dinsdag Achter in de Molukken naar Johan Fabricius Hoog bezoek: komedie met Cary Grant Poëtische Kerst - einde van Josine van Dalsum Televisie vrijdagmiddag TERUGBLIK DINSDAG 24 DECEMBER 1974LEIDSE COURAN PAGINA 2 Staar, Martine Bijl, Zan gers van Volendam, Caroli ne van Hemert, Marco Bak ker met het Haags Residen tie Mannenkoor en Vera Lynn. Ned. I, 20.21 uur. Alle twijfel Onder het kopje „Ondanks alle twijfel" wordt een film portret uitgezonden van Eva den Hartog, die voor het Leger des Heils werk zaam is in het rampgebied Bangla Desh. Hoewel Eva den Hartog een sterk lid van het Leger is, heeft ook zij, in dit rampgebied, haar twijfels. Ned. I. 22.25 uur punt uit te varen. Tussen de kapitein en de arts ont staat een conflict Ned. I, 21.20 uur Beauty Kerstnachtviering Vanuit de Oude kerk van Amsterdam zendt het IKOR een kerstnachtvie ring uit. Voorgangers zijn dr. J.H. van Beusekom, hervormd predikant en ds. E.N. Pijlman, gereformeerd predikant. Medewerking verlenen de Sweelinck Can- torij en de organist Han Hoogewoud. Ned. I. 23.00 uur. Family Na het Beertje Colargol en Van Oekels discohoek weer een aflevering van All in the family. Archie Bunker wordt voor een groot raad sel gezet, wanneer hij wordt uitgenodigd voor het Sjefke van Oekel in Ned. II om 19.20 uur). verlovingsfeest van de ge kleurde buurman, die een blanke vriendin heeft. Dit is voor Archie te veel. Ned. II. 20.35 uur. Peggy Lee Vanavond twee kanten Peggy Lee: informatief om dat zij wordt gefilmd tij- zijn discohoek al helemaal dens voorbereidingen en repetities met onder ande ren pianist Lou Levy en componist Johnny Mandel en met amusement, wan neer zij enkele van haar meest bekende nummers zingt: „Almost like being in love", „I that all there is" en „Fever". Ned. II, 21.00 uur in kerstsfeer. (Vanavond Heilig jaar Via RKK/Eurovisie de ope ning van het Heilig Jaar 1975 in Rome, waarbij Paul Paulus VI de Heilige Deur opent. Dit wordt gevolgd door de Eucharistie-viering van de Kerstnacht in de basiliek van St. Pieter. Ned. II, 23.25 uur. Ans Beentjes en Jan van Eijndhoven in een scène uit het stuk „Achter in de Molukken" De NCRV zendt vanavond het tv-spel „Achter in de Molukken uit", geschreven door André Kuyten en Pe ter van Gestel, naar het gelijknamige verhaal van Johan Fabricius. Het ver haal speelt zich af in het voormalig Nederlands In- dië, waar de vrouw van een Nederlandse contro leur een beby verwacht. De scheepsarts van een Neder lands koopvaardijschip die de vrouw onderzoekt, be merkt dat het kind ver keerd ligt. Wanneer hij de vrouw wil, behandelen, zal daar lange tijd mee ge moeid zijn en het schip, dat een arts aan boord moet hebben, staat op het Een pachter van buurman Armstrong dreigt uit zijn huis te worden gezet, om dat hij weigert aan het werk te gaan: zijn vrouw is immers ernstig ziek. Jenny en Albert zijn gelukkig ter plaatse om de pachter steun te bieden. Ned. I, 19.05 uur. Kerstmuziek „In uw straatje brengt van avond kerstmuziek, waar aan medewerken Mieke Telkamp, Maestrechter V'.-r---- Gilbert O'Sullivan in een geheel nieuwe show. Gary Grant, Loretta Young en David Niven spe len de hoofdrollen in de filmcomedie "Hoog be zoek" (Bishop's wife), waarin een achtenswaardi ge - protestantse - bisschop hulp nodig heeft om zijn huwelijk te redden. Er komt inderdaad een "be schermengel" en dan blijkt dat wonderen echt de we reld nog niet uit zijn. Want niet alleen de bisschop wordt geholpen, evenals zijn beeldschone echtgeno te, maar ook andere paro chianen blijken te mogen profiteren van het wel doende werk van de en gel... Ned. II, 20.05 uur. I Rubinstein Begeleid door het Concert gebouworkest onder leiding van Bernard Haitink, speelt de tijdens zijn leven al le gendarisch geworden Art hur Rubinstein het piano concert nr 1 in d van Brahms. Zijn nog vurig temperament wordt aange- vuld door de wijsheid en bezonkenheid van zijn hoge leeftijd (bijna 88 jaar). Ned. I, 15.02 uur. Billy Smart Alleen Billy Smart bestaat nog van de drie circussen, waaruit Londenaren tij dens de kerstdagen konden kiezen. Het circus reist niet meer rond, Smart werkt niet meer elke kerst, maar nog wel voor de BBC, die de traditie van een circu suitzending op Kerstmis volhoudt. Ned. I, 15.50 uur. Lucia De opera "Lucia di Lam- mermoor" speelt zich af in Schotland, ongeveer aan het eind van de 16de eeuw. Daar wil Lord Henri Ash- ton zijn zuster Lucia uithu welijken aan de invloedrij ke Lord Buklaw. Lucia echter voelt meer voor de doodsvijand van Lord Hen ri, maar door listighedenbe- werkstelligt Henri een ver wijdering tussen de twee De Regen geliefden. Wanneer Lucia toestemt in een huwelijk met Buklaw, zijn de gevol gen verschrikkelijk. Ned. 1,20.15 uur. Kinderen In de aflevering "Kijken naar kinderen" wordt de kijker meegenomen naar een school in het Friese dorpje Buitenpost. Hier worden toneelstukjes opge voerd over het thema recht vaardigheid. Ned. I, 22.10 uur "Heeft de regen een vader" heeft als onderwerp "Het bejaardentehuis". In deze uitzending verhuizen opa en oma naar een bejaar dentehuis en al hun ver trouwde spullen kunnen zij niet meenemen naar de nieuwe twee-kamerwoning. Dus moeten zij hun eigen dommen maar verdelen on der de kleinkinderen. Maar wie krijgt wat? En voor Wie is de timmerkist? Ned. II, 19.05 uur. Droef in zijn hondenhokhuis, in het programma ..De rode autobus", woensdag middag eerste kerstdag om 17.00 uur. O'Sullivan I'm "lm not dreaming of a white Christmas", zingt Gilbert O'Sullivan en de ze titel tekent meteen de sfeer waarin deze kersts how wordt uitgevoerd Anders dan anders, zon der gebruik te maken van de geijkte paden. Gil bert is al lang niet meer de wat zielige figuur met een crisispak uit de jaren 30 rond de magere bot ten. Zijn uiterlijk is aan gepast bij het nieuwe re pertoire, dat precies past in de tv-omlijsting die re- giseur Bob Rooijens heeft bedacht. Ned. II, 22.15 uur. „Ik ben er zomaar, om van te houden: ik ben er zo maar, zomaar op een dag geboren", zingt Josine van Dalsum in de laatste tv-uit- zending van Tweede Kerst dag: een poëtisch program ma waarin Josine van Dal sum een nieuwe dimensie aan haar kunstenaarschap toevoegt. Josine van Dal sum zal men voornamelijk kennen als Letje in „Een mens van goede wil", min der bekend is, dat zij tekent en tere poëzie schrijft. Het is deze poëzie, getoonzet door Pieter Verlinden, die zij in haar programma „Ik ben er zomaar", zelf zal zingen. Ned. II, 23.10 uur. Peter en de wolf Smike Een muzikaal sprookje, noemde Serge Prokofjew zijn kleine symfonische ge dicht „Peter en de wolf". Maar behalve een sprook jes-symfonie is dit char mante werk als terloops ook een speelse introduktie tot kennis van instrumen ten. Ieder personage heeft een eigen instrument en ei gen thema. De NOS zendt in een Nederlandse be werking van Ria Dohmen „Peter en de wolf" uit als een gedanst, muzikaal sprookje. „Nicholas Nickleby" van Dickens heeft model ge staan voor de musical „Smike". Op een moderne Engelse jongensschool waar een nogal dictatoriale hoofdonderwijzer de scep ter zwaait, weet de leraar Engels de sympathie van zijn leerlingen te verwerven met het voorstel Nickleby als musical op tevoeren. Zo ontstaat een vrije bewerk ing van het verhaal, dat zich afspeelt in de 19e Josine van Dalsum in „Ik ben er zomaar" i Voor de laatst e keer: De stratemakeropzeeshow Stratemaker Voor het laatst „De strate makeropzeeshow" van 50 minuten over het onder werp „afscheid". Boven dien zijn opgenomen ge sprekken met Pipo, Dikke Deur, Piet Keizer, Wim van Hanegem en anderen. Ned. I, 19.05 uur. Coldifz In deel 23 van Colditz speelt Jack Collins een cen trale rol. Hij is een harts tochtelijk gokker en de En gelsen raken aardig bij hem in de schuld. Maar ook de Duitsers willen wel e gokken... Ned. I, 20.21 uur. Cooper Tommy Cooper brengt een bijzondere Kerstshow op zijn manier natuurlijk maar hij neemt ook een paar gasten mee, zoals Sa- cha Distel en het Engelse zangeresje Clodagh Rod- gers (Jack in the box). Ned. I, 21.15 uur. Gilbert Bécaud In de Deventer Schouw burg treedt Gilbert Bécaud op. Hij zingt onder meer Alors, raconte, Dimanche Orly, Rosy Galilee, Et maintenant, Quand il est mort le poète en Nathalie. Ned. I, 22.30 uur. Duizend anderen Na een deel Kung Fu zendt de AVRO een programma uit over adoptie. Uit deze documentaire blijkt, dat voor adoptie van jonge kin deren voldoende echtparen te vinden zijn. Anders is het met wat oudere kinde ren gesteld, voor wie wei nig pleegouders zich inte resseren. Herman, Frans, Bertje en Carla praten over hun leven in een kinderte huis en dat van duizend anderen. Ned. II, 22.30 uur. Eucharistische kerstvieringen Vanavond brengt KRO/RKK- tclevisie. om 23.25 uur Ned. II in een rechtstreekse reportage vanuit Rome de opening van het HEILIG JAAR 1975 op het scherm. Deze plechtigheid, waarin Paus Paulus VI de Hei lige Deur, een voorpoort van de St. Pieter, opent, wordt gevolgd door de viering van de Eucha ristie van de Kerstnacht in de basiliek van St. Pieter. Com mentaar: Willebrord Nieuwen- huis. Vanavond verzorgt KRO/RKK de uitzending van de Kerst- nachtwake, een Eucharistievie ring vanuit de kathedraal van St. Bavo in Haarlem. Celebrant is pastor A. Huijboom. Onder leiding van Jan Valkcstijn zingt het koor van de kathedraal sa men met de gemeenschap Ne derlandse kerstliederen. Hilver sum 2, 21.30 uur. Organist is Bernard Bartelink. Op de ochtend van 25 december verzorgt KRO/RKK de uitzen ding van de Eucharistie van KERSTMIS vanuit de H. Fran- ciscus Xaveriuskerk kerk ('t Zand) te Amersfoort met als thema „Mensen worden". Voor gangers zijn de omroeppastores Jack de Valk en Jan ter Laak en de plaatselijke pastores G. van Leer en A. Vlemmix. Het parochieel koor onder leiding van Joop Schrijer zingt samen met de gemeenschap de vaste gezangen uit de mis „Christus, het eeuweige Woord" van Jan Vermulst en kerstliederen. Or ganist is Wim Wakelkamp. Ned. I 10.30 uur. Op Kerstmorgen zendt de KRO/RKK-televisie om 11.55 uur via Ned. I in aansluiting op de Eucharistieviering de kerst toespraak van Paus Paulus VI en de zegen Urbi et Orbi uit. De Paus zal spreken vanaf het balkon van de St. Pieter te Rome. Commentaar in Rome is Willebrord Nieuwenhuis. Op Eerste Kerstdag verzorgt IKOR/KRO/RKK een Dienst van schrift en tafel vanuit de' kapel Una Sancta te Hilversum. Het thema is: „Waarom bent u gekomen?". Voorgangers zijn pater A. van Buuren MSC en ds. A. J. van Oostenrijk. Muzi kale medewerking wordt ver leend door leerlingen van het Hilversums Muzieklyceum on der leiding van Majel Lusten- houwer. Organist is Gerrit van Vembde. Hilversum 2 11.02 uur. De AVRO heeft voor de vrij dagmiddag drie programma's. Om twee uur „Robinson Cru- soë", een tekenfilm naar het verhaal van Daniël Defoe over de zeeman die op een onbewoond eiland aanspoelt daanspoelt en daar jaren ver blijft. Om kwart voor drie staat „Ge woon een vlucht" op het pro gramma. Hierin wordt ge toond wat er allemaal komt kijken voor een vliegtuig de lucht in kan en wui muet wor den gedaan om een hele vloot constant in de lucht te houden. Om kwart over drie „Doorn roosje op schaatsen", een show die jaarlijks rond Kerst mis voor de Engelse televisie wordt uitgevoerd. Nu wordt het sprookje van Doornroosje tot leven gewekt. Patricia Pau ley is de schaatsende prinses; de veelvoudig Brits- en we reldkampioen Martin Minshull neemt de rol van de prins voor zijn rekening. Na de explosie van geweld op de tv tussen zeven en tien mid dels de kruitvaten Arpad, Kojak en FBI tegen tien uur dan eind elijk ook nog wat bezinning. De ze kwam van de pianist Arthur Rubinstein, van wie de NCRV een prachtig portret uitzond. Rubinstein heeft meer dan pia no gespeeld. Hij heeft het leven ook geleefd, voor zijn 40e in een hordeloop tussen café en diners, nadien in zorg voor zijn gezin en zijn muziek. Zijn vingers staan naar de toetsen zoals de handen van Kaps naar de speel kaarten. Muziek maken is noch tans meer dan een instrument bespelen. Het vraagt de inleving 1 in het persoonlijk eigene van de componist en Rubinstein vertel de daar zeer diepe dingen over De vertolker moet de muziek doorleefd hebben om ze weer tot leven te kunnen brengen. Aktua op het andere net was na Rubinstein al halverwege op weg, maar wij stapten toch tij dig binnen in de huiskamer van de fam. Brunink, die weigert de Kalkarheffing te betalen en nu al enige maanden zonder licht (wel kaarslicht) zit en uiteraard ook zonder tv. Dit laatste heb ben de gezinsleden als een vera deming ervaren. Omdat er waarschijnlijk meer Nederlan ders zijn die er zo over denken wordt het nu waarschijnlijk tijd voor een nieuwe zuil, niet zoals de TROS, die in weinig tijd veel kijkers wint, maar een die omgekeerd evenredige activiteit ontwikkelt. Wel zet de fam. Bru nink de tv vrijdagavond onder stroom als Toon Hermans op het scherm komt, want die willen ze niet missen. Maar ze zullen gisteravond best ook wel even stiekem naar zichzelf geke ken hebben, aangenomen dat de electra-propellor op dak vol doende wind ving. T.O. Zie voor volledige radio- en tv-programma's elders in dit blad.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2