Terugblikkenshow en spel op oudejaarsavond Marilyn Monroe in sterke filmkomedie van Wilder Rob de Nijs met NL-TIPPERS Stereotest TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 31 DECEMBER 19 DU ROD De schatrijke Amerikaanse dichter en zanger Rod Mc- Kuen heeft de laatste drie maanden in de Ver. Staten voor een handvol dollars ge werkt als manusje-van-alles, met het oog op een boek dat hij schrijft over „de positieve kant van Amerika". Hij heeft gewerkt als vuilnisman, ver koper van hot dogs, taxi chauffeur, barman en in tal van andere soortgelijke baan tjes. Het boek verschijnt eind volgend jaar, wanneer Ameri- Rod McKuen. ka zijn officiële 200-jarige be staan viert. Het zal heten: „Mijn land 200". „Ik wil er een echt positief boek van maken", zegt McKuen. „Het wordt dan ook een boek over de positieve aspecten van de Ver. Staten". Rod werd in een tehuis van het leger des heils in Californië geboren, zoon van een kelnerin en gastvrou- we van een dancing. Zijn va der heeft hij nooit gekend. McKuen erkent volmondig dat het verzamelen van de stof voor zijn boek niet altijd gemakkelijk is geweest. „Fy siek was het optillen van die vuilnisemmers in Miami het zwaarste werk", zegt hij. „Ik had overal pijn. Ik weet niet wat ze allemaal in die em mers stoppen. Er moeten ste nen in gezeten hebben". Over zijn dertien ambachten die hme nog tot februari of maart komend jaar in ongeveer 46 staten bezighouden zegt McKuen: „Er wordt veel ge praat over hoe ontevreden ie dereen is, maar de mensen zijn echt niet zo ontevreden als je zou denken. Hun hou ding is positief. Alleen als het gaat over politici is er grote apathie. De mensen vertrou wen de politici gewoon niet". MIKIS Een aantal revolutionaire lie deren van de Griekse compo nist Mikis Theodorakis wordt niet uitgezonden door de radio en televisie van het Griekse leger. De legerleiding zal bin nenkort een definitief besluit nemen over de revolutionaire liederen van Theodorakis, wiens werk door de militaire junta geheel en al uit de ether was verbannen. In Athene is van verschillende zijde protest aangetekend tegen deze maat regel. Ook de advocaat van Theodorakis heeft er tegen ge protesteerd. het parlement wil de de legerradio afschaffen. Mikis Theodorakis. MIEL Na zijn tournee van twee sei zoenen met het trio Louis van Dijk komt Miel Cools in sep tember 1975 met een vrijwel heel nieuw programma, op teksten van Ed Leeflang en enkele Vlaamse tekstschrij vers, waaronder Jaak Dree- sen. Aan dit programma wordt meegewerkt door twee van de beste Nederlandse mu sici: Peter Nieuwerf (gitaar) en Rob Langereis (Bassist), die momenteel Jasperina de Jong in haar soloprogramma bege leiden en dèèrvoor in zalen en studio's met vrijwel alle groten van de wereld samenwerkten. Miel Cools. JAN Onze Nationale Volksfiguur Nummer Eén, Jan Boezeroen, blijft de klappen opvangen. Begeeft hij zich op het liefdes pad, dat ziet hij zijn trouwelo ze meisje plotseling met een ander lopen. Zijn antwoord liegt er niet om: hij drinkt zich straal bezopen. Nochtans wordt Jan Boezeroen ooit va der en dan moet hij het mee maken: zoals de ouden zon gen, piepen niet meer de jon gen. Jan Boezeroen heeft met al deze tegenslag een single en een elpee volgezongen. We ho ren hem in de melancholieke rollen van De Bajesboef en De Dronkaard. Ook stelt hij vast: Ik zit aan de grond, Marie, en: De dagen zijn voorbijgegaan. J. Covers en M. Bresser teke nen voor een en ander en een meisjeskoor geeft al die narig heid een droevige achter grond. FONS In de vroege ochtend van Nieuwjaarsdag om 9.00 uur op Hilversum 2 zendt de VARA- radio een programma uit van cabaretier Fons Jansen. In de ze uitzending kijkt Fons Jan sen terug op tien jaar artiest schap. Men kan luisteren naar fragmenten uit oude Fons Jan- sen-programma's, die zelden te horen zijn, maar waaraan hij zelf erg gehecht is. Fons Jansen. land en Nederland tegen el kaar in het krijt komen. Voor Nederland doen mee sportlie den als Anton Geesink, Jan Bols, Jan Jansen, Eddy P.G., Keety Hage en Ada Kok. Aan voerder van de Nederlandse ploeg is KLM-gezagvoerder Ad van Ommen. Ned. I, 20.21 uur. Luyden Deel vier van „Dynastie der kleine luyden" is getiteld „De kwade geest". Dirk Janszoon, de derde nazaat van Jan de Hollander, is zestig jaar ge worden. Zijn vrouw en kinde ren bereiden hem bij zijn thuiskomst een grote verras sing. Alleen de twee oudste zoons ontbreken. Tijdens het gebed aan tafel staat Jan plot seling in de kamer. Hij is van school gestuurd, maar hij krijgt niet de gelegenheid een en ander uit te leggen. Voor straf wordt hij de kamer uitge stuurd. Wanneer een zusje hem stiekum wat eten wil brengen, blijkt Jan te zijn ver dwenen. In dit deel van „Klei ne luyden" kan de kijker het avontuurlijke leven van deze vierde Jan volgen tot het tragi sche einde. Ned. I, 21.25 uur. Nogmaals dank Onder het motto „Nogmaals hartelijk dank", biedt de NCRV op oudejaarsavond in drie kwartier een programma met hoogtepunten uit de slot- avond van de actie „Geven voor leven", die inmiddels de zeventig miljoen ruim heeft Oudejaarsavond een terugblik op hoogtepunten uit „Geven voor leven". overschreden. In dit program ma gaat het voornamelijk over artiesten, onder anderen Nana Mouskouri, Christine Deute- kom, het Volendams Opera koor, Thérèse Steinmetz, de Haagse Mansertjes, Pierre Kartner en flitsen van activi teiten in het Haags Congresge bouw en het telcentrum Kneu terdijk. Ned. I, 22.55 uur. Vuurwerk Klokke twaalf gaat vuurwerk de lucht in en tegen de achter grond hiervan en van het kas teel Schleissheim blazen de Motief In muziek-motief wordt een programma geboden rond pia nist-presentator Carel Hein- sius en zijn combo. Carel ont vangt Inge Briick uit Duits land, de country-gospelzanger Walt Mills uit Texas en de gospelgroep The Imperials uit Tennessee. Ned. II, 21.10 uur. Een groot aantal verstrooien de programma's gaat vooraf aan de uitzending van de NOS „Geprolongeerd", wanneer het ergste vuurwerk-geweld is verstomd en de laatste flap pen worden genuttigd. Reeds eerder is teruggeblikt op „Ge ven voor leven" in „Nogmaal- s: hartelijk dank"; de NOS kijkt in het eerste kleine uur tje van het nieuwe jaar terug op alle hoogtepunten die de gezamenlijke omroepen heb-, ben aangeboden. Deze keer niet op het ernstige vlak, maar gebaseerd op de meest boeiende amusementspro gramma's. NED. I, 0.20 uur. Black Beauty In Black Beauty wordt een moeilijke keus gemaakt, want de dokter die een zieke vrouw moet helpen, laat de vrouw vóór gaan, wanneer Ned met zijn pony langskomt. De pony heeft van een zeer giftige struik gegeten en heeft niet lang te leven. Tenzij de dokter snel wil helpen Ned. 1,19.05 uur. Zeskamp speciaal Zeskamp speciaal speelt zich af in het Schotse wintersport plaatsje Aviemore, waar ploe gen uit België. Italië, Schot- Theo Pont (Jan Dirkszoon) en Jaap Stone (rechts) als Klaas de Werver in de vierde aflevering van Dynastie der kleine luyden. Na de verfilming van „De cac- tusbloem" op maandagavond krijgt u nieuwjaarsavond al weer een voortreffelijke film komedie op uw scherm. Het is George Axel rod's „The seven year itch" (geen tijd om te blozen) uit 1955 met Marilyn Monroe en Tom Ewell. Billy Wilder's filmversie laat in de beginfase op vermakelij ke wijze zien hoe het manne- tjesdier eens in de zeven jaar weer last krijgt van zijn Jachtinstinct, ook al is hij ge lukkig getrouwd. Dat over komt ook de brave Tom Ewell als zijn vrouw en zoontje met vakantie gaan en hij alleen in snikheet New York achter blijft. Want als je een boven buurvrouw hebt in de vorm van Marilyn Monroe, die geen air-conditioning heeft en jij wel. Wilder laat, de goedige Ewell dagdromen en plannen ma ken. Vooral het eerste met prachtige persiflages op lief desscènes uit beroemde films uit die tijd zoals de strands- cène uit „From here to eterni ty" is bijzonder amusant verfilmd. Tom Ewell's onhandigheid en Marilyn's naieviteit zorgen er voor dat het allemaal erg on schuldig blijft- Wilder weet precies de juiste lichte toon te treffen, suggereert dat het pi kant gaat worden en zorgt dan voor een vermakelijke anticli max. Ned. II, 20.21 uur. Indianen behoren te paard te zitten, maar hoe kómen ze aan die dieren. „Conquista" maakt dit duidelijk. De Indianen kon-- den pas over paarden beschik ken na de komst van de Span jaarden in de zestiende eeuw. Ned. 1,16.37 uur. Klooster Het IKOR zendt in de serie „Heeft de regen een vader?" het onderwerp „Het klooster" uit. Een jonge non vertelt over haar leven en werk in en bui ten het klooster. Zij werd non, hoewel haar ouders en familie haar keuze bepaald niet aan moedigden. Ned. 1,19.05 uur. Slippers Guus Hermus als Philip en Mary Dresselhuys als Sheila in „Slippers" Mary Dresselhuys vertaalde het blijspel „Slippers" van Alan Ayckboum, waarin zij zelf een glansrol speelt. Het blijspel is reeds vele malen in alle delen van het land uitge voerd; de tv-registratie komt uit het Hofpleintheater in Rot terdam. Behalve Mary spelen mee Guus Hermus, Willeke Al- berti en Jeroen Krabbé, in een vrolijk stuk waarin kleine en grotere vergissingen en halve versprekingen een hoofdbe standdeel vormen. Want er ko men nogal wat „verhoudin gen" in voor, die moeilijk op hun juiste waarde zijn te schatten. Ned. I, 20.15 uur. De negende Beethovens negende symfonie wordt uitgevoerd door de Ber liner Philharmoniker onder leiding van Herbert von Kara- jan. Solisten zijn Gundula Ja-* nowitz, Christa Ludwig, Jess. Thomas en Walter Berry. De Philharmoniker krijgen steun van het koor van de Deutsche Opera uit Berlijn. Ned. I, 22.15 uur. Marilyn Monroe speelt de rol van een lieve blon de bovenbuurvrouw in „Geen tijd om te blozen". Kinderen „Kijken naar kinderen" gaat over de ruimte die ieder mens maar vooral ieder kind nodig heeft. Kinderen moeten kun nen ravotten om erachter te komen, hoe sterk zij zijn. Maar ruimte alleen is niet voldoen de. Ook de dingen waarmee zij spelen zijn belangrijk. In deze aflevering ook het bezoek van een schoolarts aan een kleu terschool. Ned. II, 22.00 uur. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op maandag avond 6 januari start de TROS- televisie met het nieuwe 14- daagse programma „NL-TIP PERS", dat zal worden gepre senteerd door Rob de Nijs. In dit programma zal uitgebreid aandacht worden besteed aan nieuwe Nederlandse platenpro- dukties. Dit programma zal naast Nederlandstalige produk- ties ook openstaan voor Neder landse artiesten die oorspronke lijke instrumentale muziek op de plaat uitbrengen en vokalis- ten die niet-Nederlands repertoi re zingen. Bij de keuze van de nieuwe produkties wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de stand van zaken in de Nederlandse Tipparade, die elke donderdagmiddag op Hilversum (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De stereotest stereoset van de NOS-radio wordt uitgezonden op maandag 6 januari van 22.50 tot 23.55 uur via Hilversum I. Zoals gebruike lijk wordt deze test verzorgd door de redaktie van de weke lijkse NOS-radiorubriek „Hob- byscoop". Men krijgt proeven op het gehoor, speciaal bestemd voor degenen, die wat minder technisch zijn aangelegd. Zij kunnen „op het gehoor" de kwa liteit en de juiste werking van hun stereo-ontvangapparatuur controleren. En verder proeven met meettonen voor „kenners". Joop Landré was gisteren op hieuw centraal bij de TROS. Hij prijkte in de TROS-Kom- pas-advertentie die telkenmale wordt geprojecteerd en ver scheen in Aktua op de dag dat hij echt afscheid nam. Hij onthulde er het geheim van het TROS-succes: suggereer de kijkers dat ze echt bij de grote TROS-familie horen. Van die fa milie was hij de succesvolle va der die op het scherm glunde rend elke TROS-mijlpaal per soonlijk begeleidde. Zijn 'geheim' was niet zo nieuw overigens. De AVRO hanteerde het vóór de veertiger jaren al met zijn 'luistervinkenrite' met Vogt in de hoofdrol. Maar de andere omroepen hanteerden het vervaarlijke wapen niet' meer. Tot hun schade overi gens. 'Er is geen nieuwe Vogt, geen nieuwe Perquin en - om een kleintje te noemen - geen nieu we Spelberg. Landré vulde ge woon een vacuüm op en dat droeg enorm bij tot het TROS- succes. Een beetje kwaad waren we om de domme coördinatie die 'Cac- tusbloem' als alternatief ,Het meisje van het uitzendbureau' gaf. .Cactusbloem' kenden we al, we keken dus naar ,Het meisje'. Het bleek een zalig t.v.- spel, zoals alleen Engelsen het kunnen maken. Maar het motief van beide pro gramma's was nagenoeg gelijk: baas wordt verliefd op assisten te en de liefde wint uiteindelijk het pleit. Met andere woorden: twee komedies die voor eenzelf de publiek gelijktijdig-aantrek- kelijk waren, al had 'Het meisje' om de Britse speeltrant onze voorkeur. Dat is, behalve keiharde om- roep-concurrentie tevens kei-j hard kijkers tekort doen. Bij-'; voorbeeld kijkers die om pectabcle redenen zich niet gc-i lukkig voelen bij programma'sj als .Neerlands Hoop' of "Van; Onderen'. Van 'Neerlands Hoop' kunnen we stellen dat het programma gaandeweg een nagenoeg vlek keloze t.v.-vormgeving (Jop Pan- nekoek!) heeft gekregen. Het blijft geen allemanskost, i kijkers die Freek en Bram kun nen doorzien krijgen het tweetal voortreffelijk op de buis. Speciaal gisteren. Het 'serieuze' gezicht van het tweetal werd getoond: jongelui die zich tel groot vinden om een traan te' laten en daarom bizar uitpak-; ken. Er waren geweldige i mers bij.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2