£etcUe(Soi4tti/rtt Al 4700 doden in Pakistan Caransa zaait aandeel houders Voor 24 miljoen de lucht in Nederlanders somber over '75 Geen kern- op centrale Maasvlakte Acht miljoen schade brand kaarsenfabriek groeispaarbewijs aan toonder LEIDSE SPAARBANK VEEL CONFLICTEN VERWACHT Kort Rapenburg 2, Lekten, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Lelden - "Dlrecteur.hoofdredacteurF. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging': telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal f 32,21jaar f 125,25 - losse nummers 45 cent; Dinsdag 31 december 1974, 65e jaargang no. 20005 Zeskamp Vanavond Ned. I om 20.21 uur Zeskamp speciaal vanuit Schot land en om 22.55 uur hoogte punten uit Geven voor leven. Morgen op-Ned. I blijspel „Slip pers" om 20.15 uur Ned. II om 20.20 uur speelfilm „Geen tijd om te blozen" met Marilyn Monrqe. Veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Max. temperaturen om streeks 8 gr. Woensdag: zon 08.48 - 16.39, maan. 21.36 - 10.24 Scheveningen: hoogwater 5.08 - 17.25, laagwater 0.55 -13.20 Wantrouwen goed voor 2 miljoen büSSELDORF - Een 32 ja rige bankwerker uit de om geving van Krefeld (Noor- drijn-Westfalen) heeft in de Duitse lotto twee keer dé „droomsom" van 1.055.145,25 Mark (ruim een miljoen gulden) gewonnen daar hij zijn vrouw een beetje wantrouwde. Hij had haar 's morgens gevraagd het lottobiljet in te leveren. Maar de hele dag had het zo erg gere gend en gestormd dat hij aannam dat zijn vrouw er niet op uit geweest was: Na zijn werk vulde de voor zichtige man op weg naar huis een tweede biljet in en gaf dit af. Het werd een 'dubbele voltreffer. Pattan (AP) De aardbeving die zaterdag het stadje Pattan en omgeving (Noord Pakistan) heeft getroffen, heeft volgens de laatste berichten zeker aan 4.700 mensen het leven gekost. Het aantal gewonden zou ongeveer 15.000 bedragen. Aangezien ver schillende dorpen nog van de buitenwe reld zijn afgesneden en nog niet door reddingsploegen zijn bereikt, moet wor den gevreesd dat het dodental nog aan zienlijk zal stijgen. Pattan, waar 10.000 mensen wonen, is ge heel verwoest. Er staat nagenoeg geen huis meer overeind. Hier zijn zeker 500 doden gevallen. Reddingsploegen worden in hun werk ge hinderd, doordat vele wegen door het na tuurgeweld versperd of geheel vernield zijn. Het Nederlandse Rode Kruis zal zo spoedig mogelijk per vliegtuig 3.000 rampendekens en 45.000 noodmaaltijden naar de getroffen gebieden sturen. Op korte termijn zullen ook medicamenten ter beschikking worden De stichting Mensen in Nood in Den Bosch Eerste medische hulp voor een heeft haar gironummer 1111222 voor de van de slachtoffertjes van de aard- slachtoffers opengesteld. beving in Noord Pakistan. TILBURG/LEIDEN -^Neder land zal vanavond luid knal lend over de drempel gaan. De heer J. van Belkom, direc teur van de firma Beko iq Tilburg, een van de grootste vuurwerkfabrikanten en -im porteurs in ons land, schat' dat er voor zo'n slordige 23 miljoen met veel lawaai de lucht in zal gaan. Het meren deel van het knalwerk is af komstig uit China en Korea. met vorig jaar heeft hij een omzetstijging van 25 procent. „Je kunt een mens zijn speel goed toch niet ontnemen". Vol gens hem is er nog steeds een trend naar duurder vuurwerk. Ook de Koninklijke Neder landse Kunstvuurwerk en Mu nitiefabriek A. J. Kat in Lei den heeft het razend druk ge had. Adj-directeur K. Hoek- stein: „Het is weer beter ge weest dan vorig jaar, ondanks de inflatiespiraal met hogere 'prijzen". In tegenstelling tot zijn Til- burgse collega is hij van me ning dat vanavond slechts 8 tot 9 miljoen de lucht ingaat. De algemene Nederlandse ver eniging ter voorkoming van blindheid heeft, met het oog op de gevaren bij het afsteken van vuurwerk, op de valreep de volgende adviezen gegeven:, geef geen vuurwerk aan kin deren; gooi geen brandende» rotjes in meerdere exemplaren tegelijk weg; maak zelf geen vuurwerk; volg de gebhjiks- aanwijzingen op de verpak king op. Gespannen vergadering EMS (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Een vlak voor de aanvang van de aandeelhoudersver gadering van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen gearri veerde brief van aspirant-koper Caransa b.v. heeft gisteren duide lijke onrust teweeggebracht onder een aantal aandeelhouders.De heer Caransa liet in die brief weten dat 15 februari als streefda tum voor het uitbrengen van het officiële bod op de EMS „te optimistisch" is geweest. Hij wil zich in een aantal problemen rond de EMS nader verdiepen. Hoewel van de zijde van de EMS en door een woordvoerder van Caransa b.v. herhaaldelijk werd gezegd dat dit niet betekent dat de heer Caransa is teruggekomen op zijn principe-besluit om de EMS te kopen'bleef bij een aantal aandeelhouders toch twijfel bestaan. Devbrief van de heer Caransa wierp een extra schaduw over een todh al moeizaam verlopende vergadering, die in totaal meer dan vijf uur in beslag nam, en waarin de gemoederen soms hoog opliepen. Met name werd er herhaaldelijk heftige kritiek geuit op het vroegere beleid van de door ziekte afwezige ex-EMS-leider R. Zwolsman. Deze werd door enkele aandeelhouders uitgemaakt voor "speculant" en „plunderaar", terwijl er door één aandeelhouder zelfs onder luide bijval werd voorgesteld om de heer Zwolsman ■gerechtelijk aansprakelijk te stellen vodr zijn optreden. Hoezeer de vergadering het te kwaad had bleek uit de nagenoeg unanieme stem voor een motie waarin het werd afgekeurd dat de EMS de heer 'Zwolsman enkele jaren lang 60.009 gulden betaalt voor zijn adviseurschap, waarbij in 1973 nog eens 75.000 gulden kwam als dank voor zijn hulp bij de verkoop van een aantal bezfttlngen aan Bredero. „Waarom moet de heer Zwolsman geld krijgen voor het opruimen van de puinhopen die hij zelf heeft aangericht?" zo vroeg de vergadering zich af. [ADVERTENTIE uw geld groeit in 5 jaren met een rente van 9,16% per jaar, op basis van samengestelde interest, vanf 500.-naar f 775.- van f 1.000.- naarf 1.550.- van f5.000.- naarf 7.750.- met ingang van 1 jartuari a.s. verkrijgbaar bij uw VIJFLING IN ISRAEL In een ziekenhuis in Jeruzalem heeft de 31- jarige mevr. Tova Medi na na een kinderloos huwelijk van zeven jaar het leven geschonken aan een vijfling. De drie jongens en twee meis jes verkeren volgens de artsen in een bevredi gende conditie. Op de foto-combinatie het ge zin compleet. (Van een onzer verslaggevers) GOUDA - Vermoedelijk als ge volg van broei is gistermiddag brand ontstaan in de vetzuur- scheidingsafdeling van de kaar senfabriek Unilever-Emery in Gouda. De afdeling ging geheel verloren. De schade wordt ge raamd op 8 miljoen gulden. In de afdeling, waar vetzuren worden gesplitst met behulp van het zeer brandbare methy lalcohol, werd gisteren niet ge werkt. Alleen een onderhouds ploeg was aanwezig. De brand ontstond na een ontploffing. De mensen van de onderhouds ploeg konden zich bijtijds in veiligheid stellen. De brandweer van Gouda werd geassisteerd door de korpsen van Reeuwijk en Waddinxveen. Zij konden voorkomen, dat de brand oversloeg naar enkele tanks met ammoniak die naast de afdeling stonden. Het zal zeker anderhalf jaar du ren voordat de afdeling weer is opgebouwd. De vetzuurscheidingsafdeling van de kaarsenfabriek in Gouda stond vrij spoedig na het ontstaan van de brand in lichterlaaie. Schade zeker 8 miljoen gulden. B—illlnVHi —IHil— DEN HAAG (ANP) Het Nederlandse volk is in het algemeen somber gestemd over 1975, zo blijkt uit een internationa le enquête over de vooruitzichten over 1975. De enquête is gehouden door en quête-instituten uit zeven landen, waar onder het NIPO uit Amsterdam. Weer ongeluk op berucht kruispunt Van een onzer verslaggevers Zoeterwoude Opnieuw is er gistermorgen een auto uit de bocht gevlogen op het beruchte kruispunt van de Nieuweweg en de Weipoortsweg in Zoeter woude. De 45-jarige mevr. W. v.' L.-H. kwam met haar wagen, een Opel, tot stilstand tegen de deur van de kruidenierswinkel van Ammerlaan. De vrouw en haar 9-jarig dochtertje liepen' snijwonden op, waarvoor zij be handeld werden in het zieken huis. Het huis naast de kruide nierswinkel is de afgelopen ja ren al 12 keer geramd door een auto die uit de bocht vloog.' Opmerkelijk feit: mevr. Van L. woont op de Weipoortseweg en moest dus goed op de hoogte zijn van de gevaarlijke situatie ter plaatse. slechter jaar wordt dan 1974. Slechts 9 procent verwacht dat het beter wordt. Bij deze vraag toonden de Engelsen en de' Fransen zich het meest (64 en 60 pet.) pessimistisch en de Zweden het minst (9 pet.). De werkloosheid zal stijgen in 1975, zo denkt 81 pet, van de Nederlanders in deze enquête. Zes pet. denkt dat de werk loosheid zal dalen en 13 pet. heeft geen mening. Ook hier zijn de Kransen (87 pet.) en Britten (80 pet.) somber. Twee-derde van de Nederlandse onder vraagden verwacht in 1975 stakingen en andere arbeidsconflicten (66 pet.). Rust in de bedrijven verwacht 26 pet. Britten en Canadezen zijn somberder: 80 pet. van de Engelse en 79 pet. van de Canadese ondervraagden verwacht in 1975 onrust in de bedrijven. Bijna drie kwart (74 pet) van de Ncder- landers denkt dat 1975 een jaar zal wor den met veel conflicten. Een klein deel van de ondervraagden (18 pet.) verwacht een vredig jaar. Nederland is wut dit betreft het meest pessimistisch van de zeven landen: Engeland en Canada ko men met respectievelijk 69 pet. en 56 pet. het meest in de buurt. Mislukte overval op hulppostkantoor LEIDEN Twee mannen, waar van een gewapend, hebben maandagmiddag om vijf voor zes een overval gepleegd op het hulppostkantoor aan de Johan de Wittstraat in Leiden. Zij moesten het postkantoor echter onverrichterzake verlaten, om dat in de kluis geen geld aan wezig was. De mannen zochten niet verder en vluchtten in rode personenauto. DANSLES... INSCHRIJVING Henny Boes HOGEWOERD 87 LEIDEN TEL. 071-43705 OF 53139 Probleem Daar sta je dan Ineens als katte- moeder tegen 14 kinderen aan te kijken, terwijl moedor natuur slechts voor drinkgelegenheid voor zes hoeft ge zorgd. Een pro bleem waar deze blauwe pers uit Zuid-Afrika mee geconfronteerd werd. En dan mag de "worp" vol gens het bekende "Guinness book ot record" een wereldrecord zijn, de bazin zal toch spoedig voor een pleegmoeder moeten zorgen anders loopt de zaak wel danig uit de hand. IVDAM EN RIJNMOND: Rotterdam (ANP) Het college van B en W van Rotterdam het dagelijks bestuur van Rijnmond verzetten zich tegen de vestiging van een kernenergiecentrale op de Maasvlakte. In een nota aan respectievelijk de gemeenteraad en de Rijnmondraad vragen de besturen of zij hiermee willen instemmen. Daarna zal het ingenomen standpunt ter kennis van de regering en de Tweede Kamer worden gebracht. De samenstellers van het rapport menen, dat de bewoners van, het Rijnmondgebied niet mogen worden overbelast. De concentratie van industrie is al groot genoeg. Zij willen kernenergie in het algemeen niet categorisch afwijzen, maar in de omgeving Van Rotterdam is de vestiging van een kerncentrale niet wenselijk. In het rapport wordt aangedrongen op het gebruik van aardgas voor de opwekking van electriciteit zolang dit mogelijk is. Tarieven garages omhoog DEN HAAG - Met ingang van 1 januari mogen garagebedrijven de werkplaatslaricven voor personenauto's met 6,5 pet maar ten hoogste met 2,40 per uur - verhogen. Voor werkzaamheden aan bedrijfswagens, landbouwmachines cn tweewielers cn voor schadcherstelwcrkzaamhedcn mag boven deze 6,5 pet nog een extra tariefsverhoging van enkele procenten worden toegepast. Deze extra tariefsverhoging is een aanpassing aan do tariefsverhoging die in 1974 voor personenauto's werd toegestaan. Eon 'blijmaker' waarmoo u letterlijk al uw voorraadpot|os overzichtelijk kunt etikettoren, is dit handige minl-lettortan- gotje. Hot opgeven van oen nlouw kwartaalabonnomont la alle moeite die u er voor moet doen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1