Ziekten bedreigen rampstad Darwin Stormachtige maar warme kerst dankuwel Flinke schade bij branden ■n 1 Kerstboom staat in tweederde van Nedwoningen ADVERTEERDERS Argentinië bouwt 2 stadions Bar Lev: Israël is bereid tot grote concessies STAKING BIJ EL AL 197 lort Rapenburg 2, Lekten, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - 'Directeur.hoofdredacteurF. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune, idvertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen r per week f 2,49; kwartaal f 32,21jaar f 125,25 - losse nummers 45 ceni Vrijdag 27 december 1974, 65e jaargang no. 20002 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Hermans Toon Hermans in Carré op Ned. n 20.21 uur. Een etentje voor I drie, tv-spel om 23.20 uur. Ned. II, 20.21 uur John Wayne „The man who shot Liberty. I Valance", speelfilm. Onstuimig weer Veel bewolking met van tijd tot tijd regen. Tot hard en aan de kust tot stormkracht toenemen de zuidwestelijke wind. Later ruimend naar west. Temperaturen circa 11 graden. Morgen zon: 8.48—16.35. Maan: 16,10—7.55. Schev. hoogw. 2.08-14.26 Laagw. 16.07—22.26. iBSBSRHSBSHBBEBHMBHHi Totaal ontredderde inwoners van het door een cycloon etroffen Darwin verzamelen hun bezittingen. DARWIN, Australië (AP/Rtr). De stad Dar win in Noord-Australië, die op Kerstochtend door een tropische wervel storm werd getroffen, wordt nu het meest be dreigd door besmettelij ke ziekten, zo hebben art sen van het plaatselijke ziekenhuis bekend ge maakt. Er is geen drink water in de stad, de rio len functioneren niet meer en ook de stroom voorziening is uitgeval len. Ongeveer 200 gewonden zijn naar ziekenhuizen in de omge ving gebracht Het aantal doden is niet nauwkeurig bekend: de schattingen variëren van 40 tot 80. Maar het aantal kinderen dat als gevolg van het drinken van vervuild water naar de zie kenhuizen moest worden 'ver voerd, is groter dan het aantal gewonden. Er is een grote inentactie tegen ziekten als cholera en tetanus begonnen. De Australische luchtmacht is begonnen met het evacueren van de bevolking van de stad. Vanmorgen werden en kele telefoonverbindingen met de stad hersteld. Uit de laatste berichten blijkt dat naar schat ting negentig procent van de 41.000 inwoners van de stad da kloos is geworden. Een, door het geweld van de cycloon totaal uit elkaar geslagen huis in Darwin. Op de luchthaven van Darwin werden vliegtuigen als stukjes speelgoed tegen de hangars geblazen. QBB&BB EN HAAG - Nederland beleefde een arme en stromachtige kerst. De twee- kèrstdag was de warmste die in De lt ooit werd geregistreerd. Met de rstdagen uit 1920 en 1959 was de rst de warmste van deze eeuw. warme lucht werd op Tweede Kerstdag aange voerd door een stormachtige zuidwesten wind. De temperatuur steeg tot ruim twaalf graden. De storm gaf de plaatselijke brandweerkorpsen over al handen vol werk. In Den Haag rukte men veertien maal uit voor losgewaaide dakbedekkin-' gen, ingewaaide ramen en vernielde tv-antennes. In Amersfoort werd de bakstenen buitenmuur van een negen verdiepingen tellende flat afgerukt. In het oude havenstadje Blokzijl waaide de authentie ke gevel van een leegstaande gevel om. De balustrade van het balkon van het Rotterdamse stadhuis was eveneens niet bestand tegen het natuurgeweld. Een deel van de balustrade bestaan de uit zware stenen en pilaren waaide om en kwam in stukken en brokken op straat terecht. De oorzaak was de gemeentelijke kerstboom die met touwen aan de balustrade was bevestigd. Door het heen en weer zwiepen van de boom werden de stenen losgewrikt. De boom bleef overigens overeind. In een zware storm kapseisde de Liberiaanse vrachtvaarder Yaga. Het schip zonk buiten Lissa bon. Gevreesd wordt dat acht Joegoslavische zeel ieden zijn verdronken. Het :rstbestand oord-Ierland de rustigste rstmis sinds jaren geweest. IRA blijkt het door haar gekondigde kerstbestand •ikt te hebben nageleefd. Het stand duurt tot 2 januari, vreden De Franse minister het gevangeniswezen Dor- heeft zich zeer tevreden toond omdat al de gevangen n die ter gelegenheid van het rstfeest „vakantie" hadden kregen om de feestdagen met gezinnen door te brengen, nder uitzonderingen naar hun van bewaring terugge- lbright Senator J.W. Ful- ',ght, demokraat uit de staat •kansas, zal per 31 december Senaat verlaten. Senator Ful- ,ght is voorzitter van de se-" atscommissie voor buiten- ndsè betrekkingen. ZON EN SNEEUW Prinses Beatrix en Prins Claus vertrokken met hun kinderen Wil lem Alexander, Johan Friso en Constantijn per trein naar het Oos tenrijkse Lech om te genieten van een win tersportvakantie temid den van bergen en sneeuw (foto links). Iets verder naar het, zuiden zijn er wel ber; gen, maar er is geen sneeuw. Palermo (Sici lië) beleeft warme en zonnige dagen, het geen menig toerist er toe bracht een duik in de Middellandse Zee te nemen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op diverse plaatsen In het land hebben zich In de kerstnacht en op tweede kerstdag branden voorgedaan. De oorzaak was bij de meeste branden onbekend; persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. In Rotterdam brandde een showroom von keukens uit. De schade wordt geraamd op 400.000 gulden. De showroom lag op de eerste verdieping; de onderliggende showroom van auto's liep flinke schade op. De brandweer slaogde er in de nieuwe auto's uit hot brandende gebouw te krijgen. In Utrecht is op kerstavond een appartement in een flatgebouw totaal uitgebrand. Oorzaok is vermoedelijk een in brand gevlogen stoel die door de bewoonster wus geblust en op het balcon gezet terwijl hij nog smeulde. De vrouw is daarop vertrokken. Even later moest de brandweer uitrukken om haar hele flat te blussen. Een café in Eindhoven brandde uit, terwijl de zaak gesloten was en de eigenaars niet thuis waren. De oorzaak van de brand is onbekend. In Zuidlaren werd een pension door vuur verwoest. De schade wordt geschat op enkele tonnen. Er waren nog geen gasten in het pension. In Zutphen werd een woonhuis totaal door brand vernield terwijl de bewoners niet thuis waren. Voor een waarde van vele tienduizenden guldens is in Amster dam tijdens de kerstdagen gestolen uit woningen van mensen die naar de wintersport zijn. In Tilburg werden twee caravans met inhoud gestolen, die klaarstonden voor vertrek. estanten abt u erg vermoeiende kerstcfa- gehad? DEN HAAG (ANP) In 66 procent van de Nederlandse huizen staat een kerstboom. Dit blijkt uit een NIPO-enquête over kerstmis en sinterklaas. In Nederland staan in totaal 2,6 miljoen huizen. Kerstbomen worden het meest aangetroffen bij katholieken (79 pet. van de ondervraagden) en het minst bij gereformeer den (48 pet). Katholieken geven ook het meest kadootjes met kerstmis. Gereformeerden doen dat praktisch niet. Driekwart van de ondervraagden heeft met sinterklaas een pakje gegeven, iets minder (72 pet) heeft iets gekregen. Bij dat kadootje maakte 27 pet van de ondervraagden surpise. Mislukte ontvoering Vijftien gewapende mannen hebben donderdag getracht twee direc tieleden van een vestiging van' Unilever in Buenos Aires te ont voeren. De twee zakenlieden, een Brit en een Belg, ontsnapten, echter ongedeerd toen hun chauffeur op volle snelheid door een wegversperring reed die door de overvallers was opge-J richt. i BERICHT voor onze In verband met de Nieuwjaarsweek kunnen advertentie-opdrachten voor onze editie van 31 dec. a.s. uiterlijk worden aangenomen tot maandag 30 dec. vóór 10.30 uur 's morgens. Voor de editie van 2 januari geldt als sluitingstermijn dinsdag 31 dec. eveneens om 10.30 uur 's morgens. BUENOS AIRES (UPI) - De Ar gentijnse regering heeft de bouw aangekondigd van twee voetbalstadions met een capaci teit van 60.000 plaatsen in de steden Cordoba en Mendoza, in verband met de eindronden van het wereldkampioenschap voet bal in 1978. Onlangs stelden Nederland en Belgie zich gezamenlijk kandi daat voor de organisatie van dit toernooi indien Argentinië zou afzien van de organisatie. De Argentijnse regering gaf ook opdracht verbeteringen aan te brengen in het San Martin sta dion in Mar Del Pata en het Rosario stadion in Rosario. Scholier pleegt 13 aanrandingen De Haagse zedenpolitie heeft maandag een 14-jarige scholier uit Den Haag aangehouden, die heeft bekend dertien aanran dingen te hebben gepleegd. De politie kwam de jongen op het spoor nadat een andere 14-jari- ge jongen, die maandag voor de Officier van Justitie in Den Haag op verdenking van acht aanrandingen was voorgeleid, verklaarde de aanrandingen niet alleen te hebben gepleegd. Ook de tweede jongen is inmid dels voorgeleid. Bij de politie waren slechts drie pogingen tot aanranding bekend. TEL (UPI) (YPI) De Israëlische minister van handel Chaim Bar-Lev die vroeger stafchef is geweest, heeft volgens diverse Israëlische bladen verklaard dat de meeste regeringsledeh bereid zijn het grootste deel van de bezette westelijke oever van de Jordaan aan Jordanië af te staan zonder hiervoor echter openlijk uit te durven komen. De kranten lieten weten dat Bar-Lev persoonlijk van mening is dat er op de hoogvlakte van Golan ook belangrijke territoriale concessies aan Syrië gedaan kunnen worden hoewel de politiek van de Israëlische regering erop gericht is daar geen land meer af te staan. Woensdag nog verklaarde premier Rabin dat hij niets verkeerds zag in de pogingen de oorlog uit te stellen, maar dan niet tegen elke prijs en zeker niet „als voor het slagen van deze pogingen de heuvels van Golan aan Syrië moeten worden afge staan". Volgens de bladen Haaretz en Yedioth Ahronoth heeft Bar-Lev dinsdag op een bijeenkomst van leden van de regerende arbeiders partij verklaard dat Israël bereid is grote gebieden op de bezette westelijke Jordaanoever aan Jordanië af te staan. Oost-Jeruzalem moet echter in Israëlische handen blijven, aldus Bar-Lev, en de Jordaan moet de „vciligheidsgrens" blijven. Daarenboven zouden de concessies gepaard moeten gaan met belangrijke politieke akkoorden. TEL - De Israëlische regering heeft vandaag/vrijdag alle internatio nale diensten van de Israëlische staatsluchtvaartmaatschappij El Al voor onbepaalde tijd stilgelegd, naar aanleiding van een conflict met het onderhoudspersoneel. In Jeruzalem, Bethlehem en Nazareth hebben volgens opgave van het ministerie voor toerisme van Israël ongeveer 15.000 pelgrims deelgenomen aan de traditionele vieringen van kerstmis. Enige honderden van hen konden, zij het met vertraging op andere maatschappijen overgeboekt worden Deze 'zelfdonkondo', matstalen 4-kleuronballpoint is oen van do 'blijkmakers' waaruil u een kouzo kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onzo krant. We horen van u! woonplaats: stuur als dank voor de moeite oen 4-kieurenballpoint naar: naam: woonplaats: WÊÊÊÊÊÊ

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1