AZ'67 deed Cruyff drie maanden geleden een tweeledig aanbod KNVB vraagt grensrechter rapport Tilburg Trappers bekerkampioen Wrevel bij Belgische boksers met vette premie goedgemaakt Kraay wilde uitstel van bekerwedstrijd Drie miljoen uit wk-pot NASLEEP AFFAIRE MÜHREN-V.D. KERKHOF Achtervolging van koploper Baba Sy Open toernooi jeugdschakers bij Centrum Agnes Banfai trainster bij KNGV TOESTAND VAN LEUR BLIJFT KRITIEK DINSDAG 24 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Hamburg De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond mag rekenen op een uitkering van 3,1 miljoen gulden uit de winst van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat deze zomer in West Duitsland werd gehou den. Gisteren werd in Hamburg be kend gemaakt dat het totale winstbedrag van de wedstrij den rond vijftig miljoen gul den bedraagt. Een tiende deel van deze som gaat naar de FIFA en een kwart naar de organiserende Westduitse voetbalbond. De overige 65 proeent werden als volgt over de deelnemende landen verdeeld:Wereldkam- pioen West Dtuisland: 3,2 mil joen gulden; Nederland en' Brazilië; 3,1 miljoen; Polen 3 miljoen; Joegoslavië: 2,6 mil joen; Oost Duitsland: 2,5 mil joen; Argentinië en Zweden: 2,4 miljoen; Italië: 1.3 milioen: Schotland en Chili: 1,1 en 1.2 miljoen; Haiti, Zaire, Uruguay, Australië en Bulgarije: 1,1 mil joen Het toernooi heeft een uitga venpost van ongeveer 17,2 mil joen gulden gevergd. De ver deling van de netto-inkomsten geschiedde volgens een sleutel, waarbij het aantal wedstrijden en de bezoekerstotalen werden betrokken. (Van onze sportredactie) MADRID/BARCELONA In Spaanse voetbalkringen is nog weinig bekend over de aanbieding van A.Z.'67 aan Johan Cruyff. Voetbal-experts in Madrid zeggen echter wel degelijk op de hoogte te zijn van de zaak. Zij doen uiterst geheimzinnig over de hele affaire maar laten wel blijken dat AZ'67 over anderhalf jaar een serieuze gegadigde is om "El Salvador" in te lijven. Er zijn zelfs al mensen die beweren dat de zaak tussen A.Z. en Cruyff al rond zou zijn. Sportbladen in Spanje zwijgen echter. Er wordt nu en dan wel gesproken over het 'eventuele vertrek van Cruyff maar daarbij worden geen namen van Nederlandse clubs 'genoemd. Ploegen die wel in de kijker staan zijn onder andere het Franse Nantes, het Engelse Arsenal en het Italiaanse Napoli. Het avondblad Pueblo, dat doorgaans op sportgebied -zeer goed is geinformeerd, wijdde gisteren zijn opening aan Johan Cruyff. Echter niet over transferperikelen. Het betreft een wedstrijdverslag van Elehe-Barcelona. "Cruyff was er niet", luidt een levensgrote kop in Pueblo. Twee/Delen Het staat in elk geval vast, dat AZ'67 Cruyff een aanbod heeft gedaan. Niet in het afgelopen weekeinde, zoals aanvankelijk werd verondersteld, maar een maand of drie geleden. Klaas Molenaar, een van de directeuren van Wastora bv in Zaandam en de grote man achter A.Z.'67, was dan ook erg verrast over het uitlekken van de zaak. Het aanbod aan Cruyff zou uit twee delen bestaan: enerzijds als voetballer bij A.Z.'67,en anderzijds als internationaalmede-directeur van Molenaars holding. "Je moet deze hele zaak A.Z.-FC Barcelona - Coster- Cruyff in de juiste proporties zien", aldus Klaas Mole naar. A.Z. kan Cruyff in feite niet betalen. Daarvoor is ons stadion te klein en zijn de inkomsten te gering. Maar in de aanbieding die wij Cruyff hebben gedaan via zijn schoonvader Coster zit een interessant element ingebouwd. Je moet de aanbieding ook zien als een waarborg voor de toekomst. Over deze aanbieding kan ik echter helemaal niets vertellen omdat ik hierover met de heer Coster afspraken heb gemaakt. Mede daarom zijn wij in AZ-kringen nogal verbaasd over de publikaties." Onsportief Klaas Molenaar: „Eigenlijk kunnen we Cruyff niet betalen". Ajax-praeses Jaap van Praag was niet geschrokken van de berichten omtrent de transfer van oud-Ajacied Johan Cruyff van Barcelona naar A.Z.'67. "Ik vind het", aldus Van Praag, "zelfs onsportief ten opzichte van Barcelona. Cruyff zit er nog anderhalf jaar vast met een contract waarvoor Barcelona erg veel geld heeft betaald. Het lijkt mij dat Barcelona op deze manier onheus wordt bejegend. Daarnaast zijn er met Cor Coster afspraken gemaakt vanuit het bestuur van Ajax. Nu een tweede club aan het firmament is verschenen, zal Ajax echter geen extra activiteiten gaan ontplooien om Cruyff aan het eind van het seizoen 1975-1976 terug te krijgen", aldus Van Praag. f Hans Kraay in moeilijkheden Van onze sportredactie) ALMELO De affaire Gerrie Mühren-René v.d. Kerkhof houdt nog steeds de gemoederen bezig. Zo heeft de tuchtcommissie onder meer aan de uit Almelo afkomstige, bij de wedstrijd PSV—A- jax grensrechter zijnde Wim Kerkhof gevraagd een schriftelijk rapport uit te brengen. Een ver zoek waaraan de Almeloër uiteraard gehoor heeft gegeven. „Vooral ook", zo zegt hij, „omdat dokter Rolink de schuld van het hele gebeuren niet aan scheids rechter Charles Corver moet geven. Als hij op iemand boos wil zijn, dan komt daarvoor Hans Kraay in aanmerking. De spelers hebben hem duidelijk gemaakt dat Gerrie Mühren moest wor den vervangen, maar Mühren heeft het veld niet mogen verlaten. Scheidsrechter Corver heeft cor rect gehandeld. Mühren heeft in eerste instantie een overtreding gemaakt. Van de Kerkhof heeft de intentie gehad de bal te spelen en-niet om Mühren te schoppen". Wim Kerkhof, die zestien jaar als scheidsrechter amateurwedstrijden heeft geleid, en sinds een kleine twee jaar als grensrechter in het betaalde voetbal optreedt, verwacht overigens niet dat de KNVB nog stappen zal ondernemen. „Het lijkt mij dat maatregelen nemen moeilijk is. Het schrijven van een dergelijk, rapport is iels uijzunuers, maar ik geloof niet dat er consequenties aan zullen vastzitten". Feest Deze Almelose voetballiefhebber reageert overi gens in het algemeen nuchter op dit soort zaken. Hij heeft zich een soort schild aangementen. „Dat moet wel. Bijna elke zondag is het feest. Ik was grensrechter bij NAC—FC Utrecht. Het is ongeloo flijk wat daar gebeurd is. Mijn collega, Goud, die aan de overkant heeft gestaan, is werkelijk in gevaar geweest. Als het aan mijn kant zou zijn gebeurd, was ik weggelopen. Dan was de wedstrijd gestaakt, maar dat kan mij niet schelen". De ironie van het noodlot heeft gewild, dat grens rechter Kerkhof met dezelfde trein heeft gereisd als de Utrechtse supporters. „Ik heb het allemaal eens van nabij meegemaakt, hoe de spoorwegre cherche en agenten die mensen proberen op te vangen en te begeleiden. Maar wat moet je doen. Die gasten kopen bier in blik op het station en nemen dat mee naar het terrein. Daar wordt dan weliswaar geen bier in blik verkocht, maar de blikjes zijn er wel, Veel van die mensen verkeren onder invloed en trekken zich nergens wat van Van onze sportredactie) ALMELO1 Hoe moeilijk Ajax het de laatste tijd heeft, kan blijken uit het feit, dat manager Hans Kraay heeft geprobeerd de bekerwedstrijd tegen Heracles naar een later tijdstip te ver schuiven. De Amsterdamse voetballeider heeft echter nul op het request gekregen. Kraay is daarover ontstemd. Manager Fred Hoogstraten van Heracles: „Hans Kraay schijnt inderdaad uitgeroepen te hebben, dat hij pogingen heeft ondernomen om het bekerduel op een andere datum te doen verspelen. Wij hebben negatief op het verzoek gereageerd. Op het moment dat Kraay is gekomen, waren wij net rond met de gemeente inzake de tribunesituatic. Bovendien heeft Kraay zich gewend tot Van den Eist en die is al drie jaar geen bestuurslid meer. Daarnaast hebben wij indertijd nog een afspraak gemaakt met FC Twente, omdat Feyenoord ook naar het oosten komt. Wellicht zou alles nog in een ander licht zijn gekomen, indien het financiële aanbod aantrekkelijk zou zijn geweest. Maar wat de heer Kraay heeft voorgesteld, is gewoon een lachertje". (Van onze sportredactie) TILBURG Door een over winning van 9-4 op HYS DEN HAAG is Tilburg Trappers gis teravond op eigen ijs bekerk ampioen van Nederland gewor den. HYS is alleen de laatste tien minuten van deze wedstrijd goed aan de puck geweest en kon toen de stand een beter aanzien geven, nadat het met 31 had achtergestaan. Tilburg Trappers was een klasse beter dan de Uithof-ploeg, die geen moment aanspraak kon maken op de overwinning. Spelers die anders uitblinken, zoals Turner Wielheesen en Krikke, konden in de eerste twee periodes hun draai niet vinden. Tilburg Trappers bouw de echter de ene aanval na de andere op en trof in het Haagse doel. Hoogendoorn niet in top- De eerste periode werd afgeslo ten met 20. In de tweede pe riode liep Tilburg uit tot 5—1 en in de derde periode kon HYS eerst bij de stand 8—1 wat terug doen. De spelers van HYS moesten veelvuldig een bezoek aan de strafbank brengen. Joop Ier schot kreeg een misconduct. Bennie Roomer moest zelfs van het ijs verdwijnen met een ga mes misconduct. In de slotfase lieten de scheidsrechters Riede en Sauvelkouls de wedstrijd uit de hand lopen. Voor HYS scoorden Wielheesen, Krikke, Martin en Hagendoorn. Ben Roomer kon voortijdig gaan rusten. AMSTERDAM - Wederom een produktieve zitting in het Suikerdamtoernooi, want in de vijfde ronde konden drie positieve sco res worden aangetekend. Nationaal kampioen Harm Wiersma bleek in het positiespel veel te sterk voor Rabatel. Koeperman herstelde zich van zijn neder laag in de voorgaande ronde door de tweede Franse deelnemer, Hisard, te overwinnen. Zowel Wiersma als Koeperman kwamen hierdoor een punt dichter bij koploper Baba Sy, die in een vlakke partij met Tsjegolcv de punten deelde. De derde winstpartij kwam op naam van Heymelink, die in een aanvallende stijl van Smith won. Rob Clerc viel iets terug door een remise tegen Bassi- rou Ba in een tamme partij. Frank Drost miste de kans om iets van zijn slechte resultaten goed te maken. Tegen Gantwarg overzag hij in tijdnood de winnende voort zetting in een positie, waarin beide spelers met moeilijkheden in de opbouw te kampen hadden. In de meestergroep scoorde de Leidse leraar in de wiskunde drs. Evert Bronstring zijn derde zege in successie en gaat hierdoor fraai op kop. De stand bij de grootmeesters is na de vijfde ronde: 1: Baba Sy 8 punten; 2: Ex aequo: Wiersma cn Koeperman 7; 4 Clerc 6. 5 ex aequo Gantwarg, Tsjclolev. Basirou Bn en Hermelink 5; 0: Smith 4; 10 ex aequo: Rabatel en Drogt 3; 12: Hisard 2. Meestergroep, dorde ronde: Dubois (Fra)-Aliar (Ncd) 0-2, Lopsic (Joe>— Bronstring (Ned) 0—2, Grogoi- re (Bel)—Kane (Sen) 1—1, Nimbi (Era)—Varkevisser (Ned) 1 1. Schol ten (Ned)—Van der Meerendonk (Ned) 2—0. Stond 1 Bronstring 6 punten; 2. Scholten 5; 3 Nimbi en Varkevisser 4; 5. Gregoire cn Konc 3; 7. Dubois en Almr 2; 0. Van der Meerendonk Iin 1 a'psic 0. Jeugd, vijfde ronde Hofstee (Ned)—S- tanek (Tsj) 2—0; Ahel (Joe)—Jansen (Ncd) 0—2, Jouvcrt (Fra>—Marlens (Bel) 20, Kobiliard (Hal)—lxrter (Sur) 1—1; Bronshtcin (Ur)-Boe/ins- ky (Rus) 0—2. Stand 1. Jansen 7 punten; 2. Robil- lard, Boczlnsky, Leter en Jouvert fl; 6 Hofstee 0, 7 Ahel 2; 8 Marton» en Stanek 1; 10. Bronshteln 0. Wereldkampioenschap dames: Graas (Ned>—Munltz (Isr) 2—0; Barras (Frul—Spasskojn (Rusl) 0-2; Clnes (Bel)— Mihkallovskaja (Ru*l) 0—2; Nleuwenhuizen (Ned)—Nizic (Joe) Spnsskajo, 0; 4. Nieuwenhulzen, 7; 7. Claes cn Nizic 0. Illlllllllllilllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Dordrecht - Heerlijk volk, die Belgen. In de pauze van de boksavond, die gisteren in Dordrecht werd gegeven en waaraan een internationaal tin tje zat door de ontmoeting tus sen het aangevulde (Dordt) Gent, weigerden zij hun pugi listen voor het tweede deel in de ring te brengen. ,De Belgen waren het niet eens met de uitslag van een partij. Na veel praten werd de zaak bijgelegd en wat gebeurde in de eerste partij na de pauze: de veruit winnende Belg stond zijn pre mie af. Tweeduizend onverval ste Belgische frankskes af aan zijn afgematte tegenstander, die zodoende niet meehielp aan de zege van 8-6 voor de Dordte- naars. Een nipte zege, zoals de Belgen plegen te zeggen. Die partij waardoor de wrevel bij de Belgen was opgewekt, was gegaan tussen A-klasse lichtgewicht Dolf Krijgsman en Messaud, een kittige Belg die een regelrechte stoot in de vuis ten heeft. Maar Krijgsman, di- kwijls de clown uithangend in de ring en een imitatie van Clay gevend, moest ditmaal echt bok sen omdat hij een tegenstander van formaat had. Krijgsman verbaasde dan ook met een hoog tempo, veel initiatief en hij was meestal goed weg als de Belg een treffer wilde plaatsen. Zo schreef de Dordtenaar twee ronden op zijn naam met voluit boksen. In de derde ronde liep hij echter toch op een serie sto ten, was zijn controle weg en moest hij na een daverende se rie zelfs acht tellen rust nemen. Bovendieen kreeg hij een open- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bare waarschuwing wegens vasthouden, maar dat was wel wat overdreven van de Belgi sche scheidsrechter. In elk geval had hij twee ronden en was dus winnaar op punten. Dat zinde vooral de heer Carlos niet, die als scheidsrechter op trad, met de Nederlander Mer- cey, en nota bene gejureerd had toen zijn bloedeigen zoon bokste in de junior C-klasse tegen Bas Dushenè (Dordt). Het werd een onbeslist doordat de vader zijn zoon bevoordeelde als jurylid want Dushene had gewonnen, zo vast als een huis. De Belgische aanhang, die zich luidruchtig meldde en zowaar een spandoek had meegebracht, zag Claude in het middenge wicht N-klasse winnen omdat tegenstander Van der Heijden (Marciano. Maar9sen) noe min der kaas van boksen had gege ten. Ook Claude kreeg een "aanmoe digingspremie", tweeduizend francs. Daar waren de Belgen gul mee. Ze zouden eerst geen franc meer aan de avond spen deren maar offerden toch twee duizend plaatselijke eenheden voor Claude, die deze, dolgeluk kig met zijn nietszeggende zege, dus aan v.d. Heijden schonk. Een uitstekende partij was die tussen de vedergewichten A-klasse Cees van Sluijs (Bouw- lust) en De Visch, een venijnige Belg die de linkse van de Dord tenaar constant wegsloeg en rustig wachtte tot de ongebrei delde stootmachine Van Sluijs, die te weinig overleg kent, een opening liet. Die kwam in de tweede ronde en na een rechtse hoek moest de Dordtenaar acht Canvas Middengewicht A-klasse Eric Dooren (Bouwlust) stootte veel maar dat moest wel tegen de stormachtig aanvallende Das- linck, die steeds open inkwam en enorm veel moest incasseren.' In de derde ronde plofte de Belg naar het canvas op eeh rechtse counter, stond nog wel op maar was dik verliezer. Nog duidelij ker was dat bij de Belgische zwaarwelter A-klasse - een rijk programma dus met vier partij en in de hoogste afdeling - Du- jardin die tegen Magielse (Bouwlust) rommelig bokste en dat ligt de Dordtenaar wel. In de eerste ronde al ging de Belg k.o. op een enorme rechtse. In de zege leverde ook Picne- man (Kristalijn, Den Haag) zijn aandeel door in de C-klasse te gen zwaarwelter Van Ecsvelden een onbeslist te behalen. Piene- man beheerste de eerste ronde, liet zich toen verleiden tot mee vechten en verzuimde rustig te wachten tot hij na zijn linkse kon treffen van rechts. Hij wil de te gretig scoren en zo kwam hij niet verder dan een punten- deling. Jan Gras (Hoogenband Den Haag) diende als tegenstander van de Dordtse zwaarwelter Ru ben Jantji die als C-klasser op vijfendertigjarige leeftijd de tijd gekomen achtte af te haken. De temperamentvolle Gras ver waarloosde tegen de geraffi neerd stotende Jantji in de der de ronde te veel zijn dekking, ging acht tellen neer op een serie en kon niet meer winnen. Bedolven onder geschenken en bloemen nam Jantji afscheid, zijn arm om Gras, zevenender tig jaar en nog in uitnemende conditie. Herman van Bergem. DEN HAAG De schaakclub "Het Centrum'' organiseert op zaterdag 28 december van 10 tot 4 uur in gebouw Fatima, Socst- dijksekade 341, een open toer nooi voor jeugdige schakers tot 21 jaar. Iedereen is welkom. Men behoeft zich niet tevoren aan te melden. Men behoeft ook niet van tien tot vier te spelen. Kennismaking met het club- en wedstrijdschaak is de bedoeling. Jaworski NEW YORK - De gewezen Wa- tergate-aanklager Loon Jawors ki wist in december 1973 al uit vertrouwelijk materiaal dat pre sident Nixon betrokken was bij het verheimlijken van het Wa- tergate-schandaal, maar hij was machteloos iets te doen. In een gesprek met het tijd schrift People zegt hij, dat hij de grootste moeite had zich te beheersen toen hij Nixon in een toespraak tot het volk hoorde liegen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ter dood veroordeeld Een krijgsraad in Libanon heeft de 40-jarige Fransman Pernand Ranger tor dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de moord op drie Palestijnse quer- rilla-leiders. De Palostijnen Ka- mal Nassen, Kamal Adwan cn Joessef al-Najjar werden 10 april vorig jaar bij een Israëli sche commando-aanval óp Bei roet gedood. DEN HAAG Het bestuur va- n het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond is er in geslaagd een opvolgster te vin den voor de zieke trainster van de damcskeurturnploeg, Eva Bartha uit Hongarije. De nieu we instructrice is Agnes Banfai (27), die eveneens uit Hongarije afkomstig is. Zij heeft toestem ming gekregen op 2 januari naar Nederland te komen en zal tot 1 juli 1975 blijven, BS Leiden valt in op toernooi DEN HAAG In tegenstelling tot eerdere berichten gaat hot basketbaltoernooi van Gerard de Lange BC (heren) wel door. De Amsterdamse vereniging, die. op 26 en 27 december als organisator optreedt, kwam vo rige week vrijdag in moeilijkhe den, toen Levi's Flamingo's liet weten, dat het toch van deelne ming afzag. Als vervangende ploeg is nu BS Leiden aange trokken. De twee andere teams zijn McGregor (een rondreizend Amerikaans All-star team) en het Oostenrijkse ABC Maxi- markt, dat vorige maand Levi's uit het Europa Cup-toernooi wipte. ENSCHEDE De toe stand van de ereklasse biljarter Lambert van Leur blijft kritiek. Van Leur, die zaterdag tijdens zijn partij voor het Ne derlands kampioenschap 47/1 in Enschede tegen Wim van Deventer getrof fen werd door een har taanval, is in ziekenhuis De Stadsmaten tc En schedé provisorisch aan gesloten op'een pace-ma ker. Gisteren durfden de doktoren hem nog niet te opereren. Olie Koeweit De gehele olieproduktie van Koeweit komt voortaan de staat ten goede op grond van een akkoord dat vorige week don derdag is gesloten tussen dc re gering en de oliemaatschappij en. Dit is zondag van officiële zijde in Koeweit meegedeeld. Koeweit zal aan Gulf Oil en British Petroleum 1,7 miljoen vaten ruwe petroleum per dag verkopen. De inkomsten van de buitenlandse maatschappijen vallen voortaan voor honderd procent de staat toe.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11