EEN SNUFJE WINTERSPORT Neckermann: prijsbreker in 1975 op vakantiemarkt NIEUWE VEERBOOT VOOR DIENST OVER SKAGERAK PER BOOT NAAR SPANJE STEFAN DE GROTE VERSIERDE ZIJN KERKEN MET BIJBELSE STRIP L Spelen met de gedachte aan vakan tie in een wintersportoord hoeft niet meteen visoenen op te roepen van stuntelwerk op ellenlange ski's. El lenlang is de normale lengte van 180 tot 210 centimeter, waarop ervaren en wedstrijdskiërs de helling afsui- zen. Een moderne methode om snel en gemakkelijk skiën te leren is het beginnen op mini-ski's van 65 centi meter. Na een paar dagen stap je over op wat langere van een meter, daarna op 130 cm., om na ruim een i week op 160 cm te belanden. Je hebt j .veel vlugger resultaat en de kans sop brokken is gering. De methode is druk in gebruik in het Duitstalig gebiedt van Zwitserland en de ver schillende ski's worden daar dan ook volop verhuurd. Eenmaal een hele Piet op die 160 cm. is het niet nodig te switchen naar twee meter. "Eigenlijk is die lengte alleen maar nodig bij hoge snelhe den. En de gewone vakantieganger skiet niet met de stopwatch in aan slag maar voor zijn rustiger genoe gen. De redelijk middelmatige skiër is derhalve met de korte ski van 165 cm. ideaal uitgerust (de z.g. Kurtzs- ki). Denatuurgenieter heeft meer plezier van skiwandelen (Langlauf) dan van snelheid op de piste. Hij beweegt zich wel op skies maar het is een glijdend lopen over de sneeuw door schilderachtig landschap, wel iets moeilijker dan gewoon wandelen, maar minder ingewikkeld dan het snelle afdalen. In Scandinavië waar het ski-wandelen oer-oud is en niet uitgevonden werd als sport maar als enige manier om je voort te bewegen over de sneeuw zonder erin te zak ken, is de „loipe" uitgegroeid tot snel-skiwandelen, een wedstrijd over lange afstanden die hard aanpakt Vrij nieuw is de skibob. „Bob" doet denken aan een bobslee, een razend en gevaarlijk ding. De skibob lijkt op een kinderfietsje of vliegende hol- lander waarvan de wielen door ski's zijn vervangen. Je kunt korte ski's onder de voeten binden om te sturen en te remmen. Een sport voor jong en oud (niet stokouddie je in een halve dag onder de knie hebt. Aan curling, van origine een Schots spel en in Schotland veel bedreven, raak je verslaafd als je er eenmaal mee begint. Je kunt het in elke wintersportplaats waar een ijsbaan tje is, zien beoefenen en het is zo vermakelijk om aan te zien dat het jammer lijkt eraan mee te doen, want dan mis je dat gezicht. Er is een soort kegelbaan op het ijs uitgezet maar in plaats van de bal doet een 14 kg. zware, platte ronde steen met handgreep dienst. De «teensoort is van het grootste belang en het best uit Schotse bodem. Er spelen telkens twee ploegen van vier man (vrouw of mixed) waarbij alle stenen van de eigen partij zo dicht mogelijk bij het doel aan de over kant moeten geraken. Om je partij genoot die aan de beurt is een zo goed mogelijke kans te geven, hol je voor de steen uit met een bezempje (zoiets als de veger met steel die onze kleine meisjes van Sinterklaas krij gen) en veegt als een bezetene vooral op de laatste meters van de baan om aldus het ijs daar gladder dan spie gelglad te maken en de steen nog een centimetertje verder te laten schuiven. Curling wordt door Jan en Alleman beoefend maar in bekende wintersportcentra ook door Sir John en LADY Joan, gasten van het Pala- cehotel, die de indruk geven thuis nooit een veger ter hand te nemen. Schrale heren en mannen met dikke buiken, beeldige vrouwtjes en dames De arreslee maakt ook in de wintersportoorden langzaam in onbruik, maar na enig aandringen haalt een plaatselijke borst toch altijd nog wel zijn pronkjuweel van stal om u voor een handvol zilverlingen door een levende kerstkaart te laten glijden. met slierende haren vegen tot hun hemd aar\ het lijf plakt. Gaat dat Rijden in een arreslee is zowat de gemakkelijkste vorm van winter sport. De slee raakt hier en daar wat uit de tijd maar met aandringen bij het verkeersbureau of met persoon lijk informeren bij de boeren haalt een eigenheimer voor vriendelijke woorden en een bepaald bedrag nog wel de slee van stal. Volgend jaar in juni brengt ook Fred Olsen Lines tussen Kristiansand in Noorwegen en Hirtshals in Jutland (Denemarken) een nieuwe veerboot in de vaart. Het is de m.s. „Borgen", dat nu in aanbouw ii bij de Aalborg Werf. Het schip brengt 1100 passagier» en 230 auto's binnen vier uur over. Deze Skagcrak Expressen is vooral populair bij de tienduizenden Nederlan ders, die jaarlijks met auto en caravan door Noorwegen gaan. Aan boord vindt men een cafetaria en een restaurant, twee bar» en een dansvloer. Er is hutaccommodatie voor 300 passagiers. Plezierige primeur voor Spanje-gangers: onder het motto „de nieuwe autoweg naar Spanje gaat recht door zee" begint de rederij Aznar Line vanaf 28 mei 1975 een twee-wekelijkse dienst tussen Amsterdam en Santan der in Noord-Spanje. Het vertrek vanuit Amsterdam is op woensdag en zaterdag, vanuit Spanje op maandag en donderdag. De dienst wordt onderhouden door de „Monte Toledo" en de „Monte Granada", schepen van 13.500 ton, die deze mini-cruise maken in 41 uur. Het laagste passagier starief (enkele reis) in het laagseizoen (tot 21 juni en na 12 september) bedraagt 218 gulden, het hoogste 600 gulden. Voor dat bedrag heeft men de beschikking over een luxe hut met bad en toilet op het bootdek. Dc auto kan in het laagseizoen gratis worden meegenomen, als vier betalende passagiers meegaan. De prijzen aan boord zijn belastingvrij: koffie 10 peseta's, bier 15 en whisky 20. Ook de maaltijden zijn spotgoedkoop. Nadere inlichtingen over deze voorrangsweg naar de zon bij Verenigd Cargadoorskantoor bv, Koningsplein 15 in Amsterdam, telefoon 020 - 24.83.03. Voronets Men mag achteraf vele slechte dingen hebben verteld over Prins Stefan de Grote, veldheer en vorst over het Moldavië van de .vijftiende eeuw: één ding valt ech ter niet te ontkennen: hij besefte wel degelijk de waarde van wat wij noemen het visuele onderwijs. De stille, maar duidelijke bewijzen er van zijn de bijbelvoorstellingen vol- geschilderde binnen- en buitenmu ren van de vele kloosters, die de Roemeense provincie Moldavië nog steeds rijk is. Neckermann Vliegreizen b.v. heeft voor het vakan tieseizoen 1975 de rol op zich genomen van onver biddelijke prijsbreker. In het 116 pagina's dikke Zomerprogramma van deze touroperator worden vliegvakanties naar alle gewilde zonbestemmin- gen aangeboden voor prijzen, die in de meeste gevallen tientallen gul dens, in sommige geval len zelfs honderden gul dens goedkoper zijn dan identieke aanbiedingen van concurrenten. En dit ondanks het feit, dat ook bij Neckermann oliecri sis, oorlogsdreiging en in flatie hun sporen hebben achtergelaten. Sales pro motor René Klawer: „uit gaande van het prijzen pakket in de somer van 1974 bedragen de prijs stijgingen in procenten: voor Joegoslavië 9 pro cent, de Spaanse bestem mingen gemiddeld 1/2 en Tunesië 7. Lager ble ven Rhodos met 3 1/2 pro cent en Roemenië en de Adriatische kust in Italië met een half procent". Wie nu de moeite neemt het kersverse aanbod van Neckermann te vergelij ken met reizen van ande re touroperators komt in derdaad tot de ontdek king, dat de prijsverschil len groter zijn dan ooit tevoren. Neckermann biedt bijvoorbeeld op het razend populaire eiland Gran Canaria een 14- daags verblijf in hotel Waikiki op basis half pen sion aan vanaf 748 gul den. In het programma van diverse andere touro perators wordt ditzelfde aanbod gedaan voor de minimumprijs van meer dan 1000 gulden. „Daarbij doet zich één vervelend probleem voor", aldus general ma nager Fritz Aronson, „het probleem namelijk, dat vele mensen zich afvrage- n: hoe is dat verschil nou mogelijk? Waarom kan Neckermann zijn reizen tegen zulke lage prijzen verkopen? Zij twijfelen 'bij voorbaat aan de kwali teit van ons produkt en worden in die mening aangemoedigd door som migen van onze concur renten, die suggereren, dat ons produkt inferieur zou zijn. Maar als wij on ze klanten met de mo dernste toestellen van bo nafide maatschappijen, Een gaaf bewaard exemplaar van bijbelse stripkunst is de kloosterkerk Van Moldovitsa, een >orspronkelijk nonnenconvent. Op de buitenwanden is de belegering van Constantinopel tot in le kleinste details voor nieuwsgierigen vereeuwigd. Een tweede klooster, dat de moeite van een bezoek meer dan waard is ligt in Moldovitsa en is door Stefan's zoon Petru Raresj gebouwd. Het is een nonnenklooster, dat op de bui tenwanden de belegering van Con- ptantinopel door Avaren en Perzen toont. De verovering werd toen door de Heiige Maagd Maria persoonlijk verhinderd. Het prentenboek van Moldovitsa vertelt er alles over. Voor de liefhebbers van deze schitte rende volkskunst organiseert het Roemeens Verkeersbureau in Am sterdam, Kleine Gartmanplantsoen 17/19, telefoon 020 - 23.34.89 goedko pe reizen naar dit gebied. Ook diver se Nederlandse reisbureaux hebben een dergelijke ontdekkingstocht in hun programma. DE ANWB organi seert tochten per eigen auto, waarbij plezierige arrangementen worden aangeboden. In Purna, noordelijkste stad van Roemenië, vlak bij de Russische grens ligt hij begraven, Stefan Cel Mare, Stefan de Grote, de prins, die probeerde zijn nog in donkere mid deleeuwen gevangen boerenvolk op te heffen. Hij bevorderde de handel, maakte het feodalisme wat dragelij ker en liet de eigen Moldavische cultuur opbloeien als nooit tevoren. In zijn korte leven (1457-1504) raakte hij ontelbare malen slaags met de Turken, veldslagen, die vaak een onnoemelijk wreed einde vonden. Maar tijdens en tussen de oorlogen door bleef Stefan heilig geloven in de goede afloop van zijn kruistoch ten. Na elke overwinning en dat waren er welgeteld vier en veerig liet hij dan ook als dank aan zijn hemelse helper een kerk of een klooster bouwen, die hij van binnen en van buiten rijkelijk liet decoreren door de beroemdste kunstenaars uit zijn tijd. Uitgangspunt van deze versieringen was, dat het volk wegwijs moest worden gemaakt in de wijngaard van de Heer, die hemel en aarde schiep. De Moldaviërs, die op zon en feestdagen in- en rond de kloos terkerken samenkwamen konden le zen, noch schrijven en waren derhal ve aangewezen op zaken, die ze met eigen ogen konden zien. Daarom gaf Stefan hen een bijbels reuzen-strip verhaal op de muren .van de kerken. Voorstellingen uit de heilige schrift maar ook half profane gebeurtenis sen zoals het beleg van Constantino pel. Later sprak men met een begin van spot in de stem van de „bijbel der armen". Wat van Stefans' visuele onderwijs methoden overbleef is een rijke schat aan schilderingen in een volks stijl, die vermengd is met Byzantijn se en Gothische invloeden. Deze kunstzinnige scheppingen op zich De kerk in Voronets, die in de wandel de Sixtijnse kapel van het Oosten wordt genoemd, is een schitterend voorbeeld van Moldavische volkskunst. Elke vierkante centimeter op binnen- en buitenwanden bevatten voorstellingen uit de Heilige Schrift. Al wandelend langs de muren kan met het leven van Christus op de voet volgen. 15.000. Een prognose van 18 20.000 is dan ook zeker niet een luchtspie geling". Naast de succesvolle be stemmingen biedt Necker mann voor 1975 ook enke le gloednieuwe reizen aan: naar Sicilië per Ali talia, 2 weken half pen sion vanaf 518 gulden, naar de Franse Rivièra per Air France, 1 week logies met ontbijt in Can nes vanaf 398 gulden en Bulgarije, een ideaal land voor gezinsvakanties met kinderkortingen tot 100 procent voor kinderen on der de 12 jaar. De autoreizen, een novi teit in het herst-winter- programma van Necker mann, zijn voor de zomer van 1975 verder uitgebrei- d: er zijn aanbiedingen voor West-Duitsland, Oos tenrijk, Spanje en Zwit serland. Daarnaast kan men ook een keus maken uit het oeverloze autorei- zen-assortiment van Nec kermann Frankfurt. Deze activiteiten worden be schouwd als een extra service voor vliegkliènten. In een apart programma worden super-goedkope reizen naar Amerika en Canada gelanceerd. De» zogenaamde ABC-char- ters, waarvoor de boekin gen minimaal 60 dagen vóór vertrek moeten plaatsvinden gaan naar New York (vanaf 690 gul den), Los Angeles (vanaf 1057 gulden), Chicago (vanaf 992 gulden), De troit (vanaf 958 gulden). Toronto (vanaf 708 gul den), Vancouver (vanaf 910 gulden), Edmonton (vanaf 848 gulden) en Cal gary (vanaf 1075 gulden. Daarnaast biedt Necker mann meer dan 5000 kombinatiemogelijkheden in het Verre Oosten en reizen naar Mexico en Afrika. In het Zomerprogramma van Neckermann wordt een stringente seizoen strategie doorgevoerd. Dit om een optimale seizoen spreiding te bevorderen. Ook is konsekwent ge streefd naar een zo uitge breid mogelijke informa tie: plattegronden verdui delijken de ligging van de hotels en daarnaast wor den door middel van sym bolen de belangrijkste ac tiviteiten op sport- en amusementsgebied ter plaatse aangegeven. Kli maattabellen en foto's van de aangeboden hotels en accommodatie comple teren dit overzicht rechtvaardigen reeds een reis naar dit Roemeens gebied. Daarnaast ech ter geeft het betoverende landschap van Moldavië de reiziger een reden te meer om in dit golvende, groene Arcadië rond te dwalen. Uit de „kloosterroute", een tocht van 200 kilometer rond Suceava, onge veer 450 kilometer van Boekarest en oudste hoofdstad van Moldavië, ko zen wij als voorbeeld de Klooster kerk van Voronets, die ook wel de Sixtijnse Kapel van het Oosten wordt genoemd. In deze kerk is op de muren het leven van Christus uitgebeeld en heeft ook Stefan de Grote zich met zijn voltallige familie laten vereeuwigen. De buitenmuren zijn gereserveerd voor „het laatste oordeel" en de afstamming van Je zus. In de schildering van „het laatste oordeel", die een gehele buitenwand beslaat, komt het karakter van de Moldavische volkskunst, duidelijk tot uiting. De zondige zielen, die naar het eeuwig hellevuur worden ver bannen, dragen alle Turkse tulban den. Onder de zondaars bevinden zich ook diverse Pausen en Ketterse vorsten. Aan de hemelpoort is het een gedrang van je welste. In de voorste gelederen staat Stefan zelf en achter hem kijkt het trouwe boe renvolk van Moldavië reikhalzend uit. De engelen blazen de „bucium", een typische herdersfluit uit Molda vië. De hemelingen dragen Moldavi sche kleren. Op die manier wordt de hemelse uitverkiezing een Roemeens onderonsje, waaraan de rest van de wereld part noch deel heeft. waaronder de KLM naar dezelfde hotels brengen als onze concurrenten, naar dezelfde stranden en dezelfde zon, dan is het een belachelijk argument om te beweren, dat ons produkt niet op hetzelfde niveau zou staan als ver gelijkbare andere. Een bewjjs, dat het tegen deel waar is geven de cij fers van onze groei. Nec kermann begint in Neder land aan zijn vijfde sei zoen en mikt in 1975 op 80.000 passagiers. Voor de nabije toekomst streven we naar 120.000 gasten, een aantal, dat wij dank zij onze computerinstalla tie en samenwerking met de moedermaatschappij in Frankfurt kunnen ver werken zonder verhoging van algemene kosten. Dat wij op de goede weg zijn wordt eens te meer bewe zen door het ongehoorde succes van ons herfst-win- terprogramma. Zelf had den we gerekend op 12.500 boekingen, maar halverwege de rit be draagt dit getal reeds Ook de kloosterkerk in Arbo- re in Noord-Moldavië bevat een rijke, onvervangbare schat aan volkskunst, die geïnspireerd is door bijbelse gebeurtenissen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13