Als u nu bij ABC een kostuum koopt van bijv. f250,- dan mag u voor f250,-gratis ldeding uitkiezen! Zaadklopper moet eigen tuin maar vernielen .PRECIES HET PAK DAT IK ZO GRAAG WILDE HEBBEN'' .JE ZIT GRATIS HELEN AAL ?- IN HET NIEUW, FANTASTISCH LE1DSECOURANT DONDERDAG 2 JANUARI 1975 LEIDEN, Brccstraat 122-124. AMSTERDAM, AMSTELVEEN. HAARLEM, BEVERWIJK, HOORN. HILVERSUM, ZEIST. ZWOLLE, DEVENTER, ROOSENDAAL Ook op koopavond geopend. Jan Bouwmans zeeft het afval uit de geklopte zaden. op de „planen", waar Jan Bouwmans ze vervolgens met behulp van zijn zeven sorteert en scheidt van eventueel stof en ander afval. Als hij tenminste al niet zijn biezen heeft moeten pakken. Maar stel dat de buurt hem zijn gang laat gaan, zoals veelal in Duitsland ge beurt, omdat steden als Berlijn en Frei burg vlot vergunningen geven. In dit geval verzamelt Bouwmans de afge klopte zaden. Ze gaan in een machine, een soort centrifuge, die uiterst behoed zaam het vruchtvlees scheidt van de kern. Vervolgens worden de geisoleerde kernen (op de 100 kilo zaden blijven er uiteindelijk maar 7 kilo over) bij een uitgekiende temperatuur gedroogd. Een laboratorium onderzoekt ze op kiem- kracht. Pas dan gaan ze naar de kweke rijen waar ze op een speciale manier worden uitgezet. Vogelpoepje Wat er zou gebeuren als hij geen zaad klopte, beschrijft Jan Bouwmans onge veer aldus. „Het gaat meestal om vere delde heester- en boomsoorten en die hebben bij de voortplanting een voorbe handeling nodig. Wanneer zich langs de natuurlijke weg weer jonge planten zou den vormen, had mijn werk geen nut meer. Maar dat gebeurt niet. Kijk, de zaden vallen op de grond. Je moet ze zien als kernen die omgeven zijn door vruchtvlees. Dit laatste rot weg en dan wordt ook de huid die om de kern zit, door schimmel aangetast. Het is een heel teer huidje. Als zo'n struik, heester of boom zich al op natuurlijke wijze voortplant, is dat te danken aan de vogels. Ze eten de zaden en het vrucht vlees verteert in de maag Daar heerste bovendien de juiste temperatuur en het maagzuur heeft precies de zuurgraad die nodig is om de kern mooi schoon te maken. Als zo'n kern nou samen met de ontlasting van de vogel in een ge schikt kuiltje valt, ja, dan heb je kans dat er een nieuwe jongplant ontstaat. Alleen: een vogel doet zijn poepje mis schien wel op twee kilometer afstand van de plaats waar hij het zaad gegeten heeft. Je begrijpt dat dit niet de manier is om een park of plantsoen gauw vol te krijgen. Daar heb je jongplanten voor nodig van de kwekerij. En die jongplanten komen weer uit mijn za- den. Ik doe dus eigenlijk enorm nuttig werk en de diverse beplantingsdiensten zien dat ook wel in. Man, je hebt er geen idee van om welke gigantische aantallen het gaat. Die dijk daar waar ze een nieuwe doorgangsweg op aan het aanleggen zijn. Je ziet het er niet aan af, maar daar staan zeker 250.000 Coto- neasters Franchétii op - weer een ande re heestersoort. Waar wil je al die zaden vandaan halen? Dit soort gewassen zijn artikelen waarvan er miljoenen tegelijk de deur uitgaan. Twee miljoen jong planten is helemaal niks. Alleen vind je ze niet terug. Ze gaan misschien naar Perzië om langs een kanaal gezet te worden. En weet je dat er planten zijn die maar één keer in de acht tot tien jaar zaad vormen? Hoe dacht je aan nieuwe jongplanten te kunnen komen als je ze niet mag kloppen? Tussen zaad en jongplant zit überhaupt een periode van twee jaar. Je werkt er dus eigenlijk toch al achteraan. Als je nou een natte, herfst hebt, zoals dit jaar of strenge wintervorst, sterven er veel jongplan ten. Dan is de vraag straks niet bij te houden, maar hoe kom je eraan als je j geen zaad mag kloppen?" Vastvreten Van oorsprong een stadskind, Jan Bouwmans. Jeugd in Amsterdam en Alkmaar. Hoe is hij aan zijn beroep j gekomen en waarom is het zo uniek? „Als kleine jongen al had ik altijd veel belangstelling voor de groeiende na tuur. Op school zat ik al met een erwt in mijn sponzedoos en iedere dag maar kijken wat er mee gebeurde. Gewoon nieuwsgierigheid. Het unieke? Tja, je moet een geweldige concentratie kun- nen opbrengen. Je moet niet een foute boel bij elkaar kloppen. Kijk: als je een partij zaden van de rode Berberis afle vert, rrioet het ook allemaal rode Berbe ris zijn. Dan mag er geen groene tussen zitten. Maar de rode en de groene groeien door elkaar heen en ze zijn bijna niet te onderscheiden als het blad gevallen is. Als je geen kennis van zaken hebt of niet genoeg oplet, klop je makkelijk een verkeerd takje en dan zitten ze straks bij de kwekerij met een partij die ze weg kunnen gooien. Je kunt eigenlijk geen zaadklopper wor den. Je moet het in je hebben. Je moet het zijn. Je moet je in die materie vastvreten. Ik kan niet morgen zomaar iemand meenemen en zeggen: joh, ik leer je het vgk. Je zou eigenlijk iemand moeten hebben met een heel sterke feeling en hem gevoel voor bepaalde struiken moeten bijbrengen. Als hij dan •twee jaar constant heeft meegelopen en hij weet de zaden van zeven, acht soor ten te onderscheiden - dan vind ik hem niet dom. Zelf? Je moet me niet op eentje meer of minder pakken, maar ik kan zeventig tot tachtig soorten zaden onderscheiden die veel gevraagd wor den". Tegenwerking Wat hem pas goed de keel uit begint te hangen, is de voortdurende tegen werking van het Nederlandse publiek. In Duitsland mag hij zelfs werken in botanische tuinen en op kerkhoven. „Dus je begrijpt dat ik niets verniel. Anders zouden ze het niet goed vinden. Het is toch in mijn eigen belang dat de planten goed gezond blijven? Dan kan ik er het volgende seizoen weer zaden van kloppen. Als ik een dorre tak tegen kom, knip ik hem zelfs af. Niet om de dienst beplantingen een plezier te doen, maar gewoon uit eigenbelang. Kan ie weer lekker uitschieten". De vraag naar zaden vertoont nog steeds een wereldwijde groei. Eigenlijk is er altijd een tekort, maar de levering wordt met het seizoen moeilijker. Jan Bouwmans: „Kun je nu begrijpen hoe het me aan mijn hart gaat als ik in Nederland door al die plaatsen rijd en al die planten zie waar ik in Duitsland dagen voor moet rijden? In Amsterdam mag ik alleen nog maar rapen en dat is onbegonnen werk. Ik ben op Let punt aangekomen dat ik eraan denk de handdoek in de ring te gooien. Ik ben de tegenwerking zat. Alleen: als ik op houd, wie neemt het over...?". Piet Snoeren Derde leidster voor openbare kleuterschool in Sassenlieim Van een onzer verslaggevers SASSENHEIM In verband met de gestadige toename van het aantal kleuters is aan de open bare kleuterschool in Sasscn- hcim een derde kleuterleidster aangesteld. Zij heeft haar aan stelling voorlopig alleen voor het schooljaar 1974/1975. De te vormen derde klas zal tijde- Prinsenbal van de Gaapstokkers (Van onze correspondent) LISSE De „Carnavalsvereni ging „de Gaapstokkers" organi seert zaterdagavond a.s. een „Carnavalsbal" in gebouw Trefpunt aan de Schoolstraat te Lisse. Behalve de „Bolknak- kers" zijn voor dit speciale fes tijn het Kennemer Showorkest met hun danseressen uitgeno digd. lijk worden gehuisvest in een lokaal van de openbare basis school „Op Dreef". B. en w. van Sassenheim stellen de raad voor een krediet van 12.000 beschikbaar te stellen voor aanschaf van de noodzakelijke klasbenodigdheden. Het ligt i de bedoeling per 1 februari met de derde kleuterklas te starten. Toneel in Voorhout Spel. Lisse organiseert bosloop (Van onze correspondent) LISSE De jeugdafdeling van de Sportclub Lisse organiseert op zondag a.s. een bosloop over een afstand van 4 en 8 km. De inschrijving is opengesteld vanaf 11.00 uur aan de kantine aan de Spekkelaan. Aanvang 13.00 uur met start aan de Sin- telbaan op het Sportpark. Kos ten bedragen voor jongeren tot 16 jaar 2,50 en ouderen 3,50. (Van onze correspondent) VOORHOUT - Op dinsdag 7 en woensdag 8 januari brengt de Voorhoutse toneelvereniging „Cultuur Verheft" onder regie van Ben Veenhof „Sil de Strandjutter" het toneelspel van Cor Bruyn, voor het voet licht. De beide voorstellingen beginnen om acht uur in het Parochie huis aan de Herenstraat. Dona teurs hebben vrij toegang, over ige belangstellenden betalen 1,50. Voorverkoop: B. Veen- hof, Oranje Nassaulaan 3; C. Heemskerk, Jacoba van Beie- renweg 5. Kinderfeest NKV afd. Lisse Van onze correspondent LISSE Zaterdag wordt in ge bouw het „Trefpunt" een groot Kinderfeest gehouden, aange boden door de afd. Lisse van het N.K.V. Uw Koopbedrag is uw Kiesbedrag! 1 Een grandioos begin van het nieuwe jaar. Kom nu naar ABC en schaf u een nieuw kostuum aan. In stijl en prijsklasse die u zelf wilt. ABC heeft voor elke man het juiste kostuum in huis. Afwerking onberispelijk. Kwaliteit 100%. Dan gaat u gratis kiezen! Net zolang en net zoveel totdat u aan het bedrag bent, dat u voor uw kostuum betaald hebt. Herenmode-artikelen - u stapelt maar op. Liever een tweede kostuum? Prima, geen probleem! Kom snel, kom naar ABC. „Kom ik van de week Medemblik uit rijden en wat zie ik? Volop Berberis Thunbergii en Berberis Julianae. Heel mooie zaadsoorten, zomaar langs een uitvalsweg. En dacht je dat ik ze kon kloppen? Welnee, man. Binnen de kort ste keren komen ze op je af. Sodemieter op met je rotzooi, ga je eigen tuin vernielen - dat krijg je te horen. Je houdt je bek natuurlijk, maar van bin nen ben je verbrand. Die mensen zien toch dat je niet met flauwekul bezig bent? Ze zien toch dat je materiaal bij je hebt? Planen - dat zijn van die grote zeildoeken van wel 400 gulden per stuk - zeven stokken, een ladder en stijgij- zers als ik bij de hoge zaadtrossen moet zijn. Dat zien ze toch? Die vrouw in AmsterdamIk had daar een mooie Cotoneaster gevonden. Ik was nog niet aan het kloppen of ze belde de politie. En ze zei: als het niet helpt, schrijf ik de wethouder of de burgemeester of desnoods de koningin. Je hebt met je tengels af te blijven van onze sier. Terwijl ik nota bene pas ga kloppen als de bessen helemaal rijp zijn. Dan I is er geen sier meer. Dan zit er geen blad meer aan zo'n struik. En als je nou weet dat ik misschien wel duizend kilometer moet rijden om in Duitsland ergens zo'n mooie Cotoneaster te vin den.... Een klaagzang die nadere uitleg be hoeft. De 54-jarige Amsterdammer Jan Bouwmans is zaadklopper van beroep. In de grote Van Dale zal men dit woord vergeefs zoeken. Het naslagwerk weet tussen zaadklier en zaadknop niets te vermelden. Misschien komt het omdat Bouwmans de enige zaadklopper in de wijde omtrek is, of, zoals hij het zelf zegt: „Ik zou er in heel Nederland en Duitsland geen tweede aan weten te wijzen". Hoe gaat dat precies, zaadkloppen? Bij het eerste ochtendkrieken betreedt Jan Bouwmans een park of plantsoen Zijn arbeidende status is duidelijk af te le zen aan zijn werkpak en laarzen. Eerst spreidt hij de grote „planen" uit onder de struik, heester of boom die zijn botanische begeerte heeft opgewekt. Dan buigt hij zich met gehandschoende handen een tak naar voren en begint uiterst voorzichtig met een stokje er op te kloppen. De overrijpe zaden vallen bla2erk0stvum voor koop bedrag van f 139,75. voor uw kiesbedrag:t/roler lopen w/nterja s, kl a ss/eke of moderne pantalon, bij passende sokken. allemaal gratis gekleed 2-knoops kostuum voor koopbedrag vanf250.75. voor uw kiesbedrag: 100 scheer wollen kolbertpantalon d/olen wol, overhemd un! of print, stropda s en sok ken, ook gratis.' kostuum polyester wol met fraaie schaduyiruit voor koopbedrag van f279.75. voor uw kiesbedrag: alternat/ef kostuum, hooggesloten en vier opgestikte zakken. twee overhemden, keuze uit honderden. zuiver wollen vest. helemaal kado! kostuum europese top klasse voor koopberag van f319.75. voor uw k'es- bedrag: suède lamw coat met echte bont kraag. zo voor het meenemen.!

Leidse Courant | 1975 | | pagina 12