£eidóe (Sou/ta/nt Nederland massaal naar de zonnige sneeuwvelden v.d.wiel Bommen luiden IR A- bestand in alstublieft Vandaag Kerstbijlage Horeca meer getroffen dan landbouw Rabin wil met Sadat praten 174 VARKENS VERHONGERD ■in—mi i ui.,i illinium m tif v.d.wiel REGELING OPRUIMEN HUISVUIL KORTER WERK VOOR 37.421 WERKNEMERS Swissair voor TWA door knieèn Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Directeur.hoofdredacteur F. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J. HallewasChef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes ƒ3.50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal f 32,21jaar f 125,25 - losse nummers 45 cent/ Zaterdag 21 december 1974, 65e jaargang no. 19999 In het programma Studio Sport van de NOS-televisie morgen om 19.05 uur via Ned. I komen aan de orde; voetbal, biljarten: Nederlands kampioenschap 47/2 in Enschede, basketbal: Nationale Nederlanden - Kinzo te Groningen en Nederlands B-kampioenschap schaatsen in Groningen Zacht Veel bewolking en bijna overal droog. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde zuidwesten lijke wind;. Max. temperaturen omstreeks 9 graden. Zondag: zon 08.46-16.31, maan 12.21-01.05. Hoogwater Scheven- ingen 8.26-20.54, laagwater 3.55- 16.20 f J KERSTVIERING In het Veluwse plaatsje Uddel is gistermiddag de traditionele kerstviering gehouden van de Koninklijke familie en het personeel van paleis Soestdijk. Na een dienst in de hervormde kerk ging men naar het dorpshuis, waar de even traditionele chocolademelk werd geschonken. Prinses Beatrix werd daarbij kundig terzijde gestaan door de prinsjes Johan Friso, Willem Alexander en Constantijn (foto boven). Prinses Mar griet, die haar vierde kind verwacht, maakte onder de kerstboom een praatje met haar moeder en troostte en passant haar zoon prins Maurits, die tevoren bij een valpartij een bloedneus had opgelopen. Vandaag is onze wekelijkse bijlage een kerst-bijlage. In twaalf pagina's proberen we een beetje van de solidari- teit tot uitdrukking te brengen die het feest van Kerstmis |j||| moet kenmerken. Het gaat bijvoorbeeld om de verbroe- dering die 25 jaar geleden bij de laatste Nederlandse kerst in Indië soms ineens doorbrak, om de geïsoleerd- heid van een gevangene of van ouden van dagen, de onmacht in het Midden-Oosten, waar het eerste Kerst- feest gevierd werd om tot verzoening te komen, het wat vertekende beeld van solidariteit zoals dit in de televisie- serie Colditz tot uiting komt. Toon Kortooms schreef 5= voor ons het kerstverhaa). Voorts in deze kerstkrant een lijst met de kerst-ins. In verband met de speciale kerstpuzzel verhuist onze gewo- ne wekelijkse puzzelpagina met de bridge-, schaak- en damrubrieken naar dinsdag. VOORZITTER BEDRIJFSCHAP: Utrecht (ANP) Een enquête heeft uitgewe zen dat tengevolge van de 1 novemberwet de totale omzet van de ho reca met 16 pet is ge daald. Aan drank werd in deze bedrijfstak zelfs 23 pet. minder omgezet. cessie tesamen hebben het ho- reca-bedrijf dit jaar bijzonder zwaar getroffen, aldus drs. F Nij sten, voorzitter van het be drijfschap Horeca gisteren tij dens een vergadering van het bedrijfschap in Utrecht Hij zei het bijzonder te betreu ren, dat de overheid destijds met dc autoloze zondag niet' bereid is gebleken de horeca er bovenop te helpen. Volgens hem is de horeca zwaarder getroffen dan de landbouw, die wel steun heeft gekregen. Drs. Nijsten zei zich af te vra gen of premier Den Uyl wel enige begrip heeft voor het ondernemerschap. Kritiek werd er tijdens de ver gadering ook uitgeoefend op de politie, die hier en daar de horeca-ondernemer het leven, extra zuur maakt door het ont ketenen van een heksenjacht Er zou zelfs bij café's worden gepost door de politie. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag-Schiphol De uittocht van Nederlan ders die gedurende de kerstdagen en de jaarwisse ling elders hun vakantie gaan doorbrengen, is in alle hevigheid losgebarsten. Deskundigen schat ten dat de komende dagen 120.000 tot 150.000 mensen op pad gaan. De echte wintersporters behoeven zich geen zorgen te maken over de sneeuw. Er is de afgelopen weken in Midden-Eu ropa enorm veel sneeuw gevallen. Tal van passen zijn al voor alle verkeer afgesloten. Men spreekt zelfs van de beste „sneeuwkerst" van de afgelo pen tien jaar. Verwacht wordt dat er ook in eigen land een flinke volksverhuizing zal zijn als gevolg van familiebezoek. De volgende week zijn veel bedrijven gesloten en daarvan zullen velen ge bruik maken om er een paar dagen tussenuit te gaan. Ongeveer de helft van de „uittocht" geschiedt per trein. De Nederlandse spoorwegen weekeinde ongeveer 16.000 „sneeuw". De vraag naar zit- en slaapplaatsen was zo groot, dat men zelfs elf Bulgaarse rijtuigen heeft moeten lenen. Vannacht werkte de N.S. op topcapaciteit; de komende nacht zal het van het zelfde laken een pak zijn. Maar ook de dagtreinen naar de wintersportgebieden zitten propvol. Van uit Den Haag vertrok gisteravond de Berglandex- Gewapend met o.a. de lange latten vertrokken gisteren van vele stations in Nederland duizenden vakantiegangers naar de wintersport. pres (15 rijtuigen) met zo'n 700 wintersporters naar het zuiden. De KLM vervoert deze dagen ongeveer 6000 passa giers; daarvan heeft 75% Spanje en de Canarische Eilanden als bestemming, de overige 25% wor<Jt naar de wintersport gevlogen. De KLM heeft voor deze vakantie-uittocht door de lucht 33 extra charters moeten inzetten. Chartermaatschappij Martinair kan ook over de drukte meepraten. Voor de eerste maal dit winter seizoen wordt een DC 10 ingezet, die vijf vluchten op Spanje zal uitvoeren. Alleen al dit weekeinde» vliegt Martinair 5300 mensen naar Spanje en 1200 naar de wintersport. Bijzondere vluchten zijn en kele honderden Spaanse gastarbeiders en Neder landers die op familiebezoek naar Canada gaan.' Martinair heeft ongeveer 20% meer reizigers dan vorig jaar. Ook Transavia werkt deze dagen onder hoogspan ning. Dit weekeinde worden zo'n 45 vluchten uitgevoerd, die alle een „zonnige bestemming" hebben. Ook honderden zogenaamde overwinte raars mensen die enkele maanden wegblijven, gaan nu op vakantie. De ANWB verwacht dat dit jaar voel Nederlanders met de auto er op uit zullen trekken. Vorig jaar durfden velen niet vanwege de energiecrisis. Men liep immers de kans in het buitenland geen benzi ne te kunnen krijgen. Wat dat betreft, dit jaar geen armoede. TEL^AVÏV-BEIROET (DPA) Het Syrische en Egyptische leger zijn volgens een bericht van het Arabische persbureau in Beiroet „in hoogste staat van paraatheid" gebracht, omdat aan de voory avond van Kerstmis of op eerste Kerstdag, die dit jaar samenval len met het grootste religieuze feest van de Mohammedanen - een Israëlische aanval wordt verwacht. Geheel in tegenstelling met deze berichten staat het feit, dat de Israëlische premier Rabin gisteren de Egyptische president Sadat heeft voorgesteld met hem een ontmoeting te hebben voor vredes besprekingen in het Midden Oosten. Tegelijkertijd waarschuwde Rabin echter, dat Israël de volgende oorlog zou winnen wanneer opnieuw vijandelijkheden zouden uitbreken. In het Joodse deel van Jeruzalem ontplofte gisteren een bom, waarbij dertien mensen werden gewond. Het was de tweede bomaanslag in ruim een week tijd. De eerste keer werden 3 mensen gedood. Inmiddels hebben twee Palestijnse guerillagroepen de verantwoordelijkheid voor de tweede aanslag opgeëist. De Israëlische oud-minister van Defensie Mosje Dajan verklaarde gisteren voor de t.v. dat Israël de Golanhoogvlakte aan Syrië zal moeten teruggeven wil het een nieuwe oorlog vermijden en een vredesovereenkomst met Egypte bereiken. Dajan vermeed vragen over torepenterugtrekking uit de Sinaï. LEED In Amerika is het al niet veel beter dan hier in Hol land. Huilend staat mevr. Mc- Keen uit Pitts burgh bij de aan kondiging, dat zij „vanwege de eco nomische malai se" na 22 jaar hun kruideniers winkel moeten sluiten. Niettemin, „allemaal bedankt voor jullie vriend schap en klandi- let op'1 markante van uw kin! Zakenman. Zelfbewust. Met karaktor. Zo iemand heeft 'n montuur met karakteristieke glazen nodig.* 'n Koppel van persoonlijkheid. v. d. Wiel is mééster in 't accentueren van 'n kloeke blik. Wie anders weet er het fijne van ...van brillen I Nieuwe Rijn 62 Lelden. (Van een onzer verslaggevers) Beek en Donk'— In een vrij staande schuur in de Brabantse gemeente Beek en Donk zijn gisteravond 174 dode varkens gevonden, omgekomen van de honger. De eigenaar, een onge huwde bouwvakker, is volgens de politie overspannen. In de schuur werden nog twee leven de varkens gevonden, die zich kennelijk in leven hadden we ten te houden door van de ka davers te eten. De vrijgezel, afkomstig uit een boerengezin, had de stal zelf gebouwd en was van plan ge weest er ook een boerderij bij te bouwen. Dat laatste ging niet door. De schuur met dode varkens werd ontdekt, omdat de kassier van de Rabobank, die de var kensfokkerij had gefinancierd, zich zorgen ging maken omdat er op de fokkerij nog nauwe lijks activiteiten werden waar genomen. Toen men poolshoog te ging nemen vond men de dode beesten. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het opruimen van huisvuil, autowrakken en bedrijfsafval zal aan strenge re gels worden gebonden. Dit blijkt uit een wetsontwerp over niet-chemische afvalstoffen waarover het kabinet gisteren overeenstemming bereikte. Pre mier Den Uyl sprak op zijn wekelijkse conferentie van een „belangrijke nieuwe milieu wet". Het ontwerp is een vervolg op de wet inzake chemische afval stoffen, die momenteel bij de Tweede Kamer in behandeling is. De voorgestelde regelingen omvatten voorschriften over de wijze waarop men zich van af valstoffen dient te ontdoen. Wie zich niet aan deze voorschriften houdt zal worden beboet. Nade re details zijn nog niet bekend. (Van onze correspondent) Belfast - Vier bomaanslagen hebben gisteravond Belfast opgeschrikt, dat even verlicht ademhaalde na de bekendma king door de IRA dat tijdens de kerstdagen tot 3 januari een bestand in acht zal worden genomen. Er vielen geen slachtoffers. Dit bestand is slechts het tweede in vier jaar Ierse oorlog, die het leven heeft gekost aan 1200 personen, onder wie 300 Britse soldaten en Noordierse politicmannen. De IRA verloor in die tijd naar schatting 200 man. Door de bomaanslagen werd in Ulster en Engeland voor miljoenen schade aangericht. De Ira heeft de Britse regering een aantal forse eisen gesteld; gedurende het bestand kunnen deze bestudeerd worden en indien er een gunstig antwoord komt zouden de terroristen er een permanente vrede van willen maken. Londen weet, dat als er geen concessies worden gedaan de terreurcampagne van de Ira per 3 januari in volle hevigheid opnieuw zal beginnen. Intussen is de Britse politie een grootscheepse zoekactie begon nen naar Kevin Mallon, de gevreesde bommenspecialist van de Ira, die ongemerkt kans heeft gezien Engeland binnen te komen. Sinds zijn komst naar Engeland is daar het aantal bomaanslagen toegenomen. Zürich (AP) De luchtvaartmaatschappij Swissair heeft gister avond vrij onverwacht aangekondigd het aantal transatlantische vluchten naar New York en Chicago te zullen verminderen bij wijze van goodwill-gebaar tegenover de Amerikaanse maatschap pij Trans World Airlines (T.W.A.). Zoals bekend wil T. W. A., dat met financiële moeilijkheden kampt, een vermindering van het aantal transatlantische vluchten van een aantal Europese maatschappijen, waaronder Swissair en de K.L.M. om de concurrentiepositie te verbeteren. Vorige maand, tijdens de eerste besprekingen weigerde Swissair evenals de K.L.M. aan de wensen van T. W. A. toe te geven. De onderhandelingen met de K.L.M. worden volgend jaar voortgezet DEN HAAG (ANP) Het aan tel werknemers, voor wie ver gunningen voor korter werken van kracht zijn, is in een week tijds met negenduizend toege nomen. arbeid waren in de week tot 6 december 693 vergunningen voor werktijdverkorting voor in totaal 37.421 werknemers van kracht. Dut betekent dat er in één weck tijd ongeveer honderd bedrijven zijn bijgekomen, die vergunningen hebben voor ver- korte werktijd. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste. als u de kleine moeite doot een niouwo abonnoo to winnen voor onze krant. Altijd doen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1