Brussel breekt zich een weg naar jaar 2000 DONDERDAG 2 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT Betere drainage ijsbaanterrein Sasscnheim Van een onzer verslaggevers SASSENHEIM De gemeente Sassenheim gaat 45.000 be steden om de bestaande drai nage van het ijsbaanterrein aan te sluiten op een zoge naamde hoofddrain. Door deze verbetering in de bemaling zal het ijsbaanterrein in de toe komst beter dan vroeger te vens gebruikt kunnen worden als trainingsveld voor de voet balvereniging Teylingen en Ter Leede en als speelterrein voor de Sassenheimse jeugd. J Tot nu toe kon het ijsbaanterrein niet optimaal worden gebruikt omdat tegenstrijdige eigen schappen van de grond werden verlangd. Immers, het terrein van een ijsbaan is gebaat met slecht waterdoorlatende grond en aan de andere kant is het voor een voetbaltrainingsveld en speelterrein noodzakelijk dat de neerslag zo snel mogelijk kan worden afgevoerd. Dankzij de aanleg van de hoofddrain zal de waterafvoer van het wei- lang voortaan beter onder con trole kunnen worden gehouden. ARC-jeugd wint zaalvoetbaltoernooi Alphe Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN Ruim zestig jonge voetballers in de 'dop plus een groot aantal supporters hebben zich bezig gehouden met een zaalvoetbal toernooi in de Rijnstreekhal. Om half negen al startte de eerste wedstrijd in de twee pou les, waarin zes plaatselijke voetbalclubs vertegenwoordigd waren: Alphense Boys, ARC, Zwammerdam, Alphia, Alphen en Aarlandervecn. Bij de E-junioren (8 en 9-jarigen) werden de finalisten Alphia en Alphen gediskwalificeerd om dat er niet gerechtigde spelers meededen. Daardoor werd ARC eerste en ontving de wis selbeker en een gouden medail le, beschikbaar gesteld door de organiserende Alphense Sport stichting. Aarlanderveen werd tweede, Alphense Boys derde. Bij de D-junioren (10 en 11 jari gen) kwam ARC weer als win naar te voorschijn. In de finale versloeg het Alphia met 4-1. Alphen veroverde de derde plaats door met strafschoppen van Alphense Boys te winnen. Ook hier als eerste prijs een wisselbeker en een gouden me daille. De tweede en derde plaats werden beloond met res pectievelijk een zilveren en bronzen medaille. Brandweercommandant Lisserbroek stopt LISSE De heer A. J. de Vries, Postcommandant Lisserbroek, zal op maandag 23 januari af scheid nemen van de brand weer Haarlemmermeer, wegens het bereiken van de daarvoor gestelde leeftijdsgrens. Er zal die dag een afscheidsreceptie gehouden worden van 16.00- 18.00 uur in het Dorpshuis 'Meerkoet' in de Lisserbroek. Het Reghthuys Nieuwkoop ,,in wintertooi" Van onze correspondent NIEUWKOOP Het Kunstge nootschap „Het Reghthuys" te Nieuwkoop organiseert, daarbij niet lettend op de nog lang geen winterse temperaturen, een ten toonstelling met als thema „Winters van weleer". Daarbij worden attributen en prenten tentoongesteld die de bezoeker de echte winters met sneeuw en ijs in herinnering brengen. Op de bovenverdieping van Het Reghthuys exposeert het kind zijn visie op het wintergebeuren in potlood, pen, plaksel en knip sel. Al met al een winters tafe reeltje in het Nieuwkoopse Reghthuys, dat bij het weer buiten komen en in de niet-win- terse temperaturen een bijna Bedrijfsvoetbal in Hazerswoude Van onze correspondent HAZERSWOUDE Na een ge sprek tussen de commissie be drijfsvoetbal en vertegenwoor digers uit het Hazerswoudse be drijfsleven is besloten dat tij dens het eerstkomende toernooi om het bedrijfsvoetbalkam pioenschap van Hazerswoude óók eenmansbedrijven (met na me boomkwekerijen) mogen meedoen. De inschrijvingster mijn sluit op 8 februari. De commissie bedrijfsvoetbal be houdt zich overigens het recht voor om bepaalde inschrijvin gen om organisatorische rede nen te weigeren. onbehagelijk on-winters gevoel teweegbrengt. Onder het motto „De Hollandse winter" heeft het Kunstgenoot schap tevens een foto-wedstrijd uitgeschreven en daarop zullen ongetwijfeld vele zonnige en re genachtige tafereeltjes te aan schouwen zijn. Tot 5 januari is de tentoonstelbng dagelijks geopend van 2 tot 5 Optreden Upper Ten in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Vrijdagavond vindt in zaal Na bij een jazzconcert plaats waar aan een aantal bekende mu- ziekgrootheden deelnemen. Gi tarist Joop Scholten bracht tien klinkende namen bij elkaar en noemde deze (tijdelijke) forma tie Upper Ten. De groep be staat uit de tenor-saxofonisten Ferdinand Povel en Leo van Oostrom. Achter de klavieren zijn Rob Franken en Kees Schrama te vinden. Hans Ver meulen en Joop Scholten spe len gitaar en Louis de Lussanet en Leo de Ruyter zijn vervol gens de twee slagwerkers. Up per Ten wordt gecompleteerd met bassist Jan Hollestelle en percussionist Nippy Noya. De toegangs prijs is 7,- (CJP 5,- en het optreden begint om tien uur 's avonds. BRUSSELDe renovatie van Brussel is in volle gang. Terwijl hele straten verdwijnen, bruggen, viaducten, gebou wen en tal van woonwijken onder slo pershamers vallen en duizenden bewo ners - vaak zonder vervangende huis vesting - van huis en haard al zijn of nog worden verdreven, lachen bouw- promotors om de kolossale winsten, die ze ten koste van de gemeenschap ma ken en spreekt een burgemeester er over dat „.Marokkanen maar Marokka nen zijn" en „dat hij in zijn gemeente liever rijkelui heeft, die immers mijn gemeentekas spekken". Dit is in het kort de achtergrond waar tegen het oude Brussel-noord, eens een wijk van kleine luyden, van sloppen en steegjes met duizenden bewoners, onder wie heel veel gastarbeiders uit de lan den rond de Middellandse Zee, plaats moet maken voor een ambitieus bluf- programma, bij koninklijk besluit in 1967 goedgekeurd. Het voorziet in een manhattan-zakencentrum en een World Trade Centre, die beide moeten kunnen voldoen aan de behoeften van de mens in het jaar 2000. Spookstad Bedoeld koninklijk besluit keurde een plan goed om maar liefst 53 hectare aan stadswijken, waarvan 30 ha. in Brussel, 10 ha. in Schaerbeek en 10 ha. in St. Joost ten Node, af te breken, zonder dat er ook maar enigszins was voorzien in vervangende woongelegenheid voor 15.000 mensen. Maar Manhattan en WTC zouden en moesten er komen, kolossen van staal en beton, glas en allerlei kunststoffen. Achtenvijftig to rengebouwen, het hoogste 163 meter, moeten Brussel het aanzicht van een volwassen stad gaan geven. De plannen doen ons denken aan het Chicago uit de Roaring Twenties, uit de tijd van architectuur toen Al Capone nog grote delen van de V.S. onveilig maakte. Een stedebouw waarop men overal is terug gekomen, omdat zij spooksteden schiep, die onleefbaar bleken, maar de Belgen denken daar kennelijk anders over, alt hans zeker zij die daar belangen bij hebben. Twee torens van het WTC staan er al. De twee hotels (1100 kamers samen) die erin zijn gevestigd en de kantoren ter grootte van 35.000 vierkante meter zijn nu al moeilijk rendabel te maken, om dat ze zo duur zijn dat bijna niemand zich de hoge huren kan permiteren. Er zullen winkels komen, restaurants, dis cotheken, thee- en kapsalons, boetieks en nachtclubs en ga zo maar door. Twee autosnelwegen doorkruisen vol gens het plan het terrein waar Manhat tan en WTC verrijzen. Ze zijn ruim zestig meter breed. De ene weg hakt het Brusselse centrum in twee stukken, de andere verbindt het stadscentrum met de autosnelweg Ostende-Zaventem (de Brusselse luchthaven, die echter tegen het jaar 2000 misschien al buiten ge bruik zal zijn, maar dat zal de Belgen nu een zorg zijn). Huurschandaal De bouwpromotor van het WTC, Charly de Pauw uit Antwerpen, heeft de grond waarop zijn WTC staat voor 8000 franc de vierkante meter van de stad Brussel gehuurd. Daarover spreekt iedereen schande, omdat de som vele malen la ger ligt dan gangbaar is (circa 50.000 franc per vierkante meter). De naam van de Brusselse minister Vanden Boeynants, nu van defensie, maar alge meen beschouwd als de ongekroonde koning van Brussel, wordt vaak ge noemd als de „promotor" van De Pauw. Feit is in ieder geval dat zij vrienden zijn en dat er heel wat Belgen zijn die de gang van zaken rond het WTC veel erger vinden dan het Baudrin-schan- daal, de PTT-chef die wegens corruptie werd gepakt en nu terecht staat. Des te erger namelijk, omdat het WTC tot nu toe praktisch geen huur zou hebben betaald, terwijl de gemeente Brussel, om het bestaan van het reeds gereed gekomen, maar nog altijd lege gedeelte van het WTC te rechtvaardigen, kan toorruimte heeft gehuurd voor 7.000.000 franc per jaar veel geld voor een prestige-object Brussel wordt wel de stad van het Vlaams-Waals taalprobleem genoemd. Dat is volkomen juist, maar het sociale probleem is er veel erger. In krotten tussen de puinhopen in Brussel wonen nog duizenden gastarbeiders, Turken, Grieken, Marokkanen. Ook zij moeten weg, zoals de Brusselaars die er met hen woonden; maar die Brusselaars hebben geboft. Zij waren tenslotte Bel gen en wisten - zij het met veel leed en moeite - elders aan onderdak te komen. Anders gaat het met de gastar beiders, die er bovendien vaak grote gezinnen op na houden. Ze moeten weg, ze voelen zich trouwens niet meer thuis tussen puin. modder, hijskranen, trac tors en bulldozers. Maar geen enkele andere gemeente wil hen opnemen. Nie mand doet iets en zij hebben niets Zeker geen geld om de veel duurdere woningen elders te betrekken. Gestapo-methoden Er spelen zich trouwens in dat noorden van Brussel vaak hartverscheurende ta ferelen af. Zo kwam een politieman in burger niet zo lang geleden een bejaar de vrouw - alleenstaand en ziekelijk - vertellen dat ze haar woning moest verlaten. Nu kwam die politieman niet door de week, maar op een zondag avond, toen het al donker was. En om de vrouw alvast te wennen aan de nieuwe situatie, hulde hij haar krot maar vast in diepe duisternis door de elektriciteit uit te schakelen en de zeke ringen mee te nemen. Een ander staal tje van politie-optreden; in het holst van de nacht mensen uit hun huizen verdrij ven, kwam in de pers en veroorzaakte zoveel verontwaardiging, dat de Brus selse politie sedertdien wat kalmer op treedt De man die in Schaerbeek alle proble men rond de huisvesting van de verdre ven mensen wegvaagt, is burgemeester Nols die eerst tegen de afbraakplannen was en zelf lid van een actiecomité dat voor de rechten van de bewoners op kwam. Maar Nols werd kort daarna burgemeester van Schaerbeek en ging toen meteen honderd procent „om". Hij zegt nu dat er geen huisvestingsproble men zijn en dat die Marokkanen beter plaats kunnen maken voor rijkelui, die zijn gemeentekas komen spekken. Nols heeft nu vrij spel in Schaerbeek, omdat er in de gemeenteraad niemand is, die ook maar voor nog één verdreven bewoner durft op te komen. Dat heeft de stad Brussel zelf tenminste nog wel gedaan, door sociale woningbouw, zij het onvoldoende. Tegen een renovatie van Brussel-noord op zich zijn slechts weinigen. Maar het blijft wringen, dat de oorspronkelijke bevolking en de gastarbeiders aan hun lot worden overgelaten. Een man die temidden van deze paria's van Brussel nog enig licht poogt te scheppen, is pastor H. van Biest. Hij vindt dat Brus sel een kantoorstad wordt, met enkele wijken voor de rijken. „De armen wor den naar de rand van de stad of naar nog verdere bestemmingen verbannen. Zij mogen hun tijd verdoen in het openbaar vervoer. En als ze 's avonds kapot thuiskomen, hebben ze geen tijd meer voor iets anders, voor een verga dering of politieke bijeenkomst of voor ontspanning. Ze worden volkomen weerloos en zover willen sommigen hen ook krijgen", aldus deze Brusselse gees telijke. Jan Schila. 1 Afbraak bij het Noord-station. Aan de voet van het Noord-station verdwijnen de laatste onteigende huizen. Daarnaast zijn de wanden van de metro-tunnel in aanbouw langs de Vooruitgangsstraat. Op de achtergrond de torens van het W.T.C. en de R.T.T. (het gebouw voor telefonie en telegrafie).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11