V.d. Stoel naar China en Japan Veehandel voor mij heel normaal g £eid6&(3outta/nt Brezjnew ziek of menings verschil met Egypte? Sinds mensenheugenis niet zo'n warme winter Irak zou joodse zakenlui weren Truus de Jong: MIDDEN-OOSTEN-REIS UITGESTELD Broeder Mattheus tastte goodwill St. -Paulusabdi j nauwelijks aan Vliegramp eist nog een slachtoffer Prominente musici boycotten Unesco pINSDAG 31 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PACJNA 7 iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiw "Van een onzer verslaggevers) OELEN Truus de Jong-v.d. Berg leeft een hard vak. Behalve huisvrouw echtgenote is ze de enig erkende lederlandse vrouwelijke veehandelaar, vak waarbij men aan rustig ogen- sigaartrekkende mannen denkt, die glanzende koeieruggen heen in bit- ere ernst handjeklap spelen. De laatste lap is dan letterlijk daalders w^ard. Een vak, voor een harde dus. Truus de Geboren in Echteid en pas ro n tien jaar Jong beantwoordt allerminst aan die geleden naar Zoelen getrokken kent ze beschrijving. In haar gezellige woning in Zoelen bij Tiel werkt ze rustig aan haar borduurwerk en schikt kunstzin- nig haar bloemen. Een charmante dc boer op* vrouw van tegen de veertig, die het vak drie dagen naa kent als een man. maar op en top Bosch. Utrecht vrouw is en een levende reclame kan verhandelde z zijn voor Hollands welvaren. het boerenvak als geen ander. Toch lieten zij en haar man het in de steek te gaan verhandelen. Dagenlang koeien te kopen en dan r de veemarkten in Den en Leiden. Vorige week ij in Den Bosch de 500.000ste koe in 1974. Feest voor koe en handelaarster Truus de Jong derhal- Het is werk wat ze met kennelijk plezier doet,: „Altijd vroeg op, weer of geen weer, maar daar raak je gewend aan en vakantie kennen we niet". De boeren op de markten kopen graag bij haar. En dat niet omdat ze hen vrouwelijk benadert, want daar is ze een ijskouwe in: „Neen, alleen omdat En dat harde zakendoen tussen dat ruige manvolk dan? Truus: „Ik weet niet beter. Ik ben er groot mee gewor- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiini !llllllllllllllllllllllllllllllli:i!llllllllllllllllllllllllllllllllllll!!!lllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!l!!lllll!lll!lllllll)lllll!ll!!!!ll!llllllllllll!llllllll!llllllllllllll!lllllllllllllllll!lllllllllllllllllll!lll!ll 3'roducent van brestige auto's over de kop onze correspondent Roger Simons) NDEN Aston Martin La- ida, de befaamde Britse fa- ikant van dure sportwagens hij heeft ook de fantastische ileeën gemaakt voor de James ind films gaat in liquida- De financiële middelen van leze firma zijn ontoereikend op gang te kunnen blijven, brek aan geld is momenteel iet grote euvel van heel de Brit industrie. Men verwacht dan ik dat in 1975 veel Engelse rijven bankroet zullen gaan. ■inds gisteren staan de 500 ar- ïiders en bedienden van Aston irtin op straat Zelfs Charles 'arden, de algemene directeur 'an het bedrijf ii) Newport Pag- Bjpell (Buckinghamshire) zit nu Ijgtonder werk. De oude fabriek, jHdie gesticht werd in 1913, werd Öifvergenomen door andere fir-, ëgma's in 1946 en 1972. Ditmaal ggfctaat echter niemand gereed om g|gAston Martin te redden. Het rijk (ivan de dure prestige sportwa gens is uit De ondergang werd 'erhaast door de oliecrisis en iet feit dat sinds enkele jaren _TgnvannkrachtSrlslhvanS^maïï- Cliff Petts heeft alle reden om zorgelijk te kijken. Hij was een van de 500 werknemers Tum 112 km. Een Aston Martin van de befaamde Britse fabrikant van dure sportwagens Aston Martin Lagonda, die het iaait 240 km per uur. v onderspit heeft moeten delven door de algemene malaise, I Moskou-Cairo (Reuter-DPA-UPD Een ver- i schil van mening omtrent de manier waar- I op het conflict in het Midden Oo6ten moet l worden opgelost en de rol die de Sowjet I Unie daarbij kan spelen is er vermoedelijk I de oorzaak van, dat partijleider Brezjnew gisteren plotseling zijn bezoek aan Egypte, i Syrië en Irak, dat in januari zou plaats l hebben, voor onbepaalde tijd heeft uitge- i steld. I Hoewel het Kremlin dit vierkant heeft tegen- I gesproken, doen nog steeds geruchten de 1 ronde, dat de 68-jarige Brezjnew ernstig ziek I zou zijn. Politieke waarnemers menen, dat de Sowjet Unie als voorwaarde voor het leveren van wapens aan Egypte terugkeer van minstens enkele Russische adviseurs naar dat land heeft gesteld. Sadat heeft dit onlangs nog afgewezen. Moskou zou ook sterk aange drongen hebben op hervatting van de vre desconferentie in Genève, terwijl Cairo meer zou voelen voor voortzetting van de politiek van „kleine stapjes" van Kissinger. Egyptische diplomaten in Caiiro zeiden, dat het uitstel van de resi Egypte meer naar het Amerikaanse kamp heeft gedreven. Sadat heeft onlangs nog gezegd, bereid te zijn te wachten op de bemiddeling van Kissinger, die op 10 januari een tweede bespreking begint met de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Alon, over verdere terug trekking van de Israëlische troepen ii Sina'i. Communistische zegslieden in Cairo achten het niet uitgesloten, dat Brezji zijn reis „met opzet" heeft uitgesteld, Kissinger meer kans van slagen te geven. Brezjnew's reis en een nieuwe stroom Russi sche wapens naar de Arabieren zou Israël alleen maar koppiger maken, aldus deze zegslieden. De abt van de Sint-Paulusabdij in Oosterhout, pater II. van Cranenburgh, heeft' zich in zijn kerst- en nieuwjaarsbrief, mede gewend tot „de talrijke personen, die zich tot ons hebben gericht naar aanleiding van de arrestatie van broeder Mattheus". Zoals bekend werd de broeder aangehouden in verband met dc levering van de wapens, die bij de gijzeling in de strafgevangenis te Schevenlngen in november werden gebruikt. De abt schrijft onder meer: „Niet alles wat toen op ons afkwam was even vriendelijk. Dat lag ook voor de hand. Wij waren er zelf ook niet mee klaar met lieve woorden en wij wilden de realiteit niet ontveinzen. Dc bekentenis van broeder Mattheus was voor ons verbijsterend. Maar als gemeenschap waarvan hij lid is, werden wij mede getroffen door wat hij persoonlijk gedaan heeft". Het is ons opgevallen, zo schrijft de abt voorts, „dat er van buitenaf geen harde woorden zijn gebruikt dan door mensen die ons onbekend zijn. En dan nog maar door heel enkele mensen, op de vingers te tellen. Nanst alle reacties van onze vrienden was ook de overgrote meerderheid van onbekenden welwillend in haar interpretatie van het gebeurde en tegenover de abdij. Dat heeft ons vanzelfsprekend veel goed gedaan". Veel heil en zegen AAN GOEDE WENSEN zal het ons om middernacht bij een fonkelend glas en onder geraas van veel vuurwerk zeker niet ontbreken. Wij bedoelen het op vele momenten in ons leven tegenover elkaar erg goed en wij menen het dan ook oprecht. Maar het uitspreken van het „heil en zegen", dat we elkaar van ganser harte gunnen, is nog maar een begin. Op het ontroerende of feestelijke ogenblik vnn klokko twaalf van nacht met elkaar de grens van 1974 overschrijden naar 1975 is vrij eenvoudig. Ieder zal daarbij zo zijn eigen gedachten hebben over het voorbije jaar en over het jaar, dat vóór ons ligt. Zeker is echter nu al. dat 1975 niet een eenvoudig of gemakkelijk janr zal worden. De moeilijkheden hebben zich immers al aangediend en velen van ons ondervinden de problemen nu al, zelf, of in eigen omgeving. De werkloosheid is voor velen van ons al een bittere werkelijkheid geworden: vele jongeren weten nauwelijks raad met hun nabije toekomst; kerk en onderwijs worstelen nog steeds met vele vragen; de geestelijke eenzaamheid van velen is wellicht nog nooit zo groot geweest, ondanks of wellicht juist door? alles waarmee de moderne maatschappij ons omringt WIJ HEBBEN ELKAAR door dit alles waarschijnlijk harder nodig dan wij zouden durven bekennen. De welvaart, of wat daarvoor moet doorgaan, heeft van velen van ons eenlingen gemaakt, die nog nauwelijks weten, wat om de hoek van de straat gebeurt Laten we eerlijk zijn: het „ieder voor zich on God voor ons allen" klinkt ons nog steeds vertrouwder in de oren, dan het dragen van elkanders lasten. Ook al bedoelen we het iedere keer weer goed met al onze zegewensen. Maar: „De wens is en blijft de vader van de gedachte": als we de ander alle goeds toewensen hopen we tegelijk, dat dit goeds ons niet voorbij zal gaan. Het gaat er alleen maar om het voor elkaar te willen waarmaken. Het zal misschien niet eenvoudig worden in 1975, maar als we zeker weten, dat wc er niet alleen voor staan, kunnen we de angst en de onzekerheid de deur wijzen. Want voor „heil en zegen" kunnen we, ondanks al ons gestuntel, voor «en groot deel gezamenlijk zorgen. VAN GANSER HARTE DAAROM: veel heil en zegen in 1975 voor ons allen. Weeroverzicht Vooruitzichten voor donderdag: af en toe regen, ook opklaringen en temperaturen aanhoudend boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland, voor don derdag aantal uren zon 0 tot 3. n temp: omstreeks 5 g droge periode van minstens 13 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal: 40 procent emp: omstreeks 5 graden, n omstreeks 8 graden Kam op e Den Briel wil belasting (Van een onzer verslaggevers) DEN BRIEL Op voorstel van het C.D.A. gaat het college van B. en W. van de monumenten- stad Den Briel bekijken of van gemeentewege een toeristenbe lasting kan worden ingevoerd. De gedachten gaan uit. belas ting te heffen op caravans en boten die langere tijd in de Geu zenstad verblijven. „De toeris ten profiteren nu van gemeente lijke voorzieningen zonder daar voor maar iets te betalen", zo motiveerde CDA-fractievoorzit- ter Hofstra zijn voorstel. Eindhoven oni Den Kelder on Luchth. Rid. Watergate Na bijna 3 maan den procesvoe ring hebben de juryleden van het Watergateproces zich gisteren te ruggetrokken om te bepalen of de beklaagden al of niet schuldig zijn. Voordat het zover was. had rechter Sirica twee uur lang technisch-ju- ridische instruc ties gegeven. Een van de beklaag den, John Ehrlich- man, verlaat hier met zijn echtge note het gerechts gebouw. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag CHU-fractievoorzitter dr. Kruising? heeft de minis ters van Binnenlandse Zaken en van Justitie inlichtingen ge vraagd over de juistheid van berichten dat er buitenlandse mogendheden zijn, die aan reizigers uit het buitenland doopbewij zen vragen om aan te tonen dat zij geen jood zijn. i Aanleiding tot de vragen is een artikel in „Woord en dienstvan de hervormde kerk, waarin wordt gemeld, dat het de laatste tijd steeds meer voorkomt dat Nederlandse zakenlieden om een doopbe wijs vragen omdat zij van plan zijn naar Irak te reizen en om daar te kunnen bewijzen dat zij geen jood zijn. De regering zou hen anders niet toe willen laten. In het blad wordt reeds de vraag opgeworpen, of de Nederlandse regering het aanvaardt, dat een buitenlandse regering onderscheid maakt tussen joodse en niet-joodse Nederlanders. Het moderamen van de Hervormde synode heeft laten weten, dat kerkeraÖen ten sterkste moet worden ontraden doopbewijzen te verstrekken voor andere doeleinden dan strikt kerkelijke. COLOMBO (AP) De vliegramp met de DC8 van Martinair heeft zijn 192ste slachtoffer geëist. Het slachtoffer was een arbeider van een theeplantage, die in de buurt ligt van de plaats waar het toestel 4 december neerstortte. De man, die op zoek was naar overblijfselen van het toestel, stortte tijdens een van zijn tochten in een ravijn. De politie heeft verklaard dat dit ongeluk andere „souvenirjagers" er wellicht van zal weerhouden nog verder naar overblijfselen te zoeken. Knal! Deze Londense herenkledingzaak in Oxford Street heeft zijn aankon diging voor de ko mende januari-op- ruimings-verkoop aangepast aan de omstandigheden. Een knallende uit verkoop. minder luidruchtig wel licht dan het ge luid van de tra- bom die medio december tegen over de zaak ex plodeerde NEW YORK (Reuter) Tachtig prominente musici hebben ge pleit voor een boycot van de UNESCO (de opvoedkundige, sociale en culturele organisatie van de Verenigde Naties) tot deze terugkomt van haar recen te besluiten Israël van het werk van de Unesco uit te sluiten. De groep componisten, dirigen ten en uitvoerende musici, on der leiding van Artur Rubin stein, Wladimir Horowitz en Leonard Bernstein, heeft een brief gezonden naar de direc teur-generaal van Unesco. Zij zeggen daarin: „Wij weige ren deel te nemen aan en maken ons hierbij los van de activitei ten van Unesco. Onze terugtrek king zal duren tot Unesco haar politiserende tegen Israël ge richte resoluties herziet". De brief is de jongste in het groeiend verzet tegen de anti-Is raëlische resoluties die de 135 leden tellende algemene confe rentie van Unesco vorige maand aanvaardde. Op die bijeenkomst werd Israël met steun van de Arabische, communistische en een aantal andere afgevaardigden uitgeslo ten van de werkzaamheden van de organisatie. RPS verlaagt de rente AMSTERDAM In verband met de rentMntwIkkelln, op "'"„'"bo-k* (w^,'ndeV"r7^ "J 'Jlt .k""U>lm*rk' renterekeningen) verladen van de Rljkapoetspaarbank met In- 5 aj j (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Minister Van der Stoel van Buitenland»? 7eaken sal op 2 Januari vertrekken voor een officieel bezoek aan China en Japan. Hij I» na minister Lubbers de tweede Nederlandse minister die een bezoek brengt aan de volksrepubliek China. In Peking zal minister Van der Stoel o.a. van gedachten wis»elen over het proces van de Europese eenwording. De regering In Peking is een voorstander van een voortgezette integratie van Europa, zowel op economisch als politiek gebied. Als tegenhanger van de macht van de V.S. Mogelijk zullen ook zaken als de energiepolitiek ter sprake komen. Het is niet waarschijnlijk dat minister Van der Stoel in Peking gaat praten over landingsrechten voor dc KLM. Daarover zouden binnen niet al te lange termijn aparte besprekingen op het pro gramma staan. De KLM probeert al sinds 1971 landingsrechten te krijgen. Tijdens het bezoek aan Japan zal voornamelijk het accent worden gelegd op de culturele banden tussen Nederland en Japan. (Van een onzer verslag gevers) DE BILT Over de winterdrukke, met ge jaagde geest inkopen doende Amsterdamse Kalverstraat, loopt een sandwichman, op zijn rug en borst grote plak katen: „De zondvloed is er, bekeert u. Het einde der tijden is nabij". Ge staag miezert de regen op het asfalt. Zijn schoenen soppen. In Den Haag houdt op een druilerig Binnenhof een jongen een span doek op: „Doe wat aan de regen". Protest, om dat de toch zo machtige regering in zijn ogen de natuur niet even verandert. In Utrecht draagt Hein, de terraskelner van een bekend restaurant, de stoeltjes maar weer naar buiten. „Och meneer, er willen nog wel eens een paar mensen zo over dekt gaan zitten. Toch lekker, zo'n zomers win tertje". In De Bilt houden de .weergoden' hun meters in het oog. noteren getal len, bekijken statistie ken. En die wijzen het uit: het was sinds men senheugenis niet meer zo warm in de winter. We moeten teruggaan tot december 1848 om bijvoorbeeld de dagtem peratuur van afgelopen zaterdag te halen, 13,5 graad Celsius. Op ande re dagen maar dan vóór voor het ingaan van de winter is het wel war mer geweest in een de cembermaand, die ons beter in het geheugen ligt. In 1953 bijvoor beeld, toen het in Win terswijk 16 graden werd en in Zuid Limburg zelfs 18. Weerman Hans de Jong heeft als koudste nacht van dit jaar geregi streerd eentiende graad onder nul. En we moe ten tot 1925 terug om in december zo'n warme nacht te vinden. De cijfertjes leren nog meer. Al tien jaar heb ben we zulke zachte winters. 1963 was het laatste jaar dat we van echt strenge vorst, sneeuw en wat dies meer zij konden spre ken. Andere bar strenge winters waren bijvoor beeld die van 1944, van 1929 en van 1890. Zit er systeem in? Mo gen we na zoveel Jaren van een systeem gaan spreken met zoveel jaar zachte winters en zoveel strenge? Het valt zelfs voor de knapste statisti ci niet te ontdekken. Of het moest over duizen-. den jaren gerekend zijn. Want zelfs zij, die zich de „goede oude tijd" herinneren, waarin men tenminste in de winter nog schaatsen kon, zul len moeten toegeven dat van 1917 tot 1929 bij voorbeeld geen Elfste dentocht gehouden kon worden. Juist ja. omdat het zachte winters wa ren. Die winters van vroeger waren al evenmin van tevoren te voorspellen trek van de zwaluwen, het gedrag van de kruis spin, de bloei van de toverhazclaar, de laatste roep van dé koekoek, en zo nog wat „aanwijzers" voor weerprofeten ble ken en blijken onbe-, trouwbaar. En de diver se molenaars in den lan de, die met .wetende' blik de wolkenformatie boven het polderland beoordelen. een be dachtzame trek aan hun onafscheidelijke pijp doen, hun pruim van de ene wang naar de ande re overbrengen of een straal tabakssap wegts- Jltsen, komen ook niet verder dan een: het kan vriezen en het kan dooien.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7