Allerlei(ds) Spreken is zilver in de Lakenhal Kerstconcert K.& O. strekte alle uitvoerenden tot eer 't Karrewiell J- DINSDAG 24 DECEMBER 1974' I.FIDSE COURANT PAGINA :t LEIDEN Voor oen nagenoeg uitverkochte Stadsgehoorzaal bracht K O. gisteravond een uitgebreid en zeer afwisselend Kerstprogramma, dat nu eens niet de platgetreden, dikwijls zoetelijke Kerstpaden bewan delde. Het Gewestelijk Orkest Zuid-Holland ontwikkelt zich onder leiding van Frits Kox,- van een oorspronkelijk eenvou dig begeleidingsensemble, lang zamerhand tot een volwaardig symfonie-orkest, waarin, onder een ambitieus dirigent met overwegend jonge musici be kwaam en toegewijd wordt ge musiceerd. Het getuigt ook van enige durf om op zo'n traditio neel concert als dit, met voor het grote publiek naast gere nommeerde namen als Saint, Saens, Berlioz en Handel, ook met weinig bekende namen als: Cimarosa, Fauré, Arne en Brixi te komen. Het Nederlands Madrigaalkoor opende het programma met fragmenten uit het Kerstorato rium van Saint Saöns. Hoewel dit koor qua ledental schrikba rend is uitgedund, heeft het nog steeds een gave, homogene klank, waarmee je als dirigent nog veelmeer kunt inleggen. Maar waar blijft de nieuwe gene ratie om zoiets op peil te hou den? Ik weet uit ervaring wat i tijd i je n stoel, via t v. enz. het allerbeste (èn het allerslechtste!) passief op je af kunt laten komen? Terzake, ik kan het concert on mogelijk onderdeel voor onder deel behandelen. Het was eert genot om naar het fraaie fluit spel van Hilde Broekhuysen en Albert Meilof in Cimarosa te luisteren. Tussen haakjes: „doodgewone" spelers uit het orkest! Het publiek genoot van de warme meeslepende alt van Caroline van Hemert met prachtige, soms ook „leuke" lie deren van Héndel, Purcell en nog wat andere onbekende componisten. 4iet onvermeld mogen ook blij ven de amateur-solisten in het koor die, behoudens een enkel ontsporinkje, blijk gaven van Vergeten we ook Jan Schmitz niet die. behalve in de belang rijke begeleidingen bij Berlioz, weer een aardig onbekend or gel-concertje van de Tsjechi sche componist Franticek Brixi ten gehore bracht. Smaakvol geregistreerd, met deskundig gebruik van de mogelijkheden van dit naar mijn smaak erg mooie instrument Jan is dit niet helemaal met mij eens, dat weet ik. Maar hij is nu eenmaal romantischer dan ik. Een paar kleine slordigheidjes vergeef ik hem daarom met genoegen. Al les bij elkaar: een Kerstconcert dat K. O. en alle, ik herhaal alle, uitvoerenden tot eer strek- Huub Buurman IADVERTENTIE 1 [ADWRTENTIE Zaterdag 28 december organiseert de Carnavalsvereniging „DE BOKKEN" EEN BOERENKIELENBAL M.m.v. de „Schokbrekers" en de „Dwarsdrijvers" Aanvang: 8.30 uur. Toegang donateurs gratis. Overigen 3,50 per persoon. I ADVERTENTIE] Deze week in de Leidse bioscopen en 21.15 Oudejaarsdag, Hogewoerd, tel. 24919: „Dillinj LEIDEN In de late middeleeuwen moet Leiden geblonken hebben van het zilver. Zo op het oog is het goud- en zilversmeden een ambacht geweest dat rond 1500 beoefenaren bij de vleet telde. In deze stad en omgeving waren er omtrent die tijd bijna 700. Van hun werk is niet veel meer over. Beeldenstorm en „opsmelting" tijdens het beleg hebben drastisch huisgehouden in die zilveren sa menleving. Maar ook was het (tot ver in de 18e eeuw) de gewoonte, bij het plaatsen van bestellingen bij een goud- of zilversmid, oude gouden of zilveren voorwerpen in te leveren vanwege de materiaalwaarde; dat scheelde behoorlijk wat in de prijs van het aangekochte voorwerp. Juist omdat we dus niet meer struikelen over het zilver, dat in Leiden bewonderenswaardig vorm kreeg, mogen we de directie van het gemeentelijk museum De Lakenhal dankbaar zijn dat uit eigen bezit en bruiklenen een expositie van het schaarse fraais is ingericht. Het zilver is in De Lakenhal door de verspreide opstelling nooit zo goed tot zijn recht geko men. Het pronkt nu met uitzondering van het stadszilver, dat zijn plaats op het einde van de Grote Pers behield in zes ingebouw de vitrines in de oude hal bij de monumentale trap-op-weg-naar-zijn-lijf-aanbiedende-Van der Werf. Het glaswerk staat in een half carré ervóór. Het glas, dat in periodes goed corres pondeert met de zilveren tijdvakken erachter, stond daar al geruime tijd, maar in combina tie met het zilver is de opvulling van de hal een erg aantrekkelijke blikvanger geworden. Overigens blijft het glas er staan tot 3 janua ri, want daarna worden deze broze gegraveer de pronkstukken verwijderd, omdat in het kader van de inwendige museumverbouwing daarna geboord gaat worden. Glas is erg gevoelig voor boringen vanwege de trillingen, maar eind januari staat ook het glaswerk weer opgesteld. Directeur drs. M. L. Wurfbain van De Lakenhal bekende ons heel ruiterlijk: „Tien jaar gele iden boeide dat zilver me helemaal niet. Ik vond het lelijk". Dan moet er wel wat gepas seerd zijn, want zoals het edele metaal er nu bijstaat, vervult het de directeur met gepaste trots. Het is voor hem gaan leven. Dat kan ook niet anders als men de soms rijk bewerk te voorwerpen beziet die de specifieke facet ten van een cultuurtijdvak zo „meesterlijk" uitbeelden. Want meesters wéren het, die zilversmeden. Zulke bollebozen zelfs, dat er vervalsingen werden gepleegd waarvan De Lakenhal er een stuk of acht heeft: echte merken in valse suikerstrooiers met name. „Vervalsingen moet je erbij hebben", vindt de heer Wurfbain, „om te kunnen zien hoe zoiets eruit ziet. We hebben ze niet opgesteld wegens ruimtegebrek, maar kenners kunnen ze wel te zien krijgen in de studiecollectie in de kelders". Zelfs valse suikerstrooiers wekken dan op tot waardering. Maar het „Zilver in De Lakenhal" dat echt is, staat er rijk bij in de nieuwe opstelling. Over het algemeen begint het met de 17e eeuw. Het iin verzameling van unica, uitzonderlijke voorwerpen, want Leids zilver is nergens anders te vinden. Toch aldus de heer Wurfbain is het zilver hier en daar wat „provinciaals", „want men bestelde zijn zilver in vroeger jaren veel in Den Haag, Amster dam of Haarlem". Maar wat men nu in de Lakenhal-hal bijeenziet is niettemin de moei te waard. Van rond 1660 stammen enkele geboorte- en huwelijkslepels, rijgnaalden zowaar, want de dames hadden toendertijd volop gelegenheid voor monnikenwerk. „Hou zouden ze dat nou gedaan hebben?", denk je bij het zien van een toilet borstel uit 1666, helemaal (op de haren na) van zilver. Dat een bijbel zilveren beslag kan hebben verwondert niet, maar frivoler is de mouchesdoos met monogram van Van Wassenaer (1693), van waaruit de „betere" wangetjes werden voorzien van pi kanterietjes. Even verder ontwaart men de blazoenen van glides. Was een gildebroeder gestorven, dan werd zo'n blazoen als een blinkende groet en waardering op z'n baar gelegd. De enige twee zilveren wandarmen (voor kaar sen) die in Leiden bekend zijn uit de 17e eeuw staan in de buurt van het „katholiek gedeel te": een kleine ciborie (1730) en een hostie doos (1718). Enkele tientallen jaren later dreef een zilversmid een balanceur, een mannetje op het slappe koord dat in een luchtstroom tot actie komt, althans zou kunnen komen; - speelse vondst in een ingeslapen stadhouder lijk tijdperk. Centraal staat in deze vitrine de verguld zilveren bokaal, die in 1641 aan Leiden werd geschonken door koningin Elisa beth van Bohemen, een niet onbekend werk stuk. Een kast verderop staat een „inzending" van de Centrale Hervormde Kerkvoogdij: strak avondmaalszilver en offerbussen uit de grote Leidse (hervormde) kerken. Anders van aard is het 18e eeuwse huis-tuin-en keukenzilver dat thuis werd gemaakt en ge bruikt: visschepen, een „kathedraal" olie- en azijnstelletje, zoutvaatje, huiselijke kande laars, de truffel die gebruikt werd bij de eerste steenlegging van de verbouwing van Een erfenis achter glas die zijn weerga niet kent. het Leidse Weeshuis in' 1774. Een breilepel -lepels en vorken blijken in de loop der eeuwen nauwelijks van model en vormgeving veranderd. In een inktstel anno 1786 (een edel drietal) herkent men inktpot, zandstrooier en vaatje om de veder in te zetten. Een mooi overblijfsel uit de tijd van Louis Seize is de bouilloire met comfoor en keizerlijke toestan den (Empire met blauw glas) ziet men in minutieus zilverwerk (1807): inktpotje, zand strooier, met kaarslicht in het midden om bij te schrijven. „Woest knap" noemt de heer Wurfbain een kandelaar voor 6 kaarsen uit 1858, geschonken aan een gouverneur-gene raal van Oost-Indië, gemaakt door Van Kem pen en Zonen te Voorschoten, met wijntros- sen en gedraaide ranken. Zoiets op tafel, en je status is gered. Onbegrijpelijk ver staan onze 19e eeuwse voor ouders van ons verwijderd, als je kijkt naar dat juweeltje van een Biedemayer suikerpotje met slotje. Ruim honderd jaar geleden wilde blijkbaar de werkster nog wel eens suiker stelen uit je hoogwaardige suikerpot. „Zilver in De Lakenhal" is een blik terug, je kunt ervan genieten en erbij staan dromen. Een erfenis achter glas die zijn weerga niet kent. Nostalgie en bewondering gaan hier hand in hand. Wat kunnen we verlangen naar de dagen, dat moeder de zilveren rijgnaald han teerde zonder ooit in tijdnood te komen...De Lakenhal biedt dit alles aan. In een notedop, want alles staat compact bijeen. Drs. Wurf bain begrijpt het niet helemaal: „We draaien nu de winterdienst: alle zondagen gratis toe gang. Maar het is aan het bezoek nauwelijks te merken". U moet het écht weten: De Lakenhal is „anders"...Er wordt wat verteld. En ook in dit geval is spreken...zilver. Ton Pieters HOTEL-CAFE-RESTAURANT STEENSTRAAT 55 LEIDEN 22509 Op aanvraag zenden wij u graag suggesties Voor menu's onder redactie van Ton van Brussel, tel. 07T22244 tst. 17 Volleybal Gisteren zijn de Leidse middelba re scholieren in groten getale naar een aantal sportzalen ge trokken teneinde er elkaar het schoolkampioenschap volleybal te betwisten of om het school team van de nodige support te voorzien. Verdeeld over vier ca tegorieën (jongens/meisjes, on der/boven 16 jaar) hadden er 48 teams ingeschreven, waaruit ten slotte twaalf poulewinnaars te voorschijn kwamen. In de Vijf Meihal mochten zij probe ren het kampioenschap in de verschillende categorieën voor zich op te eisen. Bij de meisjes kwam het Gymna sium zoals gewoonlijk erg sterk voor de dag. In de categorie beneden 16 jaar behaalden zij door een 15-8, 17-15 zege op de Agnes s.g. de hoogste eer, ter wijl de oudere meisjes pas in de finale hun meerdere moes ten erkennen in de Chr. Peda gogische Academie. De heren van Visser 't Hooft, na een geweldig enerverend ge vecht tegen de MTS-MSG (15-9, 12-15 en 15-13) tot de finale doorgedrongen, hadden minder moeite met modefinalist Chr. MTS. Met 15-13 en 15-9 werd de IT 1C i i Uitslag: jongens boven 16 jaar 1. technische school vrij snel ver- V|sser Hooft. 2. Chr. MTS. 3. rasl MTS-MSG. Bij de jongens onder 16 jaar wist jongens onder 16 jaar: 1 Louise de Louise de Coligny s.g., die de Coligny s.g.. 2. Agnes s.g over een zeer lange ploeg be- meisjes boven 16 jaar 1 Chr schikte, het pleit tegen de Ag- Pcdag. Academie, 2. Gymna- ncs s.g. overtuigend in zijn sium, 3. Visser 't Hooft; voordeel te beslechten (15-1 en meisjes onder 16 jaar: 1 Gymna- 15-3). sium. 2. Agnes s.g. toe het initiatief genomen in sa menwerking met medici van het Academisch Ziekenhuis te leiden en de Leidse huisartsenvereni ging. Het comité bestaat uit de dames G. L. VispHommes, H. Lubaeh- Lehman de Lehnsfeld en J. Zit man-Schoppen, prof. dr. A. Zwa vel ink en de artsen A. Labrie, R. E. Kleinveld en W. de Bruyne. Het onderzoek wordt gehouden in de afdeling Interne Geneeskunde van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. de dupe van wordt. De scholie ren, onderwie leerlingen van het Rijnlands Lyceum, kwamen op de fiets naar de demonstra tie, die georganiseerd werd door de actiegroep „Het lekkere Bejaarden Moer dan honderd leden van „Kath. Bond van Bejaarden Gepensioneerden" hebben zich in het Antonius Clubhuis voor bereid op Kerstmis. Medewerk ing verleende o m. de muziek groep De Sleutels onder leiding van de heer Van Dam en eigen koor van de bond onder leiding van de heer Gordijn, dat enkele vierstemmige kerstliede ren ten gehore bracht. De heer Singelmg oogstte ver-I su met zijn declamatie Een ode aan de denneboom". Borstkanker Lekker flier Maandag 6 januari begint in Lei den het grootscheepse onderzoek Ongeveer 150 Leidse en Haagse naar borstkanker bij vrouwen in scholieren hebben vanmiddag de leeftijdsgroep van 35 jaar en op het Binnenhof gede ouder. streerd tegen de Bio-industrie De Federatie Vrouwelijke Vrij- co de verkeerde eetgewoonte willige Hulpverlening heeft hier- waar volgens hen veel slachtv Na een heldhaftig, blijmoedig gedragen lijden, voor zien van het H Sacrament der Zieken is op 22 december j I. overleden, onze lieve onvergetelijke broer, JOHANNES CHRISTIANUS PETRUS BEENAKKER Kerstzweninien in NoordvvijUerhout Van onze correspondent Noordwijkcrhout Het Noord- wijkerhoutse Kokkerbad zal tijdens dc belde kerstdagen, oudejaarsdag en nieuwjaars dag gesloten zijn. Tijdens de kerstvakantie zullen enkel*/ wedstrijden worden georgani seerd, waardoor de openingstij den voor het vrije zwemmen enigszins zijn gewijzigd. Zo zal op 27 december een plank jes-wedstrijd worden gehouden voor de jeugd met A-diploma. Op dezelfde dag is er een ver- rassingswedstrijd. eveneens voor zwemmers met een A-di- ploma Op 3 januari zijn hinderniswedstrijden en tevens voor de allerkleinsten zonder diploma een ballonnenwed strijd. Voor de vrije zwemuren op 3 januari is iedereen ver plicht gekleed te water te gaan. Opgave voor alle wedstrijden tot en met vandaag aan de kas „Doorrijder" na speurtocht gepakt Van onze correspondent NOORDWIJK - Na een uitge breide speurtocht heeft een patrouille van de Noord- wijkse politie een 29-jarige fabrikant uit Sassenhcim aangehouden, die gister nacht op de Witte de With straat een aanrijding had veroorzaakt en zonder zich bekend te maken was door gereden. De schade liet hij over aan een der bewoners van de Witte de Withstraat. die 's morgens zijn voor de deur geparkeerde auto gro tendeels vernield aantrof, Aan de hand van ter plaatse aangetroffen sporen stelde de politie vast. dat een hel gele BMW bij de botsing be trokken moest zijn geweest. Een patrouille zocht daarop het dorp af en vond op de Zoutmanstraat de bescha digde BMW terug. Deze bleek toe te behoren aan de man uit Sassenhcim, die in een zomerverblijf aan de Qunrles van Uffordstraat huisde. Hij bekende na het gebruik van enkele pilsjes de nachtelijke aanrijding te hebben veroorzaakt. Zelfs na acht uur sloeg zijn blaas pijpje nog groen uit, meldde de politie. IJsvereniging Alkeniade zit met tekort Van onze correspondent Roelofarendsvecn Dc Ijs- vereniging Alkcmade kampt momenteel met een ernstig financieel tekort van 900,-. Ten einde raad heeft men nu bij de gemeen te aangeklopt voor eeh een malige subsidie Ondanks het uitblijven van vriesweer is de ijsvereniging Alkemade een nog steeds groeiende en actieve sport vereniging, zo bleek tijdens de jaarvergadering. Er zijn 14 jcugdschaatsers en 30 se- De jaarvergadering werd afge sloten met het traditionele klaverjassen om kerstkat» koenen. Winnaar werd Kees Bakker, op dc voet gevolgd door J. v.d. Hoorn, W. Kerk vliet, mevr. Volwater en J. Hoogenboom. Roelofarendsvecn Maandag heeft de trekking plaatsge vonden van de grote kerst verloting van Excelsior Al kemade Ieder lot, eindigen de op no. 2 heeft recht op een kerstkip. Er zijn 1604 loten verkocht, e prijzen zullen worden thuisbezorgd. Springsclians winnaar school judo Van onze correspondent LEIDERDORP liet judo team van De Springschans aan de Wllddreef heeft het interscholair kerstjudotoer nooi van Leiderdorp met ruime voorsprong gewon- Dc Springschans nam de aan het toernooi verbonden wis selbeker van de Gemeente Leiderdorp over van Meijgaardschool. Ruim jeugdige sporters, verdeeld over 14 schoolteams, namen aan de wedstrijden deel. F.cn groot aantal belangstellen den, voornamelijk ouders, woonde de vaak spnnnende wedstrijden bij. De organi satie, uitstekend verzorgd, was in handen van Sport school Van Houdt. Insluipingen Noord wijk opgehelderd Van onze correspondent NOORDWIJK Dc daders van een groot aantal Inslui pingen in Noordwijk zijn door de politie gepakt. Een van hen, een 40-jarige ha venarbeider uit Schevenin- gen, liep tegen de lamp, toen hij zich op verdachte wijze rondscharrelend bij auto's ophield. Dc man bleek een goede bekende van de cherche en een berucht reci divist op het gebied var sluipingen, waarbij hij op zoek naar geld en .etenswa ren zelfs ijskasten niet over slaat en ook rookartikelen meeneemt. De andere insluiper Is een 22- jarige Hagenaar, die onlangs te Ridderkerk op heterdaad werd betrapt en zich in tal van andere plaatsen in het land aan dergelijke feiten schuldig maakte. Te Noord- wijk opereerde hij in het Beeklaan-kwartier. Ook dc inbraak in een tele fooncel aan het Rederijker plein is opgehelderd, Hie- ruan hebben zich twee jon gelui uit Amsterdam schul dig gemaakt. Zij forceerden de automatische installatie en namen het zich daarin bevindende geld mee. -« wj

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3