Legermuseum op weg naar zijn Waterloo Allerlei(ds) Vuurwerk kan geen kwaad als het maar in h nuchtere gaat Raad Ter Aar akkoord met nieuwe belasting DINSDAG 31 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Leiden aktueel Tros-verslaggever Ivo Niehe vertrouwde Leidse brandweerlieden gisteren toe, dat hij als kleine jongen brandweerman wilde worden. Als troost mocht hij even de spuit vast houden. Vein een onzer verslaggevers LEIDEN Vanavond gaat er „maar" acht d negen miljoen gulden- vuurwerk de lucht in. Dit verklaarde een directielid van de Leidse vuurwerkfabriek Kat in Aktua, de tv-actuali- teitenshow van de Tros, die gisteravond een directe uitzen ding verzorgde vanuit de Leidse brandweerkazerne. De topman van Kat noemde de berichten dat er wel 20 24 miljoen gulden aan vuurwerk de lucht in gaat „zwaar ovefdreven". In het Aktuaprogramma deed commandant Broeshart van de Leidse brandweer de geruststellende mededeling dat zijn hele korps vanavond paraat is om bij eventuele calamiteiten uit te rukken. Alle verloven 'zijn ingetrokken. Een speciaal medisch team staat klaar om Leidenaren die onverhoopt worden getroffen door vuurwerk en brandwonden oplopen, te helpen. Tenslotte nog een raad van de Kat-expert: „Vuurwerk kan geen kwaad als het maar in het nuchtere gaat". Afscheid bij Hofwijk De heer Vos heeft gisteren officieel afscheid genomen als voorzitter van het bestuur van de stichting „Hofwijk", het bejaardencentrum aan de Oegstgeefter Hazeboschlaan. Ee nentwintig jaar heeft hij deze functie uitgeoefend. Daarbij was hij vanaf zijn pensionering, de heer Vos is thans tachtig jaar, waarnemend directeur van het bejaardencentrum. De heer Held, die de heer Vos als voorzitter opvolgt memoreerde in grote lijnen wat de scheidende voorzitter voor J,Hofwijk" heeft gedaan. Vanaf het allereerste begin heeft de heer Vos leiding gegeven aan het centrum. De heer Held bood hem namens het bestuur een radio aan Voor mevrouw Vos („steun achter de schermen") was er een manshoge plant. Namens het gemeentebestuur prees burgemeester Van Ey- singa de grote inzet waarmee de heer Vos zich voor het centrum verdienstelijk heeft gemaakt Daarna was het de beurt aan de heer Zandvliet, de kok van „Hofwijk", die de gezellige Sint Nicolaas feesten met mevrouw Vos in herinne ring bracht. Voor de scheidende voorzitter waren er verschil lende gereedschappen om te knutselen „U bent nu eenmaal geen man om stil te zitten"). Voor mevrouw een bos bloemen. I ADVERTENTIE] Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur Op maandag 6 januari 1975 wordt in de Burgerzaal van het stadhuis een nieuwjaarsreceptie gehouden voor alle burgers van Leiden en voor vertegenwoordigers van Leidse verenigingen, instellingen en organisaties. De receptie begint om 20.00 uur en zal om 21.00 uur eindigen. Eenieder is van harte welkom. U wordt verzocht gebruik te maken van de ingang aan de Breestraat. Burgemeester en wethouders van Leiden, Aangevreten LEIDEN Het leven van het Legermuseum hangt aan een zijden draad. Niet omdat er geen publieke belangstelling voor bestaat Vóór Kerstmis ontving men er de 62.000ste bezoeker en als het een beetje meezit wordt 1974 afgesloten met 65.000 belangstellen den. Aan een gebrekkige toeloop ligt het dus niet, maar het museum wordt al jaren belaagd door slopende vijanden: boktor en vocht. Directeur W. Helder, sinds drie jaar manager „in rebus railitaris", heeft het zijn personeel medegedeeld op 20 december, men." tijdens de jaarlijkse bijeenkomst tegen het oude jaar aan: Er Het ministerie dreigt iets fout te gaan. De Rijksgebouwendienst kwam bij een nader onderzoek tot de conclusie, dat het oude gedeelte van het museum - het aloude Pesthuis - langzamerhand gevaar oplevert voor mens en collectie. Het hing al een tijd in de lucht, maar het moest er wel van komen. Misschien zal het voor de eerste weken nog wel even gaan, maar als de vochtige mu ren gaan werken door de vorst is het spel uit In de bestuurs vergadering van het Legermu seum is medegedeeld, dat zeer waarschijnlijk tot sluiting zal moeten worden overgegaan." Het besluit is nog niet geval len", zegt directeur Helder rus tig," „we moeten er nog niet hollend uittrekken. Het gevaar komt pas na de vorst..." Aan het ministerie van Defensie (die het Legermuseum subsidie verstrekt) en ook aan de DGW en T (Directie Gebouwen, Wer ken en Terreinen) ofwel Civiele Genie, is gevraagd om na te gaan of het gebouw wellicht gedeeltelijk open zou kunnen blijven." Dat is voor ons bepa lend; óf helemaal dicht, óf ge deeltelijk. Als we de zaak wil len openhouden betekent dit, dat we de toegangshal, de ves tiaire en zaal I (Oudheidzaal) moeten behouden. Want als je het vrij nieuwe (100 jaar) gebouw kwijt bent, ben je alles kwijt. Het gaat om het Pesthuis, het achtergebouw, waar twee derde van onze collectie in op gesteld staat, de expositie van de Nederlandse geschiedenis, een gedeelte dat we juist aan het moderniseren zijn". De ellende in het Pesthuisgedeel te (wat een toepasselijke naam aan het worden is) zit 'm hoofd zakelijk in de boveneinden van de muren, waar in de kapcon structie zware moerbalken (waarin de kleinere „kinder balkjes" liggen) al lang geleden door de zeer onvriendelijke boktor zijn aangevreten. Onge veer 5 jaar terug zijn de gewel ven ondersteund door de Rijks gebouwendienst, die toen al een zwaar hoofd in de stevigheid had. „Men had toén reeds de restauratie rond moeten heb ben". vindt de heer Helder, „er was toen nog een gunstige con junctuur. Dat is, om mij onbe kende redenen, niet gebeurd. Hoewel, toen al speelde het feit. dat de gemeente Leiden (eige naresse van het Pesthuis) het geld niet had. Leiden ging ge bukt onder de monumenten en de geldzorgen. Enfin, ik zie ons niet zo snel aan de beurt ko- van Defensie heeft ook een (aangevreten) beperkt budget en voelde ook niet veel voor het restaureren van ander mans eigendom. Directeur Hel der meent, dat in deze affaire niemand schuld heeft, „nie mand heeft verstek laten gaan, maar het probleem is er en hoe kom je daaruit?" Als je vóór de stijlvolle 17e eeuwse ingang staat, zie je hooguit een dak pannetje dat ontbreekt, maar het gevaar houdt zich aan de binnenkant schuil. Als je bij de Nederlandse krijgsmacht van rond Waterloo, bij de zorgeloze zestiger jaren van de vorige eeuw en bij het zesspan van de veldartillerie uit „onze" jaren dertig naar boven kijkt, zie je de kozijnen vóór je ogen verrot ten; de grijze muren, opnieuw bepleisterd, slaan wit uit en bij een fikse regenbui kan het per soneel hier en daar bij een mor tier of stalen achterlader (ja zeker, heel vroeger had men Grafschennis Van onze correspondent NOORDWIJK Van een graf op de r.-k. begraafplaats aan de Gooweg is een wit marmeren grafplaatje met een koperen lantaarntje verdwenen. Aange nomen wordt dat spelende jeugd het plaatje heeft meege nomen. Een bejaarde vrouw uit Noord wijk is door de vermissing ge voelig getroffen, want het graf plaatje met de lantaarn was een aandenken van haar op de laat ste rustplaats van haar man dochter. Zij hoopt dat het publiek zal me dewerken bij de opsporing en dat het grafversiersel bij de politie of de beheerder van de begraafplaats zal worden terug bezorgd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii Beloning voor afvallen Mevr. Hillebrand uit Roelofarendsveen heeft de afgelopen tijd met goed gevolg de eetwijze van de Weiht Watchers gevolgd: in 36 weken viel zij 56 pond af en is nu op haar streefgewicht van 150 pond. Mevr. Smolders, de echtgenote van de burge meester van Alkemade speldde haar daarom gisteren een onderscheiding op. ffllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillim^ ook achterladers die voor de bediening levensgevaar ople verden, waarna men overging op voorladers) de plassen he melwater opdweilen. Helft ontruimd Directeur Helder vertelt: „Op de zolders zijn we onze depóts aan het ontruimen; dat is, voor wat het gewicht betreft, al voor de helft gebeurd. We hebben ruim te beschikbaar gekregen in de Doelenkazerne, maar als we het museum gedeeltelijk moeten sluiten, komen we daar óók aan tekort. In Delft, waar ons Ar mamentarium is gevestigd, is ook nog een afdeling, die nooit voor het publiek is ontsloten. Dat is de studiecollectie Militair Materieel. Daar gaan we ons nu op richten. We willen het daar uitbreiden tot een grote exposi tie over de laatste 100 jaar Eu ropese krijgsgeschiedenis, een internationale expositie." Het Delftse Armamentarium, een Defensie-eigendom, dat zuinig wordt onderhouden: onver warmde zalen: „zeer bevorder lijk voor het uitbreiden van de zwam...", zegt de heer Helder, een beetje desperaat. 65.000 bezoekers Niettemin kwamen dit afgelopen jaar bijna 65.000 mensen de openbare geheimen van het Le germuseum in Leiden bewonde ren. Vijfenzestigduizend ver blinden, omdat een dergelijke belangstelling niet meer past in een „pacifistische" levensbe schouwing? Kom nou: Ondanks de handicap van een energiecri sis. begin van 1974 (met een begrijpelijke terugslag) is een bezoekersaantal bereikt als nooit tevoren. In 12 jaar tijd is de belangstelling voor dit ge harnaste aspect van onze sa menleving gegroeid van 12.000 tot 64.000 bezoekers. Directeur Helder vertelt ervan: „We krij gen veel jeugd, veel schoolklas sen. Verder is het gewoon „re creatie", zeker voor 80 procent. De overige 20 pet. bestaat uit hobbyisme of studie". „Wij, het Legermuseum, opihie- ren niet. Krijgsgeschiedeni een beladen onderwerp, n iedere onderwijzer kan hier aan zijn klas kwijt wat hij kwijt wil (en dat wil héél wat zeggen, dachten wij, T.P.). Daarbij spreekt de echte historische positie het publick meer i dan de artistieke of technische kant van de zaak - zoals het vakmanschap van de oude Een kanonnier, een Joodse pijper en een tamboer hebben de napoleontische tijden overleefd (althans hun menselijke prototypen), maar nu geeft directeur Helder ze in 1975 het advies: ,,lk zou maar vast gaan lopen, als ik jullie was; het kon wel eens gaan regenen..." pens, jammer eigenlijk, want je ziet hier daarvan de prachtigste specimina. Het publiek wil een, zoveel mogelijk objectief of na gestreefd objectief, verhaal ko men zien. Wel, dat krijgt het te zien. Wc zijn nog pas in op bouw. Ik mag wel zeggen, dat de expositie pas voor 45 pet. klaar is. We hadden heel grote plannen voor het volgend jaar 1975: 35 jaar na de bezetting, 30 jaar na de vrijheid. We had den daar een hele tentoonstel ling aan willen wijden, juist in het te sluiten gedeelte. Dat gaat nu niet door." Educatief Het Legermuseum is uitzonder lijk in ons land. „Waarom mag dit niet verdwijnen?", vroegen we aan directeur Helder. „Wel, ieder land heeft er wel zo één. En dan kun je pacifist zijn of niet (uitgesproken militaristen zijn er slechts een paar, hier en daar; we zijn óf pacifist, óf niet uitgesproken pacifist...), de ge schiedenis wordt toch wel ge vormd in en om de krijg. In de toekomst hopelijk (waarschijn lijk) niet meer, maar je kunt het er niet buiten laten. Ik acht het educatief het meest juiste, als je de historie in haar totaliteit vertoont: de sociale en militaire geschiedenis bijeen in alle as pecten. Daarom is dit museum een integrerend deel van het ten toon te stellen verleden. Het Legermuseum kon zelfs werken als een „pacifistisch instituut": „we willen ook de narighid en de ellende van de oorlog laten zien. Daar waren we mee bezig; de expositie „80-jarige oorlog" was daartoe slechts een aanlei ding. Een „frische, fröhliche Krieg" bestaat niet..." TP. Van onze correspondent TER AAR In een extra raads vergadering heeft het gemeen tebestuur van Ter Aar gister avond met algemene stemmen de verodening op de heffing van onroerend-gocd-belasting met ingang van het jaar 1976 in te voeren, vastgesteld. In de discussie ooraf hadden di-> verse raadsleden vragen over de vaststelling van taxatiewaar den. „Een vrij en onafhankelijk bureau is hiervoor gekozen", antwoordde burgemeester Van de Poel ter geruststelling. Het gelijktijdig onderbrengen van de noolbelasting in de nieuwe onroerend-gocd-belasting tast de extra marge van belastingin ning aan en werkt onbillijk door degenen die niet op het rioleringsnct zijn aangesloten, aldus de toelichting van het College van B. en W. De tarie ven kunnen bij raadsbesluit ge wijzigd worden. Ze zijn nu vast gesteld op 3.30 per volle 3.000,— v.d. heffingsgrondslag in de catagorie gebruiksbelas- ting en 4.10 voor de categorie zakchjk-gercchtigdenbclasting. De raad besloot tevens tot irv trekking van de verordening op de heffing van baatbelasting, hetgeen in de loop der tijd als onbillijk werd ervaren. De laatste raadsvergadering van dit jaar had ook zijn vuurwerk- slot; toen in derondvroag de raadsleden V.d. Vliet en Groe- neveld B. en W. ter verantwoor ding riepen over een brief, die wel was binnengekomen maar nooit was beantwoord. Raad slid Grocncveld weet een en onder van de gung van zaken op de secretarie. Voorzitter be treurde het wel, dat dit voorval zich had voorgedaan en beloof de met de belanghebbende adresswnt tot een akkoord te zullen komen. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 de Secretaris, J. van de Poel de Burgemeester, A. J. Vis Oudejaar in Koord Koord Studio - de gezellige neder zetting voor intermenselijke communicatie aan de Oude Rijn - is vanavond beschikbaar voor de Oudejaarsvierders of degenen die rustig in een huise lijke sfeer het kaarsje van 1974 willen uitblazen. Tot vanacht half twee is Koord Studio voor dezulken geopend. Op Nieuw jaarsdag daarentegen rusten de „Koorders" op hun beurt uit van de vermoeienissen van een reeks inspannende feestdagen: Koord is dan ook de hele Nieuwjaarsdag dicht In water geduwd De Leidse politie heeft een 22-ja- rige Leidenaar en een 17-jarige jongeman uit Voorschoten aan gehouden. verdacht van het in het water duwen van een auto op de Oude Vest zondagnacht Diefstal Uit een woning aan de De Laat de Kanterstraat is voor f 14.000 antieke voorwerpen gestolen. Vermist wordt o.m. een stoel- tjesklok, een Friese staartklok en een verzilverd theeservies. De daders kwamen het pand binnen na forcering van de ach terdeur. Door voortuintjes De Leidse politie heeft twee broers van 17 en 20 jaar uit Leiden aangehouden, omdat ze door de voortuinen van 7 aan de Sweelincklaan gelegen wo ningen hebben gereden met een auto. Bij de aanhouding waren de broers erg agressief. Een van de agenten brak daarbij een pink. De 17-jarige verklaar de later, dat hij achter het stuur van de wagen had gezeten, daartoe gedwongen door zijn broer. Basketbalinstuif De tweede basketbal-instuif van BS Leiden is andermaal een groot succes geworden. Twee jaar geleden kwam men op het idee om de jeugd op die manier een middagje van de straat te houden. Vorig jaar is het er niet van gekomen, maar nu werd dan de draad weer opgenomen. De jeugdcommissie van de Leidse basketballers hoopt er een jaarlijks evenement van te maken. Waren het de eerste maal mensen als Wayne Den ham en Bill Moody, die de jeugd het een en ander probeer den bij te brengen op basket- balgebid, ditmaal gaven Peter Kop. assistent-coach Ben van Cleef. coach Harry Pappas en later ook de Amerikanen Corn wall en Bowerman les. In totaal honderd enthousiastelin gen kwamen gistermiddag naar de vijf Meihal, waaronder een stuk of twaalf meisjes en een flinke groep .mini's'. Als het aan de jeugdcommissie van BS Leiden ligt, wordt de kerstva kantie-instuif vaste prik op de kalender. Bejaarden naar het carnaval De eerste echte, enige, onverval ste en doldwaze Leidse Carna valsvereniging De Hutspotten gaan de bejaarden in deze ge meente een 65-plussers-bal aan bieden op zaterdagmiddag 1 fe bruari. Gedoopten en ongedoop- ten krijgen dan in de Stadsge hoorzaal (want de residentie, het Antoniusclubhuis is daarvoor te klein) een feest aangeboden dat klinkt als dde klok op vasten- ayond. Hutspotten-secretaris Ge rard Wisse ziet het al helemaal zitten met de medewerkers aan die grandioze bejaardenmiddag: Rita Corita. Mini en Maxi, het voortreffelijke Leidse Trio Henny Langcveld, de Bierkouwers uit Warmond (hoempa van de boven ste plank) en de Hutspottengroep „Eigen Inbreng". Dat wordt een programma, waar je je petje voor mag afnemen. Met het bejaardenbal willen De Hutspotten niet alleen de bewo ners van de tehuizen bereiken, maar zeer zeker ook degenen die her en der in de stad wonen en anders nergens komen, om welke reden dan ook. „Waar haal je die adressen vandaan?", vroeg Ge rard zich in gemoede af en hij informeerde (zeer terecht) bij het dienstencentrum „Tafeltje Dek je", Nou. „Tafeltje Dek je" me teen enthousiast, natuurlijk. En de adressen kwamen los. De aan vragen liggen nu al boven de 300, maar er kunnen ruim 700 bejaar den in de Stadsgehoorzaal, en dan hebben ze nog ruimte genoeg om gezellig aan tafeltjes te zitten. Zo gaat dat. Het uitzicht van „beentjes van de vloer" (want dat zit er op 1 februari ook helemaal in) bracht een stroom van aan meldingen teweeg van de zijde der Leidse bejaardencentra Van daar dat verhuizen van het Anto niusclubhuis naar „stads eigen zaal". „Nu zaten we een beetje om sponsoring verlegen", vertelt Gerard Wisse onomwonden, op zijn of haar adres afgeleverd, waarmee hij maar wilde zeggen, Ook de NZH werkt mee door dat hij mensen zocht die een be- tegen een zeer gereduceerde prijs dragje wilde bijdragen in de een busroute in te lassen. Deelne- feestviering. Welnu, De Hutspot- mers aan het bejaardenbal zullen ten schreven 40 Leidse bedrijven van deze route op de hoogte wor- aan. Resultaat: bedroevend. Wisse den gesteld. Men kan zich opge noemde het „nogal een tegenval- ven op de volgende adressen P. Ier". Vier adressanten reageerden Bunnig, Hugo de Grootstraat 19, positief, met name: Heineken, de t«-l 42487; H. van der Hoeven, Leidse Textiel Centrale, de firma Hartmanstraat 2, tel. 34963; of Dekkers (carrosseriebouw) en het aan het bureau van de Leidse LOI. Courant, Kort Rapenburg 2, tel „We kwamen nog 2500 gulden 22244. tekort", aldus Hutspottenschrij- ver Wisse", „maar een gedeelte hebben we al achterhaald door - - mee te doen aan de film Keetje LcidSC MOSCODeil Tippel. Allé, het zal wel gaan". 1 Bravo, dat is de echte Hutspotten- mentaliteit. De Stadsgehoorzaal kost normaal 'aan zaalhuur 900 tot 1200 gulden. Exploitant Sjaak Milikan (die de bejaarden tóch al een goed hart toedraagt) was me teen door het dolle heen en zei: je krijgt de zaal voor 300 gulden. Dat is geen pappelepap. En als -- -- rolon wd het nou helemaal meezit komen Udö* tZmauuiML ui 2«ijo „Th. m.n burgemeester Vis en zijn progres- *"th th. goid.n gun" 14 )r dag. i«J0. isoo sieve wethouders óók op het be tijdJnUl|i4MPi*«2U5 uur jaardenbal. Ze zijn in elk geval studio: aumtraat 3». ui 31210 „Mama* iiitpenndu'd w,n NUum*ih*n" l» Jr u)d»n ttc Ltdo Uitgenodigd Trl.non: Brrc.tr«at 11. UL 2M75 „Robin De toegang is op 1 februari ge Hood" .i iw.it oun-y» d.( uio. 1000 heel en al gratis. Bovendien *ond««** 1414, wordt er een consumptie aange- g,,. ij.Br|»n?m»r.traatrs2, tri 23414 „Sm boden, De bejaarde die niet te ondrr uroUr rok)».- ih \r dag moo m voet kan komen, wordt thuis op- mot i^'dtrm»iLntt"i«vwo. 14.IQ1' gehaald en weer netjes na afloop „A.urix on d« haldan" ui Statioij.w.g IS, tel 21230. _P»« op iter»: Hngrworrd. UL 240IB tot 0/12 „Dlillng.r" 18 jr dag 10 00 *i wo. 14.30 en ro 14 00 ei „Dik Tr. lüclt d. U dd" Mjór VBno'-^—

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5