Allerlei(ds) VVD boos op college Sluiting op 2e Kerstdag DRAAIBOEK BIJ BEDRIJFSSLUITINGEN IN LEIDEN f" ft Huren in Meren wijk tot 600,per maand Kerstveiling Herstel Pomona is vrijwel zeker Suiter/lands geld LEIDSE SPAARBANK vrijdag 27 december a.s. ZATERDAG 21 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Prins Bernhard opent brouwerij van Heineken Van een onzer verslaggevers Zoeterwoude Prins Bern hard zal 18 april van het volgend jaar de nieuwe brouwerij van Heineken in Zoeterwoude officieel ope nen. Dit heeft de Rijksvoor lichtingsdienst meegedeeld. Krakersgezin moet binnen maand boerderij verlaten Van onze rechtbankverslagge- Den Haag/Bodegraven De familie Vonk zal binnen een maand de boerderij moeten verlaten, die ze onlangs aan de D. Bavolaan te Bodegra ven heeft gekraakt. Dit heeft de Haagse rechtbank giste ren bepaald. De gemeente is door de rechtbank gemach tigd desnoods met geweld de boerderij te ontruimen. Het krakersgezin werd ook ver oordeeld tot het betalen van de proceskosten 300). HBG voert fusiebesprekingen Van een onzer verslaggevers Lisse De besturen van de coöperatieve vereniging HBG te Lisse en de bloem bollenveiling „West Fries-, land" te Bovenkarspel heb ben fusiebesprekingen geo pend. Dit deelde de heer L. Colijn van de HBG gisteren tijdens een algemene leden vergadering mee. De heer Colijn sprak de verwachting uit dat na een eventuele fu sie ook verdere samenwerk ingsvormen moeten worden gezocht, met bij voorbeeld de enige concurrent-veiling, de N.V. Habaho te Lisse. De omzet van de HBG was het afgelopen jaar met 2,3 mil joen gedaald tot 122 mil joen. Deze teruggang zou te wijten zijn aan „het uitzon derlijk lage prijspeil van de bollen". Nieuwkoop krijgt een trimbaan Van onze correspondent Nieuwkoop Op de wandel paden rond het nieuwe sportcomplex De Dullen in Nieuwkoop zal een zgn. Cooper Trimbaan worden uitgezet. De baan is aange boden door de Nederlandse Hartstichting. Voorts ligt het in de bedoeling, dat ook een NSF-baan met veel toestel len in Nieuwkoop zal wor den aangelegd, waarschijn lijk op het terrein van de S.V. Nieuwkoop, aan de ach terweg. Grondverkopen in Adegeest nu rond Van onze correspondent Voorschoten Na een tumult volle en cTiaotisch verlopen vergadering heeft de ge meenteraad van Voorscho ten zich gisteravond ak koord verklaard met de grondverkopen in de wijk Adegeest. Zoals bekend wil den b. en w. de grond verko pen voor 125 per m2. De raad vond dit veel te weinig. "Het college en de raad von den elkaar ten slotte in een compromis, maar niet nadat o.a. het raadslid Marselis (CDA) was weggelopen, dat hij „geen aandeel wilde hebben in de onzorgvuldig voorbereide grondverko- Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Wethouder Van Aken zal onderzoeken of het wense lijk is een draaiboek op te stel-, len voor door b. en w. te treffen' maatregelen, wanneer in Lei den bedrijfssluiting of arbeid stijdverkorting dreigt. Hij deed deze toezegging gister middag aan het PvdA-gemeen- teraadslid Mentzij, tijdens de behandeling van de begroting 1975. De wethouder vroeg het bedrijfsleven - over de hoofden van de gemeenteraadsleden - heen om hem op de hoogte te stellen wanneer bedrijfssluiting of arbeidstijdverkorting wordt overwogen. In dit verband wees hij op de bedrijven Adler en Fasson die onlangs tot arbeid stijdverkorting zijn overgegaan en inderdaad in een vroegtijdig stadium met hem contact heb ben opgenomen. Volgens de wethouder heeft Tokheim ten' tijde van de sluiting, de ge meente zonder meer gemeden. De werkgelegenheid in Leiden be schouwend, merkte Van Aken voorts op dat het volgens zijn informatie zeker is dat de vesti ging van de Grofsmederij in de Barre Polder werk zal bieden aan 200 man. De betekenis van het vertrek van het riikszuivel- station uit Leiden relativeerde hij door er op te wijzen dat de band die dit station heeft met toeleveringsbedrijven, miniem is. Het zuivelstation zal overi gens niet naar Wageningen ver huizen vóór eind volgend jaar. De suggestie van mevrouw Van de Zande (PPR/PSP/DS'66) om in Leiden een gemeentelijk bouwbedrijf op te richten wees de wethouder in zoverre van de hand dat hij de positieve in vloed die dit bouwbedrijf op de werkgelegenheid kan hebben, ontkende "Wel heb ik met de gedachte gespeeld", zo voegde hij daaraan toe, "om nog eens nadrukkelijk te kijken naar de mogelijkheid om meer opdrach ten te geven aan Lcidse bedrij ven of bedrijven uit de omge ving". Naar zijn oordeel zijn de effecten van dergelijke op drachten op korte termijn veel gunstiger voor de werkgelegen heid dan de oprichting van een gemeentelijk bouwbedrijf. KANTOORINRICHTING CIEBA-GEBOUVV TE LEIOEN (750 m2 toonzalen) Vraag aratl» toezending van het 4-kleuren tijdschrift C.P. Specialisten in: DIRECTIE-EN BWM. BARENTSZSTRAAT 35 Industrieterrein "De Waard" H LEIDEN IBij Zijlsingol - Trompstraat n Tol. 01710-49044 (8 lijnen) V Adviseurs voor vriendelijk zakendoenl^g „Misleidende interpretatie alternatieve begroting" Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het WD-gemeente- raadslid K. van Duijn heeft gis teravond in de gemeenteraad protest aangetekend tegen de wijze waarop wethouder Van Dam zijn visie heeft gegeven op het alternatief van de WD voor het financieel kader van de begroting 1975. Van Duijn legde een zogenaamde persoon lijke verklaring af die als volgt luidde: „Opzettelijk foutieve en misleidende interpretatie van voorstellen en woorden van een ander vind ik een verwerpelijke strijdwijze Van e r verslaggevers LEIDEN De 1400 woningen die de Nationale Nederlander bouwt in de Meren wijk zullen minimaal een huur moeten op brengen van 500,tot 600,per maand. Déze sombere mededeling deed wethouder Waal (ruimtelijke or dening) gistermiddag tijdens de voortgezette behandeling van de Leidse begroting voor 1975, Hij verwachtte dat wat deze woningen betreft „Haagse over loop" nog is te vermijden aan gezien de bouw van de huizen over enkele jaren wordt ge spreid. Volgens hem is het mo gelijk van deze spreiding ge bruik te maken door de „Leidse behoefte in die periode syste matisch af te romen". Zijn visie gevend op het te voeren woning-beleid de komende ja ren zei de wethouder „dat de goedkoopste grond die we heb ben in Leiden in de Leeuwen hoek ligt". Hij oordeelde dat de grond per kavel op dit terrein in het allerongunstigste geval rond 25.000 zal schommelen. Indien men de kavels beperkt in oppervlakte is volgens hem woningwetbouw mogelijk. Ver der zei Waal bij de restauratie van monumenten in Leiden voorrang te willen geven aan de Zijlpoort, de Latijnse school en het Herenlogement bij de Hoog landse Kerk. De wethouder klaagde zijn nood dat Leiden in vergelijking met steden als Dordrecht, Gouda en Delft rela tief een veel geringer bedrag ontvangt uit de rijkssubsidie- pot voor de restauratie van woonhuizen. Renovatie van 800 woningen per jaar is waarschijnlijk onhaalbare zaak Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wethouder Verboom verwacht niet dat het plan per jaar 800 woningen te i overen realiseerbaar is. Dat zei hij gisteravond tijdens de voortgezette behandeling van de Leidse begroting voor 9175. De wethouder verklaarde „nog wel brood te zien" in de ren tie van de 600 per jaar te nieuwen huizen van woning bouwverenigingen, maar hard hoofd te hebben in de medewerking van de particulie re huiseigenaren die elk jaar hun 'medewerking zouden ten verlenen aan de renovatie van de overige 200 woningen. De wethouder deelde voorts mee dat van de acht flats i Leiden die zijn beschikbaar g« steld aan leefgemeenschappen er tot nu toe slechts vier verhuurd. Hij zei te hopen dat in de toekomst de woningbouw verenigingen zullen optreden als de organen die bij de ningbouw het meest betrokken —Deze tactiek wordt in het alge meen door hen toegepast die bij gebrek aan bruikbare argumen ten het acceptabel achten ten koste van de tegenstander de magogische kreten te plaatsen. Ik ben het niet eens met diege nen die deze wijze van spreken vlegelachtig noemen, woord vlegelachtig heeft mijns inziens toch nog een te milde en vergoelijkende klank, als zou het een kwajongensstreek betreffen. -De beantwoording gisteravond van de heer Van Dam, was op zijn minst een naieve onder schatting van de intelligentie van het aanwezige gehoor". Het alternatief van de WD be helst onder meer het schrappen van de post reorganisatie van het ambtelijk apparaat 500.000) en afwijzing van de door b. en w. voorgestelde ver hogingen van de gemeentelijke belastingen met in totaal 250.000. De WD wil dat, geleken met de voorstellen b. en w. 350.000 meer wordt uitgegeven aan voorzieningen op het gebied van bijvoorbeeld sport, verkeer en riolerings voorzieningen. Voorhout Na bijna 25 jaar deze functie te hebben bekleed is de heer J. de Roode gister avond afgetreden als penning meester van de Voorhoutse schietvereniging St. Hubertus. Hij is opgevolgd door de heer J. J. van de Rest. Lisse Dr. G. A. Schalij is gis teravond afgetreden als voorzit ter van de harddraverijvereni ging Lisse en Omstreken. Hij benoemd tot ere-voorzitter. Tot zijn opvolger werd door de al gemene ledenvergadering be noemd de heer A. P. van Ber- kel. De contributie werd hoogd van 5 tot 10 per jaar. Warmond In de bovenzaal van „De Burcht" wordt zondagmid dag de gelegenheid gegeven tot het maken van kerstversierin gen van twee tot vijf uur. Jon geren van 12 tot 16 jaar kunnen hetzelfde doen op maandag avond van acht tot half tien. De kerstveiling van de Noordwijkerhoutse voetbal vereniging WSB, gisteravond in Hotel Van der Geest aan de Zeestraat, trok een volle zaal kooplustigen, die waren afgekomen op de (200) koopjes die door de plaatselijke middenstand gratis ter beschikking waren gesteld. De opbrengst van de veiling is bestemd voor uitbreiding van de sportaccommodatie van WSB. Vorig jaar bracht de veling 15.000 op. Dit jaar wordt een nog hogere opbrengst verwacht. üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Kruispunt Willem de Zwijgerlaan wordt veiliger Van e r verslaggevers LEIDEN Op het stadhuis wor den momenteel twee mogelijk heden bestudeerd om het kruis punt Marnixstraat/Willem de Zwijgerlaan veiliger te maken voor fietsers en voetgangers. De eerste mogelijkheid behelst het aanbrengen van een druk knop-installatie voor fietsers en voetgangers en de tweede de plaatsing van een verkeersaf- hankelijke installatie. Dat deelde wethouder Waal gis termiddag mee tijdens de voort gezette behandeling van de Leidse begroting voor 1975. De eerste oplossing kost de ge meente volgens hem rond de 65.000 en de tweede 175.000. Van een onzer verslaggevers Leiden Wethouder Tesselaar (Sport) heeft gisteravond ge zegd dat hij ingenomen is met het voorstel van de PvdA-er Duivesteijn om 100.000 te i: vesteren in noodherstel aan de Pomona-velden. Dat betekent dat de opknapbeurt vrijwel ze ker zal worden uitgevoerd. Al leen als de Anna-kliniek voor 1 januari aanstaande haar aan spraken op dit terrein hard maakt, kan nog een spaak het wiel worden gestoken. Wethouder Tesselaar betuigde zijn instemming tijdens de voortgezette behandeling van de Leidse begroting voor 1975. De wethouder maakte duidelijk dat hij geen heil ziet in de voorgestelde verbouwing van het Kreatief Sentrum. „Als ze deze verbouwing hadden ge wild, hadden ze de financiële ruimte in de afgelopen jaren maar anders moeten verdelen", zo zei hij. Tesselaar onder streepte nog eens dat het minis terie van CRM heeft geëist dat het bestuur van het Kreatief zo snel mogelijk weer op volle sterkte wordt gebracht. Hij deed een beroep op de gemeen teraadsleden om in het bestuur zitting te nemen. Zoeterwouds bouwbedrijf in moeilijkheden Van een onzer verslaggevers ZOETERWOUDE De laatste acht werknemers van het Zoe- terwoudse bouwbureau SIVO BV, vroeger Stikvoort BV, zul len over ongeveer een maand op straat staan als niet de ver eiste bouwvergunningen afko men voor een aantal geplande bouwobjecten in Zoeterwoude. Het betreft hier de toekomstige woningbouw aan de Noord- buurtsewatering en de uitbrei dingsplannen West einde II en III. Twee jaar geleden zou met deze laatste twee bouwplannen al gestart moeten zijn maar de provincie heeft nog steeds geen toestemming gegeven. De laatste bouwactiviteiten van het in moeilijkheden verkeren de bedrijf vonden plaats aan het Watertje. Van de vijf daar gebouwde woningen staan er al" geruime tijd drie onverkocht De betrokken werknemers zijn inmiddels over de huidige stand van zaken ingelicht. Het betreft hier hoofdzakelijk timmerlie den en metselaars, van wie sommigen al meer dan zeven tien jaar in dienst zijn. Een hall jaar geleden was Stikvoort B.V. in het nieuws i.v.m. een vrij aanzienlijke belastingfraude. De financiële gevolgen daarvan schijnen het bedrijf flink aan tc pakken. Juist deze week heeft het Zoeter- woudse bouwbureau de toezeg ging gekregen dat inmiddels wel goedkeuring is verleend aan een gedeelte van het bouw programma, t.w. de bouw van kantoren en loodsen aan de Keerweer. „Door deze toezeg ging kunnen we hooguit viei mensen nog voorlopig aan het werk houden", aldus de heei Stikvoort. ADVERTENTIE] Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor Lisse Bij het Electriciteitsbe- drijf Hillegom-Lisse-Sassen- heim zijn gisteren de heren W. Haasnoot en Ph. Reinerie ge huldigd, omdat ze 25 jaar bij het bedrijf in dienst zijn. Ze werden op hartelijke wijze on der andere toegesproken door de president-commissaris van de HLS, burgemeester ds. A. J. Kret van Sassenheim. A.s. maandagavond 23 decembor organiseert de V.V.M.M.O. een gradloze KERSTVERLOTING In cafó v.d. Eng te Hoogmade Verloot worden o.a. konijnen, kippen halve varkens kalkoenen, en roorug. varkenshammen, enz. enz. [ADVERTENTIE GEMEENTE LEIDEN DIENST VOOR DE REINIGING, HAVENS EN WARENMARKTEN Op vrijdag 27 december heeft het gehele personeel een verlofdag opgenomen, zodat op 25, 26 en 27 december de Dienst gesloten zal zijn. In verband hiermede is het ophalen van huisvuil, grofvuil en bedrijfsvuil als volgt geregeld: 1e. Het huisvuil van donderdag, 26 december wordt op maandag, 30 december en van vrijdag, 27 december wordt op dinsdag, 31 december opge haald: 2e grofvuil: vanaf 24 december t/m 1 januari wordt geen grofvuil opgehaald; 3e. laadkisten: lediging heeft plaats in overleg met de gebruikers. Uw medewerking om in de periode 25 t/m 29 december geen huisvuil of afval buiten te zetten kan bijdragen tot goede feestdagen die het personeel U gaarne toewenst. In verband met de is de avondopenstelling van onze kantoren verschoven naar AMRO Bank Alg. Bank Nederland Ned. Middenstands Bank onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 De Zanger Dit zijn de leden van de Eerste Leidsche Vereeniging van Kana rieliefhebbers en Vogelbescher ming „De Zanger", die gister avond met hun vogeltjes een eer ste prijs hebben gewonnen op de tentoonstelling, die dezer dagen in de Stadsgehoorzaal wordt ge houden ter gelegenheid van het 50-jarige bestaan. De vogelten toonstelling is vandaag geopend tot vanavond 10 uur en morgen van 10 tot 22 uur. Het bestuur van De Zanger reci- pieert ter gelegenheid van het gouden jubileum morgenmiddag van 15 tot 16 uur in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Spoorwegen, de eigenaar van lijke en landelijke afdeling va.> het terrein, die de ruimte wenst de PvdA en de vaste Kamer- te gebruiken voor de bouw van commissie voor verkeer en wa- kantoorpanden en parkeerstro- terstaat ken. 't Spoortje De werkgroep „Het Spoortje" uit de Kooij heeft een plannetje bedacht voor het nog steeds ongebruikte terrein van het voormalige spooremplacement aan de Herensingel. Zij wijzen erop dat het in de oude arbei derswijken zoals De Kooij en het Noorderkwartier ontbreekt aan alle moderne welzijnsvoor zieningen. Er is te weinig speel ruimte voor kinderen en ook de ruimte voor het buurt- en club- huiswerk is te beperkt, aldus het plan. De werkgroep kan voor haar plannen echter geen klankbord vinden bij de grondbeheers- commissie van de Nederlandse De gemeente Leiden nu, aldus „Het Spoortje", is enkele maan den geleden begonnen met het voeren van onderhandelingen om de grond tegen een redelij ke prijs van de NS te kopen. Deze gesprekken hebben echter tot nu toe geen resultaat opgele verd. Om zoveel mogelijk betrokkenen van de gang van zaken rond het emplacement op de hoogte te stellen, heeft de werkgroep een brief opgesteld en deze ge stuurd naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat, het mi- lïisterie van Volkshuisvesting, het ministerie van CRM, dc Leidse gemeenteraad en hei college van b. en w., de plaatse- C A „Ik ben bereid de plannen van C A te steunen maar ik heb wel bedenkingen ten aanzien van de pui en ik meen dan ook dat daar over nader overleg zou kunnen worden gevoerd". Zo reageerde wethouder Van Aken (economische zaken) gister middag tijdens de voortgezette behandeling van de Leidse begro ting 1975 op opmerkingen die wa ren gemaakt door raadsleden over de vestiging van het groot winkelbedrijf in het pand van de Raad van de Arbeid aan de Bree straat. Het pand is enige tijd gele den opgenomen op de voorlopige lijst van monumenten. Over de vraag of dit terecht is zal de gemeenteraad zich uitspreken in januari van het volgend jaar. Mocht uiteindelijk het besluit worden genomen om het gebouw van de Raad van Arbeid defini tief als monument te beschouwen, dan wordt de vestiging van een filiaal van C A daarin erg onwaarschijnlijk. Overigens zei Van Aken gistermiddag dat ook meer in het algemeen de winkel functie van de Breestraat „krach tige impulsen moet krijgen, willen we met rede kunnen praten van gezellig winkelen in de city van Leiden". In dit verband merkte hij verder op de koopavond van groot belang te achten en deze dan ook „in geen enkel opzicht te willen aantasten". Toornvliet Morgen wordt in dc Marekerk o.l.v. ds. Toornvliet een massale kerstzangdienst gehouden. Me dewerkenden zijn Teke Dijlsma (orgel), en Sander Marion met het Rijnlands Mannenkoor. Aanvang 19.30 uur.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3