EetdócSoimmt Verbittercleveldslag Vlolukkers- politie jai Haagse ambassadewijk DISCARD EN FORD VERDELEN SAMEN VLIEGTUIGKOEK v.d.wiel alstublieft A:\ 4 ÏRANDSTICHTING IN VREDESPALEIS; 3 AGENTEN, 2 MOLUKKERS GEWOND IaT v.d.wiel Parimar is los Den Uyl weer politicus van het jaar prt Rapenburg 2, Lelden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden - "Directeur.hoofdredacteur F. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. dvertenties (excl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f 3.50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal f 32,21Jaar f 125,25 - losse nummers 45 cent: Zaterdag 28 december 1974, 65e jaargang no. 20003 'f Verlies Eentje voor het verlies, klucht, op Ned. II om 20.21 uur. Laatste Q Q op Ned. I om 19.25 uur en om 20.21 uur BB-kwis. Zondag Ned. II om 19.10 uur portret van Karl Böhm; om 20.35 uur Gunsmoke en om 21.30 uur Centraal Station (4). Af en toe regen Meest zwaar bewolkt en perio den met regen of motregen. Ma tige tot krachtige, aan de kust harde of stormachtige zuidwes-, telijke wind. Maximumtempera turen omstreeks tien graden. Als een levende muur staat de politie schouder aan schouder om het geweld van de Molukkers te keren. Achter hen een chaos van straatstenen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Grote groepen Molukse jongeren heb ben gistermiddag tijdens een demonstratie enkele ware veldslagen geleverd met de Haagse politie en getracht het Vredespaleis in brand te steken. Gewa pend met ijzeren staven, vlaggestokken, latten en straatstenen wierpen zij zich telkens opnieuw op eenheden van de Mobiele Eenheid van Haagse en Rotterdamse politie die de route waarlangs de demon stranten gingen (Van Plein 1813 naar de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan) moesten bewa ken. Bij de vechtpartijen met de politie werden in totaal dertien agenten gewond naar het Rode Kruis- ziekenhuis gebracht, terwijl twee Zuidmolukkers in het ziekenhuis Bronovo aan hun verwondingen moes ten worden behandeld. Alle gewonden konden echter na behandeling weer naar huis. Bij de pogingen tot brandstichting in het Vredespaleis en de akties tegen de politie richtten de Molukkers voor vele honderdduizenden guldens schade aan. Al leen al in het Vredespaleis ontstond een schade van ruim 500.000 gulden. De Haagse politie verrichtte in totaal zeven arrestaties en nam twee vuurwapens in beslag. Volgens de politie is de betoging een van de meest agressieve demonstra ties geworden die de laatste jaren in Den Haag zijn gehouden. „Wij hebben sterk de indruk dat deze demonstratie niet zo zeer tegen de Indonesische rege ring was gericht, maar eerder was bedoeld als een regelrechte gewelddadige actie tegen de politie," aldus een woordvoerder van de politie. De zeer emotionele geladen betoging, waaraan ruim 500 Molukkers uit alle delen van Nederland deelnamen, begon rond een uur op het Plein 1813, waar bij het ministerie van Algemene Zaken een petitie werd aange boden aan de secretaris-generaal van dit ministerie. Hierin protesteren de Molukkers tegen de Indonesische regering, die volgens hen Molukse politieke gevangenen zou laten martelen. Tijdens het aanbieden van de petitie gooiden de demonstranten rijkelijk met vuur werk, maar deden zich echter nog geen wanordelijkhe den voor. Eerste moeilijkheden Een charge van de Molukkers wordt beantwoord door een tegencharge van be- Bden politie. Voorzorgen [ADVERTENTIE geeft 'n man (neer kans!.. Klinkt misschien vreemd. Maar de moderne man kan er met 'i goed gekozen montuur verdraaid interessant uitzien. En 't zal niet d( eerste keer zijn dat zo'n man in de amore en maatschappelijk meer sukses ging boeken... weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 lelden. lotsing Achttien mensen om iet leven gekomen en achttien waar gewond geraakt toen een )us gisteren op het spitsuur in ten buitenwijk van Rio de Ja- leiro door een train werd gegre- >en. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In bepaalde kringen in de Franse hoofdstad wordt verklaard dat president Gis- card d'Estaing het tijdens zijn ontmoeting met president Ford op het eiland Martinique eens geworden is over een „verde ling van de vliegtuigmrkt." Volgens deze Parijse verklarin gen zou de Franse president er zich bij neergelegd hebben dat slechts België ter vervanging van de Starfighter de Franse Mirage kiest, terwijl Denemar- president Ford bereid geweest zijn de Fransen een zekere com pensatie te verlenen op het ge bied van hun burgerluchtvaart. Zo zouden de Verenigde Staten geen of aanzienlijk verlichte res tricties toepassen op de exploi tatie van de Concorde bij het overvliegen van dit toestel en het landen op Amerikaans grondgebied. Eveneens zou Was hington zich niet verzetten tegen een eventuele aankoop van Con corde en Airbus-toestellen door Amerikaanse maatschappijen. Een eerste concrete stap in deze richting zou mogelijk gezet ken, Nederland en Noorwegen jen inciien de voorbereidende de twee Amerikaanse besprekingen tussen Iran en de mededingers zouden aankopen. Aangezien de Amerikanen daar mee het leeuwendeel van deze markt zouden veroveren zou SCHEVENINGEN (ANP) De bergers van Wijsmuller zijn er vanmorgen in geslaagd het Griekse schip Parimar, dat sinds vrijdag 20 december op het strand bij Scheveningen zat, vlot te krijgen. Drie sleepboten, de Titan, de Utrecht en de Cy cloop moesten het schip daar voor over een zandbank trek ken. De sleepboten brengen de Parimar nu naar Rotterdam, waar de lading zal worden ge lost. Verenigde Staten om de noodlij dende Pan American Airways over te nemen, tot resultaten zouden leiden. Iran heeft twee Concordes in bestelling en deze zouden in ge val het tot een overname of fusie tussen Iran Air en Panam zou komen onder Amerikaanse kleuren in dienst genomen kun nen worden. De Haagse politie had voor de betoging van de Moluk kers zeer uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen, omdat men tevoren anonieme telefoontjes had ontvan gen dat er moeilijkheden zouden komen bij de Indone sische ambassade aan de Tobias Asserlaan. In totaal werden 200 man ingezet, van wie ongeveer 140 van de Mobiele Eenheid. Verder had men assistentie gekre gen van de politiekorpsen uit Rotterdam en Leiden. Rond de Indonesische ambassade, waarvan de toe gangswegen door dranghekken waren afgezet, lag een kordon zwaar bewapende politiemannen. Ook langs de gehele route stonden gehelmde agenten met schild en wapenstok opgesteld om bij eventuele moeilijkheden direct te kunnen ingrijpen. Verder waren nog 20 gehelmde agenten te paard aanwezig en werden het waterkandn en een pantservoertuig achter de hand gehouden. De eerste moeilijkheden begonnen toen de groep de monstranten na de aanbieding van de petitie in de richting van de Indonesische ambassade wandelde en zich ter hoogte van de kruising Carnegielflan-Scheven- ingscwcg plotseling oen groep van omjovaar 80 jonge ren afsplitste. Enkele demonstranten klommen over het hek van de tuin van het Vredespaleis en openden dit om de anderen door te laten. Hierop bestormden de jongeren het bordes van het Vredespaleis sloegen de kostbare gebrandschilderde ramen aan diggelen en drongen het gebouw binnen. Terwijl een grote groep het antieke meubilair in de hal tot puin sloegen en met molotovcocktails enkele kostbare tapijten in brand staken, hesen anderen in de tuin van het paleis de Molukse vlag. Ook stormde een andere groep naar de zogenaamde Japanse zaal op dd eerste verdieping van het paleis waar zij een kleed van 35 bij 15 meter met benzine besprenkelden en in brand staken. De politie greep onmiddellijk in cn stuurde een sectie van de ME het Vredespaleis binnen, die de volkomen over hun toeren geraakte jongeren weer snel naar buiten dreef. De ijlings te hulp gesnelde brandweer kreeg het ook zwaar te verduren. Van enkele brand weerwagens werden de ramen met stenen ingegooid. Ondanks alle moeilijkheden slaagde de brandweer er in zeer snel tien verschillende brandhaarden in het Vredespaleis te blussen. Arrestaties Direct na de brandstichtingen arresteerde de politie een 21-jarige militair uit Bovensmilde, een 22-jarige elektricien uit dezelfde gemeente en een 17-jarige hout bewerker uit Capelle aan de IJssel. Nauwelijks waren de brandstichtingen achter de rug of de Molukse jongeren keerden zich als één man tegen de agenten van de ME die op de Scheveningse weg waren gestatio neerd. Met behulp van de Rotterdamse ME'ers werden de demonstranten uit elkaar geslagen. Nadat de gemoederen weer even waren gesust trokken de demonstranten de Jacob Catslaan nf in do richting van de Indonesische ambassade. Nog voordat zij echter de afzettingen op de hoek van de Tobias Asserlaan en de Jacob Catslaan hadden bereikt kwam het op nieuw tot een hevig treffen tussen de politie en de demonstranten, die molotovcocktails naar de politie mannen wierpen. Bij deze schermutselingen vielen de meeste gewonden door rondvliegende stenen, stokken en flessen. Hierbij sneuvelden vele tientallen ruiten van politic-auto's, die in het strijdgewoel vast kwamen te zitten. De bemanningen van twee jeeps kregen het enige tijd zweer zwaar te verduren toen de demon stranten zich op hen wierpen en met zware stenen bekogelden. Direct hierop werd het waterkanon inge zet, waarvun al spoedig de ruiten aan diggelen gingen, maar waarmee men zeer snel de woedende betogers in twee groepen uiteen wist te drijven. Bussen Terwijl de politie met veel praten de ene groep demon stranten naar de op de Comelis de Wittlaan klaarstaan de bussen kon dirigeren, werd op de Jacob Catslaan de tweede groep, voornamelijk bestaande uit Jongeren aan twee zijden ingesloten door twee pelotons van de ME. Ook de laatste groep werd rond half vier in de bussen teruggebracht. Twee bussen met Molukse jon geren werden hierop met een escorte naar het hoofdbu reau van politic gereden, waar ongeveer honderd Mo lukkers werden verhoord en gefotografeerd. Hoewel het aanvankelijk de bedoeling van de politie was om alle demonstranten aan een verhoor te onderwerpen zag men hier later vanaf, omdat de jongeren die nog in de bussen aan de Jacob Catslaan zaten, dreigden opnieuw moeilijkheden te gaan maken als zij nog langer moesten wachten. Om niet opnieuw in oen gespannen situatie te geraken besloot de politieleiding de overige veertien bussen met demonstranten zo snel mogelijk cn onder escorte van een groot aantal motor rijders naar de grens van Den Haag te loodsen, waar de rijkspolitie de begeleiding overnam. Behalve de na de brandstichtingen in het Vredespaleis aangehouden drie Zuidmolukkers, hield de politie bij de verhoren op het hoofdbureau nog een 26-jarij;e man zonder beroep uit Eist, een 22-jarige kleuterleidster uit Almelo en een 27-jarige vrouw aan die in haar handtas een tot vuurwapen omgebouwd nlarmpistool met 24 scher pe patronen bij zich had. Ook werd een lid van de eigen ordedienst van de Zuidmolukkers voor verboden vuurwapenbezit gearresteerd. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste, als u de kleine moeite doet oen niouwo abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. Het waterkanon kwam er niet zonder meer van af; de voorruiten gingen aan diggelen. DEN HAAG (ANP) - De par lementaire pers heeft premier Den Uyl opnieuw gekozen tot „politicus van het jaar". Het is' de tweede achtereenvolgende maal dat de huidige minister president deze titel krijgt. Zevenendertig parlementaire journalisten van 23 kranten, persbureaus en omroepen heb ben de politicus van het jaar gekozen. Zij noemden elk drie reden i de eerste tien plaatsen kwame- n: 1. Den Uyl, 2. Aantjes (frac tievoorzitter van de ARP), 3. Minister Van Agt, 4. Minister Duisenberg, 5. Van Thijn gaven daarbij de (fractievoorzitter PvdA), 6 en hun keuze op. Op 7. Andriessen (fractievoorzit ter KVP) en minister Vrede- üng, 8. oud-kamerlid mevrouw Goudsmit (D'66), 9. en 10. CDA-voorzitter Steenkamp en, kamervoorzitter Vondeling.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1