Ceidöe So Verzekering voor iedereen tegen arbeidsongeschiktheid I Twee bejaarde Haagse vrouwen omgebracht het kan vriezen of dooien AARDBEVING N-PAKISTAN Verbod van demonstratie Z-Molukkers in overweging „Wij hebben nu niets meer99 Optreden van Moedjiboer tegen politieke moord Geestelijk gestoorde maakt amok in A'dam Maandag: 30 december 1974, 65e jaargang no. 20004 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND i Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Lelden - Directeur.hoofdredacteurF. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal ƒ32,21-, jaar 125,25 - losse nummers 45 cent; Cactusbloem Op Ned. I om 20.21 uur de speelfilm „Cactusbloem" met Ingrid Bergman. Ned. II om 20.21 uur het tv-spel „Het meisje van het uitzendbu- Opklaringen Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Middagtemperaturen omstreeks 8 graden. Zwakke tot matige, maar aan zee eerst nog krachtige wind, krimpend van noordwest naar west tot zuidwest. Morgen zon: 8.48—16.38. Maan: 20.12—9.57. Schev. hoogw: 4.25—16.42. Laagw. 0.06—12.32. Prins heerlijk Met duizenden an dere Nederlanders zijn het kroonprin selijk paar, prinses Margriet en haar man en de kinderen van beide families het land van regen, mist en storm ont vlucht naar de sneeuw. Het kroon prinselijk paar ver toeft met hun kin deren in Lech. Wil- lem-Alexander leidt daar de teugels met strakke hand (links). Prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhove zochten met hun kinderen de sneeuw op in Gstaad, op met mankracht voortgedreven sleeën. Hans Kraay: (Van onze sportredactie) Almelo „Dit is de ergste klap, die ons kon treffen". Manager Hans Kraay, anders de eeuwige optimist bij Ajax, wond er na de sensationeel verloren bekerwed strijd tegen Heracles (na verlenging 4-2) geen doekjes' om. Hij legde zich bij de realiteit neer: „Wij hebben nu helemaal niets meer". De weer geblesseerd geraak te Barry Hulshoff ging nog verder en sprak somber: „Het is afgelopen. Dieper zakken kan Ajax niet. Wij zullen helemaal opnieuw moeten beginnen. Stapje voor stapje. Dat kost jaren". Zie sporttribune. RAWALPINDI (AP) Een hevige aardbeving heeft zaterdag avond laat het Noord Pakistaanse dorp Patan, 215 kilometer ten noorden van Rawalpindi, met de grond gelijk gemaakt. Ook het dorp Jalal kreeg het zwaar te verduren. Het totaal aantal doden bedraagt vijfhonderd. In het gebied van de aardbeving, een 100 kilometer lange strook langs de vallei van de Indus, wonen ongeveer 3000 mensen. De schokken zijn ook waargenomen in wijde streken van het noorden en het centrum van het land. De aardbeving van zaterdag is de hevigste die Pakistan heeft getroffen sinds 1935, toen het nog deel vormde van Brits Voor Indië, waarbij de hoofdstad van Baloedsjistan, Quetta, werd geteis terd en 60.000 personen om het leven kwamen. In.die dagen waren de verbindingen nog zo primitief dat het slechte nieuws door hardlopers aan de buitenwereld moest worden doorgegeven. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Ingaande 1 juli 1976 krijgt iedere Nederlander een dekking tegen geldelijke gevol gen van langdurige arbeidsongeschiktheid. Dit wordt mogelijk als het parlement instemt met een vandaag ingediend wetsontwerp inzake een alge mene arbeidsongeschiktheidsverzekering (A.A.W.). Loontrekkenden hebben reeds een regeling op dit gebied (de W. A. O.) en de ambtenaren eveneens. Zelfstandigen en vroeg-gehandicapten, vallen nog buiten deze vorm van sociale zekerheid. Het wets- gezonde mensen kunnen verdienen. Wie in loondienst is en onder de W.A.O, vnlt kan ontwerp wil deze groepen nu ook een inkomensga- De hoogte van de uitkering is afhankelijk van de boven de A.A.W. nog een W. A.O.-uitkering krijgen rantie op sociaal minimum niveau geven. mate van arbeidsongeschiktheid, die wel tenminste wanneer het loon, waarvan die W.A.O.-uitkering Volgens het wetsontwerp zal iedereen beneden de 25 pet moet bedragen, Is deze 80 pet of meer dan is afgeleid, hoger is dan het bedrag waarvan in 65 jaar verzekerd zijn tegen arbeidsongeschikt- is de uitkering gelijk aan het netto-aow-pensioen de nieuwe volksverzekering de uitkeringen worden heid. Iedere ingezetene van 18 jaar en ouder (thans 11.000 gulden voor gehuwden, 7700 gulden afgeleid. De W.A.O. krijgt dus een aanvullend met uitzondering van gehuwde vrouwen komt voor ongehuwden). Voor mensen in de leeftijd van karakter. Ambtenaren vallen ook onder de volks in aanmerking voor uitkering. Men moet dan 18 tot 21 jaar ligt dit maximum iets lager. De verzekering, maar zij maken er alleen gebruik van gedurende 52 weken wegens ziekte of gebrek niet uitkeringen worden welvaartsvast. Over het jaar- als de ambtelijke regeling een lagere uitkering zou in staat zijn geweest en nog niet zijn om met bedrag wordt een vakantieuitkering van 6 pet. geven, passende arbeid te verdienen wat gelijksoortige gegeven. mmmÊÊÊÊm Heracles heeft het eens zo machtige Ajax lelijk op zijn tenen getrapt. Van Juventus verliezen is nog tot daar aan toe, maar van een Nederlandse eerste' divisie-club met 4-2... Bij de laatste acht plaatsten zich ook de amateurs van IJsselmeervogels door een zege op FC Groningen, de periodekampioen ...en Volendam overklaste eredivisieclub Haarlem. Van een onzer verslaggevers Den Haag De Haagse hoofdcommissaris van politie dr. C. N. Peyster overweegt de burgemeester van Den Haag mr. V. G. M. Marijnen te adviseren om de „Vrije Zuidmoluk- se Jeugd" in de toekomst geen demonstratievergunning meer te geven. Dit is het gevolg van de harde rellen die jonge Zuidmolukkers vrijdagmiddag in de Haagse ambassa- dewijk ontketenden tijdens een grote demonstratie tegen de Indonesische regering. Direct na het zeer agressieve optreden van de Molukkers, waarbij zoals bekend dertien politiemannen en twee demon stranten gewond raakten en voor vele honderdduizenden guldens schade werd aangericht, heeft de politie een aantal gebouwen onder bewaking gesteld. Zwaar bewapende politie mannen houden o.m. de wacht voor het hoofdbureau om te voorkomen dat landgenoten eventueel een poging zullen doen om de zes gearresteerde en daar gevangen zittende Zuidmolukkers te bevrijden. Ook de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan en de residentie van de ambassadeur in Wassenaar worden dag en nacht bewaakt. De heer Van der Molen van de christelijke politiebond zei vanmorgen de extra bewakings diensten een zware belasting voor de politie-ambtenaar te vinden. Hij zou voor dit werk graag meer bijstand van marechaussees willen zien. Het hoofdbestuur van de vrije Zuidmolukse jongerenorgani satie Pemuda Masjarakat en Ir. J. A. Manusama, president in ballingschap van de Zuid-Molukkers in Nederland, betreu ren de gebeurtenissen van vrijdag. Zwaar bewapende politiemannen houden sinds vrijdag de wacht voor het hoofdbureau van politie. DACCA (AP) Premier Moedjiboer Rachman, sinds saterdag bekleed met een gezag dat de dictatuur nabijkomt, ls zondag gaan optreden tegen het banditisme en het politieke geweld dat in Bangladesj sinds dit land onafhankelijk werd al aan meer dan 3.000 van zijn aanhangers het leven heeft gekost. In Dacca en in kleinere steden werd gisteren uitgebreid door militairen en politie gepatroüillcerd. De premier heeft de bevoegdheid gekregen om alles te doen wat hij noodzakelijk acht om wet en orde te handhaven en de steeds meer achteruitgaande economie in Bangladesj, dat thans als staat drie jaar bestaat, te redenen. De meeste kranten hebben de nieuwe toestand toegejuicht en' geloven dat de nieuwe regeringsmaatregelen zullen leiden tot een steeds belangrijker wordende rol van de strijdkrachten. Wat de ongeveer 3.000 politieke moorden betreft heeft de premier nooit precies gezegd wie hieraan schuldig waren. De algemene crisis in het land, zei hij, was veroorzaakt door „collaborateurs in kringen van het leger, extremisten en agenten die betaald werden door buitenlandse mogendheden. Door droogte of overmatige regenval en de daaruit voortkomende misoogsten zijn in Bangladesj sinds de afgelopen herfst al zeer veel mensen omgekomen. Van officiële zijde spreekt men over 30.000 slachtoffers. Onafhankelijke waarnemers te Dacca zijn van oordeel dat dit getal veel hoger is. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Twee bejaarde Haagse vrou wen zijn afgelopen zaterdag om het leven' gebracht. De slachtoffers zijn de 69-jarige mevrouw N. H. Kramer en de 76-jarige C. H. M. Gijsbers. De eerste vrouw kwam zaterdagmorgen om het leven in haar woning aan de Wingerd straat door klappen op het hoofd met een 40 cm lange en vier kilo zware stamper een vijzel. Een 42-jarige rijksambtenaar, die bij haar inwoonde, heeft deze moord be kend. De man meldde zich kort na zijn daad bij de politie. De man was tot 1969 verschil lende malen in een psychiatrische inrichting opgenomen. De 76-jarige mevrouw Gijsbers kwam door verstikking om het leven. Zij werd zaterdag avond door een buurvrouw in haar kamer het Sweelinckplein gevonden. Zij lang voorover op de vloer aan handen en voeten gebonden en met een prop in haar mond. Alle kasten in haar kamer waren doorzocht Het is nog onbekend hoeveel geld er verdwe nen is. De Haagse-recherche is in het bezit van een nauwkeurig signalement van de mogelijke dader, die omstreeks kwart over vijf de woning van de vrouw bezocht. AMSTERDAM Drie mensen zijn gistermiddag met een dolkmes in het gezicht gestoken door een 19-jarige geestelijk gestoorde jongeman die, aldus de politie, door het dolle heen was. De jongen werd door een paar taxichauffeurs gegrepen en overgebracht naar het bureau Warmoesstraat. Het bleek dat de man al voor de kerstdagen was weggelopen uit de Rijkspsychiatrische Inrichting in Eindhoven. Volgens de politie was de jongen erg in de war. Hij beweerde een „trip" te hebben gemaakt na het innemen van pillen. De drie slachtoffers van de steekpartij waren een 28-jarige man en een 21-jarige vrouw uit Appingedam en een 27-jarige toeriste uit Parijs. Alle drie werden zij in de wang gestoken. De FranQaise werd bovendien aan een oor gewond. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gostyloordo thormometor. gemaakt van weerbostendlg kunststofmate riaal. U krijgt deze „blijkmakor" kado als dank voor hot opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1