AN AMERICAN IN T.F.TDEN MKT 'N INN-IG VERTROUWEN Schatgraver in Leidse stadsgeschiedenis 203,- Vandaag promotie op aanzet kapitale Atlas iiiiiiuiuiiiiiiuiuumuiuuiuiiiuuiiuiuiDniiiooiiiuDDiiiiiiiiiiiiiiuiinDiiDiuDuuuuiiniinuuiuuiiiinuniiuDiiuDDDiinDDiDiiDDiiDiininuuuau ij- Dr. ir. Hugo van Oerle: randstad Herbergier Tom Voigt: LEIDSE SPAARBANK stereo 6in uwauto randstad DONDERDAG 19 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Leiden Het begon allemaal in 1940, toen bouw kundig ingenieur Hugo Anthonius van Oerle de restauratie van het Gravensteen in Leiden on derhanden nam. De „steen" van de graaf, meer dan 7 eeuwen terug plaats van rechtspraak in een landelijke omgeving, met rondom boomgaar den, ergens een boerenhoeve, een grafelijk kerk je dat meer een kapel genoemd mocht worden, een grafelijk huis, dat onderdak bood aan enkele tientallen leden van een familie die door rechten en kwaliteiten „edel" was geworden. Alles door sneden door waterweggetjes en omzoomd door een verdedigingsgracht die bij de Oude Rijn begon en weer oostelijker in dezelfde rivier uitkwam: Rapenburg en Steenschuur, zeggen we vandaag. Omdat het minutieus onderzoek van Leidens eerste opzet hem mateloos boeide, bijna 35 jaar geleden, promoveert vandaag Leidenaar Hugo van Oerle tot doctor in de technische wetenschappen aan de Technische Hogeschool van Delft: Delfts oudste promovendus, 69 jaar oud. Gisteren zat aankomend doctor Hugo pro forma* (en voor de fotograaf) nog wat te bladeren in de kapitale Atlas over Leiden, een knaap van een document over Leidens wordingsgeschiede nis tot 1675, maar het gesprek werd regelmatig onderbroken door telefoontjes die anticipeerden op de promotiedag: „Ze willen allemaal dat proefschrift hebben. Ik had, afgaande op o.a. de bestellingen uit Delft en van de gemeente Leiden 300 exemplaren in de wacht gesleept. Dit blijkt nu schromelijk te weinig te zijn geweest; de voorraad is schoon op. Het is een boek, waarvan iedereen nu al zegt: dat moet ik heb ben". „Leiden, een multidisciplinaire benadering van het proces der stadwording en de ontwikkeling van het oudste stadsgebied in de middeleeuwen" maakt deel uit van het hoogwaardige boek dat in maart van het volgend jaar verschijnt: de Atlas met toelichting. Uit die toelichting is het eerste hoofdstuk overgedrukt. Dat is ir. Van Oerles dissertatie geworden: „Het wordt door Brill uitgegeven. Een beter adres had ik voor deze tot de bodem toe uitgespitte studie niet kunnen treffen", meent de heer Van Oerle, minnaar van oude culturen en oosterse bescha vingen. Nog niet zo lang geleden maakte hij met zijn vrouw een reis naar Ethiopië, waarvan hij nog steeds diep onder de indruk is. Ook het oude Oost-Indië kent hij. Als officier diende hij in de Archipel die hij vorig jaar als Indonesië terug zag. Als doctor Hugo in de eeuwigdurende na jaarsstormen (hij twijfelt zwaar aan de winter) gasten uitlaat, is zijn hoofd beschermd door een exotisch hoofddeksel. Dickens zou hem gegrepen hebben als romanfiguur. De fluwelen sfeer hangt vooral in de huiselijke bibliotheek, een aangenaam wetenschappelijk- cultureel rustpunt in de rustie ke nederzetting van de Van Oerles aan de Boekhorsterweg nabij het dorp Oud Ade. Eens een boerderijtje, thans een aan zienlijk bouwsel dat als oud- grafelijk hof niet zou misstaan, omdat het landelijk „erfgoed" herkenbaar is gebleven. Binnen zijn oud, modern en tussenlig gende stijlen sociaal in een synthese samengevoegd: de leefsfeer van een nuchter den kend bouwheer met een diepere achtergrond; de grote weverij van zijn vrouw is annex. Buiten raast de kweller van de kusten, de hevige zuidwesterstorm, die door reten en kieren fluit. Het polderwater in de eeuwenoude geulen wordt voortgezwiept. Oud land, waterland, Holland. Van Oerle houdt ervan. Aan de horizon, vlak boven de kale kruinen van zwaaibomen, de vlakke contouren van het Hol landse leefcentrum, waarvan Van Oerle een levenswerk heeft gemaakt: Leiden. Bij het Gravensteen in de oorlog stijd van de veertiger jaren, toen het normale architecten- werk praktisch stillag, kreeg Hugo van Oerle een idee: „hier zit een stadsgeschiedenis in". Het werd de tweede stadsge schiedenis van Leiden na Blok -na de eeuwwisseling gepubli ceerd- en door Van Oerle hier en daar kritisch aangevochten. Bij Van Oerle is het werk, dat in tientallen jaren is gerijpt, niet uitgelopen in een stede- bouwkundige geschiedenis zon der meer." Ik ging meer de kant van de ruimtelijke vorm geving uit. Ik werd door het onderwerp gefascineerd. Ik leg de het weg en vatte het weer op; deze studie liet zich niet meer wegdrukken.." Onderzoek methodes Ir. Van Oerle heeft speciale on derzoekmethodes ontwikkeld, langs welke hij tot het ontstaan van Leiden kon doordringen. Hij heeft daarbij gebruik ge- maakt van een benadering van alle aspecten van de samenle ving in de nederzetting waaruit Leiden is ontstaan. Het zijn fac toren als het reguleren van de structuur van de bodem ter ver krijging van een doelmatig ge bruik van de grond; de politie ke en staatkundige verhoudin gen in hun relatie tot het ont staan en de groei van de neder zetting; de economische ontwik keling; de rol van de kerkelijke en maatschappelijke, instellin gen in de maatschappijopbouw en het welzijn der. gemeen schap; de bijzondere taken bin nen de gemeenschap en in de regio. „Al deze factoren", aldus Van Oerle in zijn proefschrift," zijn van invloed op het ruimte lijk beeld van de nederzetting l ADVERTENTIE] A-VERPLEEGKUNDIGEN (alle diensten voor diverse afdelingen) ANALISTES (HBO-A) algemeen klinisch/chemisch) RÖNTGEN LABORANTES E.E.G.-LABORANTES Kom dlrekt morgen overleg on neem je diploma mc® ir randstacf uitzendbureau LEIDEN, NIEUWE RIJN 44 Tel. (071) 44841 KATWIJK, PARSSTR. 19, Tel. (01718) 71215 en bepalen mede haar vorm; voor nederzettingen, die zich tot „stad" hebben ontwikkeld, zijn bijzondere interne en externe factoren werkzaam geweest waardoor zij zich de exclusieve status van autonome verdedig bare gemeenschap hebben ver worven". Naarmate we verder in de tijd teruggaan, worden de bronnen die nodig zijn om ons het onon derbroken ontwikkelingsbeeld van het „oer-Leiden" voor ogen te stellen, spaarzamer. Om te kunnen doordringen in de tij den van de ongeschreven histo rie zal men een andere weg moeten gaan. Van Oerle heeft met zijn grondige studie succes vol getracht de witte plekken in de levensgeschiedenis van Lei den in te vullen. Daartoe heeft hij op de eerste plaats gebruik gemaakt van een reconstructie van het voorstedelijk land schap, via de waterwegen, de waterlopen, het geometrisch pa troon dat voorivloeit uit de keu ze van de breedte en lengte der kavels. Het proefschrift van Van Oerle -ofwel hèt eerste hoofdstuk van zijn Atlas heeft een eind- weegs de ontwikkeling gevolgd in een gebied waar het verste- delijkingsproces zich heeft voorgedaan. De benadering van. Van Oerle heeft zich voltrokken langs multi-disciplinaire wegen: alle aspecten van de samenle vingsstructuur -in velerlei vak gebieden gelegen- zijn voorz over zij vormbepalend zijn ge weest, in de beschouwingen be trokken. .Leiden is een stad, waarin veel weg is. Maar het is een leuke oude stad. Je vraagt je steeds wèer af: hoe komt het nou, dat die stad zo geworden is. Ik wilde geen genoegen nemen met het vaststellen, dót Leiden zo geworden is. Het gaat om het n. Ik heb willen vaststel len hoe Leiden deze vorm heeft gekregen, hoe het stadsplan en de stedelijke ruimtelijke ont wikkeling is ontstaan uit de he le geschiedenis die zich hier heeft afgespeeld. Tussenfase Een benadering in deze zin is zelfs op Europees niveau nog niet eerder ondernomen. Daar om hecht men in wetenschap pelijke kringen hier wel belang aan. Doel was het grote boek, de Atlas. Mijn proefschrift is maar een tussenfase. Het werk is grotendeels financieel ge steund door het Wetenschappe lijk Fonds van Zuid-Holland, in het begin ook door ZWO. Het is een kostbaar project gewor den. Maar bij de provincie meende men, dat een combina tie stedebouwkundige- histori cus niet gauw gevonden zal worden. „Dit boek moet uitko men", was de mening bij de provincie", aldus dr. Van Oerle. Als de splitsing Oude en Nieuwe Rijn er niet was geweest, had den wij waarschijnlijk Leiden nooit gekend. Nu ontstond in de 12e eeuw er de Burcht, ge bouwd op een al eerder aange legde heuvelachtige verhoging. In tijden van rampspoed, oor logsgeweld, kon de hele „bevol king" (nog maar een handjevol) langs de Rijnoever zich in de Burcht geborgen voelen. Al in de Romeinse tijd -toen er nog geen Burcht was - moet men de voordelen van deze plaats heb ben ingezien. Het „vluchten" zat er al vroeg in. De graven van Holland zaten met hun hof, dat netzomin als de Burcht on derdeel van het Leidse „dijk- dorp" uitmaakte, dus wel goed in de buurt van dit toevluchts oord. Maar Ada van Holland, die er veilig dacht te zijn voor Innkeeper Thomas (Tom Voigt uit Wis consin: vertrou wen in goede gooi met bow ling Leiden Ongeveer vier dagen in de week vertoeft hier ter stede (althans binnen de ge meente, een eindweegs buiten de veste) een Amerikaanse herbergier. Het is Thomas (Tom) N. Voigt uit Madison, Wisconsin, een staat die skiërs in verrukking brengt. Tom Voigt (41) is als „An American in Leiden" nog niet getoon zet, maar in zijn zaak zit al muziek die hem als een symphonie in de oren klinkt. Mister Voigt is innkeeper (en food and beverage director) van Holiday Inn Leiden, maar ook van H. I. te Utrecht en in het Oostenrijkse Innsbruck. Hij spreekt een aantal talen vloeiend, waaronder het Nederlands: „Het ac cent is gebleven, maar ik kan alles goed ver staan en spreken. Het maakt het leven veel mooier in een gastland met radio. tv. party's: je kunt je onder de mensen thuisvoelen als je hun taal spreekt. Als je alleen Engels spreekt, voel je je toch een beetje buitengesloten". Tom Voigt woont in de Wassenaarse „Alpen" bij de Meyendelseweg. Doet hem een (heel) klein beetje denken aan Oh. Wisconsin. Als het goed weer is, rijdt deze niet ondervoede Amerikaan op de fiets naar Leiden, 35 minuten. Hij zit 16 jaar in de Holiday Inn-wereld, bouwde de 80ste Inn in Wisconsin en runt nu Leiden (no. 707 van de 1600 H. Inn's all over the world). Wat zoekt een Amerikaan, die dol is op skiën en schaatsen, thuis en na het skiën banjo speelt, in Leiden? „Well, dat is niet zo moeilijk te verklaren. Leiden heeft de toerist veel te bieden, het is b.v. de museum stad van Nederland, heeft mooie grachten, oude huizen. Als een toerist eenmaal Leiden heeft gezien, komt-ie terug. In mijn Amerikaanse oog is Leiden nog een schone stad, niet zoals Amsterdam. Ik wil, als Ameri kaan, niet overal Amerikanen zien. Je ziet hier veel van het Hollandse landschap en de stad ligt gunstig Lo.v. de kust en Den Haag" Kortom, Tom Voigt mikt onverminderd op Lei den, zijn hele marketing is op Leiden gericht, omdat er waardevolle industrieën in de buurt liggen en omdat de Leidenaars steeds meer zijn Inn in de gaten beginnen te krijgen. Daar is nu die bowling (vandaag ingewijd), waaraan in Leiden duidelijk behoefte is, maar ook voor de rest ziet Voigt zijn Leidse H. I. als een „fun centre", een samenballing van pleziertjes, die gestalte krijgen in elektronisch tafeltennis (wat dat ook moge wezen), biljart, flippcrautomaten, solarium (om te bruinen), een „fitness room" (trimmen), sauna met dompelbad en niet te vergeten het zwembad voor gasten en buiten staanders dat in een subtropische omgeving met palmen en kunstgras is geplaatst". Het maakt je voelen buiten" zou Tom Voigt zeggen. Sportcomplex Maar ook de toekomst doet mister Volgt hecht In Leiden geloven. Dat betreft het sportcom plex op de 8 ha erfpachtgrond: overdekte kunstijsbaan met de mogelijkheid voor bas ketbal 6000 bezoekers), vier tennisbanen en vier „squash"-banen (een soort kaatsen tegen een muur, snelle sport voor conditie, dat heb je na een half uur al door). Voigt dacht, dat in principe de zaak rond was: „De grond heeft hier, meen ik, een recreatiebestemming". Voorlopig de bowling. Leiden bowlt het nieuwe jaar in. En het is ook niet ondenkbaar, dat ergens in Leiden een H. I. —Pizzahut verrijst. Er staat al zo'n „hut" in Den Haag aan het Noordeinde. Als die goed loopt, kan dat ook iets voor Leiden zijn. vermoedt Tom Voigt, voor mensen van allerlei niveau. „Onze pizza heeft een dunne korst en meer vulling aan tomatensaus en kaas dan de Italiaanse. Hij is ook pikanter. Dat doet het wel in een omgeving waar men aan de rijsttafel gewend is. We gaan in elk geval verder om meer Nederlands ,.ap- pael" aan de zaak te geven" aldus Tom Voigt, die over wie weet hoeveel uur al weer op zijn Inn in Innsbruck afstevent.Om te runnen en te skiën, want er ligt op het ogenblik een smak sneeuw op de Alpen. (Ton Pieters). [ADVERTENTIE J Veilinge Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor 0.521; Anthurium 6754. 2.313. Call» 50. 1,100; Chry» gcpl N C 7630. 0.345; Chry*. lro« NC 10777, 1.791; Chry. gcpl JR C. 2100, 0.840, Chry. tros JR C 11161, 2.120; a 1.301. 3360. St. Paulc 0.585, 432; GUdiolcn-Ardcnt 0.361 3190, n 0.210. 120, Glad -Eurov. Gcrbcra 3458. 0,747; Hyac ro. Rojc rr-TR -Vin- o 0,738, 240. Ro- Dlv Snijblnr- 0.274. 6~" Rozcn (jroo 1680, 0,285, Seringen 1280, 0,543; Snljgmcn zcn-Swecthcort 825. 1,426; Static- 375 0.244, Tulpen 144299, men 1,044. 510; Gladiol 1.526; BnlUant Star 16, 0,500; Tulpen 2e Ka,^,. m>| Ki^| ,-,rinn katwijk, i, dcc. groente wa.pecn A I 7 00-10.10. A II 2 60-9 10 10.50—17 00. B II 2 50—4 30, C I 8 60, C II I 2079. 0.677; Tulp met bol 171500, 0,112. Na rei» 2c «oort 600, 0.507; Kerjtgoed 1723, 0,692, Kcr.tgocd 2185, 1,236; Div. Snijbloemen 2794, 1,249; Div. Snijbloemen nnenioner?' ^'MrocnenajmD ^460.^0.512: imnpr6?00.no.498; Gladiolen imp 210, 0221; 21—31. boerenki J.' «pRakool'Ss'—14] weipeen 81.000 kg IADVERTENTIE Gratis inbouw flj Hirer 6 Maanden garantie (Esso waardig) Speelklaar Afspeelapparaat 2 boxen inci.BTW JcasscUcs bij uw Esso-v^kooppunl LISSE Eaao Servlcocanier R. R. Qroan Rulahornlaan 24 LEIDEN Automobielbedrijf Eruab B.V. Hoge Rijndijk 278 NOORDWIJKERHOUT Oarage P. C. Zandbergen Oorpaelreel 10-12 SASSENHEIM Garage C. Vink Eesenlaan 38 aanhangers van Willem I, gra van Friesland (tegenstander een erfeniskwestie), ving bot werd in de open burcht gevt gen genomen cn weggevoei Manlief graaf van Loon liet c niet op zich zitten en trok zijn beurt op de Burcht af. E hele meute trok over de gre' Rijnbrug (huidige Visbrug St.Jansbrug), waardoor de br bezweek en een deel van krijgers verdronk. Dat was 1204, tevens het laatste wnp« feit uit de historie van Leidse Burcht. De eerste „stadsgracht" was to al gegraven: Rapenburg Steenschuur, 60 jaar voorc Floris V in 1266 Leiden stai rechten verleende. Het Leid grafelijke Huis en de go<xle I den langs de Rijnoever. kerkten in 's graven eigen 1 pel, speelden al onder „hoedje", een graafschap n handen en voeten, burger heer in een landelijke samen ving. die voor ons, 20ste e< wers onherkenbaar is, mi door Van Oerle groots naar I heden is gehaald, i een van zijn stellingen v Van Oerle, dat de stcdclii planologie van oorsprong i hoort tot het werkgebied v landmeters en vestingbouwe het beroep van bouwmeester uit het bouwambacht voorti komen. Bij de Van Oerles g; dit volkomen op. Het zijn L denaars van vier geslachten vijfde generatie woont nu op Nieuwe Rijn), „allemaal bou vakkers, architecten". .Stellingen Om deze beschouwing met paar. voor het hedendaag Leiden niet van belang oi bloot, stellingen te eindigen: De opvattingen, die aan wijze van restaureren van or. monumenten ten grondslag 1 gen, blijken tijdgebonden zijn; Huurbescherming mqg ge belemmering vormen voor renovatie van het monument huizenbezit; —Inspraakprocedures, die r worden begeleid door tijdige formatie en door een voor oordeelsvorming nodige achU grondkennis, zullen zeker vertraging, maar zelden tot r optimale uitspraak kunnen I dragen. Ton Plete [ADVERTENTIE I m TYPISTES NEDERLANDS FLEX0WRITER TYPISTES TYPISTES MODERNE TALE» (mtf nvn» Engato) MEDISCH DICTAFONISTES SECRETARESSES ir randstad uitzendbureau LEIDEN, NIEUWE RIJN 44. TEL. (071) 44841 KATWIJK, PARSSTR. 19 TEL. (01718) 71215

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5