 januari het jaarlijkse interna tionale hockeytoernooi wordt gehouden. Naast Nederland komen ook de nationale teams van West-Duitsland, Spanje, Maleisie" en Jong Spanje (spe lers tot 21 jaar). Nederland speelt op de velden van de Real club de Polo, waar Pakistan in 1971 de eer ste wereldbeker veroverde, vier wedstrijden. Volgens Cees Tania past het toernooi uitste kend in de trainingsvoorberei ding op de strijd om het we reldkampioenschap van begin maart in Kuala Lumpur. „We hebben een aantal zaaltrainin gen in de Rijnhal achter de rug waar ik erg content mee ben," aldus Tania, „We hebben aan enkele toernooitjes meege daan en we komen nu zo lang zamerhand op een punt waar op de experimentele fase wordt verlaten. Barcelona is in feite een uit de krachten ge groeid clubtoemooi. Het is na tuurlijk de vraag of de andere landen alle kaarten op tafel zullen leggen. Wat ons betreft is het zeker niet de bedoeling alles voor een goed resultaat op te offeren. Elke hockeyer wil echter winnen en daar zul len we ons best ook voor doen. Een ding is zeker: Het zal een leerzaam toernooi worden." Tania kan in de Spaanse ha venstad niet beschikken over de Hagenaars Jaap Kooreman en Hans Kruize, die dezer da gen tentamens moeten afleg-* gen. Verder is onlangs 73-vou- dig international Coen Kra- nenberg (Laren) afgevallen. De kleine verdediger ziet als jurist geen mogelijkheid zich vrij te maken voor het toer nooi in Kuala Lumpur. Zijn vervanger is Joost van der Heyden van Tilburg. De spe lers, die de reis naar Barcelo na meemaken, zijn: Doel: Maarten Sikking (HTCC), De- rek Doyer (HCKZ). ACHTER EN MIDDEN: André Bolhuis (Kampong). Marinus Dijker man (HGC), Ton Pierik (Hat- tem), Joost van der Heyden (Tilburg), Wouter Kan (HCKZ). Ron Steens (HCKZ), Ad Boelaars (Bloemendaal), Hans Jorritsma (Amsterdam). VOOR: Paul Lunter (Amster dam), Jan Boerma (Amster dam), Ties Kruize (HCKZ), Wouter Leefcrs (HGC) en Pat ty Mundt (Hattem). i Voor Jaap Kooreman gaan tentamens voor het hoc keytoernooi in Barcelona. KINGSTON De Amerikaanse en George Foreman. den de titel over van Joe Fra- bokspromotor Don King De hernieuwde confrontatie zou zier. Eind oktober werd hij in streeft ernaar op korte termijn in september moeten plaats, Kinsjassa (Zaire) onttroond de organisatie rond te krijgen hebben in Kingston op Jamai- door Muhammad Ali. van een revanche-gevecht om ca. Foreman bewaart aan dit Foreman zou eerst in maart nog de wereldtitel in het zwaarge- oord uitstekende herinneringe-moeten boksen tegen de Argen- wicht tussen Muhammad Alin: Hij nam er enkele jaren gele- tijn Oscar Bonavena.. Studie Jezek DEN HAAG De oud-trainer I van Fc Den Haag en thans oefenmeester van het nationale voetbalelftal van Tsjechoslowa- kije Vaclav Jezek zal tijdens de studiedagen van de WON (Vereniging Van Oefenmees- ters) op het KNVB-sportcen- trum in Zeist maandag 6 janua ri een verhandeling houden over het toernooi om het we reldkampioenschap 1974. Na deze lezing en de lunch geeft Jezek een trainingsdemonstra tie gericht op aanval en afwerk ing. Zondag 5 januari, 's avonds om 20.30 uur, houdt Hans Kraay (technisch directeur van Ajax) een referaat over de posi tie van de manager. GLASGOW De uitslagen van de op Nieuwjaarsdag gespeelde competitiewedstrijden voor de Schotse eerste divisie zijn: Aberdeen - Dundee 40, Air- drieonians - Motherwell 20, Arbroath - Dunfermline Athle tic 1—3, Ayr United - Kilmar nock 3-2, Celtic - Clyde 5—1, Dumbarton - Morton 00, Hearts - Hibernian 0—0, Partick Thistle - Rangers 04, Celtic heeft de leiding op de ranglijst met twee punten voorsprong.op Rangers. Celtic heeft 34 punten j uit 19 wedstrijden. AMSTERDAM Hamil- ton Richardson, de fa meuze midvelder van het Nederlands negental en de veelvoudige lands kampioen Sparta, gaat een coachclinic volgen in de Verenigde Staten. Ri chardson, die afgelopen zomer tijdens de Haar lemse honkbalweek, reeds fungeerde als as sistent-coach van de Ne derlandse ploeg, vertrekt 2 januari a.s. naar Was hington om zich daar te voegen bij o.a. Hal Smeltzy, Archie Allen en Ron Fraser, die deze cli nic zullen leiden. Na afloop hiervan gaat Ri chardson nog een voor jaarstraining volgen bij de University van Miami waar Ron Fraser de honkbalscepter zwaait. De totale duur van deze trip, welke geheel voor rekening van de KNSB is, bedraagt ruim twee weken. Teleurstellende prestatie Hermes 0AARLEM Het traditionele i nieuwjaarstoernooi van De Blinkert is bij de dames in een I Vcrfassende overwinning Beëindigd voor het Haarlemse handbal team. Even verrassend was de tegenvallende prestatie van Hermes in de heren-afde- '•ng. De Haagse ploeg eindigde puntloos als laatste. Traditie viert hoogtij. Op de nieuwjaarsre ceptie van Feyenoord hieven alle elkaar nogal eens op de huid zittende partijen het glas. Van links naar rechts: spelersafgevaar digde Joop van Daele, voorzitter Zandvliet, manager Brox en masseur Meijer. (Van onze sportredactie) ALMELO - In de sensationele bekerwedstrijd tegen Ajax kroop Hannis Lalopua uit zijn schulp, legde hij het masker van de bescheidenheid af. Geen moment raakte hij geïm poneerd door de naam en faam van de Amsterdamse miljoe nenploeg. In tegendeel. De spe ler van Ileracles, die nog wel eens voor een tegenstander wilde uitwijken, kwam in Al melo als een van de uitblinkers in het duel tevoorschijn. Han nes Lalopua bleef gaan, zorgde ervoor dat eerst Barry Huls hof f en nadat deze was uitge vallen Pira van Dord een druk ke middag had. Het was een van de beste wedstrijden van de Almelose MEAO-studenL •Verwonderlijk is dat niet', vertel de Lalopua. „Het publiek en de vele toejuichingen stimuleerden enorm. Ik kan me nog herinne ren, dat we met Heracles in Sittard eens voor tienduizend mensen hebben gespeeld. Ook in die wedstrijd speelde ik goed. We verloren toen op een ongelukkige manier, maar zon dag hadden wij en het publiek en het geluk aan onze zijde." De jeugdige speler van Hera cles is nog te bescheiden om zijn aandeel in de triomf op Ajax naar voren te brengen. Hij wil zichzelf niet op de voor grond plaatsen, zelfs niet nadat hij een sublieme prestatie had geleverd. Hannis Lalopua maakte tegen Ajax zelf de ge lijkmaker, nadat ploeggenoot Paul Anweg de bal in eerste instantie tegen de paal had ge schoten. Ook bij de winnende treffers van Heracles speelde Hannis Lalopua een hoofdrol. Hij onderschepte een pass van Horst Blankenburg en gaf de bal op maat aan Gcrrit Wester hof. die beheerst voor 3-2 zorg de. Bij het laatste doelpunt toonde Hannis Lalopua zijn beheerst heid en tegelijk zijn groei naar (voetbalvobwassenheid. Op een geweldige manier speelde hij Van Santen - de Almeloër tikte de bal tussen de benen van de Ajacied door - uit en plaatste de bal precies op het hoofd van topscorere Hans Polko. Dat be tekende de genadeslag voor Ajax: 4-2. Hannis Lalopua: „Bij het uitspelen van een tegenstan der als Van Santen moet je geluk hebben. Wij waren alle maal gesterkt door de voor sprong en dan durf je meer en heb je onbewust de zekerheid dat er meer gaat lukken. Je twijfelt dan niet meer en doet wat er in je gedachten opkomt Dan lukt zo'n pass over dertig meter ook." Hannis Lalopua heeft zijn be scheidenheid in het veld voor een groot gedeelte overwonnen. Met fantasierijke schijnbewe gingen en rustig voetbal heeft hij zich op de voorgrond ge plaatst. De laatste weken druk te hij zijn stempel op het spel van Heracles. In het bekerduel tegen Excelsior was hij het die de winnende treffer voor zijn rekening nam. In de tijd daar voor had Lalopua echter moei lijkheden gekend. „Met de school zijn we naar Rusland geweest. Het betekende dat ik enige tijd niet in de balrunning was.", aldus Lalopua. „Nadat ik uit Rusland terug kwam, ben ik enige weken niet aan de bak geweest. De trainer zei dat ik uit vorm was. Ik kan het echter GRONINGEN De vijfde fina leronde van het schaaktoernooi in Groningen om het Europees jeugdkampioenschap werd ge kenmerkt door het falen van Paul van der Sterren en de opmars van Roy Dieks, die na zijn zege op Nunn weer een punt in de wacht sleepte. Nu werd de Westduitser Podzielny zijn slachtoffer. De Brit Nunn nam wraak tegen Van der Ster ren die terugviel naar een ge deelde derde plaats. Een van de belangrijkste partije- n: SchneiderBorskowski werd afgebroken. De Poolse koploper stuitte op felle tegen stand van Schneider die zich in het al vroeg verkregen eindspel enig vo.ordeel verschafte. Het biedt de Zweed winstkansen. In de meeste partijen werd felle strijd geleverd. Alleen de Hon gaarse kandidaat voor de titel, Peter Szekely, voltooide in de eerste zitting zijn partij tegen de Zwitser Bichsel. De Hongaar besloot al na achttien zetten tot remise. Hij nam het zekere voor het onzekere. Uitslagen vijfde ronde: Finale-groep A, Meinso (Fra)-Grinfeld (Isr.) 1/2-1/2 Schneider (Zweden)— Borskowski (Polen) afgi.br.. Nunn (Eng)—v.d. Sterren (Ned) 1-0, Pod zielny (W-Dld.J-Dicks (Ncd) 0—1, Bichsel (ZwiP-Szekely (Hong) 1/2- 1/2. Stand: 1. Borskowski 3 1/2 1. 2. Szekely 3 1/2, 3 /4. Van der Sterren en Nunn 3. 5. Grinfeld 2 1/2. 6/7. Bichsel en Dieks 2, 8. Schneider 1 1/2 1. 9./10. Podzielny en Mein- sohn 1 1/2. Finale-groep B: Barlov (JoegV—Domin- te (Roem) 0—1, Mortensen (De- n)Oeney (Turk) 1—0, Ftacnik (Ts- j)— Ivanov (Rus) 0—1, Rayner (Wale- s)—Olafsen (IJsl) 1/2-1/2. Stand: 1A2. Invanov en Mortensen 4, 3. Dominte 2 1/2 uit vier, 4. Olafsson 2 1/2, 5 /7. Oeney, Salonen en Ftac- ik 1 1/2 uit vier, 8. Barlov 1 1/2, 9. Gisteren had het Utrechtse Velox een aparte stunt in gedachten. Oud-Velox, waartoe Aarts. Geurtsen, Van Hanegem en Jochems behoren, zou de strijd aanbinden met de jonge garde. Dit spektakel was een waar genoegen, maar pikant was het niet. Op het laatste moment verhinderde de scheidsrechterscommissie van de KNVB Frans Derks om te leiden. Sinds hij een grammofoonplaat heeft gemaakt met Van Hanegem ver trouwt de commissie hem zelfs geen amateurwedstrijd meer toe. wel begrijpen dat de trainer me naast het elftal heeft gezet. Dat is het logische gevolg van zo'n reis. Drie tot vier weken heb ik toen met in de basisopstelling gestaan." Hannis Lalopua stelde zich kri tisch op ten opzichte van deze beslissing, maar hij viel zijn trainer niet aan. Hij constateer de zelfs dat deze manier van handelen hem heeft geholpen, hem harder heeft gemaakt. „Ik heb moeten vechten om weer in het eerste elftal te komen. Er zijn jonge spelers genoeg die op mijn plaats ook een goede wed strijd kunnen spelen. Als je een vast stekje in het elftal hebt, ga je cr onbewust toch minder hard tegenaan. Nu moet ik wel. want mijn plaats wil ik niet verspelen." Daar lijkt het voor lopig ook niet op, want nadat Hannis Lalopua zondagmiddag tegen Ajax zo grandioos speel de, zal hij nog verschillende weken in de basisopstelling van Heracles te vinden zijn. In eerste instantie had Lalopua In de wedstrijd tegen AJnx Barry Hulshoff als opponent. 'Het was onvoorstelbaar', zegt de snelle van Heracles, „dat ik zoveel ruimte kreeg. Hulshoff zal waarschijnlijk op halve kracht hebben gespeeld. Die kniebles sure heeft hem natuurlijk last bezorgd". Nadat Hulshoff de kleedkamer had moeten opzoe ken, werd Pim van Dord de directe tegenstander van Lalo pua. „Tegen hem was het veel moeilijker. Van Dord bleef steeds achter me hangen, waar door ik geen gelegenheid kreeg mijn snelheid uit te buiten. Van Dord heeft erg lange benen. Om hem op snelheid kloppen, is onmogelijk." En snelheid is een van Hannis Lalopua's sterktste wapens. Zelfs was hij zondagmiddag tegen Ajax een keer te vlug. „In het begin van de tweede helft kreeg Polko een goede kans. Hij wilde hard op doel schieten, maar de bal stui terde voor Heinz Stuy langs. Ik dacht dat Polka zou voorzetten, maar omdat een verdediger van Ajax in mijn gezichtsveld stond, zag ik de bal niet komen. Ik was op dat moment te ver doorgelopen." Hannis Lalopua besclfte dat hij nog een uitstekende kans liet liggen. Op het moment dat Horst Blankenburg faalde en de bal langs doelman Stuy te gen de paal mikte, snelde Lalo pua toe. „Ik zag dat Stuy op de grond lag. Daardoor kori ik dc bal niet schuiven. Je moet dan snel een beslissing nemen. Ik dacht: Laat ik maar keihard schieten. Via dc lat sprong de bal het veld weer in." „Zo'n zego op Ajax doet je wel wat. Het is een mentale opkik ker voor de volgende competi tiewedstrijd. Dan gaat het erom of Je de toeschouwers aan Je kunt binden. Zondag moeten we tegen FC Den Bosch. Dan kunnen we geen nederlaag ge bruiken. Maar je weet het nooit. Nadat we van Excelsior hadden gewonnen, kregen we ook dui delijk klop. We verloren met ft-0 van Eindhoven. Dat mag niet weer gebeuren. Gelukkig spelen we zondag thuis. En uun de Bornscstraat hebben we dit sei zoen nog niet verloren". Zelfs niet van Ajax. EULEN Het nederlandse koppel Ger Slot/Martin Venix heeft de amateurzesdaagse van Keulen gewonnen. Slot en Ve nix werden ook de eerste en laatste rit op Nieuwjaarsdag. )e eindstand in de amateur-zes daagse van Keulen is: 1. Slot/- Venix (Ned) 72 pnt.; 2. Young/- Neill (VS) 61 pnt.; 3. Pollerhof- fStambula (Wdl) 57 pnt.; 4. Tschoeppe (Fra)/Hoffgen (Wdl) 41,5 pnt7. Zuydweg (Ned)/ Rabenstein (Wdl) 38 pnt. In zes uur werd 279,6 km afgelegd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13