Burgemeester Bosma vraagt om begrip Noordwijkerhouters Leidse volleybalteams zorgden voor verrassing Oegstgeestse raad overwint "drempelvrees" JAN V.D. PLAS SCHREEF 'N AANGRIJPEND BOEKJE Inspraak is erg ver Valkenburgers te zoeken" Autosloper spant kort geding aan tegen gemeente Voorschoten Kritiek PvdA op woningbeleid in Noord wijk PAGINA A LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 DECEMBER 1974 VOORSCHOTEN Vorige week heeft de dienst openbare wer ken een einde gemaakt aan de auto-sloperij van de heer H. A. Straver aan de Langehorst- straat 11 door het slopen van een loods en een schutting. De officiële sloping en het herstel van de oude toestand geschied de met politiedwang. De gemeenteraad besloot op 12 juni 1974 tot het voeren van een rechtsgeding tegen de heer Straver wegens het niet nako men van zijn uit de huurover eenkomst voortvloeiende ver plichtingen. Op 11 december van dit jaar werd uitvoering gegeven aan het raadsbesluit van 11 septem ber 1974 tot het toepassen van politiedwang met parate execu tie tegen de heer Straver we gens het zonder vergunning op richten van een loods en een schutting op het perceel Lange- horststraat 11, alsmede wegens het weigeren om een uniforme erfafscheiding van gemeente wege te doen aanbrengen. De heer Straver keek lijdzaam toe bij de afbraak van zijn werkplaats, maar vertelde wel iedereen dat de gemeente Voor schoten voorbarig was omdat de zaak nog onder de Leidse kantonrechter was. De Leidse kantonrechter zal inderdaad eerst op 8 januari naar Voor schoten komen om ter plaatse de zaak in ogenschouw te ne men. Deze zaak betreft echter het veranderen van het erf. van de woningwetwoning. Het afbreken van de loods enz. staat hier volledig buiten, aldus de gemeente en moest geschie den door overlast welke het bedrijf gaf voor de omwonen den en geschiedde mede op ver zoek van zeer vele buurtbewo ners. De heer Straver heeft naar aan leiding van de sloop onder poli tiedwang de gemeente doen dagvaarden om op 31 december 1974 voor de president van de Arrondissementsrechtbank te Den Haag te verschijnen voor een uitspraak in kort geding. In deze dagvaarding wordt geëist dat de gemeente Voorschoten veroordeeld wordt onder meer tot het weder oprichten van loods en schutting. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Bij jubileum psychiatrisch centrum St. Bavo Van een onzer verslaggevers Noordwijkèrhout Het psy chiatrisch centrum St. Bavo in Noordwijkèrhout bestaat vandaag zestig jaar. Toch is er normaal gewerkt, was er van uitbundig feestvieren niets te merken. Alleen van morgen vroeg hebben de klokken in de BAVO-kapel een feestelijk deuntje over Noordwijkèrhout uitge strooid maar daar is het dan ook bij gebleven. Om organisatorische redenen is het jubileumfestijn verscho ven naar januari. Vijf dagen achtereen, te beginnen op woensdag 22 januari, zal de BAVO dan het middelpunt zijn van een groot aantal festi viteiten. Ter gelegenheid van het diamanten bestaan is in middels wel een jubileum nummer van de persen ge rold, waarin BAVO-promi- nenten, verpleegden en perso neel terugblikken op hoe het was en wat de toekomst mo gelijk zou kunnen brengen. Over de periode waarin de toe gang tot „het krankzinnigen-, gesticht St. Bavo" was afge sloten met een enorm smee dijzeren poort en de periode dat bewoners van Noordwij kèrhout zich weieens bezorgd afvroegen of het nu wel de NOQUtiWI-fKERIi0 'JTt - SkBavogestm%. Een foto uit de tijd dat het psychiatrisch centrum nog St. Bavogesticht heette. goede kant opging met de he dendaagse inzichten over be handeling en bewegingsvrij heid van verpleegden. „Bepaalde momenten in het be staan van de BAVO zijn niet zonder meer een reden om te jubelen", zegt de huidige ge neesheer-directeur Th. A. v.d. Werff. „Maar als wij ons be zinnen op wat in het verleden gebeurde, dan is dat eigenlijk alleen zinvol ons in de gedrag spatronen van die tijd te ver plaatsen. Ik ga er van uit dat mensen in het verleden zinnig bezig waren in het g Een overpeinzing, die in het ju bileumnummer ook nog eens wordt onderstreept door het BAVO-bestuur. „In de huidige tijd met zijn diepgaande en snelle ontwikkelingen bestaat het gevaar dat men de banden met het verleden te abrupt verbreekt, dat men te weinig oog en achting heeft voor prestaties en inzet toen. Toch zijn deze prestaties niet gering als men beseft dat men moest werken op basis van min of meer beperkte wetenschappe lijke inzichten en met in onze ogen gebrekkige hulpmidde len. In dit licht krijgt de toen getoonde inzet nog een duide lijker accent", aldus de me ning van het BAVO-bestuur. Burgemeester Bosma van Noordwijkèrhout zegt zich te kunnen indenken dat de snel le veranderingen binnen de psychiatrische inrichtingen op sommigen beangstigend werkt, spanningen oproept en wel eens tot excessen kan lei den. Hij vindt dat de Noord wijkerhouters echter begrip moeten kunnen opbrengen voor de nieuwe situatie. „Er ligt nog een lange weg voor ons, waarbij ik mij afvraag of het eindpunt niet moet zijn de mogelijkheid om met psychia trische begeleiding de patiënt in zijn eigen omgeving te hel pen, zodat inrichtingen als St. BAVO niet of nauwelijks meer nodig zullen zijn. Grondverkopen Raad krijgt oplossing Van onze correspondent VOORSCHOTEN De Voor- schotense gemeenteraad zal vrijdagavond voor de derde achtereenvolgende raadsverga dering moeten beslissen over grondverkopen in Adegeest. Het betreft een stukje bouw grond omsloten door de Bach- laan, de Van Beethovenlaan en de Grieglaan tot de Von Weber laan. Het voorstel van b. en w. heeft het amendement Meerhoek, Goosens en Woerdman inzake de prijsvaststelling, gedaan in de vorige raadsvergadering vrijwel geheel overgenomen. Omdat de toekomstige eigena ren een hogere grondprijs beta len dan was overeengekomen, krijgen enige eigenaren ook een financieel voordeel doordat de gemeente de kosten op zich neemt van de bouw van twee bruggen. B. en W. geven de raad in overweging over te gaan tot verkoop van vier ka vels. Kavel 1 is bestemd voor de bouw van een dubbele bun galow met garages aan Dr. C. F. Winkler Prins te Voorscho ten. Dit kavel heeft een opper vlakte van 1515 m2. de prijs voor de grond bedraagt 162,50 per m2. De kavels 2, 4 en 5 hebben een oppervlakte van ie der 1145 m2, de grondprijs be draagt 150,- per m2. Kavel 2 is voor W. V. M. Perquin, arts- neuroloog te Voorschoten, die een woning met praktijkruimte zal stichten. De kavels 4 en 5 zijn bestemd voor Dr. D. W. Odenthal, oor-neu9- en keelspe- cialist te Voorschoten en Ir. C. G. I. Braems te Voorschoten. De gegadigde voor kavel 3 heeft zich teruggetrokken. B. en W. stellen de raad tevens voor een krediet beschikbaar te stellen van 50.000,- voor de bouw van twee bruggen over de aanwezige singel en bestemd als uitritten voor de kavels 2 t/m 5. De aanleg zal geschieden door de gemeente, terwijl het onderhoud van de bruggen ten laste van de eigenaren van de kavels komen. Evenals bij de eerdere voorstellen over deze grondverkopen, die de goedkeuring van de raad niet verkregen of ingetrokken werden door b. en w. wordt ook sumé dat niet openbaar is naar aanleiding van door "derden" geuite kritiek op de gang van zaken. Het resumé bevat vol gens "vrije nieuwsgaring" een opsomming van alle toezeggin gen, opties e.d. gedaan aan kan didaat-kopers, die nimmer door de gemeenteraad bekrachtigd zijn. Verwacht wordt dat de gemeente raad vrijdagavond het voorstel van b. en w. zal goedkeuren. Van onze volleybalmedewerker LEIDEN De Leidse vertegenwoordigers in de promotieklasse, Donar en LUSV zijn deze week met uitstekende prestaties uit de bus gekomen. Punch 2 kreeg in eigen huis klop van een zeer geïnspireerd spelend Donar en LUSV versloeg Zovoc. Donar zit de laatste tijd duidelijk in de lift. Werd er in het begin van het seizoen nog thuis verloren van Punch 2, ditmaal werd de Delftse studenten wél de overwinning afgesnoept. Dit is natuur lijk voor een deel te danken aan de komst van Ron Groen, die ook nu weer een goede wedstrijd speelde. De spanning heeft er in Delft tot het laatste moment ingezeten. Beide ploegen kenden afwisselend goede en slechte ogenblikken, waardoor achtereenvol gens de volgende setstanden op het scorebord verschenen: 15-7, 11-15, 15-10 en 5-15. Het zag er zelfs in het laatste bedrijf nog bijzonder somber voor Donar uit, toen Punch een 13-4 voorsprong Gelukkig hervonden de Leidena- ren op het nippertje het juiste ritme. Spelverdeler Cees de Bock legde de ballen zo goed op maat in de handen van de aanvallers, dat Punch geen en kel verweer meer had en met 13-15 de mist in ging. LUSV pakte in de uitwedstrijd tegen Zovoc twee punten. Het hadden er echter drie kunnen zijn. Een weer als vanouds draaiend LUSV wist namelijk een in de vierde set onverhoopt opgelo pen 13-2 achterstand om te bui gen tot 14-14 maar een zich fanatiek verdedigend Zovoc, dat al twee sets verloren had, bleef hen met 16-14 toch nog de baas. In de beslissende set lie ten de Leidse studenten er geen twijfel over bestaan, dat zij de betere ploeg vormden en won nen met ruim verschil. In de promotieklasse dames werd de strijd tussen Novo 2 en Les- ki/W resp. twee en één op de ranglijst, in het voordeel van de koploopster beslist. De setstan den 4-15, 13-15 en 8-15 spreken duidelijke taal. Leski heeft nu de fabelachtige voorsprong van 10 punten opgebouwd. De meisjes van Gemini/K 2 verlo ren in een zeer spannende wed strijd met miniem verschil van Dosko. Na een op fenomenale wijze gewonnen eerste set, waarin na een 11-1 achterstand 12-15 op het scorebord werd getoverd, ontglipte hen de over winning toch nog via 16-14, 15- 11 en 15-13. In de eerste klasse heren behaalde Groen SC zijn gebruikelijke overwinning. Het verlies van DAC tegen Groen SC 2 vormde echter een verras sing. DAC, dat een punt meer had dan de opponent, moest met 15-8, 15-4 en 15-10 aan de broek de terugreis naar Alphen aanvaarden. Betreurenswaar dig incident was het ongelukje, dat Ger Renes overkwam. Bij een reddingsactie kwam hij op onzachte manier in aanraking met de bok van scheidsrechter Spoormakers en brak een handwortelbeentje. Lofwaardig was echter het feit, dat hij des ondanks de wedstrijd toch uit speelde. Van onze correspondent OEGSTGEEST In de Rembrandt van Rijnlaan komen drlt verkeersdrempels. Door een krediet van 4200,- goed te kcuret heeft de raad hiermee gisteren het verzoek van de oudercomités van de drie aan de laan gelegen scholen positief gewaardeerd Het kostte de raad echter wel wat moeite over haar "drempelvrees heen te komen. Het voorstel van b. en w. werd gedaan zonde instemming van de verkeerscommissie. Deze wilde met het plaal sen van waarschuwingsborden en het verspreiden van folders di gevaarlijke situatie op de Van Rijnlaan meester worden. Het CDA kwam met een voorstel 10.000,- beschikbaar te stelleij voor een onderzoek van de verkeerscommissie naar de verkeersvei) ligheid van alle scholen in de gemeente. Het voorstel werd niej aangenomen. De heer Kohlbeck (PvdA) opperde dat de ouders zelf de moeilijkh» den maken. Vele ouders plegen hun kinderen namelijk met di auto naar school te brengen. Alvorens aan de agenda werd begonnen, werd de heer Bijl geïnsta) leerd als raadslid. Hij volgt de heer Van der Voet op. De vade van de heer Bijl is destijds eveneens raadslid geweest. Er komt binnenkort een centrale voor de rijkspolitie. Deze central maakt het mogelijk automatisch naar de politiepost die op nachte lijke uren bezet is door te verbinden. Belt men nu de politi Oegstgeest (gewijzigd telefoonnummer: 55440), wordt men via ee; telefoon beantwoorder doorverwezen. Van onze correspondent NOORDWIJK - De PvdA-fractie in de Noordwijkse genieenteraa heeft bij monde van de heer Bedijn ernstig kritiek uitgeoefen op het tot nu toe gevoerde woningbouwbeleid in de „bloemenbai plaats". Naar zijn mening wordt er nooit voldoende rekenin gehouden met de eigen bevolking wanneer er een huis leegkomt. Het afgelopen jaar is het aantal woningzoekenden gestegen tot 741 De heer Korbee (WD) bepleitte in de toekomstige uitbreiding! plannen zoveel mogelijk woningwetwoningen te bouwen en daarb de bouw in handen te geven van Noordwijkse ondernemers. Geen enkele fractie was gelukkig met de voorgestelde belastingver hogingen. De heer Alkemade (CDA) wees in dit verband op d daling van de inkomsten in het bloembollenbedrijf en de recent sluiting van enkele familiehotels in Noordwijk. De heer Bedij (PvdA) opperde de dekkingsmiddelen te vinden in de invoerin van een toeristenbelasting. De heer Admiraal (Gemeentebeian bracht hier tegen in dat een dergelijke belasting de concurrentiep sitie van de badplaats zal verslechteren. Van een onzer verslaggevers Katwijk Onder de titel „En de - Katwijkse vloot voer uit" is T deze week het derde kijk- en vertelboek van Katwijker Jan f van der Plas verschenen, waar in de periode vanaf de bom schuit via zeillogger naar mo- torlogger wordt omschreven. V.d. Plas heeft een fikse greep gedaan in zijn aanzienlijk ar chief en dat heeft een aantal kostelijke anekdotes en verha len opgeleverd, geïllustreerd met veel foto's. Het zijn soms droevige verhalen want dikwijls werd de vis duur betaald. Maar ook veel romanti sche verhalen, doorspekt met veel vergeten wetenswaardighe den. Ook sociale problemen uit vroeger dagen worden naar vo ren gebracht, zoals de eerste staking van de boetsters in 1916. V.d. Plas heeft in zijn nieuwe boek ook enkele van zijn eigen gedichten opgeno men, uiteraard in Katwijks dia lect. Jan van der Plas is een geboren en getogen Katwijker, heeft de geschiedenis van deze vissers plaats behoorlijk onder de knie en is bovendien een bekwaam fotograaf, zo blijkt wel uit de prenten in „En de Katwijkse vloot voer uit." Van der Plas is van plan in de toekomst nog drie boeken over de geschiede nis van Katwijk te schrijven. De foto geeft een overzicht van de visserijtentoonstelling in hal werd gevormd door een 1902. Een evenement dat klonk reusachtige poort van haring als een klok. Stokoude Katwij- tonnen, kers zullen zich deze tentoon stelling ongetwijfeld nog wel In de nis boven de toegansdeuf herinneren. Koningin Emma had de bekende schilder Jan verrichte toen de opening. De Toorop toen een geschilderde toegang tot de tentoonstellings- symbolische voorstelling aange bracht. Op de foto een kijkje op het tentoonstellingsterrein. Het Katwijkse muziekkorps speelt een deuntje terwijl het publiek ontspannen rondstapt onder de juli-zon. Links op de foto ziet men nog juist een deel van de grote haringhal. Verwijt raad aan B en W: Valkenburg - Alle Valkenburgse politieke partijen hebben tijdens de algemene be schouwingen B en W het verwijt gemaakt dat de inspraak van de inwoners van Valkenburg in aangelegenheden als wo ningbouw e.d. te wensen overlaat. Men vond dat het college er zich dikwijls met een Jantje-van-Leiden afmaakt. Kortgele den nog was AR-raadslid Van der Mey met het college in de clinch gegaan toen was gebleken dat van de gemeentelijke voorlichtingsavond over plan Dorp '74 geen notulen waren gemaakt." De mening van de burgers lijkt volkomen onbelang rijk te zijn" zei de heer V.d. Mey toen. De fractievoorzitters hebben deze week ook een vraagteken gezet achter het voorstel van B en W in Valkenburg géén onderzoek te houden naar borst- en baarmoederkan ker. Dit onderzoek zou ongeveer 48 per vrouw moeten gaan kosten. De heer Vd. Mey zei het èen bedenkelijke zaak te vinden dat men in Valkenburg meer geld uittrekt voor de sport dan voor een derge lijk belangrijk onderzoek. Statistisch ge zien zouden volgens het AR-raadslid door een dergelijk onderzoek in Valkenburg 3 tot 5 gevallen van kanker aan het licht kunnen komen. Bijzonder ingenomen waren de politieke partijen met het voorstel van B en W 2000 uit te trekken voor het gratis be schikbaar stellen van bomen voor Valken burgse voortuinen. De heer V. d. Mey ging uitvoerig in op de verkeerssituatie in en om Valkenburg. Hij benadrukte dat alles in het werk gesteld dient te worden om de veiligheid van al het verkeer te garan deren, zodra de Voorschoterweg weer open gaat. Om de te verwachten toename van het verkeer, het sneller rijden en de daardoor toenemende overlast zoveel mo gelijk te beperken, stelde hij voor in de Hoofdstraat verkeersdrempels aan te leg gen. Hij zei tevens er van overtuigd te zijn dat alle Valkenburgers tegen de door B en W voorgestelde autobrug tussen het Joght en oude dorp zijn. De heer Schipper (CHU) vroeg zich af of de nieuwe voetbalvelden in het Duyfrak wel goed waren aangelegd gezien de ern stige wateroverlast. Hij pleitte voor ver lichting langs de Duyfraklaan en voor een gespreide opstelling van speelobjekten door het hele dorp. De beide raadsleden V. d. Mey (CHU en AR) drongen er bij B en W nog eens op aan stappen te ondernemen waardoor de over last van het vliegveld Valkenburg wordt teruggedrongen. Vóór de algemene beschouwingen werd nog een handvol kleine agendapunten afge handeld. De verhoging van de vergoeding voor de vrijwillige brandweer werd goed gekeurd. De alarmering van de brandweer zal nog beter worden door de goedgekeur de aanschaf van een mobilofoon en alar montvangers. Kerstflora in Treslong Hillegom In Treslong Hillegom zal vanaf za terdag de Kerstflora 1974 worden gehouden. Deze jaarlijkse kerst broeitentoonstelling, georganiseerd door de Koninklijke Algemene Ver. voor Bloembollen cultuur belooft dit keer iets speciaals te worden, gezien de te verwachten enorme hoeveelheid in zendingen, waarvan nu al vaststaat dat het er aanzienlijk meer zullen zijn dan in voorgaande jaren. De bolbloemen-happening zal a.s. zaterdag om 11.00 uur voor het pu bliek worden openge steld. De toegangsprijs bedraagt ƒ2,50 per per soon. Voor wat betreft de sport w door de heer Bedijn een 1 gebroken voor de zogenaamc omniclubs, waarin meer takke van sport bedreven kunne worden. De heer Alkemad vroeg zich af of de verenigii gen hun contributies wel doende aanpasten aan steeds wordende worden voo zieningen. Schelvis (PPR) kwam met de su| gestie dat Noordwijk met initia tieven moet komen om he gelopen overleg over vo van een gewest Leiden wi gang te brengen. De heer Bedijn verzocht het colli ge in samenwerking met d NZH en omliggende gemeente te onderzoeken of het mogelijl is met kleine stadsbussen dj mensen vanuit het dorp naa een centraal gelegen busstatioj te vervoeren. Dit naar aanle» ding van het steeds drukka wordende busverkeer in de g« meente. LEIDERDORPSE „DREVEN" WORDEN „SCHANSEN" Van onze correspondent LEIDERDORP - B en w. wilier de Bosdreef en Wilddreef andfj re namen gaan geven. Redenes hiervoor is, aldus het college dl verwarring die ontstaat doordaj de meeste „dreven" in Binnen hof liggen. De Bosdreef Wilddreef zijn de enige twf „dreven" die buiten dat gebit te vinden zijn. Bovendien zulli de Bosdreef en Wilddreef mo gelijk op korte termijn voorihc doorgaand verkeer worden.' al gesloten. Daartoe zal halvervt ge iedere dreef een versperrin met onder andere bloembakku worden aangebracht. Wannee deze versperringen wo aangebracht is voorshand niet bekend. De raad beslo< ruim één jaar geleden tot de: afsluting. Tot dusver is er' niets met dit besluit gedaan. Om te gaan hoe de betrokke: bewoners over een naai andering van hun dreven den ken hebben b. en w. h< dezer dage een enquete-formi lier toegezonden. Daarmee vr< gen zij of een straatnaamswijz ging doorgang moet vinden. Z: stellen in een begeleidend brief dat naamsveranderin noodzakelijk is wil men tot a sluiting voor het doorgaand verkeer over kunnen gaan. Het college wil dat de vier del namen krijgen die eindigen „schans' Bosschans en Wi schans zijn daarvoor bruikbê namen; voor de resterende tw delen moeten nog nieuwe i men worden gevonden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4